Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Επειδη πολλες φορες εχω διαβασει οτι ο που λεει εισαγωγη μετα τον 6ο μηνα.....εχω βρει να λεει αυτο :

Η εισαγωγή στερεών τροφών "συνιστάται" να γίνεται στο 2ο
εξάμηνο της ζωής, δηλαδή 
με τη συμπλήρωση των 6 μηνών ζωής, ενώ σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να 
γίνεται πριν τη συμπλήρωση των 4ων μηνών ζωής.
Η σύσταση αυτή ισχύει τόσο για τα θηλάζοντα όσο και για τα μη θηλάζοντα βρέφη

Οπότε πιστεύω πως διαφέρουν οι απόψεις των παιδιάτρων λόγω του ότι δεν είναι όλα τα παιδάκια έτοιμα την ίδια περίοδο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90δεν ξέρω ποτε ξεκινάνε..συμφωνώ ότι δεν είναι διατροφολόγοι αλλά δεν μπορεί να μην ξέρουν τι να συμβουλεύουν τις μανούλες...Όσο να Ναι τόσα βλέπουν.. Το μωράκι της έχει συμπληρώσει τον 5ο μήνα την Τετάρτη κ τότε ξεκίνησε στέρεες.. τώρα δεν μπορώ να κρίνω αν είναι καλο η όχι το δεύτερο γεύμα.. νομίζω όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα μικρά μας και γι αυτό είμαστε εδώ για να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας ...απλά αυτό που ήθελα να πω για τον ΠΟΥ είναι ό,τι δε λέει πως πρεπειι να ξεκινήσουν στον 6ο αλλά συνίσταται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως έχω ξανά πει κάθε παιδίατρος είναι διαφορετικός,όπως ακριβώς ανέφερε και η @stasa199 γράφει  συνίσταται από το 6,δεν είναι υποχρεωτικό να ξεκινήσει στον 6.βέβαια ο κάθε γιατρός και ο κάθε γονιός βλέπει το παιδί του,εμένα όπως είπα ο ένας μου έλεγε από τον έκτο και ο άλλος από τον τέταρτο εγώ ξεκίνησα στον πέμπτο αλλα το παιδι ηταν ετοιμο ανταποκρίθηκε πολύ καλά αλλά μωράκια μπορεί να μην είναι έτοιμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@stasa199 Το είπα για την κοπέλα που είπε ολα τα μωρα απο τον 4ο κ οχι για την θεματοθετρια..Εννοειται πως ο καθε γονιός κρίνει για το παιδι του αλλα επειδη οπως σε ολες τις ειδικότητες γιατρων υπάρχουν οι άσχετοι που δινουν λάθος οδηγιες ετσι και στην παιδιατρική..Πρεπει να ψαχνομαστε και μονες μας και να μην ακολουθούμε τυφλά οσα μας λένε..

Σε 5 μηνων βρεφος που θηλάζει 2 γεύματα ειναι πολλα για το στομαχι του.Κλεβουν χωρο για το γαλατακι.Τροφες μπαινουν πριν τον χρονο για να δουμε για τυχον αλλεργίες και να γινουν εισαγωγές.Το γαλα ειναι η κυριως τροφή για την αναπτυξη του εγκεφάλου..

Δε νομίζω πως το μωράκι χορταίνει με το γεύμα είτε είναι φρούτο είτε είναι κρέμα Γιατί στην αρχή οι ποσότητες είναι μικρές σίγουρα συμπληρώνει γάλα,ο δικός μου τουλάχιστον δεν χορταίνει και πίνει και γάλα.δεν θηλάζω βέβαια και δεν έχω ψάξει αν παίζει κάτι διαφορετικό με τον θηλασμό και τις στέρεες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Το ιδιο ειναι ειτε με θηλασμό είτε οχι.Βασικη τροφη ειναι το γαλα για το μωρο μεχρι το έτος.Απλα στον θηλασμό θελει προσοχη γιατι για την διατήρηση της παραγωγης θελει τουλαχιστον 8 θηλασμούς την ημέρα..Με την φορμουλα δεν ξερω πως 

Εγώ προσωπικά δεν κολλάω στον ένα μήνα ήταν να αρχίσω στον έκτο άρχισα στον πέμπτο,όπως είναι λογικό το μωρό κάποια στιγμή θα χορταίνει με τα γεύματα όποτε θα αντικατασταθεί το γάλα τωρα η κοπελα που θηλαζει νομιζω πως σε ένα μήνα από τώρα θα είναι αδύνατον να κάνει 8 θηλασμους 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 δεν το καταλαβα σορρυ....βασικά εσύ είσαι πιο ενημερωμένη δεν μπορώ να πω!Εγώ πολλά δεν τα ήξερα και τα έψαξα επειδή τα έχουμε αναφέρει εδώ!πάντως για το θηλασμό τώρα δλδ αν δεν κάνουμε 8 τη μέρα θα έχουμε θέμα?Αφού έχει εδραιωθεί...

Εμένα επίσης η μικρή στα κακα της καμία φορά μου βγάζει αιματακι και βλεννα (όχι μαζί αλλά μπορεί και μαζί)δεν ανησυχώ εφόσον τρώει και είναι ευδιάθετη...μπορεί βέβαια να είναι και από το συμπλήρωμα σιδήρου και να νομίζω εγώ ότι είναι αιμα...αλλά για τη βλεννα πολλές φορές δεν ξέρω τι της φταίει..εχω νιώσει πολλές φορές πολύ άσχημα αλλά δεν ξέρω τι άλλο να κόψω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 Ναι έχουμε μιλήσει!προς το παρόν δεν ανησυχούμε γιατί δεν είναι συνεχόμενο Και μάλλον είναι από τις πολλές κενώσεις ή επειδή μου ζορίζεται λιγάκι!μωρέ καλά λέω εγώ ότι είσαι πολύ ενημερωμένη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...