Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν θέλω να θηλάσω....


Recommended Posts

Σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω και έχω το εξής πρόβλημα ,ξέρω ότι μπορεί κάποιες να με κράξετε ,αλλά δεν θέλω να θηλάσω .περασα δύσκολα στην εγκυμοσύνη για προσωπικούς λόγους .οσο το σκέφτομαι σαν διαδικασία ξέρω ότι με τη ψυχολογία που έχω δεν θα αντέξω και δεν θέλω να είμαι μια τρελή μαμα .....υπάρχει κάποια από εσάς που δεν θήλασε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 127
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσι δεν είμαι μαμά, είμαι στην προσπάθεια! Θα κάνεις όπως νιώθεις!!! Το να κάνεις κάτι με πίεση κ άγχος νομίζεις θα ωφελήσει το μωρό;;;; ίσως μπορείς να αντλήσεις κάποιο γάλα τις πρώτες μέρες που λένε ότι είναι σημαντικό κ μετά τέλος... Η καλή μαμά είναι η ήρεμη κ χαρούμενη μαμά, αυτό το αφήγημα της ηρωίδας μόνο για να μας χειραγωγει υπάρχει. Επίσης δε ζούμε στην υποσαχαρια Αφρική να είναι θηλασμός ή πείνα, τόσα παιδια πίνουν φόρμουλα κια χαρά είναι. Στο ξαναλέω, κάνε αυτό που σε κάνει να νιώθεις καλά (ίσως να αλλάξεις κ γνώμη) κ μην αφήσεις κανένα να σε πιέσει με τύψεις...  Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tokyo Έχουν πέσει όλοι πάνω μου από τώρα και νιώθω πολύ πιεσμένη ....σ ευχαριστω πολύ εύχομαι σύντομα να έχεις το μωρακι σου 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα :) ανήκω κι εγώ στην κατηγορία που δεν ήθελα να θηλάσω για δικούς μου λόγους και δεν θήλασα . Έκλεισα τ αυτιά μου στα σχόλια εντός κι εκτός οικογένειας και έκανα όπως ένιωθα.  Όταν η μαμά είναι χαρούμενη είναι και το μωρό. Μην καταπιεστεις το μόνο σίγουρο είναι ότι το μωρό καταλαβαίνει τα πάντα πρέπει να είσαι ήρεμη. Μην νιώθεις ενοχές και μην ακούς τις βλακείες που λένε ότι δεν δένεσαι με το μωρό αν δεν θηλάσεις κλπ. Στο υπογράφω δεν ισχύει τίποτα από αυτά ;) Οι μανούλες που θηλάζουν κάνουν πολύ καλά και οι μανούλες που δεν θηλάζουν επίσης . Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

melita29 δεν ξέρεις ποσό με ανακουφίζει που μπορεί κάποιος άνθρωπος να με καταλάβει και να μη με κρίνει ...εσυ πήρες το χάπι για να κόψεις το γάλα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό! Γιατί να σε κραξουμε βρε κορίτσι μου; Κάνεις δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει κανέναν πάνω σε τέτοια θέματα! Ακόμα κι εγώ που είμαι υπέρ του θηλασμού δεν θα το έκανα ποτέ. Εσύ ξέρεις το λόγο που δεν θέλεις να το κάνεις! Εγώ μόνο έχω την απορία γιατί έχεις αυτήν την άρνηση; Φυσικά δεν θέλω απάντηση. Απλά μου κάνει εντύπωση. Μπορεί να αλλάξεις γνώμη όμως όταν πάρεις στην αγκαλιά σου το μωρό σου γιατί αυτό δεν θα ζητήσει μια φόρμουλα με γάλα αλλά την ζεστασιά της αγκαλιας σου κι αυτό που σε εφοδίασε η φύση για να του προσφέρεις. Αλλά και πάλι είναι άποψη μου αυτό. Δεν σε κάνει καλύτερη μητέρα ο θηλασμός. Άλλα πράγματα έχουν σημασία. Όπως πχ να κατανοεί οποία γυναίκα θέλει να αποκτήσει παιδί την αξία της μητρότητας. Δεν είναι ένα πακέτο πατατάκια που θα πάρεις από το περίπτερο. Είναι τεράστια ευθύνη. Δεν την ανέχομαι την αδιαφορία απέναντι σε ένα παιδί. Αυτό ναι μπορώ να το κρίνω! Όλα τα άλλα είναι λεπτομέρειες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου με το καλο. Δικαιωμα στο σωμα σου εχεις μονο εσυ. Σιγα μην τους δώσεις κ αναφορά για το τι θα κάνεις με τ παιδι σου. Αν θελεις οταν γεννησεις μπορεις να τ βάλεις στο στήθος κ ταυτόχρονα να δινεις κ μπουκάλι. Αν δ θελεις μην το κανεις. Πιστεψε τ μωρο σ δ θα θυμαται καν αν θηλασε η οχι (εκτος αν θηλαζει μεχρι τα 7😂). Γερο να ειναι κ με τ καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσι μου! Εγω δε θα σε κραξω!!!

Και εγώ και τα δύο μου δε τα θηλασα αποκλειστικά. Έδινα απο προσωπική επιλογή ξενο.. αρκετές φορές. Ειδικά το 2ο παιδί το θηλασα πολύ λίγο! Μπορεί στην αρχή να ένιωθα κάποιες ενοχές (ισως και λόγω ορμονών βασικά, που έτσι κ αλλιώς ήμουν αρχικά περίεργα) αλλά ευτυχώς το ξεπέρασα γρήγορα γιατί πιστευω πως η αγαπη μας και το ενδιαφέρον μας για τα παιδιά μας δε εξαρτουνται από το αν τα θηλάζουμε ούτε είναι ανάλογα με το θηλασμό.. Δηλαδη, το οτι επέλεξα να μη θηλασω αποκλειστικά (ή και καθόλου) δε σημαίνει ότι αγαπάω λιγότερο το παιδί μου από κάποια κοπέλα που μπόρεσε και θέλησε να θηλάσει...

Όπως έλεγα πάντα.. Χαρούμενη μανούλα, χαρούμενο παιδί. Είτε με ξενο, είτε με αποκλειστικό θηλασμό, είτε συνδιασμος.. Αρκεί να ναι καλά η μανουλα και αυτό θα το "περάσει" και στο παιδάκι της. Εγώ ειδικά στις αρχές που πονουσα και γενικά "δε το είχα" και πολύ με το θηλασμό για το Χ, ψ λόγο, προτιμούσα να δίνω ξένο και να είμαι ηρεμη οταν τα ταιζα πάρα να ειχα ένταση και να μουν στρεσσαρισμενη.. Και τα παιδάκια μου ήταν και είναι πολύ ήρεμα και ευδιάθετα και πολύ δεμένα μαζί μου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,Και εγώ δεν θηλασα από επιλογή,Το ήξερα πριν γεννήσω πως δεν πρόκειται να θηλασω,ήξερα πως δεν θα άντεχα και δεν ήθελα να μπω καν σε αυτή τη διαδικασία,δεν έχεις να λογοδοτησεις σε κάποιον κανε αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κι εγώ νέα μανούλα, έχω ένα αγοράκι 43 ημερών. Ήμουν στην αρχή πολύ θετική με τον θηλασμό, θήλασα τις πρώτες μέρες αλλά το παιδί δε χορταινε, με αποτέλεσμα να περνάω πολύ δύσκολα. Ένιωθα εξουθενωμένη γιατί το κρατούσα στο στήθος για ώρες, δεν ξεκουραζόμουν και δεν ευχαριστιομουν τη μητρότητα, με αποτέλεσμα να μην είμαι σε θέση να προσέχω σωστά το μικρό μου. Αρχισα να δίνω συμπλήρωμα με πάρα πολλές ενοχές και τύψεις, ώσπου τελικά το ξεπέρασα και πλέον ταΐζω το μωρό μου είτε δίνοντας συμπληρωμα μετά τον θηλασμό, είτε μόνο με ξένο (λίγες φορές, αλλά το κάνω). Μετά που όλο αυτό έχω σιχαθεί το μπουλιγκ που τρώνε οι μανούλες που δε θηλάζουν, δεν έχει καμία βάση.

Χαίρομαι για σένα που είσαι συνειδητοποιημένη από την αρχή, ξέρεις τι θέλεις και θα χτίσεις μια καλή σχέση με το μωρό σου από την αρχή, όλα τα άλλα είναι χαζομάρες. Φυσικά και είναι ωφέλιμος ο θηλασμός, αλλά το παν είναι να έχουμε μια ισορροπημένη μητέρα. Και δε νομίζω ότι το ξένο θα του κάνει κακό, κι εγώ φοβάμαι το κράξιμο γι'αυτό που θα πω, αλλά κι εμείς με ξένο μεγαλώσαμε και δεν έχουμε πάθει κάτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 5:30 ΜΜ, ο/η Εφη85 είπε:

Σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω και έχω το εξής πρόβλημα ,ξέρω ότι μπορεί κάποιες να με κράξετε ,αλλά δεν θέλω να θηλάσω .περασα δύσκολα στην εγκυμοσύνη για προσωπικούς λόγους .οσο το σκέφτομαι σαν διαδικασία ξέρω ότι με τη ψυχολογία που έχω δεν θα αντέξω και δεν θέλω να είμαι μια τρελή μαμα .....υπάρχει κάποια από εσάς που δεν θήλασε ;

Μόνο στενομυαλοι κακοπροαιρετοι άνθρωποι θα σε έκραζαν. Έχεις κάθε δικαίωμα στο σώμα σου και έχεις τον πρώτο και τελευταίο λόγο σε όλα, πότε μην το ξεχνάς αυτό. 

Με το καλό το μωράκι σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή @Εφη85 με το καλό το μωράκι σου. Θα απαντήσω στο μνμ σου μόνο και μόνο γιατί θα ήθελα να ακουστεί μια διαφορετική φωνή στη συζήτηση και γιατί θα ήθελα το μωρό σου να θηλάσει, όπως και όλα τα μωράκια. Δε θα σου χαϊδεψω τα αφτιά... Δε θα σου πω πράγματα αδιανόητα για την εποχή μας του τύπου "κι εμείς ξένο πήραμε και δεν πάθαμε τίποτα", τη στιγμή που έχουμε πάθει ένα σωρό προβλήματα, ασθένειες, αλλεργίες κλπ. Διαβάστε κι ενημερωθείτε τι πάθαμε που δε θηλασαμε. Ρωτάς αν υπάρχει καμία μαμά που δε θήλασε... Μα ελάχιστες μαμάδες θηλάζουν και αυτές είναι που απολογουνται καθημερινά επειδή κάνουν το αυτονόητο κι όχι οι λοιπές που δίνουν ξένο και μάλιστα χωρίς καν να προσπαθήσουν το θηλασμό. Διαβάζω συνεχώς ότι είναι δικαίωμα της μαμάς να ΜΗ θηλάσει και ότι για να είναι το μωρό καλά πρέπει να είναι και η μαμά και άλλα τέτοια... Με συγχωρείτε αλλά αυτά είναι μπαρουφες. ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ, ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ, ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ! Κι καμία μαμά δεν έχει δικαίωμα να του το στερήσει ειδικά επειδή ο θηλασμός δε βολεύει τη νέα τους ζωή και τη νέα τους καθημερινότητα. Να είναι η μαμά καλά, ναι! Φυσικά και να είναι γιατί όντως το μωρό δε θα ειναι καλά αν δεν είναι ο βασικός του φροντιστής καλά αλλά σε τελείως διαφορετικό πλαίσιο από αυτό που εννοούν όσες το γράφουν. Φέρνω έναν νέο άνθρωπο σε αυτόν τον, τόσο δύσκολο, κόσμο δε σημαίνει ότι συνεχίζω τη ζωουλα μου όπως πρίν. Έχω ευθύνη!!! Ξέρω ότι δεν αρέσουν αυτά που λέω αλλά δεν πειράζει. Ας ξανασκεφτείς λοιπόν γιατί δε θες να θηλάσεις και γιατί δε θες καν να το προσπαθήσεις και πες δυνατά στον εαυτό σου τους λόγους χωρίς να προσπαθείς να πάρεις το οκ από άλλες μαμάδες που δε θήλασαν καν. Δε σε κρίνω και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Έτσι κι αλλιώς ο, τι θες θα κάνεις. Απλά λυπάμαι πολύ.... Ένα ακόμα μωράκι που δε θα θηλάσει. Ένα ακόμα από τα τόσα πολλά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 5:30 ΜΜ, ο/η Εφη85 είπε:

Σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω και έχω το εξής πρόβλημα ,ξέρω ότι μπορεί κάποιες να με κράξετε ,αλλά δεν θέλω να θηλάσω .περασα δύσκολα στην εγκυμοσύνη για προσωπικούς λόγους .οσο το σκέφτομαι σαν διαδικασία ξέρω ότι με τη ψυχολογία που έχω δεν θα αντέξω και δεν θέλω να είμαι μια τρελή μαμα .....υπάρχει κάποια από εσάς που δεν θήλασε ;

Θα συμφωνήσω με την @Tokyo να κάνεις ότι εσύ νιώθεις και για να μην έχεις τύψεις θα σου πω ότι η αδερφή μου όχι απλά δεν θήλασε δεν τάισε ποτέ τον γιο της ούτε μπιμπερό... Βλέπει γάλα και της έρχεται αναγούλα ο άντρας της τάιζε το παιδί η αδερφή μου όταν ερχόταν η ώρα για το γάλα εξαφανιζόταν από το δωμάτιο δεν αντέχει ούτε καν να το βλέπει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 5:30 ΜΜ, ο/η Εφη85 είπε:

Σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω και έχω το εξής πρόβλημα ,ξέρω ότι μπορεί κάποιες να με κράξετε ,αλλά δεν θέλω να θηλάσω .περασα δύσκολα στην εγκυμοσύνη για προσωπικούς λόγους .οσο το σκέφτομαι σαν διαδικασία ξέρω ότι με τη ψυχολογία που έχω δεν θα αντέξω και δεν θέλω να είμαι μια τρελή μαμα .....υπάρχει κάποια από εσάς που δεν θήλασε ;

Κορίτσι μου κλείσε τα αυτιά σου στα μπλα μπλα του καθενός, άκου το σώμα σου, το μωρό σου και πράξε όπως νομίζεις εσυ ότι είναι το καλύτερο για σενα και για αυτό το μικρό αγγελουδακι. Άσε στην άκρη τα προβλήματα που πέρασες (οσο δύσκολο και αν είναι αυτό) επικεντρώσου στη στιγμή που θα το πάρεις αγκαλίτσα, στην επαφή μαζί του και νιώσε τις ανάγκες τις δικες σου και του μωρού σου. αυτή την στιγμή το πλασματάκι αυτό χρειαζεται τη δικη σου ζεστασιά , την δικη σου φροντιδα και την δικη σου αγκαλιά όσο τίποτα άλλο στον κόσμο και μέσα από αυτό θα οκοκληρωθεις κι εσυ. Αυτή θα είναι η προτεραιότητα σου και κανεις δεν θα σου πει τι θα κανεις. Η φύση είναι αυτή που γνωρίζει τα πάντα! Να είσαι ήρεμη, χωρίς άγχος, χωρις αρνητικες σκεψεις , ζήσε αυτή τη μοναδική στιγμή οπως της αξίζει και όλα θα έρθουν μόνα τους...Με το καλο ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelmammy είπε:

Αγαπητή @Εφη85 με το καλό το μωράκι σου. Θα απαντήσω στο μνμ σου μόνο και μόνο γιατί θα ήθελα να ακουστεί μια διαφορετική φωνή στη συζήτηση και γιατί θα ήθελα το μωρό σου να θηλάσει, όπως και όλα τα μωράκια. Δε θα σου χαϊδεψω τα αφτιά... Δε θα σου πω πράγματα αδιανόητα για την εποχή μας του τύπου "κι εμείς ξένο πήραμε και δεν πάθαμε τίποτα", τη στιγμή που έχουμε πάθει ένα σωρό προβλήματα, ασθένειες, αλλεργίες κλπ. Διαβάστε κι ενημερωθείτε τι πάθαμε που δε θηλασαμε. Ρωτάς αν υπάρχει καμία μαμά που δε θήλασε... Μα ελάχιστες μαμάδες θηλάζουν και αυτές είναι που απολογουνται καθημερινά επειδή κάνουν το αυτονόητο κι όχι οι λοιπές που δίνουν ξένο και μάλιστα χωρίς καν να προσπαθήσουν το θηλασμό. Διαβάζω συνεχώς ότι είναι δικαίωμα της μαμάς να ΜΗ θηλάσει και ότι για να είναι το μωρό καλά πρέπει να είναι και η μαμά και άλλα τέτοια... Με συγχωρείτε αλλά αυτά είναι μπαρουφες. ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ, ΜΑ ΚΑΘΕ ΜΩΡΟ, ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ! Κι καμία μαμά δεν έχει δικαίωμα να του το στερήσει ειδικά επειδή ο θηλασμός δε βολεύει τη νέα τους ζωή και τη νέα τους καθημερινότητα. Να είναι η μαμά καλά, ναι! Φυσικά και να είναι γιατί όντως το μωρό δε θα ειναι καλά αν δεν είναι ο βασικός του φροντιστής καλά αλλά σε τελείως διαφορετικό πλαίσιο από αυτό που εννοούν όσες το γράφουν. Φέρνω έναν νέο άνθρωπο σε αυτόν τον, τόσο δύσκολο, κόσμο δε σημαίνει ότι συνεχίζω τη ζωουλα μου όπως πρίν. Έχω ευθύνη!!! Ξέρω ότι δεν αρέσουν αυτά που λέω αλλά δεν πειράζει. Ας ξανασκεφτείς λοιπόν γιατί δε θες να θηλάσεις και γιατί δε θες καν να το προσπαθήσεις και πες δυνατά στον εαυτό σου τους λόγους χωρίς να προσπαθείς να πάρεις το οκ από άλλες μαμάδες που δε θήλασαν καν. Δε σε κρίνω και δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Έτσι κι αλλιώς ο, τι θες θα κάνεις. Απλά λυπάμαι πολύ.... Ένα ακόμα μωράκι που δε θα θηλάσει. Ένα ακόμα από τα τόσα πολλά... 

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά με αυτόν τον τρόπο δε θα την πείσεις να θηλάσει. Η κοπέλα αυτή από ο,τι έχω καταλάβει έχει κάποιο ψυχολογικό τραύμα , θέλει ανθρώπους να την βοηθήσουν να κάνει το καλύτερο δυνατό για αυτήν και το μωρακι της. Θήλασα 2 παιδιά 13 μήνες, παίζει απίστευτα μεγάλο και σημαντικό ρόλο η ψυχολογία σε αυτό το κομμάτι και αυτό το πετυχαίνεις με κλείσιμο των αυτιών και στη μια πλευρά και στην άλλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η MariaG1215 είπε:

Συγνώμη που επεμβαίνω αλλά με αυτόν τον τρόπο δε θα την πείσεις να θηλάσει. Η κοπέλα αυτή από ο,τι έχω καταλάβει έχει κάποιο ψυχολογικό τραύμα , θέλει ανθρώπους να την βοηθήσουν να κάνει το καλύτερο δυνατό για αυτήν και το μωρακι της. Θήλασα 2 παιδιά 13 μήνες, παίζει απίστευτα μεγάλο και σημαντικό ρόλο η ψυχολογία σε αυτό το κομμάτι και αυτό το πετυχαίνεις με κλείσιμο των αυτιών και στη μια πλευρά και στην άλλη. 

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Κι εγώ είμαι στην προσπάθεια για παιδί και είμαι υπέρ του θυλασμου και έχω σκοπό αν μείνω έγκυος να θυλασω. Αλλά δεν μπορώ να κρίνω καμία γυναίκα επειδή επέλεξε για δικούς της λόγους να μην θηλάσει ούτε θεωρώ ότι μια γυναίκα που δεν θυλαζει αγαπάει λιγότερο το παιδί της από κάποια που θυλαζει είναι σαν να λέμε ότι μια γυναίκα που δεν μπορεί να κάνει παιδιά και επιλέγει την λύση της υιοθεσίας είναι λιγότερο μάνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2020 at 4:30 ΜΜ, ο/η Εφη85 είπε:

Σε λιγότερο από ένα μήνα γεννάω και έχω το εξής πρόβλημα ,ξέρω ότι μπορεί κάποιες να με κράξετε ,αλλά δεν θέλω να θηλάσω .περασα δύσκολα στην εγκυμοσύνη για προσωπικούς λόγους .οσο το σκέφτομαι σαν διαδικασία ξέρω ότι με τη ψυχολογία που έχω δεν θα αντέξω και δεν θέλω να είμαι μια τρελή μαμα .....υπάρχει κάποια από εσάς που δεν θήλασε ;

Καλησπέρα!!Ο θηλασμός είναι ένας δύσκολος και όμορφο ταξίδι όπως και η εγκυμοσύνη άλλωστε πριν γεννήσω ούτε εγώ ήθελα να θηλάζω λόγο ότι όλη μου την εγκυμοσύνη την πέρασα με πολλούς φόβους ανησυχείς οικογενειακά θέματα και πολλά άλλα.....

Για κάποιες επιπλοκές τελικά κατέληξα με ολική νάρκωση καισαρική όταν ξύπνησα μου το φέρανε και το βάλανε στο στήθος βεντουζαρε εκεί ο μικρός και κοντεύει 20 μηνών και δεν ξεκόλλαει λοιπόν δεν πήρε ποτέ ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλα ακόμη και τώρα δε δέχεται άλλο γάλα όποτε ο θηλασμός ήρθε φυσικά σε μας την στιγμή που μου το φέρανε εγώ ακολούθησα το μωρό μου οι δύο μας μάθαμε ο ένας στον άλλον τα πάντα στο να είμαι μαμά να προσπαθώ να γίνομαι καλή σε ότι αυτός έχει ανάγκη....

Περασαμε δύσκολα ΟΧΙ με τίποτα δεν ήξερα τίποτα περί θηλασμού μου ήταν αδιάφορο μια που στο τριγύρω μου καμία δεν είχε θηλάσει για διάφορους λόγους και επιλογές αλλά το μόνο που θα σε συμβούλευα σαν γυναίκα σαν μαμά θα ήταν ακολούθα τον μωρό σου και ύστερα θα βρείτε τους ρυθμούς σας εσύ από μόνη σου δεν μπορείς να πεις ότι δεν θέλω γιατί απλά δεν το ξέρεις γιατί μου φαίνετε σαν να διαλέγεις μεταξύ φυσιολογικής γέννας και καισαρική δεν υπάρχει δύσκολος εύκολος μπορώ δεν μπορώ αλλά τι έχει ανάγκη το μωρό εμείς μέχρι στιγμής από το θηλασμό ξεπεράσαμε μια δύσκολη αλλεργία να μην σου πω για ιώσεις που ευτυχώς μέσα σε δύο τρεις μέρες τα ξεπερνάει και πάει βρεφικό από 9 μηνών 

Περίμενε να πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά και μετά βλέπεις και σ'αυτούς που σε πιέζουν πες τους όμορφα και ωραία ότι είναι το σώμα σου και εσύ αποφασίζεις και δεν θα σε κάνει καλύτερη η χειρότερη μαμά ούτε ο θηλασμός ούτε το μπουκάλι αλλά πιστεύω ότι αξίζει ο θηλασμός γιατί συγκρίνοντας με της τριγύρω μου δεν κουράστηκα ποτέ μπουκάλια σκόνες μεζούρες θερμούς και αποστηρωτες είχα το γαλατακι του πάντα έτοιμο σε όλα μας τα ταξίδια βόλτες και νύχτες 

Καλή λευτεριά και με το καλό το μωράκι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Κι εγώ είμαι στην προσπάθεια για παιδί και είμαι υπέρ του θυλασμου και έχω σκοπό αν μείνω έγκυος να θυλασω. Αλλά δεν μπορώ να κρίνω καμία γυναίκα επειδή επέλεξε για δικούς της λόγους να μην θηλάσει ούτε θεωρώ ότι μια γυναίκα που δεν θυλαζει αγαπάει λιγότερο το παιδί της από κάποια που θυλαζει είναι σαν να λέμε ότι μια γυναίκα που δεν μπορεί να κάνει παιδιά και επιλέγει την λύση της υιοθεσίας είναι λιγότερο μάνα 

Φυσικά και δεν είμαστε εδώ για να κρίνουμε κανέναν, αλλά μόνο να βοηθήσουμε όσο μπορεί η κάθε μια από τις εμπειριες της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy δηλαδη για σενα η ευθυνη απέναντι στο μωρο σου είναι ο θηλασμός; γτ εμενα πραγματικά πιστεψε με ειναι τ τελευταίο π με απασχολει. Θηλασα κ τα 2 μ παιδια αποκλειστικά 8 μηνες. Το 2ο έχοντας ενα μωρο 21 μηνων π ειχε απόλυτη αναγκη τη μαμα του. Υπήρχαν βραδια π με τ ενα χερι θηλαζα τ μωρο κ με τ αλλο εδινα μπουκαλι στο δίχρονο. Γτ μπερδευεις τ θηλασμο με τ ξεβολεμα κ τη ζωουλα μας; αυτη τη στιγμή εχω ενα μωρο ενος ετους κ ενα τριχρονο. Παιρνουν κ τα 2 μπουκαλι. Ξυπνάνε κ τα 2 τ βραδυ για γαλα. Πως αυτο κανει τη ζωη μ πιο ευκολη; εννοείται πως με τ π ερχεται στον κοσμο εβα παιδί αλλάζουν τα πάντα. Προσωπικα με νοιάζει να μεγαλώσω σωστους ανθρωπους. Με συνείδηση, κριτικη ικανότητα, ευγένεια. Τι να τ κανω αν θηλάζουν μεχρι τα 5 κ γίνουν ενα γαϊδούρι κ μισο. Μανα δ ειναι μονο θηλασμός. Λυπάμαι που πολλές τ βλεπετε ετσι. Τα παιδια μ δ με χρειάζονται λιγοτερο απο αυτα π θηλαζουν αιώνια ουτε ειναι λιγότερα δεμενα μαζι μου. Περναω 24 ωρες τ 24ωρο οχι με ενα αλλα με δυο μωρα κ πιστεψε με αυτο απο μονο του δ ειναι καθόλου βολικο κ ουδεμια σχέση εχει με την καθημερινότητα προ παιδιών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Εφη85 γεια σου κορίτσι και με το καλό το μωρό σου! Η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να επικεντρωθείς όχι στο αν θα σε κράξουν και στο αν είναι οκ να μη θηλάσεις, αλλά στους λόγους που σε οδήγησαν σε αυτή την απόφαση. Γιατί αν οι λόγοι είναι του τύπου «Γιατί δε θέλω ένα μωρό κολλημένο πάνω μου», όχι, δεν είναι οκ και το ότι το μωρό δε θα θηλάσει είναι το μικρότερο πρόβλημα. Φυσικά δεν οφείλεις να συζητήσεις τους λόγους με καμία από εμάς, αλλά μια ειλικρινής «συζήτηση» με τον εαυτό σου, ίσως και με τους πολύ κοντινούς σου σχετικά με τα συναισθήματα σου, σίγουρα θα βοηθήσει.

Πάντως η φράση «Χαρούμενη μαμά = χαρούμενο μωρό» κοντεύει να γίνει εξίσου γραφική με το «εμείς τι πάθαμε». Αν ίσχυε ως ισότητα, θα ίσχυε και το αντίθετο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Εφη85 εγώ αυτό που θα σου πω είναι να κάνεις ότι νιώσεις με το που γεννήσεις.

Εγώ δεν ήμουν σίγουρ αν ήθελα να θυλασω αλλά μόλις γεννήσα ήθελα να θυλασω είναι δύσκολο αρκετά θυλασα αποκλειστικά 3 μήνες αλλα τώρα δινω και 2 γεύματα ξένο γιατί δεν έχω αρκετό γαλα οσο θέλει ο μικρός! Εσύ κάνε ότι καλύτερο για το παιδί σου και στην τελική don't give a crap about what other people think😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa γτ δ ισχυει τ αντίθετο; οταν τ μωρο ειναι ηρεμο, χαρουμενο κτλ δ ειναι κ η μαμα; γτ εγω τις λιγες στιγμές π οι μικρες μ παίζουν ήρεμες και ομορφες η οταν κανουμε κάτι που τους αρέσει πολυ κ ξεκαρδιζονται στα γελια η τρελαινονται απο τη χαρα τους εγω ειμαι οχι απλα χαρουμενη αλλα τρισευτυχισμενη. Οταν για παραδειγμα βγαινουμε βολτα κ η μεγαλη μ κορη κυνηγάει τα περιστέρια για να γελαει η μικρη κ μετα τσιριζουν κ οι 2 απο τη χαρα τους εγώ γινομαι τοαο χαρούμενη που ξεχναω κάθε κούραση. Ανεξαρτητως θηλασμού αυτό. Προσωπική μ άποψή καθε μαμα πρέπει να το δοκιμασει οταν ερθει η ωρα κ μετα να αποφασισει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni όπως το λες συμφωνώ, δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά από το να βλέπεις το μωρό σου ευτυχισμένο! Απλά βλέπω να χρησιμοποιείται συχνά σα να λέμε ναι οκ κάνε αυτό που σε κάνει να νιώθεις εσένα καλά (ανεξάρτητα από το ποια είναι η ανάγκη του μωρού) και θα είναι καλά και το παιδί σου! Ε δεν πάει έτσι γιατί με την ίδια λογική μπορούμε να πούμε κάνε ο,τι χρειάζεται το μωρό για να είναι καλά και ευτυχισμένο και θα είσαι κι εσυ καλά! Που επίσης δεν πάει ακριβώς έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ναι δ διαφωνώ. Τπτ δ ειναι απόλυτο. Για να ειναι ολοι ευτυχισμενοι μεσα στην οικογένεια πραγμα αδύνατο 24 ωρες τ 24ωρο αλλα εστω για να λειτουργήσει μοα οικογένεια ικανοποιητικα εξαρταται απο πολλους παράγοντες. Απλα οσον αφορα τ θηλασμό θα σ πω γτ τ λενε. Εμεις π θηλασαμε ξερουμε πως στην αρχη ο θηλασμος εχει κάποιες δυσκολίες. Εγω προσωπικα ήμουν απο τις τυχερες που μ εκατσε καλα απο την αρχη κ στα 2 μωρα. Επιασαν καλα, έτρωγαν καλά κτλ. Οκ θελει απειρη υπομονή. Εχω φίλη  ομως π μ ειχε πει ηθελα να θηλασω. Ξεκινησα, πονούσα, τ μωρο ηταν 20 ωρες τ 24ωρο στο στήθος, κοντευα να πεσω κατω, εκλαιγα συνεχεια, μετέδιδα τ αγχος στο μωρο μου, ήταν συνέχεια νευρικο,δ έτρωγα πηρα 9 κιλα κ εχασα 20 απο τη στεναχωρια,μεχρι κ σε ψυχολόγο πηγα. Εδωσα μπουκαλι,  κοιμήθηκε 2 ωρες συνεχομενα τ μωρο. Ένιωσα αλλος ανθρωπος. Εκοψα τ θηλασμό, το μωρο με τ μπουκάλι χορταινε αλλιώς ηταν ηρεμο, κοιμοταν, ηρεμησα κ γω κ μπορουσα να ασχοληθώ με μεγαλύτερη χαρα μαζι του. Και οσο πιο καλα ημουν εγω ηταν κντ μωρο. Οπότε πιστευω πως απο αυτη την αποψη τ λενε. Γτ κακα τα ψεμματα ωρες ωρες ο θηλασμος είναι εξαντλητικος κ δ εχουμε ολες τις ίδιες αντοχές. Εγω θα σ πω οτι ειναι 3 τ πρωι ο αντρα μ δινει γαλα στη μεγάλη 3 χρόνων σχεδον κ γω στο χρονιαρικο μικρο μας 😂. Δε θα κοιμηθω ποτε χαχαχα ασχετο αλλα να μην πω κ γω τ πονο μου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...