Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

@Mommy to be νομίζω πως είμαστε τα πιο μικρά μωράκια εδώ μέσα. Γεννήθηκε 17-8, 3200 και 52 εκατοστά και σήμερα είναι 4900, και 59, 5 εκατοστά. 

εμείς γεννηθήκαμε 5/8 3310 50εκ Και τώρα είμαστε 5600 62 εκ. Ούτε εμείς μπορω να πω ότι έχουμε τρελή ανάπτυξη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 18 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλησπέρα κοπελα μου και εμείς 3μισή μηνών είμαστε.Την τελευταία φορά που πηγαμε παιδίατρο είχε πάρει καο εμένα μόνο 560. ο γιατρός δεν το θεώρησε ανησυχητικό αντιθέτως είπε πως είμαστε στα φυσιολογικά επίπεδα. δικαιολογείται το βάρος που πήρε Γιατί ούτε εμένα τρώει αυτά που θα έπρεπε για τούς μήνες της.

Τι να πω...μου είπε να αυξήσω τη διάρκεια του θηλασμού ...αναμένουμε τα αποτελέσματα της γενικής ούρων...και τον ξαναζυγιζουμε σε 15 ημέρες..ελπίζω να μν είναι τίποτα και απλά να θέλει παραπάνω χρόνο στον μαστό..θηλάζετε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Και γω αυτό ήξερα τι να πω...1cm μόνο....

Μπορει να πάρει σε λίγο μπρος.. Τους 2 τελευταίουε μήνες και εμενα από 500 γραμμάρια παίρνει αλλά από 3 πόντους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μπορει να πάρει σε λίγο μπρος.. Τους 2 τελευταίουε μήνες και εμενα από 500 γραμμάρια παίρνει αλλά από 3 πόντους. 

Την τελευταία φορά πήρε 4 πόντους...εν το μεταξύ..εγώ γύρισα χάλια στεναχώρια και μετά εκνευρισμός..γιατί περιμέναμε τόση ώρα με τον άντρα μου να κατουρήσει...και δεν τα καταφέραμε..και λέω πάει την χάσαμε την μέρα...αύριο θα μαι και μόνη..να δω τι θα καταφέρω..θηλάζεις αποκλειστικά;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η lenaki92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ τον μπέμπη τον εχω στο δικο του δωμάτιο από την πρώτη μέρα. Στο ενδιάμεσο τον πηρα στο δικο μου, τον πηρα και στο κρεβατι μου αλλά τον τελευταίο καιρό λέω πρέπει να μάθει κούνια γιατί η αλήθεια είναι από ένα σημείο και μετά δεν την ήθελε καθόλου. Και τα κατάφερα κοιμάται πλέον στην κούνια του. Εννοείται κοιμάμαι και εγώ μαζί του στο παιδικό δωμάτιο. Και εμάς η γιατρός μας είπε μέχρι τον 5ο ο,τι μαθει...

Τι εννοεί μέχρι τον ,5⁰ ο,τι μάθει;;ο τρόπος που τα κοιμιζουμε κ το πού κοιμούνται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Την τελευταία φορά πήρε 4 πόντους...εν το μεταξύ..εγώ γύρισα χάλια στεναχώρια και μετά εκνευρισμός..γιατί περιμέναμε τόση ώρα με τον άντρα μου να κατουρήσει...και δεν τα καταφέραμε..και λέω πάει την χάσαμε την μέρα...αύριο θα μαι και μόνη..να δω τι θα καταφέρω..θηλάζεις αποκλειστικά;;

Ναι ναι αποκλειστικά. Πάντως τον γιατρό δεν τον είχε αγχώσει που πήρε 500 γραμμάρια. Μια χαρα μου είπε. Την αλλη εβδομάδα γίνεται 5 και προχθές τον ζύγισε 7050 και 66 εκατοστά. Είναι στη μεσαία καμπύλη

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy to be εμείς θηλάζουμε και παίρνουμε και 2 μπουκάλια των 90 μλ.  συμπλήρωμα. Τα τρώει βέβαια όλα. Και στο στηθος κάθεται αρκετή ώρα και κενώσεις κάνει φυσιολογικά. Αλλά κάπου εκεί μου παίρνει κάθε μήνα. Δεν ξέρω αν φταίει κάτι ή απλά είναι στο παιδί. Η γιατρός μας που είναι ψείρας σε αυτά πλέον δεν ανησυχεί.. Τι να σου πω κι εγώ... Σε λίγο μετακομίζω σε άλλη πόλη κι εκεί θα έχω άλλον γιατρό. Να δούμε κι εκείνος /η τι θα πει γι'αυτο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Τι εννοεί μέχρι τον ,5⁰ ο,τι μάθει;;ο τρόπος που τα κοιμιζουμε κ το πού κοιμούνται;

Ναι απο τον 5ο αν έχει μάθει στο κρεβατι μας δεν υπάρχει περίπτωση να μάθει να κοιμαται στην κουνια. Γι αυτό μέχρι να πάει 5 μηνών καλο ειναι να μαθαινει σιγά σιγά κούνια. Αυτο μου είχε πει η παιδιατρος. Εμένα δεν με πςιραζει και παντα στο κρεβατι μου να κοιμοταν δεν κολλαω σε αυτο. Απλα δεν ξεκουραζομαι καθολου όταν τον έχω μαζι μου. Φοβάμαι μην τον πατήσω μην τον σκεπάσω με την κουβερτα και δεν κοιμάμαι βαριά και πεταγομαι συνέχεια. Και ςπειδη θα ξεκινουσα και δουλειά δεν γινοταν να μην κοιμάμαι. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια! Εμείς τελευταία ζούμε το απόλυτο χάος στο σπίτι. Ειναι λες και μας μουτζωσαν κανονικά... Αλλάζουμε σπίτι  και πόλη, όπως σας είπα και είμαστε σε φάση μαζεματος, μετακόμισης κλπ. Και ορα τις οποίες δυσκολίες μιας μετακόμισης, με 2 παιδιά, μας έτυχαν κι άλλα θέματα. Μια με το σπίτι που θα νοικιάσουμε εκεί, που δεν βγήκαν αυτοί που μενουν μέσα, δεν ξέρουμε ποτε θα αδειάσει, γιατί χτίζουν σπίτι και τους κρέμασαν τα μάστορια, μια με ένα σοβαρό θέμα υγείας που προέκυψε με τον πατέρα του άντρα μου και όλα πηγαίνουν πίσω. Εγώ πρέπει να φύγω  με τα παιδιά επαρχία κι εκείνος να γυρίσει πίσω για να βοηθήσει τη μάνα του, τον αδερφό του κλπ. Μας βλέπω να φτάνουν οι γιορτές κι ακόμα να είμαστε από δω κι από εκεί και σε πολύ δύσκολη γενικά κατάσταση, γιατί δεν ξέρουμε πως θα πάει η κατάσταση του πεθερου μου, που θέλει και μεγάλο διάστημα μετά αποκατάσταση. Έχω απογοητευτει αρκετά.. Ο άντρας μου είναι μέσα στα νεύρα. Και τον καταλαβαίνω από τη μια, από την άλλη πάλι όμως δεν έχω κι εγώ άλλες αντοχές. Δεν ξέρω από που να πιαστώ. Οι γονείς μου είναι μακριά. Το ίδιο και φίλοι. Ευτυχώς έχω την μπέμπα τελευταία που άρχισε να γελάει, να βάζει φωνούλες, να είναι μια γλύκα και μέσα από τα μάτια της παίρνω θάρρος να συνεχίσω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης κάτι ακόμα. Το μωρό τις τελευταίες 5-6 μέρες όταν θηλάζει βγαίνει από το στήθος και κλαίει. Δεν κάθεται ήρεμα να φάει. Θέλει να σηκωθώ εγώ συνήθως όρθια και να την βάλω αυτήν ξαπλωτη να θηλάσει ή να ξαπλωσουκε στο κρεβάτι μαζί και να θηλάσει. Αλλά και πάλι μπορεί να κλάψει γοερά. Της βάζω τραγουδάκια και μετά από λίγο μπορεί να ηρεμήσει και να φάει και να την πάρει ο ύπνος. Κάποιες φορές όχι πάλι. Συνήθως  μετά από ένα τέτοιο επεισόδιο άρνησης θηλασμού θα κοιμηθεί. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Κανένα άλμα; Είναι η ροή τίποτα μεγάλη και πνίγεται; Είναι σε άλμα; Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι φταίει. Σκέφτηκα ακόμα και το ενδεχόμενο μήπως μου κόπηκε το γάλα ή αραιώσε, λόγω προβλημάτων και στεναχώριας, αλλά βλέπω το στήθος μου να φουσκώνει κανονικά, καταπίνει το μωρό και φαίνεται πως τρώει, είναι χαμογελαστή, ήσυχη και κάνει κενώσεις κανονικά. Το βράδυ κοιμαται πολύ καλά, το ίδιο και το μεσημέρι. Μόνο όταν πάει να θηλάσει το κάνει και κυρίως στα ενδιάμεσα της μέρας ή πριν κοιμηθει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

Επίσης κάτι ακόμα. Το μωρό τις τελευταίες 5-6 μέρες όταν θηλάζει βγαίνει από το στήθος και κλαίει. Δεν κάθεται ήρεμα να φάει. Θέλει να σηκωθώ εγώ συνήθως όρθια και να την βάλω αυτήν ξαπλωτη να θηλάσει ή να ξαπλωσουκε στο κρεβάτι μαζί και να θηλάσει. Αλλά και πάλι μπορεί να κλάψει γοερά. Της βάζω τραγουδάκια και μετά από λίγο μπορεί να ηρεμήσει και να φάει και να την πάρει ο ύπνος. Κάποιες φορές όχι πάλι. Συνήθως  μετά από ένα τέτοιο επεισόδιο άρνησης θηλασμού θα κοιμηθεί. Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Κανένα άλμα; Είναι η ροή τίποτα μεγάλη και πνίγεται; Είναι σε άλμα; Δεν μπορώ πραγματικά να καταλάβω τι φταίει. Σκέφτηκα ακόμα και το ενδεχόμενο μήπως μου κόπηκε το γάλα ή αραιώσε, λόγω προβλημάτων και στεναχώριας, αλλά βλέπω το στήθος μου να φουσκώνει κανονικά, καταπίνει το μωρό και φαίνεται πως τρώει, είναι χαμογελαστή, ήσυχη και κάνει κενώσεις κανονικά. Το βράδυ κοιμαται πολύ καλά, το ίδιο και το μεσημέρι. Μόνο όταν πάει να θηλάσει το κάνει και κυρίως στα ενδιάμεσα της μέρας ή πριν κοιμηθει. 

Πιθανότατα να είναι απλώς υπερένταση κ μενα το κανει αν δεν κοιμηθει στις ωρες που εμαθε ή αν ξυπνησει απο θόρυβο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο που λενε για το πρόγραμμα μεχρι 5μηνων μου φαίνεται πολύ κουλο.. Πως γίνεται να συνδοιασεις και να κοιμαται κουνια και να αποφυγεις το σαβθ?? 

Εμεις καλως ή κακως είμαστε σε δυαρι οπότε μεχρι να στρωσει λιγο η κατάσταση με τις δουλειές μας κλπ εδω θα μεινουμε δηλαδή μεχρι 2-3 χρονων. Αυτοματως δηλαδή παει και το μωρο μαζι μας στο δωμάτιο.. Μετα θα δούμε πως θα κάνουμε την μετάβαση.. Αναγκαστικά θα προσαρμοστουμε στις καταστάσεις, γιατί και υπάρχουν εκκρεμότητες ανοιχτες που πρέπει να τακτοποιησουμε αλλα και ο κορονοιος δεν εχει βοηθήσει καθόλου με τις δουλειές μας.. Τωρα μανι μανι φυγανε 80 € σε στολή εργασιας.. Σε λιγες μερες παιδίατρο.. Οι τιμες ανεβηκαν σε ολα.. Και ας μην μιλήσω για τα ενοικια.. 

Απελπιζομαι ωρες ωρες με αυτά.. Τι θα γίνουμε; χάθηκε να ειχαμε ενα κομμάτι γη; ειτε παραγωγη ειτε για προσωπική χρήση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Αυτο που λενε για το πρόγραμμα μεχρι 5μηνων μου φαίνεται πολύ κουλο.. Πως γίνεται να συνδοιασεις και να κοιμαται κουνια και να αποφυγεις το σαβθ?? 

Εμεις καλως ή κακως είμαστε σε δυαρι οπότε μεχρι να στρωσει λιγο η κατάσταση με τις δουλειές μας κλπ εδω θα μεινουμε δηλαδή μεχρι 2-3 χρονων. Αυτοματως δηλαδή παει και το μωρο μαζι μας στο δωμάτιο.. Μετα θα δούμε πως θα κάνουμε την μετάβαση.. Αναγκαστικά θα προσαρμοστουμε στις καταστάσεις, γιατί και υπάρχουν εκκρεμότητες ανοιχτες που πρέπει να τακτοποιησουμε αλλα και ο κορονοιος δεν εχει βοηθήσει καθόλου με τις δουλειές μας.. Τωρα μανι μανι φυγανε 80 € σε στολή εργασιας.. Σε λιγες μερες παιδίατρο.. Οι τιμες ανεβηκαν σε ολα.. Και ας μην μιλήσω για τα ενοικια.. 

Απελπιζομαι ωρες ωρες με αυτά.. Τι θα γίνουμε; χάθηκε να ειχαμε ενα κομμάτι γη; ειτε παραγωγη ειτε για προσωπική χρήση.. 

Τι ειναι το σαβθ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Ναι απο τον 5ο αν έχει μάθει στο κρεβατι μας δεν υπάρχει περίπτωση να μάθει να κοιμαται στην κουνια. Γι αυτό μέχρι να πάει 5 μηνών καλο ειναι να μαθαινει σιγά σιγά κούνια. Αυτο μου είχε πει η παιδιατρος. Εμένα δεν με πςιραζει και παντα στο κρεβατι μου να κοιμοταν δεν κολλαω σε αυτο. Απλα δεν ξεκουραζομαι καθολου όταν τον έχω μαζι μου. Φοβάμαι μην τον πατήσω μην τον σκεπάσω με την κουβερτα και δεν κοιμάμαι βαριά και πεταγομαι συνέχεια. Και ςπειδη θα ξεκινουσα και δουλειά δεν γινοταν να μην κοιμάμαι. 

 

 

 

Έχει λογική αυτό που λέει ο γιατρός.Το πιο σωστό, κατ'εμε πάντα ,να έχει το παιδί τον χώρο του κ να μην φτάσει ενός έτους για να μάθει να κοιμάται στο δωμάτιο γιατί τότε νομίζω πως θα νιώθει ότι το αρνουμαστε ...δεν ξέρω εγώ λέω μετά τις γιορτές να την βάλω μόνη της.Με βαριά καρδιά εννοείται!!Για να μην έχουμε κλάματα αργότερα και δεν θα το αντέξω!Δεν την έχω βάλει στο κρεβάτι ούτε μια νύχτα γιατί ο άντρας μου είναι κ ψηλός κ κοιμάται βαριά,θα την κάνει χαλκομανία!!Ούτως ή άλλως το μωράκι μου κοιμάται όλη νύχτα κ κλαίει μόνο αν της πέσει ή θέλει την πιπίλα.Θα βάλω την ενδοεπικοινωνια....

Α!!Και φόβους αν ανασαίνει και τέτοια δεν είχα από την αρχή ευτυχώς!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!! 

@Alexeyθα σου στειλω πμ με αυτα που μου είπαν στην ομαδα. Ειναι αρκετουτσικα.

Βρε κοριτσια βλεπετε οτι παλι γυρω γυρω το φέρνουν κ οι γιατροί στο θα μαθει το παιδι και και και.. Αμαν!! Θα φύγουν κορίτσια τα παιδακια μας, θα μεγαλωσουν κ θα μας λειπουν ολα... Ειναι παρα πολυ καλη ιδέα αυτο που θα κανουν κάποιες κοπελες με τα μωρακια τους, να κοιμουνται μαζι μέχρι καποιο χρονικο διαστημα στο δωματιο τους. 

Εμενα ο γιος μου τον γεναρη θα κλεισει τα 5, δεν του ειπαμε ποτε να παει στο δωματιο του. Απο το σκ ξεκίνησε να ζηταει να κοιμηθεί στο  Δωμάτιο του αλλα να ειμαι κ εγω μαζι. Του εξηγησα οτι μπορω να τον κοιμιζω κ να φευγω οπως κανω κ τωρα (το γνωριζει απο μικρός οτι δεν κοιμαμαι απο τις 7-8) με την διαφορα οτι θα πρέπει να κοιμαμαι στο διπλα δωματιο γιατί έχουμε κ το μωρό. Οποτε ξυπνησει μπορει να με φωναξει να παω εγω στο δωματιο ή οποτε θελει να κοιμηθει κ στο κρεβατι μας. Δεν έχει πρόβλημα ακομα δεν το εχουμε κανει.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Τι να πω...μου είπε να αυξήσω τη διάρκεια του θηλασμού ...αναμένουμε τα αποτελέσματα της γενικής ούρων...και τον ξαναζυγιζουμε σε 15 ημέρες..ελπίζω να μν είναι τίποτα και απλά να θέλει παραπάνω χρόνο στον μαστό..θηλάζετε;;

Όχι,της δινω ξένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Γεια σας κοριτσια!! 

@Alexeyθα σου στειλω πμ με αυτα που μου είπαν στην ομαδα. Ειναι αρκετουτσικα.

Βρε κοριτσια βλεπετε οτι παλι γυρω γυρω το φέρνουν κ οι γιατροί στο θα μαθει το παιδι και και και.. Αμαν!! Θα φύγουν κορίτσια τα παιδακια μας, θα μεγαλωσουν κ θα μας λειπουν ολα... Ειναι παρα πολυ καλη ιδέα αυτο που θα κανουν κάποιες κοπελες με τα μωρακια τους, να κοιμουνται μαζι μέχρι καποιο χρονικο διαστημα στο δωματιο τους. 

Εμενα ο γιος μου τον γεναρη θα κλεισει τα 5, δεν του ειπαμε ποτε να παει στο δωματιο του. Απο το σκ ξεκίνησε να ζηταει να κοιμηθεί στο  Δωμάτιο του αλλα να ειμαι κ εγω μαζι. Του εξηγησα οτι μπορω να τον κοιμιζω κ να φευγω οπως κανω κ τωρα (το γνωριζει απο μικρός οτι δεν κοιμαμαι απο τις 7-8) με την διαφορα οτι θα πρέπει να κοιμαμαι στο διπλα δωματιο γιατί έχουμε κ το μωρό. Οποτε ξυπνησει μπορει να με φωναξει να παω εγω στο δωματιο ή οποτε θελει να κοιμηθει κ στο κρεβατι μας. Δεν έχει πρόβλημα ακομα δεν το εχουμε κανει.

 

Είδα το ποστ που έκανες.. Νομίζω η Διαχειριστρια έδωσε μια λύση. Αν και πάλι κόβει πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Είδα το ποστ που έκανες.. Νομίζω η Διαχειριστρια έδωσε μια λύση. Αν και πάλι κόβει πολλα

Ναι κοβεις αλλα αν ειναι αυτο, ειναι για πιο μικρό διαστημα. Τηε είπα κ για τα εσπεριδοειδη κ την ντοματα.. Μακαρι να γινει γρήγορα καλά το μωρό.., 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ναι κοβεις αλλα αν ειναι αυτο, ειναι για πιο μικρό διαστημα. Τηε είπα κ για τα εσπεριδοειδη κ την ντοματα.. Μακαρι να γινει γρήγορα καλά το μωρό.., 

Εμενα πχ μου έκανε στις αρχές με το πορτοκαλί. Απλα στην επόμενη πανα έφευγε  . Τώρα είναι εντάξει. Μακάρι να βοηθήσει γιατί πραγματικά έχω δυσκολευτεί και εγώ πολύ. Στεναχώρια και άγχος κάθε φορα που βλέπω αίμα. 

Να σε ρωτήσω. Αύριο ειμαστε ακριβώς 21 εβδομάδες. Μπαίνουμε σε άλμα ή την άλλη εβδομάδα. Σήμερα είναι ανήσυχος αρκετά. Και μου έκανε 2 πράγματα καινούρια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Όχι,της δινω ξένο. 

Εγώ είχα την εντύπωση ότι τα μωρά που περνούν φόρμουλα..έχουν μεγάλη ανάπτυξη..τκαναμε τσιροπουλια λοιπόν που λέω και γω..🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Εμενα πχ μου έκανε στις αρχές με το πορτοκαλί. Απλα στην επόμενη πανα έφευγε  . Τώρα είναι εντάξει. Μακάρι να βοηθήσει γιατί πραγματικά έχω δυσκολευτεί και εγώ πολύ. Στεναχώρια και άγχος κάθε φορα που βλέπω αίμα. 

Να σε ρωτήσω. Αύριο ειμαστε ακριβώς 21 εβδομάδες. Μπαίνουμε σε άλμα ή την άλλη εβδομάδα. Σήμερα είναι ανήσυχος αρκετά. Και μου έκανε 2 πράγματα καινούρια.. 

 

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Αα και σκέφτομαι μήπως φταίει στην ανησυχία το εμβόλιο 

Παρατηρησε τον... Την επομενη εβδ μπαινει σε αλμα αλλα ποτε δε ξερεις. 

Είναι δυσκολο πολύ.. Μακαρι να του φυγει με την ειααγωγη των στερεών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ είχα την εντύπωση ότι τα μωρά που περνούν φόρμουλα..έχουν μεγάλη ανάπτυξη..τκαναμε τσιροπουλια λοιπόν που λέω και γω..🤪🤪

Κοριτσι μου μην βιαστεις ν δωσεις ξενο. Το μωρό ειναι συνέχεια στο στηθος, οποτε δεν παιζει να μην φτάνει το γαλα σου. Δεν θυμάμαι αν εχεις υπερπαραγωγή, συνήθως οφείλεται οταν πεφτουν καμπυλες, το ιδιο κ οι αλλεργιες. Απο εδω κ περα το βαρος πρόσληψης θα ειναι λιγότερο. Επειδη εγω γέννησα σπίτι κ το βιβλιάριο το πηρα απο το βιβλιοπωλείο, δεν εχει τις καμπυλες αναπτυξης του ΠΟΥ ενημερωμένες, βεβαια κ τον γιο μου που τον γεννησα πάλι στο νοσοκομείο οι καμπύλες στο βιβλιαριο παλι δεν ηταν σωστες, αν θελεις τσέκαρε την αναπτυξη του μωρου σου στο λινκ εδω 

https://www.mychildren.gr/growthcharts

Εαν δυσκολευτείς καπου στειλε μου ολες τις μετρήσεις απο την ημερα που γεννηθηκε να στο συμπλήρωσω κ να στο στειλω. Επισης υπαρχει κ εφαρμογη λεγεται child growth tracker, εγω αυτη χρησιμοποιω. 

Οσον αφορα το σακουλακι για τα τσισα θα συμφωνήσω με την @Clairy.... Εαν επιμείνεις στο κύπελλο ενας τροπος ειναι να τον εχεις αγκαλιά, η πλατη του να ακουμπαει το σωμα σου, συνηθως ετσι κάνουν τσισα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εγώ είχα την εντύπωση ότι τα μωρά που περνούν φόρμουλα..έχουν μεγάλη ανάπτυξη..τκαναμε τσιροπουλια λοιπόν που λέω και γω..🤪🤪

Αν κρίνω από τον δικό μου αυτό ισχύει. Γεννηθηκε 2530 και τώρα μου φαίνεται γεροδεμένος 

Κάποια κοπέλα είχε ρωτήσει για την απογραφη

20211124_213619.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...