Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ξεκινας και κανεις τη πρωτη ενεση τη 2η μερα περιοδου.Μετα καθε μερα ιδια δοση και ιδια ωρα! Δηλαδη κανεις απο 2η εως και 6η μερα & μετα πας την 7η ή 8η και κανεις εξ αιματος LH,e2 και υπερηχο.αφου δει τα αποτελεσματα ή θα σου πει κανε την οβιτρελ το βραδυ και ελα σε 36 ωρες για την ωοληψια ή θα σου πει ελα ξανα για υπερηχο..εγω συνηθως την 10η μερα κανω ωοληψια..Μετα την ωοληψια θα σου δωσει φαρμακα που θα τα παιρνεις καποια την ιδια μερα ή καποια θα τα ξεκινησεις την επομενη και θα σου πει ποτε θα πας για εμβρυομεταφορα.ή θα πας 3η μερα ή4ηη 5η αναλογα με τη ποσοτητα των εμβρυων και τη στιγμη που θα κρινει εκεινος οτι ειναι δεκτικο το ενδομητριο σου για την ετ.θα συνεχισεις τα φαρμακα καθημερινα απο 10-14 μερες μετα (αναλογα τα εμβρυα)και θα πας για χοριακη 

@Nefeliapσε ευχαριστώ πάρα πολύ. κοπέλα μου να είσαι καλά και να σου πάνε όλα καλά. Δυστυχώς λίγοι καταλαβαίνουν την αγωνία τις Πρωταράς 😉 Είμαι ευχαριστημένη που επέλεξα να γραπτό στην ομάδα γιατί είστε όλες πολύ καλές με τις αγωνίες σας αγωνιούμε και εμείς μαζί σας και σας εύχομαι η κάθε μία ότι επιθυμεί ευχή μου 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Giannouli2013 είπε:

Σευχαριστωωω τοοοσο πολυ❣️
ναι ειναι η πρωτη μεταφορα αλλα με δευτερη ωοληψια,  λογω ενδομητριωσης δεν βγαζω ποιοτικα ωαρια, γιαυτο ειμαι συγκρατημενη για την εξελιξη! Εχω χαρει γιατι μπορω να μεινω εγκυος. Αυτη η ενδομητριωση ειναι τοσο υπουλη... .Ειμαι 32

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις κοριτσιών σε αυτή την ηλικία με θέμα ενδομητριωσης που έμειναν έγκυες με την πρώτη εξωσωματική κ όλα πήγαν τέλεια! Θα πάνε όλα καλά! Συγχαρητήρια🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η dimitra.com 😍 είπε:

@Nefeliapσε ευχαριστώ πάρα πολύ. κοπέλα μου να είσαι καλά και να σου πάνε όλα καλά. Δυστυχώς λίγοι καταλαβαίνουν την αγωνία τις Πρωταράς 😉 Είμαι ευχαριστημένη που επέλεξα να γραπτό στην ομάδα γιατί είστε όλες πολύ καλές με τις αγωνίες σας αγωνιούμε και εμείς μαζί σας και σας εύχομαι η κάθε μία ότι επιθυμεί ευχή μου 😍

Οτι απορια γραψε μας κατευθειαν!! Και χωρις απορια γραφε μας να διπλοτσεκαρεις και να επιβεβαιωνεις γενικως γιατι βγαινουν διαφορα κατα τη πορεια ,Και μαθαινεις κιολας ,να μη μενεις με αποριες ποτε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θέλω να μου πείτε τις προσωπικές εμπειρίες κ τις πληροφορίες σας για τα κέντρα embryolab  k embyoclinic Τσάκος Ηλιας..θα διαλέξω ένα απ'τα δύο..θέλω να μάθω κ οικονομικά πως είναι; ευχαριστώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Ειχε επιτυχια?βλαστοκυστη?καλυτερα λες τεχνητο?εμας το εμβρυακι μας ειναι 5 ημερων

Καλημέρα!! Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα ο τεχνητός ή ο φυσικός. Στην περίπτωση μου πέτυχε. Ηταν η 1η μου εξωσωματική, τα καταψύξαμε όλα (2 βλαστοκυστες είχα σύνολο),  2.5 μήνες μετά κάναμε την ετ (μας καθυστέρησε ο covid) και τώρα διανύω την 5η ή 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης!! Δε βγάζω άκρη με τις βδομαδες η ξανθιά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2020 at 4:14 ΜΜ, ο/η Nansi είπε:

Ορμομολογικες έκανα έχω έλλειψη προγεστερόνης και παίρνω utrogestan 24η-23ημερα ...αυτές τις μέρες θα κλείσω και για σαλπιγγογραφια!!

Ο γυναικολόγος γιατί μου είπε κατευθείαν για εξωσωματική?😕 

Τελικά να υπάρχει ελπίδα ή όχι ....

Καλημέρα,

Ο γυναικολόγος σου το πρότεινε γιατί διάβασε ένα σπερμοδιαγραμμα και είδε τις τιμές κάτω του φυσιολογικού.Οταν υπάρχει σπέρμα και ανοικτές σάλπιγγες κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει τη φυσιολογική σύλληψη.

Απλά θα χρειαστεί περισσότερο χρόνο.Αν του είπες ότι βιάζεσαι ή η ηλικία σου είναι προχωρημένη σου σύστησε αυτό που ξέρει βάση εμπειρίας.

Σου έγραψαν ήδη ότι πρέπει να πας σε ουρολόγο,αυτος θα σας καθοδηγήσει.Καταρχην θα δει αν υπάρχει μικρόβιο,θα ζητήσει δεύτερο σπερμοδιαγραμμα σε δύο μήνες και θα σας δώσει θεραπεία.Δεν είναι τίποτα πραγματικά,το σπέρμα ανανεώνεται κάθε 75 μέρες, μπορεί μέσα σε 6 μήνες να έχει τελείως άλλες τιμές.Επισης,γνώμη μου αυτή,στο σπερμοδιαγραμμα έχει μια ανάλυση που δείχνει πόσες ώρες κινείται το σπέρμα,πχ 3_6_24_75 αν δεις ότι κινείται πχ μόνο το πρώτο 6ωρο τότε τις γόνιμες σου μέρες θα έχεις κάθε μέρα επαφές και πάνω από μία φορά τη μέρα.Το ανά δύο μέρες δεν ταιριαζει στην περίπτωση σου.

Εμάς το σπέρμα βελτιώθηκε μέσα σε ένα χρόνο απλά ηλικιακά δεν έχω περιθώριο να περιμένω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Tillandsia είπε:

Κορίτσια θέλω να μου πείτε τις προσωπικές εμπειρίες κ τις πληροφορίες σας για τα κέντρα embryolab  k embyoclinic Τσάκος Ηλιας..θα διαλέξω ένα απ'τα δύο..θέλω να μάθω κ οικονομικά πως είναι; ευχαριστώ..

Καλημέρα κορίτσι, εγώ είμαι δίπλα στο new life. Μια χαρά ικανοποιημένη έμεινα και έγκυος με την 1η εξωσωματική. Για το embryolab έχω ακούσει καλά λόγια για την άλλη δεν ξέρω να σου πω. Από οικονομικής άποψης 2800€ με μικρογονιμοποιηση. Βασικά στο κέντρο που ήμουν μόνο μικρο κάνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα!! Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα ο τεχνητός ή ο φυσικός. Στην περίπτωση μου πέτυχε. Ηταν η 1η μου εξωσωματική, τα καταψύξαμε όλα (2 βλαστοκυστες είχα σύνολο),  2.5 μήνες μετά κάναμε την ετ (μας καθυστέρησε ο covid) και τώρα διανύω την 5η ή 6η εβδομάδα εγκυμοσύνης!! Δε βγάζω άκρη με τις βδομαδες η ξανθιά...

Καλά αυτό με τις βδομάδες είναι μπέρδεμα.Εγώ τις προάλλες στον υπέρηχο σίγουρα ο γιατρός μου με πέρασε για χαζή! Μου λέει διανυείς την 18η βδομάδα και εγώ του λέω τι λέτε γιατρέ αφού στον υπέρηχο γράφει 17 και 4 ημέρες 🤣🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Καλά αυτό με τις βδομάδες είναι μπέρδεμα.Εγώ τις προάλλες στον υπέρηχο σίγουρα ο γιατρός μου με πέρασε για χαζή! Μου λέει διανυείς την 18η βδομάδα και εγώ του λέω τι λέτε γιατρέ αφού στον υπέρηχο γράφει 17 και 4 ημέρες 🤣🤣🤣🤣🤣

Και όχι τίποτα αλλά και οι εφαρμογές τα υπολογίζουν αλλιώς και άκρη δεν βγάζω.... Και γω στον υπέρηχο στηρίζομαι όταν παω να δω τι γράφει... Ξεκίνησαν οι κλωτσιές;;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Και όχι τίποτα αλλά και οι εφαρμογές τα υπολογίζουν αλλιώς και άκρη δεν βγάζω.... Και γω στον υπέρηχο στηρίζομαι όταν παω να δω τι γράφει... Ξεκίνησαν οι κλωτσιές;;;; 

Κατεβασε το app p.c  λεγεται. ημερολογιο περιοδου με ενα λουλουδακι ροΖ εκει μετα βαλε τελευταια περιοδο και βαλε pregnacy mode

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Κατεβασε το app p.c  λεγεται. ημερολογιο περιοδου με ενα λουλουδακι ροΖ εκει μετα βαλε τελευταια περιοδο και βαλε pregnacy mode

Αυτην την εφαρμογη έχω κ εγώ για την περίοδο χρόνια τώρα. Ελπίζω κ εγώ σύντομα να τη γυρίσω σε pregnancy mode 🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η elena0212 είπε:

Αυτην την εφαρμογη έχω κ εγώ για την περίοδο χρόνια τώρα. Ελπίζω κ εγώ σύντομα να τη γυρίσω σε pregnancy mode 🤰

Θα τη γυρίσεις!!!!!!! Σε λίγες μέρες!!!!💕💕💕🤰🏼🤰🏼🤰🏼
 

@Nefeliap ναι και γω την έχω... Απλά επειδη είμαστε από εξωσωματική δεν ξέρω αν υπολογίζει σωστά... Και αν κατεβάσεις κανα δυο ακόμα εφαρμογές θα δεις πως κάθε μια τα γράφει διαφορετικά γι αυτό μπερδεύομαι... Είμαι και ξανθιά... Δε θέλει πολύ!!!😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Dolphin είπε:

Γνωρίζω αρκετές περιπτώσεις κοριτσιών σε αυτή την ηλικία με θέμα ενδομητριωσης που έμειναν έγκυες με την πρώτη εξωσωματική κ όλα πήγαν τέλεια! Θα πάνε όλα καλά! Συγχαρητήρια🥰

Αχ σευχαριστω! Μακαρι Παναγια μου για ολες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

Πιστεύω θα φτάσουν οι 10 !!! Αλλά έχουμε πει δεν μας νοιάζει ποτέ ο αριθμός παρα μόνο η ποιότητα ......θελουμε ένα και καλό ... 

μέχρι τα 35 βάζουν δυο βάσει νόμου .... και εγβ τους παρακαλούσα για παραπάνω και δεν μπυ έβαζαν .....

καλη επιτυχία κορίτσι μου γλυκό μέσα από την καρδιά μου 

Εννοείτε ένα και καλό θέλουμε! Ανυπομονώ τόσο πολύ για το Σάββατο...💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εσείς είχατε πριστεί καθόλου από τα φάρμακα πριν την εμβρυομεταφορα; και κανένα πονάκι? Παιρνω παρα πολλά φαρμακα βεβαια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Και όχι τίποτα αλλά και οι εφαρμογές τα υπολογίζουν αλλιώς και άκρη δεν βγάζω.... Και γω στον υπέρηχο στηρίζομαι όταν παω να δω τι γράφει... Ξεκίνησαν οι κλωτσιές;;;; 

Ναι όντως και οι εφαρμογές δεν βοηθάνε. Επειδή ανήκουμε στην εξωσωματική οι γιατροί μας, τα μετράνε αλλιώς και οι εφαρμογές τις μετράνε σαν να είχαμε φυσιολογική σύλληψη. Μπα! τίποτα ακόμα, μου είπε απο εβδομάδα θα το αισθανθώ. Τώρα είναι 250gr 1/4 φέτα🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η sokola4 είπε:

Ναι όντως και οι εφαρμογές δεν βοηθάνε. Επειδή ανήκουμε στην εξωσωματική οι γιατροί μας, τα μετράνε αλλιώς και οι εφαρμογές τις μετράνε σαν να είχαμε φυσιολογική σύλληψη. Μπα! τίποτα ακόμα, μου είπε απο εβδομάδα θα το αισθανθώ. Τώρα είναι 250gr 1/4 φέτα🤣🤣🤣🤣

Εκει θα βαλετε ως τελευταια σας περιοδο αυτη που σας εχει πει ο γιατρος σας,δεν ισχυει η κανονική σας.Οποτε θα σας λεει ποσο ειστε ακριβως.ειναι τσεκαρισμενο!Δοκιμαστε τo @annie!& @elena0212 γύρισε το !εγω το εβαλα απο τωρα για γουρι χαχά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Κορίτσια εσείς είχατε πριστεί καθόλου από τα φάρμακα πριν την εμβρυομεταφορα; και κανένα πονάκι? Παιρνω παρα πολλά φαρμακα βεβαια.. 

Ουυυυ φουλ αστο ειδικα στη πρωτη ετ που πηγα ασχετη και ολη μερα χαπακωνομουν 25 για την ακριβια.ποναγε μεση ουρα ροζ τςιμπηματα τραβηγματα ολα  τα ειχα δει τοτε και ασε που δε προλαβαινα ουτε να κοιμηθω! καθε λιγο και λιγακι βαραγε ειδοποιηση..για αυτο τωρα θα παω με φυσικό δε μπορώ να το ξαναπερασω γιατί δεν ειμαι εγω για φαρμακα δεν ειχα παρει ουτε αντιβιωςεις ουτε ντεπον σε ολη μου τη ζωη ποτε,οποτε το συστημα μου προφανως κ τα παιξε..κανε υπομονη αλλα προσεχε αν εχεις καποια βαρια ενοχληση παρε κατευθειαν το γιατρο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ουυυυ φουλ αστο ειδικα στη πρωτη ετ που πηγα ασχετη και ολη μερα χαπακωνομουν 25 για την ακριβια.ποναγε μεση ουρα ροζ τςιμπηματα τραβηγματα ολα  τα ειχα δει τοτε και ασε που δε προλαβαινα ουτε να κοιμηθω! καθε λιγο και λιγακι βαραγε ειδοποιηση..για αυτο τωρα θα παω με φυσικό δε μπορώ να το ξαναπερασω γιατί δεν ειμαι εγω για φαρμακα δεν ειχα παρει ουτε αντιβιωςεις ουτε ντεπον σε ολη μου τη ζωη ποτε οποτε το συστημα μου προφανως κ τα παιξε..κανε υπομονη αλλα προσεχε αν εχεις καποια βαρια ενοχληση παρε κατευθειαν το γιατρο!!

Ουφ τα μετρησα και παιρνω 17! Από Τριτη κόβω Prezolon και αντιβίωση και μένουν τα cyclacur, utrogestan, Κρεμα crinone,παιδικη ασπιρινη 

 

Δεν ξερω ισως φταιει οτι πηραμε και πολλα ωαρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Hope19 είπε:

Ουφ τα μετρησα και παιρνω 17! Από Τριτη κόβω Prezolon και αντιβίωση και μένουν τα cyclacur, utrogestan, Κρεμα crinone,παιδικη ασπιρινη 

 

Δεν ξερω ισως φταιει οτι πηραμε και πολλα ωαρια

17 ! Νταξει μια χαρα εισαι χαχα( κανω πλακα) Οχι !!γιατί εγω σε αυτη την ετ που σου λεω με τα 25 ειχαμε παρει 3 και τα 3 ομως  ηταν μαπα τα πεταξαμε και ξεπαγωσαμε άλλα..αυτα τα φαρμακα τα δινουν για υποστηριξη διοτι εφοσον δε παμε φυσιολογικα το σωμα δεν μπορει να καταλαβει για να εκρινει απο μονο του τα στοιχεια που χρειαζεται ..τη σωστη παραγωγη προγεστερονη κλπ..γιατί να στο πω απλα μας  βαζουν τα εμβρυα ετοιμα κ τελος οποτε δεν λαμβανει « σημα»

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nefeliap είπε:

Ουυυυ φουλ αστο ειδικα στη πρωτη ετ που πηγα ασχετη και ολη μερα χαπακωνομουν 25 για την ακριβια.ποναγε μεση ουρα ροζ τςιμπηματα τραβηγματα ολα  τα ειχα δει τοτε και ασε που δε προλαβαινα ουτε να κοιμηθω! καθε λιγο και λιγακι βαραγε ειδοποιηση..για αυτο τωρα θα παω με φυσικό δε μπορώ να το ξαναπερασω γιατί δεν ειμαι εγω για φαρμακα δεν ειχα παρει ουτε αντιβιωςεις ουτε ντεπον σε ολη μου τη ζωη ποτε,οποτε το συστημα μου προφανως κ τα παιξε..κανε υπομονη αλλα προσεχε αν εχεις καποια βαρια ενοχληση παρε κατευθειαν το γιατρο!!

Φυσικό εννοούμε όταν κάνουμε τη μεταφορά σε επόμενο κύκλο από την ωολληψια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

17 ! Νταξει μια χαρα εισαι χαχα( κανω πλακα) Οχι !!γιατί εγω σε αυτη την ετ που σου λεω με τα 25 ειχαμε παρει 3 και τα 3 ομως  ηταν μαπα τα πεταξαμε και ξεπαγωσαμε άλλα..αυτα τα φαρμακα τα δινουν για υποστηριξη διοτι εφοσον δε παμε φυσιολογικα το σωμα δεν μπορει να καταλαβει για να εκρινει απο μονο του τα στοιχεια που χρειαζεται ..τη σωστη παραγωγη προγεστερονη κλπ..γιατί να στο πω απλα μας  βαζουν τα εμβρυα ετοιμα κ τελος οποτε δεν λαμβανει « σημα»

Αστα πολλά φάρμακα. Είμαστε και οι δυό Γενεσις οποτε ξερεις.. Μόνο την αντιπικτικη δεν κάνω γιατί μάλλον δεν χρειάζεται. Πήγα σε αιματολόγο κι είναι ολα φυσιολογικά. Μόν δύο μοριακές εξετάσεις περιμένουμε.. Από αντιπικτικά μόνο παιδική ασπιρίνη.. Δεν ξέρω αν μου προσθεσουν ενεση ο γιατρός στην εμβρυομεταφορά.  Μόνο τα utrogestan που παίρνω είναι τρία χαπάκια των 200mg , συν την κρεμα προγεστερονης καθε βραδυ και από cyclacur 6 την ημερα τα λευκα χαπακια!! Ασε τα υπόλοιπα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Ξεκινάω σημερα cetrotide  εχω αγχωθεί ο άντρας μου επειδή θα λείπει θα τα καταφέρω να την κανω μονη μου;;; Τη puregon την κανω μονη 

λετε να καταφέρω κι αυτη;;; Αλλιως μπορώ να παω στο φαρμακείο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Lily94 είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε;; Ξεκινάω σημερα cetrotide  εχω αγχωθεί ο άντρας μου επειδή θα λείπει θα τα καταφέρω να την κανω μονη μου;;; Τη puregon την κανω μονη 

λετε να καταφέρω κι αυτη;;; Αλλιως μπορώ να παω στο φαρμακείο;;

Κορίτσι αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να την κάνεις σωστά κατέβα στο φαρμακείο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η nik_02 είπε:

Φυσικό εννοούμε όταν κάνουμε τη μεταφορά σε επόμενο κύκλο από την ωολληψια?

Φυσικός κύκλος είναι χωρίς φάρμακα από την αρχή. Κανεις ωορρηξία και μετά ξεκινάς προγεστερονη. Τεχνητός είναι με φάρμακα από τη 2η μέρα του κύκλου. Αυτά ισχύουν σε επόμενο κύκλο. Της ωοληψιας ούτως η άλλως είναι τεχνητός λόγω διέγερσης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...