Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προεκλαμψία και σαλοσπιρ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Έκλεισα πριν μερικές μέρες τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Έκανα την αυχενική διαφάνεια και στα αποτελέσματα του papp-A φάνηκε ότι ενώ την 12 εβδομάδα έπρεπε το κατώτατο όριο να είναι 25 εγώ έχω 22. Μίλησα με τη γραμματέα του γιατρού μου και μου είπε ότι προληπτικά θα πάρω ασπιρίνη ή σαλοσπιρ για αποφυγή της προεκλαμψίας και καλύτερη αιμάτωση του εμβρύου. Με διαβεβαίωσε όμως ότι δεν υπάρχει κάτι, αλλα είναι μια καθαρά προληπτική κίνηση προς αποφυγήν προβλημάτων μελλοντικά. Τι ίδιο μου είπε και η γραμματέας του γιατρού στον οποίο έκανα την αυχενική διαφάνεια. Παρόλα αυτά, σήμερα μου τηλεφώνησε και ο ίδιος ο γιατρός μου και μου συνέστησε ένα σαλοσπιρ των 80 ημερησίως σταθερή ωρα. Εκείνος βεβαια μου είπε ότι πρέπει να προσέξουμε πολύ και ότι είναι σοβαρό και πρέπει να προσέξω την διατροφή μου ( η οποία ήδη είναι ΑΡΚΕΤΑ αυστηρή). Υπάρχει κάποια που είχε παρόμοιο θέμα; Πρέπει να ανησυχώ; Ή μήπως εκείνος είναι λίγο παραπάνω αυστηρός από ότι πρέπει και πανικοβαλλομαι τζάμπα; (Γενικά είναι αρκετά αυστηρός)

Ευχαριστώ πολυυυυυ ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Αda είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Έκλεισα πριν μερικές μέρες τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Έκανα την αυχενική διαφάνεια και στα αποτελέσματα του papp-A φάνηκε ότι ενώ την 12 εβδομάδα έπρεπε το κατώτατο όριο να είναι 25 εγώ έχω 22. Μίλησα με τη γραμματέα του γιατρού μου και μου είπε ότι προληπτικά θα πάρω ασπιρίνη ή σαλοσπιρ για αποφυγή της προεκλαμψίας και καλύτερη αιμάτωση του εμβρύου. Με διαβεβαίωσε όμως ότι δεν υπάρχει κάτι, αλλα είναι μια καθαρά προληπτική κίνηση προς αποφυγήν προβλημάτων μελλοντικά. Τι ίδιο μου είπε και η γραμματέας του γιατρού στον οποίο έκανα την αυχενική διαφάνεια. Παρόλα αυτά, σήμερα μου τηλεφώνησε και ο ίδιος ο γιατρός μου και μου συνέστησε ένα σαλοσπιρ των 80 ημερησίως σταθερή ωρα. Εκείνος βεβαια μου είπε ότι πρέπει να προσέξουμε πολύ και ότι είναι σοβαρό και πρέπει να προσέξω την διατροφή μου ( η οποία ήδη είναι ΑΡΚΕΤΑ αυστηρή). Υπάρχει κάποια που είχε παρόμοιο θέμα; Πρέπει να ανησυχώ; Ή μήπως εκείνος είναι λίγο παραπάνω αυστηρός από ότι πρέπει και πανικοβαλλομαι τζάμπα; (Γενικά είναι αρκετά αυστηρός)

Ευχαριστώ πολυυυυυ ??

Καλησπέρα να σε ρωτήσω κάτι ; Όταν λες 22 εννοείς 2,2; Ο γιατρός σου είπε πως το Papp a συνδεεεται μρ την προεκλαμψία ; Ρωτάω γιατί κ εγώ έκανα την προηγούμενη βδομάδα κ το αποτέλεσμα Papp a ήταν 2,458 κ δεν μου είπε τίποτα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Αda είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.. 

Έκλεισα πριν μερικές μέρες τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Έκανα την αυχενική διαφάνεια και στα αποτελέσματα του papp-A φάνηκε ότι ενώ την 12 εβδομάδα έπρεπε το κατώτατο όριο να είναι 25 εγώ έχω 22. Μίλησα με τη γραμματέα του γιατρού μου και μου είπε ότι προληπτικά θα πάρω ασπιρίνη ή σαλοσπιρ για αποφυγή της προεκλαμψίας και καλύτερη αιμάτωση του εμβρύου. Με διαβεβαίωσε όμως ότι δεν υπάρχει κάτι, αλλα είναι μια καθαρά προληπτική κίνηση προς αποφυγήν προβλημάτων μελλοντικά. Τι ίδιο μου είπε και η γραμματέας του γιατρού στον οποίο έκανα την αυχενική διαφάνεια. Παρόλα αυτά, σήμερα μου τηλεφώνησε και ο ίδιος ο γιατρός μου και μου συνέστησε ένα σαλοσπιρ των 80 ημερησίως σταθερή ωρα. Εκείνος βεβαια μου είπε ότι πρέπει να προσέξουμε πολύ και ότι είναι σοβαρό και πρέπει να προσέξω την διατροφή μου ( η οποία ήδη είναι ΑΡΚΕΤΑ αυστηρή). Υπάρχει κάποια που είχε παρόμοιο θέμα; Πρέπει να ανησυχώ; Ή μήπως εκείνος είναι λίγο παραπάνω αυστηρός από ότι πρέπει και πανικοβαλλομαι τζάμπα; (Γενικά είναι αρκετά αυστηρός)

Ευχαριστώ πολυυυυυ ??

Εγώ Εχω προεκλαψια και δεν είναι αυστηρός ο γιατρός σου κορίτσι μου ίσα ίσα πρεπει να είσαι ευτυχισμένη που σου τα λέει αυτά κοιτά η προεκλαμψία θέλει πολύ παρακολούθηση στις μεγάλες εβδομάδες ειδικά μετά την 27 εβδομαδα όταν τα αγγεία πιεζονται περισσότερο απλα θα σου κανει συχνα Ντόπλερ Μητριαιων αρτηριών για να βλέπει πως πηγαίνει η αιμάτωση του πλακούντα και το πως οξυγωνονεται το μωρο το σαλοσπιρ είναι απαραίτητο φυσικά και καλά έκανε και στο έδωσε αλλιως θα είχες μεγαλο θέμα εγώ αυτά τα Εχω επειδή είμαι θρόμβο φιλική αλλά υπάρχουν πολλές αιτιες που μπορεί να εχεις προεκλαμψία απαραίτητα πρόσεχε το βαρος σου οντως και θα σου πέρνει την πίεση ο γιατρός σου να τον εμπιστευεσαι φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@AdA Καλησπέρα,είμαι νέα και ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί βρίσκομαι στην αρχή της κύησης μου. Ανεβάζεις πίεση και συμβαίνει όλο αυτό? Γιατί κι εγώ πολλές φορές από το άγχος μου έχω ανεβασμένη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η despoina46 είπε:

@AdA Καλησπέρα,είμαι νέα και ήθελα να κάνω μια ερώτηση γιατί βρίσκομαι στην αρχή της κύησης μου. Ανεβάζεις πίεση και συμβαίνει όλο αυτό? Γιατί κι εγώ πολλές φορές από το άγχος μου έχω ανεβασμένη

Όχι όχι.. δεν έχω παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.. ίσα ίσα που μέχρι τώρα ήταν ενθουσιασμένος.. και στα κιλά μου είμαι αρκετά νορμάλ θεωρώ. 63 κιλά με ύψος 1.60. Από την αρχή μου είχε δώσει μια διατροφή σκέτη δίαιτα. Και την τηρώ κατά 95%. Γι' αυτό ανησύχησα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Penny89 είπε:

Εγώ Εχω προεκλαψια και δεν είναι αυστηρός ο γιατρός σου κορίτσι μου ίσα ίσα πρεπει να είσαι ευτυχισμένη που σου τα λέει αυτά κοιτά η προεκλαμψία θέλει πολύ παρακολούθηση στις μεγάλες εβδομάδες ειδικά μετά την 27 εβδομαδα όταν τα αγγεία πιεζονται περισσότερο απλα θα σου κανει συχνα Ντόπλερ Μητριαιων αρτηριών για να βλέπει πως πηγαίνει η αιμάτωση του πλακούντα και το πως οξυγωνονεται το μωρο το σαλοσπιρ είναι απαραίτητο φυσικά και καλά έκανε και στο έδωσε αλλιως θα είχες μεγαλο θέμα εγώ αυτά τα Εχω επειδή είμαι θρόμβο φιλική αλλά υπάρχουν πολλές αιτιες που μπορεί να εχεις προεκλαμψία απαραίτητα πρόσεχε το βαρος σου οντως και θα σου πέρνει την πίεση ο γιατρός σου να τον εμπιστευεσαι φιλια

Απλά διάβασα στο φύλο οδηγιών του salospir ότι δεν ενδείκνυται για εγκυμοσύνη γιατί προκαλεί αιμορραγία. Βέβαια και ο γυναικολόγος μου και ο εμβρυολογος μου πρότειναν το ίδιο. Τόσο λάθος να κάνουν και οι δύο; Σκέφτηκα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από ένα γνωστό μου γυναικολόγο, αλλά φοβάμαι μήπως μπερδευτω και δεν θέλω να αμφισβητήσω το γιατρό μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Αda είπε:

Απλά διάβασα στο φύλο οδηγιών του salospir ότι δεν ενδείκνυται για εγκυμοσύνη γιατί προκαλεί αιμορραγία. Βέβαια και ο γυναικολόγος μου και ο εμβρυολογος μου πρότειναν το ίδιο. Τόσο λάθος να κάνουν και οι δύο; Σκέφτηκα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από ένα γνωστό μου γυναικολόγο, αλλά φοβάμαι μήπως μπερδευτω και δεν θέλω να αμφισβητήσω το γιατρό μου.

Για να σου σύστησε ο ιατρός να πάρεις σαλοσπιρ τότε πρέπει! Εγώ παίρνω και σαλοσπιρ κάνω και ενέσεις ηπαρινης λόγω θρομβοφιλιας και όχι δεν προκαλούν αιμορραγία! Οπότε ακολούθησε τις οδηγίες του ιατρού! Ξέρω ότι η προελαμψια βγαίνει και στο λεύκωμα των ούρων και προκαλεί υψηλή πιεση, τώρα από κει και πέρα ο, τι σου πει ο ιατρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Brisa είπε:

Καλησπέρα να σε ρωτήσω κάτι ; Όταν λες 22 εννοείς 2,2; Ο γιατρός σου είπε πως το Papp a συνδεεεται μρ την προεκλαμψία ; Ρωτάω γιατί κ εγώ έκανα την προηγούμενη βδομάδα κ το αποτέλεσμα Papp a ήταν 2,458 κ δεν μου είπε τίποτα !

Έτσι κατάλαβα. Οτι το Papp-A συνδέεται με την αυχενική διαφάνεια και ότι εκείνη μπορεί να δείξει γι' αυτό και πρέπει να γίνει 1 μέρα πριν, την ίδια μέρα ή 1 μέρα μετά από αυτήν. Οσο για τα αποτελέσματα, μου λέει 22.33 με τιμές στην 12η εβδομάδα από 25-82.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Αda είπε:

Όχι όχι.. δεν έχω παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.. ίσα ίσα που μέχρι τώρα ήταν ενθουσιασμένος.. και στα κιλά μου είμαι αρκετά νορμάλ θεωρώ. 63 κιλά με ύψος 1.60. Από την αρχή μου είχε δώσει μια διατροφή σκέτη δίαιτα. Και την τηρώ κατά 95%. Γι' αυτό ανησύχησα.

Πιστεύω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο θέμα,οι περισσότεροι γιατροί πλέον είναι προσεκτικοί και σχολαστικοί. Θα σε παρακολουθεί και σίγουρα όλα θα πάνε κατ'ευχήν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Αda είπε:

Απλά διάβασα στο φύλο οδηγιών του salospir ότι δεν ενδείκνυται για εγκυμοσύνη γιατί προκαλεί αιμορραγία. Βέβαια και ο γυναικολόγος μου και ο εμβρυολογος μου πρότειναν το ίδιο. Τόσο λάθος να κάνουν και οι δύο; Σκέφτηκα να πάρω και μια δεύτερη γνώμη από ένα γνωστό μου γυναικολόγο, αλλά φοβάμαι μήπως μπερδευτω και δεν θέλω να αμφισβητήσω το γιατρό μου.

Το σαλοσπιρ το προτείνουν όλοι οι γιατροί,σκέψου ότι υπάρχουνε κοπέλες που κάνουν ηπαρίνη και παίρνουν και σαλοσπιρ,και δεν υπάρχει φόβος αιμορραγίας.εμενα να σου πω την αλήθεια μου το απέτρεψε το σαλοσπιρ η Αιματολογος λογο του ότι έκανα την ηπαρίνη αλλά όχι λογο αιμορραγίας απλά δεν το θεώρησε απαραίτητο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Αda είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ όλες κορίτσια για τη βοήθεια..

Συγνώμη ρε κορίτσι μην ακους χαζα πράγματα ποιος σου είπε ότι το σαλοσπιρ φερνει αιμορραγίες αν είναι δυνατόν το σαλοσπιρ είναι απαραίτητο κορίτσι τόσες το παίρνουν εγώ εκτός εγκυμοσύνης θα το παίρνω εφόρου ζωής αν δεν το παίρνω μπορεί να πάθη εγκεφαλικό επειδή Εχω θρομβοφιλια θα ακούς μονο τον γιατρό σου και κανέναν άλλο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες.. εύχομαι καλή εγκυμοσύνη σε όσες περιμένουν το μωράκι τους και να χαίρεστε τα παιδάκια σας οι υπόλοιπες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...