Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φόβος για τοξόπλασμα πριν τη συλληψη


Kate4

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!Έμαθα πρόσφατα ότι είμαι έγκυος. Αύριο πάω στον γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο, υπολογίζω ότι είμαι περίπου στην 5η εβδομάδα. Είμαι διακοπές και από τη στιγμή που έμαθα για εγκυμοσυνη, φρικαρω για την πιθανότητα του τοξοπλασματος..Μπορεί να ακούγεται παράλογο αυτό που θα πω,αλλά πριν τη σύλληψη βρισκόμουν σε παραλία με ανοιχτή πληγή στην πατουσα, σε σημείο που κυκλοφορούσαν αδέσποτες γάτες,για εκ των οποίων φαινόταν και αρρωστη. Μέχρι να κάνω τις αιματολογικές του προγεννητικου θα με φάει η αγωνία.. Από όσα έχω διαβάσει στο ίντερνετ, δεν καταλαβαίνω αν η έκθεση στο τοξοπλασμα πριν τη συλληψη τόσο νωρίς (3 μερες πιθανον) μπορεί να έχει συνέπειες..Γνωρίζει καμία από εσας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή εγκυμοσύνη και γιατί δεν πας σε 1 διαγνωστικό να κάνεις μια αίματος από το να αγχώνεσαι πετάξου και κανε σίγουρα θα έχει κάπου να εξυπηρετηθείς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Καλή εγκυμοσύνη και γιατί δεν πας σε 1 διαγνωστικό να κάνεις μια αίματος από το να αγχώνεσαι πετάξου και κανε σίγουρα θα έχει κάπου να εξυπηρετηθείς

Συμφωνώ απόλυτα! Γιατί να βασανίζεσαι; Και επίσης γιατί να μην ξέρεις τώρα που είναι πρόσφατο αλλά να περιμένεις τον προγεννητικό; 

Όσον αφορά τις απορίες αν επηρεάζει τόσι νωρίς καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου. Είναι πολύ ειδικό θέμα και λίγο δύσκολο να γνωρίζει κάποια. 

Έχω την εντύπωση όμως ότι το τοξόπλασμα κολλάει από τις ακαθαρσίες των γάτων. Τώρα να υπήρχανακαθαρσίες και να τις πάτησες;  Επίσης λίγο το ιοδιο της θάλασσας που ξεπλένει τα μικρόβια με την παλίρροια. Λίγο που οι γάτες νομίζω δεν προτιμούν για πολύ ώρα την ακρογιαλιά. Το βλέπω πολύ δύσκολο φίλη μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Kate4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Έμαθα πρόσφατα ότι είμαι έγκυος. Αύριο πάω στον γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο, υπολογίζω ότι είμαι περίπου στην 5η εβδομάδα. Είμαι διακοπές και από τη στιγμή που έμαθα για εγκυμοσυνη, φρικαρω για την πιθανότητα του τοξοπλασματος..Μπορεί να ακούγεται παράλογο αυτό που θα πω,αλλά πριν τη σύλληψη βρισκόμουν σε παραλία με ανοιχτή πληγή στην πατουσα, σε σημείο που κυκλοφορούσαν αδέσποτες γάτες,για εκ των οποίων φαινόταν και αρρωστη. Μέχρι να κάνω τις αιματολογικές του προγεννητικου θα με φάει η αγωνία.. Από όσα έχω διαβάσει στο ίντερνετ, δεν καταλαβαίνω αν η έκθεση στο τοξοπλασμα πριν τη συλληψη τόσο νωρίς (3 μερες πιθανον) μπορεί να έχει συνέπειες..Γνωρίζει καμία από εσας;

Καλησπέρα!

Κι εγώ συμφωνώ με τα κορίτσια. Πήγαινε και κάνε σήμερα έστω μόνο για τοξόπλασμα Igm και Igg για να μην βασανίζεσαι.

Βέβαια δεν ξέρω αν το τοξόπλασμα θέλει κάποιες εβδομάδες για να φανεί θετικό στις αιματολογικές εξετάσεις. 

Εγώ στον προγεννητικό έλεγχο βρέθηκα θετική σε μία άλλη λοίμωξη τον CMV (Κυτταρομεγαλοϊό) και έκανα μία εξειδικευμένη εξέταση που φάνηκε ότι τον κόλλησα πριν την εγκυμοσύνη και δεν υπήρχε πρόβλημα. Τώρα με το τοξόπλασμα δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο. Μπορείς και σήμερα να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

Εύχομαι να είναι όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορει να μη φανει αμεσως στην αιματολογικη.Θελει επαναληψη μετα απο 3 βδομαδες γιατι τα αντισωματα μπορει να κανοθν περιπου τοσο καιρο να ανεβουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τοξόπλασμα είναι πιο πιθανό να κολλήσει κάποιος από το φαγητό μιας ταβέρνας παρά από γατα. Για να το κολλήσεις από τη γατα θα πρέπει έρθει το στόμα σου σε επαφή με τα κόπρανα της γατας (πάντα μολυσμένη από τοξόπλασμα γατα). Αν μια γατα οπτικά μας φαίνεται άρρωστη δεν σημαίνει ότι έχει και τοξόπλασμα. Εάν όμως είσαι φοβισμένη και αγχωμένη θα πρέπει να πας να κάνεις της εξεταση στο μικροβιολογικο του χωριού η νησιού η όπου είσαι.εγω την έχω κάνει την εξεταση γιατί ασχολούμαι με αδέσποτα και περίθαλψη τους και δεν έχω καν τα αντισώματα του τοξοπλασματος. Καλό θα ήταν να μιλήσεις και με το γιατρό σου και να σε καθοδηγήσει αυτός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/8/2019 at 12:34 ΜΜ, ο/η Kate4 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!Έμαθα πρόσφατα ότι είμαι έγκυος. Αύριο πάω στον γιατρό για τον πρώτο υπέρηχο, υπολογίζω ότι είμαι περίπου στην 5η εβδομάδα. Είμαι διακοπές και από τη στιγμή που έμαθα για εγκυμοσυνη, φρικαρω για την πιθανότητα του τοξοπλασματος..Μπορεί να ακούγεται παράλογο αυτό που θα πω,αλλά πριν τη σύλληψη βρισκόμουν σε παραλία με ανοιχτή πληγή στην πατουσα, σε σημείο που κυκλοφορούσαν αδέσποτες γάτες,για εκ των οποίων φαινόταν και αρρωστη. Μέχρι να κάνω τις αιματολογικές του προγεννητικου θα με φάει η αγωνία.. Από όσα έχω διαβάσει στο ίντερνετ, δεν καταλαβαίνω αν η έκθεση στο τοξοπλασμα πριν τη συλληψη τόσο νωρίς (3 μερες πιθανον) μπορεί να έχει συνέπειες..Γνωρίζει καμία από εσας;

Καλημέρα κορίτσι μου δε ξέρω τι έκανες. Αλλά όσο αφορά το τοξόπλασμα το κολλάς μόνο αν έρθεις σε επαφή με τα κόπρανα της γάτας. Μην αγχώνεσαι εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η mariatzo είπε:

Τοξόπλασμα είναι πιο πιθανό να κολλήσει κάποιος από το φαγητό μιας ταβέρνας παρά από γατα. Για να το κολλήσεις από τη γατα θα πρέπει έρθει το στόμα σου σε επαφή με τα κόπρανα της γατας (πάντα μολυσμένη από τοξόπλασμα γατα). Αν μια γατα οπτικά μας φαίνεται άρρωστη δεν σημαίνει ότι έχει και τοξόπλασμα. Εάν όμως είσαι φοβισμένη και αγχωμένη θα πρέπει να πας να κάνεις της εξεταση στο μικροβιολογικο του χωριού η νησιού η όπου είσαι.εγω την έχω κάνει την εξεταση γιατί ασχολούμαι με αδέσποτα και περίθαλψη τους και δεν έχω καν τα αντισώματα του τοξοπλασματος. Καλό θα ήταν να μιλήσεις και με το γιατρό σου και να σε καθοδηγήσει αυτός 

Θα πάω σίγουρα...ξέρω ότι το κολλάς σε επαφή με κοπρανα γατας, αν το βάλεις.στο στόμα σου δηλαδή, αλλά έχω διαβάσει ότι κι αν έχεις.ανοιχτη πληγή κάπου που έρθει σε επαφή μπορεί να το κολλήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Mariapretty είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου δε ξέρω τι έκανες. Αλλά όσο αφορά το τοξόπλασμα το κολλάς μόνο αν έρθεις σε επαφή με τα κόπρανα της γάτας. Μην αγχώνεσαι εύχομαι όλα να πάνε τέλεια!!!!

Σε ευχαριστώ...Σκέφτηκα να μη γίνομαι παρανοϊκή, να περάσουν οι μέρες να χαλαρώσω και θα το κάνω σε μια εβδομάδα όπου θα γυρίσω...τώρα ο,τι είναι να δείξει,θα δείξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/8/2019 at 6:09 ΜΜ, ο/η Mariapretty είπε:

Όλα θα πάνε καλά με την βοήθεια της Παναγίας αύριο που γιορταζει μεγάλη η χάρη της. Μη σε αγχώνει τπτ.

Πέρσι στις 30 Ιουλίου, γέννησα το νεκρό παιδι μου 30 εβδομαδων το οποίο είχε προσβληθεί από τοξοπλασμα και του είχε διαλύσει τον εγκέφαλο και πολλα όργανα. Είναι λοιπόν δύσκολο να κολλήσεις αλλά όχι ακατόρθωτο. Και στην περίπτωση μου η Παναγία δεν βοήθησε. Ένα χρόνο μετά η λοιμηξω παραμένει ενεργή και δεν έχω ακόμα το οκ να ξεκινήσω προσπάθεια πάλι. Ελπίζω η κοπέλα να μην έχει κολλήσει αλλά αυτό θα αργήσει να φανεί, δεν θα το δει από την μία στιγμή στην άλλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ όλες τις κοπέλες για τις απαντήσεις! Ευτυχώς πήρα τα αποτελέσματα του προγεννητικού κι όλα καλά,αλλά με έφαγε το άγχος. Χρειάζεται προσοχή από εδώ και πέρα με το πλύσιμο. Να 'στε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...