Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

 

Άρα εγώ που δε θα πάω προγραμματισμένα δε χρειάζεται να έχει κανονίσει την άδειά του από πριν κοντά στην ΠΗΤ; Θα το κανονίσει όταν γεννήσω για 14 εργάσιμες μετά τη γέννα; Για ιδιωτικό τομέα λέω, σε περίπτωση που παίζει ρόλο. 

Αυτό κατάλαβα.. Ότι επειδή δεν πάμε προγραμματισμένα κανονίζετε όταν γεννηθεί το μωρό. Πάντως ο ΟΑΕΔ δεν έχει σχέση σε αυτή την άδεια γιατί πληρώνεται από την εργασία. Νομίζω ο ΟΑΕΔ πληρώνει μια άλλη, καινούργια που ισχύει με τον καινούργιο νόμο κάτι σαν γονική αλλά δεν ξέρω ποτε μπορείς να την παρεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 1 ώρα, ο/η Clairy. είπε:

Ξεκινήσε η άδεια πατρότητας.. Συγκεκριμένα εγώ που γέννησα 1 Ιουλίου ο άντρας μου είχε πάρει από την κανονική άδεια του 2 εβδομάδες και θα την πάρει πίσω. Ο νόμος ισχύει ήδη δηλαδή 

Ναι έχεις δίκιο κλαιρη.. Εμάς δεν μας έπιασε γέννησα πριν βγει στο φεκ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Αυτό κατάλαβα.. Ότι επειδή δεν πάμε προγραμματισμένα κανονίζετε όταν γεννηθεί το μωρό. Πάντως ο ΟΑΕΔ δεν έχει σχέση σε αυτή την άδεια γιατί πληρώνεται από την εργασία. Νομίζω ο ΟΑΕΔ πληρώνει μια άλλη, καινούργια που ισχύει με τον καινούργιο νόμο κάτι σαν γονική αλλά δεν ξέρω ποτε μπορείς να την παρεις. 

Παίρνει κι ο πατέρας γονική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Παίρνει κι ο πατέρας γονική;

Νομίζω με τον καινούργιο νόμο ναι. Κάπως έτσι... Τώρα δεν ξέρω κ λεπτομέρειες κ ελπίζω να τα έχω καταλάβει καλά κ να μη σου λέω βλακείες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η nik_ol είπε:

Νομίζω με τον καινούργιο νόμο ναι. Κάπως έτσι... Τώρα δεν ξέρω κ λεπτομέρειες κ ελπίζω να τα έχω καταλάβει καλά κ να μη σου λέω βλακείες

Ναι αλλά ούτε για τη γονική του είπαν κάτι στον ΟΑΕΔ που πήγε... Ο δικός σου από πού ενημερώθηκε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ναι αλλά ούτε για τη γονική του είπαν κάτι στον ΟΑΕΔ που πήγε... Ο δικός σου από πού ενημερώθηκε;

Από τη δουλειά του! Νομίζω αυτή η τυπου γονική πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ. Σιγά να μην έχουν ενημερωθεί εκεί καλέ. Εδώ δεν ξέρουν για πραγματα που ισχύουν χρόνια 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Από τη δουλειά του! Νομίζω αυτή η τυπου γονική πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ. Σιγά να μην έχουν ενημερωθεί εκεί καλέ. Εδώ δεν ξέρουν για πραγματα που ισχύουν χρόνια 🤣

Αυτό να μου πεις 😆 Και η γονική μάθατε τι διάρκεια έχει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Παίρνει κι ο πατέρας γονική;

Με τον καινούργιο νόμο δικαιούται και στον ιδιωτικό τομέα 14 εργάσιμες!!!!

Και ήδη ισχύει γιατί εμάς μας το είπανε στον άντρα μου από τη δουλειά ότι δικαιούσαι άδεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Ναι αλλά ούτε για τη γονική του είπαν κάτι στον ΟΑΕΔ που πήγε... Ο δικός σου από πού ενημερώθηκε;

Οι λογιστές σας θαξέρουν κορίτσια ρωτήστε εκεί.. ισχύει πάντως ο νόμος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Από τη δουλειά του! Νομίζω αυτή η τυπου γονική πληρώνεται από τον ΟΑΕΔ. Σιγά να μην έχουν ενημερωθεί εκεί καλέ. Εδώ δεν ξέρουν για πραγματα που ισχύουν χρόνια 🤣 

 

Πότε πήγες γιατρό τώρα? Εμείς είμαστε κοντά στην εβδομάδα, είσαι λίγο πιο μπροστά.

Πήγα σήμερα και ενώ μου είχε πει ότι πήρε θέση κατέβηκε (την προηγούμενη φορά) τώρα μου είπε Είναι ψηλά έχει πολύ μέλλον ακόμα!! Είμαι 37 και 5. Εσένα πώς πάει ,κατεβαίνει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Αυτό να μου πεις 😆 Και η γονική μάθατε τι διάρκεια έχει;

https://www.google.com/amp/s/www.ethnos.gr/oikonomia/161430_goniki-adeia-ti-dikaioytai-o-neos-pateras-oles-oi-allages-sto-ergasiako-nomoshedio%3famp 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Πότε πήγες γιατρό τώρα? Εμείς είμαστε κοντά στην εβδομάδα, είσαι λίγο πιο μπροστά.

Πήγα σήμερα και ενώ μου είχε πει ότι πήρε θέση κατέβηκε (την προηγούμενη φορά) τώρα μου είπε Είναι ψηλά έχει πολύ μέλλον ακόμα!! Είμαι 37 και 5. Εσένα πώς πάει ,κατεβαίνει;;;

Πήγα την προηγουμενη εβδομάδα κ θα ξαναπάω την επόμενη. Είμαι 37 κ 2 σήμερα. Εμένα μου είχε πει ότι είναι με το κεφάλι κάτω κ παει  να μπει στο κόκκαλο. Αλλά τις τελευταίες μέρες τον νοιώθω ψηλά, τώρα δεν ξέρω αν όντως είναι ή απλά έχει μεγαλώσει. Έχουμε μέλλον ακόμα λες, Ε; τι άλλο σου είπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Οι λογιστές σας θαξέρουν κορίτσια ρωτήστε εκεί.. ισχύει πάντως ο νόμος.

 

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εμένα λογικά θα δικαιούται μόνο τις 14 μέρες γιατί δεν έχει συμπληρώσει 6 μήνες. 

Κι εγώ έχω γιατρό την επόμενη βδομάδα και καρδιογράφημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Lia5 είπε:

 

Εμένα λογικά θα δικαιούται μόνο τις 14 μέρες γιατί δεν έχει συμπληρώσει 6 μήνες. 

Κι εγώ έχω γιατρό την επόμενη βδομάδα και καρδιογράφημα. 

Μια χαρά κ οι 14 μέρες παντως 😉 καρδιογράφημα που θα κάνεις; στο μαιευτήριο ή εξωτερικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μιντόρι είπε:

Το πορτ μπεμπέ είναι για να κοιμάται το μωρό τους πρώτους μήνες ή αν κουμπώνει στο καρότσι το έχεις για βόλτα. Σου Το έφεραν έτσι σκέτο? Εννοώ συνήθως έχουν κάποια βάση είναι 3 σε 1 με καρότσια.

Όχι δεν μπορείς να μεταφέρεις το μωρό από το νοσοκομείο. Και από νομο αυγό ή καθισματάκι. Εφόσον θα σου δώσουν αυγό, την βολευεις για λίγο καιρό με αυτό.

Εμείς καθισματάκι πήραμε από 0 ως 12 ετών. Παίρνεις ένα δηλαδή που έχει πολλά εξαρτήματα και βγαίνουν βγαίνουν όσο μεγαλώνει το παιδάκι και ανοίγει και η πλάτη. Θα το δείτε αυτό

Ναι εγω τετοιο θελω της lorelli aviator 360° αλλα ειπαμε να καθηστερησουμε την αγορα αυτη εφοσον υπάρχει η δυνατότητα να μας δωσουν το αυγο! Δεν το εχω δει να σου πω την αλήθεια.. Τωρα το απόγευμα θα το φερουμε σπιτι και θα το κοιτάξω.. Πιθανόν να εχει βαση.. Ευελπιστώ τουλάχιστον 😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Μια χαρά κ οι 14 μέρες παντως 😉 καρδιογράφημα που θα κάνεις; στο μαιευτήριο ή εξωτερικα;

Εξωτερικά εδώ σε έναν καρδιολόγο. Γίνεται και στο μαιευτήριο αλλά είναι μια ώρα απόσταση πού να τρέχω 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Εξωτερικά εδώ σε έναν καρδιολόγο. Γίνεται και στο μαιευτήριο αλλά είναι μια ώρα απόσταση πού να τρέχω 😜

Εμένα δε μου είπε να πάω, θα τον ρωτήσω. Εσένα στο είπε ή από μόνη σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εμένα δε μου είπε να πάω, θα τον ρωτήσω. Εσένα στο είπε ή από μόνη σου;

Μου το είπε την περασμένη βδομάδα που πήγα και μου έδωσε παραπεμπτικό. Το θέλουν στο μαιευτήριο μαζί με τις τελευταίες αιματολογικές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι εγω τετοιο θελω της lorelli aviator 360° αλλα ειπαμε να καθηστερησουμε την αγορα αυτη εφοσον υπάρχει η δυνατότητα να μας δωσουν το αυγο! Δεν το εχω δει να σου πω την αλήθεια.. Τωρα το απόγευμα θα το φερουμε σπιτι και θα το κοιτάξω.. Πιθανόν να εχει βαση.. Ευελπιστώ τουλάχιστον 😂 

Και να μην έχει βάση θα βάλεις για το βράδυ δύο σταθερές καρέκλες ή ένα μεγάλο τραπεζάκι πχ κ θα το

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μιντόρι είπε:

Και να μην έχει βάση θα βάλεις για το βράδυ δύο σταθερές καρέκλες ή ένα μεγάλο τραπεζάκι πχ κ θα το

Βάζεις εκεί.ετσι έκανε η κουμπάρα μου,έτσι μου είπε κ η μαία.

Πάντως για το καθισματάκι δες αυτό που είναι για καιρό, παίρνεις ένα κ ξεμπερδευεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η nik_ol είπε:

Πήγα την προηγουμενη εβδομάδα κ θα ξαναπάω την επόμενη. Είμαι 37 κ 2 σήμερα. Εμένα μου είχε πει ότι είναι με το κεφάλι κάτω κ παει  να μπει στο κόκκαλο. Αλλά τις τελευταίες μέρες τον νοιώθω ψηλά, τώρα δεν ξέρω αν όντως είναι ή απλά έχει μεγαλώσει. Έχουμε μέλλον ακόμα λες, Ε; τι άλλο σου είπε;

Εγώ όπως σου είπα είμαι 37 και 5. Πριν δύο εβδομάδες μου είπε ότι ειναιτο κεφάλι . Έχω ΠΗΤ 1 Αυγούστου και μου είχε πει μπορεί να γεννήσεις και 20!!😁😁 Και είχα σοκαριστεί Γιατί μου φάνηκε πολύ νωρίς!!

Σήμερα μου είπε έχεις μέλλον ακόμα!! Έχει να ανέβει το Έβερεστ το μωρό. Καμία κίνηση για λεκάνη!! ΕιΝαι και λίγο χύμα αυτός, τα λέει και με χιούμορ,εγώ όμως δεν γέλασα!!🤪 Με ρώτησε αν είδα βλέννη. Εγώ εντωμεταξύ δεν έχω τίποτα από κάτω. Οπότε μου λέει τις δύο εβδομάδες γεμάτες... Ξανά έκλεισα ραντεβού σε 10 μέρες τώρα. Μου είπε συνέχισε κανονικά τη ζωούλα σου πήγαινε για μπάνιο κανονικά... γενικώς Αν και αγχώθηκα εγώ μου είπε ότι πιο τέλειαεγκυμοσύνη Δεν θα μπορούσα να έχω.. δεν πήρα κάποια καθόλου ούτε αιμορραγίες  ούτε τίποτα κιλά δεν έχω βάλει ,είμαι καλά.. οι εξετάσεις βγήκαν τελείες. Άκου λέει να μην αγχώνομαι γιατί αυτό δεν βοηθάει το μωρό γιατι σφίγγομαστε.

Και ένα τελευταίο μου είπε ότι το μωρό είναι τυλιγμένο με τον ομφάλιο λώρο μία φορά που και αυτό λέει είναι Πολύ συνηθισμένο φαινόμενο... Εντάξει φρίκαρα... Αλλά μου λέει συμβαίνει κ η  μαίαα μου το είπε αυτό που την πήρα τηλέφωνο μετά.  ..Αυτά!ππάντωςενώ ήμουν ζεν αγχώθηκα τώρα...

Καλά μην κάνεις σενάρια εσύ για σένα!! Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική!!

Αλλά δεν ήταν καθόλου ανησυχος ήταν πολύ κουλ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Βάζεις εκεί.ετσι έκανε η κουμπάρα μου,έτσι μου είπε κ η μαία.

Πάντως για το καθισματάκι δες αυτό που είναι για καιρό, παίρνεις ένα κ ξεμπερδευεις!

Εχει καρτα αλλαγης και θα παμε να δουμε μήπως μας το αλλάξουν και παρουμε το κάθισμα αυτοκινητου! 

Γιατι ειναι χωρίς βαση και ειναι πορτ μπεμπε το οποίο κουμοωνει σε βαση καροτσιου αλλα οχι στο δικο μας.. 

Αν δεν μας το αλλαξουν θα κανω αυτο με τις καρέκλες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...