Μετάβαση σε περιεχόμενο

7 μηνών δεν τρώμε τιποτα😓


Recommended Posts

Καλησπερα σας κορίτσια... 

Εχω ένα θεματάκι με την 7 μηνών κόρη μου... δεν τρώει τίποτα... τι αλεσμένα, τι κομμάτια δεν θέλει τίποτα... και συνήθως αν φάει κάτι θα το κρατήσει στο στόμα της και μετά θα το φτύσει.. Μόνο στήθος θέλει και τίποτα άλλο.. το θέμα είναι ότι εγώ θα πάω δουλειά σε ένα μήνα... τι να κάνω να την ταΐσω με το ζόρι να μάθει; Δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Ευχαριστωω πολυ😏🦋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mamafot είπε:

Καλησπερα σας κορίτσια... 

Εχω ένα θεματάκι με την 7 μηνών κόρη μου... δεν τρώει τίποτα... τι αλεσμένα, τι κομμάτια δεν θέλει τίποτα... και συνήθως αν φάει κάτι θα το κρατήσει στο στόμα της και μετά θα το φτύσει.. Μόνο στήθος θέλει και τίποτα άλλο.. το θέμα είναι ότι εγώ θα πάω δουλειά σε ένα μήνα... τι να κάνω να την ταΐσω με το ζόρι να μάθει; Δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Ευχαριστωω πολυ😏🦋

Αν και καταλαβαίνω το άγχος σου θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις κ να συνεχίσεις κανονικά να προσφέρεις τα γεύματα...κ να συνεχίσεις τον θηλασμό....Ίσως η απουσία σου να δώσει τη λύση κ να αρχίσει να τρώει προκειμένου να μην πεινάει....Μπορεί όχι από την πρώτη μέρα αλλά νομίζω θα το καταλάβει κ εκείνη κ θα φάει ...Συζήτησε το κ με τον παιδίατρο αλλά αν από θέμα βάρους είναι οκ τότε την καλύπτει ο θηλασμός....άλλωστε μέχρι τον χρόνο είναι η βασική τροφή...Εσύ προσφέρεις απ' όλα κ κάποια στιγμή θα φάει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Mamafot είπε:

Καλησπερα σας κορίτσια... 

Εχω ένα θεματάκι με την 7 μηνών κόρη μου... δεν τρώει τίποτα... τι αλεσμένα, τι κομμάτια δεν θέλει τίποτα... και συνήθως αν φάει κάτι θα το κρατήσει στο στόμα της και μετά θα το φτύσει.. Μόνο στήθος θέλει και τίποτα άλλο.. το θέμα είναι ότι εγώ θα πάω δουλειά σε ένα μήνα... τι να κάνω να την ταΐσω με το ζόρι να μάθει; Δεν ξέρω τι να κάνω.. 

Ευχαριστωω πολυ😏🦋

Να σε ρωτήσω κάτι έχεις δοκιμάσει ποτέ να βάλεις να φας εσύ να δεις αν θα έρθει να φάει;; γιατί η αδερφή μου η μικρή (έχουμε 23 χρόνια διαφορά) έτσι ήταν μέχρι τα 3 τουλάχιστον από το δικό της το πιάτο δεν έτρωγε ποτέ από το δικό μας έτρωγε όσο για αλεσμένα ούτε να τα δει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lacostaki είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι έχεις δοκιμάσει ποτέ να βάλεις να φας εσύ να δεις αν θα έρθει να φάει;; γιατί η αδερφή μου η μικρή (έχουμε 23 χρόνια διαφορά) έτσι ήταν μέχρι τα 3 τουλάχιστον από το δικό της το πιάτο δεν έτρωγε ποτέ από το δικό μας έτρωγε όσο για αλεσμένα ούτε να τα δει

Πω πω lacostaki μου 23 χρόνια έχετε διάφορα με την αδερφή σου;😯 Νομίζω δεν έχω ακούσει ξανά τόση μεγάλη διαφορά! Έχω μια γνωστή που έχει 20 χρόνια με την αδερφή της αλλά εσείς σπάσατε κάθε ρεκόρ! Πιστεύω δεν το συναντάς συχνά αυτό!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/8/2020 at 3:01 ΜΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Αν και καταλαβαίνω το άγχος σου θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις κ να συνεχίσεις κανονικά να προσφέρεις τα γεύματα...κ να συνεχίσεις τον θηλασμό....Ίσως η απουσία σου να δώσει τη λύση κ να αρχίσει να τρώει προκειμένου να μην πεινάει....Μπορεί όχι από την πρώτη μέρα αλλά νομίζω θα το καταλάβει κ εκείνη κ θα φάει ...Συζήτησε το κ με τον παιδίατρο αλλά αν από θέμα βάρους είναι οκ τότε την καλύπτει ο θηλασμός....άλλωστε μέχρι τον χρόνο είναι η βασική τροφή...Εσύ προσφέρεις απ' όλα κ κάποια στιγμή θα φάει!!!

Δεν τρελαίνεται και γενικα πάντα όταν τρώμε είναι κι η μικρή μπροστά.. δεν θα με πειραζε αν δεν πήγαινα δουλειά και θηλάζε μόνο αλλά το θέμα είναι ότι όταν θα είμαι στην δουλειά τι θα τρώει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Να σε ρωτήσω κάτι έχεις δοκιμάσει ποτέ να βάλεις να φας εσύ να δεις αν θα έρθει να φάει;; γιατί η αδερφή μου η μικρή (έχουμε 23 χρόνια διαφορά) έτσι ήταν μέχρι τα 3 τουλάχιστον από το δικό της το πιάτο δεν έτρωγε ποτέ από το δικό μας έτρωγε όσο για αλεσμένα ούτε να τα δει

Ούτε από μας τρώει δυτσυχως😏😏😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mamafot είπε:

Δεν τρελαίνεται και γενικα πάντα όταν τρώμε είναι κι η μικρή μπροστά.. δεν θα με πειραζε αν δεν πήγαινα δουλειά και θηλάζε μόνο αλλά το θέμα είναι ότι όταν θα είμαι στην δουλειά τι θα τρώει; 

Ακριβώς λόγω της απουσίας σου εγώ πιστεύω θα "αναγκαστεί" να φάει....θα καταλάβει ότι δεν είναι πια διαθέσιμο το στήθος όποια στιγμή θέλει κ όταν πεινάσει αρκετά θα φάει το φαγητό ου της δίνετε....

Δεν σου λέω ότι θα γίνει από την πρώτη μέρα με 100% επιτυχία αλλά να ξέρεις θα το αντιληφθεί γρήγορα...

Είναι λογικό να αγχώνεσαι αλλά όταν πεινάσει θα φάει φαγητό...κ εφόσον θα είναι με άλλον κ όχι μαζί σου θα φάει αυτό που θα της δώσει....😉

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Ακριβώς λόγω της απουσίας σου εγώ πιστεύω θα "αναγκαστεί" να φάει....θα καταλάβει ότι δεν είναι πια διαθέσιμο το στήθος όποια στιγμή θέλει κ όταν πεινάσει αρκετά θα φάει το φαγητό ου της δίνετε....

Δεν σου λέω ότι θα γίνει από την πρώτη μέρα με 100% επιτυχία αλλά να ξέρεις θα το αντιληφθεί γρήγορα...

Είναι λογικό να αγχώνεσαι αλλά όταν πεινάσει θα φάει φαγητό...κ εφόσον θα είναι με άλλον κ όχι μαζί σου θα φάει αυτό που θα της δώσει....😉

 

Μακάρι να είναι έτσι... αλλά και πάλι πχ τις πρώτες μέρες θα κλαίει από την πείνα και εγώ θα είμαι δουλειά;  
 

θα αρχίσω βέβαια από τώρα να την αφήνω στο άτομο που θα την κρατάει κάποιες ώρες, ίσως πιάσει...😏
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Mamafot είπε:

Μακάρι να είναι έτσι... αλλά και πάλι πχ τις πρώτες μέρες θα κλαίει από την πείνα και εγώ θα είμαι δουλειά;  
 

θα αρχίσω βέβαια από τώρα να την αφήνω στο άτομο που θα την κρατάει κάποιες ώρες, ίσως πιάσει...😏
 

 

Αν σου πω ότι εγώ στη θέση σου θα ήμουν χαλαρή κ δεν θα με ανησυχούσε πως θα κυλήσουν τα πράγματα κ μην πεινάει το παιδί μου θα σου πω σίγουρα ψέματα....

Απλά εχω ακούσει περιπτώσεις που όταν έλειπε η μαμά (άρα κ το στήθος) "συμβιβάζονται" τρώνε φαγητό κ γενικά δεν ζητάνε στήθος εφόσον βλέπουν ότι δεν είναι εκεί....παίζει δηλαδή στα γεύματα που θα λείπεις να τρώει κ μόλις γυρνάς να θέλει οι στήθος κ όχι φαγητό....αλλά μπορεί όμως να είναι η αρχή ώστε να συνηθίσει τις νέες γεύσεις κ να έχει συμπλήρωμα τον θηλασμό 😉 

Δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί ούτε θήλασα τόσο, ούτε επέστρεψα στη δουλειά, ούτε είχα τέτοιο θέμα με το φαγητό αλλά ακούω άλλες μαμάδες που θηλάζουν κ λένε πως όταν εκείνες λείπουν, τα παιδιά δεν έχουν κανένα προβλημα με αυτό αλλά μόλις γυρνάει η μαμά ξανά "κολλάνε" στο στήθος!! Τώρα ξέρει ότι θα θηλάσει κ θα χορτάσει όποτε δεν έχει ανάγκη να φάει κάτι άλλο😉 Όπως συμβαίνει κ με τον ύπνο σε όσα κοιμούνται μόνο με θηλασμό...αν τα βάλει άλλος κ λείπει η μαμά μία χαρά κοιμούνται αλλά με τη μαμά θέλουν μόνο στο στήθος 😉

Αυτή είναι η γνώμη μου (και η ευχή μου δηλαδή προς εσένα) ο παιδίατρος σίγουρα θα σου πει ποτέ κ αν πρέπει να ανησυχήσεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...