Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Η άποχη δεν παλεύεται κάνω από μέσα Αυγούστου περίπου λόγω παλινδρόμησης και έχω μείνει μισή! Πιστεύω ότι είναι το πιο δυσκολο κομμάτι του θηλασμου...! Ελπίζω πως σιγά σιγά θα ξεκινήσω να τρώω 😅🥲

Και εγώ έχω χάσει αρκετά.. Βέβαια τώρα έχω αρχίσει και τρώω πιο πολλά από επιτρεπτά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλησπέρα κορίτσια.μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο και ο μικρός πήρε μόνο 440 γρ....σε έναν μηνα....γενικά τελευταία είναι ολιγοφαγος...και δεν κοιμάται καλά...πυρετό η ανησυχία δεν έχει...μας ζήτησε γενική και καλλιεργεια...και ενώ τον είχα δύο ώρες με ανοιχτή την πάνα...κατούρησε στα δύοεπτα που εγώ πήγα τουαλέτα....θέλει η συλλογή να γίνει με κυπελακι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.μόλις γυρίσαμε από την παιδίατρο και ο μικρός πήρε μόνο 440 γρ....σε έναν μηνα....γενικά τελευταία είναι ολιγοφαγος...και δεν κοιμάται καλά...πυρετό η ανησυχία δεν έχει...μας ζήτησε γενική και καλλιεργεια...και ενώ τον είχα δύο ώρες με ανοιχτή την πάνα...κατούρησε στα δύοεπτα που εγώ πήγα τουαλέτα....θέλει η συλλογή να γίνει με κυπελακι...

Για ποιον λόγο να γίνει με κυπελάκι;; πόσο είναι το μωράκι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Για ποιον λόγο να γίνει με κυπελάκι;; πόσο είναι το μωράκι; 

3 μηνών...γιατί αν είναι θετικό το  δείγμα λέει..θα πρέπει η συλλογή να γίνει με αυτόν τον τρόπο...να ναι εντελώς αποστειρωμενη η διαδικασία..ουσιαστικά περιμένεις με ανοιχτή την πάνα..και όταν ουρήσει φέρνεις το κύπελλο κοντά..χωρίς να ακούμπησει πουθενά..ελπίζω να το καταφέρω...αύριο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

@nik_ol  πολύ καλά πάμε δόξα το Θεό!! Γι'αυτό ελπίζω μήπως ξεκινήσω να τρώω σιγά σιγά! @Clairy. Γενικά το τι θα φας κλπ είναι πρόβλημα μεγάλο άσε π είναι και πολύ πιο ακριβά τα επιτρεπτά πχ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

3 μηνών...γιατί αν είναι θετικό το  δείγμα λέει..θα πρέπει η συλλογή να γίνει με αυτόν τον τρόπο...να ναι εντελώς αποστειρωμενη η διαδικασία..ουσιαστικά περιμένεις με ανοιχτή την πάνα..και όταν ουρήσει φέρνεις το κύπελλο κοντά..χωρίς να ακούμπησει πουθενά..ελπίζω να το καταφέρω...αύριο...

 

Καλά δεν ισχύει..Υπάρχουν σακουλάκια αποστειεωμενα που τα βάζεις και απλά αν δεν έχει κανει σε ένα μισάωρο το αλλάζεις. Δουλεύω σε εργαστήριο γι αυτό στο λέω και πολλές φορές στα μωράκια τα φέρνουν οι γονείς και τους το βάζουμε εμείς. Επίσης στο παίδων που είχαμε πάει μια φορά με τον ίδιο τρόπο το κάναμε. Απλα θελει καλό πλύσιμο πριν. Ύψος έχει πάρει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλά δεν ισχύει..Υπάρχουν σακουλάκια αποστειεωμενα που τα βάζεις και απλά αν δεν έχει κανει σε ένα μισάωρο το αλλάζεις. Δουλεύω σε εργαστήριο γι αυτό στο λέω και πολλές φορές στα μωράκια τα φέρνουν οι γονείς και τους το βάζουμε εμείς. Επίσης στο παίδων που είχαμε πάει μια φορά με τον ίδιο τρόπο το κάναμε. Απλα θελει καλό πλύσιμο πριν. Ύψος έχει πάρει; 

Και γω αυτό ήξερα τι να πω...1cm μόνο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Ααα και θα σε ρωτούσα πως το έκανες 😂😂 το έχω πολύ άγχος πως θα πάει ο μικρός στο δωμάτιο του. 

Μια από τα ίδια 😂 Δεν νομίζω ομως να τη πάω σύντομα στο δωμάτιο της... Τουλάχιστον όχι πριν κλείσει έτος... Νομίζω θα ταλαιπωρηθώ πολύ χειρότερα γιατί θα σηκώνομαι συνέχεια μέσα στη νύχτα για να πηγαίνω να βλέπω πως είναι... Ή να έχω δίπλα στο κεφάλι μου το κινητό για να τη βλεπω με κάμερα... Αλλά έτσι θα τρώω κι όλη τη ραδιενέργεια... Είμαστε που είμαστε όλη μέρα με συσκευές μην είμαστε και τις νύχτες 😅 Βέβαια με έχει αγχώσει λίγο ο παιδίατρος γιατί μου είπε αν δεν τη βάλω 6 μηνων στο δικό της δωμάτιο δεν θα βγαίνει μετά και θα φύγει 6 χρόνων λέει 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Μια από τα ίδια 😂 Δεν νομίζω ομως να τη πάω σύντομα στο δωμάτιο της... Τουλάχιστον όχι πριν κλείσει έτος... Νομίζω θα ταλαιπωρηθώ πολύ χειρότερα γιατί θα σηκώνομαι συνέχεια μέσα στη νύχτα για να πηγαίνω να βλέπω πως είναι... Ή να έχω δίπλα στο κεφάλι μου το κινητό για να τη βλεπω με κάμερα... Αλλά έτσι θα τρώω κι όλη τη ραδιενέργεια... Είμαστε που είμαστε όλη μέρα με συσκευές μην είμαστε και τις νύχτες 😅 Βέβαια με έχει αγχώσει λίγο ο παιδίατρος γιατί μου είπε αν δεν τη βάλω 6 μηνων στο δικό της δωμάτιο δεν θα βγαίνει μετά και θα φύγει 6 χρόνων λέει 🙄

Και μενα έτσι μου είπε. Βασικά του ανέφερα ότι τον παίρνω και στο κρεβάτι.. Γέλασε και μου είπε περαστικά σας 😂

@Love32τι παίρνεις;; εγω να σου πω δεν αγοράζω κάτι ειδικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και μενα έτσι μου είπε. Βασικά του ανέφερα ότι τον παίρνω και στο κρεβάτι.. Γέλασε και μου είπε περαστικά σας 😂

@Love32τι παίρνεις;; εγω να σου πω δεν αγοράζω κάτι ειδικό 

😂 Αυτό το κάνω κι εγώ όταν έχει ανήσυχα βραδια και ξυπνάει συχνά... Είναι πολύ πιο βολικό να την έχω δίπλα μου και να θηλάζει ξαπλωτη... Τι να κάνουμε κι εμείς... Πόσες αϋπνίες να αντέξουμε 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

😂 Αυτό το κάνω κι εγώ όταν έχει ανήσυχα βραδια και ξυπνάει συχνά... Είναι πολύ πιο βολικό να την έχω δίπλα μου και να θηλάζει ξαπλωτη... Τι να κάνουμε κι εμείς... Πόσες αϋπνίες να αντέξουμε 😅

Και εγώ γι αυτόν τον λόγο..δίπλα μου κοιμάται σαν πουλάκι 😂 τα μεσημέρια κάθομαι στον καναπέ ξαπλωμένη μαζί του και κοιμάται 2.5 ώρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Μια από τα ίδια 😂 Δεν νομίζω ομως να τη πάω σύντομα στο δωμάτιο της... Τουλάχιστον όχι πριν κλείσει έτος... Νομίζω θα ταλαιπωρηθώ πολύ χειρότερα γιατί θα σηκώνομαι συνέχεια μέσα στη νύχτα για να πηγαίνω να βλέπω πως είναι... Ή να έχω δίπλα στο κεφάλι μου το κινητό για να τη βλεπω με κάμερα... Αλλά έτσι θα τρώω κι όλη τη ραδιενέργεια... Είμαστε που είμαστε όλη μέρα με συσκευές μην είμαστε και τις νύχτες 😅 Βέβαια με έχει αγχώσει λίγο ο παιδίατρος γιατί μου είπε αν δεν τη βάλω 6 μηνων στο δικό της δωμάτιο δεν θα βγαίνει μετά και θα φύγει 6 χρόνων λέει 🙄

Καλησπέρα κορίτσια. Εγώ τον μπέμπη τον εχω στο δικο του δωμάτιο από την πρώτη μέρα. Στο ενδιάμεσο τον πηρα στο δικο μου, τον πηρα και στο κρεβατι μου αλλά τον τελευταίο καιρό λέω πρέπει να μάθει κούνια γιατί η αλήθεια είναι από ένα σημείο και μετά δεν την ήθελε καθόλου. Και τα κατάφερα κοιμάται πλέον στην κούνια του. Εννοείται κοιμάμαι και εγώ μαζί του στο παιδικό δωμάτιο. Και εμάς η γιατρός μας είπε μέχρι τον 5ο ο,τι μαθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Άρα εγώ που από την πρώτη μέρα την έχω μαζί μου στο κρεβάτι την έβαψα!!! 

Και εγώ τον παίρνω από την αρχή απλά όχι όλο το βράδυ. Συνήθως όταν φεύγει ο άντρας μου ή αν είναι ανήσυχος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Μαριλου1 είπε:

Άρα εγώ που από την πρώτη μέρα την έχω μαζί μου στο κρεβάτι την έβαψα!!! 

Συμπασχω😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Και εγώ τον παίρνω από την αρχή απλά όχι όλο το βράδυ. Συνήθως όταν φεύγει ο άντρας μου ή αν είναι ανήσυχος 

Εγώ είχα πει μέχρι να της πάρω υπνοσακο γτ φοβόμουν με τα σκεπάσματα αλλά... 🤭🤭🤭 Βολεύει κ πολύ με τον θηλασμό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Συμπασχω😅

Σε όσους φίλους γονείς το έχω πει μου λένε πάει τώρα την παντρεύτηκες,εκεί θα μείνει!!! 😄😄😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαριλου1 είπε:

Σε όσους φίλους γονείς το έχω πει μου λένε πάει τώρα την παντρεύτηκες,εκεί θα μείνει!!! 😄😄😄

Και μένα. Αλλά μου λέει η μάνα μου και εγώ που σας είχα μέχρι 1 χρόνου μαζί μου τι πάθατε; η μανα μου λέει μην τον παω στο δωμάτιο τουλάχιστον μέχρι 8 9 μηνών που θα ελέγχει όλο του το σώμα. Η πεθερα μου τα έχει τραβήξει από τον άντρα μου. Μέχρι που μια φορά τον έβαλαν λέει στο δωμάτιο του και εκείνος πήρε το πάπλωμα και κοιμήθηκε στο πάτωμα δίπλα τους και τον βρήκαν το πρωί 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Και γω αυτό ήξερα τι να πω...1cm μόνο....

Κι εμείς πήγαμε προχθές παιδίατρο και η μικρή πήρε 680 γραμμάρια σε έναν μήνα. Ευτυχώς πήρε 3,5 εκατοστά στο ύψος, οπότε τουλάχιστον εκεί είμαστε στην πράσινη καμπύλη. Ενώ γεννήθηκε μια χαρά στα κιλά της(3200)παιρνει πολύ αργά βάρος. Η γιατρός μας βέβαια δεν θορυβηθηκε. Παίρνει πάντα το κατώτατο του θηλασμού. Προφανώς είναι το dna. Έτσι ακριβώς ήταν και ο γιος μου. Με τη μόνη διαφορά ότι αυτή τρώει, ενώ εκείνος ήταν και είναι ολογιφαγος. Θα δείξει, όταν μπούμε στις τροφές πως θα πάει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mommy to be νομίζω πως είμαστε τα πιο μικρά μωράκια εδώ μέσα. Γεννήθηκε 17-8, 3200 και 52 εκατοστά και σήμερα είναι 4900, και 59, 5 εκατοστά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Clairy. Δεν παίρνω κάτι αλλά όσα κοίταξα να πάρω πχ vegan πολυ ακριβά γενικά. Έχω καταντήσει να τρώω κοτόπουλο μπριζόλα κάθε μέρα !! Τώρα βάζω σιγά σιγά τα όσπρια που τα είχα σταματήσει για τους κολικούς.

Εμένα έχει μια βδομάδα που κοιμάται όλη νύχτα στο κρεβάτι μας αλλά μέσα στην κούραση που να έχεις υπομονή να τον μάθεις βρε κορίτσια ειδικά εμένα στην αρχή μου δεν κοιμόταν ούτε νύχτα ούτε μέρα δεν είχα κουράγιο. Μπορεί να πιάνομαι κ να μην απολαμβάνω πλέον τον ύπνο να μην θέλω το βράδυ αλλά κ εγώ δεν θέλω να φύγει 🤭🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mamaofbill είπε:

@Mommy to be νομίζω πως είμαστε τα πιο μικρά μωράκια εδώ μέσα. Γεννήθηκε 17-8, 3200 και 52 εκατοστά και σήμερα είναι 4900, και 59, 5 εκατοστά. 

Ναι..έτσι νομίζω και γω...2880 γεννήθηκε στις 24/08 49cm

Τώρα είναι 4900...

Εγώ δεν ξέρω στεναχωρήθηκα πόλυ..θηλαζουμε όλη μέρα..και να μν φτάνεις στον στόχο;;είναι κρίμα...αν δεν πάρει και το επόμενο 15 ημερο θα τις πω; Να συμπληρώσουμε ίσως ένα γεύμα με φόρμουλα αν είναι να βοηθηθεί ο μικρός...είναι σύμβουλος θηλασμού βέβαια...και δεν νομίζω να συμφωνήσει..αλλά απ' την υπερπαραγωγή έχω συνέχεια κόμπους και φραγμενους πόρους..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mommy to be είπε:

Και γω αυτό ήξερα τι να πω...1cm μόνο....

Καλησπέρα κοπελα μου και εμείς 3μισή μηνών είμαστε.Την τελευταία φορά που πηγαμε παιδίατρο είχε πάρει καο εμένα μόνο 560. ο γιατρός δεν το θεώρησε ανησυχητικό αντιθέτως είπε πως είμαστε στα φυσιολογικά επίπεδα. δικαιολογείται το βάρος που πήρε Γιατί ούτε εμένα τρώει αυτά που θα έπρεπε για τούς μήνες της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...