Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι, εγώ είμαι μια απ'αυτές. Μου έχουν μιλήσει όλοι για αυτή τη σύγχιση. Και στα σεμινάρια πριν γεννήσω και στο μαιευτήριο και η σύμβουλος θηλασμού που κάλεσα σπίτι. Όλοι. Α! Και παντού στο ίντερνετ. Κάθε άρθρο που μιλάει για θηλασμό γράφει για σύγχιση θηλών. Πώς να μην το σκεφτόμαστε;;; Προσωπικά, έχω φοβηθεί. 

Μπορεί στα 1000 μωρά τα 5 να έχουν όντως αυτό το πρόβλημα όταν οι γονείς δώσουν πιπίλα ή μπιμπερό αλλά εγώ από τον περίγυρο μου τέτοιο πράγμα στην πράξη δεν έχω συναντήσει. Είσαστε σκεφτόμενοι άνθρωποι και μορφωμένοι και μπορείτε να ξεχωρίζετε την υπερβολή από την τεκμηριωμένη γνώση. Έχετε άγχος, σας καταλαβαίνω, αλλά κάποια πράγματα μπορούμε και πρέπει να τα αμφισβητούμε γιατί αλλιώς θα μας τρελάνουν μερικοί και μερικές.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα ρε κορίτσια είναι δυνατόν άμα τ μωρό πεινάει να προτιμήσει την πιπίλα από τ φαι; Δηλαδή εσείς όταν πεινάτε και σας δώσουν μια τσίχλα θα πείτε τι ωραία χόρτασα δ θέλω να φάω; 

Πολλά μωρά τα ηρεμεί η θηλαστικη κίνηση. Τ βοηθάει να ηρεμήσουν. Αυτά τα μωρά που κάθονται μια ώρα στο στήθος δ τρώνε κ τη μια ώρα. Πιπιλανε κυρίως. Κάντε τη ζωή σας πιο εύκολη κορίτσια. Τ μωρό θα προτιμάει πάντα στήθος. Τώρα αν παίρνει κ πιπίλα για να ηρεμήσει δεν έγινε κ τπτ. Σύγχυση μια φορά δ παθαίνει. Κ Όλα ρόδινα σας τα παρουσίασαν κ να που δ είναι όπως σας τα είπαν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν κρύβω ότι είμαι από αυτές που έχω φοβηθεί με τη πιπίλα και τη σύγχυση θηλών.... Έχετε προσωπική εμπειρία με αποκλειστικό θηλασμό και πιπίλα; Μέχρι πότε θηλασατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η AlKate είπε:

Δεν κρύβω ότι είμαι από αυτές που έχω φοβηθεί με τη πιπίλα και τη σύγχυση θηλών.... Έχετε προσωπική εμπειρία με αποκλειστικό θηλασμό και πιπίλα; Μέχρι πότε θηλασατε;

Εγώ δεν θήλασα πολύ και μπορεί η γνώμη μου να μην βαραίνει αλλά η νύφη μου που θήλασε 9 μήνες μια χαρά κοπάναγε και την πιπίλα όποτε πλέον κουραζότανε ή είχε το μωρό θέμα με τα δόντια και σε πληροφορώ το παιδί δεν ήθελε να κόψει το στήθος! Γιατί το στήθος είναι τροφή και παρηγοριά και ηρεμία και πολλά άλλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, άσχετο αλλά εσάς τα μωρά σας πνίγονται καθώς τα θηλάζετε;;; Εμένα κάποιες φορές πνίγεται και βήχει και για λίγο δεν αναπνέει και μου κόβεται η ανάσα από την αγωνία μου!!!! Ξέρει καμία γιατί συμβαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνουμε;; Εγώ όταν το παθαίνει τη σηκώνω όρθια στην αγκαλιά μου και της χτυπάω ελαφρά την πλατούλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια, άσχετο αλλά εσάς τα μωρά σας πνίγονται καθώς τα θηλάζετε;;; Εμένα κάποιες φορές πνίγεται και βήχει και για λίγο δεν αναπνέει και μου κόβεται η ανάσα από την αγωνία μου!!!! Ξέρει καμία γιατί συμβαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνουμε;; Εγώ όταν το παθαίνει τη σηκώνω όρθια στην αγκαλιά μου και της χτυπάω ελαφρά την πλατούλα. 

Nαι και μενα μια απ τα ιδια. Με τον ιδιο τροπο αντιδραω κι εγω. Τι αλλο να κανουμε; ορθια τα μωρα κι αυτο. Νομιζω κι αυτα απο μονα τους ενστικτωδως ξερουν τι να κανουν... βηχουν κτλ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπαθησα να παρει πιπιλα πριν λιγο και δεν την παιρνει με τιποτα. Κανει γκριματσα αηδιας κ τη διωχνει. Την παρατησα στην ακρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημερα κορίτσια μου τι κανετε?Λοιπον θα σας πω τι κανω εγω με τον μικρο κ παμε καλα μεχρι στιγμης.Δοκιμαστε να πινετε χαμομηλι εσεις.Τον ηρεμει πολύ τον δικο μου.Α!και οσο για τη συγχυση εγω εδωσα πιπιλα βεβαια όταν είναι φαγωμενος κ αλλαγμένος για να νανουριστει.Την πιπιλάει λιγο κοιμαται κ την φτυνει.Με τον θηλασμο δεν εχουμε θεματα να φαει κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AlKate εγώ θήλασα αποκλειστικά 8 μήνες. Πιπίλα πήρε περιστασιακά αλλά όταν έκοψα τ θηλασμό την πήρε κανονικά. Να πω όμως ότι κανένα από τα μωρά μ δ θηλάζουν με τις ώρες. Δ θέλουν στήθος για νανούρισμα. Η μεγάλη μ πηρε πιπίλα κάπου 2 μηνών την ήθελε μόνο τ βράδυ π την έπιανε παρακρουση για καμιά ώρα. Την κράτησε ένα μήνα. Μετά δ την ήθελε την ξανά πήρε 8μηνων π κόψαμε τ θη λασμό όταν ήθελε να ηρεμησει. Εκεί που με έσωσε η πιπίλα ήταν τ αυτοκίνητο. Γτ δ τ ήθελε καθόλου, έκλαιγε κάθε φορά κ για την πιο μικρή απόσταση. Αλλά μόλις ξεκίνησε την πιπίλα σώθηκα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια μην δυσκολευετε τα πραγματα και μην αγχωνεστε.Πρεπει εσεις να ειστε ηρεμες για να είναι κ τα μωράκια σας.Κοιταξτε να ζησετε αυτές τις στιγμες γιατι μεγαλωνουν γρηγορα και δυστυχως ο χρονος δεν γυριζει πισω.Με τις στεναχωριες και τα αγχη δεν πρόκειται να ευχαριστηθείτε το πιο υπεροχο πραγμα που υπαρχει στον κοσμο.Να φερνεις κ να μεγαλωνεις ένα παιδι!!! ❤️ ❤️ ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 έτσι ακριβώς τα κάνω όπως σου είπε η μαμά σου. Την έχω διαγώνια πάνω μου με το κεφαλάκι πιο ψηλά από τα πόδια και πάντα κρατάω το στήθος όταν της το δίνω. Μετά όμως το αφήνω. Παρόλα αυτά πνίγεται. 

@RaniaMln @Diwni εμένα δεν την παίρνει την πιπίλα με τίποτα. Πήγα σήμερα στο Έλενα να ρωτήσω κάποια πράγματα και μου είπε ένας γιατρός και μια κυρία στην τράπεζα γάλακτος ότι υπάρχουν μωράκια που δεν τη θέλουν και δεν την παίρνουν με τίποτα. 

@Diwni ένας μήνας είναι πολύ λίγο που την κράτησε ε;;; Ίσα ίσα δλδ για να μεγαλώσει λίγο απ'ότι κατάλαβα. Είχες δοκιμάσει και πριν γίνει 2 μηνών και δεν την ήθελε;

Κορίτσια εμείς από χθες είμαστε γενικά πολύ καλύτερα. Ελπίζω να παραμείνουμε έτσι. Η μικρή κοιμήθηκε ένα ολόκληρο 5ωρο τη νύχτα (απίστευτη ξεκούραση για μένα) και γενικά δεν έχουμε τη γκρίνια που είχαμε. Όταν πάει να κλάψει, την παίρνω και της αλλάζω θέση. Παίζω μαζί της και προσπαθώ να την απασχολήσω. Μόνο όταν δω ότι δεν ξεγελιέται και δε σταματά να βάζει χεράκια στο στόμα, την ταιζω. Με βοήθησε πολύ επίσης ότι είμαι κάπως ζεν. Νομίζω το νιώθει. Σκέφτηκα ότι είναι πολύ μωράκι ακόμα και όλα αυτά δεν τα περνάω μόνο εγώ αλλά και όλες εσείς οπότε κάθε φορά που θέλει στηθος ή κλαίει λέω οκ. Κανένα πρόβλημα. Ο, τι θέλει. Και σα να έχει νιώσει αυτή μου την ηρεμία. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμένα το έχει γρατσουνισει 2 φορές άσχημα από τα νεύρα της. Χαχαχα! Μα είναι δυνατόν;;;; Της κόβω τα νύχια οπότε δεν μπορεί να κάνει ζημιά πια. 

Ριλαξ δεν έχουμε πάρει καν. Το σκεφτόμαστε με τον άντρα μου αλλά έχουμε πολύ μικρό σπίτι και δεν νομίζω να χωράει. Ήδη εδώ μέσα έχουμε στο σαλόνι το μπανάκι της με τη βάση, έναν καθρέφτη μεγάλο που είχαμε στο υπνοδωμάτιο και τώρα σε εκείνη τη θέση έχει μπει η κούνια.... Γενικά είμαστε ένα χάος μέσα στο σπίτι αλλά δε με νοιάζει! Έχουμε τη μικρή μας εδώ μέσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy τι ωρα κανετε μπανακι;

Στις 22:00. Θα κάναμε πιο νωρίς αλλά όταν ο άντρας μου είναι απογευματινός στη δουλειά έρχεται σπίτι κατά τις 21:30. Εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Στις 22:00. Θα κάναμε πιο νωρίς αλλά όταν ο άντρας μου είναι απογευματινός στη δουλειά έρχεται σπίτι κατά τις 21:30. Εσείς;

Χμμ τον πιανει ενας καλος υπνος 9 με 12 συνηθως και βρισκουμε ευκαιρια κ την πεφτουμε κ εμεις στους καναπεδες. Οποτε γινεται γυρω στις 12. Μετα ξυπναει στις 4 περιπου ξανα. Χμμ ξερω οτι ειναι αργα το μπανιο του. Πιστευω αργοτερα που θα αποκτησει το μωρο προγραμμα θα το κανουμε πιο νωρις. Επισης και μενα ο αντρας μου, οταν ειναι απογευμα γυρναει σπιτι 10 παρα... οποτε ακομη δεν το εχουμε βολεψει να γινεται πιο νωρις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! 

Σχετικα με την πιπίλα, μετά από 2-3 εβδομάδες προσπαθειών, ο μπεμπουλης μου την κράτησε χτες το βράδυ πρώτη φορά. Αυτό που παρατήρησα, είναι ότι εκεί που συνήθως ξυπνούσε περίπου στις 2μιση ώρες με ελάχιστη γκρίνια (όποτε τον άκουγα αμέσως, τον έβαζα να φάει και ξανακοιμόταν), αυτή τη φορά ξυπνούσε στις 3και με γοερό κλάμα, έτρωγε και μετά ξανακοιμοταν με ποοοολυ ζόρι. Μου έδωσε δηλαδή την αίσθηση ότι μέχρι ένα σημείο τον ξεγελούσε η πιπίλα και μετα είχε λυσσάξει στην πείνα ? Οπότε δε νομίζω να του την ξαναδώσω, αν και δυστυχώς έχει αρχίσει να πιπίλαει τα χέρια του.

Ασχετο, τι χρωμα μάτια έχουν τα μωρά σας; Του δικού μου είναι γαλάζια αλλά μου λένε να μη χαίρομαι γιατί όλα τα μωράκια που θηλάζουν έχουν ανοιχτόχρωμα ματάκια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

Ασχετο, τι χρωμα μάτια έχουν τα μωρά σας; Του δικού μου είναι γαλάζια αλλά μου λένε να μη χαίρομαι γιατί όλα τα μωράκια που θηλάζουν έχουν ανοιχτόχρωμα ματάκια ?

Κι ο δικος μας μπλε ματια εχει αλλα θα παραμεινουν ετσι νομιζω γιατι και οι δυο γονεις εχουμε μπλε ματια.. ανοιχτοχρωμα προς το γκρι ισως να εχουν αυτα που θηλαζουν...αλλα γαλαζια; εσυ ειπες γαλαζια. Νομιζω μπλε θα ειναι και τα δικα σας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa μου είχε αναφέρει η σύμβουλος θηλασμού ότι η πιπίλα μπορεί να προκαλέσει αυτό που έπαθε ο μικρός σας. Και ότι μπορεί να μειώσει λίγο την ανάπτυξη τους σε αυτήν την περίπτωση.

Εμένα η μικρή μου έχει πράσινα σκούρα. Ίδια με του μπαμπά της. Να δούμε αν θα κρατήσει το χρώμα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki είναι λίγο αργά, ναι. Εμεις και να κοιμάται την ξυπνάμε. Δεν ξέρω αν κάνουμε καλά αλλά επειδή ο γιατρός ειχε πει ότι τα μωρά λατρεύουν το πρόγραμμα και πρέπει να είμαστε κάπως σταθεροί σε αυτό, 22:00 θα τη βάλουμε στο μπανάκι της. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ναι της την έδινα από 20 ημερών περίπου κ την πήρε 2 μηνών για ένα μήνα κ αυτό μια ώρα τ βράδυ που την έπιανε τρέλα. Εννοείται πως δ δίνουμε πιπίλα για να κόψουμε την πείνα η γεύματα. Αλλά ίσα ίσα κάποιες στιγμές μέσα στη μέρα να παίρνουμε μια ανάσα. Επίσης σπάνια μωράκια την παίρνουν με την πρώτη. Όπως και τ κάθε τι. Κ τ στήθος έπρεπε να τ μάθουν κ αύριο μεθαύριο τ κουτάλι κ τ μπουκάλι όταν αποθηλασουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια δυσκολο βραδυ για εμας!!!ξυπναει με το παραμικρο και δεν κοιμαται ευκολα!

Και εμεις 22:00 η ωρα κανουμε μπανακι καθε μερα!σημερα βεβαια μισο μπανακι καναμε και αυτο γιατι εκλαιγε!οσο για την πιπιλα οταν της την ειχα δωσει εγω τις πρωτες μερες την πηρε με την 3 προσπαθεια και την κρατησε 5 λεπτα περιπου ηρεμησε κοιμηθηκε και την εβγαλε!εγω ειμαι ετοιμη να της την ξανα δωσω...θεωρω πως ηρεμουν τα μωρακια ..οχι για ολη μερα αλλα για τις ωρες που κλαιει και δεν ξερει τι θελει!

Εμας τα ματακια μας ειναι γκρι !λογικα καστανα θα γινουν οπως σε εμας αλλα προς το παρον ειναι γκρι!

Να σας ρωτησω κατι και εσεις αγκαλια τα κοιμιζετε τα μικρα σας??εμενα κοιμαται μετα το θηλασμο οποτε στην αγκαλια οσο περιμενω να ρευτει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...