Μετάβαση σε περιεχόμενο

Χοριακη που ανεβαινει αλλα δεν διπλασιαζεται


Sofoul

Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα,την βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω!Μετα απο εξωσωματικη εκανα εμβρυομεταφορα 2 εμβρυων 3ημερων.Την 11η μερα μετα την εμβρυομεταφορα κανω χοριακη με 101 μοναδες.Μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη με 167 μοναδες,μετα απο 4 μερες χοριακη 374 μοναδες!Ο γιατρος λεει οτι μαλλον δεν παει καλα!Τι γινετε ρε κοριτσια εχει τυχει σε καμια σας,γιατι ανεβαινει τοτε?Φανταζομαι οτι δεν θα εχει καλη καταληξη αλλα ουτε αιμα εχω δει κ ακομα ανεβαινει,γιατι?Σε 4 μερες μου ειπε να ξανακανω!Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,πως προχωραει η ολη κατασταση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofoul είπε:

Κοριτσια καλησπερα,την βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω!Μετα απο εξωσωματικη εκανα εμβρυομεταφορα 2 εμβρυων 3ημερων.Την 11η μερα μετα την εμβρυομεταφορα κανω χοριακη με 101 μοναδες.Μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη με 167 μοναδες,μετα απο 4 μερες χοριακη 374 μοναδες!Ο γιατρος λεει οτι μαλλον δεν παει καλα!Τι γινετε ρε κοριτσια εχει τυχει σε καμια σας,γιατι ανεβαινει τοτε?Φανταζομαι οτι δεν θα εχει καλη καταληξη αλλα ουτε αιμα εχω δει κ ακομα ανεβαινει,γιατι?Σε 4 μερες μου ειπε να ξανακανω!Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,πως προχωραει η ολη κατασταση?

Η αλήθεια είναι δε διπλασιάζεται κανονικά. 

Η χοριακη πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 2-3 μέρες στην αρχή. Βασικά αύξηση 60/100 στο διήμερο αρκεί. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί να πάνε όλα καλά. 

Η κατάσταση προχωράει ανάλογα με το αν αρχίσει η κάθοδος της ή αν συνεχίσει να ανεβαίνει έτσι αργά, αν θα δεις αίμα κλπ. 

Πιστεύω μην ακούς εμάς. Αυτά είναι σοβαρά θέματα και να ρωτήσεις το γιατρό σου. Εκείνος θα σε ενημερώσει πλήρως και υπεύθυνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η bejan είπε:

Εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά 

Σ ευχαριστώ πολύ!Ακόμα το παλεύουμε!Ανεβαινει αλλα οχι όπως πρεπει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2019 at 7:52 ΜΜ, ο/η Sofoul είπε:

Κοριτσια καλησπερα,την βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω!Μετα απο εξωσωματικη εκανα εμβρυομεταφορα 2 εμβρυων 3ημερων.Την 11η μερα μετα την εμβρυομεταφορα κανω χοριακη με 101 μοναδες.Μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη με 167 μοναδες,μετα απο 4 μερες χοριακη 374 μοναδες!Ο γιατρος λεει οτι μαλλον δεν παει καλα!Τι γινετε ρε κοριτσια εχει τυχει σε καμια σας,γιατι ανεβαινει τοτε?Φανταζομαι οτι δεν θα εχει καλη καταληξη αλλα ουτε αιμα εχω δει κ ακομα ανεβαινει,γιατι?Σε 4 μερες μου ειπε να ξανακανω!Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,πως προχωραει η ολη κατασταση?

Καλησπερα κοριτσια,επανερχομαι στο θεμα γιατι πλεον ειμαι να σαλταρω,εκει που χανω καθε ελπιδα τσουπ γινεται κατι κ αναθεωρω!Μετα λοιπον απο τα παραπανω που γραφω και την τελευταια χοριακη των 374 μοναδων ξανακανω χοριακη μετα απο 4 μερες η οποια δινει 1372 μοναδες ο γιατρος αισιοδοξος λεει οκ πηρε τα πανω της πανε καλα,ελα να σε δω την Τριτη δηλαδη σημερα!Παω σημερα 6 εβδομαδων πλεον+1 μερα και βλεπει αχνα εναν σακο,μου λεει περιμενα λιγο πιο μεγαλο τον σακο,κοιτα να δεις συχνα αυτες οι εγκυμοσυνες τελικα δεν πανε καλα,υπαρχουν περπιτωσεις ομως που τελικα ολα εξελιχθηκαν μια χαρα,ξανακανε χοριακη σημερα.Εγω στα πατωματα με φουλ κλαματα κσι απογοητευση!Κανω λοιπον χοριακη σημερα μετα απο 4 μερες απο την τελευταια με αποτελεσμα 6231.Με παιρνει ο γιατρος μου λεει να σου πω η χοριακη παει πολυ καλα,ελα να σε δω ξανα σε 3 μερρς,του λεω το γεγονος ομως οτι ο υπερηχος δεν ηταν ικανοποιητικος?Μου λεει μην ανησυχεις,θα καθαρισει!Ρε κοριτσια επειδη εχω αρρωστησει με ολο αυτο που ζω εδω κ περιπου 20 μερες παμε δεν παμε καλα,εχει συμβει σε καμια κατι τετοιο?Να εχω ελπιδες?Παει καλα ή δεν παει καλα?Σ αυτη την φαση των 6 εβδομαδων υπερεχει η χοριακη ή ο υπερηχος?

Ευχαριστω που με ακουσατε,θα χαρω πολυ να μου απαντουσε καποια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου καταλαβαίνω πόσο έχουν σπάσει τα νευρα σου! 

Σε αυτή τη φάση  ο υπέρηχος είναι πιο σημαντικός αλλά και η χοριακη εχει μεγάλη αξία.  6+1 μπορεί να ακούσουμε καρδιά μπορεί και όχι όμως χωρίς να σημαίνει τίποτα κακό. Κάνε τον υπέρηχο σου και θα δεις. 

Κάθε εγκυμοσύνη στην αρχή της είναι κάπως αμφίβολη ως προς την συνέχεια της ακόμα και όταν όλα θεωρητικά πάνε τέλεια χοριακες και υπέρηχος. 

Κάνε υπομονή . Και έχε ελπίδες γιατί πολλές φορές δεν δείχνουν όλα τέλεια αλλά πάνε τέλεια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου καταλαβαίνω πόσο έχουν σπάσει τα νευρα σου! 

Σε αυτή τη φάση  ο υπέρηχος είναι πιο σημαντικός αλλά και η χοριακη εχει μεγάλη αξία.  6+1 μπορεί να ακούσουμε καρδιά μπορεί και όχι όμως χωρίς να σημαίνει τίποτα κακό. Κάνε τον υπέρηχο σου και θα δεις. 

Κάθε εγκυμοσύνη στην αρχή της είναι κάπως αμφίβολη ως προς την συνέχεια της ακόμα και όταν όλα θεωρητικά πάνε τέλεια χοριακες και υπέρηχος. 

Κάνε υπομονή . Και έχε ελπίδες γιατί πολλές φορές δεν δείχνουν όλα τέλεια αλλά πάνε τέλεια!!!!

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,εισαι πολυ γλυκια!Δηλαδη σε αυτη την φαση πουωειμαι 6εβδ+1 το οτι βλεπουμε αχνα τον σακο δεν ειναι καλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Sofoul είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση,εισαι πολυ γλυκια!Δηλαδη σε αυτη την φαση πουωειμαι 6εβδ+1 το οτι βλεπουμε αχνα τον σακο δεν ειναι καλο?

Καλή μου αυτό που λέω είναι ότι 6+1 είναι νωρίς. Κάποιες φορές είναι ξεκάθαρος ο υπέρηχος κάποιες φορές όχι και δε σημαίνει κάτι αυτό. Ξεκάθαρο θα γίνει την άλλη βδομάδα. Μερικές φορές πρέπει να φτάσουμε 7+ να ακουστεί καρδιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Καλή μου αυτό που λέω είναι ότι 6+1 είναι νωρίς. Κάποιες φορές είναι ξεκάθαρος ο υπέρηχος κάποιες φορές όχι και δε σημαίνει κάτι αυτό. Ξεκάθαρο θα γίνει την άλλη βδομάδα. Μερικές φορές πρέπει να φτάσουμε 7+ να ακουστεί καρδιά. 

Σ'ευχαριστω πολυ!Δεν ξερω σε τι φαση εισαι αλλα σου ευχομαι τα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπάθησε οσο μπορεί να ηρεμήσεις ....Όσο γίνεται ....Ναι το έχω ζήσει  ..ξέρω τι τραβάς ..τα τράβηξα κάνοντας 11 χοριακες με αποτέλεσμα να πάω για αποξυση ....Αλλαααααα άκου καλά .....πιστεύω μετά από πολλά που έχω βιώσει και που έχω διαβάσει....Ότι εσένα Θα πάει Καλά  ..το μωράκι σου θελουμε να πιστεύουμε απλά άργησε να πάρει μπροστά .....Μην τρελαίνεσαι.....καθως άθελά μας ...Από την τρελα Μας ....Από το άγχος μας κάνουμε συσπάσεις..πράγμα που σε αυτή την φάση δεν το θες.....Η χοριακή σου έχει ανέβει αρκετά καλά....Ο σάκος σου θελουμε.να φανει καθαρά μέσα στην εβδομάδα όπου θα πρέπει να δεις και εμβρυακα στοιχεία......Επίσης μην ακούς που λένε να το ακούσεις τότε..να το δεις τοτε γιατί τίποτα δεν είναι δεδομένο....σκέψου θετικά ....Κάνε τον προσευχή σου ....Και εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά ....

Πληροφοριακά εμένα δεν ανέβαινε έφτασε στα 1500 κάπου εκεί και ήμουν 8...9η εβδομάδα....Και είχα άδειο σάκο...τι να κάνουμε όμως συμβαίνουν και αυτά ..Και ακόμα.χειρότερα.....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2019 at 7:52 ΜΜ, ο/η Sofoul είπε:

Κοριτσια καλησπερα,την βοηθεια σας γιατι κοντευω να τρελαθω!Μετα απο εξωσωματικη εκανα εμβρυομεταφορα 2 εμβρυων 3ημερων.Την 11η μερα μετα την εμβρυομεταφορα κανω χοριακη με 101 μοναδες.Μετα απο 48 ωρες ξανα χοριακη με 167 μοναδες,μετα απο 4 μερες χοριακη 374 μοναδες!Ο γιατρος λεει οτι μαλλον δεν παει καλα!Τι γινετε ρε κοριτσια εχει τυχει σε καμια σας,γιατι ανεβαινει τοτε?Φανταζομαι οτι δεν θα εχει καλη καταληξη αλλα ουτε αιμα εχω δει κ ακομα ανεβαινει,γιατι?Σε 4 μερες μου ειπε να ξανακανω!Τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις,πως προχωραει η ολη κατασταση?

Κοριτσι μου κ εγω σημερα περιμενω το αποτελεσμα της χοριακης στην αρχη ανεβαινε κανονικοτατα. Ειδαμε κ τις 2κουκιδες μου την περασμενη δευτερα κ ολα καλα. Ειχα αιμα γτ μαλλον εφευγε το ενα αλλα οχι ροη κανονικη οπως ειδαμε στον 1ο υπερηχο κ τις τελευταιες τρεις μερες μονο καφετι στο σκουπισμα κ πηγα χθες για τον δευτερο υπερηχο το ενα απορροφηθηκε πληρως κ το αλλο ο σακος του δεν ηταν τοσο μεγαλος οσο θα έπρεπε να ειναι  για την εβδομαδα που διανυω. Μου ειπε να κανω χοριακη σημερα για να δουμε. Πιστευω σημερα να ξερουμε. Ειναι δυσκολη η κατασταση σε καταλαβαινω απολυτα. Αλλα οι πιθανοτητες δεν ειναι υπερ μου οπως μου ειπε ο γιατρος. Θα δουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna5190 είπε:

Κοριτσι μου κ εγω σημερα περιμενω το αποτελεσμα της χοριακης στην αρχη ανεβαινε κανονικοτατα. Ειδαμε κ τις 2κουκιδες μου την περασμενη δευτερα κ ολα καλα. Ειχα αιμα γτ μαλλον εφευγε το ενα αλλα οχι ροη κανονικη οπως ειδαμε στον 1ο υπερηχο κ τις τελευταιες τρεις μερες μονο καφετι στο σκουπισμα κ πηγα χθες για τον δευτερο υπερηχο το ενα απορροφηθηκε πληρως κ το αλλο ο σακος του δεν ηταν τοσο μεγαλος οσο θα έπρεπε να ειναι  για την εβδομαδα που διανυω. Μου ειπε να κανω χοριακη σημερα για να δουμε. Πιστευω σημερα να ξερουμε. Ειναι δυσκολη η κατασταση σε καταλαβαινω απολυτα. Αλλα οι πιθανοτητες δεν ειναι υπερ μου οπως μου ειπε ο γιατρος. Θα δουμε. 

Να εχεις πιστη και θετικη ενεργεια κ ολα θα πανε καλα!Μπορει επειδη υπηρχαν 2 εμβρυα στην αρχη γι αυτο να μην μεγαλωνε οπως θα επρεπε ο σακος και τωρα που απορροφηκε το ενα να παρει τα πανω του!Ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Sofoul είπε:

Να εχεις πιστη και θετικη ενεργεια κ ολα θα πανε καλα!Μπορει επειδη υπηρχαν 2 εμβρυα στην αρχη γι αυτο να μην μεγαλωνε οπως θα επρεπε ο σακος και τωρα που απορροφηκε το ενα να παρει τα πανω του!Ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα καλα!

Με πηρε η μικροβιολογος επεσε η χοριακη μου οποτε τελειωνει κ η εγκυμοσυνη μου. Ευχομαι οτι καλυτερο σε σενα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna5190 είπε:

Με πηρε η μικροβιολογος επεσε η χοριακη μου οποτε τελειωνει κ η εγκυμοσυνη μου. Ευχομαι οτι καλυτερο σε σενα!!! 

Λυπάμαι πάρα πολύ πραγματικά! Μακάρι η επόμενη να είναι η τυχερή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna5190 είπε:

Με πηρε η μικροβιολογος επεσε η χοριακη μου οποτε τελειωνει κ η εγκυμοσυνη μου. Ευχομαι οτι καλυτερο σε σενα!!! 

Λυπαμαι πολυ κοπελα μου,καλη δυναμη σου ευχομαι και οτι καλυτερο για την συνεχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Sofoul είπε:

Λυπαμαι πολυ κοπελα μου,καλη δυναμη σου ευχομαι και οτι καλυτερο για την συνεχεια!

Να είσαι καλα αγαπη μου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 years later...

Καλημερα και απο εμενα..

ηθελα να σας ρωτησω κατι..
αυτο που αντιμετωπιζουμε με την συζυγο ειναι οτι και σακος ειδαμε και τον λεκιθικό ασκο εχουμε δει.

το μονο που μας προβληματιζει ειναι η χοριακη.Εχουμε τρελαθει στο αγχος με δαυτες.Την προγουμενη εβδομάδα(Τριτη) ειχε περιπου 24.000.Προχθες δευτερα που ξαναεκανε ειχε 32.000.

και καπου εχουμε αγχωθει απιστευτα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Καλημέρα, τελικά πώς πήγε η εγκυμοσύνη σου ? Επειδή ζει η αδερφή μου ακριβώς το ίδιο... Κ έχει ήδη κάνει 3 αποβολές κ είμαστε πάρα πολύ αγχωμενοι κ φοβισμένοι !! Ευχαριστώ πολύ κ συγγνώμη αν η ερώτηση είναι αδιάκριτη!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Michaelaa είπε:

Καλημέρα, τελικά πώς πήγε η εγκυμοσύνη σου ? Επειδή ζει η αδερφή μου ακριβώς το ίδιο... Κ έχει ήδη κάνει 3 αποβολές κ είμαστε πάρα πολύ αγχωμενοι κ φοβισμένοι !! Ευχαριστώ πολύ κ συγγνώμη αν η ερώτηση είναι αδιάκριτη!! 

Κορίτσι μου η κοπέλα που άνοιξε αυτό το θέμα έχει να μπει 3 χρόνια στο φορουμ.
Και ο @Christos13 έχει να μπει από τον Απ΄ριλιο, άρα δύσκολο να πάρεις απάντηση.
Πες μας λίγο αναλυτικά την περίπτωση της αδελφής σου.
Ο γιατρός τι λέει για την εξέλιξη της κύησης;; 
Εύχομαι να πάνε όλα καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο έκανα ένα τεστ αχνό θετικό την ίδια μέρα κάνω β χοριακη βγαίνει 19 .. επαναλαμβάνω μετά από 1 εβδομάδα και είχε πάει 584 ξανακάνω μετά από δυο μέρες και έχει πάει 891 .. η Γυναικολογος λέει ότι είναι οριακά και να επαναλάβω σε δυο μέρες .. πως το βλέπετε εσείς υπάρχει πιθανότητα να πάνε όλα καλά ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 11/10/2023 at 4:07 ΜΜ, ο/η MSG είπε:

Καλησπέρα 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο έκανα ένα τεστ αχνό θετικό την ίδια μέρα κάνω β χοριακη βγαίνει 19 .. επαναλαμβάνω μετά από 1 εβδομάδα και είχε πάει 584 ξανακάνω μετά από δυο μέρες και έχει πάει 891 .. η Γυναικολογος λέει ότι είναι οριακά και να επαναλάβω σε δυο μέρες .. πως το βλέπετε εσείς υπάρχει πιθανότητα να πάνε όλα καλά ;;

Είναι όντως οριακά... Ο χρόνος θα δείξει... Εύχομαι το καλύτερο κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, 

Παίρνω και εγω το θάρρος να ρωτήσω από την εμπειρία σας. 

27/02 χοριακη 1199. Παμς στο γιατρό βλέπουμε σακο, καλά σχηματισμενο και κεντρικά.

04.03 χοριακη 2159.

Ειμαι θεωρητικά στη εκτη εβδομαδα, από συμπτώματα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο. 

Ο γιατρός μου είπε ότι ναι μεν οι χοριακες δεν συνάδουν αλλά ο υπερηχος θα μας πει καλύτερα την εξέλιξη.

Από την εμπειρία, πιστεύετε υπάρχει ελπίδα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/3/2024 at 8:45 ΠΜ, ο/η ΤΚΚ είπε:

Καλημέρα, 

Παίρνω και εγω το θάρρος να ρωτήσω από την εμπειρία σας. 

27/02 χοριακη 1199. Παμς στο γιατρό βλέπουμε σακο, καλά σχηματισμενο και κεντρικά.

04.03 χοριακη 2159.

Ειμαι θεωρητικά στη εκτη εβδομαδα, από συμπτώματα δεν έχω κάτι ιδιαίτερο. 

Ο γιατρός μου είπε ότι ναι μεν οι χοριακες δεν συνάδουν αλλά ο υπερηχος θα μας πει καλύτερα την εξέλιξη.

Από την εμπειρία, πιστεύετε υπάρχει ελπίδα;

Από τη στιγμή που έχεις υπερηχογραφικη εικόνα η χοριακη ίσως είναι περιττή. Εκτός και ο γιατρός είδε κάτι που τον ανησύχησε. Συνήθως κάνεις χοριακες μέχρι τις 1500 μονάδες περίπου, όπου από κει και μετά μπορεί να φανεί κάτι στον υπέρηχο.

Εγώ θα σου έλεγα να μην ανησυχείς και να δώσεις θετική ενέργεια στο σπορακι σου 😊❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...