Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Love32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Diana_caterina θα είχα τσακωθεί πολύ άσχημα αν του έδιναν πιπίλα χώρος να αφήνω εγώ. Κ ο άντρας μ βάλθηκε κ ευτυχώς ο μικρός δεν ήθελε κ του είπα τέλος.

@Alexey δοκίμασες την κρέμα της avene? Έτσι είναι οι περισσότεροι κορίτσι μ εγώ ξυπνάω 20 φορές την νύχτα κ ο άντρας μ ριχαλιζει κ μόλις γυρνάει από την δουλειά λέει θα κοιμηθούμε λίγο το μεσημέρι? 🤣🤣

@Clairy. Πότε θα ξεκινήσετε τροφές?

Τη δοκίμασα κοπέλα μου, Σευχαριστω πολύ που μου την πρότεινες, πραγματικά βοήθησε και τη προηγούμενη φορά και αυτή και έγινε καλά το συγκαμα. Όμως το θεμα είναι ότι ενώ γίνεται καλά, μένει καθαρή 2-3 ημέρες και μετά ξανά παθαίνει... Γι αυτό θέλω να τη πάω σε παιδοδερματολόγο για να βρούμε μια μόνιμη λύση γιατί αυτό συμβαίνει συνέχεια εδω και 4 μήνες ενώ την αλλαζω σαν τρελή όλη την ώρα, δεν μένει καθόλου βρεγμένη οπότε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο να κάνω... 

Τουλάχιστον ο δικός σου κάπως δικιολογειται που θέλει να ξαπλώσει και λίγο το μεσημέρι, πάει δουλεια ο άνθρωπος και μπορεί να κουράζεται εκεί... Ο δικός μου δεν δουλεύει τον χειμώνα, καθόμαστε από τέλη Οκτώβρη γιατί δουλεύουμε σεζόν σε νησί, οπότε η κούραση που έχει προέρχεται μόνο από τις μικρές αφυπνίσεις της νύχτας (που ούτε καν σηκώνεται, απλά ακούει εμένα που σηκώνομαι για να αλλάξω και να ταισω τη μικρή οποτε μπορεί να του χαλάμε λίγο τον ύπνο 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Τη δοκίμασα κοπέλα μου, Σευχαριστω πολύ που μου την πρότεινες, πραγματικά βοήθησε και τη προηγούμενη φορά και αυτή και έγινε καλά το συγκαμα. Όμως το θεμα είναι ότι ενώ γίνεται καλά, μένει καθαρή 2-3 ημέρες και μετά ξανά παθαίνει... Γι αυτό θέλω να τη πάω σε παιδοδερματολόγο για να βρούμε μια μόνιμη λύση γιατί αυτό συμβαίνει συνέχεια εδω και 4 μήνες ενώ την αλλαζω σαν τρελή όλη την ώρα, δεν μένει καθόλου βρεγμένη οπότε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο να κάνω... 

Τουλάχιστον ο δικός σου κάπως δικιολογειται που θέλει να ξαπλώσει και λίγο το μεσημέρι, πάει δουλεια ο άνθρωπος και μπορεί να κουράζεται εκεί... Ο δικός μου δεν δουλεύει τον χειμώνα, καθόμαστε από τέλη Οκτώβρη γιατί δουλεύουμε σεζόν σε νησί, οπότε η κούραση που έχει προέρχεται μόνο από τις μικρές αφυπνίσεις της νύχτας (που ούτε καν σηκώνεται, απλά ακούει εμένα που σηκώνομαι για να αλλάξω και να ταισω τη μικρή οποτε μπορεί να του χαλάμε λίγο τον ύπνο 🙄

Ναι οπότε πρέπει να δεις τι γίνεται και το παθαινει. Άστον λοιπόν να τραγουδάει συγνώμη κιολλας τον άντρα σου και πήγαινε κανονικά στο ραντεβού!!!Α ναι είχα ξεχάσει ότι δουλεύεται σεζόν. Άστο δεν υπάρχουν ρε συ εμένα γενικά κρατάει το μωρό λίγο για να κάνω μπάνιο η να πω πίνω πιάτα κλπ ποτέ δεν είπα κράτησε τον να χαλαρώσω να κάτσω στο κινητό η να ξαπλώσω !!! Δεν παίζονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Ελπίζω η παιδοδερματολόγος να μας βρει μια λύση. Έχω ακούσει τα καλυτερα γι αυτήν, ότι έχει μεγάλη εμπειρία οπότε ελπίζω να μπορεί να μας βοηθήσει... Μας έχει ταλαιπωρήσει όλους πολύ αυτή η κατάσταση με τα συγκαματα, όχι μόνο εμάς που την αλλάζουμε συνέχεια, αλλά και το παιδί, ακόμα κι όταν δείχνει ότι δεν την ενοχλεί... Φαντάσου τη σηκώνω μέσα στη μέση της νύχτας να την αλλάξω και στην ουσία της χαλάω κι εγώ τον ύπνο ενώ εκείνη η κακομοιρα θέλει να κοιμηθεί. Αλλά πραγματικά τον άντρα μου ώρες ώρες δεν τον καταλαβαίνω... Ενώ έχει ταλαιπωρηθεί κι αυτός με το όλο θέμα, βρίσκει συνέχεια εμπόδια στο να βρούμε μια λύση...  Δεν μπορεί λέει να μας βοηθήσει η παιδοδερματολόγος και τσάμπα ελπίζω... 🙄 Μπορεί να είναι κι έτσι... Αλλά επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα, αν δεν κάνω κι αυτό που είναι η τελευταία μου ελπίδα δεν μπορώ να είμαι ήσυχη. Γιατι να τσακωθούμε δηλαδή μπροστά στο παιδί χωρίς λόγο στην ουσία; Κανονικά έπρεπε να είμαστε ομάδα σε ότι αφορά τουλάχιστον το παιδί κι όχι να διαφωνούμε. Δεν μου αρέσει κιόλας να ακούει το παιδί φωνές και ο δικός μου φωνάζει πολύ όταν τσακωνομαστε. Του λέω μιλα πιο σιγά γιατί τρομάζει το παιδί κι αυτός φωνάζει περισσότερο 🤦‍♀️ Έχω κουραστεί πραγματικά... Δεν έχω και κανένα δικό μου άνθρωπο κοντά και νιωθω κάτι τέτοιες ώρες πολύ μόνη 😐

Αχ δεν μου αρεσει καθόλου η αρνητικοτητα. Μπορεί όντως να μην βοηθήσει, αλλα αφου ουτε γνωστης, ειναι επι του θέματος, ουτε εκεινος εχει αλλη λύση μην σε απελπιζει κ εσενα.. Δεν ξερω τι θεμα υπαρχει γυρω απο τους άντρες ειλικρινά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Ναι οπότε πρέπει να δεις τι γίνεται και το παθαινει. Άστον λοιπόν να τραγουδάει συγνώμη κιολλας τον άντρα σου και πήγαινε κανονικά στο ραντεβού!!!Α ναι είχα ξεχάσει ότι δουλεύεται σεζόν. Άστο δεν υπάρχουν ρε συ εμένα γενικά κρατάει το μωρό λίγο για να κάνω μπάνιο η να πω πίνω πιάτα κλπ ποτέ δεν είπα κράτησε τον να χαλαρώσω να κάτσω στο κινητό η να ξαπλώσω !!! Δεν παίζονται.

Να τραγουδουσε καλά θα ήταν 😂 αλλα αυτός φωνάζει σαν τρελός... Λες και του σκοτώσαμε τη μάνα. Και δεν θέλω να ακούει φωνές το παιδί γιατί αντιλαμβάνεται την ένταση και γκρινιάζει μετά. Δεν ξέρω γιατί έχει τόσα νεύρα... Ενώ εκείνος επεμενε να κάνουμε παιδί, ήθελε πολύ να γίνει πατέρας! Εγώ του αραδιαζα όλες τις δυσκολίες και τις ευθύνες που έχει ένα παιδί γιατί δεν ένιωθα έτοιμη ακόμα, κι αυτός μου έλεγε μην ανησυχείς, θα τα καταφέρουμε μαζί, θα κάνουμε βάρδιες δεν θα ξενυχτας μόνη σου κι άλλα τέτοια... Εν τέλει τα έχω αναλάβει όλα σχεδόν μόνη μου κι αυτός όλο γκρινιάζει για τα πάντα! Δεν έχω θέμα με αυτό, δεν με πειράζει που τα κάνω σχεδόν όλα εγώ, αλλά τουλάχιστον να υπάρχει υποστήριξη σε ορισμένα βασικά πράγματα και όχι να μου βγαίνει η πίστη να τον πείσω να κάνουμε κάτι που αφορά το παιδί και το θεωρώ εγώ σημαντικό... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Τη δοκίμασα κοπέλα μου, Σευχαριστω πολύ που μου την πρότεινες, πραγματικά βοήθησε και τη προηγούμενη φορά και αυτή και έγινε καλά το συγκαμα. Όμως το θεμα είναι ότι ενώ γίνεται καλά, μένει καθαρή 2-3 ημέρες και μετά ξανά παθαίνει... Γι αυτό θέλω να τη πάω σε παιδοδερματολόγο για να βρούμε μια μόνιμη λύση γιατί αυτό συμβαίνει συνέχεια εδω και 4 μήνες ενώ την αλλαζω σαν τρελή όλη την ώρα, δεν μένει καθόλου βρεγμένη οπότε δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο να κάνω... 

Τουλάχιστον ο δικός σου κάπως δικιολογειται που θέλει να ξαπλώσει και λίγο το μεσημέρι, πάει δουλεια ο άνθρωπος και μπορεί να κουράζεται εκεί... Ο δικός μου δεν δουλεύει τον χειμώνα, καθόμαστε από τέλη Οκτώβρη γιατί δουλεύουμε σεζόν σε νησί, οπότε η κούραση που έχει προέρχεται μόνο από τις μικρές αφυπνίσεις της νύχτας (που ούτε καν σηκώνεται, απλά ακούει εμένα που σηκώνομαι για να αλλάξω και να ταισω τη μικρή οποτε μπορεί να του χαλάμε λίγο τον ύπνο 🙄

Δυστυχώς πολλοί άντρες είναι έτσι,μαζί κ ο δικός μου!!Αλλά δεν γίνεται πρέπει να βοηθάει κι αυτός,χωρίς βοήθεια δεν βγαίνει με τίποτα!!Εμείς κάνουμε 100 πραγματα,αυτοί 3 κ είναι κουρασμένοι!!Πάντως δεν ειναι μόνο ο δικός σου έτσι.Βεβαια δεν είναι παρηγοριά αυτό!! Τουλάχιστον να μην γκρινιάζει κ φωνάζει για να μην σας χαλάει την ηρεμία ,εσένα και του μωρού!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αχ δεν μου αρεσει καθόλου η αρνητικοτητα. Μπορεί όντως να μην βοηθήσει, αλλα αφου ουτε γνωστης, ειναι επι του θέματος, ουτε εκεινος εχει αλλη λύση μην σε απελπιζει κ εσενα.. Δεν ξερω τι θεμα υπαρχει γυρω απο τους άντρες ειλικρινά. 

Ολοι τα ίδια .. πωπω με κουράζουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Να τα θάψεις ολα αυτα! Εχουν ανάγκες οπως έχουμε κ εμεις.. Εσυ, εγω δεν θα ηθελες να σε παρει καποιος αγκαλια χωρίς να το πεις; αυτα δεν μπορουν να μιλησουν, ή θα κλαψουν ή θα γκρινιαξουν γιαυτο που θέλουν. Κανενα παιδι δεν μαθαίνει αγκαλια, έλεος δηλ εχουμε φτάσει στο 2021 κ ακομα πιστευουμε οτι ενα μωρο μαθαινει αγκαλια ξ αυτο γιατι περναει απο γενια σε γενια. Οι μαμαδες μας εμαθαν ετσι απο τις γιαγιαδες κ παει λεγοντας. Για κανα fb εχουν προχωρησει αυτές οι γενιές, για τις συναισθηματικες ανάγκες κ την αναπαραγωγη προκαταληψεων ουτε λογος!! Καντε αγκαλιές,πολλές αγκαλιές τους δείχνουμε οτι ειμαστε εδω για εκείνα οπότε το χρειαστουν, δεν θα εχουν ανασφαλεια κ αγχος. 

Ειναι δυσκολη η μητροτητα, κ οχι το παιδί.. Αλλιως θα εκφρασω εγω την κουραση μου, αλλιως εσύ,αλλιως θα το αντιμετωπισω εγω, αλλιώς εσυ. Το ιδιο ισχυει κ για τα μωρακια.. Αλλιως θα περασει το μωρό σου τους κολικους, τους πονους, τα αλματα, τα δοντια, αλλιως το δικο μου μωρο. 

Δεν συμφωνω με την εκπαιδευση ύπνου. Ειναι μωρά κ αυτο που θέλουν οπως κ ολα τα παιδια ειναι η ρουτινα.. Εαν δεν έχεις ρουτινα πριν τον υπνο, θα σε συμβουλευα να ξεκινήσεις. Κανε εσυ την ρουτινα σου κ πίστεψε με θα αρχίσει κ εκείνος να κοιμαται παραπανω καποια στιγμη. Είναι μια κατάκτηση κ αυτο. Εμείς πρέπει να εχουμε ρουτινα κ σταθεροτητα γιαυτα, να καλύπτουμε τις αναγκες τους αλλα κ τις δικές μας. ❤️❤️❤️

 

Εχουμε 8 με 8μιση μπανάκι...κλείνουμε φώτα θηλαζουμε...κοιμάται...αλλά με το που τον αφήνουμε κλάμα...ελπίζω να ναι στάδιο γιατί τώρα τελευταία μας το ξεκίνησε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Love32προσπαθώ να μην δημιουργω εντασεις και ετσι τα πεθερικα τρωγονται μεταξύ τους δεν θέλω να τσακωνομαι κ γω. Τους το εξηγω γιατι δεν θέλω κλπ

Συμβιβαζομαστε κ αυτοι κ εμεις με κάποια πράγματα, στο κατω κατω δεν ειναι δεδομενοι σαφως και εκεινων χαρα τους είναι τα εγγόνια τους αλλα δεν εχουν και υποχρεωση να μας τα κρατανε επειδη δεν μπορούμε να πάρουμε καποια γυναικα. Συν οτι ταλαιπωρουνται κ εκεινοι με την μεση με το ποδι και κανουν υπερβαση. 

Οσο για τους αντρες μια απο τα ιδια😂 στον κοσμο τους ολοι.. Δεν ξέρω αν δεν τους το ζητησεις δεν κανουν κατι κλπ.. Νταξει και εμένα μου σπαει πολλες φορες τα νευρα αλλα τον πιανει επιφοίτηση καμια φορα και βοηθάει.. Σήμερα του ζήτησα να αλλαξει την μικρη πριν φυγει για δουλειά κ το εκανε 🎉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Να τραγουδουσε καλά θα ήταν 😂 αλλα αυτός φωνάζει σαν τρελός... Λες και του σκοτώσαμε τη μάνα. Και δεν θέλω να ακούει φωνές το παιδί γιατί αντιλαμβάνεται την ένταση και γκρινιάζει μετά. Δεν ξέρω γιατί έχει τόσα νεύρα... Ενώ εκείνος επεμενε να κάνουμε παιδί, ήθελε πολύ να γίνει πατέρας! Εγώ του αραδιαζα όλες τις δυσκολίες και τις ευθύνες που έχει ένα παιδί γιατί δεν ένιωθα έτοιμη ακόμα, κι αυτός μου έλεγε μην ανησυχείς, θα τα καταφέρουμε μαζί, θα κάνουμε βάρδιες δεν θα ξενυχτας μόνη σου κι άλλα τέτοια... Εν τέλει τα έχω αναλάβει όλα σχεδόν μόνη μου κι αυτός όλο γκρινιάζει για τα πάντα! Δεν έχω θέμα με αυτό, δεν με πειράζει που τα κάνω σχεδόν όλα εγώ, αλλά τουλάχιστον να υπάρχει υποστήριξη σε ορισμένα βασικά πράγματα και όχι να μου βγαίνει η πίστη να τον πείσω να κάνουμε κάτι που αφορά το παιδί και το θεωρώ εγώ σημαντικό... 

Εντελώς η ίδια κατάσταση κ σε εμάς.Φαγωθηκε να γίνει πατέρας ενώ εγώ δεν ήμουν έτοιμη...η φάση είναι ότι η δική μας ζωή άλλαξε τελείως ενώ αυτών καθόλου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εχουμε 8 με 8μιση μπανάκι...κλείνουμε φώτα θηλαζουμε...κοιμάται...αλλά με το που τον αφήνουμε κλάμα...ελπίζω να ναι στάδιο γιατί τώρα τελευταία μας το ξεκίνησε...

Θα περάσει κ αυτο, αυτο να σκεφτεσαι κοπέλα μου ❤️ ισως τον ενοχλεί κάτι, ισως ετοιμαζεται για καποιο κατορθωμα!! Ειναι δυσκολη η πραξη εννοείται γιατι υπάρχει κουραση. 

Η δικη μου την ημερα κοιμάται σπανια εαν δεν ειναι πανω μου. Κ μερικές φορες το κανει κ το βραδυ, μολις την αφήνω ξυπνάει. Δεν μπορω να κανω κατι. Την μερα δυσκολεύομαι πολυ, αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως. Προσπαθώ να σκεφτομαι θετικα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω αυτα τα ακουω απο την πεθερά μου 🤦🏼‍♀️ καθε τρεις κ λιγο μου λεει.. Παλι θα την ταισεις; θα μαθει ετσι.. 

Και να σου η πιπιλα οταν λειπω.. 

Και για τα χερια λεγανε να μην την αφηνω κ να της βαλω πιπιλα για να μην στραβωσουν τα δοντια ή να μην ανοιξουν τα χερακια της. 

Και με την αγκαλιά τα ιδια.. 

Προσπαθώ να μπαινει απο το ενα αυτι κ να βγαίνει απο το αλλο.. Τι να κανω.. Τους λεω οτι εχουν αλλαξει τα πράγματα.. Τωρα τους εξηγω την αποχη, την υπερπαραγωγή..μεχρι να σκασω.. Ορισμενες φορες παρακαλώ να είναι κ η κουνιαδα μου εκει που τους το κοβει 😂

Αυτο  το πάλι θα το βάλεις να φάει το άκουγα και εγώ...🥳🥳.εμείς πλέον κόψαμε τις επισκέψεις εξαιτίας των κρουσματων...τα ακούω από το τηλέφωνο..βεβαια .τώρα που δεν κοιμάται καλά...αααα δεν είσαι καλό παιδάκι που δεν κοιμάσαι....και είναι όλη μέρα μόνο μαζί σου...για αυτό είναι έτσι κτλπ.....

Θα ξαναπώ με έσωσε ο Κορωναίος....Οσο κακό και να ακουγεται....γιατί ερχόντουσαν κάθε μέρα σχεδόν ότι ώρα τους βόλευε εκείνους...ευτυχώς θα αργήσω να πάω δουλειά και θα χω το παιδάκι μου εγώ....εδώ ακόμη μου λέει αν του έδινες πιπίλα...λέω την δοκιμάσαμε δεν περνει τι να κάνουμε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Εντελώς η ίδια κατάσταση κ σε εμάς.Φαγωθηκε να γίνει πατέρας ενώ εγώ δεν ήμουν έτοιμη...η φάση είναι ότι η δική μας ζωή άλλαξε τελείως ενώ αυτών καθόλου!!

Καλά ο δικός μου έχει και το άλλο... Οποτε τον ρωτάνε πως πήγαν τα πράγματα με τη γέννα και τα λοιπά απανταει: Άστα.. Πολύ δύσκολη περίοδος... Η πιο δύσκολη περίοδος της ζωής μου αλλα αξίζει τον κόπο. 😂 Εγώ τι να πω δηλαδή που πέρασα ναυτιες και εμετούς μέχρι τον 5ο μήνα εγκυμοσύνης, δυσκολίες στον ύπνο και πόνους στη πλάτη, στη μέση στα οστα της ηβης, ούτε να περπατήσω δεν μπορούσα καλά καλά, τους πόνους της γεννας, τις δυσκολίες του θηλασμού με πληγωμένες θηλες να αιμορραγουν, τις ψυχοκογικες μεταπτώσεις μέχρι να τα καταφέρω με τον θηλασμό, κι όλα αυτά μόνη μου επειδή όλα γίνανε μέσα στο κατακαλοκαιρο που αυτός έλειπε όλη μέρα κι εγώ ήμουν μόνη με ένα μωρό όλο το 24ωρο πριν καλά καλά 40ντησω.... Κι αν του το πω αυτό όταν γκρινιάζει, ότι δηλαδή εγώ τι να πω αν αυτός αισθάνεται εξουθεμωμενος; Τσαντίζεται περισσότερο και λέει δεν χρειάζεται να κάνω σύγκριση, ο καθένας κουράζεται από τη μεριά του 🤣🤣 Για γέλια και για κλάματα δηλαδή... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Αχ δεν μου αρεσει καθόλου η αρνητικοτητα. Μπορεί όντως να μην βοηθήσει, αλλα αφου ουτε γνωστης, ειναι επι του θέματος, ουτε εκεινος εχει αλλη λύση μην σε απελπιζει κ εσενα.. Δεν ξερω τι θεμα υπαρχει γυρω απο τους άντρες ειλικρινά. 

Αχ ευτυχώς εγώ είμαι τοσσο τυχερή...ενώ γυρνάει στις 7 κατευθείαν μόλις έρχεται τον περνει για να κάνω μπάνιο...η να χαλαρώσω λίγο ..τώρα που δεν κοιμάται...το κάνουμε βόλτες εναλαξ ....είναι πολύ υποστηρικτικός....αγχωδης είναι μόνο όταν είμαστε έξω...για το πώς θα τον διαχειριστούμε...αν κλάψει μν περάσουμε από κόσμο με τον μικρό..μου χαλάει τη βόλτα αλλά οκ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Θα περάσει κ αυτο, αυτο να σκεφτεσαι κοπέλα μου ❤️ ισως τον ενοχλεί κάτι, ισως ετοιμαζεται για καποιο κατορθωμα!! Ειναι δυσκολη η πραξη εννοείται γιατι υπάρχει κουραση. 

Η δικη μου την ημερα κοιμάται σπανια εαν δεν ειναι πανω μου. Κ μερικές φορες το κανει κ το βραδυ, μολις την αφήνω ξυπνάει. Δεν μπορω να κανω κατι. Την μερα δυσκολεύομαι πολυ, αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως. Προσπαθώ να σκεφτομαι θετικα. 

Συμφωνώ αλλά είναι και αυτή η αϋπνία που δεν σε αφήνει ..να σάι χαλαρός εκείνη την στιγμή...και μου βγαίνει εκνευρισμός...με εμένα κυρίως μήπως κάνουμε κάτι λάθος...χθες κυκλοφορούσε μόνο το σώμα μου στο σπίτι...🤪🤪εευτυχως το βράδυ μας ήταν κάπως καλύτερο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Αυτο  το πάλι θα το βάλεις να φάει το άκουγα και εγώ...🥳🥳.εμείς πλέον κόψαμε τις επισκέψεις εξαιτίας των κρουσματων...τα ακούω από το τηλέφωνο..βεβαια .τώρα που δεν κοιμάται καλά...αααα δεν είσαι καλό παιδάκι που δεν κοιμάσαι....και είναι όλη μέρα μόνο μαζί σου...για αυτό είναι έτσι κτλπ.....

Θα ξαναπώ με έσωσε ο Κορωναίος....Οσο κακό και να ακουγεται....γιατί ερχόντουσαν κάθε μέρα σχεδόν ότι ώρα τους βόλευε εκείνους...ευτυχώς θα αργήσω να πάω δουλειά και θα χω το παιδάκι μου εγώ....εδώ ακόμη μου λέει αν του έδινες πιπίλα...λέω την δοκιμάσαμε δεν περνει τι να κάνουμε....

Ελεος δλδ... Ειλικρινα μερικές φορες απορω... ολοι αυτοί που μας λένε αυτα, δεν θυμούνται οτι εχουν περασει απο την θεση μας, οτι εχουν φτάσει κ αυτην στν δικη μας ψυχολογια;;; 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Alexey είπε:

Καλά ο δικός μου έχει και το άλλο... Οποτε τον ρωτάνε πως πήγαν τα πράγματα με τη γέννα και τα λοιπά απανταει: Άστα.. Πολύ δύσκολη περίοδος... Η πιο δύσκολη περίοδος της ζωής μου αλλα αξίζει τον κόπο. 😂 Εγώ τι να πω δηλαδή που πέρασα ναυτιες και εμετούς μέχρι τον 5ο μήνα εγκυμοσύνης, δυσκολίες στον ύπνο και πόνους στη πλάτη, στη μέση στα οστα της ηβης, ούτε να περπατήσω δεν μπορούσα καλά καλά, τους πόνους της γεννας, τις δυσκολίες του θηλασμού με πληγωμένες θηλες να αιμορραγουν, τις ψυχοκογικες μεταπτώσεις μέχρι να τα καταφέρω με τον θηλασμό, κι όλα αυτά μόνη μου επειδή όλα γίνανε μέσα στο κατακαλοκαιρο που αυτός έλειπε όλη μέρα κι εγώ ήμουν μόνη με ένα μωρό όλο το 24ωρο πριν καλά καλά 40ντησω.... Κι αν του το πω αυτό όταν γκρινιάζει, ότι δηλαδή εγώ τι να πω αν αυτός αισθάνεται εξουθεμωμενος; Τσαντίζεται περισσότερο και λέει δεν χρειάζεται να κάνω σύγκριση, ο καθένας κουράζεται από τη μεριά του 🤣🤣 Για γέλια και για κλάματα δηλαδή... 

Αχ μωρε ο καημένος περασε πολυ δύσκολα!! Δεν μπορείς να τον καταλαβεις😂

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mommy to be είπε:

Αχ ευτυχώς εγώ είμαι τοσσο τυχερή...ενώ γυρνάει στις 7 κατευθείαν μόλις έρχεται τον περνει για να κάνω μπάνιο...η να χαλαρώσω λίγο ..τώρα που δεν κοιμάται...το κάνουμε βόλτες εναλαξ ....είναι πολύ υποστηρικτικός....αγχωδης είναι μόνο όταν είμαστε έξω...για το πώς θα τον διαχειριστούμε...αν κλάψει μν περάσουμε από κόσμο με τον μικρό..μου χαλάει τη βόλτα αλλά οκ...

Κ μενα οταν ειναι εδω κ δεν ειναι κουρασμενος, μόνιμα δλδ βοηθαει 😂😂😂 πλακα κανω...  βοηθάει απλά μεχρι να κανει κατι σου ερχεται να τον πεταξεις απο το μπαλκόνι 😂, εχει θεμα ειναι μονιμα κουρασμένος. Θα καθισει δηλ να κρατησει την μικρη το πρωί κανα μισαωρο κ μετα πρεπει να κοιμηθεί για να ξυπνήσει στις 11 να φυγει για δουλεια, δεν μπορεί ν ειναι ξύπνιος απο τις 7 μέχρι τις 12 το βράδυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Διάβασα όλα τα σχόλια και θέλω να σχολιάσω τα πάντα 😂

Αρχικά φαγητό 6 μηνών ίσως ξεκινήσω 10 μέρες νωρίτερα γιατι τότε θα εχει και ο άντρας μου άδεια και θα ήθελα να είναι μαζί στην αρχή.. Πιατάκια κλπ δεν έχω δει καθόλου.. Πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο;; για πείτε βρε κορίτσια. Το μόνο που μου είπε ο γιατρός είναι ότι μπορεί να μην θέλει να φαει να προσπαθήσω 1 2 φορές αν όχι να αφησω να περάσουν κάποιες μέρες και μετά να δοκιμάσω πάλι για να μην το πάρει στραβά. Φυσικα μου είπε κόβω ένα γεύμα θηλασμού.. Κούνησα απλά το κεφαλι 😂😂. Όταν φεύγαμε μου λέει ο άντρας μού είδες δε σου είπε κάτι να κόψεις θηλασμό κλπ του λεω αν δεν ηξερα και έκανα ότι μου έλεγε θα είχε κοπεί του λεω από μόνο του. Είναι τρομερός γιατρός.. Απίστευτα χαλαρός και λογικός σε ξεαγχωνει σε όλα αλλά φυσικά δεν ξέρει από θηλασμο. Επίσης αυτό που μου αρέσει σε εκείνον είναι όταν υπάρχει θέμα με το μωρο σε παίρνει εκείνος να δει πως πάνε τα πράγματα. 

Τώρα για τους άντρες @Alexey@Alexey πιστεύω είναι λίγο και η στεναχώρια σου καθώς και το άγχος σου και σου φαίνεται τόσο εκνευριστηκος ο άνδρας σου. Εγώ με τον δικό μου είμαστε νορμαλ μετά τις 40 μέρες που ηρεμία και εγώ όταν έρχεται από την δουλειά τον κρατάει να παίξουν και να έχουν τον χρόνο τους οι 2 τους. Βέβαια όταν θέλω κάτι πχ στο μπάνιο του μπορεί να μην σηκωθεί μόνος του.. Θα τον φωνάξω να έρθει. Αλλά γενικά είναι καλος. 

Τα πεθερικά τέλεια.. Δεν ανακατεύονται πουθενά.. Ειδικά η πεθερά μου δε μου λέει το παραμικρό. Ο πεθερός μπορεί να μου πει έλα σταματα να διαβάζεις τις βλακειες από το ίντερνετ πχ δεν θέλω με τίποτα αυτο το παιχνίδι που πετάνε το μωρό στον αέρα. Από πριν γεννήσω τους είχα πει μην δω κανέναν να το κάνει. Και με έκραζε. Βεβαια δεν το κάνει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Alexey να ξέρεις ότι τα γαλακτοκομικα θέλουν 1 μήνα και για να φανεί διαφορά. Εμένα στον 1 μήνα είχε ακόμα αραιά και που συμπτώματα. Θέλει 15 μέρες να καθαρίσεις εσύ και άλλες 15 για το μωρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

@Alexey να ξέρεις ότι τα γαλακτοκομικα θέλουν 1 μήνα και για να φανεί διαφορά. Εμένα στον 1 μήνα είχε ακόμα αραιά και που συμπτώματα. Θέλει 15 μέρες να καθαρίσεις εσύ και άλλες 15 για το μωρό.. 

Γειά σου κοπέλα μου. Τα γαλακτοκομικα τα έχω κόψει μαχαίρι περίπου 3 εβδομάδες τώρα αλλά τα είχα ξανακοψει κι άλλη μια φορά για 1μιση μήνα περίπου όταν το μωρό ήταν 40 ημερών γιατί μου έκανε γουλιτσες και φοβήθηκα για ΓΟΠ. Όμως τα συγκαματα εξακολουθούσαν να συμβαίνουν. Δεν ξέρω πραγματικά τι φταίει... Συν ότι στην αρχή έδινα και συμπλήρωμα στο μωρό μεχρι να τα καταφέρω με τον θηλασμό και δεν μου είχε πάθει τότε συγκαμα, μετα τον πρώτο μήνα άρχισε να μου παθαίνει. Αν είχε αλλεργία στα γαλακυοκομικα δεν θα πάθαινε και τότε που έπινε το ίδιο και αγελαδινό; 🙄 Θα δούμε βέβαια τι θα μου πει και η παιδοδερματολόγος σήμερα... Εγώ σκέφτομαι μήπως έχει γίνει καμία επιμολυνση της περιοχής πχ με σταφυλοκοκκο και γι αυτο παθαινει συνέχεια... Γιατι πρώτα βγάζει συπαρακια και μετά γίνεται συγκαμα... Τι να πω, ελπιζω πάντως να είναι κάτι αντιμετωπισημο για να σταματήσει αυτή η ταλαιπωρία... Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ούτε μια απλά βόλτα να πάμε γιατί πρέπει να αλλάζουμε συνέχεια το μωρό. Αν την αφήσουμε κατουρημενη έστω για 10 λεπτά γίνεται χάλια ο ποπος της... Δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό αυτό 😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ελεος δλδ... Ειλικρινα μερικές φορες απορω... ολοι αυτοί που μας λένε αυτα, δεν θυμούνται οτι εχουν περασει απο την θεση μας, οτι εχουν φτάσει κ αυτην στν δικη μας ψυχολογια;;; 

Αχ μωρε ο καημένος περασε πολυ δύσκολα!! Δεν μπορείς να τον καταλαβεις😂

Κ μενα οταν ειναι εδω κ δεν ειναι κουρασμενος, μόνιμα δλδ βοηθαει 😂😂😂 πλακα κανω...  βοηθάει απλά μεχρι να κανει κατι σου ερχεται να τον πεταξεις απο το μπαλκόνι 😂, εχει θεμα ειναι μονιμα κουρασμένος. Θα καθισει δηλ να κρατησει την μικρη το πρωί κανα μισαωρο κ μετα πρεπει να κοιμηθεί για να ξυπνήσει στις 11 να φυγει για δουλεια, δεν μπορεί ν ειναι ξύπνιος απο τις 7 μέχρι τις 12 το βράδυ. 

Γελασα τόσο πολύ 🤣🤣 Καρμπόν ο άντρας μου... Κι εκείνος είναι μόνιμα κουρασμένος και δεν μπορεί, ενώ κοιμάται πολύ περισσότερο από μένα. Απορώ εμείς που βρίσκουμε τη δύναμη! Πρεπει να είμαστε από άλλον κόσμο... 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

Γειά σου κοπέλα μου. Τα γαλακτοκομικα τα έχω κόψει μαχαίρι περίπου 3 εβδομάδες τώρα αλλά τα είχα ξανακοψει κι άλλη μια φορά για 1μιση μήνα περίπου όταν το μωρό ήταν 40 ημερών γιατί μου έκανε γουλιτσες και φοβήθηκα για ΓΟΠ. Όμως τα συγκαματα εξακολουθούσαν να συμβαίνουν. Δεν ξέρω πραγματικά τι φταίει... Συν ότι στην αρχή έδινα και συμπλήρωμα στο μωρό μεχρι να τα καταφέρω με τον θηλασμό και δεν μου είχε πάθει τότε συγκαμα, μετα τον πρώτο μήνα άρχισε να μου παθαίνει. Αν είχε αλλεργία στα γαλακυοκομικα δεν θα πάθαινε και τότε που έπινε το ίδιο και αγελαδινό; 🙄 Θα δούμε βέβαια τι θα μου πει και η παιδοδερματολόγος σήμερα... Εγώ σκέφτομαι μήπως έχει γίνει καμία επιμολυνση της περιοχής πχ με σταφυλοκοκκο και γι αυτο παθαινει συνέχεια... Γιατι πρώτα βγάζει συπαρακια και μετά γίνεται συγκαμα... Τι να πω, ελπιζω πάντως να είναι κάτι αντιμετωπισημο για να σταματήσει αυτή η ταλαιπωρία... Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ούτε μια απλά βόλτα να πάμε γιατί πρέπει να αλλάζουμε συνέχεια το μωρό. Αν την αφήσουμε κατουρημενη έστω για 10 λεπτά γίνεται χάλια ο ποπος της... Δεν μπορεί να είναι φυσιολογικό αυτό 😑

Μύκητας μήπως είναι.. Εγώ πιστεύω θα σου δώσει λύση.. Τώρα μας φαίνονται όλα βουνό.. Σε λίγο δε θα τα θυμόμαστε. Εμένα στην αρχή είχε εντονη παλινδρομιση.. Μονο τα κλάματα δεν έβαζα από το άγχος που είχα.. Τώρα τα έχω ξεχάσει.. Αγχώνομαι για αλλά βέβαια 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Μύκητας μήπως είναι.. Εγώ πιστεύω θα σου δώσει λύση.. Τώρα μας φαίνονται όλα βουνό.. Σε λίγο δε θα τα θυμόμαστε. Εμένα στην αρχή είχε εντονη παλινδρομιση.. Μονο τα κλάματα δεν έβαζα από το άγχος που είχα.. Τώρα τα έχω ξεχάσει.. Αγχώνομαι για αλλά βέβαια 😂

😂 Το άγχος δυστυχώς πάντα υπάρχει και δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να χαλαρώσουμε πραγματικά ποτέ σαν μανούλες... Είναι δύσκολο γιατί δεν μπορεί η καρδιά μας να το αντέξει! Χτες πχ που έκλαιγε η μικρή μου κάθε φορά που την άλλαζα επειδή μάλλον την ετσουζε ο ποπος της έκλαιγα κι εγώ... Δεν μπορώ καθόλου να τη βλέπω να πονάει! Και γενικά ουτε να κλαίει για πολύ ώρα... Στεναχωριέμαι απίστευτα 😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tweema είπε:

Ελεος δλδ... Ειλικρινα μερικές φορες απορω... ολοι αυτοί που μας λένε αυτα, δεν θυμούνται οτι εχουν περασει απο την θεση μας, οτι εχουν φτάσει κ αυτην στν δικη μας ψυχολογια;;; 

Αχ μωρε ο καημένος περασε πολυ δύσκολα!! Δεν μπορείς να τον καταλαβεις😂

Κ μενα οταν ειναι εδω κ δεν ειναι κουρασμενος, μόνιμα δλδ βοηθαει 😂😂😂 πλακα κανω...  βοηθάει απλά μεχρι να κανει κατι σου ερχεται να τον πεταξεις απο το μπαλκόνι 😂, εχει θεμα ειναι μονιμα κουρασμένος. Θα καθισει δηλ να κρατησει την μικρη το πρωί κανα μισαωρο κ μετα πρεπει να κοιμηθεί για να ξυπνήσει στις 11 να φυγει για δουλεια, δεν μπορεί ν ειναι ξύπνιος απο τις 7 μέχρι τις 12 το βράδυ. 

Ο δικος σου άντρας μου θυμίζει τον δικο μου.. Εμας λειπει τουλάχιστον 12ωρο και ειναι ενα κινουμενο πτωμα 😂 αφου σωριαζεται στον καναπε απο τις 9:30. 

Πλέον απλα τον παραταω με το παιδι και παω και κανω οτι χρειάζεται 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Alexey είπε:

😂 Το άγχος δυστυχώς πάντα υπάρχει και δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να χαλαρώσουμε πραγματικά ποτέ σαν μανούλες... Είναι δύσκολο γιατί δεν μπορεί η καρδιά μας να το αντέξει! Χτες πχ που έκλαιγε η μικρή μου κάθε φορά που την άλλαζα επειδή μάλλον την ετσουζε ο ποπος της έκλαιγα κι εγώ... Δεν μπορώ καθόλου να τη βλέπω να πονάει! Και γενικά ουτε να κλαίει για πολύ ώρα... Στεναχωριέμαι απίστευτα 😢

Εγω στους 1ους κολικούς έκλαιγα μαζί του. Και πριν 1 μήνα που φοβήθηκα έτσι στα ξαφνικά ότι μπορεί το παιδί να πάθει αναφυλακτικο σοκ επειδή έφαγα τομάτα. Κάτι που δεν στέκει εκ των πραγμάτων εγώ όμως σαστισα και έβαλα τα κλάματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηρθε το θηλαστρο που παρήγγειλα, παλι καλα ηρθε στο παρα 5!

Εμενα χτύπησε απο δικη μου βλακεια.. Πηγα να της κρεμασω αλλο παιχνίδι στο mobile και της επεσε στην μουρη, κλαμααα... Ψυχούλα μου.. Ηρεμησε όμως παλι καλα και δεν αφησε σημαδακι.. 

Εν τελη εμεις μαλλον έχουμε υπερπαραγωγή! Τωρα αυτες τις μερες που δεν είχα θηλαστρο δεν εβγαζα γαλα κ εκανα block feeding και εφτιαξαν οι πανες τις περα απο κανα δυο που βγηκαν λαχανι γιατί την επιανε γκρινια κ της εδινα τον αλλον μαστο.. Λογικά όμως θα ξαναχαλασει λογω του θηλαστρου.. Οπότε θα μιλήσω με την παιδίατρο τωρα που θα ξερω κ το πρόγραμμα μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Εμενα ειπε λαχανικά αλλα αυτο το πλανο ειχα. Ποτε θα ξεκινήσετε; επίσης εχεις δει ποτηρι, πιατο; 

Εμενα είπε κρεμες εδώ και ένα μήνα 🤦🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια πηγα κ εγώ γιατρό σήμερα! Ολα καλά μας είπε.  Τράχηλο με εξέτασε κολπικά 36.  Πολύ ζωηρή μας είπε ήταν η μπεμπούλα μας👧🏼🎀 Βγήκαν κ τα αποτελέσματα απο Νιπτ ολα καλά κ εκει.  Για την καλλιέργεια μ είπε αφου αγχώνομαι κ το σκεφτομαι να παω σε δεκα μερες να την κανω γιατι δεν μπορούσε σημερα να συνταγογράφησει. Β επιπέδου μετα τις 18/6 μ ειπε να κλείσω ραντεβου 
    • Έλα ρρρεεεέ!! Να τα χαίρεσαι πραγματικά!! Αχχχχχ.. πόσο χαίρομαι για εσάς βρε Κατερίνα μου!!! Πολύ συγκινήθηκα και γέλασα με τις περιγραφές σου!! Φτου φτου φτου τα παιδάκια υγεία να έχουν πάντα στη ζωή τους!! Να είστε και εσείς πάντα καλά να τα καμαρώνετε για μια ολόκληρη ζωή!!🥰 Εγώ ακόμα εδώ στον αγώνα για ένα παιδάκι, όπως τα ήξερες, δεν άλλαξε κάτι.. αν και καταφέραμε μια εγκυμοσύνη πέρσι δυστυχώς σταμάτησε η καρδούλα του μερικές μέρες πριν την αυχενική.. αλλά έχει η ζωή..! Θα έρθει κάποια στιγμή! Και αν όχι, καλά να είμαστε με τον άντρα μου, υγιείς και αγαπημένοι..!
    • Καρότσι ψάχνω τώρα!!! Μάρσιπο και καλαθούνα θα μου φέρουν!
    • Ααα εγω μπρούμυτα δεν μπορούσα ποτε να κοιμηθώ νιωθω δεν μπορω να παρω ανάσα 😅 ναι είναι θέμα τώρα αυτό είναι η αλήθεια.. αν δεν βολεύεσαι για να κοιμηθείς.. και όσο μεγαλώνει η κοιλιά ακόμα πιο ζόρι
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...