Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βάρος πριν την εγκυμοσύνη


Klimentini

Recommended Posts

Κορίτσια γειά σας,

Ποια απο εσάς έκανε δίαιτα πριν την πολυπόθητη σύλληψη; 

Είχα μείνει έγκυος ούσα 82 κιλά και οι γιατροι μου την "ειχαν πει". Τώρα αφού απέβαλα (δυστυχώς) ξεκίνησα διατροφή και έχω χάσει 3 κιλά.. στόχος μου ειναι να παω τα 73-74. (εχω υψος 1.68 και τα κανονικά μου κιλά πρεπει να ειναι 70)... 

Πιστέυετε ότι τα λιγότερα κιλά βοηθούν; 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Clementina είπε:

Κορίτσια γειά σας,

Ποια απο εσάς έκανε δίαιτα πριν την πολυπόθητη σύλληψη; 

Είχα μείνει έγκυος ούσα 82 κιλά και οι γιατροι μου την "ειχαν πει". Τώρα αφού απέβαλα (δυστυχώς) ξεκίνησα διατροφή και έχω χάσει 3 κιλά.. στόχος μου ειναι να παω τα 73-74. (εχω υψος 1.68 και τα κανονικά μου κιλά πρεπει να ειναι 70)... 

Πιστέυετε ότι τα λιγότερα κιλά βοηθούν; 

 

Καλησπέρα κορίτσι μου εννωει αν τα λογουερ κιλα βοηθούν στη σύλληψη!? Κουφά!! 

Έχω ακούσει κατά καιρούς α έχει πολλά κιλά δεν μπορεί να μημει έγκυος η είναι λίγα κιλά και δεν μπορεί να μημει έγκυος!! Αν θες να χάσεις κάποια κιλά καμτο για εσένα!! Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έμεινα έγκυος και ήμουν 101!! Εύχομαι με το καλό να έρθει το μωρακι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μου καλησπερα! Εγώ προσπαθω κοντα ενα χρονο και ο γιατρος μου μου ειπε τωρα πλεον να χασω κιλα! Ειμαι 84 με υψος 1,66 και εχω ξεκινήσει διατροφή για να χάσω τουλάχιστον 10. 

Μια ξαδερφη μου που προσπαθούσε επίσης καιρό και ήταν 65 κιλά, αδύνατη δηλαδή, της έιπε ο γιατρος της να χασει 5 κιλα! Οταν το ακουσαμε περαξενευτήκαμε όλοι καθως δεν είχε θέμα η κοπέλα με τα κιλα της. Μόλις τα εχασε έμεινε αμέσως έγκυος! 

Οπότε πιθανόν να σχετίζονται λίγο και τα κιλά, αν και εχουμε δει κοπελες με αρκετα παραπανω κιλα να τα καταφερνουν αμεσως.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Natacha είπε:

Κοριτσι μου καλησπερα! Εγώ προσπαθω κοντα ενα χρονο και ο γιατρος μου μου ειπε τωρα πλεον να χασω κιλα! Ειμαι 84 με υψος 1,66 και εχω ξεκινήσει διατροφή για να χάσω τουλάχιστον 10. 

Μια ξαδερφη μου που προσπαθούσε επίσης καιρό και ήταν 65 κιλά, αδύνατη δηλαδή, της έιπε ο γιατρος της να χασει 5 κιλα! Οταν το ακουσαμε περαξενευτήκαμε όλοι καθως δεν είχε θέμα η κοπέλα με τα κιλα της. Μόλις τα εχασε έμεινε αμέσως έγκυος! 

Οπότε πιθανόν να σχετίζονται λίγο και τα κιλά, αν και εχουμε δει κοπελες με αρκετα παραπανω κιλα να τα καταφερνουν αμεσως.

Πωπω... αχ αυτα τα ατιμα τα κιλα!! ουφ.. ευχομαι καλή δυναμη και γρηγορα με μωρακι στην αγκαλια μας.. χθες το ονειρευτηκα κιολας, οτι ημουν μαμα και ειχα ενα μωρο διπλα μου που το εβαζα να κοιμαται.  :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Όλοι οι γιατροί τα λένε αυτά γιατί είναι υποχρέωση τους! Φυσικά και μπορείς όμως η ποιότητα της υγείας σου θα επηρεάσει και την επιτυχία της εγκυμοσύνης αλλά και της έκβασή της. Δεν πιστεύω όμως ότι 82 κιλά είναι ιδιαίτερο πρόβλημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2019 at 8:01 ΜΜ, ο/η Clementina είπε:

Κορίτσια γειά σας,

Ποια απο εσάς έκανε δίαιτα πριν την πολυπόθητη σύλληψη; 

Είχα μείνει έγκυος ούσα 82 κιλά και οι γιατροι μου την "ειχαν πει". Τώρα αφού απέβαλα (δυστυχώς) ξεκίνησα διατροφή και έχω χάσει 3 κιλά.. στόχος μου ειναι να παω τα 73-74. (εχω υψος 1.68 και τα κανονικά μου κιλά πρεπει να ειναι 70)... 

Πιστέυετε ότι τα λιγότερα κιλά βοηθούν; 

 

Πριν την εξωσωματική μου έθεσε βέτο να χάσω τουλάχιστον 15 κιλά. 

Ρώτησα γιατί,αφού τα κιλά παίζουν ρόλο στη φυσική σύλληψη. 

Απάντηση μικρότερη ποσότητα φαρμάκων και λιγότερες πιθανοτητες για διαβήτη κυήσεως.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Πριν την εξωσωματική μου έθεσε βέτο να χάσω τουλάχιστον 15 κιλά. 

Ρώτησα γιατί,αφού τα κιλά παίζουν ρόλο στη φυσική σύλληψη. 

Απάντηση μικρότερη ποσότητα φαρμάκων και λιγότερες πιθανοτητες για διαβήτη κυήσεως.  

Καλημέρα.. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! έμεινες έγκυος τα κατάφερες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2019 at 8:01 ΜΜ, ο/η Clementina είπε:

Κορίτσια γειά σας,

Ποια απο εσάς έκανε δίαιτα πριν την πολυπόθητη σύλληψη; 

Είχα μείνει έγκυος ούσα 82 κιλά και οι γιατροι μου την "ειχαν πει". Τώρα αφού απέβαλα (δυστυχώς) ξεκίνησα διατροφή και έχω χάσει 3 κιλά.. στόχος μου ειναι να παω τα 73-74. (εχω υψος 1.68 και τα κανονικά μου κιλά πρεπει να ειναι 70)... 

Πιστέυετε ότι τα λιγότερα κιλά βοηθούν; 

 

Καλημέρα κορίτσι μου! Έχουμε σχεδόν ίδιο ύψος και ίδια κιλά. 

Δεν ξέρω αν τα λιγότερα κιλά βοηθούν αλλά εγώ έμεινα έγκυος δύο φορές σε έξι μήνες με αυτά τα κιλά, αν και δεν προχώρησαν για άλλους λόγους, και κανένας γιατρός (3 γυναικολόγοι, 1 ενδοκρινολόγος, 1 αιματολογος) δεν μου είπε κάτι και να σου πω την αλήθεια περίμενα να μου την πουν. Τώρα που το σκέφτομαι και τις δύο φορές είχα μια δυο βδομάδες που είχα ξεκινήσει διατροφή γιατί σκεφτόμουν ότι αν μείνω έγκυος και πάρω κιλά τότε θα ξεφύγω αρκετά

Αυτό που και μένα με απασχολεί είναι αυτά που εγραψε η @Ginaak για τις δόσεις των φαρμάκων και τις πιθανότητες για διαβήτη κύησης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό είναι να είσαι σε φυσιολογικά κιλά, είτε μιλάμε για φυσική σύλληψη είτε για εξωσωματική αλλά καμία σχέση δεν έχουν τα κιλά με τον διαβήτη κύησης. Ο διαβήτης κύησης είναι διαβήτης του πλακούντα και μπορεί να δεις κοπέλα με 100 κιλά και να μην έχει ενώ άλλη κοπέλα 60 κιλά να έχει. Εγώ είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν είχα στην δεύτερη με τα ίδια κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Clementina είπε:

Καλημέρα.. 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! έμεινες έγκυος τα κατάφερες;

Τον Γενάρη μάλλον θα κάνουμε εξωσωματική  οπότε ελπίζω να σου απαντήσω θετικά μετα! Πάντως βάρος ως τότε προσπαθώ να χάσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Καλό είναι να είσαι σε φυσιολογικά κιλά, είτε μιλάμε για φυσική σύλληψη είτε για εξωσωματική αλλά καμία σχέση δεν έχουν τα κιλά με τον διαβήτη κύησης. Ο διαβήτης κύησης είναι διαβήτης του πλακούντα και μπορεί να δεις κοπέλα με 100 κιλά και να μην έχει ενώ άλλη κοπέλα 60 κιλά να έχει. Εγώ είχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και δεν είχα στην δεύτερη με τα ίδια κιλά.

Ο,τι μου ανέφερε ο γιατρός γράφω. Δεν θέλω να τρομάξω καμιά.Εξάλλου μου μίλησε για πιθανότητες κι όχι για σιγουριά. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2019 at 8:01 ΜΜ, ο/η Clementina είπε:

Κορίτσια γειά σας,

Ποια απο εσάς έκανε δίαιτα πριν την πολυπόθητη σύλληψη; 

Είχα μείνει έγκυος ούσα 82 κιλά και οι γιατροι μου την "ειχαν πει". Τώρα αφού απέβαλα (δυστυχώς) ξεκίνησα διατροφή και έχω χάσει 3 κιλά.. στόχος μου ειναι να παω τα 73-74. (εχω υψος 1.68 και τα κανονικά μου κιλά πρεπει να ειναι 70)... 

Πιστέυετε ότι τα λιγότερα κιλά βοηθούν; 

 

Γεια σου!.Είμαι 1.78 Κ το ιδανικό βάρος σύμφωνα με την διατροφολογο μου είναι γύρω στα 73-78... έμεινα  έγκυος στα 100.3 ..μας αρέσει λιγάκι το φαΐ τι να κάνουμε... κανένα πρόβλημα δεν είχα με την εγκυμοσύνη Κ τα κιλά..πήρα 10 κιλά γέννησα μια χαρά... Τώρα Δεν έχω σαραντισει ακόμα Αλλά έχω χάσει όλα τα κιλά της εγκυμοσύνης στο 2 ακόμα... μη αγχώνεστε κατά την γνώμη μου με τέτοια θέματα.. ντάξει να υπάρχει πάντα ένα μέτρο Αλλά όχι υπερβολές..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ginaak είπε:

Ο,τι μου ανέφερε ο γιατρός γράφω. Δεν θέλω να τρομάξω καμιά.Εξάλλου μου μίλησε για πιθανότητες κι όχι για σιγουριά. 

 

Το ξέρω καλή μου, εγώ απλά μίλησα από εμπειρία και επειδή αναγκάστηκα να το ψάξω πολύ την πρώτη φορά γιατί με είχε στεναχωρήσει πολύ και πίστευα και εγώ ότι είναι από τα παραπανίσια κιλά αλλά ο ενδοκρινολόγος μου με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Το ξέρω καλή μου, εγώ απλά μίλησα από εμπειρία και επειδή αναγκάστηκα να το ψάξω πολύ την πρώτη φορά γιατί με είχε στεναχωρήσει πολύ και πίστευα και εγώ ότι είναι από τα παραπανίσια κιλά αλλά ο ενδοκρινολόγος μου με διαβεβαίωσε ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτό.

Κι εμενα με χει στεναχώρησει αρκετά γιατί μέσα σε όλα τα άλλα έχω κι αυτό. Δλδ νιώθω ενοχή και για τα κιλά μου.

Γι αυτό επέμενα και ρωταγα πώς τόσες κοπέλες με παραπάνω κιλά μένουν έγκυες και γεννούν χωρίς προβλήματα? 

Η απάντηση του ήταν αυτή που έγραψα. 

Πιστεύω ότι επειδή πρόκειται για εξωσωματική θέλει να έχει όλες τις παραμέτρους άψογες. 

Οπότε δεν μου το διαπραγματευτηκε καθόλου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ginaak είπε:

Τον Γενάρη μάλλον θα κάνουμε εξωσωματική  οπότε ελπίζω να σου απαντήσω θετικά μετα! Πάντως βάρος ως τότε προσπαθώ να χάσω. 

Σου ευχομαι καλή επιτυχία!!! θετική ενέργεια σου στελνω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2019 at 8:01 ΜΜ, ο/η Clementina είπε:

Κορίτσια γειά σας,

Ποια απο εσάς έκανε δίαιτα πριν την πολυπόθητη σύλληψη; 

Είχα μείνει έγκυος ούσα 82 κιλά και οι γιατροι μου την "ειχαν πει". Τώρα αφού απέβαλα (δυστυχώς) ξεκίνησα διατροφή και έχω χάσει 3 κιλά.. στόχος μου ειναι να παω τα 73-74. (εχω υψος 1.68 και τα κανονικά μου κιλά πρεπει να ειναι 70)... 

Πιστέυετε ότι τα λιγότερα κιλά βοηθούν; 

 

Καλησπέρα κοριτσι μου! Σου ευχομαι συντομα διπλή, με τα εξτρα κιλακια απο το μωρακι σου. Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλο θεμα γιατι γνωριζω κ εγω κοπελες που εμειναν εγκυες με αρκετα κιλα παραπανω... Ωστοσο θα σε συμβουλευα να προσπαθησεις να τρως πιο υγιεινα (πολλα φρουτα κ λαχανικα) ετσι ωστε να παιρνεις τις απαραιτητες βιταμινες. Καλη επιτυχια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2019 at 7:34 ΜΜ, ο/η PAPA EVA είπε:

Καλησπέρα κοριτσι μου! Σου ευχομαι συντομα διπλή, με τα εξτρα κιλακια απο το μωρακι σου. Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο μεγαλο θεμα γιατι γνωριζω κ εγω κοπελες που εμειναν εγκυες με αρκετα κιλα παραπανω... Ωστοσο θα σε συμβουλευα να προσπαθησεις να τρως πιο υγιεινα (πολλα φρουτα κ λαχανικα) ετσι ωστε να παιρνεις τις απαραιτητες βιταμινες. Καλη επιτυχια!!!!

ευχαριστώ πολύ!! από το στόμα σου και στου Θεού τ'αφτί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2019 at 9:36 ΠΜ, ο/η Ginaak είπε:

Κι εμενα με χει στεναχώρησει αρκετά γιατί μέσα σε όλα τα άλλα έχω κι αυτό. Δλδ νιώθω ενοχή και για τα κιλά μου.

Γι αυτό επέμενα και ρωταγα πώς τόσες κοπέλες με παραπάνω κιλά μένουν έγκυες και γεννούν χωρίς προβλήματα? 

Η απάντηση του ήταν αυτή που έγραψα. 

Πιστεύω ότι επειδή πρόκειται για εξωσωματική θέλει να έχει όλες τις παραμέτρους άψογες. 

Οπότε δεν μου το διαπραγματευτηκε καθόλου.

Καλη επιτυχία κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...