Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα κορίτσια!! Χαμούλης πάλι δε σας προλαβαίνω. Καλά κάνετε μωρέ, γράφουμε τώρα που μπορούμε γιατί αργότερα θα τρέχουμε η κάθε μία με τη σειρά της. ?? 

Πήγαμε στο ραντεβού μας κι εμείς που λέτε την Πέμπτη και φτάσαμε τα 2137!! Όλα φυσιολογικά, γύρισε κιόλας όπως θέλαμε και είναι με το κεφάλι κάτω η μικρή μας. Βέβαια λογικά αν θελήσει να γυρίσει και να μας τα χαλάσει έχει πάλι περιθώριο αλλά ελπίζουμε να μείνει και να βολευτεί στη θέση της. ?? Εγώ τα άκουσα πρώτη φορά απ' τον γιατρό, ενώ πήγαινα μια χαρά μέχρι τώρα με τα κιλά ξαφνικά σ αυτή την επίσκεψη μέσα σε 4 βδομάδες έβαλα 4 κιλά. Και δεν το περίμενα για να πω την αλήθεια, παρόλο που είχα εμετούς κι έχω ακόμα, μάλλον φταίνε οι χαζομάρες που έτρωγα και χάλασε το πράγμα. Και τώρα μέχρι την άλλη φορά στις 18 Απριλίου που έχουμε το ραντεβού μου είπε να μη βάλω κανένα κιλό ή το πολύ ένα!! Μου απαγόρευσε εντελώς το αλάτι, τυριά κλπ και μου είπε κυρίως διατροφή με πρωτεΐνες κρέας, κοτόπουλο και ψάρι. ?? Δύσκολο πράγμα αυτό με το τυρί γιατί τρώω ρε γαμωτο. Τι καλά που τα πήγαινα μέχρι τώρα κι ήμουν στα 6 κιλά, τώρα αμέσως μέσα σ ένα μήνα πήγα στα 10 στο σύνολο. ? Άρχισε να με κατσαδιάζει μόλις φύγαμε απ' το γιατρό εκείνη την ώρα κι ο άντρας μου και με άγχωσε κι αρχίσαμε να μαλώνουμε, τελικά μετά από λίγο κατάλαβε ότι ήταν υπερβολικός και τον τρόμαξε ο γιατρός και μου ζήτησε συγγνώμη. Κατά τ άλλα ρώτησα κι εγώ για τις φορές που πετρώνει η κοιλιά για λίγο και μου είπε η μαία αυτό που είπαν και σε σας, ότι είναι φυσιολογικές προπαρασκευαστικες συσπάσεις και τις θέλουμε αρκεί να μην συνοδεύονται από πόνους περιόδου και αίμα. Τώρα οποιαδήποτε άλλη απορία έχω μου είπε να την σημειώσω και να την πω στα 2 μαθήματα που θα κάνουμε στις 5 και 10 Απριλίου στο ιατρείο με την μαία για τον θηλασμό και τον τοκετό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vivi35 μαζί σου κι εγώ ...κοντεύω τα 20... irened91 βρίσκω ιδιαίτερα υπερβολικό και τον γιατρό και τον άντρα σου...εάν δεν υπάρχει κάποιο ζήτημα που πρέπει να ελέγχεις πχ σάκχαρο πίεση κλπ τα 10 κιλά στο μήνα που είμαστε δεν θεωρώ ότι είναι πολλά...εγώ 10 κιλά είχα πάρει ως τα Χριστούγεννα...εσύ θ έχεις φύγει από την κλινική κ δεν θ σου έχει μείνει γραμμάριο...σχετικά με τον θηλασμό κορίτσια όπως είπε η φίλη μας παραπάνω ισχύει ότι οι περισσότερεε μανουλες συνήθως χάνουν...αλλά προσοχή υπάρχουν κ κάποιες που βάζουν ( κι εγώ έβαλα κ εκεί) βέβαια τα ξενύχτια κ η κούραση τον πρώτο καιρό βοηθάνε στην απώλεια αλλά τα βραδινά τσιμπολογηματα με κατέστρεψαν προσωπικά.. γερά μωράκια προς στιγμήν κ τα κιλά θα φύγουν μην σας απασχολεί...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Χθες ήρθε η μαμα μου και της είχα ζητήσει ντολμαδάκια.....εεεε τι το θελα...μου κάτσανε και έκανα εμετό το βράδυ!έφερε και κάποια ρουχαλάκια που πήρε για το μωρό (χειμωνιάτικα για πιο μεγάλο όχι για τώρα στην αρχή!)και έφερε και κάποια ρουχαλάκια δικά μου και της αδερφής μου!!!!!κάποια τα θυμωμουν και περιμένω να τα πλύνω!!!!

Όσο για τα κιλά μην αγχώνεστε κορίτσια πιστεύω και εγώ όπως είπε η @dimitra2222 Αν δεν υπάρχει λόγος να μην ανησυχούμε τόσο.. Θα τα χάσουμε μετά!Και εμένα μέχρι 15 μου είχε πει ο γιατρός και κάποια στιγμή κάτι είπε για τα κιλά και του απάντησε ο άντρας μου ότι θα τα περάσω και  του είπε Ε και???θα την μαλώσουμε??αν είναι όλα καλά δεν πειράζει είπαμε 15 και 17 και 19 να πάρει δεν έγινε κάτι!γερές να είμαστε και τα μωράκια μας και όλα τα άλλα γίνονται!να μην το σκέφτεστε καθόλου!!!(επίσης πιστεύω πως μια γυναίκα που ήταν πολύ αδύνατη θα πάρει κάποια πάρα πάνω πως να το κάνουμε!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!! Ναι βρε κορίτσια κι εγώ αυτό πιστεύω με τα κιλά ότι θα τα χάσουμε. Απλά δε θέλουν οι γιατροί να βάλουμε πολλά για δική τους ευκολία στη γέννα. Επίσης το άλλο κορυφαίο που έμαθα είναι πως εμείς που έχουμε εμετούς και ειδικά εγώ που έχω μέχρι τώρα εφόσον κάνουμε φυσιολογικό τοκετό θα τα βγάλουμε κι εκείνη την ώρα. Είναι φυσιολογικό επειδή τόσους μήνες συνηθίσαμε όταν ζοριζομαστε να κάνουμε εμετό θα μας βγει και την ώρα της γέννας. Ξεκίνησα και χάπια γι αυτό το θέμα γιατί το πολύ το ζόρι μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις και δεν το θέλουμε. Γι αυτό κοπέλες όσες έχετε ακόμα εμετούς να το πείτε στο γιατρό σας για να μην έχετε κανένα απρόοπτο. Εμένα ήθελε να μου ξεκινήσει τις ενέσεις πάλι και προσπάθησα να το αποφύγω και λέω ας πάρω καλύτερα τα χάπια κι αν δω ότι δεν κάνουν τίποτα τότε αναγκαστικά ενέσεις. 

Τελοσπαντων κορίτσια μου να περάσετε όμορφα ότι κι αν κάνετε σήμερα και πάλι χρόνια πολλά στον απανταχού Ελληνισμό. Εύχομαι να έρθουν καλύτερες μέρες και να φύγουμε απ' αυτό τον βούρκο που κυλάμε ως χώρα. Να δούνε τα παιδάκια μας την Ελλάδα που μάθαμε στα βιβλία της ιστορίας. Την ένδοξη, γεμάτη υπερηφάνεια και ήρωες, Ελλάδα μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 και εγώ με βλέπω και στη γέννα με εμετούς να είμαι!ας είναι καλά τα μικρά μας και δεν πειράζει!Τι χάπια παίρνεις???Δεν μου έχει πει τίποτα ο γιατρός βέβαια τώρα κάνω μια φορά τη βδομάδα  και μπορεί και ούτε τόσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!!και χρονια πολλα σε ολες!!!εγω σημερα ειχα παλι αιμοραγια...μιλησα με τη γιατρο...και το παρακολουθουμε...μιλαμε καθε μια ωρα...ηταν αρκετο η αληθεια ειναι...επαθα σοκ...δε ξαναειδα βεβαια απτις 10..το πρωι ετσι κι αλλιως θα παω μαιευτηριο και βλεπουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Καλημερα κοριτσια!!και χρονια πολλα σε ολες!!!εγω σημερα ειχα παλι αιμοραγια...μιλησα με τη γιατρο...και το παρακολουθουμε...μιλαμε καθε μια ωρα...ηταν αρκετο η αληθεια ειναι...επαθα σοκ...δε ξαναειδα βεβαια απτις 10..το πρωι ετσι κι αλλιως θα παω μαιευτηριο και βλεπουμε..

Χρόνια πολλά κοπέλα μου!αχ γιατί έτσι??σου ειπε κατι η γιατρος ??μακάρι να μη ξανα δεις και να είναι όλα καλά!να μας στείλεις νέα όταν μπορέσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Το primperan που δίνουν συνήθως για τους εμετούς στη γαστρεντερίτιδα. 3 φορές τη μέρα πριν το φαγητό κι επειδή δε μου είχε κάνει δουλειά μου έγραψε ενέσεις vomex πρωί βράδυ. Υπομονή τι να κάνουμε, έτσι ακριβώς!! Ας είναι καλά τα μωράκια μας. 

@Valfrag Αμάν βρε κορίτσι μου, όλα καλά να πάνε. Εύχομαι να μην ξαναδείς!! Να μας ενημερώνεις όταν μπορείς και μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 @irened91 η αληθεια ειναι οτι κ η γιατρος απορει...2 υπερηχους στο μαιευτηριο..και ουτε αποκολληση ουτε κατι σοβαρο..που να το δικαιολογει..θα παω το πρωι και θα σας εχω νεοτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 εγώ δεν παίρνω πλέον χάπια...έπαιρνα στην αρχή επειδή τώρα είναι πιο ελεγχόμενο αλλά δεν μου είχε πει τίποτα για ενέσεις και τότε...ελπίζω να ηρεμήσεις και εσύ κάπως!

@Valfrag σου στέλνουμε τη θετική μας ενέργεια να πάνε όλα καλά και ας μην εξηγείτε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

@irened91 εγώ δεν παίρνω πλέον χάπια...έπαιρνα στην αρχή επειδή τώρα είναι πιο ελεγχόμενο αλλά δεν μου είχε πει τίποτα για ενέσεις και τότε...ελπίζω να ηρεμήσεις και εσύ κάπως!

@Valfrag σου στέλνουμε τη θετική μας ενέργεια να πάνε όλα καλά και ας μην εξηγείτε!!

Τελικα θα παω το απογευμα για καρδιοτοκογραφο!!θα σας ενημερωσω!!!ευχαριστω κοριτσια μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Τελικα θα παω το απογευμα για καρδιοτοκογραφο!!θα σας ενημερωσω!!!ευχαριστω κοριτσια μου!!!

Καλύτερα που θα πας απόγευμα, να μην το σκέφτεσαι μέχρι αύριο!!! Σου στέλνουμε τη θετική μας ενέργεια να είναι όλα καλά!!! Θα περιμένουμε τα νέα σου!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag ελπίζω να είναι όλα καλά!! Καλύτερα σήμερα, για να μην έχεις το άγχος, να σε δουν και να δουν αν πιέζεται και το μωράκι σας. Σου στέλνουμε όλες μας τη θετική μας ενέργεια. Ενημέρωσέ μας. 

Χρόνια Πολλά σε όλους!!! Η Παναγία βοηθός μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag ευχόμαστε να πάνε όλα καλά. Ψυχραιμία κ περιμένουμε νέα σου. 

Κορίτσια κι η μητέρα μου είχε μέχρι τέλους σε μένα εμετούς κι έκανε κ λίγο πριν τη γέννα. Βέβαια μου είπε ότι αυτό ήταν το τελευταίο που την απασχολούσε, αλλά το θυμάται σαν το κερασάκι στην τούρτα! Γέννησε 38 εβδομάδων

Εγώ έχω βγάλει κάτι μικρά σπυράκια σαν ιδρωτηρια στο στήθος κ με φαγουριζουν.. πήρα τηλέφωνο τον γιατρό κ μου είπε να πάω δερματολόγο κ να σταματήσω να βάζω όποια κρέμα έβαζα. Χρησιμοποιούσα το λαδακι που βάζω για τις ραγαδες, τώρα να μου έβγαλε αλλεργία.. Άλλο κ τούτο! Κατά τ'αλλα νιώθω ότι βαραινω πολύ κ ζοριζομαι πιο πολύ σε όλα αλλά νορμάλ κι αναμενόμενο! Εχθές σε ταβέρνα μου είπε η σερβιτόρα με το καλό το μωράκι σας! Ένα δάκρυ κύλησε, κατάλαβε κάποιος ότι είμαι έγκυος ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσια κ χρόνια πολλά!

@Mariamagdalini αν έχεις κρέμα Για Την αλλαγή πάνας έστω κ σε δείγμα βάλε κ θα σωθείς. Θα ανακουφιστείς παρά.πολυ. 

@Valfrag όλα καλα να πανε κορίτσι μου.. μπορεί να είναι κπ αγγειακι στον τράχηλο Κ να αιμορραγεί. Οπότε δ υπάρχει καμία ανησυχία συμβαίνει συχνά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εκανα εισαγωγη για προληπτικους λογους μεχρι αυριο...καναμε υπερηχο ολα ειναι καλα με το μωρο δεν υπαρχει ουτε αποκολληση ουτε τιποτα..μαλλον μου ειπαν ειναι απτο τραχηλο..ειναι ευαισθητος..!ο μπεμπης ειναι 2030! Μου ειπαν μολις παω 36 θα γεννησω ..δηλαδη μεχρι 15/04..και εως τοτε ακινησια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια εκανα εισαγωγη για προληπτικους λογους μεχρι αυριο...καναμε υπερηχο ολα ειναι καλα με το μωρο δεν υπαρχει ουτε αποκολληση ουτε τιποτα..μαλλον μου ειπαν ειναι απτο τραχηλο..ειναι ευαισθητος..!ο μπεμπης ειναι 2030! Μου ειπαν μολις παω 36 θα γεννησω ..δηλαδη μεχρι 15/04..και εως τοτε ακινησια!!

Με το καλό να σου έρθουν όλα!!! Είσαι σε καλά χέρια. Και αφού το μωράκι σου είναι καλά και παίρνει βάρος κανονικά, να είσαι ήσυχη!! Να μας στέλνεις τα νέα σου. Άντε... Τελικά, όπως δείχνουν τα πράγματα, θα είναι το πρώτο μωράκι το δικό σου που θα γεννηθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα με το καλό θα γίνουν, υπομονή κ ξάπλα. Το πρώτο μωρακι της ομάδας μας φαίνεται πως θα είστε εσείς @Valfrag!!! Τυχερό κ γερό να είναι ❤️

@Diwni έχω την sudocrem να βάλω από αυτήν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag άντε τπτ δ είναι αυτο. Το μωράκι μια χατα ειναι. Με τ καλό να κλείσει τις βδομάδες του.

@Mariamagdalini Ναι βάλε θα σε ανακουφίσει αρκετά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ValfragΚαλύτερα να σε παρακολουθούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κι αφού είναι και το μωράκι σας μια χαρά τοτε μην ανησυχείς!! Αχ τι ωραία θα είναι το πρώτο μωράκι της ομάδας όντως!! Πωπω βρε κορίτσια θυμάστε; Σαν χθες που είχαμε ξεκινήσει να μιλάμε και κάθε μέρα έμπαινε και μια νέα εγκυουλα και τώρα φτάνουμε στο τέλος. Τι συγκινητικό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

@ValfragΚαλύτερα να σε παρακολουθούν να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κι αφού είναι και το μωράκι σας μια χαρά τοτε μην ανησυχείς!! Αχ τι ωραία θα είναι το πρώτο μωράκι της ομάδας όντως!! Πωπω βρε κορίτσια θυμάστε; Σαν χθες που είχαμε ξεκινήσει να μιλάμε και κάθε μέρα έμπαινε και μια νέα εγκυουλα και τώρα φτάνουμε στο τέλος. Τι συγκινητικό! 

Αχ και μενα με συγκινει αυτο που σε λιγο καιρο θα εχουμε το πρωτο μωρακι!!! 

@Valfrag ολα καλα θα πανε!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...