Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Θα το καταλάβεις νομίζω όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις νούμερο,εγώ από εχθές πήγα στο 3 γιατι το 2 του έσφιγγε πάρα πολύ τα μπουτακια του είναι λίγο μεγάλη επάνω αλλά την διπλωνω και είναι μια χαρά 

Θα δοκιμάσω να πάρω Νο2 να δω πως είναι. Πάντως το 1 δεν βλέπω να τον στενεύει πάρα πολύ.

Τελειώσαμε από το γιατρό. Είμαστε γεροί Κ δυνατοί. Φτάσαμε 5,5 κιλά. Κάναμε κ τα εμβόλια. Γκανιασε στο κλάμα το παιδάκι μου. Πρώτη φορά ειδα να τρέχουν δάκρυα από τα ματάκια του.

Όσες κάνατε το πρώτο εμβόλιο δώσατε αντιπυρετικό μέρα στο μωρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Θα δοκιμάσω να πάρω Νο2 να δω πως είναι. Πάντως το 1 δεν βλέπω να τον στενεύει πάρα πολύ.

Τελειώσαμε από το γιατρό. Είμαστε γεροί Κ δυνατοί. Φτάσαμε 5,5 κιλά. Κάναμε κ τα εμβόλια. Γκανιασε στο κλάμα το παιδάκι μου. Πρώτη φορά ειδα να τρέχουν δάκρυα από τα ματάκια του.

Όσες κάνατε το πρώτο εμβόλιο δώσατε αντιπυρετικό μέρα στο μωρό?

5,5 κιλα και σας κανει το 1 μπραβο εμεις βαζαμε 2 απο τα 3,5 και μετα βεβαια παιζει ρολο και η μάρκα.Όχι ο δικός μου δεν έκανε πυρετό μετά το εμβόλιο για να χρειαστεί να πάρει αντιπυρετικό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Θα δοκιμάσω να πάρω Νο2 να δω πως είναι. Πάντως το 1 δεν βλέπω να τον στενεύει πάρα πολύ.

Τελειώσαμε από το γιατρό. Είμαστε γεροί Κ δυνατοί. Φτάσαμε 5,5 κιλά. Κάναμε κ τα εμβόλια. Γκανιασε στο κλάμα το παιδάκι μου. Πρώτη φορά ειδα να τρέχουν δάκρυα από τα ματάκια του.

Όσες κάνατε το πρώτο εμβόλιο δώσατε αντιπυρετικό μέρα στο μωρό?

Εχθές έκανε η δικιά μου, δεν ανέβασε πυρετό, οπότε δεν εδωσα.Της κόπηκε λίγο η όρεξη,αλλά λίγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις απο εχθες μπηκαμε στη φαση να καταφέρουμε να κοιμάται 8ωρο το βράδυ και να τρώει όταν κλαίει και όχι ανά 4 ώρες. Αποτέλεσμα της πρώτης μέρας....κοιμήθηκε από τις 9.30 μέχρι τις 3 και μετά το μάτι γαρίδα! Χαχαχαχαχα κι εγώ κομμάτια....

Σήμερα θα προσπαθήσω  να δώσω το τελευταίο βραδινό κατά τις 10 παρά μπας και ξυπνήσει λίγο πιο αργά....ουφ! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Evoula4 είπε:

Εμεις απο εχθες μπηκαμε στη φαση να καταφέρουμε να κοιμάται 8ωρο το βράδυ και να τρώει όταν κλαίει και όχι ανά 4 ώρες. Αποτέλεσμα της πρώτης μέρας....κοιμήθηκε από τις 9.30 μέχρι τις 3 και μετά το μάτι γαρίδα! Χαχαχαχαχα κι εγώ κομμάτια....

Σήμερα θα προσπαθήσω  να δώσω το τελευταίο βραδινό κατά τις 10 παρά μπας και ξυπνήσει λίγο πιο αργά....ουφ! Αγωνιστικούς χαιρετισμούς! ???

Εντάξει για πρώτη μέρα τα πήγε καλά θα σου πω από την εμπειρία μου ότι μπορεί  να το δώσεις στης 10 και πάλι να σου σηκωθεί στης 3,εγώ ακόμη δεν μπόρεσα να στρώσω Πρόγραμμα παράδειγμα εχθές μου κοιμηθηκε 10 ξύπνησε στη 1 να φάει και μετά ξανα στης 7 προχθές κ8ιμηθηκε 10 και ξύπνησε 4 για να φάει ότι να ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Θα δοκιμάσω να πάρω Νο2 να δω πως είναι. Πάντως το 1 δεν βλέπω να τον στενεύει πάρα πολύ.

Τελειώσαμε από το γιατρό. Είμαστε γεροί Κ δυνατοί. Φτάσαμε 5,5 κιλά. Κάναμε κ τα εμβόλια. Γκανιασε στο κλάμα το παιδάκι μου. Πρώτη φορά ειδα να τρέχουν δάκρυα από τα ματάκια του.

Όσες κάνατε το πρώτο εμβόλιο δώσατε αντιπυρετικό μέρα στο μωρό?

Εμείς φοράμε το νούμερο δύο πολύ καιρό τώρα! Και τώρα είμαστε στα 5.5 κιλά! Βέβαια έχουμε και κοιλαρα! ?

Πόνεσε ο μικρούλης μωρέ, εμείς τέλος του μήνα έχουμε το εμβόλιο, να δούμε πως θα τα πάει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evoula4 @vivika10 Στο θέμα του ύπνου το βράδυ είμαι τυχερή τουλάχιστον. Κοιμάται τουλάχιστον 7 ώρες. Το ρεκόρ μας είναι 10ωρο!!! 

@MissMary Ρε μήπως κάνω κάποιο λάθος με τις πάνες?? ?? Καλή δύναμη με τα εμβόλια!! Λογικά πονάνε τα κακομοιρακια για να κάνουν έτσι.

Επίσης σήμερα μου έκανε κακα σαν μπάλα από πλαστελίνη ήταν. Κ ζοριζοταν αρκετά. Σας έχει τύχει?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

@Evoula4 @vivika10 Στο θέμα του ύπνου το βράδυ είμαι τυχερή τουλάχιστον. Κοιμάται τουλάχιστον 7 ώρες. Το ρεκόρ μας είναι 10ωρο!!! 

@MissMary Ρε μήπως κάνω κάποιο λάθος με τις πάνες?? ?? Καλή δύναμη με τα εμβόλια!! Λογικά πονάνε τα κακομοιρακια για να κάνουν έτσι.

Επίσης σήμερα μου έκανε κακα σαν μπάλα από πλαστελίνη ήταν. Κ ζοριζοταν αρκετά. Σας έχει τύχει?? 

Καλησπέρα!οι πάνες δε του κάνουν σημαδακι?όταν την κλείνει αν βάλεις το δάχτυλο στην κοιλίτσα τον σφίγγει?και εγώ από τα 4 κιλά πήγα στο νούμερο 2  ( Pampers )αν και μας επαιρνε για καμία βδομάδα ακόμα το 1!Όσο για τα κακα νομίζω ότι είναι σημάδι δυσκοιλιότητας...Έτσι μας είχε πει ο παιδίατρος τουλάχιστον....καλυτερα να μιλήσεις με τον δικό σου να δεις τι θα σου πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

@Evoula4 @vivika10 Στο θέμα του ύπνου το βράδυ είμαι τυχερή τουλάχιστον. Κοιμάται τουλάχιστον 7 ώρες. Το ρεκόρ μας είναι 10ωρο!!! 

@MissMary Ρε μήπως κάνω κάποιο λάθος με τις πάνες?? ?? Καλή δύναμη με τα εμβόλια!! Λογικά πονάνε τα κακομοιρακια για να κάνουν έτσι.

Επίσης σήμερα μου έκανε κακα σαν μπάλα από πλαστελίνη ήταν. Κ ζοριζοταν αρκετά. Σας έχει τύχει?? 

Έχει να κάνει με τη δυσκοιλιότητα ρωτα τον doctor.                                        @stasa199Και εγώ τα pampers χρησιμοποιώ και στα κιλά που αναφέρεις και εγω είχα πάει ήδη στο νούμερο 2 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπέρα!οι πάνες δε του κάνουν σημαδακι?όταν την κλείνει αν βάλεις το δάχτυλο στην κοιλίτσα τον σφίγγει?και εγώ από τα 4 κιλά πήγα στο νούμερο 2  ( Pampers )αν και μας επαιρνε για καμία βδομάδα ακόμα το 1!Όσο για τα κακα νομίζω ότι είναι σημάδι δυσκοιλιότητας...Έτσι μας είχε πει ο παιδίατρος τουλάχιστον....καλυτερα να μιλήσεις με τον δικό σου να δεις τι θα σου πει!

Δεν βλέπω να τον ζοριζει στην κοιλιά. Θα πάρω κ το Νο2 για να δω τι διαφορά έχουν. Δυσκοιλιότητα Ε?? Μπορεί να είναι επειδή δεν τρώει τόσο πολύ από το στήθος μου πλέον Κ του δίνω ξένο. Δεν έχω πολύ γάλα πλέον ρε γαμωτο. ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν βλέπω να τον ζοριζει στην κοιλιά. Θα πάρω κ το Νο2 για να δω τι διαφορά έχουν. Δυσκοιλιότητα Ε?? Μπορεί να είναι επειδή δεν τρώει τόσο πολύ από το στήθος μου πλέον Κ του δίνω ξένο. Δεν έχω πολύ γάλα πλέον ρε γαμωτο. ?

Εγώ σου ανέφερα δυσκοιλιότητα Γιατί ο δικός μου κάνει κακα κάθε δυο με τρεις ημέρες και ανησυχούσα για δυσκοιλιότητα αλλά η παιδίατρος μου είπε από τη στιγμή που τα κακα είναι μαλακά δεν έχει θέμα αν είναι σκληρά είναι δυσκοιλιότητα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby σίγουρα είναι λόγω του ξένου, μην αγχώνεσαι. Κι εμένα έτσι έπαθε όταν άρχισα το ξένο. Τα κακά της είναι 1 φορά στις 2 μέρες. Αλλά πολλά κακά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby μηπως αν τον βάζεις πιο συχνά στο στήθος σου αυξηθεί η παραγωγή??δεν ξέρω πώς το κάνεις αλλά αν δοκιμάσεις σε κάθε γεύμα πρώτα στήθος μήπως τον βοηθήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς στα 4,5 κιλά φοράμε το 2 από babylino. Δεν μας βλέπω για πολύ καιρό ακόμα στο 2, το 3 μας κλείνει το μάτι ? Σήμερα κορίτσια σχεδόν όλη μέρα κοιμάται, πρώτη φορά στα χρονικά! Το βράδυ θα πάμε Βέρτη μάλλον ??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@LondonBaby μηπως αν τον βάζεις πιο συχνά στο στήθος σου αυξηθεί η παραγωγή??δεν ξέρω πώς το κάνεις αλλά αν δοκιμάσεις σε κάθε γεύμα πρώτα στήθος μήπως τον βοηθήσει...

Τον πάω εναλλάξ. Ένα γεύμα στήθος (και του δινω κ τα δυο γιατι το ενα βυζι δεν φτουραει) ένα γεύμα ξένο για να προλαβαίνει να γεμίσει λίγο το στήθος μου. Δεν ξέρω εάν το κάνω καλά. Το καλό είναι οτι όπως κ να έχει τρώει κ παίρνει βαρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η LondonBaby είπε:

Δεν βλέπω να τον ζοριζει στην κοιλιά. Θα πάρω κ το Νο2 για να δω τι διαφορά έχουν. Δυσκοιλιότητα Ε?? Μπορεί να είναι επειδή δεν τρώει τόσο πολύ από το στήθος μου πλέον Κ του δίνω ξένο. Δεν έχω πολύ γάλα πλέον ρε γαμωτο. ?

Αγάπη μου συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά πως το ξέρεις οτι δεν έχεις πολύ γάλα; αυτή είναι η παγίδα που πέφτουν όλες οι μαμάδες. Έτσι νομίζουν και ξεκινάνε το συμπλήρωμα. Η παραγωγή μειώνεται με το ξένο και αυξάνεται με τον θηλασμο (8 με 10 αποκλειστικους θηλασμόυς την ημέρα) . Υπάρχουν βέβαια και άλλοι τρόποι να αυξήσεις την παραγωγή σου αλλά καλύτερα αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις με αποκλειστικό θηλασμό, να απευθυνθείς σε μια σύμβουλο. Δεν ξέρω τι ισχύει για τα μπέμπακια που παίρνουν συμπλήρωμα αλλά τα θηλαζοντα βρεφακια μπορει να κάνουν και 6 με 8 μέρες να κάνουν κακα. Το θέμα είναι να βρεχουν 6 με 8 πάνες με τσισα. Αυτό δείχνει ότι τρώνε κανονικά. Δε σου έβρεχε πάνες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Τον πάω εναλλάξ. Ένα γεύμα στήθος (και του δινω κ τα δυο γιατι το ενα βυζι δεν φτουραει) ένα γεύμα ξένο για να προλαβαίνει να γεμίσει λίγο το στήθος μου. Δεν ξέρω εάν το κάνω καλά. Το καλό είναι οτι όπως κ να έχει τρώει κ παίρνει βαρος.

 Η παραγωγή στο στήθος είναι συνεχής. By the end of the day που λέτε εκεί στα μέρη σου ??, το θέμα είναι αυτό που λες πολύ σωστά. Να παίρνει βάρος το μωράκι! ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η MariannakiM είπε:

Αγάπη μου συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά πως το ξέρεις οτι δεν έχεις πολύ γάλα; αυτή είναι η παγίδα που πέφτουν όλες οι μαμάδες. Έτσι νομίζουν και ξεκινάνε το συμπλήρωμα. Η παραγωγή μειώνεται με το ξένο και αυξάνεται με τον θηλασμο (8 με 10 αποκλειστικους θηλασμόυς την ημέρα) . Υπάρχουν βέβαια και άλλοι τρόποι να αυξήσεις την παραγωγή σου αλλά καλύτερα αν σε ενδιαφέρει να συνεχίσεις με αποκλειστικό θηλασμό, να απευθυνθείς σε μια σύμβουλο. Δεν ξέρω τι ισχύει για τα μπέμπακια που παίρνουν συμπλήρωμα αλλά τα θηλαζοντα βρεφακια μπορει να κάνουν και 6 με 8 μέρες να κάνουν κακα. Το θέμα είναι να βρεχουν 6 με 8 πάνες με τσισα. Αυτό δείχνει ότι τρώνε κανονικά. Δε σου έβρεχε πάνες; 

Καλά κάνεις κ επεμβαίνεις κορίτσι μου. Γι αυτό είμαστε εδώ για να αλληλοβοηθιομαστε. Το στήθος μου δεν πρηζεται όπως πρηζοταν.  Κ με βόλεψε το ξένο όταν ήταν εδώ η πεθερά μου κ τον κρατούσε κάποιες ώρες για να κάνω εξωτερικές δουλειές. Το θήλαστρο δεν με βόλεψε ποτέ. Δεν κατάφερα πότε να βγάλω αρκετή ποσότητα. Δεν είχα την υπομονή κ δεν με βόλευαν οι ώρες. Γιατί στα κενά που είχα ήθελα να κάνω χίλιες δουλειές. Μπορεί να ήταν λάθος μου, αλλά κακα τα ψέματα με βόλεψε. Επίσης κ για τις βόλτες μας έξω. Όσο για τις πάνες μια χαρά ήταν από τσισακια!! ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby ποσο ειναι το μωρακι σου?γάλα παράγεις όσο είναι το μωράκι στο στήθος...βέβαια αν σε έχει βολέψει Οπ ως το έχεις κάνει μια χαρά είσαι!μπορείς οπότε είσαι σπίτι και μπορείς να το βάζεις πρώτα στήθος και μετά να δίνεις συμπλήρωμα!Η κάθε μανούλα βλέπει τι την βολεύει και πράττει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@LondonBaby ποσο ειναι το μωρακι σου?γάλα παράγεις όσο είναι το μωράκι στο στήθος...βέβαια αν σε έχει βολέψει Οπ ως το έχεις κάνει μια χαρά είσαι!μπορείς οπότε είσαι σπίτι και μπορείς να το βάζεις πρώτα στήθος και μετά να δίνεις συμπλήρωμα!Η κάθε μανούλα βλέπει τι την βολεύει και πράττει.

Είμαστε σχεδόν 10 εβδομάδων. Το στήθος γεμίζει μετά από ώρες. Γι αυτό δεν τον θηλάζω αποκλειστικά πλέον. Στην αρχή είχα πάρα πολύ. Σε σημείο που πνιγόταν από την ροή ή ξυπνούσα το πρωί κ ήταν μούσκεμα τα σεντόνια. Μέχρι που σταμάτησε όλο αυτό κ τώρα κανει ωρες να γεμισει. Σιγουρα φταίει που του έδωσα το ξένο. Άλλα όπως προείπα με βόλεψε κ δεν αγχωνομουν. 

Δυστυχώς ο μικρούλης μου ανέβασε πυρετό με το εμβόλιο. 37,8 ?? Γκρινιάζει αρκετά κ είναι ζαβλακωμενος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Είμαστε σχεδόν 10 εβδομάδων. Το στήθος γεμίζει μετά από ώρες. Γι αυτό δεν τον θηλάζω αποκλειστικά πλέον. Στην αρχή είχα πάρα πολύ. Σε σημείο που πνιγόταν από την ροή ή ξυπνούσα το πρωί κ ήταν μούσκεμα τα σεντόνια. Μέχρι που σταμάτησε όλο αυτό κ τώρα κανει ωρες να γεμισει. Σιγουρα φταίει που του έδωσα το ξένο. Άλλα όπως προείπα με βόλεψε κ δεν αγχωνομουν. 

Δυστυχώς ο μικρούλης μου ανέβασε πυρετό με το εμβόλιο. 37,8 ?? Γκρινιάζει αρκετά κ είναι ζαβλακωμενος. 

Ποιο εμβόλιο κάνατε; Εμείς στην Ελλάδα κάνουμε πρώτα το Infrarix

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ποιο εμβόλιο κάνατε; Εμείς στην Ελλάδα κάνουμε πρώτα το Infrarix

  • 6-in-1 vaccine (Ηπατίτιδα Β, Τετανο, Διφθεριτιδα, Αιμοφιλου γρίπης τύπου Β, Πολιομυελίτιδα, Κοκκυτη)
  • PCV (pneumococcal) vaccine
  • RV (rotavirus) vaccine
  • MenB vaccine

Αυτά κάναμε. Δεν ξέρω στην Ελλάδα τι περιλαμβάνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Ποιο εμβόλιο κάνατε; Εμείς στην Ελλάδα κάνουμε πρώτα το Infrarix

Το κοίταξα κ το infrarix είναι το 6 in 1 που κάνουν εδώ. Απλά κάνουν αλλά 3 επιπλέον εδώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@LondonBaby παρακολούθησε τον και μιλά με τον παιδίατρο!εμάς μας είχε πει από 38 και πάνω δίνουμε Ντεπόν...Στο πρώτο δε μου έκανε στο δεύτερο φτάσαμε και εμείς μέχρι 37.8 και συνεχισε κ την άλλη μέρα μέχρι το μεσημερι!καλα αυτο το πραγμα με το στηθος να τρεχει ειναι θεμα!εχω 2 βδομάδες που δε φοραω επιθέματα Και λερωνομαι!Όταν βγω έξω φυσικά φοράω!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...