Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπερα. Έχω ένα μπέμπη 5 μηνών και ξεκινήσαμε φρουτοκρεμα μήλο αχλάδι το πρωί και το απόγευμα κρεμα βανίλια ρυζαλευρο από την τεταρτη. Λοιπόν σήμερα που του έδωσα μισό μήλο κ μισό αχλάδι το έφαγε όλο απλά μετά από 2-3 ώρες τον είχα βάλει στο καρεκλακι για να μαγειρέψω και ξαφνικά το μωρό ήταν μούσκεμα όλος το μαλλί λες και βγήκε από το μπάνιο και ήταν όλος χεσμενος μέχρι την πατούσα όλα βγήκαν από έξω. Γιατί έγινε αυτό; Πήρα την παιδίατρο κ είχε ένα επείγον ραντεβού κ είπε θα με καλέσει η ιδια. Πρέπει να ανησυχώ; Τώρα κοιμάται εδώ και 1μιση ωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Κορίτσια καλησπερα. Έχω ένα μπέμπη 5 μηνών και ξεκινήσαμε φρουτοκρεμα μήλο αχλάδι το πρωί και το απόγευμα κρεμα βανίλια ρυζαλευρο από την τεταρτη. Λοιπόν σήμερα που του έδωσα μισό μήλο κ μισό αχλάδι το έφαγε όλο απλά μετά από 2-3 ώρες τον είχα βάλει στο καρεκλακι για να μαγειρέψω και ξαφνικά το μωρό ήταν μούσκεμα όλος το μαλλί λες και βγήκε από το μπάνιο και ήταν όλος χεσμενος μέχρι την πατούσα όλα βγήκαν από έξω. Γιατί έγινε αυτό; Πήρα την παιδίατρο κ είχε ένα επείγον ραντεβού κ είπε θα με καλέσει η ιδια. Πρέπει να ανησυχώ; Τώρα κοιμάται εδώ και 1μιση ωρα

Πρώτη φορά έδωσες σήμερα;

Παρατήρησες αν ήταν διάρροια;

μην ανυσηχεις πάντως.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι από Τετάρτη έχουμε ξεκινήσει και προχθές έκανε κακακια αλλά δεν ήταν έτσι. Όχι ήταν πυχτα και πάνω στην πάνα σαν αφρως ήταν λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Όχι από Τετάρτη έχουμε ξεκινήσει και προχθές έκανε κακακια αλλά δεν ήταν έτσι. Όχι ήταν πυχτα και πάνω στην πάνα σαν αφρως ήταν λίγο 

https://www.daddy-cool.gr/pedi/koprana-morou-pliris-fotografikos-odigos-gia-oles-tis-periptoseis.html

κανε ένα τσεκ εδώ 

εχει φωτογραφίες με κακακια να δεις αν μοιάζουν  με κάποια από αυτά.

Γνώμη μου είναι να ενημερώσεις το παιδίατρο.

αν το παιδί είναι ευδιάθετο και έχει όρεξη για γάλα είσαι οκ!

παρόλα αυτά καλό είναι να βγάλεις μια φωτογραφία τη πάνα να τη δείξεις.

επίσης γνώμη μου πάντα είναι ότι το μωράκι σου είναι λίγο μικρούλη για φρούτα και για κρεμα.

ισως να καθυστερούσε το απογευματινό.

για να είμαι λεπτομερής 6 μηνών ( αν μιλάμε για ένα υγείες μωρό) προτείνετε η εισαγωγή στερεών.

μπορεις να κρατήσεις τα φρούτα και το απογευματινό έστω να το εντάξεις αργότερα για να προσαρμοστεί το μωρό σταδιακά.

ψαξτο λίγο και αποφασίζεις!

φιλικά πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Mummyof2 είπε:

https://www.daddy-cool.gr/pedi/koprana-morou-pliris-fotografikos-odigos-gia-oles-tis-periptoseis.html

κανε ένα τσεκ εδώ 

εχει φωτογραφίες με κακακια να δεις αν μοιάζουν  με κάποια από αυτά.

Γνώμη μου είναι να ενημερώσεις το παιδίατρο.

αν το παιδί είναι ευδιάθετο και έχει όρεξη για γάλα είσαι οκ!

παρόλα αυτά καλό είναι να βγάλεις μια φωτογραφία τη πάνα να τη δείξεις.

επίσης γνώμη μου πάντα είναι ότι το μωράκι σου είναι λίγο μικρούλη για φρούτα και για κρεμα.

ισως να καθυστερούσε το απογευματινό.

για να είμαι λεπτομερής 6 μηνών ( αν μιλάμε για ένα υγείες μωρό) προτείνετε η εισαγωγή στερεών.

μπορεις να κρατήσεις τα φρούτα και το απογευματινό έστω να το εντάξεις αργότερα για να προσαρμοστεί το μωρό σταδιακά.

ψαξτο λίγο και αποφασίζεις!

φιλικά πάντα!

Φιλη μπυ αυγνωμη που επεμβαινω αλλα οι οδηγιες εχουνε αλλαξει εδω και εναμιση χρονο

η εισαγωγη στεραιων τροφων γινεται πλεον απο τον 4ο μηνα. 
ισως οπως τα περιγραφει η φιλη μας το μωρο απλα να κρυωσε ή τα το πειραξε κατι. Πιο πολυ μπορει να ρονπειραξε το γαλα παρα το μηλο με το αχλαδι :)

ως παθουσα με το γαλα θεωρω οτι ενα βρεφος ειναι πιο ευαισθητο το εντερο του στη λακτοζη

καλο ειναι να μιλησεις με την παιδιατρο κ να της δωσεις μια πληρη εικονα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Φιλη μπυ αυγνωμη που επεμβαινω αλλα οι οδηγιες εχουνε αλλαξει εδω και εναμιση χρονο

η εισαγωγη στεραιων τροφων γινεται πλεον απο τον 4ο μηνα. 
ισως οπως τα περιγραφει η φιλη μας το μωρο απλα να κρυωσε ή τα το πειραξε κατι. Πιο πολυ μπορει να ρονπειραξε το γαλα παρα το μηλο με το αχλαδι :)

ως παθουσα με το γαλα θεωρω οτι ενα βρεφος ειναι πιο ευαισθητο το εντερο του στη λακτοζη

καλο ειναι να μιλησεις με την παιδιατρο κ να της δωσεις μια πληρη εικονα

 

Στον ΠΟΥ αλλά και στις οδηγίες του υπουργείου υγείας είναι ότι η εισαγωγή πρέπει να γίνεται στις 180 μέρες ζωής ενός μωρου.επισης για να εισάγουμε τροφές πρέπει το μωρό να μπορεί να στηρίζει 100% το. Αυχένα του και να μπορεί να κάτσει σε κάθισμα για φαγητό .

αυτα γνωρίζω εγώ τουλάχιστον 

Ο καθένας βέβαια πράττει όπως νομίζει στο παιδί του.

οσο για τη κοπελα

που άνοιξε το θέμα ας μη τη μπερδεύουμε και να ρωτήσει το παιδίατρο της όσον αφορά τα κακά. 

Για τη διατροφή δυστυχώς οι περισσότεροι γιατροί δεν ακολουθούν τις οδηγίες του ΠΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Φιλη μπυ αυγνωμη που επεμβαινω αλλα οι οδηγιες εχουνε αλλαξει εδω και εναμιση χρονο

η εισαγωγη στεραιων τροφων γινεται πλεον απο τον 4ο μηνα. 
ισως οπως τα περιγραφει η φιλη μας το μωρο απλα να κρυωσε ή τα το πειραξε κατι. Πιο πολυ μπορει να ρονπειραξε το γαλα παρα το μηλο με το αχλαδι :)

ως παθουσα με το γαλα θεωρω οτι ενα βρεφος ειναι πιο ευαισθητο το εντερο του στη λακτοζη

καλο ειναι να μιλησεις με την παιδιατρο κ να της δωσεις μια πληρη εικονα

 

5750-systaseis-gia-thn-eisagwgh-sterewn-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummyof2 είπε:

5750-systaseis-gia-thn-eisagwgh-sterewn-

Εχει αλλαξει αυτο στο λέω με σιγουρια

πριν ξεκινησω στην κορη μου την εισαγωγη στεραιων τροφων συμβουλευτηκα 3 παιδιατρουςστο 2018 η οδηγια αλλαξε και εγινε από τον 4ο μηνα. Μονο καποιοι παιδιατροι οπου το βρεφος θηλαζει αποκλειστικά ή βγαζει το γαλα του ακομι το καθυστερουν.

επισης ας μην ξεχναμε οτι και στην εποχη μας αν δουμε οι περισσοτεροι οι γονεις μας ξεκινουσαν τις στερεες τροφες απο τον 4ο μηνα 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η netspirit είπε:

Εχει αλλαξει αυτο στο λέω με σιγουρια

πριν ξεκινησω στην κορη μου την εισαγωγη στεραιων τροφων συμβουλευτηκα 3 παιδιατρουςστο 2018 η οδηγια αλλαξε και εγινε από τον 4ο μηνα. Μονο καποιοι παιδιατροι οπου το βρεφος θηλαζει αποκλειστικά ή βγαζει το γαλα του ακομι το καθυστερουν.

επισης ας μην ξεχναμε οτι και στην εποχη μας αν δουμε οι περισσοτεροι οι γονεις μας ξεκινουσαν τις στερεες τροφες απο τον 4ο μηνα 

 

Στο είπαν παιδίατροι;

αυτό με την εποχή μας το γνωρίζω και είναι η γνωστή ατάκα που θα ακούσεις συχνά.

οσο έψαξα κ εγώ δε βρήκα αυτό που λες( όταν είχα το πρώτο παιδί)

Σίγουρα πάντα  εξατομικεύουμε τις ανάγκες του κάθε μωρου παρόλα αυτά η οδηγία από τον Παγκόσμιο οργανισμό υγείας είναι 6 μηνών είτε θηλάζουν είτε όχι.ξερεις που μπορώ να βρω την αλλαγή της οδηγίας να τη διαβάσω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mummyof2 θα συμφωνήσω μαζί σου. @netspirit κορίτσι μου, ναι, οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν από νωρίς στερεές αλλά ο ΠΟΥ συστήνει από τον 6ο. Η @Anastasialzr αν θυμάμαι καλά από προηγούμενα ποστ της, θηλάζει και δε δίνει ξένο γάλα για να ενοχλήσει το μωράκι της η λακτόζη του αγελαδινού (αν και τροποποιημένο). 

Αναστασία, τι έγινε;; Μίλησες με τη γιατρό σου;;;; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

@Mummyof2 θα συμφωνήσω μαζί σου. @netspirit κορίτσι μου, ναι, οι περισσότεροι παιδίατροι δίνουν από νωρίς στερεές αλλά ο ΠΟΥ συστήνει από τον 6ο. Η @Anastasialzr αν θυμάμαι καλά από προηγούμενα ποστ της, θηλάζει και δε δίνει ξένο γάλα για να ενοχλήσει το μωράκι της η λακτόζη του αγελαδινού (αν και τροποποιημένο). 

Αναστασία, τι έγινε;; Μίλησες με τη γιατρό σου;;;; 

 

Ααα δεν ήξερα ότι θηλάζει.

ενας λόγος παραπάνω να μην εισάγει από τώρα ειδικά τις κρέμες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λοιπόν δεν ξέρω για το γάλα καταλαβαται δεν νομίζω να τον ενοχλεί το μητρικό γάλα. Επίσης ο μικρός το πρόγραμμα του όσο μπορώ είναι να ξυπνήσει γύρω στις 10 να πιει γάλα μητρικό μετά από 2 ώρες τρώει φρουτοκρεμα μετά μπορεί να θέλει και λίγο γάλα για να κοιμηθεί για μεσημερι. Κοιμάται κανένα 2ωρο 3ωρο αναλόγως. Μετά γύρω στις 5-6 τρώμε κρέμα βανίλια ρυζαλευρο της Νεστλέ αλλά μάλλον θα το αλλάξω θα του δίνω γιωτης. Μετά μπορεί να κοιμηθεί πάλι για καμιά ώρα μετά γάλα και πριν κοιμηθεί πάλι γάλα. Να σημειώσω ότι δίνω μόνο μητρικό γάλα. Επίσης ακολουθώ οδηγίες παιδιάτρου. Και αυτό με τον ΠΟΥ ότι γίνεται ο ΠΟΥ επίσης ο ΠΟΥ αν θες να ξέρεις δεν λέει ότι είναι υποχρεωτικο να ξεκινουν στέρεες απ' 6 αλλά ότι είναι η πιο σωστή ηλικία αλλά γενικά ξεκινούν και από τον 4ο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Anastasialzr είπε:

Κορίτσια λοιπόν δεν ξέρω για το γάλα καταλαβαται δεν νομίζω να τον ενοχλεί το μητρικό γάλα. Επίσης ο μικρός το πρόγραμμα του όσο μπορώ είναι να ξυπνήσει γύρω στις 10 να πιει γάλα μητρικό μετά από 2 ώρες τρώει φρουτοκρεμα μετά μπορεί να θέλει και λίγο γάλα για να κοιμηθεί για μεσημερι. Κοιμάται κανένα 2ωρο 3ωρο αναλόγως. Μετά γύρω στις 5-6 τρώμε κρέμα βανίλια ρυζαλευρο της Νεστλέ αλλά μάλλον θα το αλλάξω θα του δίνω γιωτης. Μετά μπορεί να κοιμηθεί πάλι για καμιά ώρα μετά γάλα και πριν κοιμηθεί πάλι γάλα. Να σημειώσω ότι δίνω μόνο μητρικό γάλα. Επίσης ακολουθώ οδηγίες παιδιάτρου. Και αυτό με τον ΠΟΥ ότι γίνεται ο ΠΟΥ επίσης ο ΠΟΥ αν θες να ξέρεις δεν λέει ότι είναι υποχρεωτικο να ξεκινουν στέρεες απ' 6 αλλά ότι είναι η πιο σωστή ηλικία αλλά γενικά ξεκινούν και από τον 4ο

Το «αν θέλω να ξέρω»........ δε χρειαζόταν έχω διαβάσει πολλάκις τις οδηγίες κ μιλούν για το β’ εξάμηνο. Εν πάση περίπτωση επειδή ξεφύγαμε από το θέμα και η κάθε μαμά στη διατροφή του παιδιού  της κάνει όπως λέει το ένστικτο της, να εστιάσεις στα κακά να δεις σε τι οφείλεται.

ελπιζω να είναι καλα το μωράκι σου τώρα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η πάνα ήταν από ότι είδα από το σύνδεσμο που μου στείλατε στο daddy cool αυτή που λέει όταν ξεκινούν στερεά τροφή κάπως έτσι περίπου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,κλείσαμε και εμείς τον 5 πριν 2 ημέρες και έχουμε ξεκινήσει στέρεες εδώ και μια εβδομάδα φρούτα το πρωί κρέμα το απόγευμα,μήπως σήμερα έκανε εισαγωγή σε κάποιο νέο φρούτο που δεν το ειχε φάει τις προηγούμενες ημέρες και τη πείραξε το μωρό.οσο για το πότε ξεκινάμε οι στέρεες νομίζω πως τελικά έχει να κάνει με το  παιδίατρο,εγώ έχω δυο παιδίατρους ο ένας μου είπε από τον 6 και μετά ο άλλος τα ξεκινάει από τον 4

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι αύριο θα του εισάγω μπανάνα. Κάθε 5 μέρες καινούργιο φρούτο. Δεν ξέρω ότι του έδωσα από Τετάρτη μέχρι σήμερα δεν άλλαξα κάτι δεν ξέρω τι να πω. Και εγώ πιστεύω έχει να κάνει με το παιδίατρο πότε θα πουν να ξεκινήσουμε στέρεες. Κανενας παιδίατρος δεν είναι τέλειος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Anastasialzr είπε:

31 Μαίου γεννήθηκε;

Ναι,μπορεί να το πείραξε κάτι άλλο το μωρό εμένα ο γιατρός μου είπε αν κάνει αλλεργία σε κάποιο θα φανεί μέσα στο 24ωρο,μίλησε με το γιατρό να δεις τι θα σου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η παιδίατρος μου είπε ότι καμμιά φορά στη μετάβαση στα φρούτα το βλέπουμε ή έχει την κοιλιά του. Και να κόψω κρέμες και φρούτα για 3 μέρες. Να ανησυχώ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Anastasialzr είπε:

Η παιδίατρος μου είπε ότι καμμιά φορά στη μετάβαση στα φρούτα το βλέπουμε ή έχει την κοιλιά του. Και να κόψω κρέμες και φρούτα για 3 μέρες. Να ανησυχώ;

Όχι να μην ανυσηχεις,

θα στρώσει το στομαχάκι του.

απλα όταν ξεκινησεισ Το φαγητό ρωτά τον μ πως να το κανεις.

μηπως πάλι ένα ένα να δεις αν όντως κάτι τον ενοχλεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επειδη οντως εχει ξεφυγει το θεμα

η απαντηση που ελαβα τοτε απο τους παιδιατρους ητανε οτι 

«στο σεμιναριο που πηγαμε τωρα ειπανε αυτο κ αυτο»

@Anastasialzr μιλα κοπελα μ με το γιατρο σου αλλα δεν νομιζω να ειναι κατι το ανησυχητικο. 
ισως η αλλαγη να τον πειραξε λιγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...