Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 59 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Κορίτσια συγγώμη για το είδος της ερώτησης αλλά όσες παίρνετε σίδηρο βγάζετε μαυρα κοπρανα; Ξεκινησα Σιδηρο εδω και 2-3 μερες και  ειδα σημερα το σκουρο χρωμα και τρομαξα?

Χαχαχα!! Εννοείται!! Μαύρα μαύρα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Κορίτσια συγγώμη για το είδος της ερώτησης αλλά όσες παίρνετε σίδηρο βγάζετε μαυρα κοπρανα; Ξεκινησα Σιδηρο εδω και 2-3 μερες και  ειδα σημερα το σκουρο χρωμα και τρομαξα?

Ναι ναι ετσι ειναι και θα ειναι για οσο παιρνουμε σιδηρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Angelmammy είπε:

Χαχαχα!! Εννοείται!! Μαύρα μαύρα!! 

Aααα πες ετσιιιιι!!! χαχα!

Τωρα που περασαν κι αλλες μερες αρχισες να νιωθεις καποια πιο σιγουρη κινηση απ το μωρακι σου; Ρωταω εσενα γιατι εισαι η πιο προχωρημενη...να δουμε και οι υπολοιπες ποτε θα αρχισουμε να νιωθουμε κατι ετσι πιο σιγουρο. Προς το παρον κατι ελαφρια πεταρισματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Aααα πες ετσιιιιι!!! χαχα!

Τωρα που περασαν κι αλλες μερες αρχισες να νιωθεις καποια πιο σιγουρη κινηση απ το μωρακι σου; Ρωταω εσενα γιατι εισαι η πιο προχωρημενη...να δουμε και οι υπολοιπες ποτε θα αρχισουμε να νιωθουμε κατι ετσι πιο σιγουρο. Προς το παρον κατι ελαφρια πεταρισματα

Όχι ακόμα... Νιώθω που και που όταν είμαι χαλαρή κάτι στην κοιλιά μου αλλά δεν είναι κλωτσιές κανονικές και τέτοια. Νιώθω κίνηση αλλά είναι για ελάχιστο χρονικό διάστημα και μετά τίποτα. Κάποιες φορές προκαλώ κιόλας το μωράκι μου κουνώντας την κοιλιά μου. Και όντως μετά από λίγο (όχι αμέσως) νιώθω κάτι σα να αντιδράει. 

Κοίτα, εγώ μπήκα στην 20η εβδομάδα. Που θα πάει;;; Δε θα ξεκινήσει να κλωτσάει κανονικά σε λίγο;;; Ανυπομονώ πάντως. Εσύ νιώθεις πεταρισματα ε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Όχι ακόμα... Νιώθω που και που όταν είμαι χαλαρή κάτι στην κοιλιά μου αλλά δεν είναι κλωτσιές κανονικές και τέτοια. Νιώθω κίνηση αλλά είναι για ελάχιστο χρονικό διάστημα και μετά τίποτα. Κάποιες φορές προκαλώ κιόλας το μωράκι μου κουνώντας την κοιλιά μου. Και όντως μετά από λίγο (όχι αμέσως) νιώθω κάτι σα να αντιδράει. 

Κοίτα, εγώ μπήκα στην 20η εβδομάδα. Που θα πάει;;; Δε θα ξεκινήσει να κλωτσάει κανονικά σε λίγο;;; Ανυπομονώ πάντως. Εσύ νιώθεις πεταρισματα ε;;; 

Ναι με ρωτησε ο γιατρος αν νιωθω κατι. Του ειπα τι ακριβως νιωθω και σε ποιο σημειο το νιωθω και μου ειπε οτι ειναι το μωρο. Κατι σαν φτερουγισμα, πεταρισμα για πολυ λιγο και τελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η vayaki είπε:

Ναι με ρωτησε ο γιατρος αν νιωθω κατι. Του ειπα τι ακριβως νιωθω και σε ποιο σημειο το νιωθω και μου ειπε οτι ειναι το μωρο. Κατι σαν φτερουγισμα, πεταρισμα για πολυ λιγο και τελος

Ναι, είναι για πολύ λίγο. Νομίζω έχουμε καιρό ακόμα να το νιώθουμε ώρα και να βλεπουμε κιόλας την κοιλιά μας να κινείται... :-)

Πάντως, όταν νιώσω κανονική κλωτσιά, θα σας ενημερώσω άμεσα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι, είναι για πολύ λίγο. Νομίζω έχουμε καιρό ακόμα να το νιώθουμε ώρα και να βλεπουμε κιόλας την κοιλιά μας να κινείται... :-)

Πάντως, όταν νιώσω κανονική κλωτσιά, θα σας ενημερώσω άμεσα. 

ναι ναι να μας πεις!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ 19η εβδομάδα...όταν ξαπλώνω μόνο νιώθω χαμηλά κάτι άλλα είναι στιγμιαίο...! Ακόμα νομίζω δε μπορώ να το ξεχωρίσω! Αύριο έχω γιατρό ανυπομονώ να δω ότι όλα είναι οκ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Κορίτσια εγώ 19η εβδομάδα...όταν ξαπλώνω μόνο νιώθω χαμηλά κάτι άλλα είναι στιγμιαίο...! Ακόμα νομίζω δε μπορώ να το ξεχωρίσω! Αύριο έχω γιατρό ανυπομονώ να δω ότι όλα είναι οκ!

Όλα καλά θα πάνε!! Με το καλό να δεις το μωράκι σου. Λογικά αυτό που νιώθεις είναι το μωρό σου. Απλά είναι μικρούλια ακόμα και γι'αυτό δεν τα νιώθουμε καλά καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πήγα γιατρό χθες!! Όλα καλά, φυσιολογικά!!Έχει μεγαλώσει πολύ!! 19 βδομάδες και είναι 300γρ! Τώρα αναμονή για τη β επιπέδου 08/01!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Κορίτσια πήγα γιατρό χθες!! Όλα καλά, φυσιολογικά!!Έχει μεγαλώσει πολύ!! 19 βδομάδες και είναι 300γρ! Τώρα αναμονή για τη β επιπέδου 08/01!

Μπράβο!! Μαζί έχουμε β' επιπέδου. Και 09/01 θα με δει ο γιατρός. Άντε να ηρεμήσουμε και μ' αυτό. Εμένα στις 19 εβδομάδες (18 +1) ήταν 230γρ το μικρό μου. Μεγαλώνουν συνέχεια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κορίτσια! ειχα μερες να μπω γιατι δεν ημουν πολυ καλα!εγω την τεταρτη θα παω στο γιατρο και ανυπομονώ! ειμαι 16 και 4 και πριν 2 μερες αφου ειχα ξαπλωσει μετα απο λιγο ενιωσα κατι σαν μπουρμπουληθρα στην κοιλια μου κατω απο τον αφαλο και το ειπα στον αντρα μου και μου λεει μπααα δεν νομιζω....δεν ξερω τι ηταν παντως ηταν περιεργο!!!και ομορφο!!!!!ηθελα να σας ρωτήσω ρε κορίτσια τι αιματοκριτη εχετε;;;;και κάνετε εξέταση και για την φεριτινη στις αιματος γιατι εμενα δεν μου εχει γραψει οπως και για την βιταμίνη D..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια. Εγώ έχει 3 4 μερες τ νιώθω κανονικα τ μωράκι μου. Νιώθω δηλαδή χτυπηματακια από μέσα. Όχι συνέχεια εννοείται άλλα αρκετά μέσα στη μέρα. Σήμερα μπήκα 20η βδομάδα. Σε λίγο καιρό θα τ νιώθετε όλες τ μωρο σας. Ακόμη κ όταν βαζετε τ χέρι πάνω. Δηλαδή θα μπορεί κ ο μπαμπάς να τ νιώσει αν βάλει τ χέρι πάνω στην κοιλίτσα σας.

@stasa199 αιματοκρίτη είχα 35 όταν έμεινα έγκυος π έκανα τις πρώτες εξετάσεις άλλα έχω τ στίγμα. Από τότε δ ξανά έκανά, τώρα θα κάνω μετά τη β επιπέδου. Στο επόμενο ραντεβού με τ γιατρό δηλ θα μ τις γράψει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και επειδή είδα πως η @Angelmammy τ έθιξε αε αλλο θέμα από κιλά πως πάτε;; 

Εγώ μπήκα 20η βδομάδα με συν 3 κιλά. Αλλά τις τελευταίες μερες θέλω να τρώω ακατάπαυστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

καλησπερα κορίτσια! ειχα μερες να μπω γιατι δεν ημουν πολυ καλα!εγω την τεταρτη θα παω στο γιατρο και ανυπομονώ! ειμαι 16 και 4 και πριν 2 μερες αφου ειχα ξαπλωσει μετα απο λιγο ενιωσα κατι σαν μπουρμπουληθρα στην κοιλια μου κατω απο τον αφαλο και το ειπα στον αντρα μου και μου λεει μπααα δεν νομιζω....δεν ξερω τι ηταν παντως ηταν περιεργο!!!και ομορφο!!!!!ηθελα να σας ρωτήσω ρε κορίτσια τι αιματοκριτη εχετε;;;;και κάνετε εξέταση και για την φεριτινη στις αιματος γιατι εμενα δεν μου εχει γραψει οπως και για την βιταμίνη D..

Αχ θιγεις ενα θεμα που με καιει 2 μερες τωρα. Πηρα εξετασεις κι εχω αιματοκριτη 33,6. Ειχαμε ξεκινησει σιδηρο 3 μερες περιπου πριν κανω την εξεταση. Τι να πω ελπιζω να ανεβει τωρα και με τον σιδηρο. Θα βοηθησω κι εγω με τη διατροφη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

Αχ θιγεις ενα θεμα που με καιει 2 μερες τωρα. Πηρα εξετασεις κι εχω αιματοκριτη 33,6. Ειχαμε ξεκινησει σιδηρο 3 μερες περιπου πριν κανω την εξεταση. Τι να πω ελπιζω να ανεβει τωρα και με τον σιδηρο. Θα βοηθησω κι εγω με τη διατροφη

εγω ξεκινησα με 38.4...την προηγούμενη φορα ηταν 35 και τωρα 35.1 βεβαια παιρνω σιδηρο μια φορα τη μερα γιατι εχω τρομερες καουρες και δεν μπορω μολις παω να ξανα πιω γίνομαι χαλια...επισης ειναι λογικο τωρα ειναι χαμηλά τα νούμερα γιατι τραβαει το μωρακι αλλα θα ξανα ανέβει προς το τελος!μην αγχώνεσαι ολα καλα θα πάνε! οσο για το φαγητο δνε βοηθάει ιδιαίτερα γιατι και εγω το προσπάθησα και το συζήτησα με τη φαρμακοποιό μου και μου ειπε οτι πρεπει να τρως πολυ μεγαλη ποσότητα για να βοηθήσει δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Και επειδή είδα πως η @Angelmammy τ έθιξε αε αλλο θέμα από κιλά πως πάτε;; 

Εγώ μπήκα 20η βδομάδα με συν 3 κιλά. Αλλά τις τελευταίες μερες θέλω να τρώω ακατάπαυστα.

μπραβο σου εισαι πολυ καλα!!!!!!!εγω εχω παρει 3 μεχρι στιγμης ελπιζω να παει καλα και να μην ξεφυγω!!γιατι ειχα ηδη καποια περιττά κιλακια!!αχ τι καλα που το νιωθεις ανυπομονώ να ερθει αυτη η ωρα για να ξερω οτι ειναι καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

καλησπερα κορίτσια! ειχα μερες να μπω γιατι δεν ημουν πολυ καλα!εγω την τεταρτη θα παω στο γιατρο και ανυπομονώ! ειμαι 16 και 4 και πριν 2 μερες αφου ειχα ξαπλωσει μετα απο λιγο ενιωσα κατι σαν μπουρμπουληθρα στην κοιλια μου κατω απο τον αφαλο και το ειπα στον αντρα μου και μου λεει μπααα δεν νομιζω....δεν ξερω τι ηταν παντως ηταν περιεργο!!!και ομορφο!!!!!ηθελα να σας ρωτήσω ρε κορίτσια τι αιματοκριτη εχετε;;;;και κάνετε εξέταση και για την φεριτινη στις αιματος γιατι εμενα δεν μου εχει γραψει οπως και για την βιταμίνη D..

Καλησπέρα!! Εγώ ευτυχώς είμαι εδώ και 4-5 μέρες πολύ καλύτερα με τους εμετούς. Δεν έχω κάνει κανένα και ο οργανισμός μου δείχνει να ανταποκρίνεται στο σίδηρο χωρίς να με ενοχλεί πααααρα πολύ. Με ενοχλεί λίγο. Δυστυχώς, έχω αιματοκρίτη 33,1. Γι'αυτό και ο γιατρός μου έδωσε 2 φορές την ημέρα. Λογικά θα έχει ανέβει τώρα. Θα κάνω πάλι εξετάσεις αρχές αρχές Ιανουαρίου. Οπότε θα δούμε με σιγουριά. 

Λογικά είναι το μωράκι σου.... Έτσι έχω νιώσει κι εγώ αρκετές φορές. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Και επειδή είδα πως η @Angelmammy τ έθιξε αε αλλο θέμα από κιλά πως πάτε;; 

Εγώ μπήκα 20η βδομάδα με συν 3 κιλά. Αλλά τις τελευταίες μερες θέλω να τρώω ακατάπαυστα.

Άστα να πάνε άστα. Γενικά είμαι πολύ φυσιολογική στα κιλά μου. Και έχω πάρει κοντά στα 5μιση. (Κι εγώ  20η εβδομάδα είμαι) Σοκ!!! Από πού τα έβαλα που έχω σχετικά πολύ λίγο καιρό που λες ότι τρώω.... Αλλά τις τελευταίες ημέρες κι εγώ τρώω συνέχεια. Πεινάω όχι παραπάνω από το κανονικό αλλά μάλλον μου βγαίνει κάτι με την αφαγια των πρώτων 4 μηνών. Χαχαχα! Και πλέον τρώω. Και επειδή 4-5 μέρες τώρα δεν κάνω εμετούς, νιώθω τέτοια χαρά!!! Αλλά όλα υγιεινά. Αφού άνοιξα και φύλλο πίτας πρώτη φορά στη ζωή μου. Lol!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα κορίτσια μου έβαλε χέρι..19η εβδομάδα έχω πάρει 4 κιλά.. μου είπε ότι αν δε προσέχω μπορεί να παίρνω και 2 κιλά την εβδομάδα.. και είναι κρίμα να δυσκολέψω μια τόσο καλή εγκυμοσύνη...!! οκ πεινάω πολύ η αλήθεια είναι τρώω και ολικής ζυμαρικά και ολικής δημητριακά ...και το βράδυ ελαφρυά ...!!! το μισό κιλό το πήρα μέσα σε μία εβδομάδα...πως μπαίνουν έτσι τα ρημάδια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag καλό είναι να προσέχουμε άλλα μη σε αγχωνουν κ τρέλα ρα κιλά. Στην πρώτη μ εγκυμοσύνη κάπου 20η βδομάδα είχα βάλει γύρω στα 6. Έκλεισα 7ο μήνα με 11 κ στους επόμενους δύο πήρα μόνο 2. Τη μέρα π μπήκα να γεννήσω 38+3 ήμουν στα συν 13 κιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Valfrag καλό είναι να προσέχουμε άλλα μη σε αγχωνουν κ τρέλα ρα κιλά. Στην πρώτη μ εγκυμοσύνη κάπου 20η βδομάδα είχα βάλει γύρω στα 6. Έκλεισα 7ο μήνα με 11 κ στους επόμενους δύο πήρα μόνο 2. Τη μέρα π μπήκα να γεννήσω 38+3 ήμουν στα συν 13 κιλα.

Να σε ρωτήσω κάτι, γεννησες φυσιολογικά ή με καισαρική;;;  Έχω διαβάσει ότι από την 37η εβδομάδα και μετά θεωρείται τελειομηνη η εγκυμοσύνη μας. Απλά αλλού διαβάζω ότι οι πρώτες εγκυμοσύνες συνήθως συμπληρώνουν τις 40 εβδομάδες και μπορεί και να τραβήξει παραπάνω, ενώ αλλού ότι ελάχιστες γυναίκες φτάνουν τις 40 και κάπου εδώ έχω μπερδευτεί..... Εσένα σε έπιασαν πόνοι τοκετού ή το προγραμμάτισε ο γιατρός σου;

Όσον αφορά τα κιλά συμφωνώ. Κι εγώ δε θέλω να πάρω πολλά και για λόγους υγείας και για να επανέλθω γρήγορα στα φυσιολογικά μου αλλά ειλικρινά δε θα τρελαθώ κιόλας!! Οχου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Valfrag είπε:

Εμένα κορίτσια μου έβαλε χέρι..19η εβδομάδα έχω πάρει 4 κιλά.. μου είπε ότι αν δε προσέχω μπορεί να παίρνω και 2 κιλά την εβδομάδα.. και είναι κρίμα να δυσκολέψω μια τόσο καλή εγκυμοσύνη...!! οκ πεινάω πολύ η αλήθεια είναι τρώω και ολικής ζυμαρικά και ολικής δημητριακά ...και το βράδυ ελαφρυά ...!!! το μισό κιλό το πήρα μέσα σε μία εβδομάδα...πως μπαίνουν έτσι τα ρημάδια...

Σκέψου ότι εμένα η πρώτη μου γιατρός μου είχε πει ότι δε θα με αφήσει να πάρω πάνω από 6 κιλά σε όλη μου την εγκυμοσύνη... Χοχοχο! Και ήδη τα φτάνω ώρα με ώρα!! Στο νοσοκομείο που με παρακολουθούν μου είπαν ότι τα 12 κιλά είναι ένας καλός μέσος όρος. Μην άγχεσαι! Πρέπει να προσέχουμε. Ναι! Αλλά εγώ αλήθεια ρε κορίτσια, δεν ξέρω γιατί έχω πάρει τόσα. Δεν τρώω τόσο όσο να δικαιολογούνται. Αλλά δε θα σκάσω κιόλας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...