Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Σας διαβαζω και ειπα κι εγω να πω την ιστορια μου( καποιες ισως τα εχουμε ξαναπεί) . 
Εν συντομία λοιπον, 3 σπερματενχύσεις τιποτα. Σεπτεμβρη του 2020 1η εξωσωμ. στον Π γιατι αφου οι εξετασεις μ ηταν οκ κ του αντρα μ ειπαμε να παμε εκει τσακ μπαμ να γινει. 3 έμβρυα 5ης μέρας φρέσκα βαλαμε τιποτα 0 χοριακη. Υστεροσκοπιση, ngs ολα καλα. Ιανουαριο 2η εξως. Κατεψυγμένα 3 έμβρυα 3ης μέρας. Παλι Ο χοριακη. 
εγω να πεσω να πεθανω λεω τωρα; Να παω σε αιματολογο, να κανω κι αλλες εξετσεσεις; Προεμφυτευτικο; Μου λεει οχι οχι παμε για την 3η εξως. Δε μπορουσα ομως ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι δε φταιει κατι ή αν φταιει. Να διορθωθεί. Τεσπα παω τα κανω ολα και αιματολογικά (Λευκού) , ενδοκρινολόγο, ξανα ορμονικές, καλλιέργεια, ο αντρας μου ξανα ολα απο την αρχη και ολα ειναι καλα! 
μ Δεν ξερω τι να φταιει, δεν ξερω αν θα μοορω να γινω μαμα, δε ξερω αν αντέξω αλλη αποτυχία 🥺ζητω συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο 😞

Γεια σου κοριτσι μου!!! 
Κι εγω τα ιδια σκεφτομαι οτι ισως και να μη τα καταφέρω, οτι θα κανω πολλες πολλες προσπάθειες και ισως να μην πετύχω τιποτα... ειναι φυσιολογικό να εχουμε αυτα τα άγχη και τις αγωνίες! Λεω να το προσπαθησω οσο μπορω και οσο με παίρνει ψυχολογικά, για να ειμαι σιγουρη οτι εχω εξαντλήσει κάθε προσπάθεια!! Ευχομαι να το πετύχω, ευχομαι να το πετύχεις κι εσυ κι ολες οι κοπέλες εδω που κανουμε ο, τι μπορουμε!!!! 
Καλη επιτυχια κοριτσι μου, ευχομαι σύντομα να εχεις ενα μωρακι!!! 🥰🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η soudim είπε:

Καλησπέρα σας!!! Είμαστε και εμείς από τα ατυχα ζευγάρια που προσπαθούν πολλά χρόνια για μωράκι αλλά τίποτα. Πρόσφατα επισκέφτηκαμε ένα κέντρο υπογονιμοτητας στη Πάτρα που μένουμε και κάνοντας μόνο ένα κολπικό υπέρηχογράφημα και διχω; κάποιες εξετάσεις περαιτέρω μας είπε να πάμε από εβδομάδα με 3000 στο χέρι για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με ξένα ωάρια. Λόγω ηλικίας μας είπε ότι είναι λίγες οι πιθανότητες με δικά μου ωάρια και ότι εφαρμόζοντας αυτή τη μέθοδο θα είχαμε σχεδόν σίγουρο αποτέλεσμα. Το συνολικό κόστος θα ήταν 5000 ευρώ. Δε θα έπρεπε να προχωρήσει σε κάποιες εξετάσεις; Ποιες είναι αυτές; Ξέρει κάποια να μου πει κάποιο κέντρο γονιμοτητας στη Πάτρα; 

θα είχα φεύγει από χθες από εκεί... χωρίς εξετάσεις χωρίς τίποτα και είπε αυτό? κοπέλα μου έχεις φύγει και έχεις πάει άλλου για αρχή πρέπει να κάνετε εξετάσεις όπως ορμονολογικεςσ αμη και σπερματοδιαγραμμα με καλιεργια μαζί και να βρείτε έναν καλό εξωσωματικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Frid είπε:

Καλώς ήρθες και εσυ κοπέλα μου ,μαζί μπήκαμε στο φόρουμ εμείς 😊!!Απο τη δίκη μου εμπειρία και μετά από ψάξιμο τρία χρονια τώρα θα σου πω μόνο ότι εγω γιατρός δεν είμαι αλλά εξωσωματικη χωρίς τις απαραίτητες εξετάσεις εγω δεν θα έκανα ακόμα και αν ήταν μονόδρομος για να γίνω μαμά !!!Κανε πρώτα τις εξετάσεις σου και μετά ξεκινά για να μη στεναχωριέσαι μετά κάπως παρέλειψες κάτι .Δεν είναι δύσκολες οι εξετάσεις ,θα σου πάρουν κάποιο χρόνο αλλά είναι καλο να τις κανείς ,θα μπορούσα να σου γράψω κάποιες εδώ αλλα μπορεί να ξεχάσω κάποια όποτε θα σου πρότεινα να βρεις αρχικά ένα άλλο γιατρό να σε καθοδηγήσει με αυτό.Ολα καλά θα πάνε θα δεις απλά κάνε τα σωστά βήματα 😊

Συμφωνω με τη φιλη @Frid! Να κανεις ολες τις απαραίτητες εξετασεις κι εσυ και ο αντρας σου για να ειστε σίγουροι οτι η εξωσωματικη ειναι η λύση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σε ολα τα κοριτσια!Καινουριο μελος μολις γραφτηκα να περναω την ωρα μου με καποιον που γνωριζει τις καταστασεις που τραβαμε.Για την δικια μου ιστορια δε θα πω πολλα να μη σας μαυριζω την μερα αλλα θα σας πω οτι ειμαι στη 3η προσπαθεια εξωσωματικης.Διαβαζα μερες το φορουμ και βασικα δε πιστευα οτι υπηρχε εφοσον ειναι ενα θεμα ταμπου οσο προχωρημενη κι αν υποτιθεται πως ειναι η εποχη.Καλως σας βρηκα και καλες κουβεντες να εχουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Μπράβο κοριτσακι μου με το καλο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Frid @JNtinaΠαίρνω κουραγιο απο ολες σας! Και απο κοριτσια που εχουν παλέψει κι τα εχουν καταφέρει! 
Μα πως ειναι δυνατον να ειναι ολα καλα, λαπαροσκοπιση, υστεροσκοπιση, ngs, εχω amh 4.1 και fsh 9, 2 και να μη προκύπτει! Το μονο που δεν εχω ελέγξει ειναι τα έμβρυα που θα κανω κι αυτο! Θα τα καταφερουμε ρε κοριτσια τι στο καλο! Υπομονη, ψυχική δυναμη και ηρεμια 🙏🏻 Αχχχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Εεεεεεεεεεεελα ρε κοριτσι μου!!!! Μπραβο!!!! Σουπερ!!! Ειδες που ανησυχουσες;;; Ολα καλα!!!! 
Με το καλο και για τις επόμενες χοριακες! Να εχεις καλούς διπλασιασμούς!!! ❤️🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Συγχαρητήρια,,,τι ωραία νέα!!!!! Μπράβο κοριτσι μου όμορφο,,,,εύχομαι να ευχαριστηθεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη τώρα!!!! Με το καλό!!!! 🙏👶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Μπράβο!!!!!!!Αντε με μια καλή και ευκολη τελειόμηνη κυηση!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

Καλημερα κοριτσια!!! Σας διαβαζω και ειπα κι εγω να πω την ιστορια μου( καποιες ισως τα εχουμε ξαναπεί) . 
Εν συντομία λοιπον, 3 σπερματενχύσεις τιποτα. Σεπτεμβρη του 2020 1η εξωσωμ. στον Π γιατι αφου οι εξετασεις μ ηταν οκ κ του αντρα μ ειπαμε να παμε εκει τσακ μπαμ να γινει. 3 έμβρυα 5ης μέρας φρέσκα βαλαμε τιποτα 0 χοριακη. Υστεροσκοπιση, ngs ολα καλα. Ιανουαριο 2η εξως. Κατεψυγμένα 3 έμβρυα 3ης μέρας. Παλι Ο χοριακη. 
εγω να πεσω να πεθανω λεω τωρα; Να παω σε αιματολογο, να κανω κι αλλες εξετσεσεις; Προεμφυτευτικο; Μου λεει οχι οχι παμε για την 3η εξως. Δε μπορουσα ομως ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι δε φταιει κατι ή αν φταιει. Να διορθωθεί. Τεσπα παω τα κανω ολα και αιματολογικά (Λευκού) , ενδοκρινολόγο, ξανα ορμονικές, καλλιέργεια, ο αντρας μου ξανα ολα απο την αρχη και ολα ειναι καλα! 
μ Δεν ξερω τι να φταιει, δεν ξερω αν θα μοορω να γινω μαμα, δε ξερω αν αντέξω αλλη αποτυχία 🥺ζητω συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο 😞

γιατί δεν κανείς και μια φορά σκρατσιν ? εγώ θα έφερνα γνώμη και όλου ιατρού. σου εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Jesabell είπε:

@Frid @JNtinaΠαίρνω κουραγιο απο ολες σας! Και απο κοριτσια που εχουν παλέψει κι τα εχουν καταφέρει! 
Μα πως ειναι δυνατον να ειναι ολα καλα, λαπαροσκοπιση, υστεροσκοπιση, ngs, εχω amh 4.1 και fsh 9, 2 και να μη προκύπτει! Το μονο που δεν εχω ελέγξει ειναι τα έμβρυα που θα κανω κι αυτο! Θα τα καταφερουμε ρε κοριτσια τι στο καλο! Υπομονη, ψυχική δυναμη και ηρεμια 🙏🏻 Αχχχχ

Ακριβως!!!! Που θα παει θα το πετύχουμε!!! Να περνούμε θάρρος απο τα κορίτσια εδω στο φορούμε που τα έχουν καταφέρει, έχουν τα μωράκια τους αγκαλια και μας λενε οτι αξίζει ολη αυτη η προσπάθεια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

τελεια νέα.. μπράβο όλα καλά θα πάνε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η soudim είπε:

Καλησπέρα σας!!! Είμαστε και εμείς από τα ατυχα ζευγάρια που προσπαθούν πολλά χρόνια για μωράκι αλλά τίποτα. Πρόσφατα επισκέφτηκαμε ένα κέντρο υπογονιμοτητας στη Πάτρα που μένουμε και κάνοντας μόνο ένα κολπικό υπέρηχογράφημα και διχω; κάποιες εξετάσεις περαιτέρω μας είπε να πάμε από εβδομάδα με 3000 στο χέρι για να προχωρήσουμε σε εξωσωματική με ξένα ωάρια. Λόγω ηλικίας μας είπε ότι είναι λίγες οι πιθανότητες με δικά μου ωάρια και ότι εφαρμόζοντας αυτή τη μέθοδο θα είχαμε σχεδόν σίγουρο αποτέλεσμα. Το συνολικό κόστος θα ήταν 5000 ευρώ. Δε θα έπρεπε να προχωρήσει σε κάποιες εξετάσεις; Ποιες είναι αυτές; Ξέρει κάποια να μου πει κάποιο κέντρο γονιμοτητας στη Πάτρα; 

Καλημέρα @soudim, εύχομαι όλα να πάνε καλά. Η δική μου γνώμη είναι να επισκεφθείς επειγόντως άλλο κέντρο το οποίο να είναι έμπειρο και αξιόπιστο. Σε καμία περίπτωση να μην πας με δανεικά χωρίς να έχεις δοκιμάσει τα δικά σου και σε απολύτως καμία χωρίς βασικές εξετάσεις, ορμονολογικες, σαλπιγγογραφια, σπερμοδιαγραμμα, κατακερματισμο κλπ.  Τα δανεικά ωάρια είναι για κάποιους γιατρούς η εύκολη λύση και σε αρκετές περιπτώσεις το θέμα μετατρέπεται σε εμπόριο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η JNtina είπε:

Ακριβως!!!! Που θα παει θα το πετύχουμε!!! Να περνούμε θάρρος απο τα κορίτσια εδω στο φορούμε που τα έχουν καταφέρει, έχουν τα μωράκια τους αγκαλια και μας λενε οτι αξίζει ολη αυτη η προσπάθεια... 

Ετσι όπως τα λες!!!Μακάρι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaposetsi είπε:

γιατί δεν κανείς και μια φορά σκρατσιν ? εγώ θα έφερνα γνώμη και όλου ιατρού. σου εύχομαι η επόμενη να είναι και η τυχερή σου!!!

Πηρα εννοειται, γιατι καλος, χρυσός, τοπ και πανακριβως ο Π αλλα δε μ αρεσε που ηθελε 3η ετ καπακι. Και απευθύνθηκα κ αλλου ο οποιος με ξανα ξεσκόνισε κ τον αντρα μου κι ολα καλα! Στην ύστερο π εκανα εκανα κ σκρατσινγκ πριν την 2 η ετ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Συγχαρητηρια!!!!!! Μια τελειόμηνη υπεροχη εγκυμοσυνη σου ευχομαι! Ολα τα καλα του κοσμου! 🌸☺️💕💓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Έλα ρε γλυκό κορίτσι!!!!! Τι υπέροχα νέα!!!! Συγχαρητήριαααααα!!!! 🤪🤪🤪🤪🤪!!!!! Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη!!!!! 🥳🥳🥳🥳!!!! ❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Στα είπα και στο μήνυμα θα στα πω κι από εδώ!!! Συγχαρητήρια κορίτσι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!❤️ Να έχεις τεράστιες χοριακες  , μια εύκολη και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!!!!!!!! 🙏🙏🤰🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Jesabell είπε:

Πηρα εννοειται, γιατι καλος, χρυσός, τοπ και πανακριβως ο Π αλλα δε μ αρεσε που ηθελε 3η ετ καπακι. Και απευθύνθηκα κ αλλου ο οποιος με ξανα ξεσκόνισε κ τον αντρα μου κι ολα καλα! Στην ύστερο π εκανα εκανα κ σκρατσινγκ πριν την 2 η ετ..

έχεις κάνει και καρυοτυπο και κυστικη ινωση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Μπράβο, μπράβο, συγχαρητήρια! Εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να πανε ολα καλα και θα πάνε όλα καλά!!! Θετική σκέψη να έχεις και σε 9 μήνες να κρατάτε το μωράκι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η kaposetsi είπε:

έχεις κάνει και καρυοτυπο και κυστικη ινωση?

Οοοο ναι! Καρυοτυπο, κυστικη, θρομβοφιλια, ANA, ορμονικές, καλλιέργεια, υστεροσκοπιση, λαπαροσκοπιση, σπερμοδιαγραμμα, οξειδωτικό στρες, κατακερματισμό dna, ,ενδοκρινολόγο, ΝΟΜΙΖΩ ΟΛΑ! 🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Κορίτσια καλημέρα!!!!

8η μέρα μετά απο εμβρυομεταφορά πήρα τα αποτελέσματα χοριακής 124.68 !!!! Δεν το πιστεύω μας άκουσε όλη η πολυκατοικία απο τη  χαρά!!!!

Ελπίζω να συνεχίσει και να μας πάει καλά!!!

 

Δεν πατάω στη γη, τα έχω χαμένα! Δεν το πιστεύω!

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου ,σου ευχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη και ένα γερό μωράκι σύντομα στην αγκαλιά σου,δε σε ξέρω αλλά χαιρομαι πολύ με τη χαρά σου 😊😊😊 !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Jesabell είπε:

@Frid @JNtinaΠαίρνω κουραγιο απο ολες σας! Και απο κοριτσια που εχουν παλέψει κι τα εχουν καταφέρει! 
Μα πως ειναι δυνατον να ειναι ολα καλα, λαπαροσκοπιση, υστεροσκοπιση, ngs, εχω amh 4.1 και fsh 9, 2 και να μη προκύπτει! Το μονο που δεν εχω ελέγξει ειναι τα έμβρυα που θα κανω κι αυτο! Θα τα καταφερουμε ρε κοριτσια τι στο καλο! Υπομονη, ψυχική δυναμη και ηρεμια 🙏🏻 Αχχχχ

Ένα έχω να πω. Ο επιμένων νικά! Κάποια στιγμή όλες μας θα τα καταφέρουμε αργά ή γρήγορα.  Έχω πολλές ιστορίες που με έχουν εμπνεύσει.  Μια φίλη μου χωρις να έχει κανένα προωθήσεις ούτε αυτή ούτε ο αντρας της εμεινε εγκυος με την 6η ετ μετά από 1,5 χρόνο εξωσωματικων (3 εξωσωματικές,  6 ετ) . Ταλαιπωρωθηκε? Ναι. Κουράστηκε? Ναι. Τα κατάφερε? ΝΑΙ!!! Και το μωράκι της τώρα είναι ενός έτους.

Θα ρθει για όλες μας αυτή η στιγμή, για άλλες πιο σύντομα και με λιγότερο πόνο για άλλες μας πιο αργά και με περισσότερο πόνο. Το αποτέλεσμα όμως είμαι σίγουρη ότι θα είναι το ίδιο για όλες μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ένα έχω να πω. Ο επιμένων νικά! Κάποια στιγμή όλες μας θα τα καταφέρουμε αργά ή γρήγορα.  Έχω πολλές ιστορίες που με έχουν εμπνεύσει.  Μια φίλη μου χωρις να έχει κανένα προωθήσεις ούτε αυτή ούτε ο αντρας της εμεινε εγκυος με την 6η ετ μετά από 1,5 χρόνο εξωσωματικων (3 εξωσωματικές,  6 ετ) . Ταλαιπωρωθηκε? Ναι. Κουράστηκε? Ναι. Τα κατάφερε? ΝΑΙ!!! Και το μωράκι της τώρα είναι ενός έτους.

Θα ρθει για όλες μας αυτή η στιγμή, για άλλες πιο σύντομα και με λιγότερο πόνο για άλλες μας πιο αργά και με περισσότερο πόνο. Το αποτέλεσμα όμως είμαι σίγουρη ότι θα είναι το ίδιο για όλες μας!!!

Συμφωνω 100% σφίγγουμε τα δοντια περνουμε δυναμη κ προχωραμε! Καποιες στιγμες( σπάνιες για μενα διοτι σχεδον παντα ειμαι αισιοδοξη και πολυ δυνατη κατα τα λεγόμενα των γυρω μου) γονατίζω απο φοβο; Απο αγχος; Απο ανυπομονησία; Απο απογοήτευση; Ωστοσο προσπαθω να βλεπω ολα τα κοριτσια π το παλεύουν κ στο τελος τα καταφερνουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι.. γενικότερα παίρνω πολλααααά!! Αλλά μη συγκρίνεις γιατί έρχομαι και από εξωσωματική με διάφορα θέματα.. Filicine παίρνω χρόνια και λόγω στίγματος αλλά όχι ολόκληρο το χάπι γιατί είναι υπερβολική δόση.. πριν την εγκυμοσύνη έπαιρνα 1/2 χάπι μέρα παρά μέρα και έλεγχα πάντα τα αποθέματα με εξετάσεις.. στην εγκυμοσύνη τώρα παίρνω 1/2 χάπι κάθε μέρα και ότι λίγο έχουν οι πολυβιταμινες μέσα.. τα 5mg συστήνονται σε γυναίκες με ιστορικό ελαττώματα του νευρικού σωλήνα σε προηγούμενη κύηση.. αν και ξέρω ότι πολλοί γιατροί τα δίνουν επικουρικά σε όλες χωρίς να χρειάζεται συνήθως.. και ο δικός μου δηλαδή το ίδιο αλλά μετά από συζήτηση κατέληξα να παίρνω μισό που πάλι το θεωρώ πολύ προσωπικά και σύμφωνα με τις εξετάσεις μου.. Από συμπληρώματα το ίδιο.. παίρνω διάφορα.. αλλά σίδηρο μου είπαν όχι..! 🤷 Αλήθεια και τα υπόλοιπα κορίτσια... Τι σας έχουν πει εσάς ότι μπορείτε να παίρνετε από συμπληρώματα;
    • Είμαι σίγουρη ότι με καταλαβαίνεις απόλυτα αγάπη.. αισθάνομαι βέβαια άσχημα για το μωράκι αυτό ότι το αδικώ.. αλλά μέχρι την αυχενική και να δω ότι είναι υγιές, δεν μπορώ να αφήσω τον εαυτό μου να δεθεί μαζί του.. που δεν έχω "αγγίξει" κάν όσα πέρασες εσύ κοριτσάκι μου και που δεν θα ευχομουν σε κανέναν άνθρωπο ποτέ να περάσει τόσες δυσκολίες γενικά για να φτάσει να κρατήσει το μωρό του αγκαλιά... Εμένα με έχουν πάρει "χαμπάρι" αρκετοί τρίτοι και με ρωτάνε, ίσως επειδή έχω πρηστεί παααάρα πολύ και έχω βάλει κάποια κιλά.. δεν ξέρω αν φταίει η κορτιζόνη που παίρνω ή και οι διεγέρσεις που προηγήθηκαν βέβαια και η κατακράτηση που προέκυψε εξαιτίας αυτών (έχω ξεκινήσει ήδη διατροφολόγο πρώτα για το θέμα ζαχάρου να είναι υπό έλεγχο και δεύτερον για να μην παρά ξεφύγω...) Αυτή τη φορά όμως γενικότερα το παραδέχομαι και το λέω λίγο πιο εύκολα όχι γιατί θέλω να το μοιραστώ αλλά γιατί επιλέγω να πιέσω τον εαυτό μου να είναι πιο αισιόδοξος για αυτή την εγκυμοσύνη και ότι όλα θα πάνε καλά μέχρι τέλους.. εύχομαι ολόψυχα να μην μου γυρίσει μπούμερανγκ...😕 Λες σε έναν χρόνο από τώρα να συζητάμε για τη διατροφή του παιδιού;;;; 😅😅😅 Αχχχ μακάρι Παναγίτσα μου!!!! 🙏🙏🙏🤞🤞🤞 Το συζητάω με μια φίλη μου που τώρα κάνει εισαγωγή στις στέρεες η οποία φοβάται πολύ ότι θα πνιγεί το μωρό αν δεν είναι αλεσμένα.. δεν δέχεται καθόλου ότι υπάρχει λογική στα κομμάτια.. εγώ βέβαια βλέπω το μωρό πάλι πνίγεται και βγάζει γουλιες.. οπότε δεν καταλαβαίνω τη διαφορά.. από τη μια έχει βάση ο φόβος της από την άλλη πιστεύω ότι είναι και θέμα παιδιάτρου να ξέρει.. τεσπα δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα αλλά προς χάριν της συζήτησης τώρα.. Ξεκίνησε από τώρα ο μπαγασας τα σουρτα φέρτα έξω;;;; 😝🤣🤣🤣🤣 Στην εφηβεία ούτε που θα τον βλέπετε σπίτι!!! 🤣🤣🤣 Μπράβο το παιδί!! Τουλάχιστον ηρέμησε λίγο η ψυχούλα μου που ποναγε.. πόσα έχει βγάλει τώρα;
    • Μονο filicin παιρνεις και utrogestan; Αν θυμάμαι καλα απο τις προηγούμενες, το σίδηρο το ξεκίνησα λιγο πιο μετά. Πρωτα φιλισιν και λιγο αργότερα σιδηρο, d3 και ω3 .
    • Ζηλεύωωωωωωωωω 😀υπέροχα!!
    • Καλά μπανια κορίτσια (έστω και από εξω 😂)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...