Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

@Angelmammy θαυμαζω τα μωρά και τις μανούλες που κοιμούνται μόνα τους χωρίς πολλά πολλα!Πώς το κατάφερες????Εμείς αν δε κοιμηθεί στο στήθος κάνουμε βόλτες αγκαλιά !

@Sofi90 και εμένα τα ίδια με τα ούλα!εμετό σαν νερό με λίγο γάλα και φουλ γκρίνια (εχει γινει λιγο πιο δυσκολη στον υπνο!)αλλά υποφέρετε δε μπορώ να πω!Την λυπάμαι μωρέ.....πιπίλα δε παίρνει και της την έβαλα στο ψυγείο και λίγο μετά της έτριβα τα ούλα και καθόταν με ανοιχτό το στόμα και δε κουνιόταν!εμένα μου δαγκώνει πολύ τα δάχτυλα και σήμερα μου έριξε και ξανα δύο κατά τους θηλασμούς!Επίσης ο παιδίατρος που μας είδε πριν μια βδομάδα μας το είπε ότι θα τα έχουμε αυτά και δε μας είπε τίποτα για αλοιφές....έλεγα να τον πάρω να τον ρωτήσω εγώ αν δω ότι δεν αντέχει το μωρό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@stasa199 καλημέρα!!! Δεν έκανα εγώ κάτι η αλήθεια είναι. Μόνη της κατάφερε να κοιμάται χωρίς πολλά πολλά. Να σημειώσουμε βέβαια ότι έτσι και έχει πολλή γκρίνια ή κάτι που την ενοχλεί, θέλει τη μαμά της για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί. Αλλά γενικά ξαπλώνουμε και τρώει το χεράκι της για λίγο και μετά κοιμάται. :-)

@Sofi90 αν βλέπεις ότι δεν είναι πολύ έντονος ο πόνος και η ενόχληση κράτα την κρεμουλα για αργότερα. 

Κορίτσια, εμείς βάλαμε στην άκρη τα πρώτα ρουχαλακια που δε μας κάνουν πια! Και θυμάμαι ότι μόλις βγήκε από το μαιευτήριο της ήταν τεράστια!!! Τώρα δεν μπαίνει καν το κεφάλι στα περισσότερα. Μεγαλώνουν μωρέ! Πρέπει να πάμε να πάρουμε τώρα φορμάκια χειμερινά. Αυτή τη φορά όμως θα πάρω οικονομικά γιατί αλλάζουν νούμερο σε χρόνο μηδέν και δεν αξίζει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! @Angelmammyέτσι ακριβώς με τα ρουχαλάκια! Έχουμε και πάρα πολλά από δώρα και κάθε μέρα φοράμε καινούργιο outfit για να προλάβουμε να τα βάλουμε όλα! (την βγάζω και από μια φώτο?) Ήδη δεν μας κάνουν! 

Αυτά τα βράδια προσπαθουμε να κοιμηθεί στο κρεββάτι της.. Ελπίζω να τα καταφέρουμε! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Καλημέρα! @Angelmammyέτσι ακριβώς με τα ρουχαλάκια! Έχουμε και πάρα πολλά από δώρα και κάθε μέρα φοράμε καινούργιο outfit για να προλάβουμε να τα βάλουμε όλα! (την βγάζω και από μια φώτο?) Ήδη δεν μας κάνουν! 

Αυτά τα βράδια προσπαθουμε να κοιμηθεί στο κρεββάτι της.. Ελπίζω να τα καταφέρουμε! 

 

Και εμείς τα αλλάξαμε τα πρωτα εδώ και δεκαπέντε ημέρες.εγω τα περισσότερα δώρα τα αλλαξα και πήρα για μεγαλύτερη ηλικία,εγώ ευτυχώς έχω την αδερφή μου που μου δίνει ρούχα του ανιψιού μου ο οποίος τώρα είναι 2 χρονών και δεν χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να αγοράζω έχω καβαντζα αυτά και παίρνω απλά ότι χρειάζομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy τι καλά!εμένα πάλι το μόνο που αλλάζει είναι το πώς θέλει να την κρατάω στην αγκαλιά! Μια ξάπλα,μια όρθια η διαγώνια!Χαχαχα σήμερα όσο τρώει με δαγκώνει!με έχει τρελάνει!Αφού σκέφτηκα να της δώσω μπιμπερό!

Τα φορμακια τα πρώτα και εμάς δε μας κάνουν εδώ και 2 βδομάδες σίγουρα!Επίσης εδώ και 3 με 4 μέρες μας κάνει το νούμερο 6 (μηνων)!!!της το ειχα βάλει πριν μια βδομάδα και ήταν λίγο μεγάλο αλλά τώρα είναι καλό!από ρούχα τελικά τζάμπα τα ψώνισα....Μόνο τα μικρά μικρά έχουμε βάλει μέχρι στιγμής..(Όταν σαραντησαμε και σε κάτι γενέθλια που είχαμε !)εχω σορτσάκια και μπλουζακια αφορετα!δοκιμασα να της βαλω αλλα δε γινεραι χωρις φανελακι (μολις την παρω αγκαλια η μπλουζα ανεβαίνει  στη μασχάλη!) και τα αφησα!ευτυχως δεν ειναι πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Και εμείς τα αλλάξαμε τα πρωτα εδώ και δεκαπέντε ημέρες.εγω τα περισσότερα δώρα τα αλλαξα και πήρα για μεγαλύτερη ηλικία,εγώ ευτυχώς έχω την αδερφή μου που μου δίνει ρούχα του ανιψιού μου ο οποίος τώρα είναι 2 χρονών και δεν χρειάζεται κάθε τρεις και λίγο να αγοράζω έχω καβαντζα αυτά και παίρνω απλά ότι χρειάζομαι.

Ναι εγώ στους κοντινούς που με ρώτησαν είπα να πάρουν μεγαλύτερο νούμερο, οπότε και για χειμώνα είμαστε κομπλέ! Και μένα ο ανηψιος είναι 1.5 οπότε έχουμε πολύ πράμα από φορμακι φανελάκι ευτυχώς ! Λίγα ροζ αγοράσαμε έτσι να σπάσει.. ?Και πολύ παπούτσι αφόρετο! Να δούμε αν θα τα βάλουμε και εμεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η MissMary είπε:

Ναι εγώ στους κοντινούς που με ρώτησαν είπα να πάρουν μεγαλύτερο νούμερο, οπότε και για χειμώνα είμαστε κομπλέ! Και μένα ο ανηψιος είναι 1.5 οπότε έχουμε πολύ πράμα από φορμακι φανελάκι ευτυχώς ! Λίγα ροζ αγοράσαμε έτσι να σπάσει.. ?Και πολύ παπούτσι αφόρετο! Να δούμε αν θα τα βάλουμε και εμεις! 

Μια από τα ίδια 8 ζευγάρια παπούτσια καινούργια μου έδωσε η αδερφή μου τα οποία Ούτε εγώ το κόβω να τα φοράμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 λες να έχουμε ελπίδα και εμείς???δε το ήξερα αυτό για τον ύπνο!

Όσο για τα χαμένα ρούχα εγώ ακόμα δεν της παίρνω ακριβά....θεωρώ πως δεν αξίζει να δώσω χρήματα για κάτι που θα βάλει τόσο λίγο οπότε και χαμένα να πάνε να μην τα πολύ κλαίω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Εμείς στον ύπνο Δ έχουμε κανένα πρόγραμμα ακόμη. Τη μια Μπορεί να ξυπνάει ανά μια ώρα κ την άλλη να ξυπνήσει μόνο 2 φορές.

Εγώ από ρούχα κ στη μεγάλη κ τώρα κοιτάω να είναι πρακτικά. Στη μεγάλη μ φανταστείτε Δ πήρα ποτέ ούτε ένα φόρεμα. Ότι μ φέρανε από δώρα τα οποία Δ τα έβαλε κ όλα. 

Είχα πάρει τώρα στη μικρή κατι ρουχακια 6αρια από τα orchestra για τις πρώτες ψυχρές κ της κάνουν οριακά. Θέλει τ 9αρι.  Να βγάλω να δω τι έχω κ από τη μεγάλη κ να συμπληρώσω.

@Sofi90τα ζαρα στις εκπτώσεις βγάζουν τρελές προσφορές. Εγώ πάω κ τις ψωνίζω για την επόμενη σεζόν. Πχ έχω μπουφάν για τη μεγάλη μ για φέτος που τ πήρα πέρυσι με 10 ευρώ από 25.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni Εγώ έτσι ψώνισα από orchestra μπουφάν για 9 μηνών με γουνα μεσα με 5 ευρώ!έγκυος ήμουν όταν το πήρα και λέω και να μην κάνει δε πειράζει αλλά από ότι βλέπω θα το φορέσουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Diwni Εγώ έτσι ψώνισα από orchestra μπουφάν για 9 μηνών με γουνα μεσα με 5 ευρώ!έγκυος ήμουν όταν το πήρα και λέω και να μην κάνει δε πειράζει αλλά από ότι βλέπω θα το φορέσουμε!

Επισεις βγαζει και στα benneton φόρμες φούτερ πάνω κάτω μονο 20 ευρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 το έχω ακούσει αυτό που λες για τον ύπνο. Αλλά εγώ νομίζω ότι από τότε που έμαθε το μπρουμυτα με το δάχτυλο στο στόμα, απλά βολεύτηκε και δε με έχει τόσο αναγκη. Μου κακοφάνηκε αρκετά, μη σας πω ψέματα. Έχει και μέρες που ξαπλώνω δίπλα του και ο σκατούλης μου γυρνάει την πλάτη και κοιμάται! ?

Απο ρούχα κορίτσια εγώ του φοράω για 6, αλλά του είναι οριακά και αρχίσαμε να παίρνουμε 9αρια. Χειμωνιάτικο 9 δεν έχουμε σχεδόν τίποτα, όποτε... it’s shopping time!! 

Btw κορίτσια τις τελευταίες μέρες μου έκανε μια μίνι απεργία θηλασμού και ταλαιπωρήθηκαμε παρά πολύ. Ψυχολογικά δηλαδή. Από χτες ευτυχώς τρώει καλύτερα. Σήμερα έχουμε ραντεβού με σύμβουλο θηλασμού, μόλις βρω χρόνο θα σας τα γράψω αναλυτικά! @Angelmammy προσπάθησε να μην αντιδράς έντονα όταν σε πονάει στο θηλασμο, μπορεί να οδηγήσει σε απεργία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, όταν βαλουν εκπτώσεις τα ζαρα πείτε μας κι εμάς. Κι εμείς το 6 φοράμε αλλά δεν θα της κάνει σε πολύ λίγο. Btw, τα orchestra όταν βάζουν προσφορές έχουν κάτι απίστευτες τιμές!!! Πήγαμε λίγο πριν τη βάπτιση και πήραμε κάτι πολύ χαριτωμένα καλοκαιρινά!! 

Από χθες εμείς έχουμε πολλή γκρίνια και τρώμε ανά μία ώρα, άντε μιάμιση! Σήμερα δε με έχει αφήσει να κάνω τίποτα απολύτως! Θέλει όλο στήθος ή αγκαλίτσα και γύρω γύρω αλλά με έχει πιάσει η μέση μου. Μάλλον αναπτύσσεται το μωράκι μου και το έχουν πιάσει πεινες! Τι να πω;;;

@Narcissa μια φορά μόνο έβγαλα κραυγή αλλά δεν έδειξε να την ενδιέφερε και ιδιαίτερα. Χαχαχα!! 

Δε σου έτρωγε καθόλου και κατάλαβες ότι κάνει απεργία θηλασμού;;; Ούτε τη νύχτα;; Να πας σε σύμβουλο και να μας πεις κι εμάς. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ο παιδίατρος συμφωνεί με τον ύπνο μπρούμυτα??νομίζω και τη δικιά μου θα τη βολέψει αλλά δε την έχω βάλει...περιμενουμε νέα σ!

@Angelmammy καλό κουράγιο!Ποιος ξέρει τι περνάνε και αυτά τα καημένα!Εμείς πάμε στα orchestraκαι παίρνουμε για τους επόμενους μήνες!Τώρα βγάζω φθινόπωρο και χειμώνα!Πώς και πήγατε πριν τη βάφτιση Και δε περιμένατε να δείτε και τα δώρα?

@Sofi90 έχει ωραία πράγματα!έχει και outlet στην Αγία Παρασκευή!Έχω πάει 2 φορές και έχω βρει ωραία πράγματα και φτηνά!Επίσης είναι με κάρτα μέλους που την έχει πάλι προσφορά 30 ευρώ για 2 χρόνια!αν είσαι κοντά σε Σπάτα η Λυκόβρυση στις εκπτώσεις βάζουν πολλά πραγματάκια!Εμείς όταν χωρίσαμε πχ δώσανε 50 ευρώ και ψιλογεμισαμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! 

Λοιπον ήρθε η σύμβουλος, δε μου είπε πολλά που δεν ήξερα αλλά με βοήθησε αρκετά ψυχολογικά και έκανε και τον άντρα μου επίσης να καταλάβει ότι δεν είμαι η τρελή του χωριού που μιλάω για σύγχυση θηλων, απεργία και άρνηση. Μου είπε ότι το μωρό με αυτή τη συμπεριφορά που έχει (την άρνηση για θηλασμο δηλαδή) δείχνει τη δυσαρέσκεια του για τη νέα κατάσταση. Έχουν γίνει λάθη. Και με τα μπιμπερό και που δεν έγινε ομαλή προσαρμογή στις αλλαγές. Γι’αυτο τα έχω τσουγκρίσει και με την πεθερά μου. Γιατί εγώ ήθελα να το πάμε σταδιακά, να μένουν δηλαδή εδώ μαζί κάποιες ώρες και με τον άντρα μου μέχρι να τη συνηθίσει, να το βρουνε με το φαγητό και με τα ωράρια ύπνου, μετά να αρχίσουν να μένουν κάποιες ώρες μόνοι τους και μετά να αρχίσει να τον παίρνει σπίτι της. Ε εκείνη δε συμφωνούσε και ξεκίνησε να τον παίρνει από τη μια μέρα στην άλλη, να τον κοιμίζει ο,τι ώρα να ‘ναι, να τον ταΐζει μια με μπιμπερό θηλασμού, μια με συμβατικό, μια με συριγγα κτλ. και μου έχει ανάψει τα λαμπάκια... τέλος πάντων το θέμα είναι από εδώ και πέρα. Δεν πρέπει να τον πιέζω να φάει και γενικά να μην επιμένω σε τίποτα που τον εκνευρίζει και όσες ώρες είμαστε μαζί να παίζουμε, να έχουμε πολλή σωματική επαφή, γενικά να περνάμε όμορφα και όποτε θέλει θα πιάνει και θα τρώει. Έχει αποσυνδέσει το στήθος από τη χαλάρωση και το έχει μόνο για φαγητό, όποτε θα πρέπει με υπομονή να κάνουμε τη σύνδεση ξανα. Επίσης μου είπε να εκμεταλλευτώ το ότι θηλάζει κανονικά μισό κοιμισμένος, όποτε να τον βάζω να θηλάζει τη νύχτα όσο μπορώ για να μη χάσει την επαφή. Μου έδειξε και πως να τον θηλάζω όρθια, περπατώντας και δίνοντας του ένα ρυθμό (τι άλλο θα κάνουμε πια; ?) Κάθησε πάνω από δυο ώρες και συζητήσαμε διαφορά θέματα και για εισαγωγή στερεών κτλ. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι πως το μωρό πάντα θα δείχνει σε εμένα τη δυσαρέσκεια του για τα πράγματα που τον στρεσαρουν και μην περιμένω π.χ. να κλαίει όταν λείπω, αλλά να γκρινιάζει όταν γυρίσω. Ευτυχως μου είπε ότι έχουμε αρκετά καλά. Που έχω πολύ γάλα (της είπα ότι βγάζω πάνω από 400ml με 2 αντλήσεις), που θηλάζει πολύ αποτελεσματικά, που φαίνεται βολικό μωράκι και που με κοιτάει συνέχεια, μου γελάει κτλ. Απλά θα πρέπει να το δουλέψουμε αρκετά να ξανακάνουμε τη σύνδεση γιατί αυτή τη στιγμή όντως υπάρχει θέμα. Είμαι ακόμα στεναχωρημένη και έχω τύψεις που δεν έγιναν τα πράγματα όπως έπρεπε, αλλά τώρα είμαι αισιόδοξη ότι θα τα καταφέρουμε ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 δεν έχω ρωτήσει τον παιδίατρο για τον ύπνο μπρουμυτα. Τις πρώτες μέρες καθόμουν ξάγρυπνη όλη νύχτα και τον πρόσεχα ? ευτυχώς έμαθε γρήγορα να γυρνάει και ανάσκελα μόνος του και τώρα δε φοβάμαι. Να δείτε ρε κορίτσια τι πλάκα που έχει οταν κάνει βαρελάκια στο κρεβάτι...! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa υπομονή και θα τα καταφέρετε!αντέδρασε το αντράκι σου Ε?αυτη την ορθια σταση μπορεις να την περιγραψεις???να μη νιώθεις τύψεις ολα καλα θα πάνε!από ότι φαίνεται το πρόλαβες και θα το διορθώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα πρέπει να είναι η πιο μικρή!5μιση κιλά είναι!Το κατάλαβα και από τα νούμερα εμείς τώρα μπήκαμε στο 6 μηνων!Στο πλάι γυρνάει μόνο και από εκεί μπρούμυτα αλλά δεν το κάνει συχνά!Επίσης συνεχίζουμε να κοιμόμαστε αγκαλιά....δε θέλει με τίποτα μόνη της....και τη μέρα δύσκολα την αφήνω...όλο δαγκώνει δάχτυλα και παιχνίδια η καημένη και νυστάζει αλλά δε κοιμάται με μια μόνιμη γκρίνια!Ούτε στο αμάξι κοιμάται εύκολα και εκεί γκρινιάζει!αχ αυτά τα δόντια τι μας κάνουν!

Όσες ξέρουν όταν βγάλουν δόντια λογικα θα μας δαγκωνουν...αντέχεται ο πόνος???εχω φοβηθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ρε κορίτσι κ Γτ σε στεναχωρεί τόσο πολύ που θέλει στήθος μόνο για φαι; 2 παιδιά έχω κ τα 2 μόνο για φαΐ τ είχαν. Ούτε για ύπνο ούτε για παρηγοριά. Από βρέφη μιας μέρας. Έτρωγαν τσουκου τσουκου άφηναν κ απλά ακουμπαγαν τ κεφάλι τους πάνω του. Δεν έχει να κάνει με το πώς σε βλέπει τ μωρό. Σκέψου η μεγάλη μ 2 χρόνων κ μόνο Εγώ θέλει να την κοιμιζω. Ο άντρας μ Δ την έχει κοιμησει ποτέ. Επίσης τ μωρό προφανώς παίρνει αρκετή δόση μαμάς από τ παιχνίδι, τις αγκαλιές κτλ οπότε είναι καλυμμένο από επαφή με μαμά. Είναι κ στο παιδί βέβαια. Εγώ προσωπικά Δ θα ανησυχούσα καθόλου σ αυτό τ κομμάτι. Όπως κ Δ με απασχόλησε ποτέ βέβαια. Όσο γι αυτό π σ είπε για την γκρίνια κτλ λογικό είναι. Η μαμά είναι αποδέκτης όλων των συναισθημάτων. Σε μας θα βγάζουν αργότερα τ χειρότερο τους εαυτό όταν κατι Δ πάει καλά. Κ εμείς πχ μια απαιτητική μέρα στη δουλειά σε ποιον γκρινιάζουμε; συνήθως στον άντρα μας που τ θεωρούμε άνθρωπο μας. Επίσης να σ πω ότι Δ έχω αποχωριστεί ρ μωρό ούτε μέρα κ μ κάνει ανά διαστήματα νερα όταν τρώει. Ενα διάστημα έτρωγε μόνο κάτω από τ απορροφητηρα να είμαι όρθια κ να περπατάω. Για κάνα μήνα κράτησε. Έχει κάνα 2 μέρες π τρώει ήρεμα. Οπότε Δ κάνεις κάτι λάθος εσύ. ΜΗΝ έχεις τύψεις. Κάνεις ότι καλύτερο για τ μωρό σου. Και τ δικό μ τα ίδια κάνει π Δ χρειάστηκε να πάω στη δουλειά.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy ρε κορίτσι μ Δ σ ευχήθηκα για τ μωρό! Να σας ζησει η νεοφωτιστη! Γερή και ευτυχισμένη! Τ όνομα της πραγματικά υπέροχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 ναι νομίζω θα το βρούμε! Η στάση δεν είναι δύσκολη. Απλά όπως τον κρατάω αγκαλιά κανονικά στον ώμο, τον κατεβάζω προς τα κάτω στο ύψος της θηλής και με το άλλο χέρια πιάνω λίγο διαγώνια τα ποδαράκια του. Και περπατάω. Και τραγουδάω. Το δύσκολο δηλαδή είναι να κρατήσω έτσι 7 κιλά μέχρι να φάει! Δε βαριέσαι, θα κάνω μπράτσα... Τουλάχιστον πιάνει! 

@Diwni ακόμα κι αν αφήσουμε στην άκρη το δικό μου συναισθηματικό κομμάτι (που δεν είναι εύκολο σε αυτή τη φάση να βλέπω το μωρό μου να ψάχνεται, να προσφέρω στηθος και εκεινος να γυρνάει το κεφαλάκι του από την άλλη και να πιπιλαει το δάχτυλο) η κατάσταση έχει ξεφύγει. Νούμερα μου κάνει από 2 μηνών, αλλά τώρα  2-3 μέρες δεν έτρωγε καθόλου. 5 ρουφηξιές όταν λιμοκτονούσε. Ουσιαστικά η σύμβουλος μου είπε ότι μπορούμε να καταπολεμήσουμε την άρνηση συνδέοντας ξανα το στήθος με τη χαλάρωση, την ασφάλεια κτλ. Μου είπε παντως ότι δεν έχουμε φτάσει σε σημείο να αρνείται εμένα, αρνείται όμως το θηλασμο. Και δε θέλω καθόλου να αποθηλασω, οπότε θα το παλέψουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! 

@Narcissa υπομονή και επιμονή κορίτσι μου!! Εγώ όταν μου κάνει διάφορα κουλά, τη θηλάζω περίπου όπως σου είπε η σύμβουλος. Απλά την κρατάω όρθια πάνω μου από τις μασχαλιτσες και τον ποπό και περπατάω και με κοιτάει μέσα στα μάτια και τρώει. Πιάνει. Ο άντρας μου γελάει όταν μας βλέπει έτσι. Θα δοκιμάσω όμως και το διαγώνιο που λες. 

@stasa199 ο κόσμος που καλέσαμε στη βάπτιση δεν ήταν πολύς. Καμία 30ρια άτομα. Οπότε στο περίπου μας είχαν ρωτήσει τι έχουμε ανάγκη. Γι'αυτό είχα πάει να πάρω ρουχαλακια πιο πριν, είχαμε πει να μη φέρουν ρουχαλακια άλλα είδη προίκας που δεν έχω πολλά και παιχνίδια. Κάποιοι έδωσαν απλά λεφτά να πάρουμε ο, τι έχουμε ανάγκη. 

@Diwni σ'ευχαριστώ πολύ?!! Κι εσύ να χαίρεσαι τα κοριτσάκια σου!! 

Κορίτσια, εμείς επιστρέψαμε σε μαραθώνιους θηλασμούς. Χθες όλη μέρα έτρωγε και έκλαιγε και το βράδυ έκλαιγε ασταμάτητα και θήλαζε κάνα 2μισαωρο σύνολο μέχρι να κοιμηθεί αγκαλίτσα μου. Μα όλο φάσεις είμαστε!!!! Χαχαχα!!! Λέτε να μεγαλώνει και να πεινάει ή να έχει κανένα άλλο πονακι; Το αστείο είναι ότι εκεί που κλαίει και την κάνω βολτουλες στο σπίτι της λέω "αγάπη μου, τι είναι; Ποιος σε πείραξε;;;", το κλάμα γίνεται τόσο έντονο σε ντεσιμπέλ που πονάνε τα αφτιά μου. Σα να μου απαντάει! Ανθρωπάκια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...