Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

@AlKate αν το θες να το κάνεις!

Σίγουρα δεν υπάρχει ενημέρωση !Εγώ ψάχνομαι γενικά δε μπορώ να τα αφήσω στην τύχη τους κάποια πράγματα Ούτε θα πιστέψω κάτι αμέσως!ρωτάω διάφορες φίλες μου πχ για κάτι για το μωρό και βλέπω τι μου λένε!Έτσι έχω ξεχωρίσει 3 που οπότε έχω απορία ρωτάω και τις 3 και βλέπω και κάνω!Τους ρωτάω ακόμα και κάτι που θα μου πει ο γιατρός και θα μου κάνει εντύπωση !Όπως για το θηλασμό πχ δεν ήξερα αν θα τα καταφέρω!και οι 3 έχουν 2 παιδιά μόνο η μια θηλάσει και τα 2 οι άλλες 2 θήλασαν τα δευτερα μόνο και μου είπαν κάποια πραγματα!2 μηνών είμαστε!27 Μαΐου γέννησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ 25 Απριλίου, έναν μήνα διαφορά έχουμε! Έτσι είναι.... @stasa199πρεπει να ψαχνομαστε... Και εγώ έτσι έχω δύο φίλες που θήλασαν 2+ χρόνια... Η μία μάλιστα γέννησε κοντά με εμένα το δεύτερο... Οπότε τις εμπιστεύομαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις πριν 26 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημερα κοριτσια.Ακομα να φτιαξει το θεμα με την μικρη μου και εχω αρχισει να ανησυχώ.Λειπει και η παιδιατρος μας διακοπες και με αγχωνει και αυτο..Χθες ολη μερα εφαγε μονο 4 φορες και για τα δεδομενα μας ψευτοεφαγε πιστευω..Δεν φαινεται να εχει κατι άλλο βεβαια.Σημερα μου κοιμήθηκε κιολας.Αλλα απ'τις 10 το βραδυ που εφαγε τελευταια φορα ξυπνησε στις 5 να ξαναφαει 10 λεπτα και τωρα ακομα κοιμαται.Φοβαμαι μην ξεκινήσει να χανει βαρος.Δεν εχω αγορασει και ζυγαριά να την ζυγιζα.Ειναι απ'την Δευτέρα αυτη η κατασταση..Την εβαζα χθες κάθε 2 ωρες στηθος αλλα δεν ηθελε εκλαιγε..Τι να κάνω?Ουτε εχω κοιμηθει απ'το αγχος μου

Καλημέρα κορίτσι!

Κι εμένα μου κάνει συχνά τέτοια χαζά, τώρα στις διακοπές ξανάρχισε. Εγώ ή τον ταΐζω μισό κοιμισμένο δηλαδή τον νανουριζω να γλαρώσει και τον βάζω στο στήθος ή του βάζω σκούπα/ απορροφητήρα να ηρεμήσει ή αν μου έχει κάνει πολύ λίγα γεύματα μέσα στη μέρα, τον ξυπνάω να φάει και 2-3 φορές τη νύχτα. Αυτά συνήθως πιάνουν, ειδικά τη νύχτα τρώει πάντα χωρίς να ανοίξει καν τα ματάκια του. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, κι εγώ τρελαίνομαι από το άγχος μου όταν δεν τρώει, αλλά πρέπει να το πάρουμε πιο χαλαρά. Το καταλαβαίνουν και στρεσαρονται κι εκείνα και χειροτερεύει η κατάσταση! Εννοείται όμως να μιλήσεις και με τον παιδίατρο να δείτε μήπως υπάρχει και κάποιο άλλο θέμα π.χ. ΓΟΠ που έχουμε εμείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 2 εβδομάδες τώρα περνάω αυτό που περνάς. Χαζοτρωει, τη βάζω κάθε 2ωρες και αν δεν πεινάει κλαίει κλπ. Όταν όμως πεινάει τρώει αρκετά αλλά όχι όπως παλιά. Στο σύνολο, για τα δικά μας δεδομένα πάντα, τρώει λιγότερο από πρίν. Μόνο τη νύχτα, όπως και ο μικρός της @Narcissa, τρώει κανονικά χωρίς να μου κάνει χαζά. Δεν ξέρω τι φταίει και μας το κάνουν αυτό τα μικρά μας γιατί απ' ότι βλέπω είμαστε πολλές. Κι εγώ ανησυχώ αλλά ο πατέρας μου μού λέει συνέχεια ότι όταν το παιδί πεινάει θα φάει, μιας και σε όλα τα άλλα είναι μια χαρά. Διάθεση, χαμόγελα, θερμοκρασία κλπ. Η σύμβουλος θηλασμού που ρώτησα μου είπε ότι γύρω στον 3ο με 4ο μήνα αλλάζουν διατροφικές συνήθειες τα μωράκια και θέλουν λίγη υπομονή για να επανέλθουν.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μεγαλώνουν. Δε γίνεται ν τρώνε ανά μια ώρα. Χαζεύουν καλύτερα τι γίνεται,  ξεχνιούνται κτλ.

@Narcissaμωρό π κοιμάται καλέ Δ τ ξυπνάμε. Ειδικά τώρα στην 4ο μήνα. Εγώ λέω αμάν να κοιμηθούμε.

@Sofi90 για την ηλικία της τ 10 με 5 είναι μια χαρά ωράριο. Πολλά μωρά τ παίρνουν κ ως τ πρωί. Εφόσον τ μωρό σου Δ είναι ανήσυχο αστό να τρώει οπότε θέλει. Εμένα για κάποιο λόγο Ενώ πεινάει Δ πιάνει στήθος οπότε πάμε κάτω από τ απορροφητηρα. Γκρινιάζει δηλαδή για φαΐ. Αν Η δικιά σ είναι ήρεμη μη σε απασχολεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni κι εγώ έτσι έλεγα, αλλά όταν έχει φάει π.χ. μόνο 4 5λεπτα γεύματα όλη μέρα, δεν μπορώ να τον αφήσω έτσι. Άσε που δεν ξυπνάει καν, κοιμισμένος τρώει και τρώει και καλά. Με πιάνουν κάτι χαζές σκέψεις ότι θα μικρύνει το στομάχι του και θα τρώει όλο και λιγότερο και θα αρχίσει να χάνει βάρος και όλη αυτή η παράνοια που δε σταματάει με τίποτα αν δε φάει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni κάποιες φορές μέσα στη μέρα κι εμένα μου το κάνει να πεινάει και να γκρινιάζει και να μην πιάνει στήθος. Αφού αναγκαστικά την αφήνω να πεινάσει πολύ (το καταλαβαίνω από το κλάμα που δεν ξεγελιέται με παιχνίδια κλπ) και μετά μου τρώει. Αλλά μου κάνει 3 μέρες και ένα καινούργιο... Μιλάει ατελείωτα στο στήθος και οι κατάποση είναι ελάχιστη. Μιλάμε για πολύ ομιλία όμως. Έλα Παναγία μου λέω!!! Και όλο χαζεύει δεξιά αριστερά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy αχ κι εμένα μου το κάνει αυτό! Αφού καμία φορά μιλάει και με το στήθος στο στόμα ααα λέω δεν πάμε καθόλου καλά ? και τώρα που είμαστε διακοπές τις μισές φορές τον ταΐζω έξω. Μπορεί να πεινάει αλλά χαζεύει γύρω γύρω και δεν τρώει. Δεν μπορεί να συγκεντρωθεί με τόσα ερεθίσματα. Στο σπίτι πριν τον βάλω στο στήθος φροντίζω πλέον να έχει απόλυτη ησυχία και χαμηλό φωτισμό, αλλιώς και πάλι χαζεύει και μετά γκρινιάζει γιατί πεινάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa με το στήθος στο στόμα μιλάει!! Χαχαχα!!! Και όταν κάνει διάλειμμα από την ομιλία της, πίνει και καμιά γουλιτσα γάλα. Χαχαχαχα!!

Θα δοκιμάσω κι εγώ να την ταιζω με ησυχία και χαμηλό φωτισμό μέσα στη μέρα. Μήπως και φάει κάπως καλύτερα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εμένα μου το έκανε αυτό που λες, για καμία βδομάδα με 10 μέρες ήταν συνεχώς στο στήθος, έτρωγε και πιπιλουσε για να αυξήσει την παραγωγή. Αφού νομίζω μεγάλωσε και το στήθος μου, ρούχα που πριν 2 βδομαδες μου ήταν τέλεια, τώρα μετά βίας κουμπώνουν στο στήθος ?

Δοκίμασε αυτά που σου είπαμε μήπως φάει κι αν όχι, πάρε έναν παιδίατρο ίσα ίσα για να σε ηρεμήσει. Αφού βλέπεις όλες τα ίδια περνάμε, είναι εξαιρετικά απίθανο να έχει κάτι. Και στο λέω εγώ που να σου θυμίσω όταν από την αϋπνία και συνεχώς στήθος, άρχισε να κοιμάται και να τρώει αραιά και για 5 λεπτά, φρικαρα τόσο πολύ που κάναμε 3ημερη εισαγωγή στο Ιασώ για φουλ εξετάσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα οτι μιλανε τα μικρα σας στο στηθος δεν υπαρχει!χαχαχα!!

Εμείς χαζεύουμε όταν έχει ξημερώσει τις τρύπες στο πατζουρι που μπαίνει το φως και γελάμε!

Κορίτσια εμένα 5 λεπτά τρώει συνήθως....μην ανησυχείτε για να το κάνουν όλα όπως λέτε θα είναι φυσιολογικό!εμένα έχει 2 μέρες μπορεί να τρώει και λιγότερο η και περισσότερο από τα 5 λεπτά που έτρωγε μέχρι τώρα!Η κουμπάρα μου μου είπε πως όσο μεγαλώνουν θα τρώνε πιο γρήγορα!και όταν κοιμάται δεν τρώει για κανένα λόγο πάντως!Επίσης δεν μπορώ να τη θηλάσω όρθια...??

@Sofi90 δοκίμασε με κάθε ευκαιρία να την θηλάζεις έστω και λίγο!

Εγώ είχα άγχος πως τρώει και γενικά δεν ένιωθα σιγουρη μέχρι που βρήκα μια φοβερή εφαρμογή για το κινητό και βάζω τις πάνες, τους θηλασμούς,βάρος,  ύψος και περίμετρο κεφαλής( όταν πάμε παιδίατρο) και ειμαι ήσυχη γιατί βλέπω πως πάει !αν θέλετε να σας πω ποιά είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90εφόσον τ παιδί είναι χαμογελαστο μην ασχολείσαι. Πριν προφανώς τ είχε για παρηγοριά. Δ θηλάζει 2 ώρες π ήταν στο στήθος. Τ μωρό σ μεγαλώνει κ Δ έχει ανάγκη μόνο τ στήθος για να ηρεμήσει. Αρχίζει κ αντιλαμβάνεται τον κόσμο αλλιώς. Επίσης μην ξεχνάς ότι κ τ γάλα μας αλλάζει σύσταση με τον καιρό.

@Narcissaπραγματικά εσένα αε έχω για πολύ δυναμική γυναίκα κ μ φαίνεται πολύ παράξενο να αγχώνεσαι τόσο για τ βάρος τ παιδιού. Δ πρόκειται να χάσει βάρος καλέ πάρα μόνο αν πάσχει από κάτι τ παιδί τ οποίο είναι μια χαρά υγιέστατο. 

Εμένα εκεί π τρώει τ ζαβουτσικο ξεκινάει κ γελάει κ γρυλιζει κ έρχεται κ ο άντρας μ από πίσω κ της μιλάει Κ αυτή κάνει χειρότερα. Φύγε ρ Λέω κ συ από δω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wachanga.babycare αυτή είναι!νομίζω αν είχε Ουρολοίμωξη θα είχε πυρετό θα εκλαιγε θα έδειχνε ότι πονάει..Μας είχε πει ο παιδίατρος πως τα μωράκια στους 3 μήνες αρχίζουν να συνηθίζουν την εξωμητρια ζωη μήπως είναι σε αυτή τη φάση η μικρή σου!

@Diwni και εμένα το κάνει αυτο όταν προσπαθώ να την κοίμησω !!χαχαχαχα εγώ πλέον έχω αρχίσει και του λέω θα στην δώσω να την κοιμησεις εσύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni Μέσα είσαι... και πολύ δυναμική και πολύ ψύχραιμη σε σημείο που πολλές φορές με έχουν χαρακτηρίσει ως ψυχρή. Δεν ξέρω τι μούρλα με πιάνει με το μωρό μου. Αφού ο άντρας μου ήθελε να πάω σε ψυχολόγο μήπως είναι κάποια μορφή επιλόχειου κατάθλιψης και έχω σταματήσει να του μιλάω για τις ανησυχίες μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa συμφωνώ με τη @stasa199. Μια χαρά είσαι. Απλά μαμά. Με τ καιρό θα τ αποβαλλεις κι αυτό. Πάντως Δ παθαίνουν τόσο εύκολα τα μωρά κάτι. Αν ήταν έτσι θα είχαμε αφανιστεί από καιρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια και εμενα μιλάει στο στήθος. Η το απίστευτο εκεί που θηλάζει με τη θηλή στο στόμα με κοιτάει και χαμογελάει!!! Είναι απίστευτη!!!! Και επίσης όταν ξημερώνει κοιτάζει από πάνω μας που είναι το παράθυρο που μπαίνει το φως από τις χαραμάδες!!! Εμένα έχει αρχίσει πλέον κάποιες φορές και θέλει να κοιμάται μπρούμυτα! Για παράδειγμα σήμερα το πρωί ξύπνησε κανονικά στις 5+ και μου χαμογελούσε.. λέω ωχ... Ξεκίνησε η μέρα μας!!! Αλλά την έβαλα στήθος, έφαγε και φαινόταν να νυστάζει αλλά δυσανασχετούσε.... Πήγα λίγο παραπερα., Γύρισε μπρούμυτα και φάουλ!!! Κοιμήθηκε και μάλιστα πολύ( μέχρι τις 8 που για ε!ας είναι πολύ!!!)

@Sofi90αν η μικρή είναι καλοδιαθετη και βρέχει πάνες δεν πιστεύω  ότι έχει κάτι... Πόσα γεύματα κάνετε το 24 όμως; Για τη διατήρηση της γαλουχίας θέλει τουλάχιστον 8...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εμένα από την αρχή γκρινιάζει πολύ αργά το απόγευμα και πιο πολύ το βράδυ. Πολλά μωράκια το παθαίνουν, απ' ότι έχω διαβάσει. Βέβαια, περάσαμε και φάση που ήταν αρκετά ήσυχη και λέω ωραία έστρωσε, αλλά μετά από λίγο καιρό πάλι τα ίδια. ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι λίγοι αυτοί οι θηλασμοι @Sofi90. Αν θέλεις μπορείς να πάρεις τηλέφωνο σε σύμβουλο θηλασμού lll (έτσι πάτα το και θα βρεις...) Για να σου πει μια άποψη. Αν και αφού είναι χαρούμενο το παιδί και βρέχει πανες δεν πιστεύω ότι έχει κάτι... Αλλα πρέπει να προσπαθήσεις να αυξήσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όπως είπε και η @anna_30 μπορεί εκεί που τα τεστακια δειχνουν άχνα μια μέρα ξαφνικός να δειξει θετικο🙏
    • Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσι μου!! η μια στηριγμα της αλλης!!! 🤗❤️ κι εγω μονο εδω στο φορουμ νιωθω οτι καποιος μπορει να νιωσει οπως νιωθω.. οσο και να με αγαπανε οι φιλες μου και οι ανθρωποι μου, αν δε το βιωσεις, δεν ξερεις πως ειναι...
    • Τελειααααα❤️❤️❤️ αρχικά ας μην προτρέχουμε γτ το θαυματακι μπορεί να ήρθε ❤️ αν δεν… τοτε πατε στα επόμενα πλάνα💪 από ότι κατάλαβα στον μεθεπόμενο κύκλο αν χρειαστεί που το απεύχομαι θα πατε με ενεσουλες γοναδοτροπινων και χάπια όπως έκανα και εγώ στη δεύτερη σπερματεγχυνση🙏❤️🙏 εύχομαι σε λίγες μέρες να μας πεις τα ευχαριστα κοριτσάκι μου❤️ 
    • Κορίτσια καλησπέρα! Πήγα κ μίλησα σήμερα μ το γιατρό γιατί αν μ έρθει περίοδος τελικά τη περιμένω Κυριακή τ Πάσχα άρα θ έπρεπε ν προμηθευτώ χάπια και ν μάθω διαδικασία από πριν!  μ είπε πως κανονικά κάνουμε εξετάσεις 1 2η μέρα τ κύκλου ορμονικές και μετά ξεκινάμε τα χάπια 2η με 7η μέρα και μετά κάνουμε παρακολούθηση , κατι ενεσακια λέει γ ν πολλαπλασιαστούνε και μετά τη τελική ένεση γ ν σκάσουν!  αλλα επειδή πέφτει μέσα στο Πάσχα η περίοδος αν έρθει εμένα , γ αυτόν τον κύκλο θ πάρω μόνο τα χάπια τα serpafar πρωί βράδυ , και μετά θ ξεκινήσουμε παρακολούθηση !  αν είναι ένα μ λέει δν θ κάνουμε την ένεση την τελική! Αν είναι περισσότερα τότε θ κάνουμε και την ένεση , θα το δούμε εκείνες τις μέρες! Κ στον κύκλο τ ιουνιου μ είπε ν προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση!  Αυτα!!!! Σήμερα είμαι 7η ΜΤΩ δν έχω κανένα συμπτωμα , αλλά νιώθω πως έχω νεύρα και σαν μια σύγχυση εσωτερική , σν ν μην έχω υπομονή ένα πράγμα !    @Girly μουυυυυυ αγαπημένη μουυυυ φωτεινό μ πλασμα περιμένουμε νέα από το γιατρό! Αιντε σχολνα έχουμε πανηγυρια μπροστά μας , πρέπει ν είμαστε με κοιλιά είπαμε 😂😂🤰🤰🤰
    • Τι κάνετε κορίτσια μου?? @Demy93 τι έκανες τελικά με το δόντι? Όλα καλά ?  Εμείς πήγαμε γιατρο.. όλα πολύ καλά .. έφτασε το ένα κιλό η μπέμπα μας 🩷🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...