Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Εγώ  βρε κορίτσια έχω εδώ και μέρες που από την πλευρά που κοιμάμαι με πονάει η λεκάνη μου...συμβαίνει και σε εσάς???

Επίσης έχω σαν ζαλάδες.. δεν ξέρω αν φταίει που δεν ήμουν καλά και δεν έτρωγα 2 μέρες αλλά δεν μπορώ καθόλου...νιώθω πως θα πέσω κάτω!Και φοβάμαι να φάω ενώ το στομάχι μου έχει αρχίσει και είναι καλά...σήμερα θα πάρω και σίδηρο μαγνήσιο και τα σχετικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εγώ  βρε κορίτσια έχω εδώ και μέρες που από την πλευρά που κοιμάμαι με πονάει η λεκάνη μου...συμβαίνει και σε εσάς???

Επίσης έχω σαν ζαλάδες.. δεν ξέρω αν φταίει που δεν ήμουν καλά και δεν έτρωγα 2 μέρες αλλά δεν μπορώ καθόλου...νιώθω πως θα πέσω κάτω!Και φοβάμαι να φάω ενώ το στομάχι μου έχει αρχίσει και είναι καλά...σήμερα θα πάρω και σίδηρο μαγνήσιο και τα σχετικά..

Αυτό με τη λεκάνη μου έχει τύχει μια φορά μόνο, αλλά έχω διαβάσει και ακούσει ότι συμβαίνει σε αυτό το στάδιο της εγκυμοσύνης να πονάει η λεκάνη. Για τις ζαλάδες, πολύ πιθανό να οφείλεται στο ότι δεν έτρωγες καλά. Έχει ταλαιπωρηθεί ο οργανισμός. Δες το πώς θα πάει και σήμερα-αύριο που θα πάρεις το σίδηρο και το μαγνήσιο και θα τρως κανονικά. Εύχομαι περαστικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λεκάνη μέση ισχίο έχω κι εγώ πολλές ενοχλήσεις, νομίζω είναι λογικό. Δυσκολεύει αρκετά ο ύπνος... Που είναι τα δεκαωρα που έριχνα στο α τρίμηνο!!! 

Οι ζαλάδες σου μάλλον λογω στομαχιού, εφόσον έτρωγες λίγο κ δεν πήρες βιταμίνες. Ξεκινά δειλά δειλά να τρως για να πάρεις τα πάνω σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Εγώ  βρε κορίτσια έχω εδώ και μέρες που από την πλευρά που κοιμάμαι με πονάει η λεκάνη μου...συμβαίνει και σε εσάς???

Επίσης έχω σαν ζαλάδες.. δεν ξέρω αν φταίει που δεν ήμουν καλά και δεν έτρωγα 2 μέρες αλλά δεν μπορώ καθόλου...νιώθω πως θα πέσω κάτω!Και φοβάμαι να φάω ενώ το στομάχι μου έχει αρχίσει και είναι καλά...σήμερα θα πάρω και σίδηρο μαγνήσιο και τα σχετικά..

stasa μου εμενα δεν πονα η λεκανη αλλα το ποδι στο οποιο κοιμαμαι, ο γιατρος ειπε πως ειναι φυσιολογικο να πονα και το ποδι και ισως και η λεκανη! για τις ζαλαδες πιστευω πως ισως ταλαιπωρηθηκες που δεν ετρωγες καλα! φαε σουπίτσες , τις βιταμινουλες σου και πιστευω πως θα νιωσεις καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε κορίτσια σας ευχαριστώ πολυ όλες να είστε καλα!!

Αρχίζουν τα δύσκολα σιγά σιγά!!Χαχαχαχα δεν θα μπορώ να αλλάξω πλευρό σε λίγο!

Όσο για το θέμα φαγητού δεν θέλω να φάω τίποτα...φοβάμαι μη με πειράξει αλλά δεν γίνεται να συνεχίσω έτσι 3η μέρα...σκέφτομαι και τη μπέμπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag αμάν βρε κορίτσι μου!! Όλα καλά να πάνε εύχομαι, να κλείσει κι η τρύπα. Τι παράξενο!! Σκίζεται τόσο εύκολα; Γιατί και τα νυχάκια τους τι είναι μωρέ, πολύ μαλακά. Τώρα θα μείνεις 2 μέρες μέσα και μετά ξάπλα συνέχεια να υποθέσω; Ή κανονικά όπως πριν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 λογικά είναι αδυναμία από την αφαγια οι ζαλάδες. Προσπάθησε να φας λίγο. Το μωρό δ παθαίνει κάτι μη στεναχωριέσαι. Αυτι ότι είναι να πάρει θα τ πάρει. Εσύ ταλαιπωρείσαι.

Όσο για τους πόνους σε μέση, λεκάνη, ισχια κτλ όλα φυσιολογικά είναι. Μεγαλώνουν τα μωράκια, πιέζουν προς τα κατω. Ανοίγει η λεκάνη κ προετοιμάζεται για τον τοκετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια αφηστε εχω ιστοριες..παω χθες βραδυ να ξαπλωσω ...παω τουαλετα και βλεπω αιμα...παιρνω τη γιατρο...ερχομαι μαιευτηριο...ηταν αμνιακα υγρα...μου καναν εισαγωγη...θα μεινω 2 μερες για παρακολουθηση και βλεπουμε..θα προσπαθησουμε να το τραβηξουμε μεχρι τη 37η εβδομαδα αλλα αν δε κλεισει η τρυπα στον αμνιακο μπορει να γεννησω και την αλλη εβδομαδα..πηγε ο μπεμπης να αλλαξει σταση και τρυπησε τον σακο με το νυχι..

Αααα.. ρε τον μπέμπη.. σου εύχομαι να πάνε όλα καλά γλυκιά μου!! Μην αγχώνεσαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@stasa199 λογικά είναι αδυναμία από την αφαγια οι ζαλάδες. Προσπάθησε να φας λίγο. Το μωρό δ παθαίνει κάτι μη στεναχωριέσαι. Αυτι ότι είναι να πάρει θα τ πάρει. Εσύ ταλαιπωρείσαι.

Όσο για τους πόνους σε μέση, λεκάνη, ισχια κτλ όλα φυσιολογικά είναι. Μεγαλώνουν τα μωράκια, πιέζουν προς τα κατω. Ανοίγει η λεκάνη κ προετοιμάζεται για τον τοκετό.

Αχ δεν ξέρεις πόσο έκλαιγα που Έχασα 2 κιλά και μην πάθει τίποτα το μωρό γιατί τώρα μεγαλώνει και εγώ δεν το βοηθάω και δεν ξέρω και εγω τι άλλο !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια.. εμένα η καμπύλη ζαχάρου ήταν καλή αλλά χαμηλός ο αιματοκρίτης και τώρα παίρνω 2 φορές σίδηρο από μια που επαιρνα.. το στομάχι μου σχεδόν μια βδομάδα χάλια δε μπορώ να φάω πολύ μάλλον με πείραξαν λίγο και τα σαρακοστιανα.. νιώθω πολύ αδυναμία αυτές τις μέρες.. μόνο σήμερα είμαι λίγο καλύτερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια αφηστε εχω ιστοριες..παω χθες βραδυ να ξαπλωσω ...παω τουαλετα και βλεπω αιμα...παιρνω τη γιατρο...ερχομαι μαιευτηριο...ηταν αμνιακα υγρα...μου καναν εισαγωγη...θα μεινω 2 μερες για παρακολουθηση και βλεπουμε..θα προσπαθησουμε να το τραβηξουμε μεχρι τη 37η εβδομαδα αλλα αν δε κλεισει η τρυπα στον αμνιακο μπορει να γεννησω και την αλλη εβδομαδα..πηγε ο μπεμπης να αλλαξει σταση και τρυπησε τον σακο με το νυχι..

Είσαι στο νοσοκομείο και είσαι ασφαλής. Καλή τύχη, όλα καλά θα πάνε. ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mariamagdalini είπε:

Όλα καλά θα πάνε κορίτσι μου, ψυχραιμία, είσαι εκεί που πρέπει κ θα σε κατευθύνουν. Άκου τώρα με το νύχι! Το αίμα σταμάτησε;

 

Προς το παρον ναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

@Valfrag αμάν βρε κορίτσι μου!! Όλα καλά να πάνε εύχομαι, να κλείσει κι η τρύπα. Τι παράξενο!! Σκίζεται τόσο εύκολα; Γιατί και τα νυχάκια τους τι είναι μωρέ, πολύ μαλακά. Τώρα θα μείνεις 2 μέρες μέσα και μετά ξάπλα συνέχεια να υποθέσω; Ή κανονικά όπως πριν; 

Αν ολα ειναι καλα θα βγω αυριο και μετα ακινησια πληρης μηπως παμε μεχρι και την 37η...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Όχι βρε κορίτσι μ γτ κλαις;σκέψου ότι υπάρχουν κοπελες π ξεκινούν με παρά πανω κιλά κ κάνουν διατροφή κ οχι μόνο δεν παίρνουν άλλα χάνουν κιόλας. Το μωρό σου τρέφεται μια χαρα ανεξάρτητα από τ αν εσύ τρως η όχι. Απλά σ τραβάει περισσότερη ενέργεια τώρα π δ τρως κ σε σένα βγαίνει σε ζαλάδες. Αν πάθαιναν τόσο εύκολα κάτι τα βρέφη τ ανθρώπινο είδος θα είχε εξαφανιστεί προ αιώνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 μην ανησυχείς για το μωράκι. Εκείνο τρέφεται κανονικά! Ο,τι είναι να πάρει θα το πάρει. Κάποια περίοδο που ήμουν πολύ χλωμή, είχε ανησυχήσει ο άντρας μου και το είχε πει στο γιατρό μας. Η απάντηση του ήταν ακριβώς αυτό. Ότι η μητέρα να σέρνεται από αδυναμία, το μωρό θα πάρει αυτό που χρειάζεται. Αλλιώς πώς γεννάνε οι γυναίκες σε χώρες όπως η Αιθιοπία κλπ και έχουν και υγιή μωράκια.

Οπότε μην ανησυχείς καθόλου για το μπεμπακι σου. Προσπάθησε μόνο εσύ να φας κάτι για να είσαι καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!

@Valfrag τι έπαθες βρε κορίτσι μου;;;; Περαστικά θα είναι και γρήγορα. Είσαι σε καλά χέρια οπότε μην ανησυχείς. Αλλά να θυμάσαι ότι και την επόμενη εβδομάδα να γεννήσεις, είσαι μια χαρά. Και το μωράκι σου θα είναι μια χαρά. Αφού σου έκαναν και ένεση για να ωριμάσουν οι πνεύμονες του μωρού σου.... Θα βγει μια χαρά ο μπέμπης σας, όπως και να έχει. Κάνε και μια προσευχούλα. 

@stasa199 μην κλαίς γιατί τότε κάνεις μεγαλύτερο κακό στο μωράκι σου. Όπως σου είπαν και τα κορίτσια, το μωρό σου θα πάρει ο,τι χρειάζεται από εσένα. Εσύ θα έχεις έλλειψη αν δε φας. Στη φάση που βρισκόμαστε πρέπει να τρώμε ποιοτικά. Εσύ 2-3 μέρες τώρα δεν τρως σχεδόν τίποτα. Είναι λογικό λοιπόν να νιώθεις ζαλάδες κλπ. Όλα θα περάσουν μόλις φας. 

Να σας πω και τα δικά μου νέα;;;;

Κάναμε Doppler. Δόξα τω Θεώ, η μικρή μας είναι μια χαρά. Μου βρήκαν όμως λίγο γερασμένο πλακούντα - στάδιο 2 - και το αμνιακό υγρό μεσα στα φυσιολογικά όρια αλλά στα κάτω. Μου είπαν ότι αυτό από μόνο του δε λέει κάτι που πρέπει να μας ανησυχεί και με ρώτησαν αν καπνίζω ή αν έχω πίεση. Εγώ δεν έχω τίποτα από τα 2. Ούτε καπνίζει κανείς στο περιβάλλον μου. Οπότε μου είπε ο γιατρός να ξεκουράζομαι, να μην κάνω δουλειές και προπάντων να μη συγχίζομαι!!!! Η αλήθεια είναι ότι εδώ και 3 εβδομάδες φιλοξενούμε κάτι συγγενείς και αρκετές φορές έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Αλλά βρίσκω λίγο χοντρό να με επηρέασε τόσο πολύ αυτό. Βέβαια, πότε δεν ξέρεις.... 

2100γρ το μωρό μου, αναπτύσσεται μια χαρά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Madi85 είπε:

@Angelmammy μεγάλωσε η μπουμπού σου!!! Όλα καλά λοιπόν!!! Θα ξεκουράζεσαι τώρα και μην αφήνεις κανένα να σου χαλάει την διάθεση. 

Σωστά!!! Ευτυχώς από Παρασκευή θα είμαστε πάλι εγώ και ο αντρούλης μου. Όλα καλά θα πάνε σε όλες μας. :-) Φτάσαμε ως εδώ. Φάγαμε το γάιδαρο. Στην ουρά θα φοβηθούμε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@Angelmammy 2100!!! Αυτα ειναι τα ωραια νουμερα!!! κανονικο μωρακι πια!!!

Και στα δικά σας κορίτσια!!!! Να φτάσουμε όλες στα 3.000γρ και άνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κανονικό μωράκι!!!!!!!ηρεμία και όλα καλά θα πάνε!από την Παρασκευή θα ξανα βρεις και τους ρυθμούς σου και όλα καλά!!!!

Έχετε δίκιο μωρέ καλά θα είναι η μικρή μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η stasa199 είπε:

@Diwni έχεις δίκιο αλλά δεν το σκεφτόμουν έτσι!!!!περιμένω πως και πως να πάω στο γιατρό να ηρεμήσω τελείως!!!

stasa199 μην στεναχωριέσαι καθόλου.. εγώ ξεκίνησα 58 κιλά την εγκυμοσύνη, πήγα 55 από τους εμετούς και τώρα είμαι 59 κιλά στον 7ο μήνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Angelmammy κανονικό μωράκι!!!!!!!ηρεμία και όλα καλά θα πάνε!από την Παρασκευή θα ξανα βρεις και τους ρυθμούς σου και όλα καλά!!!!

Έχετε δίκιο μωρέ καλά θα είναι η μικρή μου!

Σ' ευχαριστώ!!

Όσον αφορά τους πόνους στη λεκάνη όταν κοιμάσαι να σου πω ότι τις τελευταίες ημέρες δεν μπορώ να σταθώ σε μια μεριά στο κρεβάτι από πόνο στη μέση, στη λεκάνη και στο πόδι που πλακώνω. Και ξυπνάω κάθε τρεις και λίγο και από πόνους και επειδή θέλω να πάω τουαλέτα. Σήμερα έμεινα ξύπνια από τις 3 μέχρι τις 5μιση τα χαράματα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...