Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σήμερα είναι του Αγίου Συμεών!


Recommended Posts

Domenica! ενα θα σου πω.....

Γελασα ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ με την ιστορια σου...:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Ειδικα στο τελος που συνειδητοποιησα οτι υπαρχει και "αντιδοτο"-μετρα αντιμετωπισης-εξορκισμος του κακου.... σε ολα αυτα..... χαχαχαχαχαχα

Αφηστε τους Αγιους στα γραφεια τους να καναουν τη δουλεια τους.... και πιαστε τα ηρεμηστικα...χαχαχαχαχα για να ανταπεξελθετε σ'αυτη την βομβαρδιστικη μεσαιωνικη "πληροφορηση"......

Παιδια ακομα γελαω με το.... "ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ...ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΟΙΡΑΙΟ ΛΑΘΟΣ...." ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και μένα με πήρε τηλ η μαμα μου και μου λέει οτι αύριο είναι του Αγίου Συμεών και οτι δεν πρέπει να κόψω τίποτα-ούτε ψωμί- γιατί αλλιώς θα έχει σημάδι το μωρό. Η αλήθεια είναι οτι της μίλησα κάπως του τύπου "δε θέλω να ακούω χαζομάρες, ασε μας στην ησυχία μας." Μετά το σκέφτηκα και λέω εντάξει δε θα κόψω τίποτα (να μη το ρισκάρω). Βέβαια όταν ξύπνησα ανήμερα του αγίου Συμεών έτσι αγορουξυπνημένη που ήμουν δεν το θυμήθηκα και έκοψα διάφορα πράγματα. Άντε ρε κορίτσια τελικά όλα αυτά είναι προλήψεις μεσαιωνικές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου καλημερα, δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο για ψαλιδια....

Το πιο απλο θα σας πω... καθε μερα κοβουμε ψωμι με το μαχαιρι, θα πρεπε δηλαδη ολα τα παιδια να βγουν σημαδεμενα???

Αυτο που εχω ακουσει εγω για του Αγιου Συμεων ειναι οτι η εγκυος δεν κανει να λαχταρησει κατι..... ετσι λενε και οτι αν το κανει θα βγει το σημαδι στο παιδι....

δηλαδη αν ραχταρισω μια κρεπα σοκολατα με σαντιγι πως θα βγει το σημαδι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα εδω στο χωριό μου έχουν πει πως αν δεν το θυμιθείς ή δεν το ξέρεις καθόλου,οτι είναι του Αγιου Συμεών δεν θα γινει κανένα σημάδι στο μωρό οτι και να κάνεις εκεινη την ημέρα.

Γενικά δεν πιστευω σε όλες αυτες τις δεισιδαιμονίες,ειδικά σε οτι αφορά την εγκυμοσύνη.

Δέχομαι μόνο αυτα που δέχεται και η εκκλησία μας,όπως πχ τη βασκανία(μάτιασμα).

Για τον Αγιο Συμεων βέβαια δεν ξέρω τη θέση της εκκλησίας.

Ξέρω ανθρώπους που έχουν σημάδια στο σώμα τους κ υποστηρίζουν οτι έχουν σχεση με κάτι που έκανε η μητέρα τους εκεινη την ημέρα.Μπορεί να ειναι σύμπτωση,μπορει και να ισχυει.

Το θέμα ειναι να μην πανικοβαλόμαστε με τετοια πράγματα και καλό θα ηταν να μην μας αγχωνουν με τέτοια πράγματα και οι γύρω μας.

Ένα παράδειγμα θα σας πω.Όταν ετοιμαζόμουν να ερθω Αθηνα για το β επιπέδου,έλεγα στη κουνιάδα μου οτι θα πάω να ψωνίσω και πράγματα για το μωρό αφού θα έχω μάθει και το φύλο.Έπαθε σοκ,περίμενε να γεννήσεις πρώτα κ μετά.Να γεννηθει το μωρό καλά κ μετα θα τα πάρεις όλα,έλεγε.Είναι γρουσουζιά λεει να ψωνισεις πριν το δεις το μωρό κ.α. τέτοια κουλά.

Η αλήθεια ειναι οτι στην αρχη με επηρέασε,σκεφτόμουν οτι κι αν κάτι πάει στραβα τι θα τα κάνω τα ζιπουνάκια που θα εχω ψωνίσει?Θα καθομαι να τα βλέπω κ θα στεναχωριέμαι.

Ευτυχως αυτες οι σκέψεις κράτησαν λίγο."Βρε ουστ...."είπα απο μεσα μου.

Και πράγματα ψωνισα και απ'ολα.Δεν υπάρχει καλλίτερο πράγμα απο το να ετοιμάζεις τα πραματάκια του μικρου σου.Η καλλίτερη "ψυχοθεραπεία"!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια δεν εχω ακουσει κατι αλλα δεν πολυ πιστευω.

ντομενικα τελικα επισες τον κολο σου:blush: οταν γυρισες σπιτι??:laugh: :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι δεν τον έπιασα. Ή μπορει να τον έπιασα και στον ύπνο μου και να μην το κατάλαβα! Το ξέχασα βασικά.

Τώρα αν γεννηθεί το παιδάκι μου με μια κατσαρόλα σπανακόριζο τι να πω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...