Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Όχι.. Τα βλέπουν τα χέρια μου κ χαίρονται. Σαλοσπιρ δεν παίρνω. 

Ε δε νομίζω να έχουν κάτι τότε.. Αν δεν είχες παρουσιάσει και πότε θέμα. Μπορεί να θέλει απλά να δει πλακάκι ο γιατρός και να μην πρόλαβε.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Ε δε νομίζω να έχουν κάτι τότε.. Αν δεν είχες παρουσιάσει και πότε θέμα. Μπορεί να θέλει απλά να δει πλακάκι ο γιατρός και να μην πρόλαβε.. 

Ευχαριστώ ♥️

Όχι με φλέβες. Ούτε χαπι έχω πάρει ποτέ. Εντάξει τα λευκα μου είναι λιγάκι πεσμενα λόγω χάσιμοτο αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη ήρθαν σε φυσιολογικά επίπεδα. Αιματοκρίτης έχει κάθοδο από την αρχή της εγκυμοσύνης κ τα ερυθρά έπεσαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ευχαριστώ ♥️

Όχι με φλέβες. Ούτε χαπι έχω πάρει ποτέ. Εντάξει τα λευκα μου είναι λιγάκι πεσμενα λόγω χάσιμοτο αλλά τώρα στην εγκυμοσύνη ήρθαν σε φυσιολογικά επίπεδα. Αιματοκρίτης έχει κάθοδο από την αρχή της εγκυμοσύνης κ τα ερυθρά έπεσαν. 

Και μένα το ίδιο. Και ο αιματοκρίτης και τα ερυθρά. Ο αιματοκρίτης έχει πάει 31 από 38 με 39 που είχα.. Πάλι καλά γύρω στην 28η εβδομάδα σταματάει η πτώση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Clairy. είπε:

Και μένα το ίδιο. Και ο αιματοκρίτης και τα ερυθρά. Ο αιματοκρίτης έχει πάει 31 από 38 με 39 που είχα.. Πάλι καλά γύρω στην 28η εβδομάδα σταματάει η πτώση.. 

Σταματάει ε; δεν το ήξερα αυτό. Στην 1η εγκ περίπου σε εκείνη την εβδ άλλαξα σίδηρο κ είδα άνοδο. Τώρα ξεκίνησα με χαμηλό κάτω από τα φυσιολογικά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο. είμαι με 2 σίδηρος την ημέρα εξαρχής κ παρόλα αυτά έχει κάθοδο έχει πάει 31 κ φαντάζομαι θα δω κ αύριο θα έχει πέσει κ άλλο. Αν κ τώρα που το σκέφτομαι αύξησα λιγάκι το κρέας τον τελευταίο μήνα γιατί δεν τρώω λαχανικά κ όσπρια οποτε μπορεί να μην πέσει κ τόσο. 

Εσύ έχεις β επιπέδου τώρα;; πλησιάζεις θυμάμαι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2021 at 3:20 ΜΜ, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;; έχω μέρες να μπω!!πολλά κοριτσάκια έχουμε!! @Smurf88 πως είσαι ;ξαναπηγες γιατρό;

Κορίτσια εγώ 25η κ έχω πάρει 15κιλα!!! Περπατάω αρκετά καθημερινά κάτι που δεν έκανα στην 1η εγκυμοσύνη. Τρώω όπως έτρωγα κ στο 1ο τρίμηνο απλά δεν τρώω λαχανικά σίγουρα γιατί με πονάει το έντερο μου..βεβαια κ στην 1η εγκ είχα πάρει μέχρι τον 7ο 19 κιλά κ μετά σταμάτησα να παίρνω. Δεν ξέρω αν θα σταματήσω να παίρνω αλλά νομίζω ότι το σώμα μου δεν σηκώνει αλλά να πάρει. Πονάνε τα πόδια μου πάρα πολύ. 

Την Τρίτη πήγα ενδοκρινολογο στο Έλενα να δουν τις εξετάσεις μου κ να μου γράψουν tsh κ βιταμίνη ντε. Έχω χάσιμοτο με tsh καλή οπότε δεν παίρνω χαπι. Ο ενδοκρινολογος επεμενε ότι στα τα βιβλία λένε ότι η εξέταση tsh πρέπει να γίνεται μια φορά στην αρχή κάθε τριμήνου. Κ εννοείται ότι η δόση που παίρνω της ντε είναι μεγάλη.. Φυσικά δεν ήθελε να μου γράψει τίποτα κ φυσικά μου τα γράψε...δεν θα μιλήσω για την ασχετοσύνη του περί ντε αλλά tsh..γιατι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνουν αυτό οι γιατροί στην Ελλάδα. Εδώ χάνονται παιδιά από τον θυροειδη κ αυτός δεν θελε να γράψει τίποτα. 

Υπάρχει μια κοπέλα που πήγε πρόσφατα σε αιματολογο για ντε και B12. Θυμάστε ποια είναι; κορίτσι μου αν  δεις το μήνυμα στείλε μου να σε ρωτήσω κάτι. 

Εμένα εννοείς μάλλον! Πριν δύο εβδομάδες έκανα ραντεβού. Μου εξήγησε και μου έδωσε συμπληρώματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το προηγούμενο νσχολιο δεν ξέρω από πού ξεφύτρωσε! Είναι παλιό σχόλιο μου... Ίσως δεν είχα πατήσει δημοσιευση😅

 

Ένας "μπακαλιστικος" τρόπος για να ξέρουμε σε ποιο μήνα είμαστε είναι με βάση τη τελευταία περίοδο. Αν πχ ήταν 27.10 ε κάθε 27 αλλάζεις μήνα κτλ.... Ούτε εβδομάδες ούτε τίποτα! Χαχαχα

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Σταματάει ε; δεν το ήξερα αυτό. Στην 1η εγκ περίπου σε εκείνη την εβδ άλλαξα σίδηρο κ είδα άνοδο. Τώρα ξεκίνησα με χαμηλό κάτω από τα φυσιολογικά δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο. είμαι με 2 σίδηρος την ημέρα εξαρχής κ παρόλα αυτά έχει κάθοδο έχει πάει 31 κ φαντάζομαι θα δω κ αύριο θα έχει πέσει κ άλλο. Αν κ τώρα που το σκέφτομαι αύξησα λιγάκι το κρέας τον τελευταίο μήνα γιατί δεν τρώω λαχανικά κ όσπρια οποτε μπορεί να μην πέσει κ τόσο. 

Εσύ έχεις β επιπέδου τώρα;; πλησιάζεις θυμάμαι. 

Αχχ.. Την Πέμπτη έχω.. Δεν περνούν οι μέρες 😭 Έπρεπε να είχα βάλει πιο νωρίς το ραντεβού.. Έτσι και αλλιώς μέσα στα όρια είμαι.. 22 και 6 θα είμαι όταν πάω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Έχεις πήτ 2 μέρες πριν από μένα! 😊

Καλημέρα 🤗 αχ τι ωραία!! Με το καλο και με εναν πονο. Πως αισθάνεσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Κάθε μήνας ξεκινάει με την 1η εβδ που γράφει δίπλα ο εκάστοτε μήνας. Δηλ ο 4ος μήνας ξεκινάει με την 14η εβδ. Από 13+0 μέχρι 16+6 είσαι στον 4ο μήνα, δίανυεις τον 4ο μήνα. 

Μπερδευτηκα. 😂 Καλα εμένα δεν με νοιάζει να ξερω τον μηνα αλλα οταν με ρωτανε δεν ξερω τι να πω. Με ρωτησαν τα πεθερικα μου κ τους ειπα οτι ειμαι 3 μηνων γιατί το μυαλό μου ηταν ακομη κολλημενο εκει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tweema είπε:

Τίποτε από όλα αυτά δεν είναι ενδειξη. Κ το λέω με πολλή σιγουριά αυτό. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έκανα 2 καμπύλες γιατί στην 1η ταλαιπωρηθηκα δεν έγινε σωστα κ στην 1ωρα ήμουν ακριβώς στο όριο. Εκανα επανάληψη κ ήταν κ πάλι στο όριο η μία ώρα.. μεγάλο μωρό δεν είχα, κιλά έβαλα αλλά αυτό δεν είναι ένδειξη σίγουρα κ οι μετρήσεις μου με το μηχανάκι ποτέ δεν ανέβαιναν. Οπότε πιάστο αυγό κ κουρευτο 😂😂😂😂

Τι να πω...αυτό λέγαμε, ότι είναι ύπουλο το ζάχαρο και συνήθως δεν καταλαβαίνεις κάτι απλά όταν έχεις κ κάποια άλλα ευρήματα το κάνει πιο ξεκάθαρο.. έκλεισα ραντεβού με ενδοκρινολόγο για 2η γνώμη κ σήμερα θα πάρω κ τη δικιά μου να δω τι θα μου πει..το πιο παράξενο είναι ότι ήδη κάνω διατροφή κ ποτέ δεν είχα θέμα με τις μετρήσεις οπότε θέλω να δω τι θα μου πουν!

Η δική σου καμπύλη είναι σούπερ!!! Μπορείς να ηρεμήσεις...μεγάλη ανάσα θεωρώ!! Ο αιματοκρίτης κ εμένα στα τάρταρα αλλά μου είπε ο γιατρός ότι θέλει χρόνο για να γεμίσουν οι αποθήκες κ να αρχίσει να ανεβαίνει πάλι, οπότε λογικά θα πάρει άνοδο σε λίγο..τα ίδια και στην πρώτη εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όταν λέμε αιματοκρίτης πολύ χαμηλός πόσο εννοούμε? Εγώ πχ ξεκίνησα με 35 (έχω σιδηροπενικη αναιμία) κ τώρα είμαι 33 κ λέω καλά είμαι. Στον κόσμο μου???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

Φτάσαμε αισίως την 27η εβδομάδα...θέλω να ρωτήσω όσες κοπέλες είναι και εκείνες τόσο ή εκεί γύρω..

Το μωρό το καταλαβαίνετε συνέχεια;;;

Την Κυριακή τον κατάλαβα σίγουρα μια -δυο φορές...

Χτες τα ίδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Clairy. είπε:

Αχχ.. Την Πέμπτη έχω.. Δεν περνούν οι μέρες 😭 Έπρεπε να είχα βάλει πιο νωρίς το ραντεβού.. Έτσι και αλλιώς μέσα στα όρια είμαι.. 22 και 6 θα είμαι όταν πάω.. 

2 μέρες έμειναν. Αυτή η αναμονή σε πεθαίνει.. Σε νιώθουμε όλες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Smurf88 είπε:

Τι να πω...αυτό λέγαμε, ότι είναι ύπουλο το ζάχαρο και συνήθως δεν καταλαβαίνεις κάτι απλά όταν έχεις κ κάποια άλλα ευρήματα το κάνει πιο ξεκάθαρο.. έκλεισα ραντεβού με ενδοκρινολόγο για 2η γνώμη κ σήμερα θα πάρω κ τη δικιά μου να δω τι θα μου πει..το πιο παράξενο είναι ότι ήδη κάνω διατροφή κ ποτέ δεν είχα θέμα με τις μετρήσεις οπότε θέλω να δω τι θα μου πουν!

Η δική σου καμπύλη είναι σούπερ!!! Μπορείς να ηρεμήσεις...μεγάλη ανάσα θεωρώ!! Ο αιματοκρίτης κ εμένα στα τάρταρα αλλά μου είπε ο γιατρός ότι θέλει χρόνο για να γεμίσουν οι αποθήκες κ να αρχίσει να ανεβαίνει πάλι, οπότε λογικά θα πάρει άνοδο σε λίγο..τα ίδια και στην πρώτη εγκυμοσύνη!

Ξέρεις τι σκέφτηκα;; μηπως είναι από την ακινησια έτσι ανεβασμενο;; στην 1η εγκ είχα καθισιο λόγω θεμάτων κ δεν είχα τίποτε άλλο. Κ εσύ τώρα κάθεσαι. Θα σου πουν βέβαια κ οι γιατροί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια όταν λέμε αιματοκρίτης πολύ χαμηλός πόσο εννοούμε? Εγώ πχ ξεκίνησα με 35 (έχω σιδηροπενικη αναιμία) κ τώρα είμαι 33 κ λέω καλά είμαι. Στον κόσμο μου???

Νομίζω πως είσαι πολύ καλά ρε συ αφού έχεις κ σιδηροπενικη αναιμία..εγω που έχω μόνο στίγμα αλλά γενικά ήμουν οκ έχει πέσει αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!

Φτάσαμε αισίως την 27η εβδομάδα...θέλω να ρωτήσω όσες κοπέλες είναι και εκείνες τόσο ή εκεί γύρω..

Το μωρό το καταλαβαίνετε συνέχεια;;;

Την Κυριακή τον κατάλαβα σίγουρα μια -δυο φορές...

Χτες τα ίδια...

Καλημέρα κορίτσι μου.. Επικοινώνησε κ με τον γιατρό σου αν αγχώνεσαι ή έχεις να κάνεις καιρό υπέρηχο. 

Από την 16η μέχρι κ τωρα που είμαι 27η την αισθάνομαι συνέχεια. Ξυπνάω το βράδυ πάω τουαλετα με κλειστά μάτια κ εκείνη εκει μου τις δίνεις,δεν σταματάει ποτέ. Αλλά τν μικρό μου δεν τον ένιωθα όλη την ώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Vivi_ είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!

Φτάσαμε αισίως την 27η εβδομάδα...θέλω να ρωτήσω όσες κοπέλες είναι και εκείνες τόσο ή εκεί γύρω..

Το μωρό το καταλαβαίνετε συνέχεια;;;

Την Κυριακή τον κατάλαβα σίγουρα μια -δυο φορές...

Χτες τα ίδια...

Καλημέρα κορίτσι! 

Εγώ βρίσκομαι στην 26η εβδομάδα και μπορώ να πω ότι την καταλαβαίνω αρκετά συχνά μέσα στη μέρα και όταν νιώθω ότι έχω ώρα να την νιώσω ξαπλώνω λίγο. Μόλις ξαπλώσω και βάλω τα χέρια μου στην κοιλια μου και συγκεντρωθω σε εκείνη τσουπ με κλωτσάει. Δοκίμασε το κι εσύ μπορεί να πιάσει😉

Αν πάλι έχει περάσει πολύς καιρός από τον τελευταίο σου υπέρηχο και σε αγχώνει αυτό καλό είναι να πάρεις τον γυναικολόγο σου😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Vivi_Εγώ που είμαι τέλος 24ης βδομάδας κ νιώθω τη μικρή εδώ κ 4-5 βδομάδες, την καταλαβαίνω μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη, άλλοτε πιο έντονα κ αλλοτε λιγότερο. Όταν κινούμαι δεν την έχω νιώσει ακόμα. Όπως καταλαβαίνεις λπν κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ παίζουν ρόλο πολλά, από τη θέση του πλακούντα μέχρι την ενεργητικότητα του ίδιου του μωρού. Έχεις παρατηρήσει διαφορά από την αρχή μέχρι τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

Κορίτσια όταν λέμε αιματοκρίτης πολύ χαμηλός πόσο εννοούμε? Εγώ πχ ξεκίνησα με 35 (έχω σιδηροπενικη αναιμία) κ τώρα είμαι 33 κ λέω καλά είμαι. Στον κόσμο μου???

Εγώ ξεκίνησα με 39 και τώρα έχω 31,9 παρόλο που πίνω 2 φορές σίδηρο! Λογικά θα αρχίσει να ανεβαίνει από δω κ πέρα.. ελπίζω δλδ 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εχθές ρώτησα και εγώ τον μαιευτήρα για τις κινήσεις του εμβρύου. Μπήκα σήμερα 26η και τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι τα πρωινά επί 4-5ωρες δεν κουνιόταν καθόλου ή ελάχιστα το μωρό και αγχώθηκα. Μου είπε να μην ανησυχώ γιατί μπορεί κάποιες κλωτσιές απλά να μην τις νιώθω, ή απλά κοιμάται εκείνες τις ώρες. Κι αν αγχωθω να φάω γλυκό, ή να κάνω δυνατό θόρυβο ή να περπατήσω πάνω κάτω για λίγο ή να ξαπλώσω και αν ρίξει έστω μια δυο κλωτσιές είναι οκ το μωρό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liiida είπε:

@Vivi_Εγώ που είμαι τέλος 24ης βδομάδας κ νιώθω τη μικρή εδώ κ 4-5 βδομάδες, την καταλαβαίνω μόνο όταν είμαι ξαπλωμένη, άλλοτε πιο έντονα κ αλλοτε λιγότερο. Όταν κινούμαι δεν την έχω νιώσει ακόμα. Όπως καταλαβαίνεις λπν κάθε περίπτωση είναι διαφορετική κ παίζουν ρόλο πολλά, από τη θέση του πλακούντα μέχρι την ενεργητικότητα του ίδιου του μωρού. Έχεις παρατηρήσει διαφορά από την αρχή μέχρι τώρα?

Αυτό με αγχωνει ότι δεν έχει κάποιο επαναλαμβανόμενο μοτίβο...την Παρασκευή και το Σάββατο που μας πέρασαν ήταν έντονες οι κινήσεις του..

Κυριακή και χτες σχεδόν τίποτα...αν δεν είχα τη κοιλιά θα ξεχναγα ότι είμαι έγκυος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Vivi_ είπε:

Αυτό με αγχωνει ότι δεν έχει κάποιο επαναλαμβανόμενο μοτίβο...την Παρασκευή και το Σάββατο που μας πέρασαν ήταν έντονες οι κινήσεις του..

Κυριακή και χτες σχεδόν τίποτα...αν δεν είχα τη κοιλιά θα ξεχναγα ότι είμαι έγκυος

Ακριβώς τις ίδιες σκέψεις είχα κι εγώ, κι εμένα δεν έχει μοτίβο. Άλλες μέρες τρελαίνεται κι άλλες μέρες ρίχνει ύπνο ατελείωτο. Τις ώρες που δεν κουνιέται δεν καταλάβαινα ότι είμαι έγκυος πια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ξέρεις τι σκέφτηκα;; μηπως είναι από την ακινησια έτσι ανεβασμενο;; στην 1η εγκ είχα καθισιο λόγω θεμάτων κ δεν είχα τίποτε άλλο. Κ εσύ τώρα κάθεσαι. Θα σου πουν βέβαια κ οι γιατροί. 

Το σκέφτηκα κ εγώ.. σίγουρα θα παίζει κάποιο ρόλο γιατί λένε ότι το περπάτημα βοηθάει! Θυμάμαι κ μια κοπέλα είχε γράψει κάποια στιγμή ότι μόνο με το περπάτημα το ρύθμισε! Φτιάχνουμε το ένα και χαλάει το άλλο 😂😂

Για τις κινήσεις που λέτε κ εγώ την αισθάνομαι συνέχεια!! Αλλά στο πρώτο δεν ήμουν έτσι σ' αυτές τις εβδομάδες..παίζει ρόλο που έχουμε τον πλακούντα, αν είναι πρώτο παιδί κλπ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η lenaki92 είπε:

Και εγώ μαζί..22/08 ΠΗΤ😄

Αχ τι ομορφααα σαν ειπαν τιποτα για το φύλο; ζητησα να μου πουν στην αυχενική και τωρα με τρώγομαι με τα ρούχα μου χειρότερα😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...