Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa127 είπε:

Είναι λογικό να αγχώνεσαι αλλά να κρατήσεις το θετικό που είναι η εμφύτευση!
Την ψυχολογία μη τη συζητάς!!! Όλες στα ίδια είμαστε αλλά θέλει και θετική σκέψη, σίγουρα θα τα καταφέρουμε απλά θα χρειαστούμε λίγο χρόνο παραπάνω!

Προσπαθω να κρατήσω και να σκεφτω κατι θετικό αλλα τιποτα... 

Ειμαι σε αυτες τις μερες που τα βλεπω ολα μαύρα!! Μακαρι να φυγει αυτη η μαυρίλα και οταν ξεκινήσω να ειμαι πιο θετική ☹️☹️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Προσπαθω να κρατήσω και να σκεφτω κατι θετικό αλλα τιποτα... 

Ειμαι σε αυτες τις μερες που τα βλεπω ολα μαύρα!! Μακαρι να φυγει αυτη η μαυρίλα και οταν ξεκινήσω να ειμαι πιο θετική ☹️☹️

Μία από τα ίδια.. Πρέπει όμως να σκεφτόμαστε θετικά...
Εφόσον ο γιατρός μας δίνει ελπίδα ότι θα τα καταφέρουμε πρέπει να τον εμπιστευτούμε.. Κάποια στιγμή θα γίνει για όλες μας το θαύμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@JNtina,σχεδόν όλες μας έχουμε από μια αποτυχημένη προσπαθεια,τουλάχιστον μείναμε άσχετα που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη.Ειναι δύσκολο να το δεχτούμε αλλά σκέψου ότι μας δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε και άλλες προσπάθειες.Το όνειρο μας συνεχίζει απλά θέλει να ψυχολογία και θετικες σκέψεις.Να δεις που στο τέλος θα τα καταφέρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Μία από τα ίδια.. Πρέπει όμως να σκεφτόμαστε θετικά...
Εφόσον ο γιατρός μας δίνει ελπίδα ότι θα τα καταφέρουμε πρέπει να τον εμπιστευτούμε.. Κάποια στιγμή θα γίνει για όλες μας το θαύμα!

Μακαρι ρε κοριτσι μου!! Τι αλλο να πω μακαρι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@JNtina,σχεδόν όλες μας έχουμε από μια αποτυχημένη προσπαθεια,τουλάχιστον μείναμε άσχετα που δεν προχώρησε η εγκυμοσύνη.Ειναι δύσκολο να το δεχτούμε αλλά σκέψου ότι μας δίνεται η δυνατότητα να κάνουμε και άλλες προσπάθειες.Το όνειρο μας συνεχίζει απλά θέλει να ψυχολογία και θετικες σκέψεις.Να δεις που στο τέλος θα τα καταφέρεις.

Σιγουρα παιζει ρόλο αυτο που λες οτι ειναι θετικό οτι υπήρξε εγκυμοσύνη άσχετα με την έκβαση... 

Απλα φοβαμαι πόσες ακομα αποτυχίες θα υποστώ για να τα καταφέρω... 

Κουραστηκα και με τις εξετασεις και η αναμονή ειναι που με τρελαίνει τελειως... Ασε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@JNtina,πόσες προσπάθειες έχεις κάνει;Δεν σου έχουν πει την αιτία που δεν μπορεί να προχωρήσει;

Περιμενω καρυοτυπο εμβρύου για να δουμε εαν υπήρξε καποια αιτία κι αν θα χρειαστεί να κανω κι αλλες εξετασεις. 
Αυτη ηταν η πρώτη εξωσωματικη και παλινδρόμησε στις 6 εβδομάδες... 

Πριν ειχα αλλη μια εγκυμοσύνη, με φυσιολογική σύλληψη και απέβαλα στις 22 εβδομάδες! Χωρις καμια γνωστή αιτία! Για αυτο η απόγνωση μου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@JNtina,βήμα βήμα θα διορθωθεί το πρόβλημα και θα τα καταφέρεις.Μην αφήνεις να σε παίρνει από κάτω,πάντα να σκέφτεσαι ότι σου δίνεται η δυνατότητα να ξαναπροσπαθήσεις.Υστεροσκοπηση έχεις κάνει;Βοηθάει πολύ έτσι ώστε να εχουμε όπως αποκαλούν οι γιατροί το χωράφι υγιές και ετοιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@JNtina,βήμα βήμα θα διορθωθεί το πρόβλημα και θα τα καταφέρεις.Μην αφήνεις να σε παίρνει από κάτω,πάντα να σκέφτεσαι ότι σου δίνεται η δυνατότητα να ξαναπροσπαθήσεις.Υστεροσκοπηση έχεις κάνει;Βοηθάει πολύ έτσι ώστε να εχουμε όπως αποκαλούν οι γιατροί το χωράφι υγιές και ετοιμο.

@Μαρία Μαχ βοηθάει όντως η υστεροσκοπηση; εγώ τώρα θα κάνω γιατί στις  δυο εμβρυομεταφορες  που έκανα πήρα μηδέν χοριακη  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@JNtina,βήμα βήμα θα διορθωθεί το πρόβλημα και θα τα καταφέρεις.Μην αφήνεις να σε παίρνει από κάτω,πάντα να σκέφτεσαι ότι σου δίνεται η δυνατότητα να ξαναπροσπαθήσεις.Υστεροσκοπηση έχεις κάνει;Βοηθάει πολύ έτσι ώστε να εχουμε όπως αποκαλούν οι γιατροί το χωράφι υγιές και ετοιμο.

Σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου!!! Να εισαι καλα!! Και για σενα ευχομαι κάθε επιτυχια και γρηγορα καθώς και για ολα τα κορίτσια στο φόρουμ!! ❤️
Περιμενω πρωτα να βγουν τα αποτελέσματα καρυοτυπου και αναλόγως θα πράξει και ο εξωσωματικός μου... ειμαι στην αναμονή...Τωρα εκανα απόξεση, οποτε δεν ξερω αν μπορω να κανω και υστεροσκοπηση σε τοσο μικρό χρονικό διάστημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy,εγώ μετά την πρώτη μου προσπάθεια που είχα ξεκινήσει με καλή χοριακη και δυστυχώς στη συνέχεια δεν κατάφερα να συνεχίσω,στο κέντρο που είμαι οι εξετάσεις που κάναμε εσως ήταν καρυότυπος,κυστική ίνωση και υστεροσκοπηση.Η σαλπιγγογραφια μου ήταν καθαρή αλλά δεν δείχνει σε βάθος και έτσι μετά από την αποτυχία μου ο εξωσωματικος  και συγκεκριμένα την Παρασκευή 26 Μαρτίου την έκανα,ο γιατρός μου αφαίρεσε δύο μικρές  συμφυσεις και μου έκανε και επιφανειακό καθαρισμό.Με την υστεροσκοπηση πας με καλύτερα αποτελέσματα την επόμενη φορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Ιωάννα28iwantababy,εγώ μετά την πρώτη μου προσπάθεια που είχα ξεκινήσει με καλή χοριακη και δυστυχώς στη συνέχεια δεν κατάφερα να συνεχίσω,στο κέντρο που είμαι οι εξετάσεις που κάναμε εσως ήταν καρυότυπος,κυστική ίνωση και υστεροσκοπηση.Η σαλπιγγογραφια μου ήταν καθαρή αλλά δεν δείχνει σε βάθος και έτσι μετά από την αποτυχία μου ο εξωσωματικος  και συγκεκριμένα την Παρασκευή 26 Μαρτίου την έκανα,ο γιατρός μου αφαίρεσε δύο μικρές  συμφυσεις και μου έκανε και επιφανειακό καθαρισμό.Με την υστεροσκοπηση πας με καλύτερα αποτελέσματα την επόμενη φορά.

Μάλιστα..  Εγώ έκανα υστεροσαλπιγγογραφια όπου έδειξε συμφισεις και περιμένω να αδιαθετησω για να κάνω την υστεροσκοπηση...σου είπε μετά από πόσο καιρό μπορείς να ξεκινήσεις προσπάθεια; εγώ θα ξεκινήσω από την αρχή ενέσεις γιατί δεν έχω κατεψυγμένο υλικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy,τουλάχιστον δύο μηνες θέλει για να ξαναπροσπαθήσεις.απο τις ορμόνες και γενικά το πρωτόκολλο που ακολουθεί καθεμία μας επηρεάζεται το όλο σύστημα και για να αποδόσει καλά θέλει ξεκούραση.Εγω έκανα πρώτη εμβρυομεταφορα 26 Φεβρουαρίου χωρίς να περάσω επιτροπή.Τωρα δεύτερη προσπάθεια θα περάσω επιτροπή πρώτη φορά 3 με 7 Μαιου και θα μπω ξανά στη διαδικασία.Και εγώ δεν έχω κατεψυγμένα.Το θέμα είναι ότι μπορεί από την διέγερση να έχουμε αρκετά αλλά εμείς θέλουμε ένα και καλό για να γατζωθει χωρίς πρόβλημα.Γι'αυτο θέλει χαλάρωση και όχι βιαστικές κινήσεις.Μην αγχώνεσαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Ιωάννα28iwantababy,τουλάχιστον δύο μηνες θέλει για να ξαναπροσπαθήσεις.απο τις ορμόνες και γενικά το πρωτόκολλο που ακολουθεί καθεμία μας επηρεάζεται το όλο σύστημα και για να αποδόσει καλά θέλει ξεκούραση.Εγω έκανα πρώτη εμβρυομεταφορα 26 Φεβρουαρίου χωρίς να περάσω επιτροπή.Τωρα δεύτερη προσπάθεια θα περάσω επιτροπή πρώτη φορά 3 με 7 Μαιου και θα μπω ξανά στη διαδικασία.Και εγώ δεν έχω κατεψυγμένα.Το θέμα είναι ότι μπορεί από την διέγερση να έχουμε αρκετά αλλά εμείς θέλουμε ένα και καλό για να γατζωθει χωρίς πρόβλημα.Γι'αυτο θέλει χαλάρωση και όχι βιαστικές κινήσεις.Μην αγχώνεσαι.

Ναι κατάλαβα.. Εγώ ορμόνες και ενέσεις έκανα τον Σεπτέμβρη και ωοληψια και τη μια εμβρυομεταφορά την έκανα Σεπτέμβρη στον ίδιο κύκλο και την άλλη Δεκέμβρη.. Τώρα θέλω να κάνω την υστεροσκοπηση και θα ήθελα να σου πω να ξεκινήσω άμεσα τις ενέσεις για να δούμε πόσα θα γονιμοποιηθουν (λόγω σπέρματος έχουμε θέμα) και για να γίνει η pgd λόγω στίγματος..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy,όταν κάνεις την υστεροσκοπηση και σου αφαιρέσει ο γιατρός  τις συμφυσεις που υπάρχουν,θα περιμένεις αποτελέσματα από την βιοψια.Αν σου έχουν μείνει μονάδες από ενέσεις και φάρμακα από την προηγούμενη προσπάθεια και δεν χρειάζεται να περάσεις ξανά επιτροπή,σε συνεννόηση με τον γιατρό σου βάση της βιοψίας αν σου πει να προχωρήσεις κάντο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Ιωάννα28iwantababy,όταν κάνεις την υστεροσκοπηση και σου αφαιρέσει ο γιατρός  τις συμφυσεις που υπάρχουν,θα περιμένεις αποτελέσματα από την βιοψια.Αν σου έχουν μείνει μονάδες από ενέσεις και φάρμακα από την προηγούμενη προσπάθεια και δεν χρειάζεται να περάσεις ξανά επιτροπή,σε συνεννόηση με τον γιατρό σου βάση της βιοψίας αν σου πει να προχωρήσεις κάντο.

Α ναι σωστά μου χε πει και για βιοψία.. Έχω μοναδες και θα πάω να πάρω τα χάπια όταν μου πει ο γιατρός.. Πόνεσες καθόλου;  εχω πολύ άγχος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy,με μέθη έγινε όπως στην ωοληψια.Δεν κατάλαβα κάτι ,είχα μικρούς πόνους σαν περιόδου οταν ξύπνησα και από Παρασκευή μεχρι Δευτέρα προχθές δλδ ελάχιστο αίμα.Φυσιολογικο μου είπαν.Αυτο γίνεται στην περίπτωση μου είπαν όταν από απλή εξέταση καταλήγει σε επέμβαση.Και τα ποσοστά επιτυχίας ανεβαίνουν.Μην αγχώνεσαι καθόλου😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Ιωάννα28iwantababy,με μέθη έγινε όπως στην ωοληψια.Δεν κατάλαβα κάτι ,είχα μικρούς πόνους σαν περιόδου οταν ξύπνησα και από Παρασκευή μεχρι Δευτέρα προχθές δλδ ελάχιστο αίμα.Φυσιολογικο μου είπαν.Αυτο γίνεται στην περίπτωση μου είπαν όταν από απλή εξέταση καταλήγει σε επέμβαση.Και τα ποσοστά επιτυχίας ανεβαίνουν.Μην αγχώνεσαι καθόλου😉

Σ'ευχαριστω πάρα πολύ... Μου έδωσες πολύ κουράγιο.. Εύχομαι σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!! Όλα θα πανε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy,εσύ με το που αδιαθετησεις έρχεσαι σε επικοινωνία μαζί τους για να σου κλείσουν το ραντεβού για υστεροσκοπηση.Οσο για το θέμα με το σπέρμα ίσως στην πορεία πουν τον σύζυγό να καταψυξουν σπέρμα για να έχουν υλικό εφεδρικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Ιωάννα28iwantababy,εσύ με το που αδιαθετησεις έρχεσαι σε επικοινωνία μαζί τους για να σου κλείσουν το ραντεβού για υστεροσκοπηση.Οσο για το θέμα με το σπέρμα ίσως στην πορεία πουν τον σύζυγό να καταψυξουν σπέρμα για να έχουν υλικό εφεδρικό.

Έχει αζωοσπερμια και έχουμε υλικό από βιοψία που έχει κάνει. .. Το Σαββατο θα αιτηθουμε να τα μεταφέρουμε στο άλλο κέντρο.. .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy,όλα καλά θα πάνε.Αργα και σταθερά και θα πετύχουμε όλες το επιθυμητό αποτέλεσμα.Και όπως ξαναειπα εύχομαι το 2021 και το 2022 για όλες μας να κρατάμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/5/2020 at 10:19 ΠΜ, ο/η Kukki είπε:

Στα 2,600ε υπολογίζεις και κατάψυξη (375ε) και μεταφορά (600ε) και την αμοιβή γιατρού;

Αν ναι είναι πολύ καλά...

Εμένα η αμοιβή του γιατρού ήταν 500 ευρώ για οωληψία & 400 ευρώ για εμβρυομεταφορά και το κέντρο που πήγα για όλα οωληψία, εμβρυομεταφορα, καλλιέργεια βλαστοκύστων, κατάψυξη βλαστοκυστών ένα έτος, όλα μαζί 1800 ευρώ. Σύνολο 2700 ευρώ. Βεβαία υπολογίζω ότι χάλασα περίπου σύνολο 3500 ευρώ για τις εξετάσεις για την επιτροπή και τα φάρμακα που πήρα (cyclacur 60 ευρώ ovitrelle κλπ) και για έξτρα εξετάσεις.

Το τεστ COVID για την οωληψία ήταν δωρεάν για μένα & 45 ευρώ για τον σύζυγο και στη  εμβρυομεταφορά πλήρωσα μόνο εγώ 35 ευρώ γιατί έγινε σε επόμενο κύκλο. Δεν πέτυχε η εξωσωματική και επισκέφτηκα και δεύτερο κέντρο που μου είπαν 800 ευρώ για υστεροσκόπηση και 3500 ευρώ για οωληψία-εμβρυομεταφορά-κατάψυξη-αμοιβή γιατρού, αφού δεν έχω άλλα κατεψυγμένα και πρέπει να κάνω από την αρχή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ιωάννα28iwantababy, οποιοδήποτε θέμα να υπάρχει με το σπέρμα εμείς θέλουμε ένα και καλό και επειδή υπάρχουν τροποι όλα θα γίνουν.Υπομονη και πίστη να έχουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Μαρία Μαχ είπε:

@Ιωάννα28iwantababy, οποιοδήποτε θέμα να υπάρχει με το σπέρμα εμείς θέλουμε ένα και καλό και επειδή υπάρχουν τροποι όλα θα γίνουν.Υπομονη και πίστη να έχουμε...

Μακάρι να τα καταφέρουμε.. Πραγματικά έχω αγχωθεί καμία βλαστοκυστη δεν βγήκε ΑΑ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...