Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός γενικά


Recommended Posts

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Diwni Γενικά ειμαι ανθρωπος με τρελη υπομονή και σπάνια νευριαζω..Μαλλον αυτο εκμεταλλεύεται το μικρο μου???

@Angelmammy Εχει 3 μερες τωρα απίστευτο κλαμα.Ουτε να την αλλαξουμε μας αφηνει και πρέπει να την κανω 500 βολτες τραγουδώντας να ηρεμησει.Χθες εκλαιγε ασταματητα την εβαλα στο στηθος και γυρναγε το κεφαλι απ την αλλη νευριασμενα.Και τα χερια στο στομα με λύσσα ολη μερα.Αφου της κοκκινίζουν κιολας οταν τα βγαζει..

Όλο φάσεις περνάνε τα μικρά μας. Αυτή η γκρίνια, που δεν ξέρεις γιατί υπάρχει, είναι δύσκολη... πολύ δύσκολη... Υπομονή! Εμένα τα δάχτυλα της όχι μόνο κοκκινίζουν αλλά πρήζονται κιόλας από τη μανία που τα τρώει. Χαχα! Θα ηρεμήσουν, που θα πάνε;;; Εμείς ήδη βλέπουμε τεράστια βελτίωση. Όχι ότι είναι εύκολο μωράκι. Σε σχέση με τους πρώτους 2 μήνες έχει αλλάξει πάρα πολύ. Δόξα τω Θεώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Αχ και γω αυτη την αλλαγη περιμενω να ηρεμησουμε λίγο..Ουτε εγω πιστεύω οτι θα γινει ευκολο μωρακι αλλα να ηρεμήσουμε εστω λιγάκι..Οποτε να μην αγχώνομαι για τα χεράκια.Πρησμενα δεν μου τα εχει βγαλει παντως..Και εχω και τον αντρα μου εγω αγχώνομαι και αυτος τον χαβα του "μονο το αριστερό χερι βαζει στο στομα αριστεροχειρας θα γινει..Σου εμοιασε"..??

Χαχαχαχα!! Νομίζω ότι οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, άντρες είναι πολύ πιο χαλαροί από εμάς... για να μην πω στον κόσμο τους και παρεξηγηθώ. Εμένα ο δικός μου μια πάνα πάει να την αλλάξει τώρα που έχω τενοντίτιδα και πονάω πολύ και κάνει 10 χρόνια. Και πως τα καταφέρνει, κάνει πιπι της πάντα και τον κάνει χάλια. Και του λέω κι εγώ ότι τόση ώρα, λογικό να κάνει πιπι της και τι μου λέει;;; "Εσύ δεν της αλλάζεις πάνα καλά τόσο γρήγορα που το κάνεις!!!! Εγώ κάνω την τέλεια αλλαγή πάνας" Χαχαχαχα!!! Μετά σκάμε στα γέλια βέβαια αλλά το ψιλοπιστευει που το λέει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Επαθες τενοντιτιδα ε?Περαστικά!Κ γω κοντα ειμαι νομίζω..Σαν να ακουω τον δικο μου??Αστους να τα πιστεύουν..Πλακα έχει!

Εγω προσπαθω να τον πείσω να παμε για μπάνιο στην θαλασσα και φοβάται για το μωρό..Λες και θα το βαλουμε μεσα η θα πάμε μες το καταμεσήμερο..Την εχουμε διπλα και την χαιρομαστε!Που εγω πιστευω θα αρεσει στην μπέμπα να κοιταει γυρω γυρω

Να πάτε να πάτε!!! Εμείς όσες φορές πήγαμε το καταχαρηκε η μικρή! Όλο κοιτούσε δεξιά αριστερά ή κοιμόταν. Σπίτι δεν κοιμάται αλλά στη θάλασσα ή στη βόλτα είναι πρώτη στον ύπνο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εννοείται να πάτε! Εμείς πήγαμε μόνο μια φορά γτ είμαστε κ μακρυά. Αν βολέψει θα πάμε πάλι μέσα στη βδομάδα. Αχ αυτοί οι μπαμπάδες μέσα στην υπερβολή. Στο 2ο ευτυχώς γίνονται ζεν.  Κ μένα έτσι στο 1ο μην κάνουμε αυτό μην κάνουμε εκείνο μην ταλαιπωρηθεί τ παιδί κτλ. Τώρα με 2 παιδιά κ όλο που θα πάμε κ που θα πάμε είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Τι κάνετε; Εμείς είμαστε πολύ πολύ καλύτερα! Σας ευχαριστώ πολύ και για τις συμβουλές σας και για το support! Δεν ξέρω αν τελικά ήταν αναπτυξιακό άλμα ή μια φάση, αν βοήθησε το σιροπάκι ή η αποσυμφόρηση ή που τον είχα όλη μέρα skin-to-skin, αλλά ο μπεμπουλίνος μου τρώει όπως και πριν!! Βάλαμε και 150γρ. σε 3 μέρες. Ελπίζω να συνεχίσει!

Χτες το πρωί με κατατρόμαξε όμως. Τον είχα αλλάξει στις 12 το βράδυ, ξυπνάμε στις 6 για φαγητό και πάω να τον αλλάξω κιόλας και τι να δω; Κατάστεγνη η πάνα! Εν τω μεταξύ τέτοια ώρα κάθε πρωί, δε σηκώνεται από το βάρος! Μέχρι τις 9 τον τσέκαρε κάθε 5' αν έχει κάνει τσίσα και τίποτα. Λέω δεν υπάρχει περίπτωση, έχει πάθει αφυδάτωση το παιδί μου. Αρχίζω να ψάχνω συμπτώματα, κλασική βλακεία, μέχρι εκείνη την ώρα κρατιόμουν με νύχια και με δόντια να μην googlάρω. Ε όση ώρα διάβαζα (να ήταν μισή ώρα;) κατουρήθηκε τόσο πολύ που βγήκαν έξω από την πάνα, μούσκεψε το μισό φορμάκι, και το κρεβάτι μας μέχρι το στρώμα! Τον γδύνω να τον κάνω μπάνιο, τα κάνει ξανά και στο ντύσιμο, ξανά! Όλη την υπόλοιπη μέρα έβρεξε πάνες όπως συνήθως και σήμερα το ίδιο. Θα με σκάσει ο σκατούλης ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa σήμερα σκεφτόμουν να σας γράψω ότι εδώ και μια εβδομάδα το μωρό μου δε βρέχει την πάνα στο νυχτερινό ύπνο. Όλη μέρα αλλάζουμε περίπου 10 πάνες από τις οποίες οι περισσότερες είναι βαριές βαριές. Τη νύχτα όμως δεν κάνει πιπι της. Δεν ξέρω γιατί και αν πρέπει να ανησυχήσουμε για κάτι αφού όλη μέρα είναι μια χαρά τα μωράκια μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy όταν λες στο νυχτερινό ύπνο, εννοείς για πόσες ώρες; Δε νομίζω πάντως πως υπάρχει λόγος να ανησυχείς αφού μέσα στη μέρα είναι όλα φυσιολογικά, ίσως απλά άρχισε να κοιμάται πιο βαριά και δεν κάνει τσίσα στο ύπνο της ή κάτι τέτοιο. Εμένα οι μεγάλες αλλαγές με τρομάζουν. Αν π.χ. συνήθως έκανε μια φορά στο διάστημα 12 με 6 και μια μέρα δεν έκανε καθόλου, δε θα προβληματιζόμουν...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Narcissa είπε:

@Angelmammy όταν λες στο νυχτερινό ύπνο, εννοείς για πόσες ώρες; Δε νομίζω πάντως πως υπάρχει λόγος να ανησυχείς αφού μέσα στη μέρα είναι όλα φυσιολογικά, ίσως απλά άρχισε να κοιμάται πιο βαριά και δεν κάνει τσίσα στο ύπνο της ή κάτι τέτοιο.

Από 4 έως και 7 ώρες. Ανάλογα με το πώς θα πάει ο ύπνος της. Κι εγώ έτσι πιστεύω, ότι όλα είναι καλά. Παλιά την άλλαζα πάνα πριν την ταισω μέσα στη νύχτα. Λίγες μέρες τώρα δεν έχει νόημα. Είναι στεγνή τελείως η πάνα. Με το που φάει βέβαια βρέχει επιτόπου την πάνα αλλά όταν ξανακοιμηθεί πάλι δεν τη βρέχει. Μέχρι να ξυπνήσει κανονικά το πρωί όπου όλα είναι μια χαρά όπως παλιά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

@Narcissa @Angelmammy Νομιζω ειναι φυσιολογικο οσο μεγαλωνουν να μην τα κανουν τοσο συχνα την νυχτα οσο οταν ηταν νεογέννητα.Μου το εχει πει η μαμα μου να το περιμένω οτι θα γινει..Μην ανησυχείτε!!

Ωραία! Ευχαριστούμε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι φυσιολογικό να μην κάνουν το βράδυ. Όχι βέβαια απαραίτητο.... Εμένα η δικιά μου τη γεμίζει αλλά μόνο με τσισα. Κακά της θα κάνει αφού ξυπνήσει συνήθως πλέον.... Έχετε πάει θάλασσα; Αλήθεια .έχει το τέλος του καλοκαιριού έχετε σκοπό να βάλετε τα παιδιά στη θάλασσα; Ρωτήσατε τους γιατρούς σας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy άρα εσυ λες αποκλειστικά για τις ώρες που κοιμάται.  Δεν ακούγεται και τόσο περίεργο. Εμένα μου είχε ξυπνήσει και στις 3 και εφαγε. Και στις 6 τον ξανα τάισα και στις 9, όποτε μέχρι τις 10 που έκανε τσίσα τελικά, είχε φάει 3 γεύματα χωρίς να κάνει, γι’αυτο φρικαρα! 

@Sofi90 @AlKate για τσίσα μιλάμε, έτσι; Κακά του νύχτα έτσι κι αλλιώς έχει να κάνει πάνω από μήνα.

@AlKate εμείς θα φύγουμε για διακοπές σε λίγες μέρες! ? Μέχρι τώρα δεν έχουμε πάει θάλασσα, ένιωθα και λίγο άσχημα με τα περιττά κιλά για να είμαι ειλικρινής. Η παιδίατρος που τη ρώτησα για να τον βάλω στη θάλασσα μου είπε ότι δε χρειάζεται, ότι μπορεί να κρυώσει και ότι καλύτερα να μη βγει καθόλου απευθείας στον ήλιο. Δηλαδή δε μου είπε και κατηγορηματικά όχι, αλλά νομίζω δε θα το διακινδυνεύσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 εννοούσε ότι πριν τους 6 μήνες δεν μπορεί να βάλει αντηλιακό; Πρώτη φορά το ακούω. Εγώ πήρα να του βάζω και στη σκιά που θα κάθεται. 

Εμενα ευτυχώς δε μου έχει πει κανένας τίποτα κουλό για το θηλασμο. Μόνο 2 γνωστές με μωράκια που δε θήλασαν (λένε ότι δεν είχαν γάλα) μου έλεγαν μια μέρα που βρεθήκαμε σε σπίτι κοινού φίλου «Ναι οκ να θηλασεις αποκλειστικά, αλλά να έχεις αρκετό γάλα. Εσυ που ξέρεις ότι έχεις;» Μου φάνηκε πολύ άσχημο και αγενές... Λες και δεν έχει η κάθε νέα μαμά αρκετά άγχη, πρέπει να προσθέσουν οι γύρω γύρω κι άλλα... Τι να πεις; Κατά τα αλλά οι συγγενείς που έχουν παιδιά μου λένε μπράβο και οι φίλοι που δεν έχουν με ρωτάνε πως είναι, αν πονάει κι αν φοβάμαι μη μου κόψει κανα κομμάτι όταν αρχίσει να βγάζει δόντια ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa ναι, αποκλειστικά για τις ώρες που κοιμάται και για τσισα. Κακά της, όπως λες κι εσύ, έχει πάρα πολύ καιρό να κάνει νύχτα.

@AlKate αν σου πω ότι ο προηγούμενος παιδίατρος μου είπε στους 2 μήνες να τη βάλω στο νερό;;; Τώρα που θα πάω στον καινούργιο θα δω τι θα μου πει. Εγώ πάντως θεώρησα από μόνη μου ότι είναι πολύ νωρίς οι 2 μήνες. 

 @Sofi90 εμένα σήμερα μια προσπαθούσε να με πείσει ότι μετά το τρίμηνο το γάλα κόβεται θες δε θες. Χαχαχαχα!!! Καλά αυτό το ότι μετά το 6μηνο το μωρό δεν παίρνει κάτι επιπλέον και ο, τι πήρε πήρε με εξοργίζει προσωπικά. Είναι η μεγαλύτερη βλακεία που μπορώ να ακούσω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κορίτσια θα πάμε διακοπές μια βδομάδα τέλος Αυγούστου. Το μωρό Δ θα τ βάλω στη θάλασσα Δ ρώτησα καν τ παιδίατρο αλλά δ θεωρώ ότι θα την ωφελήσει κάπου τόσο μικρή. Μπορεί να της φέρει κ ανησυχία οπότε γτ να τ βγάλω τ παιδί από τη σειρά του; Δ θα της λείψει.

@Narcissa αντηλιακό μόνο στη θάλασσα κ εφόσον είναι στον ήλιο. Αλλιώς χεράκια μπουτάκια έξω να μαζέψει βιταμίνη ντε.

Όσο για τ θηλασμό με ρωτάνε αν θηλάζω κ πόσο σκέφτομαι να θηλάσω αλλά δ μ έχει πει κάποιος κάτι παραπάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy έλα τώρα υπερβάλλεις, έχουμε ακούσει πολύ χειρότερα ? αυτές τις μέρες που δεν έτρωγε ο μπέμπης η πεθερά μου και η μάνα μου μου έλεγαν ότι μπορεί να έχει αλλάξει η σύσταση του γάλακτος και να μη το θέλει επειδή δεν είναι καλό, ότι δεν έχω γάλα όπως στην αρχή γιατί το στήθος μου δεν είναι πρησμένο όπως στο μαιευτήριο και αλλά τέτοια χαριτωμένα. Και υποτίθεται ότι θήλασαν από 2 παιδιά και ξέρουν κιολας οι γλυκούλες μου, έτσι; χαχαχ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa κλαίω!!!!! Χαχαχαχα!!! Εμένα η μάνα μου μού λέει ένα κάρο βλακείες αλλά δε μας θήλασε ούτε μια φορά. 

Αυτό με το αντηλιακό, εγώ της βάζω κάθε φορά που θα βγούμε έξω και έχει ήλιο. Απλά της βάζω με δείκτη προστασίας 30 και όχι 50 γιατί με τον 50 έχουν χημικά μέσα και απαγορεύεται για κάτω των 6 μηνών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni @Angelmammy δεν έχω ρωτήσει την παιδίατρο αλλά αυτό που ήξερα (λόγω δουλειάς, έχω πελάτη με βρεφικά αντηλιακα) είναι οτι τα αντηλιακά μέχρι 6 μηνών έχουν SPF 25-30 και όχι 50 που έχουν τα παιδικά για να μην εμποδίζουν την απορρόφηση της βιταμίνης D. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο παιδίατρος στη μεγάλη μ είπε όχι αντηλιακό παρά μόνο στη θάλασσα. Ε καλά εννοείται ότι Δ θα τ βγάλω στον ήλιο πχ στις 12 τ μεσημέρι στους 40 βαθμούς. Αλλά θεωρώ ότι κ σαν Έλληνες υπερβάλλουμε με τ αντηλιακό. Μόλις δούμε ήλιο παστωνομαστε κ μετά ερχόμαστε στις πρώτες χώρες με έλλειψη βιταμίνης.

Κορίτσια ότι κ να σας λένε για τ θηλασμό κουνηστε τ κεφάλι κ όλα καλά. Εσείς ξέρετε τα μωράκια σας. Εφόσον μεγαλώνουν ικανοποιητικά αφήστε να λένε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!!είπατε πολλά!εμένα ο γιατρός μου είπε αντηλιακό δε βάζουμε στο μωρό και δεν μπαίνει στη θάλασσα...νομίζω μέχρι τ8 χρόνο μπορεί και το 6 μηνο όμως...επειδή δεν θα πάμε πουθενά δεν το συγκράτησα!

Για τα τσισα και εμένα έχει τύχη να έχει λίγα το βράδυ...Επίσης μέχρι τις 1 με 2 που συνήθως κλαίει και δεν κοιμάται κάνει κακα της και μετά ηρεμεί και μπορεί να ξυπνήσει επειδή έχει αέρια μετά από 4 ώρες πχ και να ξανά κάνει!

Για το θηλασμό εγώ έχω ακούσει διαφορά!το καλυτερο:"έχεις καλό γάλα εσύ για αυτό κοιμάται το μωρό χορταίνει!!!!"Χαχαχαχα λέω η καλή μας αγελάδα!Χαχαχαχα συνήθως με ρωτάνε ακόμα θηλαζεις:???Και λέω καλέ πόσο πήγε το παιδί μου και με ρωτάνε ????

Εγώ ανησυχώ για το βάρος της λίγο.....Τώρα που πήγαμε στον παιδίατρο ήταν στα πορτοκαλί στην καμπύλη είχε πάρει 680 γρ στο μήνα....Περιμένω να δω πως θα πάει αλλά με προβλημάτισε μπορώ να πω αρκετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...