Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναψυκτικά σοδα μπυρα κτλ στην εγκυμοσύνη


Termi

Recommended Posts

Γεια σας. Πινετε αναψυκτικά πχ λεμοναδα πορτοκαλαδα στην εγκυμοσύνη?? Να πω την αλήθεια ξεκλεβω καμια κλεφτη γουλια λεμοναδα η ζερο κοκα στην πολύ καουρα. Γουλιτσα ομως. Εγω επινα τονους πριν. Εθισμενη. Εχω πηξει στη σοδα κ το νερο!αααα το ριχνω εξω κ με μπυρα χωρίς αλκοολ. Εσεις?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Termi είπε:

Γεια σας. Πινετε αναψυκτικά πχ λεμοναδα πορτοκαλαδα στην εγκυμοσύνη?? Να πω την αλήθεια ξεκλεβω καμια κλεφτη γουλια λεμοναδα η ζερο κοκα στην πολύ καουρα. Γουλιτσα ομως. Εγω επινα τονους πριν. Εθισμενη. Εχω πηξει στη σοδα κ το νερο!αααα το ριχνω εξω κ με μπυρα χωρίς αλκοολ. Εσεις?? 

Εγω οσα δενε χω πιει ολη μου τη ζωη τα ηπια στην εγκυμοσυνη!αλλιως δεν αντεχα!μονο λεμοναδα δεν ηθελα κοκα κολα και πορτοκαλαδα φουλ!οταν δεν ημουν καλα και καθε μερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι περισσότερες πινουν. Η αδερφη μου επινε καθε μετα λεμοναδα κ πορτοκαλαδα με ανθρακικο. Εγω ξεκλεβω καμια γουλια. Ο γιατρός μου είπε δεν υπάρχει οροβλημα απλα εχουν πολυ ζαχαρη κ παχαίνουν. Εννουσε για το μωρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπύρα χωρίς αλκοόλ μόνο Amstel free που είναι 0,0. Οι άλλες μάρκες έχουν μέχρι 0,5. Αλλά πίνω μια το μήνα και αν γιατί μου φαίνεται χάλια, μόνο σε καμία ταβέρνα έχω πάρει. 

Coca cola υπάρχει και χωρίς καφεινη. Αυτή πίνω αλλά μια στις 15 μέρες. 

Πίνω επίσης Βίκος πορτοκαλάδα με στέβια. Για τις θερμίδες. Αυτή πιο συχνά 2-3 φορές τη βδομάδα τώρα που ζεσταίνομαι. 

Αυτά μου έχουν πει ότι επιτρέπονται. Τα άλλα αναψυκτικά εκτός κόκα κόλα λόγω καφεινης δεν μου τα έχει απαγορεύσει αλλά να τα αποφεύγω για τις θερμίδες. Ακόμα και την κόκα κόλα δηλαδή δεν την έχει απαγορεύσει αλλά θέλω να πίνω τον καφέ μου οπότε δε θέλω να λαμβάνω πολύ καφεινη αθροιστικά. Καφέ δύο την ημέρα μου επιτρέπει από το β τρίμηνο αλλά έχω μείνει στον έναν του α τριμήνου. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ επινα τα πάντα από αναψυκτικά και κόκα κολα χωρίς περιορισμό παρόλο που μπορεί να έπινα και δύο καφέδες την ημέρα.φυσικα δεν επινα κάθε μέρα αναψυκτικό Όχι λογο θερμίδων απλά μέχρι τον 4 οτιδήποτε γλυκό μου έφερνε αναγούλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Δυστυχώς Κ εγώ πίνω μερικά αναψυκτικουλια.. κυρίως Sprite και σοδα! Οι απόψεις που άκουσα εγώ από γιατρό και διατροφολογο είναι ότι πρέπει ν αποφευγονται διότι το ανθρακικό στο στομάχι μας κάνει πολύ θόρυβο και τα ενοχλεί Κ επίσης το ότι έχουν πολλή ζάχαρη Κ μπορεί να συντελέσουν αρνητικά στον διαβήτη κύησης! Βέβαια απ ότι βλέπω όλες πίνουν! Εγώ επειδή έπινα πολλούς καφέδες τους έκοψα και πίνω πλέον μόνο ντεκαφ Αλλά ξεκλεβω Κ καμία γουλιά απ του Αντρα μου αραιά Κ που. Τέλος άλλη μια πληροφορία που είχε δώσει γιατρός φίλης μου είναι ν αποφευγονται τα Γλυκαντικά στην εγκυμοσύνη επειδή το μωρό δε μπορεί να τα μεταβολισει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα!εγω δν πινω γτ περιεχει πολυ ζαχαεη και γενικα τα εχω κοψει απο πριν μεινω εγκυος.εξω πινω η αναμικτο φυσικο χυμο η φρεσκια πορτοκαλαδα και στο σπιτι χυμους με φρουτα η λεμοναδα με στεβια.σοδα,perier θα ηθελα να πιω εξω αλλα δν ξερω αν κανει.μια φιλη μου μου ειπε δν κανει ανθρακικο γτ σκληραινει την μητρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...