Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πρόβλημα με το σπέρμα;


Recommended Posts

στις πριν 11 ώρες, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα!

Πρόβλημα με το σπέρμα κι εγώ, ενάμιση χρόνο τώρα πιθανόν λόγω κιρσοκήλης κι επειδή έχω ψάξει πολύ το θέμα και έχω αλλάξει γιατρούς, έχω να να συμπληρώσω τα εξείς: 
 

   Τη στιγμή που υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο (στη περίπτωσή σας η fsh και ουρεόπλασμα το οποίο ναι, επειρεάζει το σπέρμα όπως και οποιοδήποτε μικρόβιο του ουροποιητικού) είναι πολύ θετικό καθώς γνωρίζετε το πρόβλημα και αυτό φαίνεται να λύνετε.

   Σχετικά με τον γιατρό, αναζητήστε έναν καλό Ουρολόγο - Ανδρολόγο ο οποίος ειδικεύεται στην ανδρική υπογονιμότητα και όχι έναν απλό Ουρολόγο ο οποίος μπορεί να είναι και φημισμένος όπως και καθηγητής πανεπιστημίου, αλλά στο ερευνητικό και ενεργητικό του πεδίο να έχει μεγαλύτερη έφεση σε άλλες παθήσεις των ανδρικών γεννητικών οργάνων.

   Το σπέρμα πράγματι, ανανεὠνεται κάθε περίπου 75 ημέρες, το δε σπερμοδιάγραμμα, καλό είναι να γίνετε σε εξειδικευμένα κέντρα (όπως καλά επιλέξατε και θα πάτε στον κ. Λυμπερόπουλο) καθώς συχνά σε ένα απλό μικροβιολογικό εργαστήριο η ανάλυση γίνετε αποκλειστικά από κάποιο ειδικό λογισμικό χωρίς καν να δει ο Μικροβιολόγος το δείγμα στο μικροσκόπιο. Δεν είναι λίγοι οι Ουρολόγοι που δε λαμβάνουν στα σοβαρά ένα απλό σπερμοδιάγραμμα που έγινε έτσι.

   Κάτι πολύ σημαντικό, μεγάλη προσοχή στη θερμότητα! Είναι ότι χειρότερο για τους όρχεις και τη σπερματογέννεση! (για το λόγο αυτό βρίσκονται και εκτός του σώματος, απαταίνουν τουλάχιστον 3-4 βαθμούς κάτω από τη θερμοκρασία του σώματος)
Όχι ζεστά ντουζ, όχι στενά εσώρουχα και παντελόνια και γενικά μεγάλη προσοχή!

Τέλος σχετικά με την ψυχολογία του συζήγου σας, ως παθών τον καταλαβαίνω απόλυτα.. βιώνει το δικό του "γολγοθά" όπου πιστέψτε με δεν είναι καθόλου εύκολο πράγμα να ακούει ένας άνδρας ότι έχει πρόβλημα υπογονιμότητας.. γκρεμίζεται όλος ο κόσμος σου, η εικόνα αλλά και τα όνειρα που είχες πλάσει για τον εαυτό σου στο μέλλον και στο τώρα.. Μα μη το βάζετε κάτω.. πλέον η Ιατρική έχει προχωρήσει έτη φωτός μπροστά σε σύγκριση με τη γεννιά των γονιών μας και μέσα στην ατυχία μας είμαστε και τυχεροί για αυτό! :)

Σας εύχομαι τα καλύτερα μέσα από την ψυχή μου!!

 

 

Σε ευχαριστούμε πάρα πολύ που μας έγραψες την ιστορία σου. Εύχομαι να τα κατάφερετε σύντομα και την επόμενη φορά να μας πεις ότι περιμενετε το παιδάκι σας😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @marina22. Τον Δεκέμβριο κάναμε και εμείς τις πρώτες μας εξετάσεις και διαγνώσθηκε ο άντρας μου με αζωοσπερμία (δλδ 0 σπερματοζωάρια). Ζήσαμε το δράμα μας καθώς για τον άντρα είναι πολύ βαρύ, μειώνεται ο ανδρισμός τους, οτι έχουν πλάσει στο μυαλό τους και οτι έχει "διδάξει" η κοινωνία μας. Τον άντρα δεν τον κάνει το αν θα κάνει παιδί φυσιολογικά ή με σπερματέγχυση ή με εξωσωματική. Τον άντρα τον κάνει η συμπεριφορά. Τελος πάντων, άλλο θέμα αυτό. Όντως με την εμπειρία που έχω τώρα, μπορώ να πω οτι ο ουρολόγος ήταν απαράδεκτος αλλά έχουμε και εμείς τέτοιο παράδειγμα!! Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο άντρας μου το πήγε αρχικά στον ουρολόγο που του είχε γράψει και τις εξετάσεις (σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ δλδ) και αφού βλέπει τα αποτελέσματα και τότε ο άντρας μου ήταν σε κατάθλιψη, του λέει το εξής ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ: Με τέτοιο αποτέλεσμα δύσκολα τα πράγματα, ξέχνα το. Και άσε που η διαδικασία είναι δαπανηρή. Που να τρέχεις τώρα?????? Όταν μου το είπε,ήθελα να πάω να του κάνω καταγγελία!! Απλά απαράδεκτο!! Δεν το λες σε κανέναν αυτό. Με τα πολλά βρήκαμε έναν απίστευτα καλό ουρολόγο-ανδρολόγο με εξειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα (οτι θες με ρωτάς) και κάναμε μια σειρά γενετικών εξετάσεων (Καρυότυπο, Κυστική Ίνωση και Μικροελλείψεις του χρωμοσώματος Ψ. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα, περάσαμε ένα δράμα. Όλα καλά όμως. 

Η μόνη λύση για μας ήταν η βιοψία όρχεων. Παρόλα αυτά, ο άντρας μου είχε μια κύστη στην επιδιδυμίδα και αφού το έψαξε μόνος του, πρότεινε στον γιατρό να κάνουμε μια παρακέντηση ΜΠΑΣ και έχει σπερματοζωάρια εκεί μέσα πριν προχωρήσουμε στη βιοψία. Ο γιατρός ήταν επιφυλακτικός καθώς τα σπερματοζωάρια εκεί μπορεί να ήταν νεκρά ή κακής ποιότητας. Όμως το ρισκάραμε και το αποτέλεσμα ήταν οτι βρήκαμε σπερματοζωάρια και καλά και κινητικά και τον επόμενο μήνα προχωράμε σε ωοληψία και εμβρυομεταφορά.

Ψάξτε τα όλα πολύ. Είναι πολύ σημαντική η καλή επιλογή γιατρού.

Να σας πάνε όλα καλά κορίτσι μου. Να μας ενημερώσεις όταν βγουν τα σημερινά αποτελέσματα. Υπομονή 10 μερούλες..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η kaounmar είπε:

Κορίτσι γεια σου, διάβασα ότιέχεις δίκερη μήτρα. Έχω και εγώ το ίδιο θέμα. Αν θες στείλε μου προσωπικό μην να τα πούμε. 

Καλησπερα κοριτσι μου! Δεν ειμαι εγω αυτη που εχει δικερη μητρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η ioannastr είπε:

Καλησπέρα @marina22. Τον Δεκέμβριο κάναμε και εμείς τις πρώτες μας εξετάσεις και διαγνώσθηκε ο άντρας μου με αζωοσπερμία (δλδ 0 σπερματοζωάρια). Ζήσαμε το δράμα μας καθώς για τον άντρα είναι πολύ βαρύ, μειώνεται ο ανδρισμός τους, οτι έχουν πλάσει στο μυαλό τους και οτι έχει "διδάξει" η κοινωνία μας. Τον άντρα δεν τον κάνει το αν θα κάνει παιδί φυσιολογικά ή με σπερματέγχυση ή με εξωσωματική. Τον άντρα τον κάνει η συμπεριφορά. Τελος πάντων, άλλο θέμα αυτό. Όντως με την εμπειρία που έχω τώρα, μπορώ να πω οτι ο ουρολόγος ήταν απαράδεκτος αλλά έχουμε και εμείς τέτοιο παράδειγμα!! Το πρώτο σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο άντρας μου το πήγε αρχικά στον ουρολόγο που του είχε γράψει και τις εξετάσεις (σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ δλδ) και αφού βλέπει τα αποτελέσματα και τότε ο άντρας μου ήταν σε κατάθλιψη, του λέει το εξής ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ: Με τέτοιο αποτέλεσμα δύσκολα τα πράγματα, ξέχνα το. Και άσε που η διαδικασία είναι δαπανηρή. Που να τρέχεις τώρα?????? Όταν μου το είπε,ήθελα να πάω να του κάνω καταγγελία!! Απλά απαράδεκτο!! Δεν το λες σε κανέναν αυτό. Με τα πολλά βρήκαμε έναν απίστευτα καλό ουρολόγο-ανδρολόγο με εξειδίκευση στην ανδρική υπογονιμότητα (οτι θες με ρωτάς) και κάναμε μια σειρά γενετικών εξετάσεων (Καρυότυπο, Κυστική Ίνωση και Μικροελλείψεις του χρωμοσώματος Ψ. Μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα, περάσαμε ένα δράμα. Όλα καλά όμως. 

Η μόνη λύση για μας ήταν η βιοψία όρχεων. Παρόλα αυτά, ο άντρας μου είχε μια κύστη στην επιδιδυμίδα και αφού το έψαξε μόνος του, πρότεινε στον γιατρό να κάνουμε μια παρακέντηση ΜΠΑΣ και έχει σπερματοζωάρια εκεί μέσα πριν προχωρήσουμε στη βιοψία. Ο γιατρός ήταν επιφυλακτικός καθώς τα σπερματοζωάρια εκεί μπορεί να ήταν νεκρά ή κακής ποιότητας. Όμως το ρισκάραμε και το αποτέλεσμα ήταν οτι βρήκαμε σπερματοζωάρια και καλά και κινητικά και τον επόμενο μήνα προχωράμε σε ωοληψία και εμβρυομεταφορά.

Ψάξτε τα όλα πολύ. Είναι πολύ σημαντική η καλή επιλογή γιατρού.

Να σας πάνε όλα καλά κορίτσι μου. Να μας ενημερώσεις όταν βγουν τα σημερινά αποτελέσματα. Υπομονή 10 μερούλες..  

Πω πω βρε παιδι μου! Επαθα ΣΟΚ! Γιατροι ειναι αυτοι; Φαντασου κοριτσι μου, με αζωοσπερμια και βρηκατε δειγμα! Συγχαρητηρια!! Πολυ θετικο! Ευχομαι να σας πανε ολα τελεια κ να συλλαβετε με την πρωτη προσπαθεια!! Εμεις σημερα πηγαμε, εκανε σπερμοδιαγραμμα και πηγαμε κ ενδοκρινολογο, μας εγραψε ενα σωρο εξετασεις κ αυριο παμε να τις κανουμε! Του ειπαν στο εργαστηριο οτι ειναι πολυ θετικο το ουι εχει σπερματοζωαρια. Και τελος παντων, εγω πιστευω πολυ στην επιστημη! Απλα να, το θεμα ειναι να πεσεις κ σε καλο γιατρο! Σε ποιον ουρολογο ειστε τωρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα κοριτσι μου! Δεν ειμαι εγω αυτη που εχει δικερη μητρα!

Σορρυ αγάπη, μπερδέυτηκα! Να είσαι καλά και εύχομαι τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Πω πω βρε παιδι μου! Επαθα ΣΟΚ! Γιατροι ειναι αυτοι; Φαντασου κοριτσι μου, με αζωοσπερμια και βρηκατε δειγμα! Συγχαρητηρια!! Πολυ θετικο! Ευχομαι να σας πανε ολα τελεια κ να συλλαβετε με την πρωτη προσπαθεια!! Εμεις σημερα πηγαμε, εκανε σπερμοδιαγραμμα και πηγαμε κ ενδοκρινολογο, μας εγραψε ενα σωρο εξετασεις κ αυριο παμε να τις κανουμε! Του ειπαν στο εργαστηριο οτι ειναι πολυ θετικο το ουι εχει σπερματοζωαρια. Και τελος παντων, εγω πιστευω πολυ στην επιστημη! Απλα να, το θεμα ειναι να πεσεις κ σε καλο γιατρο! Σε ποιον ουρολογο ειστε τωρα;

όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!! Σε ευχαριστούμε πολύ!! Ο ουρολόγος μας είναι ο Κος Ασβέστης Χαράλαμπος.

Πολύ καλός, λεπτομερής, επεξηγηματικός..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/5/2020 at 1:12 ΜΜ, ο/η ioannastr είπε:

όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου!!! Σε ευχαριστούμε πολύ!! Ο ουρολόγος μας είναι ο Κος Ασβέστης Χαράλαμπος.

Πολύ καλός, λεπτομερής, επεξηγηματικός..

Και εμείς πήγαμε με τον άντρα μου  πέρσι το χειμώνα στον συγκεκριμένο μετά από ένα τυχαίο σπερμοδιάγραμμα που έκανε πριν ακόμα ξεκινήσουμε προσπάθειες (το ζήτησε ο γυναικολόγος μου όταν του είπα ότι είχε κάνει εγχείριση κιρσοκήλης στα 19 του). Στο σπερμοδιάγραμμα που κάναμε στο ΡΕΑ βρέθηκε χαμηλή μορφολογία και όλα τα υπόλοιπα σούπερ. Ο γιατρός είπε ότι το εργαστήριο του ΡΕΑ είναι αυστηρό και παρόλα αυτά οι τιμές μου είναι καλές. Όταν του τόνισα την μορφολογία η απάντηση ήταν : Α ναι! εννοώντας ότι δεν δίνει και ιδιαίτερη σημασία σε έναν μεμονωμένο παράγοντα. Η γνώμη του ήταν πολύ σεξ, κόψιμο καπνίσματος (που ο άντρας μου δύσκολο...) και χαλαρά εσώρουχα. Το σημείο δεν θέλει ζέστη. Επίσης μας είπε να τα ξεχάσουμε όλα για 6 μήνες να προσπαθήσουμε και αν δεν υπάρχει σύλληψη, να ξαναπάμε για να απευθυνθούμε σε ειδικό κέντρο να κάνουμε περαιτέρω εξετάσεις να δούμε που ακριβώς οφείλονται οι ανώμαλες μορφές. Πάντως ήταν καθησυχαστικός σε πρώτη φάση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας παρακαλω παιδια, μια γνωμη! Γιατροι δεν ειμαστε, αλλα πανω κατω μια εμπειρια, θα με βοηθουσε❤️ @Βασίλης 94; Κοριτσια;; Να σημειωσω δεν εχουμε κηρσοκυλη (πριν 3 χρονια τουλαχιστον)

C0A13C80-1DCD-40C6-8A55-50F9DA6EC095.jpeg

B2A290E8-81F0-499A-A5BE-F457CE6263E6.jpeg

E823FC0C-6129-4BA4-B648-943B872B07FC.jpeg

E7F5325C-BC53-410B-B825-FC9C4825994F.jpeg

D4A52CE8-97E3-4216-A0F9-3538EC45497D.jpeg

64C09D4E-2733-4998-859A-59CBE9ACF64C.jpeg

76E08159-7D58-4276-819F-ECA2B6B5A1E3.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Σας παρακαλω παιδια, μια γνωμη! Γιατροι δεν ειμαστε, αλλα πανω κατω μια εμπειρια, θα με βοηθουσε❤️ @Βασίλης 94; Κοριτσια;; Να σημειωσω δεν εχουμε κηρσοκυλη (πριν 3 χρονια τουλαχιστον)

C0A13C80-1DCD-40C6-8A55-50F9DA6EC095.jpeg

B2A290E8-81F0-499A-A5BE-F457CE6263E6.jpeg

E823FC0C-6129-4BA4-B648-943B872B07FC.jpeg

E7F5325C-BC53-410B-B825-FC9C4825994F.jpeg

D4A52CE8-97E3-4216-A0F9-3538EC45497D.jpeg

64C09D4E-2733-4998-859A-59CBE9ACF64C.jpeg

76E08159-7D58-4276-819F-ECA2B6B5A1E3.jpeg

Πιστεύω πως είναι πολύ καλό για ανυσηχητικό!


Ενώ ανά ml έχει χαμηλό αριθμό, φαίνεται πως υπάρχει μεγάλος όγκος σπέρματος με αριθμό εντός φυσιολογικών ορίων όπως πολύ σωστά επισημαίνει στο σχόλιό του ο γιατρός.

Πιστεύω στην κινητικότητα χαλάει λιγάκι και ελαφρώς στη μορφολογία. Γνώμη μου, κοιτάξτε πάλι το ενδεχόμενο κιρσοκήλης, είναι τα πρώτα τα οποία επιρεάζει.. Απορώ γιατί ο προϊγούμενος γιατρός σας απέκλεισε κατευθείαν το ενδεχόμενο φυσιολογικής σύλληψης, (βέβαια συμπέρασμα δε βγαίνει μόνο από ένα σπερμοδιάγραμμα, μπορεί το προϊγούμενο να ήτανε στα χειρότερά του).
 

Επισκεφθείται κάποιον καλό άνθρωπο-γιατρό που να ασχολείται με θέματα ανδρικής υπογονιμότητας και θα σας κατευθείνει αναλόγως. Πιστεύω πως και μόνο με ειδικές βιταμίνες τόνωσης του σπέρματος θα δείτε ικανοποιητική διαφορά. Αν σας τις προτείνει, πάρτε τες κατευθείαν για minimum 3-6 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Σας παρακαλω παιδια, μια γνωμη! Γιατροι δεν ειμαστε, αλλα πανω κατω μια εμπειρια, θα με βοηθουσε❤️ @Βασίλης 94; Κοριτσια;; Να σημειωσω δεν εχουμε κηρσοκυλη (πριν 3 χρονια τουλαχιστον)

C0A13C80-1DCD-40C6-8A55-50F9DA6EC095.jpeg

B2A290E8-81F0-499A-A5BE-F457CE6263E6.jpeg

E823FC0C-6129-4BA4-B648-943B872B07FC.jpeg

E7F5325C-BC53-410B-B825-FC9C4825994F.jpeg

D4A52CE8-97E3-4216-A0F9-3538EC45497D.jpeg

64C09D4E-2733-4998-859A-59CBE9ACF64C.jpeg

76E08159-7D58-4276-819F-ECA2B6B5A1E3.jpeg

Εμένα μου φαίνεται μια χαρά και καμμία σχέση με το δεν θα κάνεις παιδιά που του είπαν.

Ανώμαλες μορφές υπάρχουν σε όλους τους άντρες και πολύ λίγοι φτάνουν πάνω από 4 τοις εκατό φυσιολογικές.Η κινητικότητα είναι μια χαρά.

Ακόμη κι ότι δεν φτάνει τα 15.000.000 ανά ml αυτό με τίποτα δεν αποκλείει τη φυσιολογική σύλληψη.

Πιθανόν να σας δώσει βιταμίνες για ενίσχυση, περισσότερο για να αυξηθεί και ο χρόνος που ζουν,δλδ μετά τις 15 ώρες ελάχιστα κινούνται.

Αλλά δεν είναι ανησυχητικό σπερμοδιαγραμμα στο σημείο που σας το παρουσίασαν.Ισα ίσα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Πιστεύω πως είναι πολύ καλό για ανυσηχητικό!


Ενώ ανά ml έχει χαμηλό αριθμό, φαίνεται πως υπάρχει μεγάλος όγκος σπέρματος με αριθμό εντός φυσιολογικών ορίων όπως πολύ σωστά επισημαίνει στο σχόλιό του ο γιατρός.

Πιστεύω στην κινητικότητα χαλάει λιγάκι και ελαφρώς στη μορφολογία. Γνώμη μου, κοιτάξτε πάλι το ενδεχόμενο κιρσοκήλης, είναι τα πρώτα τα οποία επιρεάζει.. Απορώ γιατί ο προϊγούμενος γιατρός σας απέκλεισε κατευθείαν το ενδεχόμενο φυσιολογικής σύλληψης, (βέβαια συμπέρασμα δε βγαίνει μόνο από ένα σπερμοδιάγραμμα, μπορεί το προϊγούμενο να ήτανε στα χειρότερά του).
 

Επισκεφθείται κάποιον καλό άνθρωπο-γιατρό που να ασχολείται με θέματα ανδρικής υπογονιμότητας και θα σας κατευθείνει αναλόγως. Πιστεύω πως και μόνο με ειδικές βιταμίνες τόνωσης του σπέρματος θα δείτε ικανοποιητική διαφορά. Αν σας τις προτείνει, πάρτε τες κατευθείαν για minimum 3-6 μήνες.

Βασιλη ευχαριστω πολυ! Παιρνει ηδη 2 μηνες βιταμινες και συνεχιζουμε! Δυστυχως υπαρχουν γιατροι που δεν ειναι ανθρωποι! Ναι ηταν χειροτερο το προηγουμενο σπερμοδιαγραμμα αλλα δεν του προτεινε καν να κανει δευτερο κ απλα τον αποθαρρυνε..και ηταν μονο 28 ετων τοτε..θελω να πω, ποσο βαρβαρο να μιλας ετσι σε ενα 28χρονο που δεν εχει καν προσπαθησει; Τελος παντων, θα παμε αρχικα σε γυναικολογο, συνεχιζουμε τις προσπαθειες μας κ βλεπουμε..εσυ πως εισαι τωρα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Εμένα μου φαίνεται μια χαρά και καμμία σχέση με το δεν θα κάνεις παιδιά που του είπαν.

Ανώμαλες μορφές υπάρχουν σε όλους τους άντρες και πολύ λίγοι φτάνουν πάνω από 4 τοις εκατό φυσιολογικές.Η κινητικότητα είναι μια χαρά.

Ακόμη κι ότι δεν φτάνει τα 15.000.000 ανά ml αυτό με τίποτα δεν αποκλείει τη φυσιολογική σύλληψη.

Πιθανόν να σας δώσει βιταμίνες για ενίσχυση, περισσότερο για να αυξηθεί και ο χρόνος που ζουν,δλδ μετά τις 15 ώρες ελάχιστα κινούνται.

Αλλά δεν είναι ανησυχητικό σπερμοδιαγραμμα στο σημείο που σας το παρουσίασαν.Ισα ίσα.

Ναι κοριτσι μου παιρνει ηδη 2 μηνες βιταμινες κ συνεχιζουμε! Περιμενουμε και τις ορμονολογικες του να δουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Βασιλη ευχαριστω πολυ! Παιρνει ηδη 2 μηνες βιταμινες και συνεχιζουμε! Δυστυχως υπαρχουν γιατροι που δεν ειναι ανθρωποι! Ναι ηταν χειροτερο το προηγουμενο σπερμοδιαγραμμα αλλα δεν του προτεινε καν να κανει δευτερο κ απλα τον αποθαρρυνε..και ηταν μονο 28 ετων τοτε..θελω να πω, ποσο βαρβαρο να μιλας ετσι σε ενα 28χρονο που δεν εχει καν προσπαθησει; Τελος παντων, θα παμε αρχικα σε γυναικολογο, συνεχιζουμε τις προσπαθειες μας κ βλεπουμε..εσυ πως εισαι τωρα;;

Συνεχίστε τις προσπάθειες εννοείται!
Πολλά περιστατικά με πολυ χειρότερο σπερμοδιάγραμμα, έχουν επιτύχει φυσιολογική σύλληψη!

Εγώ σήμερα έκλεισα ένα μήνα που λαμβάνω profertil και συνεχίζω άλλους δύο και έπειτα χειρουργώ πάλι την κιρσοκήλη... Δείχνει να υπάρχει βελτίωση αλλά τα αποτελέσματα τα δικά σας δεν τα φτάνω ακόμα! Αν τα είχα απλά θα έκανα πάρτι από χθες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Συνεχίστε τις προσπάθειες εννοείται!
Πολλά περιστατικά με πολυ χειρότερο σπερμοδιάγραμμα, έχουν επιτύχει φυσιολογική σύλληψη!

Εγώ σήμερα έκλεισα ένα μήνα που λαμβάνω profertil και συνεχίζω άλλους δύο και έπειτα χειρουργώ πάλι την κιρσοκήλη... Δείχνει να υπάρχει βελτίωση αλλά τα αποτελέσματα τα δικά σας δεν τα φτάνω ακόμα! Αν τα είχα απλά θα έκανα πάρτι από χθες! 

Αχ βρε Βασιλη! Εισαι κ πολυυυυ μικρος, φανταζομαι δεν εχει τυχει να κανεις προσπαθεια για μωρακι ακομα. Σου ευχομαι ειλικρινα μεσα απ την καρδια μου να ειναι η τελευταια διαδικασια στην οποια μπαινεις! Εγω πιστευω πολυ στην επιστημη! Θεωρω οτι κανει θαυματα! Ευχομαι τα αποτελεσματα σου γρηγορα να γινουν τελεια!! Καλη επιτυχια στο χειρουργειο κ ολα θα πανε τελεια!!!!!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Συνεχίστε τις προσπάθειες εννοείται!
Πολλά περιστατικά με πολυ χειρότερο σπερμοδιάγραμμα, έχουν επιτύχει φυσιολογική σύλληψη!

Εγώ σήμερα έκλεισα ένα μήνα που λαμβάνω profertil και συνεχίζω άλλους δύο και έπειτα χειρουργώ πάλι την κιρσοκήλη... Δείχνει να υπάρχει βελτίωση αλλά τα αποτελέσματα τα δικά σας δεν τα φτάνω ακόμα! Αν τα είχα απλά θα έκανα πάρτι από χθες! 

Βασίλη, σε τι τάξη μεγέθους είναι η βελτίωση σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Αχ βρε Βασιλη! Εισαι κ πολυυυυ μικρος, φανταζομαι δεν εχει τυχει να κανεις προσπαθεια για μωρακι ακομα. Σου ευχομαι ειλικρινα μεσα απ την καρδια μου να ειναι η τελευταια διαδικασια στην οποια μπαινεις! Εγω πιστευω πολυ στην επιστημη! Θεωρω οτι κανει θαυματα! Ευχομαι τα αποτελεσματα σου γρηγορα να γινουν τελεια!! Καλη επιτυχια στο χειρουργειο κ ολα θα πανε τελεια!!!!!!!❤️

Σε ευχαριστώ πολύ!!
Όχι, ακόμα δεν έχω κάνει προσπάθειες, αλλά επειδή το ανακάλυψα τώρα, παλεύω να μαζέψω όσα μαζεύονται..

Εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η elephant είπε:

Βασίλη, σε τι τάξη μεγέθους είναι η βελτίωση σου?

Καλησπέρα!
 

Στην τελευταία φορά που έκανα σπερμοδιάγραμμα είδαμε μια αρκετά ικανοποιητική βελτίωση.

Εγώ έχω πρόβλημα στον αριθμό.. Ξεκίνησα πέρυσι με 100,000 σπερματοζωάρια/ml και λόγω χαμηλού αριθμού δε μπορούσα να έχω περισσότερες παραμέτρους όπως κινητικότητα, μορφολογία, κ.λ.π..

Ένα χρόνο μετά, και με ένα χειρουργείο κιρσοκήλης, έφτασα να αγγίζω το 1.000.000/ml αλλά το ενθαρυντικό ήτανε πως βρέθηκαν εξαιρετικής ποιότητας σπερματοζωάρια τόσο στη μορφολογία όσο και στη κινητικότητα αλλά και ζωντανά πάνω από το 90% εξ' αυτών αλλά και ο αριθμός τους έδειξε δέκα φορές πάνω. 

Πλέον έχω ξανά κιρσοκήλη, αλλά παρατειρήθηκε και μία μη φυσιολογική αιμάτωση του δεξιού όρχι, κάτι το οποίο παίζει κι αυτό το ρόλο του και είμαι σε αναμονή για τα χειρουργεία λαμβάνωντας μέχρι τότε proferti με σκοπό να δωθεί ώθηση στο όλο σύστημα αναπαραγωγής και βλέπουμε.. 

Ο γιατρός μου μου δείνει πολλές ελπίδες καθώς είμαι ήδη μικρός και παρά την ατυχία μου, όλα δείχνουν να είναι προς το μέρος μου, σηκώνει κι άλλη βελτίωση λέει... αναμένω και ελπίζω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Καλησπέρα!
 

Στην τελευταία φορά που έκανα σπερμοδιάγραμμα είδαμε μια αρκετά ικανοποιητική βελτίωση.

Εγώ έχω πρόβλημα στον αριθμό.. Ξεκίνησα πέρυσι με 100,000 σπερματοζωάρια/ml και λόγω χαμηλού αριθμού δε μπορούσα να έχω περισσότερες παραμέτρους όπως κινητικότητα, μορφολογία, κ.λ.π..

Ένα χρόνο μετά, και με ένα χειρουργείο κιρσοκήλης, έφτασα να αγγίζω το 1.000.000/ml αλλά το ενθαρυντικό ήτανε πως βρέθηκαν εξαιρετικής ποιότητας σπερματοζωάρια τόσο στη μορφολογία όσο και στη κινητικότητα αλλά και ζωντανά πάνω από το 90% εξ' αυτών αλλά και ο αριθμός τους έδειξε δέκα φορές πάνω. 

Πλέον έχω ξανά κιρσοκήλη, αλλά παρατειρήθηκε και μία μη φυσιολογική αιμάτωση του δεξιού όρχι, κάτι το οποίο παίζει κι αυτό το ρόλο του και είμαι σε αναμονή για τα χειρουργεία λαμβάνωντας μέχρι τότε proferti με σκοπό να δωθεί ώθηση στο όλο σύστημα αναπαραγωγής και βλέπουμε.. 

Ο γιατρός μου μου δείνει πολλές ελπίδες καθώς είμαι ήδη μικρός και παρά την ατυχία μου, όλα δείχνουν να είναι προς το μέρος μου, σηκώνει κι άλλη βελτίωση λέει... αναμένω και ελπίζω! 

Πολύ καλά αποτελέσματα Βασίλη, όντως! Είσαι μικρός και προλαβαίνεις να διορθωθούν όλα! Εύχομαι πραγματικά όταν έρθει η ώρα, όλα αυτά να μη τα θυμάσαι καν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η elephant είπε:

Πολύ καλά αποτελέσματα Βασίλη, όντως! Είσαι μικρός και προλαβαίνεις να διορθωθούν όλα! Εύχομαι πραγματικά όταν έρθει η ώρα, όλα αυτά να μη τα θυμάσαι καν!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Η αλήθεια είναι ότι με αυτά τα πράγματα, κανείς δε ξέρει και ποτέ τι εξέλιξη μπορεί να έχουν.. Ειδικά το σπέρμα είναι κάτι το μη στατικό, αλλάζει συνεχώς κάθε τρείς περίπου μήνες, επομένως με τρομάζει κάπως η επόμενη εξέταση.. Διατηρώ όμως μια συγκρατημένη αισιοδοξία!

Εύχομαι και σε εσάς τα καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα παιδια! Βγηκαν και οι ορμονολογικες του αντρα μου, οχι τοσο καλες. Εχει λιγο υψηλη fsh 15,9 (οριο 12,4)

λιγο υψηλη προλακτινη 29,3 (οριο 15,2)

και λιγο υψηλη τεστοστερονη 1116 (οριο 836) 

η LH ομως καλη 7,4 (οριο 8,6)


εχετε καποια εμπειρια πανω σε αυτο;

λογικα αυτες οι τιμες συνδεονται με το σπερμοδιαγραμμα..

μηπως εσυ @Βασίλης 94 ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η marina22 είπε:

Καλησπερα παιδια! Βγηκαν και οι ορμονολογικες του αντρα μου, οχι τοσο καλες. Εχει λιγο υψηλη fsh 15,9 (οριο 12,4)

λιγο υψηλη προλακτινη 29,3 (οριο 15,2)

και λιγο υψηλη τεστοστερονη 1116 (οριο 836) 

η LH ομως καλη 7,4 (οριο 8,6)


εχετε καποια εμπειρια πανω σε αυτο;

λογικα αυτες οι τιμες συνδεονται με το σπερμοδιαγραμμα..

μηπως εσυ @Βασίλης 94 ;

Θα σου απαντήσω σίγουρα για την Προλακτίνη η οποία ναι, συνδέεται με υπογονιμότητα και μου το έχει πει ενδοκρινολόγος!

Η τεστο, όχι και τόσο, εφόσον είναι υψηλή το αντίθετο!

Συμβουλευτείται κάποιον καλό Ενδοκρινολόγο ο οποίος θα σας καθοδηγήσει κατάλληλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Βασίλης 94 είπε:

Θα σου απαντήσω σίγουρα για την Προλακτίνη η οποία ναι, συνδέεται με υπογονιμότητα και μου το έχει πει ενδοκρινολόγος!

Η τεστο, όχι και τόσο, εφόσον είναι υψηλή το αντίθετο!

Συμβουλευτείται κάποιον καλό Ενδοκρινολόγο ο οποίος θα σας καθοδηγήσει κατάλληλα!

Ευχαριστω πολυ Βασιλη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 24/5/2020 at 12:27 ΠΜ, ο/η Μαριαννουλα είπε:

Μαρίνα καλησπέρα!!!

Εγώ είχα ουρεοπλασμα παλιότερα και είχαμε πάρει κ οι δύο αντιβίωση γιατί αυτό το κόλλας με την σεξουαλική επαφή. Όσον αφορά τον θυροειδή να ξέρεις παίζει ρόλο να είναι ρυθμισμένος.Ειχα πολύ χαμηλή tsh και χρειάστηκαν 6 μήνες θεραπείας ώστε να έχω έναν κανονικό θυροειδή.Επισης, ποτε μα ποτέ να μην απογοητευστε γιατί το σπέρμα αναγεννάται κάθε 3 μήνες.Εμεις είχαμε πολύ μεγάλο θέμα φαντάσου ολιγοασθενοσπερμια...και το παλέψαμε με βιταμίνες κανένα εξάμηνο και μετά ήρθε φυσιολογικη συλληψη ενώ ήμασταν σε συζήτηση για εξωσωματική.Ειχα προμηθευτεί μέχρι και τα φάρμακα της εξωσωματικής....Αλλα στον αντρα βρήκαν οξειδωτικό στρες,αυτή είναι μια εξειδικευμένη εξέταση και μόλις το βρήκαν πήρε κάποιες συγκεκριμένες βιταμίνες και τσουπππππ!!!!Έμεινα εγκυοοοος!Προσπαθουσαμε 1,5 χρονο.Η άποψη μου λοιπόν,επειδή σε κατάλαβαινω,είναι να επιμείνετε λίγο και αν δείτε ότι δεν πάει άλλο πάτε σε άλλη λύση.Γιατι όπως μου είπε μια φορά μια εμβρυολογος: ,"Όταν πονάει το κεφάλι σου πας κατευθείαν σε εγχείρηση?Αυτό είναι και η εξωσωματική.Η τελευταία λύση!"

Καλησπέρα. Κι ο αντρας μου έχει ολιγοασθενοσπερμια. Κάναμε μια προσπάθεια αλλά δε πέτυχε. Τι βιταμινες του έδωσε του συζύγου σας; σε ποιον γιατρο ενδοκρινολογος πηγατε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evaki2013 είπε:

Καλησπέρα. Κι ο αντρας μου έχει ολιγοασθενοσπερμια. Κάναμε μια προσπάθεια αλλά δε πέτυχε. Τι βιταμινες του έδωσε του συζύγου σας; σε ποιον γιατρο ενδοκρινολογος πηγατε; 

Καλησπερα κοριτσι μου! Ο αντρας μου παιρνει: 

καρνιτινη

αργινινη

πολυβιταμινη-vital

αντιοξειδωτικο

Τον βοηθησαν παααααρα πολυ! Εμεις εχουμε την φανταστικη ενδοκρινολογο Δρ. Γαριδου Αννα, η οποια σιναι στο Χαλανδρι κ την οποια συστηνω ανεπιφυλακτα! Εμας το προβλημα ειναι στο αριθμο και συνδεεται με την υψηλη fsh. Μας ειπε οτι συτο ειναι κατι επικτητο και να ξανακανουμε υπερυχο ορχεων. Ισως το προβλημα να βρισκεται εκει. Κ μετα θα παρουμε καποια ειδικα τεστ απο το locus medicus που ανιχνευουμ βακτηρια, μικροβια κλπ..γιατι πολλες φορες δεν φαινονται αυτα στο σπερμοδιαγραμμα. Μας ειπε οτι σιγουρα κατι υπαρχει κ θα το βρουμε! Εσεις κοριτσι μου, τι προβλημα αντιμετωπιζετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μεγάλη προσοχή στο locus medicus! Λατρεύουν την αντιβίωση! Το σύζυγό μου τον φόρτωσαν χωρίς λόγο! Για το θέμα αυτό ειδικός είναι μόνο ουρολόγος και μάλιστα ειδικευμένος σε ανδρολογικά θέματα. Εφόσον ο άνθρωπος έχει ορμονολογικό πρόβλημα, καλά κάνατε και πήγατε σε ενδοκρινολόγο, παρόλα αυτά για τα μικρόβια, μόνο ειδικός ουρολόγος μπορεί να αποφανθεί. Προσωπικά θα διατηρούσα τις επιφυλάξεις μου για όλους τους γιατρούς του locus medicus, για το λόγο ότι έχουν κρυφές ατζέντες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον τράχηλο δεν το μετρησε κολπικά όποτε ίσως για αυτο να έχει διαφορά στις μετρησεις του  και άλλη κοπέλα που διάβασα εδώ μέσα το είχε πει αυτό ότι στην β επιπέδου ήταν πιο μακρύς από την αυχενική 🤷‍♀️ Στο τέλος τον ρώτησα όλα είναι καλά ; Και μου είπε ναι με το καλό 
    • Σ ευχαριστώ πολύ!! Έβαλα τα μεγάλα μέσα κ κοιμήθηκαν.. Ξάπλωσα μαζί τους μέχρι να τους πάρει..
    • Καλησπέρα κορίτσια. Όσον αφορά το πότε και αν κάνουμε ωορρηξία βλέπω ότι είναι μεγάλο θέμα. Πριν μείνω έγκυος είχα κύκλο 25-27 μέρες και με το που τελείωνε η περίοδος ξεκινούσα επαφές. Την πρώτη φορά δεν προσπαθούσα στοχευμένα και έμεινα έγκυος στον δεύτερο μήνα ελεύθερων επαφών (που δυστυχώς κατέληξε σε παλινδρομη). Την δεύτερη φορά, πάλι σε διάστημα 2-3 κύκλων, πιο εντατικά και στοχευμένα και απέκτησα τον γιο μου. Την τρίτη φορά, είχα ήδη πιο μεγάλους κύκλους, νομίζω πολλές φορές δεν γινόταν ωορρηξία. Και όμως μόλις ένιωσα ότι μάλλον είχα και επεδίωξα επαφές έμεινα έγκυος (βιοχημική). Σε γενικές γραμμές πολύ εύκολα μου ήρθαν όλες. Όμως πλέον με τα σημερινά δεδομένα, δεν ξέρω αν θέλω να κάνω τεστ ωορρηξίας γιατί φοβάμαι ότι αν είναι αρνητικά θα απογοητευτω. Και ο χρόνος δεν είναι υπέρ μου πλέον, αλλά αν αρχίσω να μετράω μέρες και κάνω συνέχεια τεστ και αγχωθω δεν νομίζω να είναι καλύτερα. Ίσως κάποιες φορές πρέπει να ακολουθούμε το ένστικτο μας.  
    • Εγώ μόνο ένα σφράγισμα που έσπασε έχω και πήγα στον οδοντίατρο και μου είπε μέτα τον 5ο. Τώρα ακόμα δεν έχω πάει να σου πω την αλήθεια. Με το γυναικολόγο σου πρέπει να μιλήσεις πάντως πιστεύω...
    • Ε μια χαρά. Ο τράχηλος που μάκρυνε;;; είναι φυσιολογικό; Ανυπομονώ για το βράδυ είναι η αλήθεια!!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...