Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άλατα ασβεστίου στην καρδιά του εμβρύου


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας! Χθες έκανα την Β επιπέδου, είμαι 23εβδ. και 4ημ. Όλα καλά τα βρήκε απλώς μου ανέφερε για μια κουκίδα λευκή στην καρδιά η οποία μου είπε θα φύγει εως το τέλος της εγκυμοσύνης ή μέχρι να γίνει 3 μήνων γεννημένο. Μπήκα από περιέργεια να δω τι στο καλό μπορεί να είναι αυτό που μου ανέφερε ως "αλατα ασβέστιου'' και βλέπω ότι μου βγάζει κάτι για σύνδρομο ντάουν και λοιπές ανωμαλίες! Η αυχενική διαφάνεια να πω πως ήταν πολύ καλή και η εξέταση αίματος Papp-a! Στην Β επιπέδου μέτρησε πάλι το υγρό στον αυχένα και είπε μια χαρά. Έχω κατανησυχησει. . Περιμένω τηλέφωνο από τον μαιευτήρα μου. Αυτός που μου έκανε την εξέταση δεν είναι ο γιατρός μου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Σταυρούλα_ είπε:

Καλημέρα σε όλους σας! Χθες έκανα την Β επιπέδου, είμαι 23εβδ. και 4ημ. Όλα καλά τα βρήκε απλώς μου ανέφερε για μια κουκίδα λευκή στην καρδιά η οποία μου είπε θα φύγει εως το τέλος της εγκυμοσύνης ή μέχρι να γίνει 3 μήνων γεννημένο. Μπήκα από περιέργεια να δω τι στο καλό μπορεί να είναι αυτό που μου ανέφερε ως "αλατα ασβέστιου'' και βλέπω ότι μου βγάζει κάτι για σύνδρομο ντάουν και λοιπές ανωμαλίες! Η αυχενική διαφάνεια να πω πως ήταν πολύ καλή και η εξέταση αίματος Papp-a! Στην Β επιπέδου μέτρησε πάλι το υγρό στον αυχένα και είπε μια χαρά. Έχω κατανησυχησει. . Περιμένω τηλέφωνο από τον μαιευτήρα μου. Αυτός που μου έκανε την εξέταση δεν είναι ο γιατρός μου. 

 

Δε μου λες; Σου είπαν ότι ο δείκτης ενδοκαρδιακής ηχογενής εστίας είναι παρών; Αυτό εννοείς; Γιατί αυτό το είχε ο γιος μου στην Β' επιπέδου και μετά έφυγε. Αν είναι αυτό δεν είναι τίποτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Σταυρούλα_ είπε:

Καλημέρα σε όλους σας! Χθες έκανα την Β επιπέδου, είμαι 23εβδ. και 4ημ. Όλα καλά τα βρήκε απλώς μου ανέφερε για μια κουκίδα λευκή στην καρδιά η οποία μου είπε θα φύγει εως το τέλος της εγκυμοσύνης ή μέχρι να γίνει 3 μήνων γεννημένο. Μπήκα από περιέργεια να δω τι στο καλό μπορεί να είναι αυτό που μου ανέφερε ως "αλατα ασβέστιου'' και βλέπω ότι μου βγάζει κάτι για σύνδρομο ντάουν και λοιπές ανωμαλίες! Η αυχενική διαφάνεια να πω πως ήταν πολύ καλή και η εξέταση αίματος Papp-a! Στην Β επιπέδου μέτρησε πάλι το υγρό στον αυχένα και είπε μια χαρά. Έχω κατανησυχησει. . Περιμένω τηλέφωνο από τον μαιευτήρα μου. Αυτός που μου έκανε την εξέταση δεν είναι ο γιατρός μου. 

 

Το έχει και η μία δική μου.... Εμένα το άγχος μ ήταν μήπως δημιουργεί κάποια καρδιοπαθεια αλλά η καρδιά της λειτουργεί άριστα... Τα έδειξα και σε καρδιολόγο.. Για να υποπτευφθουν κάποια γενετική ανωμαλία να ξέρεις θέλει κ άλλους παράγοντες.. Δεν είναι από μόνο του δείκτης προβλήματος.. Είναι σύνηθες πάντως και φεύγει γύρω στον 8ο..Εύχομαι πριν γεννηθούν να μην υπάρχει!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Το έχει και η μία δική μου.... Εμένα το άγχος μ ήταν μήπως δημιουργεί κάποια καρδιοπαθεια αλλά η καρδιά της λειτουργεί άριστα... Τα έδειξα και σε καρδιολόγο.. Για να υποπτευφθουν κάποια γενετική ανωμαλία να ξέρεις θέλει κ άλλους παράγοντες.. Δεν είναι από μόνο του δείκτης προβλήματος.. Είναι σύνηθες πάντως και φεύγει γύρω στον 8ο..Εύχομαι πριν γεννηθούν να μην υπάρχει!!!! 

Ευτυχώς μου είπε και ο μαιευτήρας μου ότι δεν είναι κάτι! Γιατί δεν συνυπάρχουν αλλά προβλήματα 🙏 κάπως ησύχασα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Δε μου λες; Σου είπαν ότι ο δείκτης ενδοκαρδιακής ηχογενής εστίας είναι παρών; Αυτό εννοείς; Γιατί αυτό το είχε ο γιος μου στην Β' επιπέδου και μετά έφυγε. Αν είναι αυτό δεν είναι τίποτα.

Να αυτό . Όπως είπες ναι, ηχογενεις εστίες 🙄 έτσι μου είπε κι εμένα ότι θα φύγει, δεν είναι κάτι 🙏

Screenshot_2020-09-04-16-33-00-543_com.google.android.apps.docs.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Σταυρούλα_ είπε:

Να αυτό . Όπως είπες ναι, ηχογενεις εστίες 🙄 έτσι μου είπε κι εμένα ότι θα φύγει, δεν είναι κάτι 🙏

Screenshot_2020-09-04-16-33-00-543_com.google.android.apps.docs.jpg

Εμείς τρέχαμε και σε εμβρυοκαρδιολόγο και τζάμπα δώσαμε 150€. Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτα αυτό. Εμένα έφυγε πριν γεννήσω. Σε πολλές κοπέλες το έχω ακούσει εδώ στο forum. Εκτός κι αν ανησυχεί ο γιατρός σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Σταυρούλα_ είπε:

Ευτυχώς μου είπε και ο μαιευτήρας μου ότι δεν είναι κάτι! Γιατί δεν συνυπάρχουν αλλά προβλήματα 🙏 κάπως ησύχασα 

Ολα θα πάνε τέλεια κορίτσι μου!!! Τι περιμένεις;;; εμείς 2 κοριτσάκια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Ολα θα πάνε τέλεια κορίτσι μου!!! Τι περιμένεις;;; εμείς 2 κοριτσάκια! 

Αγοράκι!! Ευχαριστώ πολύ!! Γερά να είναι !! ❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου. Μου βρήκαν ακριβώς το ίδιο στη β' επιπέδου. Κι εγώ είχα αγχωθει αλλά δεν είναι τίποτα σοβαρό. Από ο,τι θυμάμαι, η γυναικολόγος μου είχε πει ότι από μόνο του δε σημαίνει τίποτα και εξαφανίζεται μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης, όπως και έγινε. Είναι κάπως ανησυχητικό νομίζω σε περίπτωση που υπάρχει και κάποιο άλλο εύρημα, αλλά αφού όλα τα υπόλοιπα σου είναι τέλεια δε χρειάζεται να ανησυχείς καθόλου. Επειδή είχα αγχωθει και είχα ψάξει, είδα ότι είναι αρκετά συχνό να το βρίσκουν αυτό σε αυτές τις εβδομάδες περίπου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...