Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πανικός και κατάθλιψη


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Ο ουρολόγος γύρισε και μου είπε όταν δεν ακουγε ο άντρας μου "χάλια οι εξετάσεις του". Πόσο αντιεπαγγελματικο αυτό; 

Οι 3-4 γυναικολόγοι που πήγα ο καθένας έλεγε τα δικά του. Ο ένας είπε ότι πρέπει οπωσδήποτε να κάνω υστεροσκοπηση πριν προχωρήσω σε εξωσωματική. Ο δεύτερος περιμένει τη σαλπιγγογραφια και θέλει σπερμοδιαγραμμα από το λυμπεροπουλο. Η τρίτη είπε για σπερματεγχυση χωρίς καν να ζητήσει σπερμοδιαγραμμα του συζύγου. 

Είναι απλοί γυναικολόγοι ή εξειδικευμένοι στην υπογονιμότητα? Αν πήγαινες σε ένα κέντρο που έχουν πολλές ειδικότητες? Σε ποια πόλη είσαι? Αχ έχεις απελπιστει.....κρίμα όμως.....όχι ακόμη τουλάχιστον.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ με κάνετε να νιώσω λίγο καλύτερα μέσα στη μαυρίλα μου.  

Αθήνα είμαι.

Είχα από μικρή όνειρο να κάνω οικογένεια. Ήθελα 3 παιδιά κιολας. Τελικά ούτε ένα δε με βλέπω να κάνω. Δεν ήθελα να αφήσω έτσι τα χρόνια να περάσουν. Αλλά τι να κάνω που γνώρισα τον άντρα μου στα 33. Και ξεκινήσαμε προσπαθειες όταν ήμουν στα 34; που να φανταστω ότι θα ήταν αργά πλέον; όταν όλες γύρω μου δεν είχαν καμία δυσκολία να κάνουν παιδιά, είτε ήταν 28 είτε ήταν 38; αδερφές, ξαδερφες, φίλες. Με βουλωμενες σάλπιγγες, με μια ωοθήκη, με συστροφή ωοθηκών. Όλες έμειναν έγκυες.

Μόνο εγώ δε μπορώ. Τι κατάρα είναι αυτή; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ermioni40 είπε:

Ευχαριστώ με κάνετε να νιώσω λίγο καλύτερα μέσα στη μαυρίλα μου.  

Αθήνα είμαι.

Είχα από μικρή όνειρο να κάνω οικογένεια. Ήθελα 3 παιδιά κιολας. Τελικά ούτε ένα δε με βλέπω να κάνω. Δεν ήθελα να αφήσω έτσι τα χρόνια να περάσουν. Αλλά τι να κάνω που γνώρισα τον άντρα μου στα 33. Και ξεκινήσαμε προσπαθειες όταν ήμουν στα 34; που να φανταστω ότι θα ήταν αργά πλέον; όταν όλες γύρω μου δεν είχαν καμία δυσκολία να κάνουν παιδιά, είτε ήταν 28 είτε ήταν 38; αδερφές, ξαδερφες, φίλες. Με βουλωμενες σάλπιγγες, με μια ωοθήκη, με συστροφή ωοθηκών. Όλες έμειναν έγκυες.

Μόνο εγώ δε μπορώ. Τι κατάρα είναι αυτή; 

Είμαι σίγουρη ότι αν θελετε 3 θα τα κάνετε και προς θεού δέν άφησες τόσο τα χρόνια, 35 είσαι ακόμα. Και εγώ 35 όπως και εσύ είμαι κ με τον άντρα μ ειμαστε μαζί από τα 28.πριν 6 μήνες ανακαλύψαμε ότι έχω μια σάλπιγγα κλειστή και λόγω κάποιον μικρών ινομυωματων κινήθηκαν αμέσως προς την εξωσωματική. Σε καταλαβαίνω γιατί κ εγώ το πρώτο 2μηνο είχα χάλια ψυχολογία και η εξωσωματική μ φαινόταν κάτι πολύ μακριά από εμένα. Ευτυχώς είπα θα προχωρήσω ως έχουν τα πράγματα και τώρα είμαι έγκυος στο πρώτο παιδί μας. Εκμαλεταλλευσου την ευκαιρία ότι είσαι στην Αθήνα κ πήγαινε κ σ δύο κ τρεις εξωσωματικους.τα κορίτσια εδώ μπορούν να σου συστησουν ειδικά αυτές που είχαν ανάλογα προβλήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως και μετά από σημερινή επίσκεψη στον ουρολόγο χάσαμε κάθε ελπίδα για φυσιολογική σύλληψη. Θα ανέβω λοιπόν κι εγώ τον Γολγοθά της εξωσωματικής. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Πάντως και μετά από σημερινή επίσκεψη στον ουρολόγο χάσαμε κάθε ελπίδα για φυσιολογική σύλληψη. Θα ανέβω λοιπόν κι εγώ τον Γολγοθά της εξωσωματικής. 

Καλημέρα. Ούτε εγχείρηση στην κηρσοκηλη γίνεται? Εξωσωματική λοιπόν, είναι κι αυτή μια λύση. Κι αυτή κρύβει απογοητεύσεις, πόνο και δάκρυα αλλά κρύβει και μια ελπίδα....κλείσε ραντεβού για επιτροπή γρήγορα! Κ σκέψου ότι κανείς ένα ουσιαστικό βήμα να έρθεις πιο κοντά στο όνειρο σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι γίνεται εγχείρηση αλλά τίποτα δεν εγγυάται βελτίωση. Και από ότι διαβάζω εδώ στο φόρουμ ελάχιστοι είδαν μικρή βελτίωση και κανείς μα κανείς δεν απέκτησε το τέλειο σπέρμα μετά. Είναι και η ηλικία. Δεν είναι πλέον 20 χρόνων.

Επίσης ο ουρολόγος ειπε ότι και η εξωσωματική θα είναι δύσκολη με αυτό το σπέρμα. Καλά, στη μικρογονιμοποιηση δεν επιλέγουν αυτοί το καλύτερο σπερματοζωαριο; δε μπορώ να καταλάβω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/8/2020 at 3:50 ΜΜ, ο/η Ermioni40 είπε:

Ναι γίνεται εγχείρηση αλλά τίποτα δεν εγγυάται βελτίωση. Και από ότι διαβάζω εδώ στο φόρουμ ελάχιστοι είδαν μικρή βελτίωση και κανείς μα κανείς δεν απέκτησε το τέλειο σπέρμα μετά. Είναι και η ηλικία. Δεν είναι πλέον 20 χρόνων.

Επίσης ο ουρολόγος ειπε ότι και η εξωσωματική θα είναι δύσκολη με αυτό το σπέρμα. Καλά, στη μικρογονιμοποιηση δεν επιλέγουν αυτοί το καλύτερο σπερματοζωαριο; δε μπορώ να καταλάβω 

Άργησα πάρα πολύ να δω το θέμα γιατί δεν έμπαινα λόγω διακοπών.

Πραγματικά η κατάσταση σου δεν είναι τόσο τραγική όσο νομίζεις.

Αρχικά δεν είσαι σε πρόωρη εμμηνόπαυση.Αυτο τι καθορίζει η Fsh και η δική σου είναι μόλις 10.Στα 36 σου είναι νορμάλ να είναι αυτό το νούμερο.Για να μπεις σε πρόωρη εμμηνόπαυση πρέπει να ξεπεράσεις το 20.Η αμη από μόνη της δεν λέει τίποτα,μπορεί να μείνει στο 0.2 για χρόνια.

Ουρολόγος δεν είναι αρμόδιος να σου πει αν θα πετύχει η εξωσωματική ή όχι.Αυτο που μπορεί να κάνει είναι να σου δώσει βιταμίνες για να βελτιώσεις το σπέρμα.Ακομη κι ένα κακό σπέρμα μπορεί με μικρογονιμοποιηση να δώσει μια χαρά εγκυμοσύνη.

Τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο τα βλέπεις,απλά τώρα έφαγες το πρώτο χαστούκι και σου φαίνονται όλα βουνό.

Αν βρεις ένα σωστό κέντρο και έναν καλό εξωσωματικο γιατρό θα δεις πως δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα.

Τα ηρεμιστικά στα δίνει ψυχίατρος ή τα πήρες από μόνη σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι όχι το σκέφτομαι για ηρεμιστικά, δεν έχω επισκεφτεί ακόμη ψυχίατρο. Αλλα θέλω να τα αποφύγω γιατί θα μπω σε διαδικασία εξωσωματικής από Οκτώβρη και δεν είμαι για αλλά φάρμακα. 

Ναι έφαγα πολλά χαστούκια. Το πρώτο όταν κατάλαβα ότι είμαι υπογονιμη. Και το δεύτερο όταν μάθαμε ότι είναι υπογονιμος και ο φίλος μου. 

Όσες γνωστές μου είχαν θέμα με την Αμη κατάφεραν και έμειναν έγκυες. Επειδή είχαν καλό σπέρμα. Εμείς πάθαμε τεράστιο σοκ. 2 στα 2. Και οι 2 σκάρτοι. Ανήκουμε στο 10% των ζευγαριών που έχουν και οι 2 πρόβλημα. Πόση τύχη πια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ermioni40 είπε:

Όχι όχι το σκέφτομαι για ηρεμιστικά, δεν έχω επισκεφτεί ακόμη ψυχίατρο. Αλλα θέλω να τα αποφύγω γιατί θα μπω σε διαδικασία εξωσωματικής από Οκτώβρη και δεν είμαι για αλλά φάρμακα. 

Ναι έφαγα πολλά χαστούκια. Το πρώτο όταν κατάλαβα ότι είμαι υπογονιμη. Και το δεύτερο όταν μάθαμε ότι είναι υπογονιμος και ο φίλος μου. 

Όσες γνωστές μου είχαν θέμα με την Αμη κατάφεραν και έμειναν έγκυες. Επειδή είχαν καλό σπέρμα. Εμείς πάθαμε τεράστιο σοκ. 2 στα 2. Και οι 2 σκάρτοι. Ανήκουμε στο 10% των ζευγαριών που έχουν και οι 2 πρόβλημα. Πόση τύχη πια; 

Έκλεισες ραντεβού για επιτροπή και λες από Οκτώβρη ότι αρχίζεις τη διαδικασία??? Από τύχη άσε μη το συζητάς..... άλλες είναι τυχερές άλλες λιγότερο σε αυτό το θέμα. Κι εγώ σκάω που είμαι από τις άτυχες και όλο αναρωτιέμαι γιατί....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλά Οκτώβρη μπορεί να γίνει το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα ώστε να έχω μαζέψει όλα τα χαρτιά για την εξωσωματική. Το ραντεβού στην επιτροπή πόσο να πάρει; δύο βδομάδες μετά έκλεισαν στην φίλη μου στον εοππυ στο Μαρούσι. Ενδιάμεσα θα κάνω και σαλπιγγογραφια και ίσως υστεροσκοπηση (έχω κλείσει και για αυτό ραντεβού στο αρεταιειο) 

Σεπτέμβρη θα πάμε και σε συμβολαιογράφο γιατί δεν ειμαστε παντρεμένοι.. Φαντάζομαι ότι άλλο χρειάζεται θα μου το πουν στο αρεταιειο τον Σεπτέμβρη που έχω ραντεβού. 

Την κιρσοκηλη δεν σκεφτομαστε ακόμη να την κάνουμε. Πολύ παρατολμο μου φαίνεται. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μ δεν είναι πάντα για όλες τις γυναίκες τόσο εύκολη η μητρότητα. Συντομα που θα πραγματοποιηθεί τ όνειρο σ θα τα έχεις ξεχάσει όλα και θα νοιώθεις απίστευτα τυχερή κ ευλογημένη. Δεν έχει σημασία αν πετύχεις με εξωσωματική ή με φυσικό τρόπο, ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και έχει τ προβλήματα τ. Επειδή πριν 8 μήνες ήμουν περίπου όπως εσύ, σήμερα τα έχω ξεχάσει όλα και περιμένω να κρατήσω αγκαλιά τ παιδάκι μας. Να έχεις αισιοδοξία και να είσαι ήρεμη. Όλα θα πάνε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Απλά Οκτώβρη μπορεί να γίνει το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα ώστε να έχω μαζέψει όλα τα χαρτιά για την εξωσωματική. Το ραντεβού στην επιτροπή πόσο να πάρει; δύο βδομάδες μετά έκλεισαν στην φίλη μου στον εοππυ στο Μαρούσι. Ενδιάμεσα θα κάνω και σαλπιγγογραφια και ίσως υστεροσκοπηση (έχω κλείσει και για αυτό ραντεβού στο αρεταιειο) 

Σεπτέμβρη θα πάμε και σε συμβολαιογράφο γιατί δεν ειμαστε παντρεμένοι.. Φαντάζομαι ότι άλλο χρειάζεται θα μου το πουν στο αρεταιειο τον Σεπτέμβρη που έχω ραντεβού. 

Την κιρσοκηλη δεν σκεφτομαστε ακόμη να την κάνουμε. Πολύ παρατολμο μου φαίνεται. 

Κι εγώ είχα φρικαρει λίγο με τα δύο σπερμοδιαγραμματα με διαφορά 6 μηνών αλλά η γιατρός μου είπε ότι τα μαγειρεύουν λίγο δεν περιμένεις τόσο. Μήπως να κλείσεις ραντεβού μη τυχόν σου το αργήσουν? Κάθε ΕΟΠΥΥ διαφέρει βέβαια πχ εμένα Θεσσαλονίκη μου έκλεισαν μετά από 3 μήνες και έπαθα ένα σοκ. Κάνε ένα τηλ κ ρωτά. Και όλα θα γίνουν.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι αλλά για να κλείσω ραντεβού δεν πρέπει να έχω πρώτα τη γνωμάτευση του γιατρού; τι φάρμακα θα ζητήσω; ότι να ναι; 3 Σεπτεμβρίου έχω το ραντεβού στο νοσοκομείο. 

Τι χαρτιά χρειάζεται; δεν το έχω πολύ ψάξει ακόμη.

2 σπερμοδιαγραμματα με διαφορά 75 ημερων, σαλπιγγογραφια, υπέρηχος 3ης μέρας, ορμονολογικες δικές μου, βεβαιωση συμβολαιογραφου ότι συναινουμε στην εξωσωματική. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/7/2020 at 2:36 ΜΜ, ο/η Ermioni40 είπε:

Είμαστε 36 χρόνων και αυτόν τον μήνα μαθαμε ότι είμαστε και οι 2 υπογονιμοι. Χάλια σπερμοδιαγραμμα και κιρσοκηλη. Χάλια ΑΜΗ, fsh. Προσπάθεια εναμιση χρόνου. 

Απιστευτος πόνος, κλάμα, απόγνωση. Δε μπορώ να το πιστέψω ότι σε αυτή την ηλικία είμαστε τελειωμένοι και οι 2.  Πάθαμε μεγάλο σοκ. 

Χρειαζόμαστε ψυχολογική στήριξη. Έχουμε θολώσει. Που μπορούμε να απευθυνθούμε; οι συγγενείς δυστυχώς είναι μακρυά όλοι. 

Καλησπέρα,

36 ετών είστε και οι 2 νεότατοι!!!

Στα 36 δεν είναι καθόλου αργά να χειρουργηθεί η κιρσοκήλη! Πιστεύω ότι δεν θα αργήσετε να δείτε βελτίωση στο σπέρμα. Για ένα απλό χειρουργείο δε χρειάζεστε top ουρολόγο, αλλά σίγουρα τον χρειάζεστε μετά, για να του δώσει τις σωστές βιταμίνες για περαιτέρω ενίσχυση. Οπότε, εάν δεν τίθεται σοβαρό οικονομικό θέμα, διαλέξτε εξειδικευμένο ουρολόγο σε ανδρολογικά θέματα για να σας αναλάβει και να σας υποστηρίξει σε σχέση με τον ανδρικό παράγοντα. Να ξέρεις ότι η κιρσοκήλη επηρεάζει και το λεγόμενο κατακερματισμό dna σπέρματος, που παίζει ρόλο ακόμα και στην καλή έκβαση της εγκυμοσύνης, οπότε καλό είναι να το κάνετε το χειρουργείο. Δεν είναι κάτι δύσκολο ή επώδυνο.

Για το δικό σου ορμονολογικό προφίλ, σου συνιστώ να διαβάσεις το βιβλίο it starts with the egg και να επισκεφθείς το site to make a mommy. Θα χρειαστεί να κάνεις ίσως κάποιες παρεμβάσεις στην καθημερινότητά σου σε σχέση με τη διατροφή και τον τρόπο ζωής για να βοηθήσεις στη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων σου και να αναστρέψεις, όσο γίνεται, το ορμονολογικό σου προφίλ. Επίσης, υπάρχουν ειδικές βιταμίνες γι' αυτό το λόγο.

Σε κάθε περίπτωση, επειδή αποφεύγω να γράφω δημόσια, μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου με προσωπικό μήνυμα αν χρειαστείς κάποια περαιτέρω πληροφορία, καθώς έχω κάποια προσωπική εμπειρία σε κάποια από τα θέματα που αναφέρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2020 at 3:26 ΜΜ, ο/η Ermioni40 είπε:

Ναι αλλά για να κλείσω ραντεβού δεν πρέπει να έχω πρώτα τη γνωμάτευση του γιατρού; τι φάρμακα θα ζητήσω; ότι να ναι; 3 Σεπτεμβρίου έχω το ραντεβού στο νοσοκομείο. 

Τι χαρτιά χρειάζεται; δεν το έχω πολύ ψάξει ακόμη.

2 σπερμοδιαγραμματα με διαφορά 75 ημερων, σαλπιγγογραφια, υπέρηχος 3ης μέρας, ορμονολογικες δικές μου, βεβαιωση συμβολαιογραφου ότι συναινουμε στην εξωσωματική. 

 

Κορίτσι μου καλό, έχεις τρελαθεί. Δεν μπορείς μόνη σου να κλείσεις την επιτροπή για αρχή. Εννοώ ότι πρέπει να πάτε σε γιατρό εξωσωματικής κ θα σας δώσει το χαρτί με τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. Τα οποία τα άτιμα είναι πολλά. Εγώ περνάω 4/9 επιτροπή κ επειδή δεν είχαμε κάνει γάμο κ λέγαμε κ μεις για συμβολαιογράφο γτ εμένα ο πολιτικός δεν, τελικά το κάναμε γτ ο γιατρός μάς είπε ότι έχει λιγότερα χαρτιά κ περνάνε πιο εύκολα αλλιώς μπορεί κ λίγο να ρωτήσουν κ να σε πρήξουν.υπαρχει μεγάλη διαδικασία στο να μαζέψεις τα χαρτιά κ τις εξετάσεις κ τις βεβαιώσεις από γιατρούς αλλά αξίζει τον κόπο. Να έχεις υπομονή και θα τα καταφέρεις κ εσύ κ όλες μας. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να το κλείσω από τώρα για τέλη Οκτώβρη που θα έχω και το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα και θα έχω πάει και στον εξωσωματικο δε γίνεται; 

Το χαρτί από συμβολαιογράφο γιατί δεν είναι απλο; θα πάμε μαζί και θα κάνουμε ένα έγγραφο ότι συναινουμε. Τι παραπάνω χρειάζεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρειάζεται αρκετές εξετάσεις και βεβαιώσεις από γιατρούς, πέραν από την συμβολαιογραφική πράξη, επίσης ασφαλιστική ενημερότητα (και των δύο ή μόνο τη δική μου;) Νομίζω ότι είναι χαρτιά που σε 2 βδομάδες μαζεύονται. Εξαρτάται δηλαδή και από το πότε θα γίνουν οι υπέρηχοι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ermioni40 είπε:

Να το κλείσω από τώρα για τέλη Οκτώβρη που θα έχω και το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα και θα έχω πάει και στον εξωσωματικο δε γίνεται; 

Το χαρτί από συμβολαιογράφο γιατί δεν είναι απλο; θα πάμε μαζί και θα κάνουμε ένα έγγραφο ότι συναινουμε. Τι παραπάνω χρειάζεται; 

Κλείσε από τώρα το ραντεβού κορίτσι μου γιατί με τα του κορονοϊού αργούν. Και εννοείται πως ότι άλλο χρειάζεσαι από χαρτιά τα μαζεύεις στο ενδιάμεσο. Για τον συμβολαιογράφο δε γνωρίζω να σου πω την αλήθεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Ermioni40 είπε:

Χρειάζεται αρκετές εξετάσεις και βεβαιώσεις από γιατρούς, πέραν από την συμβολαιογραφική πράξη, επίσης ασφαλιστική ενημερότητα (και των δύο ή μόνο τη δική μου;) Νομίζω ότι είναι χαρτιά που σε 2 βδομάδες μαζεύονται. Εξαρτάται δηλαδή και από το πότε θα γίνουν οι υπέρηχοι. 

Πρέπει τα δικαιολογητικά να συνοδεύονται από το χαρτί παραπομπής υπογεγραμμένο από τον εξωσωματιστή. Γι' αυτό σου το λένε αυτό τα κορίτσια. Τα είπαμε και με mail μην αγχώνεσαι, είστε μικροί ακόμα, κάντε το χειρουργείο, κάνε και τις αλλαγές στον τρόπο ζωής για 3 μήνες (τόσο κάνουν τα ωάριά σου να ωριμάσουν) και δρομολόγησέ το σιγά σιγά σε 2ο χρόνο. Εξάλλου μπορεί να σου προτείνουν κάτι άλλο και όχι εξωσωματική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Να το κλείσω από τώρα για τέλη Οκτώβρη που θα έχω και το δεύτερο σπερμοδιαγραμμα και θα έχω πάει και στον εξωσωματικο δε γίνεται; 

Το χαρτί από συμβολαιογράφο γιατί δεν είναι απλο; θα πάμε μαζί και θα κάνουμε ένα έγγραφο ότι συναινουμε. Τι παραπάνω χρειάζεται; 

Σου έστειλα φώτο τα δικαιολογητικά κορίτσι μου, ελπίζω να βοήθησα. Εμείς για συμβόλαιογραφο πηγαίναμε κ μ πε όχι ο γιατρός μου γτ μετά ζητάνε κ φορολογικές δηλώσεις κ ότι να ναι. Οπότε κάναμε ένα πολιτικό. Άσε που θα πληρώναμε συμβολαιογράφο κ δικηγόρο γτ θέλει υπογραφή κ από δικηγόρο. Να μην ξεχνάς να παίρνεις βεβαίωσεις από όποιον γιατρό κ να πάτε. Επίσης ο ορμονολογικος έλεγχος θέλει 3μηνου για τη γυναίκα κ 6μηνου στον άνδρα, δε το γράφουν όμως 🤪 επίσης σφραγίδες του εοππυ σε όλες τις εξετάσεις κ υπογραφές επιμελητων. Εγώ φτάνω στο τέλος αυτή τη βδομάδα επιτέλους. 

IMG_20200824_020356.jpg

IMG_20200824_020408.jpg

IMG_20200824_020422.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το επόμενο ραντεβού για την επιτροπή στο Μαρούσι είναι 19 Νοέμβρη και μου είπαν ότι η συμβολαιογραφική πράξη αρκεί. Δε μου είπαν για εκκαθαριστικά και των δύο ή κάτι άλλο. Οπότε έχω αρκετό καιρό να μαζέψω τα έγγραφα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Αναστασία31 είπε:

Σου έστειλα φώτο τα δικαιολογητικά κορίτσι μου, ελπίζω να βοήθησα. Εμείς για συμβόλαιογραφο πηγαίναμε κ μ πε όχι ο γιατρός μου γτ μετά ζητάνε κ φορολογικές δηλώσεις κ ότι να ναι. Οπότε κάναμε ένα πολιτικό. Άσε που θα πληρώναμε συμβολαιογράφο κ δικηγόρο γτ θέλει υπογραφή κ από δικηγόρο. Να μην ξεχνάς να παίρνεις βεβαίωσεις από όποιον γιατρό κ να πάτε. Επίσης ο ορμονολογικος έλεγχος θέλει 3μηνου για τη γυναίκα κ 6μηνου στον άνδρα, δε το γράφουν όμως 🤪 επίσης σφραγίδες του εοππυ σε όλες τις εξετάσεις κ υπογραφές επιμελητων. Εγώ φτάνω στο τέλος αυτή τη βδομάδα επιτέλους. 

IMG_20200824_020356.jpg

IMG_20200824_020408.jpg

IMG_20200824_020422.jpg

Γιατί να πάρει γοναδοτροπινες ένας άντρας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με ενημέρωσαν ότι αν μένεις Θεσσαλονίκη πρέπει να περάσεις επιτροπή μόνο στη Θεσσαλονίκη και να παρεις τα φάρμακα μόνο από εκεί. 

Αλλά αν εσύ μένεις Θεσσαλονίκη και θέλεις να κάνεις εξωσωματική σε δημόσιο νοσοκομείο στην Αθήνα γιατί εδώ σε 4 νοσοκομεία είναι δωρεάν γιατί πρέπει να πάρεις τα φάρμακα από Θεσσαλονίκη και να τα κουβαλήσεις Αθήνα, τα οποία χρειάζονται και ψυγείο; μου εξηγείτε την λογική; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Γιατί να πάρει γοναδοτροπινες ένας άντρας; 

Σε αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω. Πρέπει να πας στον γιατρό να στα πει. Αυτός θα σε καθοδηγήσει. Εμείς από δω ότι ξέρει η καθεμία από εμάς. Συμβουλεύουν τον γιατρό σου πρώτα κ θα σου λύσει όλες τις απορίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ermioni40 είπε:

Γιατί να πάρει γοναδοτροπινες ένας άντρας; 

Γιατί μπορεί να έχει κάποιο ορμονολογικό πρόβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...