Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σπερμοδιαγραμμα που?


Recommended Posts

Θελω να ρωτήσω τα κορίτσια που πηγαν με τους καλους τους για σπερμοδιαγραμμα σε διαγνωστικό κεντρο και οχι σε κεντρο γονιμοτητας/εξωσωματικής, εαν ειχαν ασφαλή αποτελεσματα; Και το τονίζω σε διαγνωστικό κέντρο! Ρωταω γιατι η διαφορά στις τιμές είναι τρελλη.... στα διαγνωστικά κυμαινονται απο 30-50 ενω στα κέντρα γονιμοτητας φτανουν τα 150. Και ειμαι πολύ προβληματισμένη.. Οικονομικά ήδη εχουμε γονατίσει και δεν ειμαστε ουτε στην αρχή... Περιμενω τις εμπειριες σας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η 'Αρυα είπε:

Θελω να ρωτήσω τα κορίτσια που πηγαν με τους καλους τους για σπερμοδιαγραμμα σε διαγνωστικό κεντρο και οχι σε κεντρο γονιμοτητας/εξωσωματικής, εαν ειχαν ασφαλή αποτελεσματα; Και το τονίζω σε διαγνωστικό κέντρο! Ρωταω γιατι η διαφορά στις τιμές είναι τρελλη.... στα διαγνωστικά κυμαινονται απο 30-50 ενω στα κέντρα γονιμοτητας φτανουν τα 150. Και ειμαι πολύ προβληματισμένη.. Οικονομικά ήδη εχουμε γονατίσει και δεν ειμαστε ουτε στην αρχή... Περιμενω τις εμπειριες σας 

Καλησπέρα, σε ποια πόλη? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου εμείς κάναμε απλό βέβαια σπέρμοδιάγραμμα σε μικροβιολόγο της περιοχής μας. Μας το έγραψε ο γυναικολόγος και πληρώσαμε ελάχιστα 1-2 ευρώ συμμετοχή. 

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά κάνεις δεν τα αμφισβήτησε, επαναλάβαμε σε άλλο μικροβιολογικό εξίσου αξιόπιστο γιατί το ζητούσε η επιτροπή εξωσωματικης. Επίσης πολύ καλά αποτελέσματα. Το τρίτο που είδαμε ήταν το σπέρμοδιάγραμμα του Μητέρα στην ivf επίσης πολύ καλό.

Θέλω να πω αν δε χρειάζεται καταρχήν κάτι εξειδικευμένο πχ κατακερματισμός σπέρματος είναι σχεδόν δωρεάν! 

Όταν βέβαια λυθεί το θέμα με τα μικροβιολογικά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχει βιβλιαριο δε θα το γραψουμε, ομως το ποσο των 30-40 ευρω που ζητανε ειναι λογικο σε σχεση με τα 150που λενε στα κεντρα εξωσ. Απλα θελω να ξερω αν ειναι αξιοπιστα γιατι ο γιατρος μου λιγο "ξινιζει" και προτιμα να γινει σε κεντρο γονιμοτητας. ΔΕ θα κανουμε κατι εξεζητημενο, σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η 'Αρυα είπε:

Δεν εχει βιβλιαριο δε θα το γραψουμε, ομως το ποσο των 30-40 ευρω που ζητανε ειναι λογικο σε σχεση με τα 150που λενε στα κεντρα εξωσ. Απλα θελω να ξερω αν ειναι αξιοπιστα γιατι ο γιατρος μου λιγο "ξινιζει" και προτιμα να γινει σε κεντρο γονιμοτητας. ΔΕ θα κανουμε κατι εξεζητημενο, σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια. 

Ε τότε μια χαρά. Πάντως σου λέω τα δύο που κάναμε σε συνοικιακά, αξιόπιστα βέβαια, είχαν τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα με το Μητέρα. Δε βλέπω το λόγο αν δεν κάνετε κάτι εξειδικευμένο. Θέλεις να ρωτήσεις και στο Λητώ το Μαιευτήριο; Δεν έχει τραγικές τιμές. 

Ακριβότερα από τα συνοικιακά αλλά για χοριακη ας πούμε δίνεις 30 ενώ στο συνοικιακό 20. 

Κάνε αν θες ένα τηλέφωνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η 'Αρυα είπε:

Δεν εχει βιβλιαριο δε θα το γραψουμε, ομως το ποσο των 30-40 ευρω που ζητανε ειναι λογικο σε σχεση με τα 150που λενε στα κεντρα εξωσ. Απλα θελω να ξερω αν ειναι αξιοπιστα γιατι ο γιατρος μου λιγο "ξινιζει" και προτιμα να γινει σε κεντρο γονιμοτητας. ΔΕ θα κανουμε κατι εξεζητημενο, σπερμοδιαγραμμα και καλλιεργεια. 

Καλό είναι να γίνει ένα σωστό σπερμοδιαγραμμα οπότε θα σου έλεγα να τα δώσεις τα 150 για να είστε σίγουρη καλά δεν έχει και 150 έχει κάπου 110 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν επειδή είναι πολύ πολύ σοβαρή εξέταση, ο καλύτερος ειναι ο Λυμπεροπουλος (λέωφ. Κηφισίας 46). Εμείς εκεί την κάναμε! Κανει αποκλειστικά μόνο αυτό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Λοιπόν επειδή είναι πολύ πολύ σοβαρή εξέταση, ο καλύτερος ειναι ο Λυμπεροπουλος (λέωφ. Κηφισίας 46). Εμείς εκεί την κάναμε! Κανει αποκλειστικά μόνο αυτό! 

Έτσι ακριβώς ...Εκεί θα σου έλεγα και εγώ....Εκεί μας έχουν πει όλοι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η joy2 είπε:

Λοιπόν επειδή είναι πολύ πολύ σοβαρή εξέταση, ο καλύτερος ειναι ο Λυμπεροπουλος (λέωφ. Κηφισίας 46). Εμείς εκεί την κάναμε! Κανει αποκλειστικά μόνο αυτό! 

Συμφωνώ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η 'Αρυα είπε:

Θελω να ρωτήσω τα κορίτσια που πηγαν με τους καλους τους για σπερμοδιαγραμμα σε διαγνωστικό κεντρο και οχι σε κεντρο γονιμοτητας/εξωσωματικής, εαν ειχαν ασφαλή αποτελεσματα; Και το τονίζω σε διαγνωστικό κέντρο! Ρωταω γιατι η διαφορά στις τιμές είναι τρελλη.... στα διαγνωστικά κυμαινονται απο 30-50 ενω στα κέντρα γονιμοτητας φτανουν τα 150. Και ειμαι πολύ προβληματισμένη.. Οικονομικά ήδη εχουμε γονατίσει και δεν ειμαστε ουτε στην αρχή... Περιμενω τις εμπειριες σας 

Κοπέλα μου θα σου από προσωπική εμπειρία εμείς την πατήσαμε κάνανε σπερμοδιαγραμα στην βιοϊατρική απλό πληρώσαμε 2 ευρώ τίποτα δηλαδή το αποτέλεσμα βγήκε πολύ καλό!!αλλά μωρο δεν ερχόταν έπρεπε να περάσει1,5 χρόνος για να κάνουμε πάλι σε αδρολογικο κέντρο το απλό σπερμοδιαγραμα είχε 50 ευρώ 150 ευρώ είχε μαζί με καλλιέργεια.Εκει μάθαμε ότι είχαμε σοβαρό πρόβλημα Δυστυχώς τα απλά μικροβιολογικά έχουν υπολογιστή που βάζουν το δείγμα γ αυτό είναι φθηνά.Δεν είναι σίγουρο ότι πάντα βγαίνουν ότι να ναι αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα.Για μένα αξίζει να κόψεις από κάπου αλλού και να τα δώσετε τα 50 ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ δύο φορές χριαστικαμε να κάνουμε σε μικρόβιο λόγο το πήγα εγώ ούτε να έρθει ο άντρας μου μαζί 15€ και μια χαρά αποτέλεσματα! Δεν νομίζω πως αξίζουν τα τόσα χρήματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κορίτσια κ απομένα, ειναι εξειδικευμένη εξέταση και χρειάζονται ειδικοί βιολόγοι για να δώσουν την βαρύτητα και τη λεπτομέρεια  που πρέπει, οπότε χωρίς συζήτηση ο καλύτερος ειναι ο Λυμπεροπουλος που ειπαν κ τα κορίτσια παρα πανω. Ειναι εξειδικευμένος μονο σε αυτο κ οποιον γυναικολόγο κ να ρωτήσεις αυτον θα σου συστήσει! Καλα αποτελέσματα όπου κ αν αποφασίσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!θα συμφωνησω καλυτερα σε αξιοπιστο κεντρο!εγω ειμαι κ επαρχια δν ειχαμε πολλες επιλογες!ειναι σημαντικη εξεταση μια αυτη κανει ο αντρας εχουν γινει πολλα λαθη!κ στις λεπτομερειες κρινεται η διαφορα!πχ η κινητικοτητα μπορει να την βγαλουν σχεδον ιδια!ομως η μορφολογια που θελει προσοχη τα μηχανηματα να μην πιασουν σωστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς το κάναμε στο ivf του μητέρα κ επειδή μας είπαν ότι για αρχή αρκεί ένα απλό διάγραμμα, κόστισε 80. Επειδή βγήκε πολύ καλό δεν κάναμε τίποτα παραπάνω. Από τα 50 στα 80 δεν είναι τραγική διαφορά... από εκεί κ πέρα αν σας βγει κάποιο πρόβλημα έτσι κ αλλιώς θα χρειαστεί εξειδικευμένο κέντρο. Προτείνω κ γω δλδ κέντρο ειδικό (Λυμπερόπουλος, μητέρα κλπ) κ κάνε αρχικά την απλή εξέταση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Πέρα από τα μηχανήματα που χρησιμοποιούν τα απλά εργαστήρια, άλλο θα δει  ο απλός μικροβιολόγος που βλέπει γενικές εξετάσεις κ άλλο ο εξειδικευμένος... στο μητέρα μου είχαν πει ότι τα βλέπει κ εμβρυολόγος (ή γενετιστής δεν θυμάμαι καλά). Άρα έχει σημασία... επίσης αν (κ εύχομαι να μην) χρειαστεί έχουν τη δυνατότητα να το σφραγίσουν ώστε να γίνει δεκτό από ΕΟΠΥΥ που έχω καταλάβει ότι μετράει... 

Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα το πρώτο απλό σπερμοδιαγραμμα εμείς το κάναμε στο Έλενα σε δημόσιο νοσοκομείο.Μια χαρά βγήκαν τα αποτελέσματα διότι έχουν μονάδα γονιμότητας μέσα.

Το δέχτηκε κ η επιτροπή μετά για εξωσωματική...επειδή έχω κάνει κ πιο σύνθετα στον Πάγκαλο που είναι τοπ θα σου πω ότι οι τιμές αλλάζουν ανάλογα με το ψάχνουν...ενδεικτικά σου λέω ότι στον Πάγκαλο έδωσα 200 ευρώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/6/2019 at 9:05 ΜΜ, ο/η ViKcy είπε:

Κοπέλα μου θα σου από προσωπική εμπειρία εμείς την πατήσαμε κάνανε σπερμοδιαγραμα στην βιοϊατρική απλό πληρώσαμε 2 ευρώ τίποτα δηλαδή το αποτέλεσμα βγήκε πολύ καλό!!αλλά μωρο δεν ερχόταν έπρεπε να περάσει1,5 χρόνος για να κάνουμε πάλι σε αδρολογικο κέντρο το απλό σπερμοδιαγραμα είχε 50 ευρώ 150 ευρώ είχε μαζί με καλλιέργεια.Εκει μάθαμε ότι είχαμε σοβαρό πρόβλημα Δυστυχώς τα απλά μικροβιολογικά έχουν υπολογιστή που βάζουν το δείγμα γ αυτό είναι φθηνά.Δεν είναι σίγουρο ότι πάντα βγαίνουν ότι να ναι αλλά υπάρχει μεγάλη πιθανότητα.Για μένα αξίζει να κόψεις από κάπου αλλού και να τα δώσετε τα 50 ευρώ.

Έχε υπόψη σου ότι το πρόβλημα μπορεί να δημιουργήθηκε μετά..το σπέρμα ανανεώνεται ανά τρίμηνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Finally είπε:

Έχε υπόψη σου ότι το πρόβλημα μπορεί να δημιουργήθηκε μετά..το σπέρμα ανανεώνεται ανά τρίμηνο...

Ίσως να έχεις και δίκιο!Αν και η διαφορά ήταν τεράστια!!!Πιστεύω αν δεν υπήρχε θέμα τότε μπορεί και να είχα μείνει!!6 μήνες μετά ξανακάναμε και ευτυχώς βρήκαμε το πρόβλημα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Εμείς το τελευταίο το κάναμε στο λυμπεροπουλο ..όπου διέγνωσε εντεροκοκκο.....Τώρα ψάχνω για ακόμα.ουρολογο Αθήνα να πάμε να μας πει ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...