Μετάβαση σε περιεχόμενο

1H ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


SUN95

Recommended Posts

Γειά σας,

συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που υπάρχει ή υπήρχε ήδη .

ειμαι 25 και μετά από περίπου 6 μήνες προσπαθειών έμεινα έγκυος. μετα απο υπέρηχο δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία είχε προκύψει και αιμα νωρίτερα ...η μπηκα για απόξεση σταμάτησε 7κ6 εβδομάδων...ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη..

Νιώθω τοσο χαλια προσπαθώ να συνεχίσω μπροστά όμως νιωθω πως κατι με τραβά πισω.ηθελα τοσο πολυ αυτο το παιδακι! είχα κανει τοσα όνειρα δεν μπορώ να το χονέψω.

ο γιατρος μου ειπε οτι αυτα συμβαίνουν αρκετα συχνα..

καναμε εξεταση για καρυοτυπο κ για θρομβοφιλια..

απλως δεν ξερω και φοβαμαι την επομενη φορα θα πανε ολα καλα? σκεφτομαι θα μεινω γρηγορα εγκυος?

απο την μια ανυπομονώ να ξαναμπώ στην διαδικασία των προσπαθειών απο την αλλη φοβαμαι τοσο πολυ

θελω πολυ να μείνω εγκυος αλλα θα μείνω γρήγορα??

αν καποια εχει παρομοια εμπειρια..μεινατε γρηγορα εγκυος?η δευτερη πηγε καλυτερα απο την πρωτη εγκυμοσύνη που μπορεί να παλιδρόμησε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπέλα μου. Λυπάμαι γι' αυτό που συνέβη, να ξέρεις όμως ότι είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και οι επόμενες κυήσεις είναι επιτυχημένες. 

Εγώ έχω μια κόρη 5 χρονών. Πριν από 2,5 περίπου χρόνια έμεινα έγκυος δεύτερη φορά και παλινδρόμησε την 12η εβδομάδα. Ύστερα από 1,5 χρόνο από την απόξεση έμεινα ξανά έγκυος και είμαι στην 37η εβδομάδα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξαναμείνεις έγκυος και μάλιστα μπορεί να μείνεις πολύ σύντομα γιατί λένε ότι το "έδαφος" είναι πιο γόνιμο! Αρκεί να μην σε καταβάλει το άγχος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπάμαι πολύ για αυτό που σου συνέβη!! Είναι πολύ άσχημο συναίσθημα να ξέρεις οτι έρχεται το μωράκι και ξαφνικά να χάνεται όλη αυτή η μαγεία, τα όνειρα..

Πάρε το χρόνο σου και ξεκίνα πάλι. Το οτι έτυχε μια φορά, δε σημαίνει οτι θα σου ξανατύχει.

Σου εύχομαι σε λίγο καιρό να μας στείλεις και να μας πεις τα ευχάριστα..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα λυπάμαι πολύ γι αυτό π σ συνέβη!!! Κ εγώ είχα 2 αποβολές αλλά ήταν στην αρχή τους 2-3εβδομαδον δεν άκουσα ποτέ καρδιά!! Καταλαβαίνω τι περνάς έχω έρθει στην θέση σου κ εγώ στεναχωριομουν πάρα πολύ κ έβαζα τα κλάματα κ έλεγα γιατί αυτό σε εμένα?! Αλλα το θετικό είναι ότι αφού έμεινες μια φορά θα ξαβαμεινεις μην σε αγχώνει αυτο... μην το σκέφτεσαι οσο μπορεις κ απόλαυσε τις στιγμές με τον άνδρα σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Γεια σου κοπέλα μου. Λυπάμαι γι' αυτό που συνέβη, να ξέρεις όμως ότι είναι κάτι πολύ συνηθισμένο και οι επόμενες κυήσεις είναι επιτυχημένες. 

Εγώ έχω μια κόρη 5 χρονών. Πριν από 2,5 περίπου χρόνια έμεινα έγκυος δεύτερη φορά και παλινδρόμησε την 12η εβδομάδα. Ύστερα από 1,5 χρόνο από την απόξεση έμεινα ξανά έγκυος και είμαι στην 37η εβδομάδα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξαναμείνεις έγκυος και μάλιστα μπορεί να μείνεις πολύ σύντομα γιατί λένε ότι το "έδαφος" είναι πιο γόνιμο! Αρκεί να μην σε καταβάλει το άγχος. 

Σε ευχαριστώ πολύ μου δινεις κουράγιο με τα λόγια σου .

Νομίζω ότι ο χρόνος θα βοηθήσει και εύχομαι και στην επόμενη εγκυμοσύνη να έρθει γρήγορα και να εξελιχθεί καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η SUN95 είπε:

Γειά σας,

συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που υπάρχει ή υπήρχε ήδη .

ειμαι 25 και μετά από περίπου 6 μήνες προσπαθειών έμεινα έγκυος. μετα απο υπέρηχο δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία είχε προκύψει και αιμα νωρίτερα ...η μπηκα για απόξεση σταμάτησε 7κ6 εβδομάδων...ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη..

Νιώθω τοσο χαλια προσπαθώ να συνεχίσω μπροστά όμως νιωθω πως κατι με τραβά πισω.ηθελα τοσο πολυ αυτο το παιδακι! είχα κανει τοσα όνειρα δεν μπορώ να το χονέψω.

ο γιατρος μου ειπε οτι αυτα συμβαίνουν αρκετα συχνα..

καναμε εξεταση για καρυοτυπο κ για θρομβοφιλια..

απλως δεν ξερω και φοβαμαι την επομενη φορα θα πανε ολα καλα? σκεφτομαι θα μεινω γρηγορα εγκυος?

απο την μια ανυπομονώ να ξαναμπώ στην διαδικασία των προσπαθειών απο την αλλη φοβαμαι τοσο πολυ

θελω πολυ να μείνω εγκυος αλλα θα μείνω γρήγορα??

αν καποια εχει παρομοια εμπειρια..μεινατε γρηγορα εγκυος?η δευτερη πηγε καλυτερα απο την πρωτη εγκυμοσύνη που μπορεί να παλιδρόμησε?

Δυστυχώς συμβαίνουν αυτά κορίτσι μου. Είναι πολύ συνηθισμένο. Όλες εμείς που το περάσαμε ξέρουμε πως νιώθεις. Καταρρέει ο κόσμος σου! Όμως πρέπει να φανείς δυνατή. Να βάλεις γρήγορα μπροστά για δεύτερο. Φαντάσου εμείς που προσπαθούσαμε δύο χρόνια! Ακούσαμε και καρδιά την πρώτη φορά! Το όνειρο όμως κατέληξε σε εφιάλτη. Ευτυχώς το δεύτερο ήρθε αμέσως κι όλα πήγαν τέλεια. Αυτό πάντα θα το κουβαλάς μέσα σου όμως πρέπει να κοιτάξεις μπροστά. Καλά έκανες και έκανες κάποιες εξετάσεις για να ξέρεις που βαδίζεις. Η θρομβοφιλια είναι αρκετά συνηθισμένη και καλό είναι να την αποκλείσεις. Είμαι σίγουρη ότι σύντομα θα μείνεις ξανά και όλα πάνε θαυμάσια!😘💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η SUN95 είπε:

Γειά σας,

συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που υπάρχει ή υπήρχε ήδη .

ειμαι 25 και μετά από περίπου 6 μήνες προσπαθειών έμεινα έγκυος. μετα απο υπέρηχο δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία είχε προκύψει και αιμα νωρίτερα ...η μπηκα για απόξεση σταμάτησε 7κ6 εβδομάδων...ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη..

Νιώθω τοσο χαλια προσπαθώ να συνεχίσω μπροστά όμως νιωθω πως κατι με τραβά πισω.ηθελα τοσο πολυ αυτο το παιδακι! είχα κανει τοσα όνειρα δεν μπορώ να το χονέψω.

ο γιατρος μου ειπε οτι αυτα συμβαίνουν αρκετα συχνα..

καναμε εξεταση για καρυοτυπο κ για θρομβοφιλια..

απλως δεν ξερω και φοβαμαι την επομενη φορα θα πανε ολα καλα? σκεφτομαι θα μεινω γρηγορα εγκυος?

απο την μια ανυπομονώ να ξαναμπώ στην διαδικασία των προσπαθειών απο την αλλη φοβαμαι τοσο πολυ

θελω πολυ να μείνω εγκυος αλλα θα μείνω γρήγορα??

αν καποια εχει παρομοια εμπειρια..μεινατε γρηγορα εγκυος?η δευτερη πηγε καλυτερα απο την πρωτη εγκυμοσύνη που μπορεί να παλιδρόμησε?

Πιστεύω ότι πάνω από τις μισές εδώ το έχουμε ζήσει... Δυστυχώς είναι πολύ άσχημο.. Πάρε το χρόνο σου να ηρεμήσεις δώσε χρόνο στην ψυχή σου.. Βρες τι το προκάλεσε και αν τυχόν είναι τυχαίο γεγονός πήγαινε παρακάτω με πίστη στον εαυτό σου.. Το ότι πήγε μια φορά στραβά δε σημαίνει ότι αυτό θα γίνεται πάντα.. Εννοείται ότι τπτ δεν είναι δεδομένο στο πως θα γίνει γρήγορα αργά κλπ αλλά ξέρεις ότι πιάνεις.. Κ προσπάθησε να είσαι σε ένα ήρεμο περιβάλλον να εισαι ήρεμη ψυχικά και θα ρθει.. Μη σε πάρει από κάτω μόνο.. Είσαι τόσο νέα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/3/2020 at 11:19 ΠΜ, ο/η SUN95 είπε:

Γειά σας,

συγγνώμη αν ανοίγω θέμα που υπάρχει ή υπήρχε ήδη .

ειμαι 25 και μετά από περίπου 6 μήνες προσπαθειών έμεινα έγκυος. μετα απο υπέρηχο δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία είχε προκύψει και αιμα νωρίτερα ...η μπηκα για απόξεση σταμάτησε 7κ6 εβδομάδων...ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη..

Νιώθω τοσο χαλια προσπαθώ να συνεχίσω μπροστά όμως νιωθω πως κατι με τραβά πισω.ηθελα τοσο πολυ αυτο το παιδακι! είχα κανει τοσα όνειρα δεν μπορώ να το χονέψω.

ο γιατρος μου ειπε οτι αυτα συμβαίνουν αρκετα συχνα..

καναμε εξεταση για καρυοτυπο κ για θρομβοφιλια..

απλως δεν ξερω και φοβαμαι την επομενη φορα θα πανε ολα καλα? σκεφτομαι θα μεινω γρηγορα εγκυος?

απο την μια ανυπομονώ να ξαναμπώ στην διαδικασία των προσπαθειών απο την αλλη φοβαμαι τοσο πολυ

θελω πολυ να μείνω εγκυος αλλα θα μείνω γρήγορα??

αν καποια εχει παρομοια εμπειρια..μεινατε γρηγορα εγκυος?η δευτερη πηγε καλυτερα απο την πρωτη εγκυμοσύνη που μπορεί να παλιδρόμησε?

Γεια σου κοριτσι μου,δεν εισαι η μονη ..πολλες εδώ μεσα ...και εγω όταν το περασα τα κορίτσια με βοηθησαν πολύ με τις ιστοριες τους ..εγω πρωτη εγκυμοσυνη στα 26 ακούσαμε καρδουλα μια φορα και την επομενη φορα δυστυχως τιποτα ...εκανα κ γω τις απαραίτητες εξετασεις και όλα ηταν καλα,,ειχα στεναχωρεθει πολύ και πιστευα ότι δεν θα μπορεσω να κανω παιδι...δυο μηνες μετα ξαναεμεινα εγκυος ...η εγκυμοσυνη ηταν η χειροτερη περιοδος που περασα ...μεσα στο αγχος μηπως κατι δεν παει καλα …..για να μην στα πολυλογω τωρα κραταω στην αγκαλια μου τον γιο μου και όλα αυτά μοιαζουν σαν κακο ονειρο..ευχομαι συντομα να εχεις χαρμόσυνα νεα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η billbas είπε:

Γεια σου κοριτσι μου,δεν εισαι η μονη ..πολλες εδώ μεσα ...και εγω όταν το περασα τα κορίτσια με βοηθησαν πολύ με τις ιστοριες τους ..εγω πρωτη εγκυμοσυνη στα 26 ακούσαμε καρδουλα μια φορα και την επομενη φορα δυστυχως τιποτα ...εκανα κ γω τις απαραίτητες εξετασεις και όλα ηταν καλα,,ειχα στεναχωρεθει πολύ και πιστευα ότι δεν θα μπορεσω να κανω παιδι...δυο μηνες μετα ξαναεμεινα εγκυος ...η εγκυμοσυνη ηταν η χειροτερη περιοδος που περασα ...μεσα στο αγχος μηπως κατι δεν παει καλα …..για να μην στα πολυλογω τωρα κραταω στην αγκαλια μου τον γιο μου και όλα αυτά μοιαζουν σαν κακο ονειρο..ευχομαι συντομα να εχεις χαρμόσυνα νεα και μια τελειομηνη εγκυμοσυνη

Πω πω ούτε εγώ να το έγραφα! Σαν να διαβάζω την ιστορία μου! Μόνο η ηλικία διαφέρει!☹️ Δεν μπορούσε να είναι ίδια κι αυτή!😆 Να σου ζήσει το αγοράκι σου κοπέλα μου! Σύντομα να του χαρίσεις και αδερφάκι!💗😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/3/2020 at 8:30 ΜΜ, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Πω πω ούτε εγώ να το έγραφα! Σαν να διαβάζω την ιστορία μου! Μόνο η ηλικία διαφέρει!☹️ Δεν μπορούσε να είναι ίδια κι αυτή!😆 Να σου ζήσει το αγοράκι σου κοπέλα μου! Σύντομα να του χαρίσεις και αδερφάκι!💗😘

Να σαι καλα,μακαρι να μου δωσει ο Θεος και άλλο παιδακι ...ελπιζω και συ  να τα κατάφερες ,αν όχι το ευχομαι συντομα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Πράγματι το μεγαλύτερο ποσοστό των γυναικών πιστεύω το ζει αυτό το ίδιο είχα αντιμετωπίσει και εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη το έχασα στην 6 εβδομάδα είναι πολύ δύσκολο σίγουρα το κταλαβαινω αλλά πρέπει να σκέφτεσαι θετικά και να προχωρήσεις μπροστά γιατί αυτό σήμαινει ότι μπορείς να κανείς παιδάκι . Όταν έχασα το πρώτο μου παιδάκι έκλαιγα και έλεγα γιατί σε μένα κάνοντας εξετάσεις έμαθα 1ον οτι είχα θρομβοφιλια 2ον ότι το παιδάκι θα είχε γεννηθεί με κάποιο πρόβλημα λόγω Κάποιας  φαρμακευτικής αγωγής για ένα Χειρουργείο που είχα κάνει χωρίς να ξέρω ότι είμαι  έγκυος όποτε αυτόματα είπα όλα  για κάποιο λόγο γίνονται . Αν ρωτάς για την επόμενη εγκυμοσύνη πέρασαν συνολικά 9 μήνες αλλά πραγματικής προσπάθειας οι 2 μήνες ως τότε δεν ένιωθα έτοιμη και τώρα κρατάω ένα αγοράκι 9 μηνών Όποτε μένεις σχετικά γρήγορα αρκεί να προχωρήσεις παρακάτω . Το άλλο το σκέφτομαι και το κουβαλάω μέσα μου αλλά και πάλι λέω όλα για κάποιο λόγο . Το παιδάκι μου γεννήθηκε υγιέστατο είχα μια τέλεια εγκυμοσύνη το μόνο που έκανα ήταν ενέσεις για την θρομβοφιλια . Άρα ναι πήγαν όλα τέλεια και αρκετά γρήγορα όταν ένιωσα εγώ πραγματικά έτοιμη !! Σου εύχομαι ότι καλύτερο και γρήγορα να γίνεις μανούλα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...