Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σήμερα είναι του Αγίου Συμεών!


Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια μου!!

Σήμερα πρωί πρωί, στις 8 η ώρα (πριν φύγουμε για δουλεια) μας πήρε η πεθερά μου τηλέφωνο.

Να προσέξω γιατι είναι του Αγίου Συμεών σήμερα, να μην βγει κανένα σημάδι στο παιδι (είχα πιάσει και ψαλίδι χωρίς να το ξέρω)

Τα πιστεύετε αυτα??

Σας είπαν τίποτα εσας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδη τι ακριβως γινεται? Ο αγιος Συμεων εκδικειται τα μωρα αν η μαμα τους πιασει κατι???

Δεν κατηγορω εσενα domenica αλλα τους προληπτικους που δεν ξερουν με τι αλλο να τρομοκρατησουν τον κόσμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα ντε!!

και με τρόμαξε πρωι πρωι και το σκέφτομαι συνέχεια!!!

έπιασα και το βρομοψαλίδι και τώρα σκέφτομαι πότε θα έρθει το βράδυ γιατι μου είπε να πλύνω τα χέρια μου και να πιάσω τον κώλο μου και να πω οτι ότι έπιασα να πάει στον ποπό μου για να μην βγει στο παιδι.

Ημαρτον. Ο άγιος συμεών είναι ο προστάτης των εμβρύων κλπ πως είναι δυνατόν να εκδικείται με τέτοιο τρόπο το γεγονός λένε "οτι η έγκυος δουλεύει μια τέτοια μέρα"

???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα κανενας Αγιος σιγουρα δεν ειναι τιμωρος,ουτε κ εκδικητης αλοιμονο....απλα οι πιο παλιες γυναικες γιαγιαδες μας οταν βλεπανε να υπαρχει καποιο σημαδακι κοκκινιλα στο μωρο λεγανε πως κατι κανανε οι εγκυες αυτη τη μερα κ ετσι το μωρακιεχει καποιο σημαδι.

Εντελως πληροφοριακα ο Αγιος Σημεων κ η Αγια ειχαν αξιωθει πριν πεθανουν να δουν το Χριστο. Γι'αυτο κ η εκκλησια τιμα σημερα τη μνημη τους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κοριτσάκια μου!

Πείτε μου κι'άλλα τέτοια να μην φοβάμαι γιατι το σκέφτομαι συνεχεια απο το πρωι και είναι κρίμα να αγχώνομαι!

Δεν θέλω να γεννηθεί και το παιδί μου με μία τεράστια ελιά στο πρόσωπο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως είναι πάντως,ενώ δεν τα πιστεύουμε να μας μπαίνει στο μυαλό αν κάτι μας πουν.Εγώ ούτε που το είχα ξαναακούσει αυτό το πράγμα με τη σημερινή μέρα.Χθές που λέτε,μιλάω με μια φίλη μου που είναι και αυτή έγκυος και μου λέει ότι σήμερα είναι του Αγίου Σιμεών και της είπαν ότι δεν πρέπει να πιάσεις ψαλίδι,μαχαίρι ή βελόνα γιατί θα σημαδευτεί το μωρό.Το θεωρώ μεγάλη βλακεία όλο αυτό.Σήμερα το πρωί όμως που χρειάστηκε στη ΄δουλειά να πιάσω το ψαλίδι αμέσως το πέταξα από τα χέρια μου.Εχουμε με τόσα σοβαρά θέματα να ασχοληθούμε αυτήν την περίοδο της εγκυμοσύνης μας και μας την χαλάνε με τέτοιες βλακείες.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχετε δίκιο.

Ισως φταίει και το γεγονός οτι δεν ήμουν ποτέ τόσο κοντά στην εκκλησία. Και με επηρεάζουν οι προλείψεις γιατι έχω λάθος εικόνα στο μυαλό μου που πρέπει επειγόντως να βγάλω.

Εχω ακούσει απο πολλούς για τιμωρία των Αγίων την ημέρα που έχεις τάξει οτι δεν θα δουλέψεις και έτυχε να δουλέψεις ΄και φοβάμαι γιατι είμαι και σε ευαίσθητη περίοδο τώρα.

Είμαι αναγκασμένη να δουλέυω. Δεν νομίζω οτι χρίζει τιμωρίας αυτο απο τον Αγιο....

Marimari σ'ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνεις, γιατι απ'ότι έχω διαβάσει και σε άλλα post σου, είσαι κοντά στην εκκλησία, και πιστεύεις βαθια!

Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Domenica μου όπως σου είπαν και τα κορίτσια δεν ισχύει κάτι τέτοιο φυσικά! Ο Άγιος Συμεών ίσα-ίσα προστατεύει τα παιδια και ιδιαίτερα τα βρέφη να είναι υγειή και επίσης την ευτοκία! Εχθές ήταν της Υπαπαντής, είναι αυτός που δέχτηκε τον Χριστό στην εκκλησία. Άγιος είναι όχι μάγος! Αυτές είναι προλήψεις που δυστυχώς εισχώρησαν στην παράδοση της εκκλησίας! Εμείς ως νεότερα άτομα όμως μπορούμε διαβάζοντας το συναξάρι, την αγία φραφή να κατανοήσουμε όπως πρέπει. Ας μας βοηθήσει ο Άγιος Συμεών να φέρουμε υγειή μωρά στον κόσμο και να έχουμε μία ευκολότατη γέννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη αν θα φανω λιγο επιθετικη αλλα...

να!!! κατι τετοια ειναι που με κανουν και τα παιρνω αγρια στο κρανιο!!!! :angry:

ελεος!!!!

αντι να ευχαριστηθουμε και να απολαυσουμε την εγκυμοσυνη μας αγχωνομαστε με κατι τετοιες μ@λ@κιες!!!!

φαντασου γελια που θα κανει ο γυναικολογος σου, αμα του πεις κατι τετοιο!!! :laugh:

μην αγχωνεσε και μην τα σκεφτεσε ολα αυτα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Domenica mou

pistevw ston Theo,

Ton euxaristw kathe mera pou me exei kala...

Den Ton amfisvitisa pote

kai as min katalavainw merikes fores

to pws kai to giati

kapoiwn gegonotwn...

Ekklisia omws, oute egw paw!!!

Den antexw tous pappades kai ta xrysafia tous!

Anyway, megalo thema!!!

To mwraki sou omws, SOU TO ORKIZOMAI

den tha exei kanena simadi psalidiou

kai kamia ... maxairia!

Oute to diko mou , oute kamias kopelas!

Min mou stenaxwriesai!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΑΤΙ ΕΓΩ.

ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟ ΔΕΞΙΟ ΜΟΥ ΜΠΟΥΤΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΦΥΛΛΟ ΜΕ ΕΛΙΕΣ,

ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΛΙΓΟΥΡΕΥΤΗΚΕ ΕΛΙΕΣ

Κ ΠΗΓΕ ΣΕ ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ Κ ΕΚΟΨΕ ΕΝΑ ΦΥΛΛΟ Κ ΕΛΛΙΕΣ.

Η ΜΙΑ ΜΟΥ ΞΑΔΕΡΦΗ ΣΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΣΧΗΜΑ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΠΟΛΥ

ΜΙΚΡΟ Ι Κ Η ΑΛΛΗ ΜΟΥ ΞΑΔΕΡΦΗ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΖΩΑΚΙ Κ ΑΥΤΗ ΣΤΟ ΛΑΙΜΟ

ΜΕ ΑΥΤΑΚΙΑ Κ ΟΥΡΑ.

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ Η ΟΧΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΥΛΛΟ ΜΕ ΕΛΙΕΣ ΣΤΟ ΜΠΟΥΤΙ Κ ΚΑΘΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΠΤΩ ΜΕ ΤΡΑΥΜΑΠΛΑΣΤ:angry: :angry: :angry: :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πραγματικά με διασκεδάσατε πρωί πρωί, με κάνατε και γέλασα :laugh: :laugh:

Μα είμαστε στο 2009 και πιστεύετε τέτοια πράγματα?! Εγώ δεν πιστεύω σε καμιά πρόληψη, ούτε σε μαύρες γάτες, ούτε σε Τρίτη και 13 ή Παρασκευή και 13, ούτε στα όνειρα και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αν αρχίσουμε και πιστεύουμε σε κάθε μία πρόληψη φανταστείτε τι είδους ζωή θα έχουμε: γεμάτη φοβίες και δεν θα τολμάμε να βγούμε έξω από το σπίτι μας! Θα φοράμε συγκεκριμένα ρούχα, θα χτυπάμε ξύλο, θα πηγαίνουμε μόνο ορισμένες μέρες κάπου κ.ο.κ

Απλά απολαύστε την περίοδο της εγκυμοσύνης σας χωρίς καμιά ανησυχία για τις προλήψεις που οι ίδιοι οι άνθρωποι δημιούργησαν!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

Πρωί πρωί με πήρε και εμένα η γιαγιά μου και μου είπε να μη μυρίσω λουλούδι σήμερα, να μη λιγουρευτώ τίποτα και να μην πιάσω τίποτα σε στυλ ψαλίδι, μαχαίρι κτλ....... Της είπα εντάξει (να μην τη στεναχωρήσω τη γιαγιάκα μου...) αλλά εννοείται ότι δεν τα πιστεύω αυτά!

Πώς θα κόψω ψωμί να φάω δηλαδή?????? Η' αν πω "Δε θα λιγουρευτώ τίποτα", δε θα λιγουρευτώ;;;;

:dry: :dry: :dry: :dry: :dry: :dry: :dry: :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με ολες και με σενα Argi μου!Εγω ειμαι της αποψης οτι οποιος τα πιστευει και φοβαται τα παθαινει ολα εστω και τυχαια!

Βγαλε απο το μυαλουδακι σου ολα αυτα και αν καποιος προσπαθει να στα πει μην τα ακους γιατι επηρεαζεσαι οπως και να χει...οποτε οταν θα σου λενε να απομακρυνεις το ακουστικο ή να αλλαζεις θεμα χαχα!

marimari οντως μεγαλοοοοοοο θεμα!!!!!συμφωνω μαζι σου!

Λοπον καλη μου Domenica σου ευχομαι μια πολυ καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κοιτα να την απολαυσεις οσο γινεται εχε πιστη και ολα θα πανε καλα μην φοβασαι τιποτα!!!Με το καλοοοοοο να ερθει η ωρα να αγκαλιασεις το νινακι!!

Ειμαι η Κωνσταντινα χαρηκα!Φιλακιααααα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΕΣ ΤΑ ΒΡΕ ΑRGI ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ 2009 ,ΟΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΓΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΧΕΙ ΕΞΕΛΙΧΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!

ΤΑ ΛΕΓΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΑ ΞΕΡΑΝΕ ΤΟΣΑ ΛΕΓΑΝΕ.ΤΙΠΟΤΑ ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Agapimeni mou Domenica

NAI... simera exw auxeniki!!!

Pws sto kalo to thymasai?

Me sygkinises!!!

Einai stin 19:00

to rantevou mou

kai epeidi exw AGXOS

((kai den mporw na sygkentrwthw

stin douleia))

exw analavei tin epitirisi twn allwn

sto grafeio ///tous ta fortwsa ennow///

kai egw apantw se sena kai...

sto xapi tis gatas!!! xixixi...

Xairomai pou den skeftesai pia ta psalidia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Κι εμένα με πηρε σημερα η πεθερα μου πρωι πρωι να μου το πει!!! Να μην κανω δουλειες, να μην μαγειρεψω, να μην, να μην, να μην... και φυσικα το βραδυ να ειμαστε ησυχα παιδια (απορία: σεχ γιατί απαγορευεται????).

Εγω πάντως εχω ενα σημαδι στον πισινο...αμα το κληρονομισει η μπουμπου θα μου λενε οτι εγινε επειδη μαγειρεψα σημερα!:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Domenica καλημέρα και απο μένα!!Είδα και γω το post το πρωί και λέω κάποιος θα γιορτάζει...αμ δε..πρώτη φορά το ακούω αυτό με τα σημάδια με τον άγιο..έχω ακούσει το άλλο όμως..οτι αμα λαχταρήσεις κάτι και δεν το φάς τοτε το σχήμα αυτού βγαίνει ως σημάδι στο μωράκι..ξέρεις κανένα παιδάκι..καμιά μπριζόλα..καμιά μπανάνα..χαχαχαχαχαχααχα!!!προσωπικά τα θεωρώ προκαταλήψεις και δεισιδαιμονίες και δεν τα πιστεύω καθόλου!!!Παρεπιπτόντως μεγάλη η χάρη του σήμερα του Αγίου,να μας έχει καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...