Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλω να θηλάσω....


Recommended Posts

@Angelmammy διάβασες κάπου να λέει κάποια ζήτω οι καισαρικές κ το ξένο γάλα??? Θεωρείς ακόμα κ τώρα σωστό το ότι στο προηγούμενο σχόλιο σου ούτε λίγο ούτε πολύ είπες πως όσες δεν θήλασαν ήθελαν απλά να γυρίσουν στη ζωουλα τους κ λυπάσαι τα παιδιά τους??? Δεν σου φαίνεται τουλάχιστον προσβλητικό???μιας που δεν σου αρέσει να κρίνουν τις γυναίκες που θηλάζουν εσύ γιατί κανείς το ίδιο στην άλλη πλευρά??το να λες σε μια μάνα που δεν θήλασε ότι  το παράτησε γιατί θέλει να κάνει τη ζωή της είναι ακριβώς το ίδιο με το να λες σε αυτήν που θηλάζει ότι έχει ψυχογικα κ θα κάνει το μωρό της μαμοθρευτο.... 

Αυτό που είπαμε είναι πως δεν μπορούμε να κρίνουμε μια μητέρα ούτε από τον τρόπο που γέννησε ούτε από το αν θήλασε ή όχι 

Τώρα το πολυαγαπημένη καισαρική....τι να σου πω....ως μαμά που έκανα καισαρική τους πονους που τράβηξα για να σηκώνω το μωρό μου τις πρώτες μέρες... Κ τον πανικό που είχα όταν εκτάκτως μπήκα για καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί του μωρού. ...δεν μπαίνω στον κόπο να τα περιγράψω.. βασικά δεν έχω λέξεις να τα περιγράψω.   

Επεξεργάστηκε από Maritina89
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

@Angelmammy διάβασες κάπου να λέει κάποια ζήτω οι καισαρικές κ το ξένο γάλα??? Θεωρείς ακόμα κ τώρα σωστό το ότι στο προηγούμενο σχόλιο σου ούτε λίγο ούτε πολύ είπες πως όσες δεν θήλασαν ήθελαν απλά να γυρίσουν στη ζωουλα τους κ λυπάσαι τα παιδιά τους??? Δεν σου φαίνεται τουλάχιστον προσβλητικό???μιας που δεν σου αρέσει να κρίνουν τις γυναίκες που θηλάζουν εσύ γιατί κανείς το ίδιο στην άλλη πλευρά??το να λες σε μια μάνα που δεν θήλασε ότι  το παράτησε γιατί θέλει να κάνει τη ζωή της είναι ακριβώς το ίδιο με το να λες σε αυτήν που θηλάζει ότι έχει ψυχογικα κ θα κάνει το μωρό της μαμοθρευτο.... 

Αυτό που είπαμε είναι πως δεν μπορούμε να κρίνουμε μια μητέρα ούτε από τον τρόπο που γέννησε ούτε από το αν θήλασε ή όχι 

Τώρα το πολυαγαπημένη καισαρική....τι να σου πω....ως μαμά που έκανα καισαρική τους πονους που τράβηξα για να σηκώνω το μωρό μου τις πρώτες μέρες... Κ τον πανικό που είχα όταν εκτάκτως μπήκα για καισαρική γιατί έπεφταν οι παλμοί του μωρού. ...δεν μπαίνω στον κόπο να τα περιγράψω.. βασικά δεν έχω λέξεις να τα περιγράψω.   

Αυτό ακριβώς κορίτσι μου χεστηκαν να το πω με μια λέξη γιατί μια γυναίκα καταλήγει σε καισαρική εγώ Εχω θρομβοφιλια και είναι βαριάς μορφής που σήμαινδι οτι αν γεννούσα φυσιολογική θα ζοριζοταν το μωρό και θα πέθαινε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Penny89 είπε:

Αυτό ακριβώς κορίτσι μου χεστηκαν να το πω με μια λέξη γιατί μια γυναίκα καταλήγει σε καισαρική εγώ Εχω θρομβοφιλια και είναι βαριάς μορφής που σήμαινδι οτι αν γεννούσα φυσιολογική θα ζοριζοταν το μωρό και θα πέθαινε

Αυτό που δεν καταλαβαίνουν είναι πως καμία δεν είπε ότι είναι καλό όλες να κάνουμε καισαρική κ να μη θηλάζουμε.....απλά να μην κρίνουμε τόσο αυστηρά χωρίς καν να ξέρουμε την κάθε περίπτωση....ακόμα κ τώρα νομίζουν πως είμαστε κατά του θηλασμού 🤷🤷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!ο θηλασμος δν ειναι σιγουρα ευκολη υποθεση.και εμενα με κουραζει  που εδω και 4,5 μηνες θηλαζω παρολο που δυστηζως δν ειχα πολυ γαλσ και δινω και ξενο.καθε φορα λεω θα σταματησω τον βραδινο θηλασμο για να απογαλακτισω αλλα καθε φορα το μετανοιωνω γτ ξερω οτι θα του στερησω κατι πολυτιμο.εγω το μονο που θα σου πω ειναι οτι αποφαση παρεις σκεψου την καλα για να μην εχεις τυψεις μετα.ζυγισε τα υπερ και τα κατα και σκεψου οτι ο θηλασμος δν κραταει για παντα.ειναι κατι που καποια στιγμγ θα σταματησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Όλες ξέρουμε πολύ καλά ποιο είναι το σωστό, όλες μας ανεξαιρέτως! 

Τη σταυρώσατε την @Sofi90. Βέβαια, γιατί ενοχλεί να λέει ένας άνθρωπος το αυτονόητο! Όποιος έχει τη μύγα... 

Σας θίξαμε την πολυαγαπημένη σας καισαρική και τρελαθηκατε όλες μαζί. Αντί να αναρωτηθείτε γιατί έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά στην Ελλάδα και στην Κύπρο;; Γιατί καθημερινά τρώνε μαχαίρι τόσες μανουλες, με λίγες περιπτώσεις που πραγματικά είναι αναγκαίο και σωτήριο. 

Θεωρείτε αιρετικές όσες είναι υπέρμαχες του θηλασμού και τους επιστήμονες γιαγιάδες που πληρώνονται να αλλάζουν τις έρευνες. 

Ξέφυγε τελείως η συζήτηση. 

Είσαι παντελώς εκτός θέματος και δεν έχεις καν κατανοήσει τι έχουμε γράψει ουτε έχεις διαβάσει ολα τα σχόλια αυτό είναι ΠΑΣΙΦΑΝΈΣ. 

ΚΑΜΙΑ εδω μεσα δεν ειναι υπέρ της καισαρικής. Άσχετο το σχόλιο σου, απ το κεφαλι σου απλα. 

 

Οσο για τους υπερμαχους του θηλασμού δεν ειναι αίρεση γι αυτο. Ειναι αίρεση γιατί πάνε να κάνουν κουμάντο στο σωμα αλλου ανθρώπου. Κανενας εδω μεσα δεν είπε σε καμια να θηλάσει ή να μην θηλάσει ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ηρθατε οι σταυροφόροι να μας πείτε τι θα κάνουμε εμεις. 

Αλλη φορα διάβαζε καλυτερα πριν χωθείς σε μια συζήτηση να μας κάνεις ντα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Όλες ξέρουμε πολύ καλά ποιο είναι το σωστό, όλες μας ανεξαιρέτως! 

Τη σταυρώσατε την @Sofi90. Βέβαια, γιατί ενοχλεί να λέει ένας άνθρωπος το αυτονόητο! Όποιος έχει τη μύγα... 

Σας θίξαμε την πολυαγαπημένη σας καισαρική και τρελαθηκατε όλες μαζί. Αντί να αναρωτηθείτε γιατί έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά στην Ελλάδα και στην Κύπρο;; Γιατί καθημερινά τρώνε μαχαίρι τόσες μανουλες, με λίγες περιπτώσεις που πραγματικά είναι αναγκαίο και σωτήριο. 

Θεωρείτε αιρετικές όσες είναι υπέρμαχες του θηλασμού και τους επιστήμονες γιαγιάδες που πληρώνονται να αλλάζουν τις έρευνες. 

Ξέφυγε τελείως η συζήτηση. 

Δεν θα απαντουσα αλλα επειδη αναφερθηκα και εγω σε καισαρικη, το παιρνω προσωπικα. Ποσες νομιζεις εκαναν καισαρικη απο επιλογή; είπε κάποια εδώ ότι προτιμα την καισαρική και την υπερασπιστηκε; πες μου ποια. νομίζεις είναι εύκολη η διαδικασία; έχεις κάνει; ξέρεις πώς είναι σωματικά και κυρίως ψυχολογικά; ακομα νιωθω τυψεις που δεν μπορεσα φυσιολογικα και που η μικρη ζοριστηκε στην καισαρικη, και ας μην εφταιγα. προσωπικα ηθελα φ.τ. και εμαθα πως θα παμε σιγουρα σε καισαρικη μολις 2 μερες πριν. Το θεμα που εχω ενδεχομενως να εμποδιζε το μωρο να  βγει, εσυ αν ηξερες οτι το μωρο σου εχει εστω και μια πιθανοτητα να ζοριστει με αγνωστα αποτελεσματα θα επεμενες για φ.τ.; ξερεις τι προβλημα μπορει να εχει η καθε μια μας; νομιζεις ειναι ωραιο να σε σφαζουν ενω εισαι ξύπνια και να νιωθεις τα παντα; να μην μπορεις να σηκωθεις και να κινηθεις με ανεση για μερες? 

Η καισαρικη τις περισσοτερες φορες δεν ειναι επιλογη της μητερας αλλα του γιατρου. Σε παρακαλω αλλη φορα σκεψου πριν γραψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Όλες ξέρουμε πολύ καλά ποιο είναι το σωστό, όλες μας ανεξαιρέτως! 

Τη σταυρώσατε την @Sofi90. Βέβαια, γιατί ενοχλεί να λέει ένας άνθρωπος το αυτονόητο! Όποιος έχει τη μύγα... 

Σας θίξαμε την πολυαγαπημένη σας καισαρική και τρελαθηκατε όλες μαζί. Αντί να αναρωτηθείτε γιατί έχουμε τόσο υψηλά ποσοστά στην Ελλάδα και στην Κύπρο;; Γιατί καθημερινά τρώνε μαχαίρι τόσες μανουλες, με λίγες περιπτώσεις που πραγματικά είναι αναγκαίο και σωτήριο. 

Θεωρείτε αιρετικές όσες είναι υπέρμαχες του θηλασμού και τους επιστήμονες γιαγιάδες που πληρώνονται να αλλάζουν τις έρευνες. 

Ξέφυγε τελείως η συζήτηση. 

Θα στο ξαναπώ.

Χαλάρωσε λίγο και μάθε να σέβεσαι όλες τις μανούλες εδώ μέσα που είτε από επιλογή είτε για λόγους ιατρικους δε θηλάζουν ή και έχουν γεννησει με καισαρική. 

Μπράβο σου που θηλάζεις, μπράβο σου αν γέννησες φυσιολογικα αλλά να ξέρεις αυτά τα δύο δεν αρκούν για να θεωρείς ότι είσαι η σούπερ τέλεια μανούλα σε σχέση με άλλες. Λυπάμαι αλλά έτσι είναι. Συγνώμη αν σε προσγειωνω απότομα. 

Και επειδή ακόμα μου έχει μείνει η ατάκα σου: " λυπάμαι τα παιδιά που δε θηλάζουν"......

Θα σου πω ένα πράγμα. Όταν γεννησα οι ορμονες μου ήταν χάλια. Είχα όμως τον μπαμπά τους δίπλα μου και στήριγμα μου από το πρώτο λεπτό. Από το πρώτο λεπτό μου είπε, να μη πιέζομαι γιατί είναι χειρότερο για το μωρό να με βλεπει έτσι και, οπότε θελήσω, να δώσουμε ξενο ώστε να συμμετέχει και αυτός στη φροντίδα του μωρού μας. Τα δικά μου παιδιά, λοιπον, (όπως και άλλων κοριτσιών αλλά ας μιλήσω πιο προσωπικα) να μη τα λυπάσαι ούτε στο ελάχιστο γιατί μπορεί να μη θηλασαν αποκλειστικά ή και καθόλου αλλά είχαν τον μπαμπά τους να τα φροντίζει και στο τάισμα και να κάνουν και αυτοί μεταξύ τους bonding που λένε.. Καμια φορα να ξέρεις το να αισθάνονται τα βρέφη ότι τα ταιζει ο μπαμπάς τους μπορεί να ναι εξίσου σημαντικό με το να τα θηλάζει μια μαμά αποκλειστικά και μόνο αυτή να είναι τροφός για το παιδι.  

Όσο για τη καισαρική.. Για ιατρικός λόγους είναι αυτονόητο ότι όλες μας θα το κάναμε για να είναι καλά τα μωρακια μας και εμείς. 

Όμως, ναι υπαρχουβ και αυτές που από επιλογή προτιμούν καισαρικη και καλα κάνουν αν έτσι αισθάνονται καλύτερα. Ξερω προσωπικά κοπέλα που επέλεξε να γεννησει τα παιδιά της με καισαρική για προσωπικούς λόγους και μάλιστα είναι από τις πιο σπουδαίες μαμάδες που έχω γνωρίσει. Δε τη κάνει λιγότερο μανα επειδξ δε τράβηξε όλους τους πόνους της γεννας. Και μάλιστα πάλεψε για να κάνει παιδιά. Οπότε πρόσεχε πως μιλάς και χαλάρωσε "τέλεια μανούλα".

Και κάτι τελευταίο. Αντί να θεωρείς πως όλες οι γυναικες πρέπει να θηλάζουν πάρα τη κούραση και τους πόνους (υπάρχουν μωρά που είναι κολλημένα στο στήθος όλη μέρα κ ολο τκ βράδυ και η γυναίκα φτάνει στα όρια της σωματικα) σκέψου το εξής. Υπάρχουν κοπέλες εκεί έξω που παλεύουν χρονια να κάνουν παιδι. Που έχουν πονέσει από τις ενεσεις, τα φάρμακα, που έχουν πονέσει ψυχικά από απανωτά αρνητικά τεστ και χοριακες. Αυτές οι λοιπόν οι γυναίκες είναι πολύ πιθανόν όταν έρθει η ώρα να θέλουν να χαρούν επιτέλους το μωράκι τότε, να είναι ηρεμες κ να απολαύσουν τη μητρότητα με όποιον τρόπο θέλουν αυτές. Αν με το ξένο και το μπουκάλι αισθάνονται πιο καλά, με για τους κ με χαρά τους. Οπότε πριν κρίνεις μια γυναίκα σκέψου πόσα πράγματα μπορεί να υπάρχουν από πίσω. 

Επεξεργάστηκε από Petalouditsa28
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κοπέλα διέγραψε τον λογαριασμό της αν κατάλαβα σωστά.....

Δεν ξέρω αν έχεις κορίτσι ή αγόρι αλλά θα ήθελα να ήξερα κάποια μαμά που έχει τις ίδιες απόλυτες αντιλήψεις με την συγκεκριμένη...αν η κόρη της όταν γίνει μαμά της πει ότι δεν μπορεί να θηλάσει γιατί πιέζεται ψυχολογικά κ την βλέπει να μην νιώθει καλά....θα της μιλήσει έτσι όπως μιλάει εδώ???δεν νομίζω..   

Μερικές όταν τελειωσει ο θηλασμος κοιτάξτε σοβαρά κ τι πνευματικη "τροφή" θα δώσετε στα παιδιά σας....γιατί μάντεψε....ο θηλασμός δεν σε κάνει αυτόματα καλό άνθρωπο συμπονετικο κ με σεβασμό προς τους άλλους....όπως δεν κάνει κ τη μαμά που θηλάζει καλή ,γλυκιά  κ υπομονετική...κ τέλος ο θηλασμός έχει αξία για να θρέψει σωματικά κ ψυχικά το μωρό....όχι για να ικανοποίησει η μαμά τον εγωισμό της κ να περιφανευεται.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρέπει λίγο να καταλάβουμε κάποια πράγματα..

Δεν είμαστε όλες οι γυναίκες και μανουλες το ίδιο. Δεν είναι όλες οι συνθήκες το ίδιο. Δεν έχουμε όλες την ίδια αντοχή και τον ίδιο τρόπο που ερμηνεύουμε τη καθημερινότητα μας. Δεν υοαρχει άσπρο ή μαύρο. 

Και θα σας πω ένα παράδειγμα.. Το πρώτο μου παιδί, το θηλασα 2 μηνες σχεδόν όχι όμως αποκλειστικά. Είχα περισσότερο κουράγιο να το παλέψω. Το 2ο όμως όχι. Γεννησα λίγες μέρες πριν τη καραντινα. Με ένα νεογέννητο να μη χορταινει ούτε καν με το ξενο στις ποσότητες που αναλογουν για την ηλικία του, με ένα δίχρονο σχεδον που ξαφνικά και μέσα κλείστηκε και ξαφνικά μοιραζόταν τους γονείς του με ένα άλλο μωρό και χωρίς καθόλου βοήθεια από συγγενείς. Η μικρη μου με εβλεπε να θηλάζω κ έκλαιγε λέγοντας "μαμα μου οχι.... Αγκαλιά πάρε με". 

Εγώ, λοιπόν, για να είμαι καλά και να μη πέσω σε καμία θλίψη και λόγω ορμονών έκρινα ότι τη δεδομένη χρονική στιγμή δε μπορώ να βλέπω το πρώτο μου παιδί σε μια τόσο ευαίσθητη ηλικια να σπαραζει, να της λείπω και εγώ εκεί κολλημένη με το στήθος έξω. Ηθελα μια όσο το δυνατόν περισσότερξ ισορροπία στη ζωή μου εκείνη τη περίοδο για να μαι καλή μαμά και προς τα δύο μου παιδία. Να με χαρούν και τα δύο και όχι να σπάνε τα νεύρα μου και να νιώθω χαλια. Και ακόμα κ αν αρχικά ενιβθα ενοχές, τώρα δε το μετανιώνω ούτε στιγμή γιατί έχω χρόνο να ασχοληθώ κ με το πρώτο μου παιδάκι που λόγω ηλικίας και ξαφνικων αλλαγών είχε αναστατωθει κ με είχε ανάγκη...

Εμεις λοιπόν όλες που αποφασίσαμε να μη θηλάζουμε, σίγουρα θα το επιλέξαμε με απώτερο σκοπό να μαστε καλα σε μια τόσο ευαίσθητη περίοδο των λοχειων και να μπορέσουμε να χαμογελάμε στα παιδάκια μας. 

Έχω φίλη που ήθελε να θηλάσει οπωσδήποτε. Το παιδί, όμως, δε χόρταινε, εχανε βάρος, παίδαρος και γυναικολόγος της έλεγαν συνελθε.. το παιδί χάνει βάρος, θα μπει στο νοσοκομείο. Εκείνη εκεί.....να παλεύει με τις ωρες με αποτέλεσμα Το παιδί να έχει γίνει νευρικό κ να ηρεμει μόνο με το ξένο και εκείνη από τις ενοχές που δε θηλαζε να κλαίει όλη μέρα κ να έχει νεύρα. 1 χρόνο μετά μου λέει.. Ποσο λάθος έκανα. "Έχασα τόσες στιγμές και αυτό γιατί είχα κολλήσει με το θηλασμό, με είχαν πείσει όλοι ότι ΠΡΕΠΕΙ να θηλασω, διαφορετικά δε δίνω ο, τι καλύτερο για το παιδι μου.." 

Εντάξει.. Ας ηρεμήσουμε λίγο... Εχει πολλα οφέλη ο θηλασμός αλλά ΔΕΝ είναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. ΓΙΑ ΤΟ Χ, Ψ ΛΌΓΟ ΠΟΥ ΟΦΕΊΛΟΥΜΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΜΕ...πρωτα από όλα να μαστε καλα.. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Δε θα μπω καθόλου σε διαδικασία να σχολιάσω διάφορα περίεργα που ακούστηκαν, επειδή όμως βλέπω ότι πολλές γυναίκες παρακολουθούν το θέμα θέλω να πω το εξής: ο θηλασμός δεν είναι κάτι δεδομένα δύσκολο και δεν είναι θέμα τύχης το αν θα έχεις γάλα, αυτός είναι άλλωστε ο δρόμος της φύσης. Είναι ελάχιστες, πραγματικά ελάχιστες οι περιπτώσεις που το γάλα δεν επαρκεί, συνήθως ο θηλασμός χάνεται από λάθος οδηγίες, ανασφάλεια της μαμάς, μη στήριξης από το περιβάλλον ή προσπάθεια των παιδιάτρων να προωθήσουν το ξένο. Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που μια μαμά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει για ψυχολογικους λογους και είναι απόλυτα σεβαστές. Οπότε όσες σκοπεύετε ή προσπαθείτε να θηλάσετε, φροντίστε να ενημερωθείτε έγκαιρα από έγκυρες πηγές και σωστούς επαγγελματίες.

Σορρυ για το εν μέρει άσχετο και καλή δύναμη σε όλες ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Θα στο ξαναπώ.

Χαλάρωσε λίγο και μάθε να σέβεσαι όλες τις μανούλες εδώ μέσα που είτε από επιλογή είτε για λόγους ιατρικους δε θηλάζουν ή και έχουν γεννησει με καισαρική. 

Μπράβο σου που θηλάζεις, μπράβο σου αν γέννησες φυσιολογικα αλλά να ξέρεις αυτά τα δύο δεν αρκούν για να θεωρείς ότι είσαι η σούπερ τέλεια μανούλα σε σχέση με άλλες. Λυπάμαι αλλά έτσι είναι. Συγνώμη αν σε προσγειωνω απότομα. 

Και επειδή ακόμα μου έχει μείνει η ατάκα σου: " λυπάμαι τα παιδιά που δε θηλάζουν"......

Θα σου πω ένα πράγμα. Όταν γεννησα οι ορμονες μου ήταν χάλια. Είχα όμως τον μπαμπά τους δίπλα μου και στήριγμα μου από το πρώτο λεπτό. Από το πρώτο λεπτό μου είπε, να μη πιέζομαι γιατί είναι χειρότερο για το μωρό να με βλεπει έτσι και, οπότε θελήσω, να δώσουμε ξενο ώστε να συμμετέχει και αυτός στη φροντίδα του μωρού μας. Τα δικά μου παιδιά, λοιπον, (όπως και άλλων κοριτσιών αλλά ας μιλήσω πιο προσωπικα) να μη τα λυπάσαι ούτε στο ελάχιστο γιατί μπορεί να μη θηλασαν αποκλειστικά ή και καθόλου αλλά είχαν τον μπαμπά τους να τα φροντίζει και στο τάισμα και να κάνουν και αυτοί μεταξύ τους bonding που λένε.. Καμια φορα να ξέρεις το να αισθάνονται τα βρέφη ότι τα ταιζει ο μπαμπάς τους μπορεί να ναι εξίσου σημαντικό με το να τα θηλάζει μια μαμά αποκλειστικά και μόνο αυτή να είναι τροφός για το παιδι.  

Όσο για τη καισαρική.. Για ιατρικός λόγους είναι αυτονόητο ότι όλες μας θα το κάναμε για να είναι καλά τα μωρακια μας και εμείς. 

Όμως, ναι υπαρχουβ και αυτές που από επιλογή προτιμούν καισαρικη και καλα κάνουν αν έτσι αισθάνονται καλύτερα. Ξερω προσωπικά κοπέλα που επέλεξε να γεννησει τα παιδιά της με καισαρική για προσωπικούς λόγους και μάλιστα είναι από τις πιο σπουδαίες μαμάδες που έχω γνωρίσει. Δε τη κάνει λιγότερο μανα επειδξ δε τράβηξε όλους τους πόνους της γεννας. Και μάλιστα πάλεψε για να κάνει παιδιά. Οπότε πρόσεχε πως μιλάς και χαλάρωσε "τέλεια μανούλα".

Και κάτι τελευταίο. Αντί να θεωρείς πως όλες οι γυναικες πρέπει να θηλάζουν πάρα τη κούραση και τους πόνους (υπάρχουν μωρά που είναι κολλημένα στο στήθος όλη μέρα κ ολο τκ βράδυ και η γυναίκα φτάνει στα όρια της σωματικα) σκέψου το εξής. Υπάρχουν κοπέλες εκεί έξω που παλεύουν χρονια να κάνουν παιδι. Που έχουν πονέσει από τις ενεσεις, τα φάρμακα, που έχουν πονέσει ψυχικά από απανωτά αρνητικά τεστ και χοριακες. Αυτές οι λοιπόν οι γυναίκες είναι πολύ πιθανόν όταν έρθει η ώρα να θέλουν να χαρούν επιτέλους το μωράκι τότε, να είναι ηρεμες κ να απολαύσουν τη μητρότητα με όποιον τρόπο θέλουν αυτές. Αν με το ξένο και το μπουκάλι αισθάνονται πιο καλά, με για τους κ με χαρά τους. Οπότε πριν κρίνεις μια γυναίκα σκέψου πόσα πράγματα μπορεί να υπάρχουν από πίσω. 

Πόσο δίκαιο έχεις σε όλα!!! Αν μιλήσω για τον εαυτό μου θα πω ότι και να μην ήταν μονόδρομος η καισαρικη θα την έκανα από επιλογή. Θαυμάζω όσες κατάφεραν να γεννήσουν φυσιολογικά αλλά εγώ δεν θα το άντεχα. Δεν είμαι από τις γυναίκες που αντέχουν στον πόνο και ναι όσο και να φαίνεται εξωπραγματικο σε κάποιες φοβάμαι. Στην ιδέα και μόνο ότι θα βγει ολόκληρο παιδί από εκεί κάτω παθαίνω πανικό και ναι από το να σφιγγομαι από το φόβο μου και να το σκάσω προτιμώ την καισαρική και μάλιστα με ολική νάρκωση να μην καταλαβαίνω τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Πόσο δίκαιο έχεις σε όλα!!! Αν μιλήσω για τον εαυτό μου θα πω ότι και να μην ήταν μονόδρομος η καισαρικη θα την έκανα από επιλογή. Θαυμάζω όσες κατάφεραν να γεννήσουν φυσιολογικά αλλά εγώ δεν θα το άντεχα. Δεν είμαι από τις γυναίκες που αντέχουν στον πόνο και ναι όσο και να φαίνεται εξωπραγματικο σε κάποιες φοβάμαι. Στην ιδέα και μόνο ότι θα βγει ολόκληρο παιδί από εκεί κάτω παθαίνω πανικό και ναι από το να σφιγγομαι από το φόβο μου και να το σκάσω προτιμώ την καισαρική και μάλιστα με ολική νάρκωση να μην καταλαβαίνω τιποτα

Να κανεις ότι θες εννοείται. Δεν θα ρωτήσεις καμία. 

Να πω ότι καμιά γέννα δεν είναι ιδια με την αλλη. 

Άλλη γεννάει φυσιολογικά κ σου λέει ουτε κατάλαβα τπτ. Αλλη κάνει καισαρική και σου λέει εγω ήμουν περδίκι την επόμενη μέρα. 

Τωρα όμως δεν θα πιάσω τις εξαιρέσεις θα πιάσω τον κανόνα. 

Να σου πω να είσαι προετοιμασμενη με το καλό, μπορεί να μην πονέσεις στην γέννα αλλα οι πόνοι της αναρρωσης δεν είναι μια μέρα κ δεν είναι λιγότερο δυνατοί. Είναι δύσκολο, είναι λούκι, ίσως να μην μπορείς να αυτοεξυπηρετηθεις 

Δεν θα μπορείς να σηκώνεις με άνεση το μωρό θα θέλει προσοχή κ θέλει να έχεις υποστήριξη. 

Εγω οταν έβγαινα απο το δωμάτιο γελούσα γτ ηταν απίστευτα προφανές ποιες είχαν κάνει καισαρική κ ποιες φυσιολογικό. Τις έβλεπες ολες απο τον φυσιολογικό να ειναι άνετες και... Ευθείες 😅 εμεις της καισαρικής αστο! Πιανομασταν εκεί απο την κουπαστη και τσουκου τσουκου κ αχ και βαχ 😅

 

 

 

Να φέρεις στον κόσμο το παιδάκι σου όπως θες πραγματικά. Απλα μην πας απροετοιμαστη 

Ξέρω γυναικες π όντως προτιμάνε να περάσουν ολο αυτο απο το να γεννήσουν φυσιολογικά. Δεν το κρίνω σε καμία περίπτωση. 

Στα λέω για να ξερεις να είσαι έτοιμη αν κ εσύ λογικά θα το έχεις ηδη ψάξει. Πιο πολυ το γράφω για οποια αλλη μπορεί να το σκέφτεται. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα το ξαναπώ... Ενημερωθείτε, ενημερωθείτε από σωστούς επαγγελματίες και μην ακούτε την «εμπειρία» καμίας. Ο φόβος συνήθως προέρχεται από άγνοια και παραπληροφόρηση.

Τόσο οι γενικεύσεις του στυλ «όσες γέννησαν φυσιολογικά ήτανε άνετες και όσες έκαναν καισαρική αχ και βαχ», όσο και τα «ο γιατρός μιας ξαδερφης μου είχε μια κοπέλα που ήθελε να γεννήσει οπωσδήποτε φυσιολογικά και πέθανε (!)» είναι όχι απλά περιττά, αλλά δυνητικά επικίνδυνα, ειδικά όταν απευθύνονται σε κοπέλες που είναι έτοιμες να γεννήσουν! 

@Μπλε δεν το λέω για εσένα προσωπικά, βλέπω ότι γράφεις ότι κάθε γέννα είναι διαφορετική και μοναδική, απλά το αναφερω ως παράδειγμα γιατί είναι το τελευταίο που διάβασα και μου έμεινε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μπλε είπε:

Να κανεις ότι θες εννοείται. Δεν θα ρωτήσεις καμία. 

Να πω ότι καμιά γέννα δεν είναι ιδια με την αλλη. 

Άλλη γεννάει φυσιολογικά κ σου λέει ουτε κατάλαβα τπτ. Αλλη κάνει καισαρική και σου λέει εγω ήμουν περδίκι την επόμενη μέρα. 

Τωρα όμως δεν θα πιάσω τις εξαιρέσεις θα πιάσω τον κανόνα. 

Να σου πω να είσαι προετοιμασμενη με το καλό, μπορεί να μην πονέσεις στην γέννα αλλα οι πόνοι της αναρρωσης δεν είναι μια μέρα κ δεν είναι λιγότερο δυνατοί. Είναι δύσκολο, είναι λούκι, ίσως να μην μπορείς να αυτοεξυπηρετηθεις 

Δεν θα μπορείς να σηκώνεις με άνεση το μωρό θα θέλει προσοχή κ θέλει να έχεις υποστήριξη. 

Εγω οταν έβγαινα απο το δωμάτιο γελούσα γτ ηταν απίστευτα προφανές ποιες είχαν κάνει καισαρική κ ποιες φυσιολογικό. Τις έβλεπες ολες απο τον φυσιολογικό να ειναι άνετες και... Ευθείες 😅 εμεις της καισαρικής αστο! Πιανομασταν εκεί απο την κουπαστη και τσουκου τσουκου κ αχ και βαχ 😅

 

 

 

Να φέρεις στον κόσμο το παιδάκι σου όπως θες πραγματικά. Απλα μην πας απροετοιμαστη 

Ξέρω γυναικες π όντως προτιμάνε να περάσουν ολο αυτο απο το να γεννήσουν φυσιολογικά. Δεν το κρίνω σε καμία περίπτωση. 

Στα λέω για να ξερεις να είσαι έτοιμη αν κ εσύ λογικά θα το έχεις ηδη ψάξει. Πιο πολυ το γράφω για οποια αλλη μπορεί να το σκέφτεται. 

 

 

Πάντως @Μπλε μου κ εγώ με το φυσιολογικό υπέφερα από κάτω.. Στο πρώτο παιδι, είχα πολλά ραμματα και δε μπορούσα ούτε να καθίσω. Οπότε φαντασου και να ποναω από κάτω και να μη μπορώ ούτε να θηλασω όσες φορές το παλευα.. Μου πήρε 2 εβδομάδες να συνέλθω.. Στο 2ο δεν είχα ραμματα αλλά έβγαλα 2 τεράστιες αιμοραιδες από το σφίξιμο και πονουσα επίσης πάρα πολύ.. Ολα σχετικά είναι όπως είπες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Καλησπέρα! 

Δε θα μπω καθόλου σε διαδικασία να σχολιάσω διάφορα περίεργα που ακούστηκαν, επειδή όμως βλέπω ότι πολλές γυναίκες παρακολουθούν το θέμα θέλω να πω το εξής: ο θηλασμός δεν είναι κάτι δεδομένα δύσκολο και δεν είναι θέμα τύχης το αν θα έχεις γάλα, αυτός είναι άλλωστε ο δρόμος της φύσης. Είναι ελάχιστες, πραγματικά ελάχιστες οι περιπτώσεις που το γάλα δεν επαρκεί, συνήθως ο θηλασμός χάνεται από λάθος οδηγίες, ανασφάλεια της μαμάς, μη στήριξης από το περιβάλλον ή προσπάθεια των παιδιάτρων να προωθήσουν το ξένο. Φυσικά υπάρχουν και οι περιπτώσεις που μια μαμά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει για ψυχολογικους λογους και είναι απόλυτα σεβαστές. Οπότε όσες σκοπεύετε ή προσπαθείτε να θηλάσετε, φροντίστε να ενημερωθείτε έγκαιρα από έγκυρες πηγές και σωστούς επαγγελματίες.

Σορρυ για το εν μέρει άσχετο και καλή δύναμη σε όλες ❤️

Κοριτσι μου δυατηχως εται πιστευα και εγω αλλα δν ισχυει αυτο που λες.προσπαθησα πολυ να θηλασω το μικρο μου βαζοντας τον συνεχεια στο στηθος,παιρνοντας τσαι θηλασμου,μαγια μπυρας και τι καταφερα?ενα μηνα το παιδι μου να υποσιτιζετε,να μην παιρνει το βαρος που πρεπει.και να κλαιει γτ πειναγε.μετα απο ενα μηνα αναγκαστικα να του δωσω και ξενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa εσένα πολυ σε πάω στο χω ξαναπεί. Λες ακριβως οσα πρέπει να ειπωθούν χωρις φανατισμους.

Συνηθως γελαω με κατι τετοια σκηνικά αλλα πρώτη φορα συγχηστηκα με αυτα π διαβασα! Πολυαγαπημενες καισαρικες;;; πολυαγαπημενες; ευχομαι ποτε μα ποτε να μην χρειαστει να τ βιωσεις!!!! Πιστεψε με καμια μαμα δ προτιμαει την καισαρικη απο τ φυσιολογικό τοκετο. Η @AnaKok με καλυψε με οσα ειπε. Γεννησα 2 παιδια με καισαρικη. Και τα 2 ξεκινησα για φ.τ. κ στα 2 έφαγα όλες τις ωδυνες, στο 1ο 22 ωρες. Κ οι 2 τοκετοι κατεληξαν σε κ.τ. αλλες 10 φορές να γενναγα παλι θα επελεγα τις ωδυνες απο την καισαρικη. Κ ήμουν απο τις γυναικες π δ βογκηξα λεπτο. Π ειχα πολυ καλη αναρρωση, που στο 12ωρο οχι μονο σηκωθηκα αλλα μπηκα κ για μπανιο. Μαλιστα ελουσα κ τα μαλλια μου. Μπορει εσενα να σ φαινεται αστείο κ εύκολο αλλα μια γυναικα π γεννησε με καισαρικη ξερει πως μονο ευκολο δ ειναι.

Αλλα μερικες μάλλον εδω μεσα τ μονο σας κατορθωμα κ τ μονο π σας ανεβαζει την αυτοπεποίθηση είναι οτι γεννησατε φυσιολογικα κ οτι θηλαζετε τα μωρα σας. Πραγματικά λυπηρό.

Για τ θηλασμο πραγματικά δ με νοιαζει τι θα κανει η καθε μια. Αλλα οσον αφορα τ ειδους τ τοκετού θα υποστηριζω μέχρι τέλους τις μαμαδες π τ παλεύουν. Γτ πλεον δ μπορούμε καν να κρινουμε αν οντως υπάρχει ιατρικός λογος κ δυστυχώς ειναι τοσο ευκολο να σε τρομοκρατησει ο γιατρός σε μια τοαο ευαλωτη στιγμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vasiliki30 ειπε η κοπελα @Narcissa οτι υπάρχουν ελαχιστες περιπτώσεις. Μπορει όντως να ανηκεις σε αυτες. Δεν τ αμφισβήτησε οτι δ υπάρχουν αλλα ότι συνήθως δ ειναι αυτος ο.λογος κ εχει δίκιο.

Οσον αφορα τ σχολιο για τ υπερτερούν τα μωρα τ φ.τ. η @Sofi90 ειπε η κοπελα οτι χρησιμοποίησε λαθος λεξη. Κατι αλλο ηθελε να πει η μαλλον να τ διατυπώσει αλλιως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Narcissa είπε:

Εγώ θα το ξαναπώ... Ενημερωθείτε, ενημερωθείτε από σωστούς επαγγελματίες και μην ακούτε την «εμπειρία» καμίας. Ο φόβος συνήθως προέρχεται από άγνοια και παραπληροφόρηση.

Τόσο οι γενικεύσεις του στυλ «όσες γέννησαν φυσιολογικά ήτανε άνετες και όσες έκαναν καισαρική αχ και βαχ», όσο και τα «ο γιατρός μιας ξαδερφης μου είχε μια κοπέλα που ήθελε να γεννήσει οπωσδήποτε φυσιολογικά και πέθανε (!)» είναι όχι απλά περιττά, αλλά δυνητικά επικίνδυνα, ειδικά όταν απευθύνονται σε κοπέλες που είναι έτοιμες να γεννήσουν! 

@Μπλε δεν το λέω για εσένα προσωπικά, βλέπω ότι γράφεις ότι κάθε γέννα είναι διαφορετική και μοναδική, απλά το αναφερω ως παράδειγμα γιατί είναι το τελευταίο που διάβασα και μου έμεινε. 

Επειδή δεν είπα κάτι τέτοιο θα ήθελα να μην έχει γίνει και αφορμή η ανάρτησή μου για κάτι τέτοιο  

 

Το να παίρνεις μια φράση εκτός του υπολοίπου κειμένου και να την χρησιμοποιείς βγάζοντας αλλο νόημα απο αυτό π έγραψα δεν το βρίσκω κ πολυ ευγενικό εγώ προσωπικά. 

 

 

Επειδή γενικά κουράστηκα να γίνεται η τρίχα τριχιά, δεν θα ασχοληθώ άλλο με το εδω θέμα. 

Μπαι μπαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Πάντως @Μπλε μου κ εγώ με το φυσιολογικό υπέφερα από κάτω.. Στο πρώτο παιδι, είχα πολλά ραμματα και δε μπορούσα ούτε να καθίσω. Οπότε φαντασου και να ποναω από κάτω και να μη μπορώ ούτε να θηλασω όσες φορές το παλευα.. Μου πήρε 2 εβδομάδες να συνέλθω.. Στο 2ο δεν είχα ραμματα αλλά έβγαλα 2 τεράστιες αιμοραιδες από το σφίξιμο και πονουσα επίσης πάρα πολύ.. Ολα σχετικά είναι όπως είπες... 

Διαβάστε σας παρακαλώ ΟΛΌΚΛΗΡΟ το σχόλιο μου. 

Ελα ρε κορίτσια τωρα έλα. 

Πραγματικά είναι κουραστικό. 

Φιλια και σε εσένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπέρα κ απο μένα......Πραγματικά μπαίνω πολύ αργοπορημένα στην κουβέντα καθώς το θέμα έχει υπεραναλυθει.... Ειλικρίνεια δεν έχει και τόσο νόημα να αναφερω την άποψή μου, αφού ταυτίζεται με τις περισσότερες απόψεις που εκθεσατε ήδη.. Θα πω μόνο ότι είμαι σχεδόν σοκαρισμένη με το συσχετισμό που έγινε ανάμεσα στην αξία της γυναίκας ως μανα και τον τρόπο που επιλέγει να γεννήσει ή την επιθυμια της να θηλάσει...Όσο και αν προσπαθώ δε μπορώ να αντιληφθώ πως γίνεται να υπάρχουν άνθρωποι που συσχετίζουν αυτές τις έννοιες.... λυπηρό και παρωχημένο!!!   Στο 2020 ζούμε...οχι στον μεσαίωνα!!!! Και για την ιστορία θα πω ότι έχω γεννήσει 2 φορες με καισαρική για προσωπικούς λόγους που δεν έχει νόημα να αναλύσω σε αυτό εδω το ποστ και έχω θηλάσει 11 μήνες το πρωτο μου παιδι ενω θηλάζω ακόμη το δεύτερο που είναι 4 μηνών... Ας μας πει λοιπόν η κοπέλα-δικαστής των πάντων αν περνάω το τεστ... τι βαθμό παίρνω...

Αν θεωρούμαι καλή μανα ή όχι!!!! Τουλάχιστον γελοίο!!!! Κορίτσια όσες είστε ευαίσθητες και δίνετε σημασία σε αυτά.... καντε την επιλογή σας και αγοράστε μια καλή μάρκα ωτασπίδες...!!! Πραγματικά δεν αξίζει να σας καταβάλλει τίποτα από αυτά!!

 

 

.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Να κανεις ότι θες εννοείται. Δεν θα ρωτήσεις καμία. 

Να πω ότι καμιά γέννα δεν είναι ιδια με την αλλη. 

Άλλη γεννάει φυσιολογικά κ σου λέει ουτε κατάλαβα τπτ. Αλλη κάνει καισαρική και σου λέει εγω ήμουν περδίκι την επόμενη μέρα. 

Τωρα όμως δεν θα πιάσω τις εξαιρέσεις θα πιάσω τον κανόνα. 

Να σου πω να είσαι προετοιμασμενη με το καλό, μπορεί να μην πονέσεις στην γέννα αλλα οι πόνοι της αναρρωσης δεν είναι μια μέρα κ δεν είναι λιγότερο δυνατοί. Είναι δύσκολο, είναι λούκι, ίσως να μην μπορείς να αυτοεξυπηρετηθεις 

Δεν θα μπορείς να σηκώνεις με άνεση το μωρό θα θέλει προσοχή κ θέλει να έχεις υποστήριξη. 

Εγω οταν έβγαινα απο το δωμάτιο γελούσα γτ ηταν απίστευτα προφανές ποιες είχαν κάνει καισαρική κ ποιες φυσιολογικό. Τις έβλεπες ολες απο τον φυσιολογικό να ειναι άνετες και... Ευθείες 😅 εμεις της καισαρικής αστο! Πιανομασταν εκεί απο την κουπαστη και τσουκου τσουκου κ αχ και βαχ 😅

 

 

 

Να φέρεις στον κόσμο το παιδάκι σου όπως θες πραγματικά. Απλα μην πας απροετοιμαστη 

Ξέρω γυναικες π όντως προτιμάνε να περάσουν ολο αυτο απο το να γεννήσουν φυσιολογικά. Δεν το κρίνω σε καμία περίπτωση. 

Στα λέω για να ξερεις να είσαι έτοιμη αν κ εσύ λογικά θα το έχεις ηδη ψάξει. Πιο πολυ το γράφω για οποια αλλη μπορεί να το σκέφτεται. 

 

 

Για εμένα η καισαρική είναι μονόδρομος γιατί έκανα χειρουργείο τον Ιούνιο του 19 αφαίρεσα ένα ινωύωμα 13 εκατοστά οπότε την έχω ζήσει την εμπειρία βέβαια δεν μπορώ να πω ότι υπέφερα και μάλιστα στις 15 μέρες πέταγα δεν λέω ότι η καισαρική δεν πονάει απλά εγώ ήμουν περίπτωση όπως λέει και ο γιατρός μου. Στην τελική ας έρθει με το καλό το παιδί και το πως θα γεννηθεί δεν έχει καμία σημασία.. Όσο γιαυτό που λένε ότι την καισαρική την επιλέγει ο γιατρός για ευκολία κανένας γιατρός που σέβεται τη δουλειά του δεν επιλέγει από πριν τον τρόπο εκτός αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι. Όταν έμεινε έγκυος η αδελφή μου στον γιο της ζήτησε καισαρική από τον γιατρό της από την πρώτη μέρα αλλά της είπε ότι αυτά τα πράγματα δεν αποφασιζονται από πριν. Λοιπόν σε πληροφορώ ότι ο μικρός γεννήθηκε τόσο γρήγορα που όχι καισαρική ούτε επισκλειριδιο δεν πρόλαβε να τις κάνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Lacostaki είπε:

Για εμένα η καισαρική είναι μονόδρομος γιατί έκανα χειρουργείο τον Ιούνιο του 19 αφαίρεσα ένα ινωύωμα 13 εκατοστά οπότε την έχω ζήσει την εμπειρία βέβαια δεν μπορώ να πω ότι υπέφερα και μάλιστα στις 15 μέρες πέταγα δεν λέω ότι η καισαρική δεν πονάει απλά εγώ ήμουν περίπτωση όπως λέει και ο γιατρός μου. Στην τελική ας έρθει με το καλό το παιδί και το πως θα γεννηθεί δεν έχει καμία σημασία.. Όσο γιαυτό που λένε ότι την καισαρική την επιλέγει ο γιατρός για ευκολία κανένας γιατρός που σέβεται τη δουλειά του δεν επιλέγει από πριν τον τρόπο εκτός αν υπάρχουν ιατρικοί λόγοι. Όταν έμεινε έγκυος η αδελφή μου στον γιο της ζήτησε καισαρική από τον γιατρό της από την πρώτη μέρα αλλά της είπε ότι αυτά τα πράγματα δεν αποφασιζονται από πριν. Λοιπόν σε πληροφορώ ότι ο μικρός γεννήθηκε τόσο γρήγορα που όχι καισαρική ούτε επισκλειριδιο δεν πρόλαβε να τις κάνει 

Γιατί παιδί μου είναι μονόδρομος η καισαρική για εσενα; 

Αν θες εξηγείς. 

Αν θες εξηγείς σε πμ. 

Οτι θες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα, 

ειμαι καινουρια στο forum. Θελω να πω την αποψη μου καθως ασχολουμαι με τον θηλασμο και την φροντιδα γυναικων απο την εγκυμοσυνη μεχρι και την περιοδο της λοχειας. ξέροντας όλα τα οφελη του θηλασμου στο βρεφος αλλα και στην μητερα δεν μπορουμε σε καμια περιπτωση να παραβλεψουμε την αναγκη και τα θελω της μαμας. Αν η μητερα δεν θελει να θηλασει οφειλουμε να της κανουμε γνωστα τα οφελη του θηλασμου αλλα σε καμια περιτπωση δεν ειναι κατι που γινεται με το ζορι. Περα απο το κομματι της τροφης ο θηλασμος δημιουργει και δεσιμο μεταξυ μητερας βρεφους ομως ακομα και αυτο μπορουμε να το πετυχουμε με αλλους τροπους. πχ βρεφικο μασαζ δεν χρειαζεται σε ενα τετοιο θεμα να ειμαστε απολυτες οσο και αν υποστηριζουμε το θηλασμο! Η καθε γυναικα ειναι διαφορετικη, εχει διαφορετικα βιωματα και μπορει να μη περναει απο το μυαλο μας αυτο το βιωμα. Μπορει καποια γυναικα να εχει κακοποιηθει στο παρελθον (και σε καμια περιπτωση δεν αναφερομαι στην κοπελα που ανοιξε το θεμα γιατι δεν την γνωριζω προφανως) και η αισθηση του θηλασμου να της ανακαλει αναμνησεις το ιδιο ισχυει και για γυναικες που επιλεγουν να γεννησουν με καισαρικη χωρις να υπαρχει καποιο ιατρικο προβλημα. Ας ειμαστε υποστηρικτικες στις επιλογες του αλλου! Αλλωστε υπαρχουν πολλες γυναικες που δεν ηθελαν να θηλασουν και μπορει να ηθελαν αμεσως μετα τον τοκετο η και 2-3 μετα! 💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μπλε είπε:

Γιατί παιδί μου είναι μονόδρομος η καισαρική για εσενα; 

Αν θες εξηγείς. 

Αν θες εξηγείς σε πμ. 

Οτι θες. 

Γιατί έχω κάνει ήδη ένα χειρουργείο καισαρικής και μάλιστα με ολική νάρκωση και γιατί είμαι 42 χρονων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...