Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Dimi1981 είπε:

Κοριτσια εγω πάντως το τόλμησα. Θα σας πω στο τέλος αν αξιζε η όχι.απλα ήρθε για μένα η ώρα που στο μυαλο μου αυτο ίσως ήταν η μόνη λύση  στη εξήγηση του γρίφου...

Να μας πεις και βεβαια μπας και βγάλουμε κι εμεις καμια άκρη... ολες μαζι να βγάλουμε άκρη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dimi1981 είπε:

Καλώς  ήρθες!!!καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

Διαβάζω όλες εσάς με τι άνεση μιλάτε για την διαδικασία και νιώθω σαν χαζή....δεν έχω ιδέα είμαι άσχετη...μάλλον όταν θα μπω και εγώ στην διαδικασία θα τα μάθω έτσι κ αλλιώς...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ..τι γίνεται είμαι καινούρια στο κλαμπ της εξωσωματικής...2απριλιου περνάω επιτροπή!!! Καλή επιτυχία σε ολεεες!!!😍

Καλως ηρθες κοριτσι μου!!! 
Καλη αρχη να εχεις! Με το καλο για την επιτροπή. 2 Απριλίου, κοντεύεις σιγα σιγα... 

Καλη επιτυχια και σε σενα και σε ολες μας! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Διαβάζω όλες εσάς με τι άνεση μιλάτε για την διαδικασία και νιώθω σαν χαζή....δεν έχω ιδέα είμαι άσχετη...μάλλον όταν θα μπω και εγώ στην διαδικασία θα τα μάθω έτσι κ αλλιώς...

Καλωσηρθες! Καλη αρχη σου ευχομαι! Ετσι ειμασταν ολες νομιζω στην αρχη...σιγα σιγα θα μαθεις πολλα πραγματα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η N.Angel είπε:

Καλωσηρθες! Καλη αρχη σου ευχομαι! Ετσι ειμασταν ολες νομιζω στην αρχη...σιγα σιγα θα μαθεις πολλα πραγματα!!

Εγώ ήμουν παντελώς άσχετη πριν 1 χρόνο - δεν είχα ιδέα τι σημαίνει όλο αυτό! Αφού έκανα 4 σπερματεγχύσεις  και είμαι άνω των 40! Ελεος κάπου δηλ με τους γιατρούς!! Χαμένος Χρόνος- 8 μήνες τουλάχιστον έχασα...! και τώρα μια φίλη μου μου είπε να γίνω μαία!😂😂 Γιατί προσπαθεί με εξωσωματική και της εξηγώ πως έχουν τα πράγματα. Τόσο πολύ έχω ασχοληθεί...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ ήμουν παντελώς άσχετη πριν 1 χρόνο - δεν είχα ιδέα τι σημαίνει όλο αυτό! Αφού έκανα 4 σπερματεγχύσεις  και είμαι άνω των 40! Ελεος κάπου δηλ με τους γιατρούς!! Χαμένος Χρόνος- 8 μήνες τουλάχιστον έχασα...! και τώρα μια φίλη μου μου είπε να γίνω μαία!😂😂 Γιατί προσπαθεί με εξωσωματική και της εξηγώ πως έχουν τα πράγματα. Τόσο πολύ έχω ασχοληθεί...  

👍🏻

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Διαβάζω όλες εσάς με τι άνεση μιλάτε για την διαδικασία και νιώθω σαν χαζή....δεν έχω ιδέα είμαι άσχετη...μάλλον όταν θα μπω και εγώ στην διαδικασία θα τα μάθω έτσι κ αλλιώς...

Καλός ήρθες μην αγχωνεσε έτσι είμασταν όλες μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@TRigirl @I want a baby συμφωνώ με οσα γράψατε παραπάνω για τις εξετάσεις.Ούτε εγώ τις είχα κάνει όλες πριν την πρώτη ετ και αφού απέβαλλα με έβαλε ο γιατρός μου να τις κάνω και ήταν όλες καλές!Ειναι ανάλογα με το πρωτόκολλο που ο καθένας ακολουθεί.

Τώρα για το θέμα της έξωσωματικης γενικά ως επιχείρηση θα ήθελα να σας πω ότι ότι εγώ αποφάσισα να ξεκινήσω σε ένα νέο κέντρο στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα ήταν τόσο νέο που ήμουν η πρώτη ωοληψια που έκαναν.Δε το έχω μετανιώσει παρά τις αποτυχίες. Ο γιατρός μου δεν είναι κανένα «μεγάλο» όνομα ,είναι νεος και είναι ένας υπέροχος άνθρωπος.Από την πρώτη στιγμή με παίρνει πάντα τηλέφωνο ο ίδιος για όλα τα θέματα!Στις 2 αποβολές που είχα μου τηλεφωνούσε δυο φορές τη μέρα για να δει αν είμαι καλά και να με εμψυχώσει.Επίσης επειδή καταλάβαινει τις οικονομικές δυσκολίες προσπαθεί πάντα να κάνει μια καλύτερη τιμή και έχει υπάρξει και μια εξέταση που δε μου χρέωσε καν την αμοιβή του.Τα χάπια ούτε αυτός τα θυμάται από έξω αλλά λίγο με νοιάζει αυτό χα χα
Θέλω να πω ότι υπάρχουν και καλοί άνθρωποι στο χώρο και αυτό το ταξίδι είναι δύσκολο για το περάσεις με κάποιον που δεν είναι σύμμαχος σου και η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μας αντιμετωπίζουν ανθρώπινα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Διαβάζω όλες εσάς με τι άνεση μιλάτε για την διαδικασία και νιώθω σαν χαζή....δεν έχω ιδέα είμαι άσχετη...μάλλον όταν θα μπω και εγώ στην διαδικασία θα τα μάθω έτσι κ αλλιώς...

Καλώς όρισες κορίτσι! Εύχομαι το ταξίδι σου να είναι σύντομο κ να μην χρειαστεί να μάθεις πολλά παρά μόνο τα απαραίτητα! Ό,τι χρειαστείς μην διστάσεις! #Δενείσαιμόνηκαιδενείσαιημόνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Τι εννοείς? Η εξέταση για κυστικη ίνωση ή να δεις αν τα έμβρυα έχουν κυστικη ίνωση?

Η εξέταση πάντως γίνεται με μοριακό έλεγχο,  δίνεις αίμα, τα αποτελέσματα τα βγάζει ένας γενετιστής,  κοστίζει γύρω στα 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Έχω μπερδευτεί δεν ήξερα ότι είναι διαφορετική εξέταση για τους γονείς και για τα έμβρυα πρώτη φορά το ακούω, εγώ ρώτησα για να την κάνω εγώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

@TRigirl @I want a baby συμφωνώ με οσα γράψατε παραπάνω για τις εξετάσεις.Ούτε εγώ τις είχα κάνει όλες πριν την πρώτη ετ και αφού απέβαλλα με έβαλε ο γιατρός μου να τις κάνω και ήταν όλες καλές!Ειναι ανάλογα με το πρωτόκολλο που ο καθένας ακολουθεί.

Τώρα για το θέμα της έξωσωματικης γενικά ως επιχείρηση θα ήθελα να σας πω ότι ότι εγώ αποφάσισα να ξεκινήσω σε ένα νέο κέντρο στη Θεσσαλονίκη και μάλιστα ήταν τόσο νέο που ήμουν η πρώτη ωοληψια που έκαναν.Δε το έχω μετανιώσει παρά τις αποτυχίες. Ο γιατρός μου δεν είναι κανένα «μεγάλο» όνομα ,είναι νεος και είναι ένας υπέροχος άνθρωπος.Από την πρώτη στιγμή με παίρνει πάντα τηλέφωνο ο ίδιος για όλα τα θέματα!Στις 2 αποβολές που είχα μου τηλεφωνούσε δυο φορές τη μέρα για να δει αν είμαι καλά και να με εμψυχώσει.Επίσης επειδή καταλάβαινει τις οικονομικές δυσκολίες προσπαθεί πάντα να κάνει μια καλύτερη τιμή και έχει υπάρξει και μια εξέταση που δε μου χρέωσε καν την αμοιβή του.Τα χάπια ούτε αυτός τα θυμάται από έξω αλλά λίγο με νοιάζει αυτό χα χα
Θέλω να πω ότι υπάρχουν και καλοί άνθρωποι στο χώρο και αυτό το ταξίδι είναι δύσκολο για το περάσεις με κάποιον που δεν είναι σύμμαχος σου και η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να μας αντιμετωπίζουν ανθρώπινα!

Ποιόν γιατρό έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Litsadi είπε:

Έχω μπερδευτεί δεν ήξερα ότι είναι διαφορετική εξέταση για τους γονείς και για τα έμβρυα πρώτη φορά το ακούω, εγώ ρώτησα για να την κάνω εγώ 

Αν την κάνει ένας γονιός και είναι οκ δεν χρειάζεται να την κάνει κι ο άλλος γιατί το παιδί δεν θα νοσησει από κυστική. Αν έχουν όμως και οι δυο γονείς τότε πρέπει να γίνει προεμφυτευτιοος ελεγχος στα εμβρυα για να δουν ποια από αυτά δεν φερουν τη νοσο και αυτά να μεταφέρουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Έχω μπερδευτεί δεν ήξερα ότι είναι διαφορετική εξέταση για τους γονείς και για τα έμβρυα πρώτη φορά το ακούω, εγώ ρώτησα για να την κάνω εγώ 

Πριν μείνεις εγκυος πρέπει να κάνεις την εξέταση ή εσύ ή ο αντρας σου. Αν ένας από τους δύο δεν το εχει, τοτε όλα μια χαρά.  Σε περίπτωσή που το έχετε (σπάνια περίπτωση) τότε πρέπει να κάνετε προεμφυτευτικο έλεγχο στα έμβρυα για να δείτε αν το έχουν πάρει. Όπως με το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Πριν μείνεις εγκυος πρέπει να κάνεις την εξέταση ή εσύ ή ο αντρας σου. Αν ένας από τους δύο δεν το εχει, τοτε όλα μια χαρά.  Σε περίπτωσή που το έχετε (σπάνια περίπτωση) τότε πρέπει να κάνετε προεμφυτευτικο έλεγχο στα έμβρυα για να δείτε αν το έχουν πάρει. Όπως με το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας ειναι.

Χαχαχ στο μυαλό μου είσαι!!καλά έλεγε η @TRigirl μαιες θα γίνουμε σε λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω μια ανησυχία... τι θα κάνουμε με τα cyclacur που εξαφανιστηκαν;;; Σας έχουν πει κάτι οι γιατροι σας;; αν βγει θετική η χοριακη θα πρέπει να παίρνω ένα κουτί την εβδομαδα για 3 μήνες τουλάχιστον!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Litsadi είπε:

Η εξέταση για κυστική ίνωση;τόσα πολλά;

Συγνώμη κορίτσι μου για τον προεμφυτευτικό κατάλαβα...

 Είμαι ανάλογα το κέντρο πιο οικονομικό ειναι στο ΡΕΑ που είχα ρωτήσει αλλά δεν έχω συγκρατήσει τιμή γιατί έχει κάνει ο σύζυγος έχει βγει καλή και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω και εγώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimi1981 είπε:

 

Εγώ θα κάνω στα Ιωάννινα την εξωσωματική! Ο γιατρός μου εκτός από τις απαραίτητες εξετάσεις για την επιτροπή μου έγραψε να κάνω και προγεννητικό έλεγχο και Παπ και καλλιέργεια και ένα σωρό εξετάσεις , με ξεσκονισε για τα καλά... Έκανα και εγώ κυστική ίνωση και βγαίνει αύριο το αποτέλεσμα.. κανει περίπου μία βδομάδα να βγεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Συγνώμη κορίτσι μου για τον προεμφυτευτικό κατάλαβα...

 Είμαι ανάλογα το κέντρο πιο οικονομικό ειναι στο ΡΕΑ που είχα ρωτήσει αλλά δεν έχω συγκρατήσει τιμή γιατί έχει κάνει ο σύζυγος έχει βγει καλή και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνω και εγώ 

Εγώ έκανα στην Βιοιατρική και πλήρωσα 150 ευρώ! Για το 95% όμως γιατί υπάρχει και μικρότερο ποσοστό. Δεν το δικαιολογεί καμία ασφάλεια... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω μια ανησυχία... τι θα κάνουμε με τα cyclacur που εξαφανιστηκαν;;; Σας έχουν πει κάτι οι γιατροι σας;; αν βγει θετική η χοριακη θα πρέπει να παίρνω ένα κουτί την εβδομαδα για 3 μήνες τουλάχιστον!

Εσυ να εστιάζεις στη θετική χοριακη και μην αγχώνεσαι για τα υπόλοιπα.  Σίγουρα θα βρεθεί κάποια λύση. Παρόλα αυτά ξεκινα να παίρνεις από διάφορα φαρμακεια. Εγώ είχα πάρει πριν κανένα 5μερο 2 κουτιά.

Σε περίπτωση πάντως που ζοριστεις και δεν βρεις λύση,  στείλε μου ένα μήνυμα γιατί προς το παρόν δεν μου χρειάζονται.

Για αυτό ρώτησα χθες αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει αν χρειάζονται cyclacur μετά από λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση. Αν δεν χρειάζονται,  μπορώ να τα δώσω γιατί ξέρω ότι υπάρχει έλλειψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω μια ανησυχία... τι θα κάνουμε με τα cyclacur που εξαφανιστηκαν;;; Σας έχουν πει κάτι οι γιατροι σας;; αν βγει θετική η χοριακη θα πρέπει να παίρνω ένα κουτί την εβδομαδα για 3 μήνες τουλάχιστον!

Υπάρχει παρόμοιο σκέπασμα αλλά δεν το δίνουν οι ποιο πολύ ιατροί (δεν ξέρω το γιατί) τα cyclacur δύστυχος δεν θα υπάρχουν ως τέλος του χρόνου κοιτάνε να τα αντικαταστήσουν ή να φέρουν άλλο παρόμοιο φάρμακο ποιο ακριβό (όπως κάνουν και με αλλά φάρμακα) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Άρα έχεις κάνει προεμφυτευτικό κορίτσι; Πού τον έχεις κάνει;

Στον Παγκαλο και τωρα στο Γενομα οτι θελεις γραψε μου ...Μόνο ακόμα δεν μπορώ να διαχειριστω  τα πμ χαχχαχα τυχαια τα βρίσκω χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Εσυ να εστιάζεις στη θετική χοριακη και μην αγχώνεσαι για τα υπόλοιπα.  Σίγουρα θα βρεθεί κάποια λύση. Παρόλα αυτά ξεκινα να παίρνεις από διάφορα φαρμακεια. Εγώ είχα πάρει πριν κανένα 5μερο 2 κουτιά.

Σε περίπτωση πάντως που ζοριστεις και δεν βρεις λύση,  στείλε μου ένα μήνυμα γιατί προς το παρόν δεν μου χρειάζονται.

Για αυτό ρώτησα χθες αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει αν χρειάζονται cyclacur μετά από λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση. Αν δεν χρειάζονται,  μπορώ να τα δώσω γιατί ξέρω ότι υπάρχει έλλειψη.

Είσαι μια γλύκα!!! Χίλια ευχαριστώ! Προς το παρόν έχω και εγώ 5 κουτια αλλά σίγουρα με θετική χοριακη δε θα με φτάσουν!!! Αν εξαντλησω κάθε άλλη προσπάθεια θα σου πω!!!❤❤❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Υπάρχει παρόμοιο σκέπασμα αλλά δεν το δίνουν οι ποιο πολύ ιατροί (δεν ξέρω το γιατί) τα cyclacur δύστυχος δεν θα υπάρχουν ως τέλος του χρόνου κοιτάνε να τα αντικαταστήσουν ή να φέρουν άλλο παρόμοιο φάρμακο ποιο ακριβό (όπως κάνουν και με αλλά φάρμακα) 

Σε συζήτηση που έκανα με το γιατρό μου μου είπε ότι δεν είναι το ίδιο... Και ήταν πολύ προβληματισμένος με τη χορήγηση αλλού φαρμάκου! Το αφήσαμε προς το παρόν γιατί αναμένουμε πρώτα να δούμε τη χοριακη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Taselena είπε:

Σε συζήτηση που έκανα με το γιατρό μου μου είπε ότι δεν είναι το ίδιο... Και ήταν πολύ προβληματισμένος με τη χορήγηση αλλού φαρμάκου! Το αφήσαμε προς το παρόν γιατί αναμένουμε πρώτα να δούμε τη χοριακη...

Πάντως ρε κορίτσια το βρίσκω πολύ τραγικό όλο αυτό. Δεν μας φτάνει όλο το άγχος που τραβάμε,  όλη την πίεση, όλα τα έξοδα που κάνουμε, πρέπει να ανησυχούμε και για αυτά? Το θεωρώ απαράδεκτο. Ναι δεν φταίνε οι γιατροί προφανώς για την έλλειψη του φαρμάκου αλλα δεν το χωράει ο νους μου όλο αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...