Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

Δεν έλεγα το λόττο! Τώρα ένας γιατρός εξηγεί πως η λήψη ακόμα κ λίγης κορτιζόνης όχι μόνο ρίχνει την άμυνα μας αλλά κρύβει τα συμπτώματα κ μέχρι να το καταλάβεις έχει ξεφύγει! Οπότε ας κάνουμε υπομονή κ οι έγκυες προσοχή κ όλα θα πάνε καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσι μου γλυκό .... το έχουμε περάσει όλες αυτό με τα κεράκια γενεθλίων και γενικά με τις γιορτές .... άλλες χρειάστηκαν να το ζήσουν μια φορά άλλες δυο άλλες τρεις αλλά θα έρθει εκείνη η τούρτα που θα είσαι τροφαντή με το μαλλί χαλίΑ  και θα είναι η αγκαλιά σου γεμάτη... ( αυτό συνέβη σε εμένα  καθώς ο μικρός ήταν τριών μηνών )

 

για εμένα λες αλλά εσυ ειλικρινά είσαι μοναδική ..... σε συγχαίρω για την δύναμη σου για τ α μήνυμα άκου γράφεις σε άλλες κοπέλες και για την δύναμη σου ..... 

το 2020 θα είναι η χρόνια σου ..... το ξέρω το νιώθω και  το πιστεύω 

Απίστευτη η ιστορία σου ..... και ο τρόπος που το αφηγήθηκες.... και ναι στο τέλος το πετυχαίνεις !!!!! Απλά για μερικές γυναίκες ο δρόμος είναι σύντομος για άλλες δυστυχώς χρειάζεται περισσότερος χρόνος ....

Κορίτσια όλες σας ευχαριστώ πολύ. Με συγκινησατε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια όλες σας ευχαριστώ πολύ. Με συγκινησατε.

Κορίτσι μου χρόνια σου πολλά και ευτυχισμένα!!!από καρδιάς σου εύχομαι ότι καλύτερο και του χρόνου με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!!!!μην σε παίρνει από κάτω όλα θα γίνουν με υγεία και υπομονή μάλλον για εμάς που τόσο δύσκολα αλλά ευτυχώς στο τέλος η Παναγία είναι δίπλα μας!θα πάνε όλα τέλεια θα δεις!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Eiffel είπε:

Κορίτσια όλες σας ευχαριστώ πολύ. Με συγκινησατε.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ!!!!!!

με καλυψαν οι φιλενάδες πιο πάνω!!!

να εισαι γερήηη κ γρήγορα φουσκωμένη.. ε δε μπορεί τόσες ευχές που έλαβες μαζεμένες σίγουρα θα γίνει!!!! 💖👶👶🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας

θα ηθελα αν καποια απο εσας ειχε αποτυχημενη εξωωματικη στο παρελθον με χαμηλο αριθμο ωαριων και αν με αλλαγη αγωγης αντεδρασε καλυτερα στην διεγερση και εδωσε καλυτερα αποτελεσματα. Εχω κανει ηδη μια αποτυχημενη εξωσωματικη (4 ωαρια απο τα οποια προεκυψε ενα εμβρυο κακης ποιοτητας)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/3/2020 at 1:30 ΜΜ, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Χαχαχα ευχαριστώ πολύ!  Τώρα είμαι πολύ καλύτερα τις πρώτες μέρες που το έμαθα 16-17/3 εκεί δεν με ηρεμούσε τπτ.. Συμφωνώ και αμφιβάλλω αν θα το δεί ο πρωθυπουργός (αυτό ακριβώς του ανέφερα και εγώ γιατί δεν λειτουργεί η επιτροπή έστω και ηλεκτρονικά μόνο πιο αναλυτικά και όμορφα) αλλά όταν το έμαθα με έπνιγε τέτοια αδικία που δεν έβλεπα τπτ άλλο μπροστά μου.. το χειρότερο ήταν η αντίδραση του συζύγου όπου με πείραζε χαριτολογώντας και με ενοχλούσε περισσότερο.. Αλήθεια ο/η σύντροφός σας πως το πήρε το όλο θέμα της καθυστέρησης τώρα με τον ιό; Γιατί ο δικός μου είναι πλήρως αδιάφορος..😓

Η όλη μου ανησυχία έγκειται στο γεγονός πως δεν υπάρχει καμία ενημέρωση όσων αφορά την επιτροπή και πως θα κινηθεί η διαδικασία μετά καραντίνας (όταν τελειώσει τελικά) και ότι δεν γνωρίζουμε κάν πως θα κινηθεί ο ίδιος ο ιός τους επόμενους μήνες ή ακόμα και μετά το καλοκαίρι.. Αν πάρουμε το παράδειγμα της Wuhan μόνο, όπου κλείσανε όλα το Δεκέμβριο και λένε ότι σε 2-3 εβδομάδες θα αρχίσουν να ξανανοίγουν δλδ σχεδόν 5 μήνες... ο νους μου πάει σε πιθανές εβδομάδες που θα τελειώσει και η δική μας καραντίνα... και ανχώνομαι. Απλώς θέλω κάποιος αρμόδιος να λάβει σοβαρά υπόψη το θέμα και να κάνει μια ενημέρωση ή και τροποποίηση του τρόπου λειτουργίας της επιτροπής ή και πώς αλλιώς θα μπορούσε να κινηθεί μια εξωσωματική με αυτά τα δεδομένα.. Πολλά ζητάω?!?

κ εγώ στην αρχή το πήρα κάπως κ δε σου κρύβω πως με πείραξε όπως όλες μας... κάθε εμπόδιο για καλό προσπαθώ να σκεφτώ...

εσύ είχες κάποια επικοινωνία με την επιτροπή του ΕΟΠΠΥ? δε θα το σηκώσουν αμα πάρουμε για ενημέρωση?η κυρία  που κλείνει τα ραντεβού οπως έχουμε αναφέρει ξανα ειναι ευγενέστατη κ πρόθυμη να βοηθήσει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η mk2000 είπε:

Γεια σας

θα ηθελα αν καποια απο εσας ειχε αποτυχημενη εξωωματικη στο παρελθον με χαμηλο αριθμο ωαριων και αν με αλλαγη αγωγης αντεδρασε καλυτερα στην διεγερση και εδωσε καλυτερα αποτελεσματα. Εχω κανει ηδη μια αποτυχημενη εξωσωματικη (4 ωαρια απο τα οποια προεκυψε ενα εμβρυο κακης ποιοτητας)

Καλησπέρα! Μία αποτυχημένη εξωσωματική δεν λέει πολλά δεδομένου ότι σπανίως πετυχαίνει η πρώτη (συνήθως σε ηλικίες πριν τα 35). Προσπάθησα να σου στείλω και π.μ. αλλά για κάποιον ανεξήγητο λόγο δεν με αφήνει. Θα ξαναπροσπαθήσω αργότερα. Πάντως τα 4 ωάρια σημαίνουν ότι ακόμα παράγεις ωάρια. Το αν τα έμβρυα που προκύπτουν είναι καλά ή όχι αυτό είναι μία άλλη ιστορία. Η μία και μοναδική προσπάθεια όμως δεν είναι ικανή να το κρίνει αυτό. Νομίζω ότι θα κάνεις καλά να πάρεις τη γνώμη ενός έμπειρου και σωστού γιατρού εξωσωματικής γιατί ίσως είναι λίγο νωρίς (όχι από άποψη ηλικίας αλλά προσπαθειών) για να σκέφτεσαι τα δανεικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η peacock είπε:

Δε ξερεις πως σε νιωθω....ετσι λυπημενη ημουν κι εγω τα τελευταια χρονια στα γενεθλια μου, δεν εσβηνα κερακια γιατι δεν ηθελα να ευχομαι ξανα και ξανα το ιδιο...

💝😉

Γλυκό μου φιλεναδακι.... Βγάλε επιτέλους αυτο το μαύρο φόντο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Δεν έλεγα το λόττο! Τώρα ένας γιατρός εξηγεί πως η λήψη ακόμα κ λίγης κορτιζόνης όχι μόνο ρίχνει την άμυνα μας αλλά κρύβει τα συμπτώματα κ μέχρι να το καταλάβεις έχει ξεφύγει! Οπότε ας κάνουμε υπομονή κ οι έγκυες προσοχή κ όλα θα πάνε καλά! 

Εγω αυτό ακριβώς επαθα με τη κορτιζόνη. Μου κάλυψε μια ουρολοιμωξη ΝΑ. Εχω πέτρες στα νεφρα και μετα δε μαζευοταν η κατάσταση. Δε μπορώ να διανοηθώ πως θα ήταν να έπαιρνα κορτιζόνη αυτη την εποχή αληθεια. Καθε εμπόδιο για καλό βρε κορίτσια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχει βγει κάποια έξω αυτό το διάστημα να εργαστεί; Μόνο έτσι θα καταλάβετε τους ανθρώπους που δουλεύουν εκεί έξω και ότι είμαστε τυχεροί που δεν προχωράνε τα πράγματα!!

Βήχει κάποιος και τρέχουν όλοι οι συνάδελφοί του σαν τρελοί!! Αν βήξετε στην αιμοληψία, έχετε ιδέα τι θα γίνει; Είναι πολύ πιθανό να σας παρατήσουν και να φύγουν, σκεφτείτε πώς θα αισθανθείτε! Πεθαίνει κόσμος πολύς καθημερινά!! Πιστεύετε ότι όσοι δουλεύουν εκεί έξω δεν τρέμουν για τη ζωή τους;;

Μόνο τυχερές θα αισθανόσασταν που δεν προχωράνε τα πράγματα αν ξέρατε ιδίοις όμμασι τι συμβαίνει... Είναι χάλια τα πράγματα, ίσως και απάνθρωπα για κάποιον που θα εμφανίσει το παραμικρό σύμπτωμα ασθένειας που μοιάζει με του κοροναϊού... Και δεν ξέρεις σε ποιου τη θέση θα βρεθείς αν βγεις...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η lactaki είπε:

κ εγώ στην αρχή το πήρα κάπως κ δε σου κρύβω πως με πείραξε όπως όλες μας... κάθε εμπόδιο για καλό προσπαθώ να σκεφτώ...

εσύ είχες κάποια επικοινωνία με την επιτροπή του ΕΟΠΠΥ? δε θα το σηκώσουν αμα πάρουμε για ενημέρωση?η κυρία  που κλείνει τα ραντεβού οπως έχουμε αναφέρει ξανα ειναι ευγενέστατη κ πρόθυμη να βοηθήσει... 

Ναι είχα επικοινωνία.. εγώ πάντως δεν κατάλαβα κάποια κρυμμένη ευγένεια πίσω από το τρόπο που μίλαγε.. ίσως να έφταιγε και η συνθήκη καθώς όπως κατάλαβα χτύπαγαν τα τηλέφωνα, όπως και να έχει ρώτησα πότε θα επαναλειτουργήσει η επιτροπή και πως θα λειτουργήσουν τα ραντεβού, δλδ όπως ήταν ήδη ή αν θα έχουν προτεραιότητα όσα ακυρώθηκαν και μου δήλωσε πως ότι είναι θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ και μου το έκλεισε.. Αυτό μόνο. Μπαίνω συχνά στην σελίδα τους αλλά δεν έχω δει κάτι άλλο πέρα από την ανάρτηση για αναβολή της λειτουργίας της επιτροπής..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Ναι είχα επικοινωνία.. εγώ πάντως δεν κατάλαβα κάποια κρυμμένη ευγένεια πίσω από το τρόπο που μίλαγε.. ίσως να έφταιγε και η συνθήκη καθώς όπως κατάλαβα χτύπαγαν τα τηλέφωνα, όπως και να έχει ρώτησα πότε θα επαναλειτουργήσει η επιτροπή και πως θα λειτουργήσουν τα ραντεβού, δλδ όπως ήταν ήδη ή αν θα έχουν προτεραιότητα όσα ακυρώθηκαν και μου δήλωσε πως ότι είναι θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του ΕΟΠΥΥ και μου το έκλεισε.. Αυτό μόνο. Μπαίνω συχνά στην σελίδα τους αλλά δεν έχω δει κάτι άλλο πέρα από την ανάρτηση για αναβολή της λειτουργίας της επιτροπής..

Μάλιστα κατάλαβα.. ίσως να το σήκωσε κ άλλη κυρία τι να πω... θα δούμε.. προς το παρόν είχανε πει για 1 μηνα οτι θα ειναι κλειστά.. άρα μέχρι της 15- 16 Απριλίου.. κ βλέπουμε αναλόγως την κατάσταση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η mk2000 είπε:

Γεια σας

θα ηθελα αν καποια απο εσας ειχε αποτυχημενη εξωωματικη στο παρελθον με χαμηλο αριθμο ωαριων και αν με αλλαγη αγωγης αντεδρασε καλυτερα στην διεγερση και εδωσε καλυτερα αποτελεσματα. Εχω κανει ηδη μια αποτυχημενη εξωσωματικη (4 ωαρια απο τα οποια προεκυψε ενα εμβρυο κακης ποιοτητας)

Εγώ το 2015 έκανα διέγερση και παρήγαγα έξι εκ των οποίων προχώρησαν τα 4 βάλαμε τα δυο και γέννησα ένα αγοράκι ...

η διέγερση έγινε με μενοπουρ. Έχω δοκιμάσει και bemfola αλλά και πάλι δεν έχω αρπάξει παραπάνω δεδομένου τοι λειτουργεί. Μόνο η μια ωοθηκη .... η ποιότητα είναι αυτή που πρέπει να κοιτάξεις και όχι η προσοτητα.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Takira είπε:

Κορίτσι μου χρόνια σου πολλά και ευτυχισμένα!!!από καρδιάς σου εύχομαι ότι καλύτερο και του χρόνου με ένα μωράκι στην αγκαλιά σου!!!!μην σε παίρνει από κάτω όλα θα γίνουν με υγεία και υπομονή μάλλον για εμάς που τόσο δύσκολα αλλά ευτυχώς στο τέλος η Παναγία είναι δίπλα μας!θα πάνε όλα τέλεια θα δεις!❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Κορίτσι όλες στα ίδια σκ....τα είμαστε χαχαχα οπότε σε νιώθουμε! 

Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, όμως χοντρικά ξέρω πως έχουν παγώσει τα πάντα. Δεν γίνεται κανένα προγραμματισμένο χειρουργείο ή εξετάσεις κ όχι μόνο οι εξωσωματική... Μόνο ότι είναι επικίνδυνο για τη ζωή συνεχίζει, όπως πχ οι θεραπείες καρκίνου. Τώρα οι εξωσωματική έχει σταματήσει για 2 λόγους, πρώτο την άγνοια για τις επιπτώσεις στο έμβρυο κ δεύτερο για να μην συνοστιζεται κόσμος. Έχεις δίκιο για τις φυσικές εγκυμοσύνες αλλά για να δωθεί μια τέτοια οδηγία πρέπει να υπάρχουν στοιχεία. Καλώς ή κακώς η εξωσωματική είναι ελεγχόμενη κ τη σταματούν. Δεν μπορείς να ελέγξεις τις φυσικές συλλήψεις αν κ ξέρω γιατρούς κ έχω δει άρθρα που συστήνουν αναβολή... Να θυμησω το ζικα κ πόσα παιδιά με φοβερές ανωμαλίες γεννήθηκαν πριν δώσουν σαφή απαγόρευση; 

Πίστεψε με κ γω ήθελα να είμαι έγκυος αλλά αν σκεφτώ ότι μπορεί ο αγώνας μου να πήγαινε στράφι αν κολλούσα προτιμώ την αναμονή. Αν είχα ήδη προλάβει προφανώς κ θα έκανα όλα τα μέτρα προφύλαξης κ όλα καλά θα πήγαιναν γιατί θα πρόσεχα, όπως το ίδιο θα κάνουν οι έγκυες της παρέας. Όμως σκεφτείτε πόσο λογικό είναι εν μέσω πανδημίας να δημιουργούμε ευπαθη άτομα σκοπίμως γιατί οι έγκυες αυτό είναι. Έπειτα μια φυσική εγκυμοσύνη έχει κ το άλλο, δεν ρίχνει μια γυναίκα το ανοσοποιητικο της με κορτιζόνη πχ όπως κάνουμε εμείς. 

Κ ειλικρινά για να βλέπετε να χάνουν λεφτά χωρίς διαμαρτυρία κάποιος λόγος υπάρχει...

Ήλπιζα σε μια κατανόηση γιατί ένιωθα παράλογη, όταν γίνονται τόσα στο κόσμο και στην χώρα με τον ιό, εγώ να νευριάζω με κάτι που μπορεί να γίνει κάποια στιγμή αργότερα όμως αυτό είναι που με απασχολεί και με πονάει... Τι να κάνω 🤷

Όμως δεν έχουν σταματήσει όλα, για παράδειγμα εγώ έκανα την υστεροσκοπηση πριν 2,5 εβδομάδες (πριν την απαγόρευση κυκλοφορίας) ο σύζυγος πήγε πριν μια εβδομάδα σε δημόσιο νοσοκομείο για αιματολογικές εξετάσεις (τεστοστερόνης, προλακτίνης) και πήγε αυτή την εβδομάδα και τις πήρε.. μάλιστα πήρα τηλέφωνο πρώτα για να ρωτήσω αν μπορούμε να πάμε και με ρώτησαν γιατί να μην μπορούμε;.. την Δευτέρα τώρα (αύριο) θα πάει για το triplex οσχεου, μας πήραν μάλιστα τηλέφωνο για να μας ρωτήσουν αν θα μπορέσουμε να πάμε ή θέλουμε να το ακυρώσουμε, και θα πάει κανονικά (περιμέναμε 2 μήνες σχεδόν για αυτή την εξέταση) θα πήγαινα και εγώ μαζί του αλλά λόγω της κατάστασης θα πάει μόνος.. Αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία και για αυτό κρίνω άδικη την κατάσταση της αναστολής της επιτροπής.. κάτι δλδ που θα μπορούσε να γίνει και ηλεκτρονικά το τονίζω..

Όσων αφορά τώρα το κατά πόσο είναι ευπαθής ομάδα οι εγκυμονούσες, ναι είναι, δεν το αμφισβητεί κανένας αυτό, αλλά βγήκαν και είπαν ότι αν δεν πάσχει από κάποιο χρόνιο νόσημα τότε δεν κινδυνεύει περισσότερο από κάποιον που δεν εγκυμονεί και δεν έχει χρόνιο νόσημα, μάλιστα οι εγκυμονούσες κινδυνεύουν περισσότερο από τον κοινό ιό της γρίπης παρά από το SARS-COV-2... Τώρα για κορτιζόνη δεν γνωρίζω κάτι ούτε αν χρειαστεί να πάρω εγώ δεν γνωρίζω πρώτη φορά το ακούω οπότε δεν έχω κάποια άποψη...

Τέλος πάντων τώρα δεν μπορεί να αλλάξει και κάτι όσο και να βασανίζονται, απλά ελπίζω να πάνε όλα καλά στην χώρα και να τελειώσει σύντομα και ανώδυνα το όλο θέμα, να προχωρήσουμε με την εξωσωματική όλες όσες κοπέλες είμαστε stand by αυτή την στιγμή και να έχουμε το καλύτερο δυνατόν αποτέλεσμα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune για την επιτροπή συμφωνώ απόλυτα... Είναι κάτι τυπικό, δεν εξετάζουν στα αλήθεια κάτι οπότε έπρεπε να γίνει ηλεκτρονικά. Να έχεις την έγκριση κ τα φάρμακα κ μόλις μπορέσεις να ξεκινήσεις... Ας ελπίζουμε ότι μετά θα βάλουν πολλά ραντεβού μαζί κ θα προχωρήσουν όλες οι κοπέλες άμεσα!

Μακάρι να τελειώσουν σύντομα όλα αυτά κ να πάμε παρακάτω ❤️

Εύχομαι καλά αποτελέσματα για αύριο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Κι εγώ βρίσκομαι στην ίδια φάση, πήρα να κλείσω ραντεβού για επιτροπή κ μου είπαν κλειστά μέχρι νεοτέρας. Κι έκτοτε σιγή, χωρίς καμία ανακοίνωση. 

Εμείς αποφασίσαμε να συνεχίσουμε ιδιωτικά. Σκέφτηκα ότι με τις ακυρώσεις θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στα ραντεβού (κι ακόμα δε ξέρουμε καν πότε θα λήξει η καραντίνα) κι επίσης προβληματίζομαι για το αν θα πάρουν από αυτό το μπάτζετ για τις ιατρικές ανάγκες του κορωνοϊού. Διότι μετά από όλη αυτή την ιστορία αναμένεται οικονομική ύφεση και λογικά θα αλλάξουν πολλά στα επιδόματα. 

Εγώ ανήκω στις ευπαθείς ομάδες (έχοντας λύκο) οπότε είμαι κλεισμένη σπίτι από 8-9 Μάρτη. Επίσης ο καλός μου είναι καπετάνιος κ περιμένει να φύγει μόλις λήξει το lockdown για 4-5 μήνες.

Το συζήτησα με τον γιατρό μου κ μου είπε ότι αν θέλω μπορώ με προχωρήσω με εξωσωματική τώρα με την προϋπόθεση να μείνω κλεισμένη σπίτι για το επόμενο τρίμηνο. Και να σας πω την αλήθεια, δε βλέπω να βγαίνω από το σπίτι νωρίτερα έτσι κι αλλιώς γιατί τόσο προβλέπεται μέχρι να αποκατασταθεί η ζωή μας από τον ιό. 

Οπότε αισίως περιμένω περίοδο μέχρι Τετάρτη κ μετα ξεκινάω το πρωτόκολλο για διέγερση κ βλέπουμε 🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

@Amica silentia Lune για την επιτροπή συμφωνώ απόλυτα... Είναι κάτι τυπικό, δεν εξετάζουν στα αλήθεια κάτι οπότε έπρεπε να γίνει ηλεκτρονικά. Να έχεις την έγκριση κ τα φάρμακα κ μόλις μπορέσεις να ξεκινήσεις... Ας ελπίζουμε ότι μετά θα βάλουν πολλά ραντεβού μαζί κ θα προχωρήσουν όλες οι κοπέλες άμεσα!

Μακάρι να τελειώσουν σύντομα όλα αυτά κ να πάμε παρακάτω ❤️

Εύχομαι καλά αποτελέσματα για αύριο!! 

Ευχαριστούμε πολύ κοπέλα μου, μακάρι! 🤞

Έτσι και εγώ τώρα εύχομαι να τελειώσει σύντομα όλο αυτό ώστε να πάμε όλες παρακάτω... 

Αυτό ακριβώς, εκεί έγκειται και το παράπονο μου με την επιτροπή.. Ελπίζω μόνο τώρα να προνοήσουν και να κάνουν fast track τα ραντεβού και να μην υπάρξει περαιτέρω καθυστέρηση με την επαναλειτουργία τους (όταν με το καλό!)...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Κι εγώ βρίσκομαι στην ίδια φάση, πήρα να κλείσω ραντεβού για επιτροπή κ μου είπαν κλειστά μέχρι νεοτέρας. Κι έκτοτε σιγή, χωρίς καμία ανακοίνωση. 

Εμείς αποφασίσαμε να συνεχίσουμε ιδιωτικά. Σκέφτηκα ότι με τις ακυρώσεις θα υπάρχει μεγάλη καθυστέρηση στα ραντεβού (κι ακόμα δε ξέρουμε καν πότε θα λήξει η καραντίνα) κι επίσης προβληματίζομαι για το αν θα πάρουν από αυτό το μπάτζετ για τις ιατρικές ανάγκες του κορωνοϊού. Διότι μετά από όλη αυτή την ιστορία αναμένεται οικονομική ύφεση και λογικά θα αλλάξουν πολλά στα επιδόματα. 

Εγώ ανήκω στις ευπαθείς ομάδες (έχοντας λύκο) οπότε είμαι κλεισμένη σπίτι από 8-9 Μάρτη. Επίσης ο καλός μου είναι καπετάνιος κ περιμένει να φύγει μόλις λήξει το lockdown για 4-5 μήνες.

Το συζήτησα με τον γιατρό μου κ μου είπε ότι αν θέλω μπορώ με προχωρήσω με εξωσωματική τώρα με την προϋπόθεση να μείνω κλεισμένη σπίτι για το επόμενο τρίμηνο. Και να σας πω την αλήθεια, δε βλέπω να βγαίνω από το σπίτι νωρίτερα έτσι κι αλλιώς γιατί τόσο προβλέπεται μέχρι να αποκατασταθεί η ζωή μας από τον ιό. 

Οπότε αισίως περιμένω περίοδο μέχρι Τετάρτη κ μετα ξεκινάω το πρωτόκολλο για διέγερση κ βλέπουμε 🤞

Μπράβο κοπέλα μου! Καταρχήν συγχαρητήρια για το mind set! Συμφωνώ απόλυτα με την στάση και αντιμετώπιση του προβλήματος! Λυπάμαι που είσαι στις ευπαθής ομάδες και πρέπει ξαφνικά να έχεις ένα έξτρα ανχος... Όμως αν ακολουθούμε τις οδηγίες των ειδικών και προσέχουμε πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά!

Πες μου σε παρακαλώ γιατί με ενδιαφέρει.. όταν λες ιδιωτικά; Εννοείς ότι θα πληρώσεις την συνολική αξία των φαρμάκων; Γιατί νόμιζα/πίστευα ότι χρειάζεται να πάρω την έγκριση του ΕΟΠΥΥ για να προχωρήσω στην εξωσωματική και χωρίς τα φάρμακα.. και αν κατάλαβα καλά δλδ μπορείς να μου πεις στο περίπου πόσο θα κοστίσουν; Για να δω μήπως μπορώ να κάνω και εγώ το ίδιο..!

Σε καταλαβαίνω και σε υποστηρίζω κοπέλα μου, μακάρι να σας πάνε όλα καλά! Να έχετε ένα θετικό αποτέλεσμα και πάνω από όλα να έχεις και την υγεία σου! Εύχομαι πραγματικά ότι καλύτερο!! 💖🤞🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τα φάρμακα είναι γύρω στα 1000 ευρώ η κ παραπάνω ανάλογα τις ανάγκες της κάθε κοπέλας. Δεν χρειάζεσαι έγκριση εοπυυ αν τα πληρώνεις από την τσέπη σου! Την έγκριση την παίρνεις για να  παρεις δωρεάν. 

Όμως πως θα αρχίσετε διέγερση; εφόσον έχει βγει απαγόρευση εννοώ... Το μητέρα έχει κλείσει εντελώς τη μονάδα κ από όσο ξέρω το ίδιο κ άλλα κέντρα. Ίσως επειδή πρόκειται για σύσταση κάποιοι να την αγνοούν; μπορεί! Αν μπορέσετε πάντως να προχωρήσετε εύχομαι καλή επιτυχία! 

https://www.tinasmess.gr/ethniki-arxi-sistasi-anavolis-eksosomatikon/

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune όπως έγραψε και η @Tokyo δε χρειάζεσαι έγκριση αν επωμιστείς το κόστος φαρμάκων. Η επιτροπή είναι για να σου χορηγηθούν δωρεάν τα φάρμακα +300ε που νομίζω είναι το επίδομα.

@Tokyo στον σύνδεσμο που μου έστειλες, και με αυτά που μου είπε ο γιατρός, γίνεται σύσταση στις γυναίκες που επιθυμούν εξωσωματική να το αναβάλλουν. Δεν αναφέρει να κλείσουν τα κέντρα, νομίζω αυτό είναι στην ευχέρειά τους. Το συζητάω μαζί του εδώ και μια εβδομάδα, γιατί δε σας κρύβω ότι με έχει προβληματίσει πολύ το όλο θέμα και κάθε μέρα ξυπνάω κ με άλλη άποψη.

Από αυτά που κουβεντιάσαμε και από αυτά που διάβασα, ο ιός θα μείνει μαζί μας μέχρι να βρεθεί εμβόλιο και να διατεθεί μαζικά. Αυτό υπολογίζεται για του χρόνου τέτοιον καιρό. Άρα, σκέφτομαι, ότι δεν αλλάζει κάτι να το αναβάλλω ένα μήνα, δεδομένου ότι εγώ θα είμαι κλεισμένη μέσα μέχρι να σταματήσουν τα κρούσματα (να είναι καλά η ανοσοκαταστολή).

Επίσης, ένας από τους λόγους που αποτρέπουν εγκυμοσύνες γενικά αυτή την περίοδο είναι γιατί αν νοσήσεις εγκυμονούσα, ενδεχομένως να μη μπορείς να πάρεις τα φάρμακα ή αν έχει βγει εμβόλιο να μη μπορείς να το κάνεις. Βέβαια αυτό δεν αλλάζει, όποτε αλλά και με όποιο τρόπο μείνεις έγκυος... Μου είπε ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις και φόβος να μεταφερθεί ο ιός στην εμβρυομεταφορά, όπως δεν υπάρχει ο φόβος να μεταφερθεί με το σπέρμα στην φυσιολογική σύλληψη. 

Σίγουρα δεν είναι εύκολη περίοδος και είναι πολύ προσωπική απόφαση πώς επιλέγει ο καθένας να προχωρήσει βάσει του ιστορικού του και την φάση ζωής. Επειδή ο σύντροφος μου κάνει ιδιαίτερη δουλειά (και θα λείπει την περίοδο που αναμένουν ύφεση του ιού) θεωρητικά είτε προχωρήσω τώρα είτε από Οκτώβρη (που περιμένουν πάλι εμφάνιση του ιού) θα είναι παρόμοια κατάσταση.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρίες και κανείς δε μπορεί να ξέρει ή να προβλέψει πως θα εξελιχθούν τα πράματα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kukki είπε:

@Amica silentia Lune όπως έγραψε και η @Tokyo δε χρειάζεσαι έγκριση αν επωμιστείς το κόστος φαρμάκων. Η επιτροπή είναι για να σου χορηγηθούν δωρεάν τα φάρμακα +300ε που νομίζω είναι το επίδομα.

@Tokyo στον σύνδεσμο που μου έστειλες, και με αυτά που μου είπε ο γιατρός, γίνεται σύσταση στις γυναίκες που επιθυμούν εξωσωματική να το αναβάλλουν. Δεν αναφέρει να κλείσουν τα κέντρα, νομίζω αυτό είναι στην ευχέρειά τους. Το συζητάω μαζί του εδώ και μια εβδομάδα, γιατί δε σας κρύβω ότι με έχει προβληματίσει πολύ το όλο θέμα και κάθε μέρα ξυπνάω κ με άλλη άποψη.

Από αυτά που κουβεντιάσαμε και από αυτά που διάβασα, ο ιός θα μείνει μαζί μας μέχρι να βρεθεί εμβόλιο και να διατεθεί μαζικά. Αυτό υπολογίζεται για του χρόνου τέτοιον καιρό. Άρα, σκέφτομαι, ότι δεν αλλάζει κάτι να το αναβάλλω ένα μήνα, δεδομένου ότι εγώ θα είμαι κλεισμένη μέσα μέχρι να σταματήσουν τα κρούσματα (να είναι καλά η ανοσοκαταστολή).

Επίσης, ένας από τους λόγους που αποτρέπουν εγκυμοσύνες γενικά αυτή την περίοδο είναι γιατί αν νοσήσεις εγκυμονούσα, ενδεχομένως να μη μπορείς να πάρεις τα φάρμακα ή αν έχει βγει εμβόλιο να μη μπορείς να το κάνεις. Βέβαια αυτό δεν αλλάζει, όποτε αλλά και με όποιο τρόπο μείνεις έγκυος... Μου είπε ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις και φόβος να μεταφερθεί ο ιός στην εμβρυομεταφορά, όπως δεν υπάρχει ο φόβος να μεταφερθεί με το σπέρμα στην φυσιολογική σύλληψη. 

Σίγουρα δεν είναι εύκολη περίοδος και είναι πολύ προσωπική απόφαση πώς επιλέγει ο καθένας να προχωρήσει βάσει του ιστορικού του και την φάση ζωής. Επειδή ο σύντροφος μου κάνει ιδιαίτερη δουλειά (και θα λείπει την περίοδο που αναμένουν ύφεση του ιού) θεωρητικά είτε προχωρήσω τώρα είτε από Οκτώβρη (που περιμένουν πάλι εμφάνιση του ιού) θα είναι παρόμοια κατάσταση.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρίες και κανείς δε μπορεί να ξέρει ή να προβλέψει πως θα εξελιχθούν τα πράματα..

Κορίτσι ό,τι πει ο γιατρός... Ο δικός μου ήδη είχε προτείνει αναβολή κ πριν τη σύσταση της ελληνικής αρχής λόγω της διεθνούς σύστασης. Από ότι μου έλεγε τέτοιες συστάσεις βγαίνουν σπάνια κ τον ανησυχούσε... Έτσι κ αλλιώς τα μεγάλα (μητέρα που είμαι εγώ, ιασω κλπ) έκλεισαν οπότε δεν είχα κ κάτι να σκεφτώ... 

Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kukki είπε:

@Amica silentia Lune όπως έγραψε και η @Tokyo δε χρειάζεσαι έγκριση αν επωμιστείς το κόστος φαρμάκων. Η επιτροπή είναι για να σου χορηγηθούν δωρεάν τα φάρμακα +300ε που νομίζω είναι το επίδομα.

@Tokyo στον σύνδεσμο που μου έστειλες, και με αυτά που μου είπε ο γιατρός, γίνεται σύσταση στις γυναίκες που επιθυμούν εξωσωματική να το αναβάλλουν. Δεν αναφέρει να κλείσουν τα κέντρα, νομίζω αυτό είναι στην ευχέρειά τους. Το συζητάω μαζί του εδώ και μια εβδομάδα, γιατί δε σας κρύβω ότι με έχει προβληματίσει πολύ το όλο θέμα και κάθε μέρα ξυπνάω κ με άλλη άποψη.

Από αυτά που κουβεντιάσαμε και από αυτά που διάβασα, ο ιός θα μείνει μαζί μας μέχρι να βρεθεί εμβόλιο και να διατεθεί μαζικά. Αυτό υπολογίζεται για του χρόνου τέτοιον καιρό. Άρα, σκέφτομαι, ότι δεν αλλάζει κάτι να το αναβάλλω ένα μήνα, δεδομένου ότι εγώ θα είμαι κλεισμένη μέσα μέχρι να σταματήσουν τα κρούσματα (να είναι καλά η ανοσοκαταστολή).

Επίσης, ένας από τους λόγους που αποτρέπουν εγκυμοσύνες γενικά αυτή την περίοδο είναι γιατί αν νοσήσεις εγκυμονούσα, ενδεχομένως να μη μπορείς να πάρεις τα φάρμακα ή αν έχει βγει εμβόλιο να μη μπορείς να το κάνεις. Βέβαια αυτό δεν αλλάζει, όποτε αλλά και με όποιο τρόπο μείνεις έγκυος... Μου είπε ότι δεν υπάρχουν ενδείξεις και φόβος να μεταφερθεί ο ιός στην εμβρυομεταφορά, όπως δεν υπάρχει ο φόβος να μεταφερθεί με το σπέρμα στην φυσιολογική σύλληψη. 

Σίγουρα δεν είναι εύκολη περίοδος και είναι πολύ προσωπική απόφαση πώς επιλέγει ο καθένας να προχωρήσει βάσει του ιστορικού του και την φάση ζωής. Επειδή ο σύντροφος μου κάνει ιδιαίτερη δουλειά (και θα λείπει την περίοδο που αναμένουν ύφεση του ιού) θεωρητικά είτε προχωρήσω τώρα είτε από Οκτώβρη (που περιμένουν πάλι εμφάνιση του ιού) θα είναι παρόμοια κατάσταση.

Όλα αυτά βέβαια είναι θεωρίες και κανείς δε μπορεί να ξέρει ή να προβλέψει πως θα εξελιχθούν τα πράματα...

Έτσι ακριβώς! Την ίδια άποψη έχω και εγώ κοπέλα μου, δεν θα αλλάξει κάτι για 1 μήνα η αναβολή από την στιγμή που δεν έχουν ιδέα οι ίδιοι οι επιστήμονες πως θα κινηθεί ο ιός μετά. 

Προσωπικά εργαζόμουν από το σπίτι ήδη και ο μόνος λόγος που έβγαινα από το σπίτι γενικότερα είναι οι ιατρικές εξετάσεις, τώρα είμαι από τις 9/3 (υστεροσκοπηση) μέσα στο σπίτι και θα συνεχιστεί το πρόγραμμα μου πολύ μετά την εύρεση εμβολίου και εξαφάνιση του ιού... Δεν βλέπω λοιπόν κανένα λόγο να μην συνεχίσω..

Ευχαριστώ πολύ και εσένα αλλά και την @Tokyo γιατί πίστευα ότι χρειάζεται η άδεια της επιτροπής για οποιαδήποτε κίνηση πέρα των φαρμάκων, αλλά δυστυχώς είναι πολλά τα λεφτά και εκτός budget..

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.. Αν δεν πάρω φάρμακα (με φυσικό κύκλο δλδ) γίνεται/επιτυγχάνεται μικρογονιμοποιηση; Και εάν ναι τότε δεν χρειάζεται να περάσω από επιτροπή για κάτι τέτοιο ε; Θα πάρουμε τα αποτελέσματα του triplex την Πέμπτη οπότε και θα πάρω το γιατρό μας τηλέφωνο, αν είναι να του πω μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε έτσι;

By the way είναι ωραία η αίσθηση να μιλάω για όλα αυτά με ανθρώπους που καταλαβαίνουν.. σαν ένα αποκουμπι, κάπως, καθησυχασμού.. Να'στε καλά!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Amica silentia Lune για φυσικό φάρμακα δε θες ή ίσως κάποιο χάπι. Όμως νομίζω δε συμφέρει... Θα πληρώσεις μικρογονιμοποιηση κ ωοληψια που είναι σχεδόν 700 για ένα μόνο ή στην καλή περίπτωση 2-3 ωάρια. Βέβαια εξαρτάται κ τι εκτιμάς ότι θα έπαιρνες με διέγερση. Επίσης βεβαιώσου ότι γίνεται αυτό που λες, ο γιατρός μου έχει σταματήσει τα πάντα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Amica silentia Lune είπε:

Έτσι ακριβώς! Την ίδια άποψη έχω και εγώ κοπέλα μου, δεν θα αλλάξει κάτι για 1 μήνα η αναβολή από την στιγμή που δεν έχουν ιδέα οι ίδιοι οι επιστήμονες πως θα κινηθεί ο ιός μετά. 

Προσωπικά εργαζόμουν από το σπίτι ήδη και ο μόνος λόγος που έβγαινα από το σπίτι γενικότερα είναι οι ιατρικές εξετάσεις, τώρα είμαι από τις 9/3 (υστεροσκοπηση) μέσα στο σπίτι και θα συνεχιστεί το πρόγραμμα μου πολύ μετά την εύρεση εμβολίου και εξαφάνιση του ιού... Δεν βλέπω λοιπόν κανένα λόγο να μην συνεχίσω..

Ευχαριστώ πολύ και εσένα αλλά και την @Tokyo γιατί πίστευα ότι χρειάζεται η άδεια της επιτροπής για οποιαδήποτε κίνηση πέρα των φαρμάκων, αλλά δυστυχώς είναι πολλά τα λεφτά και εκτός budget..

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι.. Αν δεν πάρω φάρμακα (με φυσικό κύκλο δλδ) γίνεται/επιτυγχάνεται μικρογονιμοποιηση; Και εάν ναι τότε δεν χρειάζεται να περάσω από επιτροπή για κάτι τέτοιο ε; Θα πάρουμε τα αποτελέσματα του triplex την Πέμπτη οπότε και θα πάρω το γιατρό μας τηλέφωνο, αν είναι να του πω μήπως θα έπρεπε να το κάνουμε έτσι;

By the way είναι ωραία η αίσθηση να μιλάω για όλα αυτά με ανθρώπους που καταλαβαίνουν.. σαν ένα αποκουμπι, κάπως, καθησυχασμού.. Να'στε καλά!!

 

Κοπέλα μου με το καλό ο,τι κ αν αποφασίσεις αλλά επειδή βλέπω ότι το ψάχνεις η ότι δε γνώριζες για τα φάρμακα του Εοππυ γνώμη μου είναι να σ ενημερώσει ο γιατρός βήμα βήμα τι θα γίνει κ πως... Εμένα για παράδειγμα Μ ενημέρωσε μέχρι κ για το τελευταίο ευρώ που θα δώσω είτε με επιτροπή είτε χωρίς... Επίσης Μ ενημέρωσε για όλη την διαδικασία που θα ακολουθήσει.. μη πας στα τυφλά μίλησε μαζί του να μπορείς να κρίνεις κ να επιλέξεις το καλύτερο για σένα!! Συγνώμη αν Μ διαφεύγει κάτι αλλά με βάση τα τελευταία μηνύματα σ γράφω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ωορρηξία ξέρεις πότε έκανες όμως ακριβώς πότε εμφυτεύτηκε δεν το γνωριζεις. Εδώ σε εξωσωματική δεν το ξέρουμε. Εδώ με υπερήχους και στο πρώτο μου παιδί μετά την β επιπέδου καταλάβαμε ότι ήταν μεγαλύτερος 1 εβδ.  Κάνε λιγάκι υπομονή . Ξέρω πως νιώθεις αλλά σκέψου τίποτα δεν μπορείς να αλλάξεις παρά μόνο να οπλιστείτε με υπομονή
    • Αχ σαν νερό παίρνει ο καιρός.. ο χρόνος . Αχ και αυτός ο χρόνος. Όταν θηλαζω συνήθως έχω πιο ελευθερία 🤫🤫 όχι με τίποτα 3 , ξεκίνησα αντισυλληπτικά χάπια. Ο μικρός αποδεικνύεται θηρίο και εγώ μεγάλωσα για 3 😅 ο δε πρώτος έχει την ζήλια του λογικο αλλά τρελαίνεται για τον αδελφό του.  Εσύ πώς είσαι κοριτσάκι μου. Ξεχνάς τα δικά σου στηρίγματα.. εκεί βράχος δίπλα μου 
    • Ναι βρε συ... εννοειται δν επιλεγουμε εμεις...😊 απλα φευγαμε χθες απο τους κουμπαρους μας κ λεγαμε γ τα κουκουνια μας (εχουμε ξετρελαθει κ λογικο ειναι...) κ του ανεφερα οτι σκεφτομαι κι αυτο π παλευει να εξελιχθει κ του πηρε παραπανω χρονο. Κ γνκ ο αντρας μου αν δει εναν ανθρωπο πιο "αδυναμο" η "ντροπαλο" παντα τον στηριζει, ειναι ετσι σαν ανθρωπος, κ πανω εκει το ειπε..  Οσο γ την ετ, ναι μπορει να αναθαρρυσαμε κ να αφεθηκαμε, αλλα σιγουρα δν εχουμε "δεσει" κατι... ισα ισα, μεχρι τωρα νομιζαμε οτι εχουμε θεμα στη συλληψη (γτ περυσι ειχα παλινδρομη με κενο σακο π σημαινει οτι το εμβρυακι "διαλυθηκε" σε πολυ πρωιμο σταδιο) κ λογω του οτι δν ξερουμε τι φταιει τοσα χρονια π προσπαθουμε, φοβαμαι ολα τα σταδια... Ακομα κ θετικη χοριακη ν δω θα τρεμω.. γτ κ περυσι η χοριακη μου υπερδιπλασιαζοταν σε 48 ωρες κ δν ειδαμε ποτε λεκιθικο ασκο κ εμβρυικα στοιχεια στον 1ο υπερηχο....😢 (6+1 ημουν) Σε ευχαριστω πολυ. ❤️🥰 Μιλαμε τοσο καιρο κ ξερω οτι μου τα λες γ να ειμαι προετοιμασμενη για ολα!! Αλλωστε το εχουμε πει πολλες φορες οτι μετριες βλαστοκυστες εχουν δωσει υγιη μωρακια κ αριστες δυστυχως δν εχουν προχωρησει σε κυηση... Ειναι κι αυτο μια ενδειξη! Ας ελπισουμε οτι θα ειναι υπερ μας! 🙏
    • Ευχαριστω Γιαννα μου!!! ❤️ Να το χαιρεσαι το αντρακι σου!!! Να ειναι γερο κ καλοτυχο!!🙏💙🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...