Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Καλημέρα. Χτες είχα ραντεβού και πήραμε τα φάρμακα. Ζήτησε 4d υπέρηχο μήτρας κ ωοθηκων γιατί έχω ιστορικό ενδομητριωσης και τέλη Οκτωβρίου ξεκινάμε. Προεμφυτευτικο έλεγχο δεν κάνουν αλλά είπε μόνο όταν υπάρχουν ενδείξεις για κάποιο πρόβλημα. Έχεις κάποιες παρενέργειες από τις ενέσεις; είπε για 10 μέρες θα κάνω τη θεραπεία και μετά θα γίνει η λήψη. 

Παρενέργειες όχι καθόλου! Πολύ αφηρημένη είμαι, δεν μπορώ να συγκεντρωθω αλλά δεν ξέρω αν είναι από τις ορμόνες ή αν έχω πολλά στο κεφάλι μου. Πεινάω και συνέχεια αλλά είναι επειδή τρώω λιγότερο, έχω κόψει αλάτι και ζάχαρη που μου είπε και δυσκολεύομαι! Ούτε πρήξιμο έχω, ούτε μελανιές. Όταν είναι να ξεκινήσεις πες μου να σου δώσω tips για τις ενέσεις γιατί έκανα δύο τρία μικρολαθακια εγώ.  Δευτέρα πάω για ωοληψια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 5/10/2019 at 11:52 ΠΜ, ο/η Σελίνα είπε:

Παρενέργειες όχι καθόλου! Πολύ αφηρημένη είμαι, δεν μπορώ να συγκεντρωθω αλλά δεν ξέρω αν είναι από τις ορμόνες ή αν έχω πολλά στο κεφάλι μου. Πεινάω και συνέχεια αλλά είναι επειδή τρώω λιγότερο, έχω κόψει αλάτι και ζάχαρη που μου είπε και δυσκολεύομαι! Ούτε πρήξιμο έχω, ούτε μελανιές. Όταν είναι να ξεκινήσεις πες μου να σου δώσω tips για τις ενέσεις γιατί έκανα δύο τρία μικρολαθακια εγώ.  Δευτέρα πάω για ωοληψια! 

Πως εισαι? Πως πηγε η ωοληψια? Σε ενημερωνουν για τα ωαρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2019 at 10:42 ΠΜ, ο/η agapi82 είπε:

Πως εισαι? Πως πηγε η ωοληψια? Σε ενημερωνουν για τα ωαρια?

Καλά είμαι, πρησμένη και πονάω αλλά λιγότερο σημερα! Καλά πήγε, απλά μου είπε ότι έχω υγρό στην κοιλιά και δεν θα μπορέσω να κάνω εμβρυομεταφορα σε αυτόν τον κυκλο. Εσύ έχεις ξεκινήσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Καλά είμαι, πρησμένη και πονάω αλλά λιγότερο σημερα! Καλά πήγε, απλά μου είπε ότι έχω υγρό στην κοιλιά και δεν θα μπορέσω να κάνω εμβρυομεταφορα σε αυτόν τον κυκλο. Εσύ έχεις ξεκινήσει?

τελη Οκτωβριου περιμενω περιοδο για να ξεκινησω. Αφου ξεκινησες τις ενεσεις πηγαινες μερα παρα μερα για υπερηχο? Φοβαμαι για αυτο που λενε υπερδιεγερση ωοθηκων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

τελη Οκτωβριου περιμενω περιοδο για να ξεκινησω. Αφου ξεκινησες τις ενεσεις πηγαινες μερα παρα μερα για υπερηχο? Φοβαμαι για αυτο που λενε υπερδιεγερση ωοθηκων

Πήγα για υπέρηχο 5η, 8η, 11η και την 14η έγινε η ωοληψια. Ορμονικές (Ε2 και προγεστερόνη) μου ζήτησε την 11η μέρα. Σε εκείνον θα τους κάνεις τους υπερήχους? Τον πρώτο μόνο έκανα αλλού επειδή είμαι εκτός Αθηνών. Να φροντίσεις να τον ρωτάς πράγματα (πχ πόσα αυγουλάκια βλέπει) γιατί είναι λιγομίλητος.

Για την υπερδιέγερση σε παρακολούθει στενά ο γιατρός και μπορείς να μείνεις ήσυχη! Ακόλουθα πιστά την διατροφή χωρίς καθόλου αλάτι και ζάχαρη, τρωγε πολλά αυγά (ασπράδια) και κοτόπουλακι και θα είσαι μια χαρά!

Τι δοσολογιες και φάρμακα σου έχει δώσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Πήγα για υπέρηχο 5η, 8η, 11η και την 14η έγινε η ωοληψια. Ορμονικές (Ε2 και προγεστερόνη) μου ζήτησε την 11η μέρα. Σε εκείνον θα τους κάνεις τους υπερήχους? Τον πρώτο μόνο έκανα αλλού επειδή είμαι εκτός Αθηνών. Να φροντίσεις να τον ρωτάς πράγματα (πχ πόσα αυγουλάκια βλέπει) γιατί είναι λιγομίλητος.

Για την υπερδιέγερση σε παρακολούθει στενά ο γιατρός και μπορείς να μείνεις ήσυχη! Ακόλουθα πιστά την διατροφή χωρίς καθόλου αλάτι και ζάχαρη, τρωγε πολλά αυγά (ασπράδια) και κοτόπουλακι και θα είσαι μια χαρά!

Τι δοσολογιες και φάρμακα σου έχει δώσει?

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Με ηρεμησες! Θα κάνω όλους τους υπέρηχους στο ννα. Σημειώνω από τώρα τι θέλω να τον ρωτήσω γιατι όταν πάω εκεί τα ξεχνάω. 

Μου έδωσε 2 κουτιά Averkap 4 Gonal 1 ovitrelle και 2 serpafar. Δοσολογίες θα μου πει την ημέρα που θα κάνω τον πρώτο υπέρηχο 7 μέρες πριν την περίοδο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2019 at 5:23 ΜΜ, ο/η agapi82 είπε:

Ευχαριστώ για την ενημέρωση! Με ηρεμησες! Θα κάνω όλους τους υπέρηχους στο ννα. Σημειώνω από τώρα τι θέλω να τον ρωτήσω γιατι όταν πάω εκεί τα ξεχνάω. 

Μου έδωσε 2 κουτιά Averkap 4 Gonal 1 ovitrelle και 2 serpafar. Δοσολογίες θα μου πει την ημέρα που θα κάνω τον πρώτο υπέρηχο 7 μέρες πριν την περίοδο. 

Α ναι κάνουμε και πριν έναν υπέρηχο για να αποκλείσουμε τυχόν κύστες ώστε να είμαστε καθαρές να ξεκινήσουμε!

Ωραία μια χαρά! Κι εγώ πήρα serpafar, gonal με puregon και αντί για avercap μου έδωσε cetrotide. Δεν ξέρω τις διαφορές τους αλλά μου αρέσει που δίνει διαφορετικά, νομίζω ότι έτσι ξεχωρίζει τα περιστατικά και δεν τα πάει με το τσουβαλι...

Θα περιμένω νέα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Σελίνα είπε:

Α ναι κάνουμε και πριν έναν υπέρηχο για να αποκλείσουμε τυχόν κύστες ώστε να είμαστε καθαρές να ξεκινήσουμε!

Ωραία μια χαρά! Κι εγώ πήρα serpafar, gonal με puregon και αντί για avercap μου έδωσε cetrotide. Δεν ξέρω τις διαφορές τους αλλά μου αρέσει που δίνει διαφορετικά, νομίζω ότι έτσι ξεχωρίζει τα περιστατικά και δεν τα πάει με το τσουβαλι...

Θα περιμένω νέα σου!!

Κορίτσια καλησπέρα και πολύ καλή επιτυχία να έχετε με θετικά αποτελέσματα!!! Να ρωτήσω κάτι, πληρώνετε κάτι για την όλη διαδικασία στο ΝΝΑ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Κορίτσια καλησπέρα και πολύ καλή επιτυχία να έχετε με θετικά αποτελέσματα!!! Να ρωτήσω κάτι, πληρώνετε κάτι για την όλη διαδικασία στο ΝΝΑ; 

Καλημερα και ευχαριστω πολυ. οχι δεν μου ζητησαν τιποτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Καλημερα και ευχαριστω πολυ. οχι δεν μου ζητησαν τιποτα 

 

στις πριν 25 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Καλημερα και ευχαριστω πολυ. οχι δεν μου ζητησαν τιποτα 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ούτε εμένα μου ζήτησαν κάτι αλλά δεν ξέρω τι παίζει και με τα φακελάκια...λέτε να τα παιρνουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ούτε εμένα μου ζήτησαν κάτι αλλά δεν ξέρω τι παίζει και με τα φακελάκια...λέτε να τα παιρνουν;

πιστευω θα μας ειχαν ζητησει ηδη αν επαιρναν

σε ποιον γιατρο πηγαινεις και σε τι φαση εισαι?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η agapi82 είπε:

πιστευω θα μας ειχαν ζητησει ηδη αν επαιρναν

σε τι φαση εισαι?

 

Έχω ξεκινήσει διέγερση της 4ης προσπάθειας...Εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ριρίκα είπε:

Έχω ξεκινήσει διέγερση της 4ης προσπάθειας...Εσύ;

περιμενω περιοδο τελη οκτωβριου για να ξεκινησω τις ενεσεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

περιμενω περιοδο τελη οκτωβριου για να ξεκινησω τις ενεσεις

Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/10/2019 at 11:35 ΠΜ, ο/η Ριρίκα είπε:

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Ούτε εμένα μου ζήτησαν κάτι αλλά δεν ξέρω τι παίζει και με τα φακελάκια...λέτε να τα παιρνουν;

Καλησπέρα! Ούτε εγώ έχω πληρώσει κάτι αλλά είχα αυτήν την απορία μήπως πρέπει να δώσουμε κάτι στο γιατρό... Τι γνώμη έχετε? 

Πολύ καλή επιτυχία και σε εσένα πολλά ώριμα και αφράτα αυγουλάκια και πολυάριθμες γονιμοποιησεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Καλησπέρα! Ούτε εγώ έχω πληρώσει κάτι αλλά είχα αυτήν την απορία μήπως πρέπει να δώσουμε κάτι στο γιατρό... Τι γνώμη έχετε? 

Πολύ καλή επιτυχία και σε εσένα πολλά ώριμα και αφράτα αυγουλάκια και πολυάριθμες γονιμοποιησεις!!

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου...Καλή επιτυχία και σε σένα! Σε τι φαση βρίσκεσαι; 

Η γνώμη μου προσωπικά είναι ότι δεν πρέπει να δώσουμε εφόσον είμαστε σε δημόσιο νοσοκομείο, γιατί ακόμη και να μην χρηματίζονται, εμείς οι ίδιοι δίνοντας τους χρήματα τους βάζουμε στη διαδικασία να υπολογίζουν στα φακελακια και φτανουν καποια στιγμή στο σημείο να τους κακοφαίνεται όταν καποιος δεν τους δίνει! Απλά ρωτάω να δω τι παίζεται γενικότερα με το θέμα αυτό για να ξέρω πώς να πράξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα!!! Εγώ πριν ένα μήνα έκανα ωοληψια στο ΝνΑ και τώρα περιμένω να δω πότε θα καταφέρω να κάνω έμβρυομεταφορα..εγώ δεν πλήρωσα τίποτα και ούτε υπονόησε κάποιος κάτι τέτοιο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια! @Ριρίκα @Sofia35 κι εγώ είμαι της ίδιας νοοτροπίας και δεν ήξερα αν ισχύει κάτι διαφορετικό. 

Πριν μια εβδομάδα εκανα κι εγώ την ωοληψια μου και περιμένω να αδιαθέτησω για να δούμε αν και πότε θα κάνουμε εμβρυομεταφορα. Σοφία, ποτε υπολογίζεις εσύ ότι θα κάνεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα μου καλή επιτυχία!!!

Δεν ξέρω σε λίγο θα πάρω τηλ τον γιατρό να μου πει και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα!!!!!! Εμένα οι ορμόνες βαρεσαν κόκκινο..οποτε ελπίζω να ακούσω καλά νεα....Ούτε εσύ έκανες έμβρυομεταφορα στον μήνα της ωοληψιας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 εμένα αμέσως μετά την ωοληψια μου είπε ότι έχω υγρό στην κοιλιά οπότε δεν γινόταν να μεταφέρουμε τώρα. Μόλις αδιαθέτησω θα κάνω Ε2 και προγεστερόνη και αν έχουν πέσει θα πάρω σικλακουρ και αν είναι καλό το ενδομήτριο θα μεταφέρουμε... Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι εχω φτασει ως εδώ! 

Γενικά λένε ότι είναι καλύτερα να ξεκουράζεται ο οργανισμος και να καθορίζεις σωστά τη μέρα της μεταφοράς οπότε δεν στενοχωρεθηκα πολυ που καθυστερούμε αρκεί να είναι μόνο αυτός ο ένας μήνας! 

Σου είπε ορμόνες να δεις δεύτερη μέρα? Ποτέ αδιαθετεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

@Sofia35 εμένα αμέσως μετά την ωοληψια μου είπε ότι έχω υγρό στην κοιλιά οπότε δεν γινόταν να μεταφέρουμε τώρα. Μόλις αδιαθέτησω θα κάνω Ε2 και προγεστερόνη και αν έχουν πέσει θα πάρω σικλακουρ και αν είναι καλό το ενδομήτριο θα μεταφέρουμε... Ακόμα δεν μπορώ να πιστέψω ότι εχω φτασει ως εδώ! 

Γενικά λένε ότι είναι καλύτερα να ξεκουράζεται ο οργανισμος και να καθορίζεις σωστά τη μέρα της μεταφοράς οπότε δεν στενοχωρεθηκα πολυ που καθυστερούμε αρκεί να είναι μόνο αυτός ο ένας μήνας! 

Σου είπε ορμόνες να δεις δεύτερη μέρα? Ποτέ αδιαθετεις?

@Σελίνα @Sofia35 Καλή επιτυχία σας εύχομαι κορίτσια μου και μην αγχώνεστε για την καθυστέρηση της εμβρυομεταφοράς...ας γίνει στην καταλληλότερη στιγμή για να είναι και πιο σίγουρη η επιτυχία!!! Όλα θα πάνε καλά!!!☺????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα αδιαθετησα έκανα ορμόνες και ήταν πάλι χάλια...μου είπε να επαναλάβω χθες και τελικά επανήλθαν!!!!!! Οπότε ξεκινάω για 15 μέρες cyclacur και ελπίζω να πάνε όλα οκ....

Υγρό στην κοιλιά πως προέκυψε;από τις ενέσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2019 at 8:48 ΜΜ, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα αδιαθετησα έκανα ορμόνες και ήταν πάλι χάλια...μου είπε να επαναλάβω χθες και τελικά επανήλθαν!!!!!! Οπότε ξεκινάω για 15 μέρες cyclacur και ελπίζω να πάνε όλα οκ....

Υγρό στην κοιλιά πως προέκυψε;από τις ενέσεις;

Συγνώμη για την καθυστέρηση αλλά είμαστε εν μέσω μετακόμισης και δεν έχω ίντερνετ ούτε χρόνο :)

υγρο στην κοιλιά μου είπε ότι συμβαίνει σε κοπέλες που έχουν πολλά ωοθηλακια αλλά εγώ είχα 7, ευχαριστημένη μεν αλλά ακούω από κοπέλες με 15 και 20 και δεν τα θεωρούσα πολλά. 

Αδιαθετησα σήμερα και θα περιμένω τη Δευτέρα για τις εξετάσεις, 3η μέρα. Ποια μέρα ξεκινάμε σικλακουρ κανονικά και περίπου ποια μερα γίνεται η εμβρυομεταφορα με βλαστοκύστες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα μου καλησπέρα!!! Σημασία έχει πόσα θα γονιμοποιηθούν και σε τελική ένα καλό ωάριο χρειαζόμαστε...εγώ έκανα ορμόνες μετά από τρεις μέρες ξαναέκανα και ξεκίνησα ,cyclakur για 15 μέρες,μετά ξανά ορμόνες, υπέρηχο και βλέπουμε... δεν ξέρω αν ίσχυει για όλες το ίδιο...πάντως μόλις βγουν οι ορμόνες και είναι καλές ξεκινάς αμέσως τα χάπια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...