Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπορω να βαφω τελικα τα νυχια μου στην εγκυμοσυνη?


Recommended Posts

Βρε κοριτσια το εχω πολυ απορια! Οταν παω στο γιατρο, και περιμενω στο σαλονακι τη σειρα μου, βλεπω γυναικες με την κοιλια μεχρι το στομα κ το γαλλικο το νυχι το εχουν στην τριχα, που λεμε. Εμενα ο γιατρος δεν μου ειπε ποτε (ισως γιατι δεν τον ρωτησα) πως απαγορευετε να βαφουμε τα νυχια. Εγω βεβαια απο οταν εμεινα εγκυος δεν τα εχω βαψει, αλλα επειδη λατρευω τα περιποιημενα ακρα, πειτε μου εσεις τι κανετε? Ετυχε να το συζητησει με το γιατρο της καποια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΡΩΤΑΓΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΒΑΜΕΝΑ ΝΥΧΙΑ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΑ ΑΚΡΑ.ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΒΑΦΩ ΑΝ ΘΕΛΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ,ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ.Η ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα Αναστασία μου...εμένα η φίλη μου..που έχει ένα μπεμπούλη σχεδόν 5 μηνών.είχε ρωτήσει το γιατρό της στην εγκυμοσύνη και της είχε πεί να τα βάφει αν θέλει...φιλιάκια πολλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως στην εγκυμοσυνη εβαφα και νυχια και ματια και χειλια και μαλλια!!!:laugh:

Ας μη γινομαστε υπερβολικες λεω εγω.... Αν η διατροφη ειναι προσεγμενη που πιστευω οτι ειναι το πιο βασικο ολα τα αλλα με μετρο επιτρεπονται!

Προσωπικα δεν ακουσα ποτε να επαθε καποιο μωρο κατι επειδη η μαμα του εφαβε τα νυχια της!!!!:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν κάνει να βάφουν τα νύχια οι έγκυες γιατί είναι καθρέφτες της υγείας του ανθρώπου, όχι για κανένα άλλο λόγο. Ενώ το βάψιμο των μαλλίων έχει να κάνει με ουσίες που μεταφέρονται στο έμβρυο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ....

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΙΑ ΜΕ ΦΥΤΙΚΗ ΕΧΩ ΒΑΨΕΙ 1 ΦΟΡΑ ΣΤΟΝ 4 ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ..ΚΑΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΧΡΩΜΑ ΟΠΩς ΚΟΚΚΙΝΟ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΓΕΛΑΣΕ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΟΠΟΤΕ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ,ΠΡΑΞΤΕ ΟΠΩς ΝΙΩΘΕΤΕ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΨΩ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΧΑΡΑΧΤΗΡΙΣΤΙΚΑ.

"Ο,ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΘΕΛΕΙΣ"

ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΤΑ ΒΑΦΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΧΡΩΜΑ.

ΞΕΡΩ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΕΝΑ ΔΙΟΤΙ ΑΝ ΚΟΥΦΙΑ Η ΩΡΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΚΑΤΙ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑΣΟΥΝ ΤΑ ΝΥΧΙΑ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΕΝΑ ΣΤΑ ΞΕΒΑΦΟΥΝ.ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΓΑΛΛΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕ ΑΥΤΟ.ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΤΟ ΕΝΤΟΝΟ ΧΡΩΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΤΑ ΝΥΧΙΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΛΙΓΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω πολυ ρε κοριτσια! Δεν μπορουσα να βλεπω αλλο τα νυχακια μου σαν να ειναι αρρωστα! Παντως δεν ξερω για σας αλλα εμενα τα νυχια που δεν ειναι βαμμενα εστω κ μια παλ αποχρωση μου φαινονται απεριποιητα! Να φανταστειτε απο τα ποδια τα ειχα παντα βαμμενα χειμωνα καλοκαιρι κ τωρα μου κακοφαινεται! Το απογευμα εχει επιχειρηση νυχακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aporw pws antekses toooso kairo

xwris ta... vernikia sou!!!

Se katalavainw Anastasia mou!

Par'ola auta, epeidi vlepeis, oi apopseis

diaferoun analoga me ton giatro,,,

esy tha rwtiseis ton DIKO SOU

prin kaneis otidipote...

Nomizw auto einai to swsto

diaforetika tha ginoume koulouvaxata

akolouthontas gnwmes allwn giatrwn!!!

Me to kalo ta bebe mas...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από μένα!

Η δική μου γυναικολόγος μου επέτρεπε να βάφω τα νύχια μου! Και τα νύχια των χεριών και τα νύχια των ποδιών σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης!

Μου επέτρεψε να τα έχω βαμμένα ακόμα και κατά την διάρκεια της καισαρικής (επισκληρίδιο)! Κανένας δεν μου τα ξέβαψε και κανένας δεν μου έκανε παρατήρηση γιατί τα είχα βαμμένα! Μόνο οι γυναίκες νοσοκόμες με ρωτούσαν εάν τα έκανα μόνη μου ή όχι!

Και εγώ άκουγα διάφορα για το θέμα αυτό και μπερδευόμουν! Για αυτό και ρωτούσα τη γυναικολόγο μου, η οποία ήταν η μόνη που άκουγα!

Και ήταν και πολύ αυστηρή!Μαλλιά π.χ δεν με άφησε να βάψω καθόλου, ούτε με φυτικά χρώματα!

Μου αρέσουν και μένα πολύ τα περιποιημένα νύχια (χειμώνα - καλοκαίρι)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω οχι μονο τα εβαψα αλλα εβαλα και ψευτικα - τζελ- γιατι ηθελα να τα εχω στον γαμο περιποημενα. Ημουν 5 μηνων και μετα τα εβγαλα.

Ρωτησα την γιατρο και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι 12 βδομάδων και μέχρι στιγμής δεν τα έχω βάψει καθόλου τα νύχια μου, ούτε των ποδιών ούτε των χεριών.Ενώ πιο πρίν έκανα τα νύχια μου κάθε 20 μέρες με τζελ και γαλλικό.Οταν έμεινα έγκυος,ξέρω γω,φοβήθηκα μήπως το τζελ πειράζει και δεν έκανα μέχρι τώρα.Αυτό είναι λίγο καυστικό το υλικό,οπότε σίγουρα κάτι θα απορροφάται από τον οργανισμό.Τώρα λέω να κάνω κανενα μανικιούρ γιατί έχουμε να πάμε και σε διάφορες εκδηλώσεις,αλλά με απλό μανό.Τα μάλλια πάντα τα κάνω ανταύγιες.Λέω να τα κάνω αρχές καλοκαιριού ανταύγιες.Γεννάω μέσα Αυγούστου,οπότε θα είμαι όλο το καλοκαίρι, ας πούμε, περιποιημένη.φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι 10 εβδομάδων και μέχρι τώρα δεν μου είπε κάτι για τα νύχια παρα μόνο πλήρη αποχή απο τις βαφές(και τις φυτικές):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτησα τον γυναικολογο μου οταν βρισκομουν στο 1ο τριμηνο και μου ειπεπως δεν υπαρχει προβλημα με το βερνικι νυχιων.......

Παντως τα βαφω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και απο εμένα,

λοιπόν και εγώ που ρώτησα τον γιατρό μου κάνει να βάφουμε και νυχάκια και μαλλάκια μόνο ανταυγειες ή με φυτική βαφή.

Φιλάκια πολλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πάλι ο γιατρός μου, μου είπε αν θέλω να βάψω τα μαλλιά μου ακόμα και στο Α' τρίμηνο (αλλά δεν το κάνω). Βέβαια, μου τόνισε πως επειδή είναι ξανθά δεν πειράζει, σε μαύρο π.χ. δεν το επιτρέπει καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης! Εγώ λέω να κάνω ανταύγειες γύρω στον 4ο μήνα. Τώρα για τα νύχια ήταν κατηγορηματικός στο να μη τα βάφω. Δεν ξέρω τί ισχύει τελικά, λέω αυτό που είπε ο γιατρός μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα natural, εγώ δυανύω τη 12η εβδομάδα και όταν πριν από ένα τρίμηνο περίπου έκανα βαφή και ανταύγιες ήμουν έγκυος χωρίς να το ξέρω.

Τώρα που έχει αρχίσει η ρίζα να κατεβαίνει ρώτησα το γιατρό μου και μου είπε ότι η βαφή επιτρέπεται όταν κλείσω τη 19η εβδομάδα και μετά...και ενώ είχα κανονίσει να πάω στο κομμωτήριο σήμερα για βαφή έκανα μόνο λίγο κούρεμα στις άκρες και χτένισμα. Προσωπικά μου φαίνεται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αντέξω άλλες 7 εβδομάδες να κυκλοφορώ σαν "παρατράγουδο" με τη ρίζα και θα πάω σίγουρα νωρίτερα.

Εσένα ο γιατρός σου από πότε και μετά σου είπε ο.κ. με τη βαφή στα μαλλιά;

Y.Γ: Για βαφή χρησιμοποιώ ΚΟΡΡΕ.

Thnx

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...