Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανουλες 2020 με εξωσωματική


Recommended Posts

Κορίτσια μου δεν έχω καλά νέα (κατά το ήμισυ)! Βγήκε η εξέταση του συζύγου για την κυστική ινωση κ είναι και αυτός φορέας (1/700 ζευγάρια ήταν οι πιθανότητες & είμαστε αυτό το σπάνιο κ μοναδικό 1)! 5/2 έχω αυχενική-Papp-a κ ληψη χοριακων λαχνων για έλεγχο του εμβρύου εάν είναι φορέας ή νοσεί ή δεν έχει καν το γονίδιο ! Κάντε μια ευχή για μας να είναι το μωράκι καλά γτ εγώ έχω χάσει τις ελπίδες μου κ τη γη κάτω απ τα πόδια μου επίσης... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Steli είπε:

Μικρογονιμοποιηση καναμε εμεις κοριτσια. Ολιγοασθενοσπερμια η διάγνωση. Πολυ πιο σίγουρο να γονιμοποιηθει ωαριο

Εμείς μια μέθοδο που ο γιατρός μου την είπε fleur up (καθάρισαν το εξωτερικό των ωαρίων) και γονημοποιηθηκαν όλα. Ευτυχώς τα θέματα με το σπέρμα στην όλη διαδικασία θεωρούνται απλά και λύνονται. Εκ των υστέρων που ρώτησα τον γιατρό για τον κατακερματισμο (ολιγοασθενοσπερμια είχαμε κι εμείς και ο σύζυγος πείρε βιταμίνες) μου είπε πως ότι ήταν να φτιαχτεί με τις βιταμίνες φτιάχτηκε οπότε δεν χρειάζεται κι έτσι δεν κάναμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια μου δεν έχω καλά νέα (κατά το ήμισυ)! Βγήκε η εξέταση του συζύγου για την κυστική ινωση κ είναι και αυτός φορέας (1/700 ζευγάρια ήταν οι πιθανότητες & είμαστε αυτό το σπάνιο κ μοναδικό 1)! 5/2 έχω αυχενική-Papp-a κ ληψη χοριακων λαχνων για έλεγχο του εμβρύου εάν είναι φορέας ή νοσεί ή δεν έχει καν το γονίδιο ! Κάντε μια ευχή για μας να είναι το μωράκι καλά γτ εγώ έχω χάσει τις ελπίδες μου κ τη γη κάτω απ τα πόδια μου επίσης... 

Να μην χάνεις τις ελπίδες σου να σκέφτεσαι θετικά!!! Εύχομαι με όλη μου την καρδιά τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια μου δεν έχω καλά νέα (κατά το ήμισυ)! Βγήκε η εξέταση του συζύγου για την κυστική ινωση κ είναι και αυτός φορέας (1/700 ζευγάρια ήταν οι πιθανότητες & είμαστε αυτό το σπάνιο κ μοναδικό 1)! 5/2 έχω αυχενική-Papp-a κ ληψη χοριακων λαχνων για έλεγχο του εμβρύου εάν είναι φορέας ή νοσεί ή δεν έχει καν το γονίδιο ! Κάντε μια ευχή για μας να είναι το μωράκι καλά γτ εγώ έχω χάσει τις ελπίδες μου κ τη γη κάτω απ τα πόδια μου επίσης... 

Τι να πω βρε κοπέλα μου..! Εύχομαι όλα να είναι καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Να μην χάνεις τις ελπίδες σου να σκέφτεσαι θετικά!!! Εύχομαι με όλη μου την καρδιά τα καλύτερα! 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!! Ελπίζω αυτές οι 18 μέρες να περάσουν ήρεμα κ χωρίς σκέψεις!!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Τι να πω βρε κοπέλα μου..! Εύχομαι όλα να είναι καλά 

Μακάρι Παναγία μου!!!!! Ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια μου δεν έχω καλά νέα (κατά το ήμισυ)! Βγήκε η εξέταση του συζύγου για την κυστική ινωση κ είναι και αυτός φορέας (1/700 ζευγάρια ήταν οι πιθανότητες & είμαστε αυτό το σπάνιο κ μοναδικό 1)! 5/2 έχω αυχενική-Papp-a κ ληψη χοριακων λαχνων για έλεγχο του εμβρύου εάν είναι φορέας ή νοσεί ή δεν έχει καν το γονίδιο ! Κάντε μια ευχή για μας να είναι το μωράκι καλά γτ εγώ έχω χάσει τις ελπίδες μου κ τη γη κάτω απ τα πόδια μου επίσης... 

Ρε κορίτσι τι να πω... σου εύχομαι να είναι όλα καλά και το μωράκι σου να είναι υγιέστατο! Πάντως αβλεψία μεγάλη του γιατρού. Εμείς κάναμε και οι 2 για κυστική κ στίγμα πολύ πριν την εξωσωματική. Αν το ήξερες θα είχες κινηθεί αλλιώς... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Ρε κορίτσι τι να πω... σου εύχομαι να είναι όλα καλά και το μωράκι σου να είναι υγιέστατο! Πάντως αβλεψία μεγάλη του γιατρού. Εμείς κάναμε και οι 2 για κυστική κ στίγμα πολύ πριν την εξωσωματική. Αν το ήξερες θα είχες κινηθεί αλλιώς... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Θεωρώ κ τους 3 γιατρους "λάθος"... Καλά για τον προηγούμενο δεν το συζυτω ήταν έτσι κι αλλιώς άθλιος! αλλά κ η τωρινή γιατρός μ πάλι θεωρώ ότι έπρεπε εφόσον είχα κάνει εξέταση στίγμα κ εφόσον ειχα "χρόνο" έπρεπε να μ πουν δεν κάνεις κ αυτή? Αλλά κ της εξωσωματικης που έκανα όλη τη διαδικασία κ παρ ότι ήταν απόλυτα βοηθητικός δεν μ ρώτησε αν την έχω κάνει ώστε να κάνουμε έλεγχο...ακομα κι αν δν προλάβαιναμε που είχαμε σχεδόν 2 μηνες απ όταν ξεκίνησα μέχρι την έμβρυομεταφορα, εν ανάγκη θα πληρώναμε παραπάνω για έλεγχο ακόμα κι αν δν είχαμε τπτ τελικά.... Αλλά τι ευθύνες να ρίξεις τώρα πια.... Ότι έγινε έγινε.... Σημασία έχει ότι σαν γιατροί κατ εμέ αξίζουν για την επιτυχία.... Τι ευθύνες να ρίξω.... Ευθύνες μόνο στο σύστημα υγείας που πριν το 1989 δεν την ήξεραν κ δεν ελέγχονταν όλοι κ φτάσαμε στο σήμερα να ευχόμαστε να είναι καλά το μωρό κ να μας επιτρέψει ο θεός να συνεχίσουμε την κύηση  για να γεννηθεί ένα μωράκι που απ ότι δείχνει έχει μεγάλη θέληση να ζήσει.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κανονικά αυτή η εξέταση γίνεται κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης κακός Εμένα τώρα πως κατέληξα να την έχω κάνει δεν ξέρω μιας και τότε ο παλιός μου ιατρός μόνο εξετάσεις μου έδινε εμένα και στον σύζυγο ποτέ.! Καλό είναι πιστεύω μια τέτοια εξέταση να την κάνουμε πριν από εγκυμοσύνη και όχι κατά την Διάρκεια.! Ειδικά όταν πας για εξωσωματική θα έπρεπε να έχουν γίνει όλες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η ntinaki88 είπε:

Θεωρώ κ τους 3 γιατρους "λάθος"... Καλά για τον προηγούμενο δεν το συζυτω ήταν έτσι κι αλλιώς άθλιος! αλλά κ η τωρινή γιατρός μ πάλι θεωρώ ότι έπρεπε εφόσον είχα κάνει εξέταση στίγμα κ εφόσον ειχα "χρόνο" έπρεπε να μ πουν δεν κάνεις κ αυτή? Αλλά κ της εξωσωματικης που έκανα όλη τη διαδικασία κ παρ ότι ήταν απόλυτα βοηθητικός δεν μ ρώτησε αν την έχω κάνει ώστε να κάνουμε έλεγχο...ακομα κι αν δν προλάβαιναμε που είχαμε σχεδόν 2 μηνες απ όταν ξεκίνησα μέχρι την έμβρυομεταφορα, εν ανάγκη θα πληρώναμε παραπάνω για έλεγχο ακόμα κι αν δν είχαμε τπτ τελικά.... Αλλά τι ευθύνες να ρίξεις τώρα πια.... Ότι έγινε έγινε.... Σημασία έχει ότι σαν γιατροί κατ εμέ αξίζουν για την επιτυχία.... Τι ευθύνες να ρίξω.... Ευθύνες μόνο στο σύστημα υγείας που πριν το 1989 δεν την ήξεραν κ δεν ελέγχονταν όλοι κ φτάσαμε στο σήμερα να ευχόμαστε να είναι καλά το μωρό κ να μας επιτρέψει ο θεός να συνεχίσουμε την κύηση  για να γεννηθεί ένα μωράκι που απ ότι δείχνει έχει μεγάλη θέληση να ζήσει.... 

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!και να έχεις υπομονή να περάσουν οι μέρες!!!!φυσικά και οι πιθανότητες το μωρό να. Είναι απλά φορέας η να είναι τελείως καλά είναι πάρα πολλές!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ntinaki88 κοριτσάκι μου γλυκό να σκέφτεσαι θετικά. Ευχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχετε ένα υγιέστατο μωράκι και όλα αυτά να είναι μια κακή ανάμνηση σε λίγες μέρες. 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Ρε κορίτσι τι να πω... σου εύχομαι να είναι όλα καλά και το μωράκι σου να είναι υγιέστατο! Πάντως αβλεψία μεγάλη του γιατρού. Εμείς κάναμε και οι 2 για κυστική κ στίγμα πολύ πριν την εξωσωματική. Αν το ήξερες θα είχες κινηθεί αλλιώς... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Δυστυχώς παρά πολλοί γιατροι δεν στην λένε να την κάνεις!!!είτε είσαι από εξωσωματικη είτε όχι!θα σου πω ότι όλες οι φίλες μου που έκαναν παιδιά καμιά δεν την έκανε!!!ίσως επειδή το θεωρούν ότι είναι σπάνιο να είναι και οι δύο γονείς φορείς!!!Εγώ αποφάσισα να την κάνω από μόνη μου και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα!αν τυχόν βρεθώ θετική θα κανει και ο άντρας μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια μου δεν έχω καλά νέα (κατά το ήμισυ)! Βγήκε η εξέταση του συζύγου για την κυστική ινωση κ είναι και αυτός φορέας (1/700 ζευγάρια ήταν οι πιθανότητες & είμαστε αυτό το σπάνιο κ μοναδικό 1)! 5/2 έχω αυχενική-Papp-a κ ληψη χοριακων λαχνων για έλεγχο του εμβρύου εάν είναι φορέας ή νοσεί ή δεν έχει καν το γονίδιο ! Κάντε μια ευχή για μας να είναι το μωράκι καλά γτ εγώ έχω χάσει τις ελπίδες μου κ τη γη κάτω απ τα πόδια μου επίσης... 

Κορίτσι μου γκυκο.. πιστη στο θεο και δεν θ άφησε ο το μωράκι σου να χαθεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Δυστυχώς παρά πολλοί γιατροι δεν στην λένε να την κάνεις!!!είτε είσαι από εξωσωματικη είτε όχι!θα σου πω ότι όλες οι φίλες μου που έκαναν παιδιά καμιά δεν την έκανε!!!ίσως επειδή το θεωρούν ότι είναι σπάνιο να είναι και οι δύο γονείς φορείς!!!Εγώ αποφάσισα να την κάνω από μόνη μου και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα!αν τυχόν βρεθώ θετική θα κανει και ο άντρας μου!!

Εγω παιδιά δεν την ξέρω αυτή την εξεταση.. στη γράφει ο γιατρός??  Και πόσο στοιχίζει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Εγω παιδιά δεν την ξέρω αυτή την εξεταση.. στη γράφει ο γιατρός??  Και πόσο στοιχίζει?

Είναι η εξέταση της κυστικής ινώσης ο Εοππυ καλύπτει μόνο ένα  ποσοστό!!!εγώ έκανα όλες τις μεταλλάξεις και πλήρωσα 200 ευρώ αν και οι δύο γονείς είναι φορείς υπάρχει πιθανότητα να το μωρό να νοσεί!!!Είναι σπάνιο αλλά συμβαίνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Δυστυχώς παρά πολλοί γιατροι δεν στην λένε να την κάνεις!!!είτε είσαι από εξωσωματικη είτε όχι!θα σου πω ότι όλες οι φίλες μου που έκαναν παιδιά καμιά δεν την έκανε!!!ίσως επειδή το θεωρούν ότι είναι σπάνιο να είναι και οι δύο γονείς φορείς!!!Εγώ αποφάσισα να την κάνω από μόνη μου και τώρα περιμένω τα αποτελέσματα!αν τυχόν βρεθώ θετική θα κανει και ο άντρας μου!!

εμένα ο δικός μου την έβαλε στις απαραίτητες στον προγεννητικό... μαζί δλδ με αντισώματα για παιδικές αρρώστιες, τοξόπλασμα κλπ έβαλε κ αυτή. Στίγμα ήξερα ότι δεν έχω γιατί ήμουν πολλά χρόνια αιμοδότης και είχα εξεταστεί αλλά κ πάλι με έβαλε να την κάνω επειδή δεν έβρισκα να του πάω το αποτέλεσμα. Γενικά έχει υπάρξει σούπερ προσεκτικός και τον ευγνωμονώ... Ευτυχώς βγήκαμε αρνητικοί και οι 2 :-) Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Tokyo είπε:

εμένα ο δικός μου την έβαλε στις απαραίτητες στον προγεννητικό... μαζί δλδ με αντισώματα για παιδικές αρρώστιες, τοξόπλασμα κλπ έβαλε κ αυτή. Στίγμα ήξερα ότι δεν έχω γιατί ήμουν πολλά χρόνια αιμοδότης και είχα εξεταστεί αλλά κ πάλι με έβαλε να την κάνω επειδή δεν έβρισκα να του πάω το αποτέλεσμα. Γενικά έχει υπάρξει σούπερ προσεκτικός και τον ευγνωμονώ... Ευτυχώς βγήκαμε αρνητικοί και οι 2 :-) Εύχομαι καλά αποτελέσματα!

Καλά έκανε!!!! Σ'ευχαριστω πολύ καλά εγώ αν δεν τα πάρω δεν πρόκειται να κάνω εμβρυομεταφορα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η ViKcy είπε:

Είναι η εξέταση της κυστικής ινώσης ο Εοππυ καλύπτει μόνο ένα  ποσοστό!!!εγώ έκανα όλες τις μεταλλάξεις και πλήρωσα 200 ευρώ αν και οι δύο γονείς είναι φορείς υπάρχει πιθανότητα να το μωρό να νοσεί!!!Είναι σπάνιο αλλά 

Και τι γινετε αν νοσούν και οι δύο?? Δεν μπορούν να κάνουν παιδιά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ntinaki88 είπε:

Κορίτσια μου δεν έχω καλά νέα (κατά το ήμισυ)! Βγήκε η εξέταση του συζύγου για την κυστική ινωση κ είναι και αυτός φορέας (1/700 ζευγάρια ήταν οι πιθανότητες & είμαστε αυτό το σπάνιο κ μοναδικό 1)! 5/2 έχω αυχενική-Papp-a κ ληψη χοριακων λαχνων για έλεγχο του εμβρύου εάν είναι φορέας ή νοσεί ή δεν έχει καν το γονίδιο ! Κάντε μια ευχή για μας να είναι το μωράκι καλά γτ εγώ έχω χάσει τις ελπίδες μου κ τη γη κάτω απ τα πόδια μου επίσης... 

Κοπελα μου κρατα ελπίδες ακομα σε παρακαλώ. Οι γιατροί εχουν την ευθύνη στην εξωσωματική γιατί αυτοί δημιουργούν το έμβρυο. Σε αυτόματη κυηση εχουμε την ευθύνη μονο εμεις οι γονεις. Απο τα πρώτα πράγματα που κοιτάμε είναι η κυστικη και στιγμα. Περίμενε μεχρι τις 5 του μήνα. Αυτή τη στιγμή δεν εχω κατι αλλο να σου πω. Ευχομαι να ειναι ολογερο κούκλα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Σταυρι είπε:

Και τι γινετε αν νοσούν και οι δύο?? Δεν μπορούν να κάνουν παιδιά??

όχι βρε Σταύρι, όπως και με το στίγμα το να έχει το παιδί κάτι είναι θέμα πιθανοτήτων (στο στίγμα είναι 75% υγιές και μόνο ένα 25% για μεσογειακή αναιμία). Στις περιπτώσεις εξωσωματικής όμως γίνεται προεμφυτευτικός και επιλέγονται τα υγιή έμβρυα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η dimsea είπε:

Εμείς μια μέθοδο που ο γιατρός μου την είπε fleur up (καθάρισαν το εξωτερικό των ωαρίων) και γονημοποιηθηκαν όλα. Ευτυχώς τα θέματα με το σπέρμα στην όλη διαδικασία θεωρούνται απλά και λύνονται. Εκ των υστέρων που ρώτησα τον γιατρό για τον κατακερματισμο (ολιγοασθενοσπερμια είχαμε κι εμείς και ο σύζυγος πείρε βιταμίνες) μου είπε πως ότι ήταν να φτιαχτεί με τις βιταμίνες φτιάχτηκε οπότε δεν χρειάζεται κι έτσι δεν κάναμε. 

Ισχύει. Οι βιταμίνες κάνουν τη δουλειά τους μέχρι ενός σημείου. Εφόσον υπάρχει σπερμα θα βρουν. Στη τελικη ενα θέλουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

@Σταυρι κοπέλα μου τι έγινε.; Σήμερα δεν είχες υπέροχο 

Έλα κορίτσια Ναι ξεχάστηκα η βλαμμένη. Όλα καλα μου κατέβασε το gonal σε 100 μοναδες και κάνω και μια ultralugan όπως αλλιώς λέγετε Τέλος πάντων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

@Σταυρι κοπέλα μου τι έγινε.; Σήμερα δεν είχες υπέροχο 

@Σταυρι όντως σε τι φάση είσαι; συνέχισες τελικά τον ανταγωνιστή; άντε καλά αποτελέσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Σταυρι είπε:

Έλα κορίτσια Ναι ξεχάστηκα η βλαμμένη. Όλα καλα μου κατέβασε το gonal σε 100 μοναδες και κάνω και μια ultralugan όπως αλλιώς λέγετε Τέλος πάντων.

πολύ λίγες μονάδες μπράβο! άρα θα ανταποκρίνεσαι καλά! σε τι μέγεθος έχουν φτάσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...