Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Μαρικαλλη είπε:

Εμάς μας έσωσαν δύο πράγματα μια συσκευή λευκών ήχων και ο υπνοσακος με τα χέρια μέσα....

Εχουμε 3 με λευκούς ήχους δυστυχώς δεν τον βοηθάνε σε τίποτα..υπνοσακος δοκίμασα αλλά εκνευρίζεται .θέλει τα χέρια του έξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε? Κ εγώ σκέφτομαι να πάρω κάποιο μηχανιμα που θα μαγειρεύει του παιδιού το φαγητό αν έχει κάποια μαμά ας μας ενημερώσει. 

Επίσης στο ταλαιπωρημένο στήθος ενώ έφυγε το πέτρωμα π είχα τόσες μέρες προχθές έπιασα ενα σαν γρομπαλακι? Δεν ξέρω έχω πάντως ανχοθει πολύ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Κορίτσια αυτοί οι ατμομαγειρες που είναι και μπλέντερ μαζί θεωρείται αξίζουν σαν αγορά;;αν τα βάζω στη χύτρα στο ειδικό καλαθάκι για λαχανικά δεν γίνετε ίδια δουλειά;;

Εγώ έχω της αβεντ και με βόλεψε η αλήθεια είναι αλλά σίγουρα ίδια δουλειά θα κάνεις και με κατσαρόλα 😛 βολεύει σε κανένα ταξίδι πχ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Εχουμε 3 με λευκούς ήχους δυστυχώς δεν τον βοηθάνε σε τίποτα..υπνοσακος δοκίμασα αλλά εκνευρίζεται .θέλει τα χέρια του έξω...

Εγω δε χρειάστηκε να πάρω κάτι για τον ύπνο γιατί απλώς κοιμάται 😜 αλλά οι λευκοί ήχοι δεν τον επηρεάζουν, δηλαδή όταν βάζω σκούπα καθεται και παίζει. Υπνοσακο του εχω με τα χερακια εξω 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εγω δε χρειάστηκε να πάρω κάτι για τον ύπνο γιατί απλώς κοιμάται 😜 αλλά οι λευκοί ήχοι δεν τον επηρεάζουν, δηλαδή όταν βάζω σκούπα καθεται και παίζει. Υπνοσακο του εχω με τα χερακια εξω 😊

Και εμάς δωράκι μας τα έκαναν....αυτό που έβγαλε τα λεφτά του είναι το μομπιλ πάνω από τη κούνια ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Η αγκαλιά δεν είναι συνήθεια, είναι ανάγκη 😉 Εγώ όταν θέλει αγκαλιά πάντα τον παίρνω από την αρχή και όσο μεγαλώνει δεν το ζητάει όλη την ώρα. Ξερει ότι οπότε το χρειαστεί θα το εχει οπότε αισθάνεται ασφαλής.

 

Ε ναι καμία φορά γκρινιάζει αλλά είναι καλύτερα από ότι περίμενα. Εμένα δε μου έλειπε η δουλειά γιατί πριν δε δούλευα και μου ήρθαν όλα μαζί αλλά σκεπτόμενοι μακροπρόθεσμα πράττουμε αναλόγως 😊

Εμένα από την αρχή δεν ήταν κ πολύ της αγκαλιας,προτιμά να είναι στο λίκνο ή κάτω κ να την παίζουμε,να της μιλάμε.Αλλα τελευταία θέλει αγκαλίτσα για ύπνο κ μου είπαν ότι θα μάθει  έτσι ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Εμένα από την αρχή δεν ήταν κ πολύ της αγκαλιας,προτιμά να είναι στο λίκνο ή κάτω κ να την παίζουμε,να της μιλάμε.Αλλα τελευταία θέλει αγκαλίτσα για ύπνο κ μου είπαν ότι θα μάθει  έτσι ..

Αυτά τα θα μάθει έτσι μν το κακομαθαινεις ...μας έχουν γεμίσει ανασφάλειες...όπως ένας ενήλικα χρειάζεται να ακούσει μουσική ..να διαβάσει ένα βιβλίο..κτλ..έτσι και τα μωρά θέλουν μια αγκαλιά λίγο κούνημα κτλπ τα γράφω για να τα διαβάζω και γω..🤪🤪

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Αυτά τα θα μάθει έτσι μν το κακομαθαινεις ...μας έχουν γεμίσει ανασφάλειες...όπως ένας ενήλικα χρειάζεται να ακούσει μουσική ..να διαβάσει ένα βιβλίο..κτλ..έτσι και τα μωρά θέλουν μια αγκαλιά λίγο κούνημα κτλπ τα γράφω για να τα διαβάζω και γω..🤪🤪

 

 

 

 

 

Εν τω μεταξύ το μωράκι ,όχι επειδή είναι δικό μου🤪 αλλά είναι πολύ βολικό,δεν έχει γκρίνια , κοιμάται όλη τη νύχτα κ όταν γκρινιάζει κάτι θέλει να μας πει πχ έκανε κακά ή θέλει να ρευτεί κι άλλο.Αν θέλει κι αγκαλίτσα για να κοιμηθεί τι πειράζει...αυτονεν τω μεταξύ μπορεί να παίρνει 10 λεπτά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να τα παίρνετε πολλές αγκαλιές τα μωράκια σας!! Κανένας δεν κακοεμαθε με την αγκαλιά..ίσα ίσα! Τη χρειάζονται για να αναπτυχθούν γενικά, βοηθάει ακόμα και στον εγκέφαλο...θα ξεκινήσω και εγώ τη θετική εκπαίδευση ύπνου τώρα στα κοντά! Γενικά η μικρή κοιμόταν όπου έβρισκε αλλά τώρα τελευταία λίγο το χάλασε...

@Tweema ξεκίνησα με αλεσμένα αλλά θα κάνω γρήγορα τη μετάβαση, όπως έκανα και στη μεγάλη μου! Ήθελα να κάνω blw αλλά δε θα το ακολουθούσε κανένας άλλος οπότε θα είχα θέμα όταν θα γυρνούσα στη δουλειά! Άρα ακολουθώ το παλιό καλό σχέδιο 😉 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Smurf88 είπε:

Κορίτσια να τα παίρνετε πολλές αγκαλιές τα μωράκια σας!! Κανένας δεν κακοεμαθε με την αγκαλιά..ίσα ίσα! Τη χρειάζονται για να αναπτυχθούν γενικά, βοηθάει ακόμα και στον εγκέφαλο...θα ξεκινήσω και εγώ τη θετική εκπαίδευση ύπνου τώρα στα κοντά! Γενικά η μικρή κοιμόταν όπου έβρισκε αλλά τώρα τελευταία λίγο το χάλασε...

@Tweema ξεκίνησα με αλεσμένα αλλά θα κάνω γρήγορα τη μετάβαση, όπως έκανα και στη μεγάλη μου! Ήθελα να κάνω blw αλλά δε θα το ακολουθούσε κανένας άλλος οπότε θα είχα θέμα όταν θα γυρνούσα στη δουλειά! Άρα ακολουθώ το παλιό καλό σχέδιο 😉 

Πες μας το παλιο καλο σχεδιο και σε μας; ήθελα blw αλλα η πεθερά μου είναι καθετη και σκέφτομαι πατημενα με πιρουνι οχι τελειως αλεσμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Mommy to be είπε:

Αυτά τα θα μάθει έτσι μν το κακομαθαινεις ...μας έχουν γεμίσει ανασφάλειες...όπως ένας ενήλικα χρειάζεται να ακούσει μουσική ..να διαβάσει ένα βιβλίο..κτλ..έτσι και τα μωρά θέλουν μια αγκαλιά λίγο κούνημα κτλπ τα γράφω για να τα διαβάζω και γω..🤪🤪

 

 

 

 

 

Να τα θάψεις ολα αυτα! Εχουν ανάγκες οπως έχουμε κ εμεις.. Εσυ, εγω δεν θα ηθελες να σε παρει καποιος αγκαλια χωρίς να το πεις; αυτα δεν μπορουν να μιλησουν, ή θα κλαψουν ή θα γκρινιαξουν γιαυτο που θέλουν. Κανενα παιδι δεν μαθαίνει αγκαλια, έλεος δηλ εχουμε φτάσει στο 2021 κ ακομα πιστευουμε οτι ενα μωρο μαθαινει αγκαλια ξ αυτο γιατι περναει απο γενια σε γενια. Οι μαμαδες μας εμαθαν ετσι απο τις γιαγιαδες κ παει λεγοντας. Για κανα fb εχουν προχωρησει αυτές οι γενιές, για τις συναισθηματικες ανάγκες κ την αναπαραγωγη προκαταληψεων ουτε λογος!! Καντε αγκαλιές,πολλές αγκαλιές τους δείχνουμε οτι ειμαστε εδω για εκείνα οπότε το χρειαστουν, δεν θα εχουν ανασφαλεια κ αγχος. 

Ειναι δυσκολη η μητροτητα, κ οχι το παιδί.. Αλλιως θα εκφρασω εγω την κουραση μου, αλλιως εσύ,αλλιως θα το αντιμετωπισω εγω, αλλιώς εσυ. Το ιδιο ισχυει κ για τα μωρακια.. Αλλιως θα περασει το μωρό σου τους κολικους, τους πονους, τα αλματα, τα δοντια, αλλιως το δικο μου μωρο. 

Δεν συμφωνω με την εκπαιδευση ύπνου. Ειναι μωρά κ αυτο που θέλουν οπως κ ολα τα παιδια ειναι η ρουτινα.. Εαν δεν έχεις ρουτινα πριν τον υπνο, θα σε συμβουλευα να ξεκινήσεις. Κανε εσυ την ρουτινα σου κ πίστεψε με θα αρχίσει κ εκείνος να κοιμαται παραπανω καποια στιγμη. Είναι μια κατάκτηση κ αυτο. Εμείς πρέπει να εχουμε ρουτινα κ σταθεροτητα γιαυτα, να καλύπτουμε τις αναγκες τους αλλα κ τις δικές μας. ❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Λοιπόν εμένα εκτός από το έχεις όλη την ώρα αγκαλιά, θα κακομαθει τι άλλο μου είπαν; "ιιιιιιι, βάζει το παιδι τα χέρια του στο στόμα; πρέπει να του το σταματήσεις γρήγορα!" 🤣🤣🤣🤣🤣 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Smurf88 είπε:

Κορίτσια να τα παίρνετε πολλές αγκαλιές τα μωράκια σας!! Κανένας δεν κακοεμαθε με την αγκαλιά..ίσα ίσα! Τη χρειάζονται για να αναπτυχθούν γενικά, βοηθάει ακόμα και στον εγκέφαλο...θα ξεκινήσω και εγώ τη θετική εκπαίδευση ύπνου τώρα στα κοντά! Γενικά η μικρή κοιμόταν όπου έβρισκε αλλά τώρα τελευταία λίγο το χάλασε...

@Tweema ξεκίνησα με αλεσμένα αλλά θα κάνω γρήγορα τη μετάβαση, όπως έκανα και στη μεγάλη μου! Ήθελα να κάνω blw αλλά δε θα το ακολουθούσε κανένας άλλος οπότε θα είχα θέμα όταν θα γυρνούσα στη δουλειά! Άρα ακολουθώ το παλιό καλό σχέδιο 😉 

Ναι πες το μας κ μας το σχέδιο,να μην ψαχνομαστε!🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Πως είσαστε; εμείς κλασσικά ξυπνάμε ανά δίωρο το βράδυ! 🧐 

Να σας ρωτησω... Έχετε κάποιο παιχνιδάκι για το καρότσι που να σας έχει βολέψει; βάλαμε το καρότσι περιπάτου χθες γιατί δε χωράει άνετα στην καλαθουνα πλέον.... Ακόμα είναι ξαπλωμένος εννοείται αλλά σκεφτόμουν να του έβαζα κάποιο κρεμαστό παιχνιδάκι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η nik_ol είπε:

Γεια σας κορίτσια! 

Λοιπόν εμένα εκτός από το έχεις όλη την ώρα αγκαλιά, θα κακομαθει τι άλλο μου είπαν; "ιιιιιιι, βάζει το παιδι τα χέρια του στο στόμα; πρέπει να του το σταματήσεις γρήγορα!" 🤣🤣🤣🤣🤣 

Καλημερα!! Κ που σαι ακομα!! Εχεις ν ακούσεις!! 

Εμενα σημερα πρωινο, πρωινο..κατεβαινουμε ολοι μαζι να παμε σχολείο τον μικρο, μας βλέπει η γιαγια απο απεναντι κ μου λέει αχ σκουφάκι βαλτης θα κρυωσει. Δεν απαντησε ποτε! 

στις πριν 21 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Πως είσαστε; εμείς κλασσικά ξυπνάμε ανά δίωρο το βράδυ! 🧐 

Να σας ρωτησω... Έχετε κάποιο παιχνιδάκι για το καρότσι που να σας έχει βολέψει; βάλαμε το καρότσι περιπάτου χθες γιατί δε χωράει άνετα στην καλαθουνα πλέον.... Ακόμα είναι ξαπλωμένος εννοείται αλλά σκεφτόμουν να του έβαζα κάποιο κρεμαστό παιχνιδάκι!! 

Εχω διαφορα παιχνιδακια με κρικους που μπαίνουν στο καροτσι αλλα τα εχω βγαλει γιατι η δικη μου σηκωνοταν να τα πιασει κ φοβόμουν. Κ τωρα που καθεται  τσιριζει, τσακώνεται μαζι τους. Οποτε έχω καποια μεσα στην τσαντουλα της κ αν ειναι σε καλη φαση της τα δινω αλλιώς μεσα. Αυτο που ειδα οτι δεν την εκνευριζει τόσο ειναι ενα βιβλιαρακι μαλακο που του εχω περάσει αρκετούς κρικους, το εχω βαλει στην μπαρα κ το παρατηρει, το βαζει στο στομα της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tweema είπε:

Καλημερα!! Κ που σαι ακομα!! Εχεις ν ακούσεις!! 

Εμενα σημερα πρωινο, πρωινο..κατεβαινουμε ολοι μαζι να παμε σχολείο τον μικρο, μας βλέπει η γιαγια απο απεναντι κ μου λέει αχ σκουφάκι βαλτης θα κρυωσει. Δεν απαντησε ποτε! 

Εχω διαφορα παιχνιδακια με κρικους που μπαίνουν στο καροτσι αλλα τα εχω βγαλει γιατι η δικη μου σηκωνοταν να τα πιασει κ φοβόμουν. Κ τωρα που καθεται  τσιριζει, τσακώνεται μαζι τους. Οποτε έχω καποια μεσα στην τσαντουλα της κ αν ειναι σε καλη φαση της τα δινω αλλιώς μεσα. Αυτο που ειδα οτι δεν την εκνευριζει τόσο ειναι ενα βιβλιαρακι μαλακο που του εχω περάσει αρκετούς κρικους, το εχω βαλει στην μπαρα κ το παρατηρει, το βαζει στο στομα της. 

Γενικά είμαι κ ανθρωπος που νευριάζω όταν μου λένε τι να κάνω (αρνητικό κάποιες φορές το ξερω κ το δουλευω) οπότε δεν μπορώ να μην απαντάω πάντα (κ άλλο αρνητικό γιατί όντως η σιωπή είναι χρυσός σε κάποιες καταστάσεις). Αχχχχ...... 

Λες να αρχίσει να τεντώνεται να τα πιασει; πιθανοτατα! Δεν το είχα σκεφτεί.... Άρα θα μείνω σε αυτά που του βάζω! Του κρεμάω κουδουνιστρες αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι τις βλέπει γιατί έχουν κ κάποια απόσταση τώρα που είναι ακόμα ξαπλωμενος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια.. Κάναμε το 3ο εμβόλιο. Μας σήμερα.. Βαδίζουμε στην μεσαία καμπύλη και μας είπε ο γιατρός ότι είναι πολυ κοινωνικός ο μικρός. Του γελούσε και του έκανε ντροπές. Έκανε φωνούλες ακατάπαυστα 😂 Μου λέει δεν πρέπει να σταματάει όλη τη μέρα ε; 😂 

Μιλήσαμε λίγο για τις τροφές... Μου είπε θα ξεκινήσουμε από φρούτα. Σε εσάς τις σας είπε για φαγητό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Γενικά είμαι κ ανθρωπος που νευριάζω όταν μου λένε τι να κάνω (αρνητικό κάποιες φορές το ξερω κ το δουλευω) οπότε δεν μπορώ να μην απαντάω πάντα (κ άλλο αρνητικό γιατί όντως η σιωπή είναι χρυσός σε κάποιες καταστάσεις). Αχχχχ...... 

Λες να αρχίσει να τεντώνεται να τα πιασει; πιθανοτατα! Δεν το είχα σκεφτεί.... Άρα θα μείνω σε αυτά που του βάζω! Του κρεμάω κουδουνιστρες αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι τις βλέπει γιατί έχουν κ κάποια απόσταση τώρα που είναι ακόμα ξαπλωμενος. 

Κ εγω νευριαζω..δεν ειμαι παντα αυτο πο θελω. Γενικά τον τελευταιο χρονο εχω ξεφυγει απο τα ορια μου.αλλα θα σου πω μερικές φορες η σιωπη οντως είναι χρυσος. Εχοντας ηδη 1 παιδι εχω βαρεθει να ακούω, αδιαφορω τις περισσοτερες φορές,εκτος κ αν ειμαι εκνευρισμενη κ δυστυχώς θ απαντησω ασχημα. 

Την μικρη την ειχα βαλει απο 3 μηνων ημιξαπλωτη γιατί αλλιως δεν καθοταν. Δεν εχεις πάρει το οκ απο τον γιατρο; 4 μηνων νομιζω είναι πολυ καλα. Κοιτα δεν ειναι κακο να προσπαθουν εννοειται απλα εγω εχω κ τον μεγάλο που πρεπει να εχω το νου μου,γιαυτο κ φοβομουν. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Πως είσαστε; εμείς κλασσικά ξυπνάμε ανά δίωρο το βράδυ! 🧐 

Να σας ρωτησω... Έχετε κάποιο παιχνιδάκι για το καρότσι που να σας έχει βολέψει; βάλαμε το καρότσι περιπάτου χθες γιατί δε χωράει άνετα στην καλαθουνα πλέον.... Ακόμα είναι ξαπλωμένος εννοείται αλλά σκεφτόμουν να του έβαζα κάποιο κρεμαστό παιχνιδάκι!! 

Εκλεψα ενα κρεμαστο απο ενα γυμναστήριο που μας δωσανε και δεν το χρησιμοποιουμε και τα κρεμασα στο καροτσι και τα χαζευει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα. Εμείς είχαμε ένα πολύ δύσκολο βράδυ, η μικρή ξυπναγε κάθε μία ώρα και ήθελε στήθος... Ήπιε τόσο πολύ που έβρεχε συνέχεια τη πάνα της και περασα όλη τη νύχτα αλλάζοντας την γιατί μου έχει κάνει πάλι συγκαμα. 😢 Έχω δεινοπαθησει με αυτό το θέμα, στην ουσία είναι όλο το διάστημα με συγκαμα με πολύ μικρά μεσοδιαστηματα καθαρή. Τα έχω δοκιμάσει όλα, έχω κόψει από τη διατροφη μου πόσες τροφές και παλι τα ίδια. Σκέφτομαι μήπως γι αυτό ξυπναγε τόσο πολύ μέσα στη νύχτα, μήπως ετσουζε γιατί ήταν πολύ χάλια ο ποπουδακος της χτες, να τη λυπάσαι! 😑 Κι επειδή δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση πήρα τηλέφωνο κι έκλεισα ραντεβού με παιδοδερματολόγο για σήμερα... Πραγματικά ελπίζω να μου βρει κάποια λύση, είναι η τελευταία μου ελπίδα!! 😔😔 

Είμαι και πεσμένη ψυχολογικά γιατί έχω και τον άντρα μου από την άλλη που δεν ειναι καθόλου υποστηρικτικος καμια φορά... Εντάξει το καταλαβαίνω είναι κουρασμενος γιατί δεν κοιμόμαστε καλά τις νύχτες αλλά κι εγώ τι να πω που σηκώνομαι τις τριπλασιες φορες από αυτόν; Απόψε πχ εγώ ήμουν συνέχεια όρθια όλη νυχτα κι αυτός ροχαλιζε δίπλα... Και μετά το πρωί που σηκώθηκα να αλλάξω τη μικρή πήγε στο σαλόνι να κοιμηθεί. Και ύστερα τσακωθηκαμε γιατί σηκώθηκε με νεύρα και γκρίνιαζε που έκλεισα ραντεβού σήμερα με τη γιατρο γιατί είναι ο δακτύλιος λέει σήμερα και δεν μπορούμε να κυκλοφορουμε κέντρο με το αμάξι 🤯 Δηλαδή σοβαρά τώρα; Εδώ έχουμε ενα θεμα που μας ταλαιπωρεί από την ώρα που γεννήθηκε στην ουσία το παιδί και δεν μπορούμε να πάμε γιατρό γιατί είναι ο δακτύλιος; Μου ήρθε να του πετάξω τίποτα στο κεφάλι. Του λέω αν μας σταματήσει κανεις θα του πούμε απλά ότι πάμε το παιδί στον γιατρό, την αλήθεια δηλαδή... Δεν νομίζω να μας γράψουν γι αυτόν τον λόγο... Αυτός βέβαια συνέχισε την γκρινια κανονικά... Δεν ξέρω ρε κορίτσια πραγματικά... Είναι όλοι οι άντρες τόσο στην κοσμαρα τους; Ή εγώ είμαι πολύ υπερβολική που δεν μπορώ να περιμένω πια ούτε μια μέρα; Δεν μπορώ όμως να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει και να μη κανω τίποτα 😑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Καλημέρα κορίτσια.. Κάναμε το 3ο εμβόλιο. Μας σήμερα.. Βαδίζουμε στην μεσαία καμπύλη και μας είπε ο γιατρός ότι είναι πολυ κοινωνικός ο μικρός. Του γελούσε και του έκανε ντροπές. Έκανε φωνούλες ακατάπαυστα 😂 Μου λέει δεν πρέπει να σταματάει όλη τη μέρα ε; 😂 

Μιλήσαμε λίγο για τις τροφές... Μου είπε θα ξεκινήσουμε από φρούτα. Σε εσάς τις σας είπε για φαγητό; 

Εμενα ειπε λαχανικά αλλα αυτο το πλανο ειχα. Ποτε θα ξεκινήσετε; επίσης εχεις δει ποτηρι, πιατο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Alexey είπε:

Καλημέρα κορίτσια κι από μένα. Εμείς είχαμε ένα πολύ δύσκολο βράδυ, η μικρή ξυπναγε κάθε μία ώρα και ήθελε στήθος... Ήπιε τόσο πολύ που έβρεχε συνέχεια τη πάνα της και περασα όλη τη νύχτα αλλάζοντας την γιατί μου έχει κάνει πάλι συγκαμα. 😢 Έχω δεινοπαθησει με αυτό το θέμα, στην ουσία είναι όλο το διάστημα με συγκαμα με πολύ μικρά μεσοδιαστηματα καθαρή. Τα έχω δοκιμάσει όλα, έχω κόψει από τη διατροφη μου πόσες τροφές και παλι τα ίδια. Σκέφτομαι μήπως γι αυτό ξυπναγε τόσο πολύ μέσα στη νύχτα, μήπως ετσουζε γιατί ήταν πολύ χάλια ο ποπουδακος της χτες, να τη λυπάσαι! 😑 Κι επειδή δεν αντέχω άλλο αυτή τη κατάσταση πήρα τηλέφωνο κι έκλεισα ραντεβού με παιδοδερματολόγο για σήμερα... Πραγματικά ελπίζω να μου βρει κάποια λύση, είναι η τελευταία μου ελπίδα!! 😔😔 

Είμαι και πεσμένη ψυχολογικά γιατί έχω και τον άντρα μου από την άλλη που δεν ειναι καθόλου υποστηρικτικος καμια φορά... Εντάξει το καταλαβαίνω είναι κουρεμένος γιατί δεν κοιμόμαστε καλά τις νύχτες αλλά κι εγώ τι να πω που σηκώνομαι τις τριπλασιες φορες από αυτόν; Απόψε πχ εγώ ήμουν συνέχεια όρθια όλη νυχτα κι αυτός ροχαλιζε δίπλα... Και μετά το πρωί που σηκώθηκα να αλλάξω τη μικρή πήγε στο σαλόνι να κοιμηθεί. Και ύστερα τσακωθηκαμε γιατί σηκώθηκε με νεύρα και γκρίνιαζε που έκλεισα ραντεβού σήμερα με τη γιατρο γιατί είναι ο δακτύλιος λέει σήμερα και δεν μπορούμε να κυκλοφορουμε κέντρο με το αμάξι 🤯 Δηλαδή σοβαρά τώρα; Εδώ έχουμε ενα θεμα που μας ταλαιπωρεί από την ώρα που γεννήθηκε στην ουσία το παιδί και δεν μπορούμε να πάμε γιατρό γιατί είναι ο δακτύλιος; Μου ήρθε να του πετάξω τίποτα στο κεφάλι. Του λέω αν μας σταματήσει κανεις θα του πούμε απλά ότι πάμε το παιδί στον γιατρό, την αλήθεια δηλαδή... Δεν νομίζω να μας γράψουν γι αυτόν τον λόγο... Αυτός βέβαια συνέχισε την γκρινκα κανονικά... Δεν ξέρω ρε κορίτσια πραγματικά... Είναι όλοι οι άντρες τόσο στην κοσμαρα τους; Ή εγώ είμαι πολύ υπερβολική που δεν μπορώ να περιμένω πια ούτε μια μέρα; Δεν μπορώ όμως να βλέπω το παιδί μου να υποφέρει και να μη κανω τίποτα 😑

Το 90%,το 99%;;ε νομιζω οτι ειναι γεια σου οι περισσοτεροι. Δεν ξερω βρε κορίτσι μου δεν εχουν αυτο που εχουμε εμείς. Τα ιδια να κάνουμε 24 ωρες, αυτοι θα ειναι πτώματα, αναισθητοι κ οτι αλλο κοσμητικο επιθετο κυκλοφορει😂😂 Αδυνατουν να νιωσουν ολο αυτο που αισθανόμαστε εμείς; δεν εχουν αντοχες; ή εχουν μεγαλωσει γαιδουρια οι μανουλες τους; 😂😂😂 δεν ξερω, παντως δεν ειναι μονο ο δικος σου ετσι!!!! 

Μακαρι να βρειτε γρηγορα την λυση για την μικρουλα σου. Εαν εχει συγκαμα την ενοχλει, σίγουρα παίζει κ αυτο το ρόλο του στις αφυπνίσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αυτα τα ακουω απο την πεθερά μου 🤦🏼‍♀️ καθε τρεις κ λιγο μου λεει.. Παλι θα την ταισεις; θα μαθει ετσι.. 

Και να σου η πιπιλα οταν λειπω.. 

Και για τα χερια λεγανε να μην την αφηνω κ να της βαλω πιπιλα για να μην στραβωσουν τα δοντια ή να μην ανοιξουν τα χερακια της. 

Και με την αγκαλιά τα ιδια.. 

Προσπαθώ να μπαινει απο το ενα αυτι κ να βγαίνει απο το αλλο.. Τι να κανω.. Τους λεω οτι εχουν αλλαξει τα πράγματα.. Τωρα τους εξηγω την αποχη, την υπερπαραγωγή..μεχρι να σκασω.. Ορισμενες φορες παρακαλώ να είναι κ η κουνιαδα μου εκει που τους το κοβει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Το 90%,το 99%;;ε νομιζω οτι ειναι γεια σου οι περισσοτεροι. Δεν ξερω βρε κορίτσι μου δεν εχουν αυτο που εχουμε εμείς. Τα ιδια να κάνουμε 24 ωρες, αυτοι θα ειναι πτώματα, αναισθητοι κ οτι αλλο κοσμητικο επιθετο κυκλοφορει😂😂 Αδυνατουν να νιωσουν ολο αυτο που αισθανόμαστε εμείς; δεν εχουν αντοχες; ή εχουν μεγαλωσει γαιδουρια οι μανουλες τους; 😂😂😂 δεν ξερω, παντως δεν ειναι μονο ο δικος σου ετσι!!!! 

Μακαρι να βρειτε γρηγορα την λυση για την μικρουλα σου. Εαν εχει συγκαμα την ενοχλει, σίγουρα παίζει κ αυτο το ρόλο του στις αφυπνίσεις. 

Ελπίζω η παιδοδερματολόγος να μας βρει μια λύση. Έχω ακούσει τα καλυτερα γι αυτήν, ότι έχει μεγάλη εμπειρία οπότε ελπίζω να μπορεί να μας βοηθήσει... Μας έχει ταλαιπωρήσει όλους πολύ αυτή η κατάσταση με τα συγκαματα, όχι μόνο εμάς που την αλλάζουμε συνέχεια, αλλά και το παιδί, ακόμα κι όταν δείχνει ότι δεν την ενοχλεί... Φαντάσου τη σηκώνω μέσα στη μέση της νύχτας να την αλλάξω και στην ουσία της χαλάω κι εγώ τον ύπνο ενώ εκείνη η κακομοιρα θέλει να κοιμηθεί. Αλλά πραγματικά τον άντρα μου ώρες ώρες δεν τον καταλαβαίνω... Ενώ έχει ταλαιπωρηθεί κι αυτός με το όλο θέμα, βρίσκει συνέχεια εμπόδια στο να βρούμε μια λύση...  Δεν μπορεί λέει να μας βοηθήσει η παιδοδερματολόγος και τσάμπα ελπίζω... 🙄 Μπορεί να είναι κι έτσι... Αλλά επειδή τα έχω δοκιμάσει όλα, αν δεν κάνω κι αυτό που είναι η τελευταία μου ελπίδα δεν μπορώ να είμαι ήσυχη. Γιατι να τσακωθούμε δηλαδή μπροστά στο παιδί χωρίς λόγο στην ουσία; Κανονικά έπρεπε να είμαστε ομάδα σε ότι αφορά τουλάχιστον το παιδί κι όχι να διαφωνούμε. Δεν μου αρέσει κιόλας να ακούει το παιδί φωνές και ο δικός μου φωνάζει πολύ όταν τσακωνομαστε. Του λέω μιλα πιο σιγά γιατί τρομάζει το παιδί κι αυτός φωνάζει περισσότερο 🤦‍♀️ Έχω κουραστεί πραγματικά... Δεν έχω και κανένα δικό μου άνθρωπο κοντά και νιωθω κάτι τέτοιες ώρες πολύ μόνη 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

@Diana_caterina θα είχα τσακωθεί πολύ άσχημα αν του έδιναν πιπίλα χώρος να αφήνω εγώ. Κ ο άντρας μ βάλθηκε κ ευτυχώς ο μικρός δεν ήθελε κ του είπα τέλος.

@Alexey δοκίμασες την κρέμα της avene? Έτσι είναι οι περισσότεροι κορίτσι μ εγώ ξυπνάω 20 φορές την νύχτα κ ο άντρας μ ριχαλιζει κ μόλις γυρνάει από την δουλειά λέει θα κοιμηθούμε λίγο το μεσημέρι? 🤣🤣

@Clairy. Πότε θα ξεκινήσετε τροφές?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...