Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δύσπνοια στην αρχή της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Κορίτσια μου γεια σας είμαι στον δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και υποφέρω από δύσπνοια..όχι καθημερινά αλλά αρκετά συχνά! Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα τον ενημερώσω..εσείς είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι μου και να έχεις μια υπέροχη τελειομηνη εγκυμοσύνη! Κοίτα εμένα δυσπνοια δεν με είχε πιάσει στο πρώτο τρίμηνο πάρα μονο αν έκανα κάτι κ κουραζομουν πάρα πολύ και λαχανιαζα (ανέβαινα ανηφορα  κτλ). Η δυσπνοια θα σε πιάσει όταν θα μεγαλώσει η κοιλιά σου και θα σπρώχνει τα πνευμόνια, δηλαδή μετά το δεύτερο τρίμηνο όπως καταλαβαίνεις! Μήπως νιώθεις αγχωμένη? Καλό είναι να δεις και έναν καρδιολόγο και εννοείται ακούς τον ιατρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2  ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου από το στόμα σου και στου Θεού το αφτί! Αγχώνομαι πολύ γενικά ιδιαίτερα μετά από μια ατυχία στην πρώτη μου εγκυμοσύνη..ίσως φταίνε και τα γεύματα που κάνω..δεν κάνω μικρά τακτικά γεύματα άλλα δύο τρία μεγάλα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Κορίτσια μου γεια σας είμαι στον δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και υποφέρω από δύσπνοια..όχι καθημερινά αλλά αρκετά συχνά! Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα τον ενημερώσω..εσείς είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία;

Εγώ μόλις γύρισα από τον καρδιολόγο. Μου είπε ο γυναικολόγος να πάω γιατί έχω ταχυκαρδίες, δύσπνοια και τάση λιποθυμίας κάποιες φορές. Και μπορεί να με πιάσει ξαφνικά χωρίς να κουραστώ. Εμένα ο καρδιολόγος μου είπε ότι είμαι μιά χαρά και ότι όλ' αυτά είναι λόγω εγκυμοσύνης. 

Να το πεις όμως στον γυναικολόγο σου και μήπως να δεις και ένα καρδιολόγο κι εσύ για να δεις αν είναι όλα καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

@joy2  ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου από το στόμα σου και στου Θεού το αφτί! Αγχώνομαι πολύ γενικά ιδιαίτερα μετά από μια ατυχία στην πρώτη μου εγκυμοσύνη..ίσως φταίνε και τα γεύματα που κάνω..δεν κάνω μικρά τακτικά γεύματα άλλα δύο τρία μεγάλα 

Και εγώ πήγα καρδιολόγο γιατί είχα ταχυκαρδιες μόλις μπήκα στον 5ο, αλλά ήταν επειδή η καρδιά μας δουλεύει πολυ για να ανταποκριθεί στον αυξανόμενο όγκο αίματος! Μην αγχώνεσαι! Δεν ειναι εύκολο να είσαι έγκυος, εγω είμαι στον 6ο έχω περάσει διαφορα, αλλα όχι κάτι σοβαρό, είχα και εγώ δύο ανεπιτυχείς εγκυμοσύνες πριν από αυτή και σε καταλαβαίνω! φαντάσου τις προηγούμενες εβδομάδες είχα παλι αϋπνίες (μια εβδομάδα με δύο ώρες ύπνο κάθε βράδυ και λογικά ήταν ορμονικο, Εε τα είδα όλα και έχασα και δύο κιλά!) ... Γενικά προσπάθησε να μην ανησυχείς και σκέψου υπάρχουν κοπέλες που είναι ξάπλα, που έκαναν περιδεση που έχουν δύσκολη εγκυμοσύνη! Θα σε πιασουν και εσένα αϋπνίες, ταχυκαρδιες, καούρες, πόνοι στη μέση, πόνοι λόγω του μωρού που θα σε πιέζει και άλλα πολλά τα οποία είναι μέσα στο πρόγραμμα!! Οπότε ηρέμησε και μην το πολύ σκέφτεσαι γιατί αν το ξεκινάς από τώρα με άγχος δεν θα το πας καλά μετά που θα δυσκολέψει το πράγμα... Θα με θυμηθείς τι σου λεω...!!  Αα κ να τρως μικρά γεύματα και πότε μην κοιμηθείς αν δεν περάσουν τρεις ώρες πριν το βραδυνο!! Πίστεψε με θα σε παιδέψει αν το κάνεις! Αυτά! Καλό κουράγιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@joy2 κι εγώ συνέχεια αϋπνίες. Και με πιάνει εκνευρισμός και σηκώνομαι. Εγώ σε 1,5 βδομάδα μπαίνω στον 5ο. Κι εγώ πέρσι είχα μία ατυχία, η κύηση ήταν εξωμήτρια.

Και έχεις δίκιο ότι πρέπει να τρώμε μικρά γεύματα και 3 ώρες πριν κοιμηθούμε, γιατί εγώ δεν το ήξερα στην αρχή και έφαγα ένα τυλιχτό πίτα με γύρο χοιρινό απ' όλα και ξημερώθηκα...... ?

Με το καλό σου εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τις συμβουλές σας! Εύχομαι και στις δύο μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

@joy2 κι εγώ συνέχεια αϋπνίες. Και με πιάνει εκνευρισμός και σηκώνομαι. Εγώ σε 1,5 βδομάδα μπαίνω στον 5ο. Κι εγώ πέρσι είχα μία ατυχία, η κύηση ήταν εξωμήτρια.

Και έχεις δίκιο ότι πρέπει να τρώμε μικρά γεύματα και 3 ώρες πριν κοιμηθούμε, γιατί εγώ δεν το ήξερα στην αρχή και έφαγα ένα τυλιχτό πίτα με γύρο χοιρινό απ' όλα και ξημερώθηκα...... ?

Με το καλό σου εύχομαι!

Να είσαι καλά κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα! Εγώ το έμαθα με το σκληρό τρόπο για τα γεύματα! :) πάντως οι αϋπνίες μέχρι στιγμής πάνε καλά, εγώ βρήκα το κόλπο, κοιμάμαι χωρίς τον άντρα μου στο κρεβάτι, απλωνομαι έχω βάλει μαξιλάρια παντού κ προσπαθώ να σκέφτομαι όμορφα πράγματα! Πάντως είχα κ στον 5ο αϋπνίες οπότε σε καταλαβαίνω... Δοκίμασε να κοιμηθεις μονη σου και να είναι δροσερό το δωμάτιο,  άνοιξε λίγο κ το παράθυρο να μπαίνει αέρας... εγώ ξυπνούσα και δεν ξανακοιμομουν επειδή ζεσταινομουν! Ο ύπνος είναι τόσο μα τόσο σημαντικός! Όταν τον στερήθηκα τον εκτίμησα :):) καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη και σε σένα κορίτσι μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Κορίτσια μου γεια σας είμαι στον δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης μου και υποφέρω από δύσπνοια..όχι καθημερινά αλλά αρκετά συχνά! Αύριο έχω ραντεβού με τον γιατρό μου και θα τον ενημερώσω..εσείς είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία;

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Έχω μια μπεμπούλα 1,5 μηνών και ένα από τα συμπτώματα που είχα τους πρώτους μήνες ήταν η δύσπνοια, ιδιαίτερα όταν ανέβαινα σκάλες ή έκανα κάποια κοπιαστική δουλειά. Επομένως μην ανησυχείς συμβαίνει σε πολλές, μετά που θα φουσκώσει πολύ η κοιλίτσα σου (τελευταίους μήνες) θα είναι πιο ενοχλητικό αλλά χαλάλι!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ και τις δύο για τις συμβουλές σας! Εύχομαι και στις δύο μια τελειομηνη εγκυμοσύνη!!

Να είσαι καλά κορίτσι μου! Να τις τηρήσεις όσο μπορείς και να ακούς το σώμα σου, όχι το μυαλό σου χαχα! Όλα καλά θα πάνε απλά κουράγιο και υπομονή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Να είσαι καλά κορίτσι μου σε ευχαριστώ πολύ! Και σε σένα! Εγώ το έμαθα με το σκληρό τρόπο για τα γεύματα! :) πάντως οι αϋπνίες μέχρι στιγμής πάνε καλά, εγώ βρήκα το κόλπο, κοιμάμαι χωρίς τον άντρα μου στο κρεβάτι, απλωνομαι έχω βάλει μαξιλάρια παντού κ προσπαθώ να σκέφτομαι όμορφα πράγματα! Πάντως είχα κ στον 5ο αϋπνίες οπότε σε καταλαβαίνω... Δοκίμασε να κοιμηθεις μονη σου και να είναι δροσερό το δωμάτιο,  άνοιξε λίγο κ το παράθυρο να μπαίνει αέρας... εγώ ξυπνούσα και δεν ξανακοιμομουν επειδή ζεσταινομουν! Ο ύπνος είναι τόσο μα τόσο σημαντικός! Όταν τον στερήθηκα τον εκτίμησα :):) καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη και σε σένα κορίτσι μου! 

Σ' ευχαριστώ πολύ! Εγώ δυστυχώς δεν έχω άλλο κρεβάτι γιατί τα άλλα 2 δωμάτια στο σπίτι είναι άδεια. Δεν έχουν καθόλου έπιπλα. Αλλά ευτυχώς το κρεβάτι είναι μεγάλο και χωράμε άνετα. Καλά οι αϋπνίες είναι σίγουρα από την εγκυμοσύνη. Δεν το είχα αυτό πριν. Εγώ με την ζέστη τα πάω καλά. Το κρύο δεν μπορώ. Βέβαια τώρα που είμαι έγκυος και θα είμαι το καλοκαίρι 7ο και 8ο μήνα θα δείξει αν θα αντέχω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η barb2019 είπε:

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου! Έχω μια μπεμπούλα 1,5 μηνών και ένα από τα συμπτώματα που είχα τους πρώτους μήνες ήταν η δύσπνοια, ιδιαίτερα όταν ανέβαινα σκάλες ή έκανα κάποια κοπιαστική δουλειά. Επομένως μην ανησυχείς συμβαίνει σε πολλές, μετά που θα φουσκώσει πολύ η κοιλίτσα σου (τελευταίους μήνες) θα είναι πιο ενοχλητικό αλλά χαλάλι!?

Να χαίρεσαι την μικρή σου!! Πως αντιμετώπισες την δύσπνοια; Με ενοχλεί πάρα πολύ κάθε φορά που με πιάνει και μπορεί να με κρατήσει ολόκληρη την μέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ιωάννα γερ είπε:

Να χαίρεσαι την μικρή σου!! Πως αντιμετώπισες την δύσπνοια; Με ενοχλεί πάρα πολύ κάθε φορά που με πιάνει και μπορεί να με κρατήσει ολόκληρη την μέρα!

Σε ευχαριστώ πολύ, με το καλό και το δικό σου.  Κοίτα, προσπαθούσα να μην κάνω πράγματα που μου επιδεινώνουν την δύσπνοια και κοντά στον 4ο μήνα μου υποχώρησε και πάλι ξαναεπέστρεψε στον 8ο λόγω κοιλιάς! Μην ανησυχείς, προσπάθησε να μην τρώς βαριά γεύματα και να κάνεις χαλαρές κινήσεις.  Ο γιατρός μου είχε πεί ότι το μπεμπέκι μου καταναλώνει οξυγόνο και γενικά με ξεζουμίζει στην αρχή της κύησης και να μην ανησυχώ.  Όπως και να έχει ενημέρωσε και τον γιατρό σου, αλλά δεν νομίζω να σου πεί κάτι το διαφορετικό.  Γενικά και κρυάδες μπορεί να εμφανιστούν, με δέκατα πυρετού, θολή όραση, αίμα στην μύτη και κλασικά αναγούλες, όλα είναι μέσα στο πρόγραμμα. Η οργανογέννηση του μωρού σε συνδιασμό με τις ορμόνες που σε κατακλύζουν προκαλούν διάφορα.  Μην αγχώνεσαι και υπομονή στο τέλος όλα είναι μια γλυκειά ανάμνηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έχω το μπούκωμα της εγκυμοσύνης και μου έχει ανοίξει η μύτη εκεί που κοιμόμουν το βράδυ, εννοειται λόγω εγκυμοσύνης, οπότε όλα είναι όντως από την εγκυμοσύνη! Υπομονή και θετική σκέψη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχομαι σε όλες σας μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα γερό παιδί στην αγκαλιά σας.
Επειδή είμαι καμμένη, σας παρακαλώ προσέχτε πολύ το τοξόπλασμα! ¨ολα τα άλλα θα περάσουν κάντε υπομονή και είμαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει 1000%!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω απο νωρις,πριν ακομα το μαθω με ειχε πιασει εντονα η αλλεργια μου ενω πριν δν την ειχα!απο οτι καταλαβα αλλαζουν πολλα απο τν γονιμοποοηση ακομα του ωαριου πριν την εμφυτευση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Ευχομαι σε όλες σας μια τέλεια εγκυμοσύνη και ένα γερό παιδί στην αγκαλιά σας.
Επειδή είμαι καμμένη, σας παρακαλώ προσέχτε πολύ το τοξόπλασμα! ¨ολα τα άλλα θα περάσουν κάντε υπομονή και είμαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει 1000%!
 

Σ' ευχαριστούμε πολύ! Εγώ παραλίγο να καώ από τον Κυτταρομεγαλοϊό CMV) που βγήκα θετική αλλά ευτυχώς έκανα μία έξτρα εξέταση που έδειξε ότι τον κόλλησα προ εγκυμοσύνης. Το τοξόπλασμα το φοβάμαι πάρα πολύ. Δεν τρώω σαλάτες έξω. Αλλά και πάλι φοβάμαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου πως το κόλησα, που το κόλησα, ουτε και εγώ ξέρω... στον 6ο το βρήκαμε. Το αποτέλεσμα είναι να χάσω το παιδί μου στις 30 εβδομάδες, να το γεννήσω πεθαμένο, και τωρα να ειναι αυτο στο ταφο και εγω ζωνταντη νεκρη. Και ενώ στους 6 μήνες από τότε που το βρήκαμε είχε πέσει, τώρα 3 μήνες μετά και έχει ανέβει!
Η οδηγία είναι να περιμένω μέχρι τον χρόνο από τότε που το βρήκαμε και μετά βλέπουμε.. . και ο εφιάλτης συνεχίζεται...
Να προσέχετε πολύ τα πάντα!
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η joy2 είπε:

Να πλένεις τα λαχανικά με ξύδι και να βράζεις καλά το κρέας! Ούτε εγώ τρώω σαλάτες απέξω! 

Η αλήθεια είναι ότι δεν τα πλαίνω με ξίδι αλλά τα πλαίνω πάρα πολύ καλά. Και δεν τρώω μαρούλια, προτιμώ τα βραστά ή τα ξεφλουδίζω. Θα δοκιμάσω και το ξίδι ?

Όσο για το κρέας έτσι κι αλλιώς μου αρέσει πολύ καλά ψημένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Κορίτσια μου πως το κόλησα, που το κόλησα, ουτε και εγώ ξέρω... στον 6ο το βρήκαμε. Το αποτέλεσμα είναι να χάσω το παιδί μου στις 30 εβδομάδες, να το γεννήσω πεθαμένο, και τωρα να ειναι αυτο στο ταφο και εγω ζωνταντη νεκρη. Και ενώ στους 6 μήνες από τότε που το βρήκαμε είχε πέσει, τώρα 3 μήνες μετά και έχει ανέβει!
Η οδηγία είναι να περιμένω μέχρι τον χρόνο από τότε που το βρήκαμε και μετά βλέπουμε.. . και ο εφιάλτης συνεχίζεται...
Να προσέχετε πολύ τα πάντα!
 

Ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ. Κι εγώ είχα μία ατυχία πέρσι (εξωμήτρια κύηση) αλλά το δικό σου ειλικρινά είναι τραγικό. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να αποκτήσεις ένα μωράκι σύντομα, γιατί ακόμα όπως διαβάζω ταλαιπωρείσαι ?

Μα καλά το τοξόπλασμα είναι πασίγνωστο στην εγκυμοσύνη δεν μπορούν να βγάλουν ένα φάρμακο ή μία θεραπεία για να μην χάνει καμία το μωρό της έτσι άδικα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...