Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπαθώ 12 μηνες


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι 32 χρονών προσπαθώ 12 μήνες τώρα με όλες τις εξετάσεις άριστες. Υστεροσαλπιγγογραφία απόλυτα φυσιολογική, ορμονικές κλπ κλπ. Σύζυγος σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικό, καθώς και ορμονικές συζύγου άριστες.
Κάνω τα πάντα, παρα μέρα επαφή τη βδομάδα των γόνιμων ημερών αλλά τίποτα! Κάθομαι ξαπλωμένη μετά για καμια ώρα μπορεί και περισσότερο.
Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Κάθε φορά που μου έρχεται περίοδος βάζω τα κλάματα. Ο άντρας μου με παρηγορεί ότι θα έρθει κάποια στιγμή αλλά ίσως να μην είμαστε τόσο τυχεροί στις ημέρες. 
Θέλω απλά κουράγιο δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Ο γυναικολόγος μας είπε να προσπαθήσουμε άλλους 6 μήνες μέχρι το καλοκαίρι, δεν ξέρω κατα πόσο θα το αντέξω. Γιατί δεν έρχεται; Τι συμβαίνει; Μας είπε ότι μπορεί να είμαι έγκυος τον άλλο μήνα μπορεί και σε ένα χρόνο! Δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι μια ανεξήγητη κατάσταση.
Μας είπε ότι αν δεν πιάσω σε λίγους μήνες και βιάζομαι να κάνω σπερματέγχυση αλλά και αυτή λέει έχει 20% επιτυχία τη φορά.
Φανταστείτε ότι νιώθω κάθε μήνα τον πόνο της ωορρηξίας και υποτίθεται ότι είμαι απο τις τυχερές, τρομάρα μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσι μου! σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να εχετε μωρακι.

Την ωορρηξια την παρακολουθεις? Κανεις κολπικο υπέρηχο ή με τεστ? Επισης το σπερμοδιαγραμμα το κανατε σε απλο διαγνωστικο κεντρο? Ο αντρας σου μπορει να κανει και εναν υπερηχο για να ειστε σιγουροι οτι δεν εχει κ καμια κηρσοκηλη. 

Προσπαθησε να το βγαλεις απο το μυαλο σου γιατι κ το αγχος παιζει ρολο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω. Καλά είναι να δοκιμάσεις τα τεστακια ωορρηξίας. Θα σε βοηθήσουν! Το σημαντικό στην περίπτωση σου αφού όλα τα άλλα είναι καλά θεωρώ ότι είναι το άγχος. Έχω κλάψει εγώ κορίτσι μου τόσο πολύ! Κάθε μήνας μου φαινόταν αιώνας. Τελικά όμως ήρθε! Το ίδιο θα γίνει και με εσένα θα δεις! Προσπάθησε να διαχειριστείς το άγχος σου. Μόνο αυτό! Αν θέλεις έλα και στην παρέα μας!( Με δεντράκια και φωτάκια...). Είναι τυχερή! Μπορεί να σου φέρουμε κι εσένα γούρι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2019 at 11:36 ΠΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ είμαι 32 χρονών προσπαθώ 12 μήνες τώρα με όλες τις εξετάσεις άριστες. Υστεροσαλπιγγογραφία απόλυτα φυσιολογική, ορμονικές κλπ κλπ. Σύζυγος σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικό, καθώς και ορμονικές συζύγου άριστες.
Κάνω τα πάντα, παρα μέρα επαφή τη βδομάδα των γόνιμων ημερών αλλά τίποτα! Κάθομαι ξαπλωμένη μετά για καμια ώρα μπορεί και περισσότερο.
Δε μπορώ να καταλάβω τι γίνεται. Κάθε φορά που μου έρχεται περίοδος βάζω τα κλάματα. Ο άντρας μου με παρηγορεί ότι θα έρθει κάποια στιγμή αλλά ίσως να μην είμαστε τόσο τυχεροί στις ημέρες. 
Θέλω απλά κουράγιο δε ξέρω τι άλλο να κάνω. Ο γυναικολόγος μας είπε να προσπαθήσουμε άλλους 6 μήνες μέχρι το καλοκαίρι, δεν ξέρω κατα πόσο θα το αντέξω. Γιατί δεν έρχεται; Τι συμβαίνει; Μας είπε ότι μπορεί να είμαι έγκυος τον άλλο μήνα μπορεί και σε ένα χρόνο! Δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά είναι μια ανεξήγητη κατάσταση.
Μας είπε ότι αν δεν πιάσω σε λίγους μήνες και βιάζομαι να κάνω σπερματέγχυση αλλά και αυτή λέει έχει 20% επιτυχία τη φορά.
Φανταστείτε ότι νιώθω κάθε μήνα τον πόνο της ωορρηξίας και υποτίθεται ότι είμαι απο τις τυχερές, τρομάρα μου.

τι γίνεται επιτέλους με αυτή την ανεξήγητη... εγώ ξεκίνησα στα 36 (εσύ ξεκίνησες κ μικρή!) κ τίποτα... όπως λες για να μη χάνετε χρόνος κάναμε όλες τις εξετάσεις κ έβγαιναν όλες καλές... τελικά στον 1,5 χρόνο κ λόγω ηλικίας αλλά κ γιατί δεν άντεχα πια άλλο πήγαμε σε εξωσωματική... είμαστε στα μισά της διαδικασίας!

Εσύ επειδή είσαι μικρή ακόμα κάνε την προσπάθεια σου! Προτείνω 1)τεστ ωορρηξίας, μην βασίζεσαι μόνο σε πονάκια κλπ μπορεί πανεύκολα να ξεγελαστείς και 2) παρακολούθηση με υπέρηχο να δεις ακριβώς τις μερες κ οτι γινεται σωστά η ωορρηξία. Μετά το βλέπεις... μη νομίζεις ότι η εξωσ είναι κάτι ευκολο... οπότε εξάντλησε πρώτα τα περιθώρια που έχεις! καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά θα πάνε! Κ εγώ τον πρώτο χρόνο έτσι ήμουν... Κάθε μήνα ήμουν κατά φαντασίαν έγκυος... Κλααααμα μετά...Μετα στους 24 μήνες ήρθε η πρώτη εγκυμοσύνη... Δεν είχα συμπτώματα.. Θα έμπαινα για λαπαροσκοπηση γιατί μόνο αυτή δεν είχα κάνει από εξετάσεις... Είχα όμως κενό σάκο... Αποξεση... Δεύτερη εγκυμοσύνη, παλι κενός σάκος... Πάλι αποξεση... Τρίτη εγκυμοσύνη... Μένω έγκυος κατά λάθος (εννοείται φυσιολογικά)... Δίδυμα αγόρια ομοζυγα... Τώρα είναι 5 μηνών κ μας κάνουν γελάκια κ φωνακια... Συμπερασμα... Κάνε όλες τις εξετάσεις, αν όλα είναι καλά θα έρθει μόλις χαλαρώσετε! Έχε πίστη κ υπομονή! Ζήσε τη ζωή σου και να τη χαίρεσαι γιατί μετά θα αλλάξει ΡΙΖΙΚΆ! Όποιος μου το έλεγε αυτό πάντα ήθελα να του χώσω μπουνιά... Έλεγα πως να χαλαρώσω αν δεν μπορώ να κάνω παιδιά... Τελικά όχι απλά δεν είχαμε θέμα γονιμότητας αλλά παραείμαστε γόνιμοι αχαχαχ

Όλα καλά σου εύχομαι! Δεν είναι πολύ ένας χρόνος προσπάθειας! Εμείς γίναμε γονείς μετά από 5 ολόκληρα χρόνια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2019 at 3:26 ΜΜ, ο/η agapi82 είπε:

εχεις δοκιμασει τα τεστ ωορρηξιας για να εισαι σιγουρη για την ημερα?

Όχι γιατί μου είχε πει ο γυναικολόγος ότι θα με μπερδέψουν χειρότερα, μάλλον για να με πείσει να τον πληρώνω και να κάνω εκεί κολπικούς υπερήχους. Παρήγγειλα όμως απο το hometest και τις περιμένω αύριο. Το καλό με εμένα είναι ότι καταλαβαίνω την ωορρηξία καθώς έχω πόνο κάθε μήνα στην ανάλογη μεριά.
 

 

στις On 15/12/2019 at 3:49 ΜΜ, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου! σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να εχετε μωρακι.

Την ωορρηξια την παρακολουθεις? Κανεις κολπικο υπέρηχο ή με τεστ? Επισης το σπερμοδιαγραμμα το κανατε σε απλο διαγνωστικο κεντρο? Ο αντρας σου μπορει να κανει και εναν υπερηχο για να ειστε σιγουροι οτι δεν εχει κ καμια κηρσοκηλη. 

Προσπαθησε να το βγαλεις απο το μυαλο σου γιατι κ το αγχος παιζει ρολο!

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Την παρακολουθώ, βασικά έχω πολύ σταθερό κύκλο και πόνο κάθε μήνα στην ωορρηξία μου που βοηθάει πολύ, τώρα βέβαια παρήγγειλα και τεστ ωορρηξίας.
Ο σύζυγος έκανε ολοκληρωμένες εξετάσεις σε ουρολόγο ανδρολόγο, καμία κιρσοκήλη, έκανε υπέρηχο πρόσφατα. Ορμονικές του είπε να κάνει, άριστες, σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικό. 
Προσπαθώ να το βγάλω απο το μυαλό μου, μακάρι να πατούσα ένα κουμπάκι και να σταματήσω να αγχώνομαι!

 

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Συμφωνώ με τα κορίτσια παραπάνω. Καλά είναι να δοκιμάσεις τα τεστακια ωορρηξίας. Θα σε βοηθήσουν! Το σημαντικό στην περίπτωση σου αφού όλα τα άλλα είναι καλά θεωρώ ότι είναι το άγχος. Έχω κλάψει εγώ κορίτσι μου τόσο πολύ! Κάθε μήνας μου φαινόταν αιώνας. Τελικά όμως ήρθε! Το ίδιο θα γίνει και με εσένα θα δεις! Προσπάθησε να διαχειριστείς το άγχος σου. Μόνο αυτό! Αν θέλεις έλα και στην παρέα μας!( Με δεντράκια και φωτάκια...). Είναι τυχερή! Μπορεί να σου φέρουμε κι εσένα γούρι!

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου για το μκουράγιο που μου δίνεις. Ναι τώρα το είδα το θέμα με δεντράκια και φωτάκια!
Τώρα θα τα ξεκινήσω τα τεστ ωορρηξίας, με είχε αποτρέψει ο γυναικολόγος μου καθώς είχε πει ότι θα με μπερδεύουν και θα με αγχώνουν χειρότερα, αλλλά τελικά τα παρήγγειλα!
Ελπίζω να μου φέρετε γούρι!
 

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

τι γίνεται επιτέλους με αυτή την ανεξήγητη... εγώ ξεκίνησα στα 36 (εσύ ξεκίνησες κ μικρή!) κ τίποτα... όπως λες για να μη χάνετε χρόνος κάναμε όλες τις εξετάσεις κ έβγαιναν όλες καλές... τελικά στον 1,5 χρόνο κ λόγω ηλικίας αλλά κ γιατί δεν άντεχα πια άλλο πήγαμε σε εξωσωματική... είμαστε στα μισά της διαδικασίας!

Εσύ επειδή είσαι μικρή ακόμα κάνε την προσπάθεια σου! Προτείνω 1)τεστ ωορρηξίας, μην βασίζεσαι μόνο σε πονάκια κλπ μπορεί πανεύκολα να ξεγελαστείς και 2) παρακολούθηση με υπέρηχο να δεις ακριβώς τις μερες κ οτι γινεται σωστά η ωορρηξία. Μετά το βλέπεις... μη νομίζεις ότι η εξωσ είναι κάτι ευκολο... οπότε εξάντλησε πρώτα τα περιθώρια που έχεις! καλά αποτελέσματα!

Κι εμένα αυτό με τρελαίνει. Όλα φυσιολογικά αλλά μωρό πουθενά!
ΚΙ εγώ απ'ότι φαίνεται δεν θα αντέξω, αν δεν έχω πιάσει μέχρι την άνοιξη σκέφτομαι να πάω για σπερματέγχυση αρχικά. Δεν ξέρω πόσο κουράγιο έχω ακόμη να προσπαθώ.
Πάντα στις γόνιμες μέρα παρα μέρα ερχόμαστε σε επαφή για να πιάσουμε την ωορρηξία.
Αυτό με το τεστ ωορρηξία έπρεπε να το κάνω νωρίτερα, με απέτρεψε ο γυναικλόγος μου ότι θα με μπέρδευαν και θα με άγχωναν χειρότερα. Τώρα όμως παρήγγειλα για να κάνω.
Ευχαριστώ πολύ κορίτσι!

 

στις πριν 48 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Όλα καλά θα πάνε! Κ εγώ τον πρώτο χρόνο έτσι ήμουν... Κάθε μήνα ήμουν κατά φαντασίαν έγκυος... Κλααααμα μετά...Μετα στους 24 μήνες ήρθε η πρώτη εγκυμοσύνη... Δεν είχα συμπτώματα.. Θα έμπαινα για λαπαροσκοπηση γιατί μόνο αυτή δεν είχα κάνει από εξετάσεις... Είχα όμως κενό σάκο... Αποξεση... Δεύτερη εγκυμοσύνη, παλι κενός σάκος... Πάλι αποξεση... Τρίτη εγκυμοσύνη... Μένω έγκυος κατά λάθος (εννοείται φυσιολογικά)... Δίδυμα αγόρια ομοζυγα... Τώρα είναι 5 μηνών κ μας κάνουν γελάκια κ φωνακια... Συμπερασμα... Κάνε όλες τις εξετάσεις, αν όλα είναι καλά θα έρθει μόλις χαλαρώσετε! Έχε πίστη κ υπομονή! Ζήσε τη ζωή σου και να τη χαίρεσαι γιατί μετά θα αλλάξει ΡΙΖΙΚΆ! Όποιος μου το έλεγε αυτό πάντα ήθελα να του χώσω μπουνιά... Έλεγα πως να χαλαρώσω αν δεν μπορώ να κάνω παιδιά... Τελικά όχι απλά δεν είχαμε θέμα γονιμότητας αλλά παραείμαστε γόνιμοι αχαχαχ

Όλα καλά σου εύχομαι! Δεν είναι πολύ ένας χρόνος προσπάθειας! Εμείς γίναμε γονείς μετά από 5 ολόκληρα χρόνια!!!! 

Σ'ευχαριστώ πολύ και εσένα κορίτσι μου για το κουράγιο!
ΠΟλύ χαίρομαι που είχε και σε σένα καλό τέλος η ιστορία. Πέντε χρόνια; Εγώ στον χρόνο και πλαντάζω στο κλάμα όποτε βλέπω αίμα περιόδου.
Να σου ζήσουν τα διδυμμάκια σου να τα βλέπεις να μεγαλώνουν με υγεία!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby προσπαθησε να μην εχεις τοσο αγχος, ακουγεσαι πολυ αγχωμενη. Σκεψου οτι δεν εχετε καποιο προβλημα οποτε μπορει να το μπλοκαρεις λογω αγχους. Εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που εχουν κανει πολλες ΕΤ και αφου εχουν απογοητευτει και το αφηνουν τελικα μενουν φυσιολογικα εγκυες. Εγω εχω κανει 2 χειρουργεία και ακομα τιποτα μετα απο 5 χρονια προσπαθειας και μια διεγερση. Θα παρω κι εγω τεστ γιατι ειναι το μονο που δεν εχω κανει και σκεφτομαι τα συγκεκριμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

@I want a baby προσπαθησε να μην εχεις τοσο αγχος, ακουγεσαι πολυ αγχωμενη. Σκεψου οτι δεν εχετε καποιο προβλημα οποτε μπορει να το μπλοκαρεις λογω αγχους. Εχω ακουσει πολλες περιπτωσεις που εχουν κανει πολλες ΕΤ και αφου εχουν απογοητευτει και το αφηνουν τελικα μενουν φυσιολογικα εγκυες. Εγω εχω κανει 2 χειρουργεία και ακομα τιποτα μετα απο 5 χρονια προσπαθειας και μια διεγερση. Θα παρω κι εγω τεστ γιατι ειναι το μονο που δεν εχω κανει και σκεφτομαι τα συγκεκριμενα

Είμαι όντως αγχωμένη, πωπω φαντάσου για να το καταλαβαίνει κάποιος απο τα γραφόμενά μου πόσο έντονο είναι το άγχος μου. Που να με έβλεπες και απο κοντά δηλαδή!
Έχω ακούσει κι εγώ διάφορες περιπτώσεις. Δεν ήμουν αγχωμένη, όσο περνούσε ο καιρός αγχωνόμουν.
Κουράγιο σου εύχομαι, πέντε χρόνια, εγώ έχω έναν και κάνω έτσι. Απλά πάει ο νούς μου στο χειρότερο, ότι δεν θα πιάσω ποτέ, θα ταλαιπωρηθώ χρόνια κλπ με αποτέλεσμα να μου χαλάει περισσότερο η ψυχολογία.
Αύριο περιμένω κι εγώ τα τεστ. Άντε να δούμε.
Σου εύχομαι πολύ σύντομα με τα ευχάριστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Κι εγώ προσπαθούσα 15 μήνες για δεύτερο παιδάκι και μου φάνηκε αιώνας. Θα σε συμβούλευα, εφόσον είναι όλα καλά, να δοκιμάσεις τα τεστ ωορρηξίας και από τη στιγμή που δεις το θετικό, έχετε επαφές 3 μέρες συνεχόμενα. Αλλά και πριν το θετικό, φροντίστε να έχετε επαφές από το τέλος της περιόδου μέρα παρά μέρα. Είναι κουραστικό να έρχεσαι σε επαφή τόσο συχνά και πολλές φορές έχοντας στο μυαλό σου μόνο την σύλληψη, αλλά το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει. Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Είμαι όντως αγχωμένη, πωπω φαντάσου για να το καταλαβαίνει κάποιος απο τα γραφόμενά μου πόσο έντονο είναι το άγχος μου. Που να με έβλεπες και απο κοντά δηλαδή!
Έχω ακούσει κι εγώ διάφορες περιπτώσεις. Δεν ήμουν αγχωμένη, όσο περνούσε ο καιρός αγχωνόμουν.
Κουράγιο σου εύχομαι, πέντε χρόνια, εγώ έχω έναν και κάνω έτσι. Απλά πάει ο νούς μου στο χειρότερο, ότι δεν θα πιάσω ποτέ, θα ταλαιπωρηθώ χρόνια κλπ με αποτέλεσμα να μου χαλάει περισσότερο η ψυχολογία.
Αύριο περιμένω κι εγώ τα τεστ. Άντε να δούμε.
Σου εύχομαι πολύ σύντομα με τα ευχάριστα!

Υπάρχουν στιγμές που κ εγώ σκέφτομαι αν δεν πιάσω ποτέ αν δεν μπορώ να κάνω ακόμα 2 εξωσωματικες κλπ αλλά όταν ξεκίνησα πριν 2 μήνες την 1η εξωσωματική υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι δε θα μου γίνει εμμονή. Έχουμε πει με τον άντρα μου ότι αν έρθει καλώς αλλιώς δεν πειράζει όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Αφού εκείνος δεν ήθελε να περάσω τη διαδικασία της εξωσωματικης κι ακόμα μου λέει μήπως να μην κάνεις 2η; 

Πιστεύω ότι αν γίνει εμμονή έχεις χάσει τον εαυτό σου και τις χαρές της ζωής. Η ουσία είναι να είσαι καλά με τον άντρα σου ακόμα κ αν δεν έχετε παιδιά και να έχουμε υγεία. 

Επίσης ένας λόγος παραπάνω που σκέφτομαι έτσι είναι ότι δεν μπορώ να πάρω πολλά φάρμακα λόγω ινοαδενωματων στο μαστο. Έχω κάνει 2 χειρουργεία μέσα σε 2 χρόνια και συχνους υπερηχους μετά την εξωσωματική. Συν λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση μέσα σε αυτά τα χρόνια οπότε έχω κουραστεί. 

Εύχομαι το νέο έτος να μας φέρει μόνο χαρές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Όχι γιατί μου είχε πει ο γυναικολόγος ότι θα με μπερδέψουν χειρότερα, μάλλον για να με πείσει να τον πληρώνω και να κάνω εκεί κολπικούς υπερήχους. Παρήγγειλα όμως απο το hometest και τις περιμένω αύριο. Το καλό με εμένα είναι ότι καταλαβαίνω την ωορρηξία καθώς έχω πόνο κάθε μήνα στην ανάλογη μεριά.
 

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! Την παρακολουθώ, βασικά έχω πολύ σταθερό κύκλο και πόνο κάθε μήνα στην ωορρηξία μου που βοηθάει πολύ, τώρα βέβαια παρήγγειλα και τεστ ωορρηξίας.
Ο σύζυγος έκανε ολοκληρωμένες εξετάσεις σε ουρολόγο ανδρολόγο, καμία κιρσοκήλη, έκανε υπέρηχο πρόσφατα. Ορμονικές του είπε να κάνει, άριστες, σπερμοδιάγραμμα φυσιολογικό. 
Προσπαθώ να το βγάλω απο το μυαλό μου, μακάρι να πατούσα ένα κουμπάκι και να σταματήσω να αγχώνομαι!

 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου για το μκουράγιο που μου δίνεις. Ναι τώρα το είδα το θέμα με δεντράκια και φωτάκια!
Τώρα θα τα ξεκινήσω τα τεστ ωορρηξίας, με είχε αποτρέψει ο γυναικολόγος μου καθώς είχε πει ότι θα με μπερδεύουν και θα με αγχώνουν χειρότερα, αλλλά τελικά τα παρήγγειλα!
Ελπίζω να μου φέρετε γούρι!
 

 

Κι εμένα αυτό με τρελαίνει. Όλα φυσιολογικά αλλά μωρό πουθενά!
ΚΙ εγώ απ'ότι φαίνεται δεν θα αντέξω, αν δεν έχω πιάσει μέχρι την άνοιξη σκέφτομαι να πάω για σπερματέγχυση αρχικά. Δεν ξέρω πόσο κουράγιο έχω ακόμη να προσπαθώ.
Πάντα στις γόνιμες μέρα παρα μέρα ερχόμαστε σε επαφή για να πιάσουμε την ωορρηξία.
Αυτό με το τεστ ωορρηξία έπρεπε να το κάνω νωρίτερα, με απέτρεψε ο γυναικλόγος μου ότι θα με μπέρδευαν και θα με άγχωναν χειρότερα. Τώρα όμως παρήγγειλα για να κάνω.
Ευχαριστώ πολύ κορίτσι!

 

Σ'ευχαριστώ πολύ και εσένα κορίτσι μου για το κουράγιο!
ΠΟλύ χαίρομαι που είχε και σε σένα καλό τέλος η ιστορία. Πέντε χρόνια; Εγώ στον χρόνο και πλαντάζω στο κλάμα όποτε βλέπω αίμα περιόδου.
Να σου ζήσουν τα διδυμμάκια σου να τα βλέπεις να μεγαλώνουν με υγεία!

 

Αχχχ κορίτσι μου γλυκό σε ευχαριστώ πολύ! Σου το λέω εννοείται για να πάρεις κουράγιο γιατί θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!! Και εγώ τον πρώτο χρόνο ήμουν σαν εσένα, αλλά τον δεύτερο τουλάχιστον δεν έκλαιγα πια... Θέλει υπομονή και πίστη!! Μέσα από τη καρδιά μου σου λέω ότι θα έρθει και να ευχαριστιεσαι τη ζωή σου γιατί μετά θα σου αλλάξει τα φώτα αχαχαχ!! Επίσης συμβουλή, εγώ τη πρώτη φορά που έμεινα έγκυος έβαλα μαξιλάρι κάτω από τη λεκάνη μου κ την επόμενη το ίδιο... Εεε τη τριτη είχε πάρει μπρος μόνο του το σώμα :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Γεια σου! Κι εγώ προσπαθούσα 15 μήνες για δεύτερο παιδάκι και μου φάνηκε αιώνας. Θα σε συμβούλευα, εφόσον είναι όλα καλά, να δοκιμάσεις τα τεστ ωορρηξίας και από τη στιγμή που δεις το θετικό, έχετε επαφές 3 μέρες συνεχόμενα. Αλλά και πριν το θετικό, φροντίστε να έχετε επαφές από το τέλος της περιόδου μέρα παρά μέρα. Είναι κουραστικό να έρχεσαι σε επαφή τόσο συχνά και πολλές φορές έχοντας στο μυαλό σου μόνο την σύλληψη, αλλά το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει. Καλή επιτυχία!

Δοκίμασα μόλις σήμερα τεστ ωορρηξίας αλλά βγήκε αρνητικό. Την περίμενα Σαββατοκύριακο και μάλλον πέρασε. Ο γυναικολόγος μας είπε όχι κάθε μέρα γιατί αδυνατίζει το σπέρμα. Ο ανδρολόγος που πήγε ο σύζυγός μου μας είπε απο την άλλη να ερχόμαστε σε επαφή κάθε μέρα. Πραγματικά δε ξέρω τι ισχύει.
Όντως είναι κουραστικό να το κάνεις με πρόγραμμα και όχι όταν σου'ρχεται και το θέλεις.
Ευχαριστώ πολύ!

στις πριν 7 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Υπάρχουν στιγμές που κ εγώ σκέφτομαι αν δεν πιάσω ποτέ αν δεν μπορώ να κάνω ακόμα 2 εξωσωματικες κλπ αλλά όταν ξεκίνησα πριν 2 μήνες την 1η εξωσωματική υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι δε θα μου γίνει εμμονή. Έχουμε πει με τον άντρα μου ότι αν έρθει καλώς αλλιώς δεν πειράζει όλα για κάποιο λόγο γίνονται. Αφού εκείνος δεν ήθελε να περάσω τη διαδικασία της εξωσωματικης κι ακόμα μου λέει μήπως να μην κάνεις 2η; 

Πιστεύω ότι αν γίνει εμμονή έχεις χάσει τον εαυτό σου και τις χαρές της ζωής. Η ουσία είναι να είσαι καλά με τον άντρα σου ακόμα κ αν δεν έχετε παιδιά και να έχουμε υγεία. 

Επίσης ένας λόγος παραπάνω που σκέφτομαι έτσι είναι ότι δεν μπορώ να πάρω πολλά φάρμακα λόγω ινοαδενωματων στο μαστο. Έχω κάνει 2 χειρουργεία μέσα σε 2 χρόνια και συχνους υπερηχους μετά την εξωσωματική. Συν λαπαροσκοπηση κ υστεροσκοπηση μέσα σε αυτά τα χρόνια οπότε έχω κουραστεί. 

Εύχομαι το νέο έτος να μας φέρει μόνο χαρές. 

Το σημαντικό είναι να έχουμε δίπλα μας έναν άνθρωπο που θα μας στηρίζει και απ'ότι κατάλαβα είσαι κι εσύ τυχερή. Η ψυχολογία είναι το σημαντικότερο!
Τι να πω, δεν έχω περάσει στη φάση να το πάρω απόφαση ότι θα μείνω χωρίς παιδιά, ίσως επειδή είναι σχετικά αρχή. Αυτή η απόφαση παίρνεται όταν στερέψεις απο κλάμα, δεν έχεις άλλο και λες δεν μπορώ άλλο, ως εδώ ήτανε, αν δε με θέλει. 
Το εύχομαι για όλες όσες προσπαθούμε. Να έρθουνε σύντομα υγιή μωράκια.

στις πριν 5 ώρες, ο/η joy2 είπε:

Αχχχ κορίτσι μου γλυκό σε ευχαριστώ πολύ! Σου το λέω εννοείται για να πάρεις κουράγιο γιατί θα δεις ότι όλα θα πάνε καλά!! Και εγώ τον πρώτο χρόνο ήμουν σαν εσένα, αλλά τον δεύτερο τουλάχιστον δεν έκλαιγα πια... Θέλει υπομονή και πίστη!! Μέσα από τη καρδιά μου σου λέω ότι θα έρθει και να ευχαριστιεσαι τη ζωή σου γιατί μετά θα σου αλλάξει τα φώτα αχαχαχ!! Επίσης συμβουλή, εγώ τη πρώτη φορά που έμεινα έγκυος έβαλα μαξιλάρι κάτω από τη λεκάνη μου κ την επόμενη το ίδιο... Εεε τη τριτη είχε πάρει μπρος μόνο του το σώμα :D

Να'σαι καλά!!!
Αυτό με το μαξιλάρι το έκανα κι εγώ σχεδόν όλους τους μήνες και όταν έκανα πρόσφατα υστεροσαλπιγγογραφία μου είπε ο ακτινολόγος ότι ίσως να ήταν λάθος η στάση για τη μήτρα μου, επίσης είπε ότι θα δει την κλίση του τραχήλου και της μήτρας μου κ θα μου πει τη σωστή στάση. Μόλις έκανε την εξέταση μου είπε λοιπόν να μην βάζω μαξιλάρι γιατί το σπέρμα φεύγει προς τα πίσω απλά να κάθομαι ανάσκελα με τα πόδια λυγισμένα. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει ή αν είναι θέμα τύχης.
Μωρέ ας έρθει το μπεμπουλίνι, είμαι έτοιμη για αυπνίες και αλλαγή φώτων! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό αυτό γιατί θα έχεις πολλή αϋπνία αχαχχα! Όλα θα πάνε καλά! Είτε με μαξιλάρι είτε χωρίς!! Πλέον το πιστεύω ακράδαντα! Έδινα πολλή σημασία στην τεχνική κ τελικά έπρεπε απλά να το απολαύσουμε αχαχχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/12/2019 at 3:49 ΜΜ, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου! σου ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα να εχετε μωρακι.

Την ωορρηξια την παρακολουθεις? Κανεις κολπικο υπέρηχο ή με τεστ? Επισης το σπερμοδιαγραμμα το κανατε σε απλο διαγνωστικο κεντρο? Ο αντρας σου μπορει να κανει και εναν υπερηχο για να ειστε σιγουροι οτι δεν εχει κ καμια κηρσοκηλη. 

Προσπαθησε να το βγαλεις απο το μυαλο σου γιατι κ το αγχος παιζει ρολο!

 

Καλησπερα! Η Κυρσοκηλη επηρεαζει εαν υπαρχει καλο σπερμοδιαγραμμα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@I want a baby γεια σου και χρόνια πολλά! 

Ελπίζω οι γιορτινές μέρες και το νέο έτος να σε βρουν με το μωράκι σας ❤️ 

Μια απλή συμβουλή: να εναλλάσσεις στάσεις κ να προτιμάς και αυτήν στα τέσσερα, καθώς είναι θαυματουργή. Το λέω συχνά αυτό, γιατί σ'εμάς έπαιξε καίριο ρόλο στα παιδάκια μας. 

Καλή συνέχεια, με το καλό το 2020 !! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η demie_14 είπε:

@I want a baby γεια σου και χρόνια πολλά! 

Ελπίζω οι γιορτινές μέρες και το νέο έτος να σε βρουν με το μωράκι σας ❤️ 

Μια απλή συμβουλή: να εναλλάσσεις στάσεις κ να προτιμάς και αυτήν στα τέσσερα, καθώς είναι θαυματουργή. Το λέω συχνά αυτό, γιατί σ'εμάς έπαιξε καίριο ρόλο στα παιδάκια μας. 

Καλή συνέχεια, με το καλό το 2020 !! 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Σέυχαριστώ πολύ για τις ευχές, εύχομαι σε όλες όσες προσπαθούμε την ίδια ευχή, υγεία και με ένα μωράκι στην αγκαλιά το 2020!

Εμείς απο τότε που προσπαθούμε για παιδάκι στις αρχές τις κάναμε όλες, χαλαρά, χωρίς άγχος, αλλά βλέποντας ότι περνάνε οι μήνες μετά το 6μηνο κρατήσαμε τη κλασσική νομίζοντας ότι θα είναι πιο εύκολο αλλά και πάλι. Αν είναι τελικά να έρθει πιστεύω θα έρθει!

Καλή συνέχεια και σε'σένα! Ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Sillia είπε:

Καλησπερα! Η Κυρσοκηλη επηρεαζει εαν υπαρχει καλο σπερμοδιαγραμμα;;

Συνηθως αν βγει ενα μετριο ή κακο σπερμοδιαγραμμα σου λενε να κοιταξεις για κηρσοκηλη. Αλλα αν ειναι καιρος που προσπαθειτε, καλο ειναι να κανει κ ο συντροφος σου εναν υπερηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια.
Χθες 30/12 περίμενα περίοδο, έτσι και έγινε, μου ήρθε χθες το πρωί. 
Κι εγώ και ο άντρας μου κάναμε ότι δεν τρέχει τίποτα να το πάρουμε χαλαρά. Μέσα μου όμως κάτι μου έλεγε πως μπορεί να είμαι αυτόν το μήνα λόγω της υστεροσαλπιγγογραφίας. Το απόγευμα σε κάποια φάση κάτι έδειχνε η τηλεόραση και βλέπω ένα μωράκι. Άρχισα να κλαίω με λυγμούς. Ήρθε ο άντρας μου και με αγκάλιασε. Έκλαψα τόσο πολύ που κόντευε να μου κοπεί η ανάσα. Κάθε μήνα που δεν τα καταφέρνουμε, κλαίω ακόμη περισσότερο, ακόμη δυνατότερα, κάθε φορά χάνω περισσότερο τις δυνάμεις μου.
Αφού ηρεμήσαμε, μου είπε αν με κάνει να νιώθω καλύτερα να μην περιμένουμε άλλο με φυσικό τρόπο, να προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση τον επόμενο μήνα κιόλας! Συμφώνησα. Πήρα σε έναν άλλον γιατρό που εξειδικεύεται στην υποβοηθούμενη αναπαραγωγή και έχει εξειδικευμένες γνώσεις και έκλεισα την επόμενη βδομάδα ραντεβού να συζητήσουμε να δεί όλες μας τις εξετάσεις και να μας ενημερώσει σχετικά για το επόμενο βήμα.

Δυστυχώς όμως διάβασα ότι συζήτηση υπήρχε στο φόρουμ αυτό αλλά και γενικά στο ίντερνετ και διαπίστωσα πως λίγες τα κατάφεραν με σπερματέγχυση.
Ειδικά πρώτη και δεύτερη φορά είναι σχεδόν σίγουρη αποτυχία! 
Φανταστείτε τον επόμενο μήνα να πάω για σπερματέγχυση και να αποτύχει, τι κλάμα και τι στενοχώρια θα περάσω πάλι.

Το ξέρω ότι είναι κορίτσια που προσπαθούν χρόνια, αυτό όμως σκέφτομαι κάθε φορά στο πίσω μέρος του μυαλού μου και με πιάνουν τα κλάματα και το παράπονο. Κάθε φορά που αποτυγχάνω σκέφτομαι πως έτσι θα πάει η κατάσταση και θα προσπαθώ κι εγώ για χρόνια.
Δεν ξέρω τι να κάνω. Πρόβλημα δεν υπάρχει, ο κύκλος μου είναι ρολόι, οι εξετάσεις μας καθαρές. Έχω μπερδευτεί, απο τη μία λέω να περιμένουμε φυσιολογικά λίγους μήνες, απο την άλλη να πάμε σε σπερματέγχυση, αλλά σε περίπτωση αποτυχημένης σπερματέγχυσης δεν ξέρω πως θα είμαι μετά.
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/12/2019 at 10:45 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Σέυχαριστώ πολύ για τις ευχές, εύχομαι σε όλες όσες προσπαθούμε την ίδια ευχή, υγεία και με ένα μωράκι στην αγκαλιά το 2020!

Εμείς απο τότε που προσπαθούμε για παιδάκι στις αρχές τις κάναμε όλες, χαλαρά, χωρίς άγχος, αλλά βλέποντας ότι περνάνε οι μήνες μετά το 6μηνο κρατήσαμε τη κλασσική νομίζοντας ότι θα είναι πιο εύκολο αλλά και πάλι. Αν είναι τελικά να έρθει πιστεύω θα έρθει!

Καλή συνέχεια και σε'σένα! Ευχαριστώ!

@I want a baby πραγματικά εύχομαι ο νέος χρόνος να σε βρήκε αισιόδοξη και πολύ σύντομα πολύ χαρούμενη και εγκυούλα! Θα γίνω λίγο κουραστική και γραφική, ξανατονίζοντας ότι σε κάποιες κοπέλες παίζει ρόλο και η στάση... Εάν προσπαθούσαμε με την κλασική, δεν ξέρω εάν θα έμενα ποτέ έγκυος.. ενδεικτικό όσων σου λέω, είναι ότι έχοντας αποκτήσει δύο παιδάκια, έχουμε μονίμως ελεύθερες επαφές, αλλά στις γόνιμες ποτέ "στα 4". Μάντεψε: από το 2015 μέχρι τώρα ελεύθερες και καμία σύλληψη... 

Στον γιο μου, ανυποψίαστη εντελώς, έτυχε να κάνουμε στον 3ο μήνα εναλλαγές στις στάσεις και ήρθε η εγκυμοσύνη. Δεν το συνδυάσαμε ποτέ.. Στην κόρη μου, προσπαθούσαμε 2 χρόνια και τίποτα..... Η σκέψη ήταν του άντρα μου, που μου έλεγε "εμείς παιδάκι θα κάνουμε μόνο με αυτήν τη στάση", κι εγώ το θεωρούσα γελοίο! Μάη μήνα - σαν τώρα στο μυαλό μου - κάναμε ΜΟΝΟ έτσι την προσπάθειά μας, οπότε 2 εβδομάδες μετά εγκυούλα. Ε! Μα πόσο τυχαίο πια ;; 

Γι' αυτό σε συμβουλεύω όχι άγχος και απόλαυσε όσο μπορείς με όσες εναλλαγές μπορείς!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η demie_14 είπε:

@I want a baby πραγματικά εύχομαι ο νέος χρόνος να σε βρήκε αισιόδοξη και πολύ σύντομα πολύ χαρούμενη και εγκυούλα! Θα γίνω λίγο κουραστική και γραφική, ξανατονίζοντας ότι σε κάποιες κοπέλες παίζει ρόλο και η στάση... Εάν προσπαθούσαμε με την κλασική, δεν ξέρω εάν θα έμενα ποτέ έγκυος.. ενδεικτικό όσων σου λέω, είναι ότι έχοντας αποκτήσει δύο παιδάκια, έχουμε μονίμως ελεύθερες επαφές, αλλά στις γόνιμες ποτέ "στα 4". Μάντεψε: από το 2015 μέχρι τώρα ελεύθερες και καμία σύλληψη... 

Στον γιο μου, ανυποψίαστη εντελώς, έτυχε να κάνουμε στον 3ο μήνα εναλλαγές στις στάσεις και ήρθε η εγκυμοσύνη. Δεν το συνδυάσαμε ποτέ.. Στην κόρη μου, προσπαθούσαμε 2 χρόνια και τίποτα..... Η σκέψη ήταν του άντρα μου, που μου έλεγε "εμείς παιδάκι θα κάνουμε μόνο με αυτήν τη στάση", κι εγώ το θεωρούσα γελοίο! Μάη μήνα - σαν τώρα στο μυαλό μου - κάναμε ΜΟΝΟ έτσι την προσπάθειά μας, οπότε 2 εβδομάδες μετά εγκυούλα. Ε! Μα πόσο τυχαίο πια ;; 

Γι' αυτό σε συμβουλεύω όχι άγχος και απόλαυσε όσο μπορείς με όσες εναλλαγές μπορείς!!! 

Γειά σου κορίτσι και καλή χρονιά.
Δυστυχώς ο νέος χρόνος με βρήκε πολύ αγχωμένη και απογοητευμένη. Με έχει πάρει πολύ απο κάτω και νομίζω ότι δεν θα καταφέρω να αποκτήσω ποτέ παιδί.
Ο γιατρός δεν μας απέκλεισε αυτή τη στάση, ίσα ίσα μας είπε όλες μπορείτε να τις κάνετε, απλά να κάθομαι λίγη ώρα ξαπλωμένη μετά. Θα το δοκιμάσω αυτόν το μήνα. Τις ημέρες της ωορρηξίας που θα έχουμε τρείς σερί μέρες επαφές θα κάνουμε και αυτό που λες μήπως και είμαστε τυχεροί! Τι να πω, μακάρι!
Σέυχαριστώ πολύ!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά,

εμείς είπαμε φυσιολογικά για ένα χρόνο αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Γενικά δεν αγχωνόμαστε γιατί πιστεύω ότι η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Η γιατρός που επιλέξαμε για εξωσωματική μας τα εξήγησε όλα πολύ καθαρά και ετοιμαζόμαστε για τις εξετάσεις μας. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/1/2020 at 10:34 ΜΜ, ο/η MaryPop είπε:

Καλή χρονιά,

εμείς είπαμε φυσιολογικά για ένα χρόνο αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Γενικά δεν αγχωνόμαστε γιατί πιστεύω ότι η ψυχολογία είναι πολύ σημαντική. Η γιατρός που επιλέξαμε για εξωσωματική μας τα εξήγησε όλα πολύ καθαρά και ετοιμαζόμαστε για τις εξετάσεις μας. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες σας. 

Καλή χρονιά.
Ποιό ήταν το πρόβλημα και πάτε κατ'ευθείαν για εξωσωματική μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών; Δοκιμάσατε τη σπερματέγχυση;
Γιατί εμείς μετά απο ένα χρόνο αποτυχημένων προσπαθειών τις κάναμε όλες και ήταν φυσιολογικές και οι δικές μου και του συζύγου. Κλείσαμε αύριο ραντεβού με έναν άλλο γυναικολόγο ειδικό υποβοηθούμενης αναπαραγωγής να συζητήσουμε για το επόμενο βήμα που είναι η σπερματέγχυση.
Δυστυχώς αγχώνομαι πολύ, ελπίζω αυτός ο γιατρός να με καθησυχάσει λιγάκι.
Καλή τύχη σε όλες μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/1/2020 at 5:15 ΜΜ, ο/η I want a baby είπε:

Καλή χρονιά.
Ποιό ήταν το πρόβλημα και πάτε κατ'ευθείαν για εξωσωματική μετά απο ένα χρόνο προσπαθειών; Δοκιμάσατε τη σπερματέγχυση;
Γιατί εμείς μετά απο ένα χρόνο αποτυχημένων προσπαθειών τις κάναμε όλες και ήταν φυσιολογικές και οι δικές μου και του συζύγου. Κλείσαμε αύριο ραντεβού με έναν άλλο γυναικολόγο ειδικό υποβοηθούμενης αναπαραγωγής να συζητήσουμε για το επόμενο βήμα που είναι η σπερματέγχυση.
Δυστυχώς αγχώνομαι πολύ, ελπίζω αυτός ο γιατρός να με καθησυχάσει λιγάκι.
Καλή τύχη σε όλες μας. 

Γεια σου κορίτσι μου και καλή χρονιά! Λυπάμαι που αδιαθέτησες. Καταλαβαίνω το άγχος σου. Εγώ θα πρότεινα να το παλέψετε μερικούς μήνες ακόμη με τεστ ωορρηξίας και εντατικές επαφές στις γόνιμες, εφόσον οι εξετάσεις σας έχουν βγει καθαρές και η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική. Στατιστικά, εφόσον έχει περάσει ένας χρόνος, είναι πιθανότερο να συλλάβεις από εδώ και πέρα. Είμαστε πάρα πολλές οι κοπέλες που προσπαθούσαμε πάνω από χρόνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η LOULOUdaki! είπε:

Γεια σου κορίτσι μου και καλή χρονιά! Λυπάμαι που αδιαθέτησες. Καταλαβαίνω το άγχος σου. Εγώ θα πρότεινα να το παλέψετε μερικούς μήνες ακόμη με τεστ ωορρηξίας και εντατικές επαφές στις γόνιμες, εφόσον οι εξετάσεις σας έχουν βγει καθαρές και η ηλικία σου δεν είναι απαγορευτική. Στατιστικά, εφόσον έχει περάσει ένας χρόνος, είναι πιθανότερο να συλλάβεις από εδώ και πέρα. Είμαστε πάρα πολλές οι κοπέλες που προσπαθούσαμε πάνω από χρόνο. 

Σ'ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου που με ενθαρρύνεις!
Μόλις γύρισα και απο έναν άλλο γυναικολόγο που είχαμε δώσει ραντεβού, είναι ειδικός υποβοηθούμενης αναπαραγωγής. Μας είπε οι εξετάσεις σας είναι τέλειες αλλά δεν μας είπε να συνεχίσουμε, είπε να κλείσουμε για σπερματέγχυση και να περάσουμε επιτροπή για να καλυφθούν τα φάρμακα.
Με μπέρδεψε λιγάκι. Ο άλλος που πήγαινα είπε προσπαθήστε όσο θέλετε ακόμη και ένα εξάμηνο ίσως πιάσετε.
Και αυτός κατάλαβε το άγχος μου και μου είπε αν πιάσεις με υποβοηθούμενη μέθοδο το πρώτο μετά θα κάνετε 3-4 παιδιά που θα ξεαγχωθείτε.
Να'σαι καλά κοπέλα μου, ξέρω ότι προσπαθούνε κοπέλες χρόνια και έχουν περάσει και πολύ άσχημες καταστάσεις. Με κατακλύζουν κι εμένα σκέψεις ότι θα περάσω κι εγώ χρόνια προσπαθώντας και δεν θα τα καταφέρνω. Καμία φορά λες να υπάρχει κάποιο θέμα έτσι ώστε να ξέρεις που εστιάζεις και τι πρέπει να κοιτάξεις. Όταν δεν υπάρχει κάποιο θέμα και σου λένε όλοι οι γιατροί οι εξετάσεις σας είναι τέλειες αλλά εδώ και 13 μήνες δεν πιάνουμε, αυτό με τρελαίνει περισσότερο!
Χαίρομαι να βλέπω κορίτσια εδώ μέσα να τα καταφέρνουν, να παίρνω κι εγώ κουράγιο!
Είσαι κι εσύ μια απο αυτές που τα κατάφερες απ'οτι θυμάμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...