Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Κορίτσια έχω θέμα με τον ύπνο του μωρού,μου κοιμάται λάθος ώρες. Για βράδυ κοιμάται 2 η 3 τα ξημερώματα μέχρι τη 1 η 2 το μεσημέρι φυσικά ολο αυτο το διάστημα ξυπνάει κάθε 3με 4 ώρες για να φάει,από της δυο και μετά μέχρι το βράδυ συνήθως κοιμάται άλλες δύο φορές από 2 ώρες,το ζόρι μου όπως καταλαβαίνεται είναι το βραδυ υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό δηλαδή να κοιμάται πιο νωρίς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 6 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια έχω θέμα με τον ύπνο του μωρού,μου κοιμάται λάθος ώρες. Για βράδυ κοιμάται 2 η 3 τα ξημερώματα μέχρι τη 1 η 2 το μεσημέρι φυσικά ολο αυτο το διάστημα ξυπνάει κάθε 3με 4 ώρες για να φάει,από της δυο και μετά μέχρι το βράδυ συνήθως κοιμάται άλλες δύο φορές από 2 ώρες,το ζόρι μου όπως καταλαβαίνεται είναι το βραδυ υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό δηλαδή να κοιμάται πιο νωρίς 

Αν τηρείς την λογική ότι μετά την δύση του ηλίου χαμηλώνουμε τα φώτα, την ένταση της τηλεόρασης, ακολουθούμε μια συγκεκριμένη ρουτίνα κάθε μέρα όπως μπάνιο - μασάζ κλπ και συνεχίζει να έχει τέτοια ωράρια, τότε ή είναι φάση και θα περάσει οπότε θέλει λίγο υπομονή ή αν δεις ότι συνεχίζεται αυτό επί μακρόν θα πρέπει να δεχτείς ότι έτσι είναι το μωρό σου. Αν ανήκεις στην δεύτερη κατηγορία, κάτι που ειλικρινά απευχομαι, σου εύχομαι καλή υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια έχω θέμα με τον ύπνο του μωρού,μου κοιμάται λάθος ώρες. Για βράδυ κοιμάται 2 η 3 τα ξημερώματα μέχρι τη 1 η 2 το μεσημέρι φυσικά ολο αυτο το διάστημα ξυπνάει κάθε 3με 4 ώρες για να φάει,από της δυο και μετά μέχρι το βράδυ συνήθως κοιμάται άλλες δύο φορές από 2 ώρες,το ζόρι μου όπως καταλαβαίνεται είναι το βραδυ υπάρχει τρόπος να αλλάξει αυτό δηλαδή να κοιμάται πιο νωρίς 

Μου το κάνει ένα μήνα τώρα η δικιά μου!υπήρχαν βράδια που κόντευα να τρελαθώ!Άλλες φορές Μόλις έκανε κακα της ηρέμουσε και λέω η καημένη για αυτό δεν κοιμόταν!Άλλες φορές δεν έκανε και έκλαιγε ενώ νυσταζε τρελά και δεν κοιμόταν η κοιμόταν και ξυπναγε και ας την πάλευα από τις 10 1  με 1μιση κοιμόταν και μπορεί και 2!μου ξυπνάγε μεσημέρι και εμένα όπως λες!μου το Έκανε σταδιακά !κοιμόταν 10 με 10 (με τα ενδιάμεσα ξυπνηματα φυσικά για να φάει!)μετά το πήγε 11 με 11 περίπου μετά 11 μισή,12 και στις μια λέω την κάτσαμε θα το γυρίσει έτσι όπως πάει!δοκίμασα στο πρωινό ξύπνημα της να την πηγαίνω στο σαλόνι με τηλεόραση και φως αλλά δεν άλλαξε κάτι!συνέχιζε να κοιμάται!Σήμερα φτου φτου φτου κοιμήθηκε από τις 11 και τέταρτο την άφησα 12 παρά τέταρτο στην κούνια της και ξύπνησε μια φορά σαν να πνίγεται επειδή δε ρευτηκε και κοιμήθηκε στο στήθος, μόλις τη σήκωσα ρευτηκε και κοιμήθηκε αμέσως ,και Αλλ' η μια φορά που εκανα μπάνιο και έκλαψε και την χάιδεψε ο άντρας μου και ξανά κοιμήθηκε!το μόνο που αλλάξα την έβγαλα από τις 12 μέχρι τις 5 έξω!πήγαμε εμπορικό jumbo και orchestra !Και κοιμόταν και στη διαδρομή και στο καρότσι της!Και μετά 8 με 9 την έβγαλα την κλασική καθημερινή της βόλτα που επίσης κοιμόταν απλά λίγο πριν φτάσουμε σπίτι έκλαψε ξύπνησε για λίγο και ξανά κοιμήθηκε!!!!θα δω και αύριο πως θα πάει γιατί και αύριο δε θα είμαστε σπίτι θα γυρνάμε!πήρε άδεια ο άντρας μου και βρήκα ευκαιρία να κάνουμε κάτι ψώνια που θέλαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Αν τηρείς την λογική ότι μετά την δύση του ηλίου χαμηλώνουμε τα φώτα, την ένταση της τηλεόρασης, ακολουθούμε μια συγκεκριμένη ρουτίνα κάθε μέρα όπως μπάνιο - μασάζ κλπ και συνεχίζει να έχει τέτοια ωράρια, τότε ή είναι φάση και θα περάσει οπότε θέλει λίγο υπομονή ή αν δεις ότι συνεχίζεται αυτό επί μακρόν θα πρέπει να δεχτείς ότι έτσι είναι το μωρό σου. Αν ανήκεις στην δεύτερη κατηγορία, κάτι που ειλικρινά απευχομαι, σου εύχομαι καλή υπομονή!

Είχα αρχίσει να συνηθίσω στην ιδέα ότι το παιδί έβλεπε από την κοιλιά ότι πηγαίναμε για ύπνο στις 1 και ξυπνούσα μεσημέρι και για αυτό μου τα έκανε!Πολύ δύσκολο και μακάρι και μένα να ήταν φάση και να περάσε!νευριαζα πολλές φορές και το μετάνιωνα αμέσως φυσικά αλλά νομίζω το καταλάβαινε ότι με θύμωνε η γλυκούλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199  το πρώτο μου παιδί ήταν και είναι πολύ της ρουτίνας, όταν χρειαζότανε να παρεκκλίνουμε από αυτή μας έβγαζε τον αδοξαστο για να ηρεμήσει και να κοιμηθεί. Βέβαια έχοντας φτάσει αισίως στα 2,5 έτη μπορώ να σου πω ότι έχουμε κάνει αρκετές αλλαγές οι οποίες άλλες φορές ήταν επί σκοπού και άλλες μάλλον αναπόφευκτες. Δεν ξέρω τι μας επιφυλάσσει το μέλλον με το δεύτερο παιδί, κρατάω μικρό καλάθι αλλά ελπίζω ότι θα καταφέρουμε να διατηρήσουμε ένα πρόγραμμα ώστε να μπορούμε και εμείς να ξεκουραζόμαστε.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 @stasa199 καλέ.... Πόσο κοιμούνται τα μωρά σας;;;; Εμένα η μικρή μου κοιμάται το 1/4 των δικών σας. @stasa199 αυτό δεν είναι πρόγραμμα μωρού αλλά πρόγραμμα ύπνου. Χαχαχα! Φτου φτου φτου!

Λοιπόν, περάσαμε από τη φάση αυτή που περνάτε με τη διαφορά βέβαια ότι εμένα ποτέ δεν κοιμηθήκε μέχρι το μεσημέρι κλπ. Αλλά μόνη της άλλαξε την ώρα ύπνου της. Βοήθησε απίστευτα όμως ότι την κάνω μπάνιο μεσημέρι πια και όχι βράδυ. @vivika10 αν την κάνεις μπάνιο βράδυ δοκίμασε να αλλάξεις την ώρα να δεις πως θα πάει. Εμένα ξυπνούσε τελείως με το μπάνιο και μου κοιμόταν στις 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA προσπαθώ να την κάνω 10 η ώρα(και αργά είναι αλλά κάποιες φορές εκείνη την ώρα γυρνάει ο άντρας μου από τη δουλειά και δε θέλει να χάσει μπανάκι της!!!) μπάνιο μετά λίγο Μασαζακι και θηλασμός για νάνι!έχουν τύχη και κάποιες μέρες όπου βγήκαμε αναγκάστηκα από τη ρουτίνα μας αλλά προσπαθώ να επανέλθει η καημένη γιατί την βλέπω ότι νυστάζει!

@Angelmammy μιλάμε είναι υπναρού η δικιά μου!μου κοιμάται και μέσα στη μέρα σχεδόν μια ώρα ξύπνια 30με 50 λεπτά ύπνου το πάει!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάνω αυτά που προανέφερε η @KONSTANTIA ώστε να υπάρχει μια ρουτίνα ύπνου και να μπαίνει στο mood του ύπνου αλλά τίποτα,με έχει κουράσει η κατάσταση,παρόλο που κοιμάται πολλές ώρες δυστυχώς είναι ακατάλληλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Σας διαβάζω όποτε μπορώ γιατί δυστυχώς εξακολουθω να μην έχω βοήθεια κι ο μικρός μου απορροφά όλη τη μέρα! Ούτε έχω καταλάβει πως πέρασε αυτός ο μήνας! Χθες πήγαμε γιατρό κάναμε τα εμβόλια, έχει λίγη γκρίνια κ το μπουτακι του πρήστηκε ελαφρώς. Είμαστε πολύ ανεπτυγμένοι!!! 61 εκατοστά και 6.650 κιλά! Αλλά ο γιατρός είπε ότι τώρα τρώμε όσο ζητάει ο μπέμπης, όσο έχει ανάγκη μέχρι να χορτάσει. Έχουμε κι ένα θέμα με το κεφάλι καθώς κοιμάται συνήθως από δεξιά, πήρε θέση κ δύσκολα γυρνάει από την άλλη. Πλαγιοκεφαλια θέσεως μας είπε, τον γυρνάμε συνεχώς από την άλλη πλευρά, στην ανάγκη βάζουμε ένα εμπόδιο από δεξιά, αλλά επειδή είχα διαβάσει για το σύνδρομο αιφνίδιου βρεφικού θανάτου που δεν επιτρέπουν τπτ από μαξιλάρια πάντες κλπ πήρα ειδικό μαξιλάρι που περνά ο αέρας. Αν δεν έρθει στα ίσα του το κεφαλάκι θα κάνουμε φυσιοθεραπεία. Γενικά είναι καλό κι ήσυχο μωρό, έχουμε μια ρουτίνα, κοιμάται νωρίς κατά τις 9 με 10. Βέβαια ξυπνάμε το ξημέρωμα περίπου στις 2 με 3 και μετά το πρωί 7 με 8. Μέσα στην ημέρα κοιμάται λίγο και σπαστά, έχει ενέργεια αρκετή κ του αρέσει η βόλτα πολύ! Οπότε ξεπορτιζουμε συχνά!!! Αρχίσαμε τα αγκου κ τις φωνουλες... Αχ προχθές ο άντρας μου έλεγε ότι είπε γκολ χαχαχαχα!!! Χαμογελάει πολύ κορίτσια, τρελαίνομαι! Κάθε πρωί μου ρίχνει τις χαμογελαρες του κι έτσι παίρνω δύναμη! Τι έρωτας θεέ μου! Κ στον ύπνο του αν του μιλησω γελάει ?????? έχω χαζεψει παντελώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 ευχαριστουμε κορίτσι μου! Μας είπε κάτι κ για κράνη αλλά ότι δεν το χρειάζεται ο μικρός, τουλάχιστον όχι ακόμα. Ελπίζω να το στρώσουμε από μόνοι μας. Είναι μικρά κ εύπλαστα τα κεφαλάκια τους. Κ για τον ύπνο εμείς κάνουμε πρωινό μπάνιο γιατί διαπιστώσαμε ότι του δίνει ενέργεια κ το βράδυ πέφτουν κι οι δικοί μας ρυθμοί, κάνουμε σταδιακή συσκότιση, απαλή μουσική, μιλάμε πιο χαμηλά κ μπαίνει σε κλίμα ύπνου... Κι εγώ επίσης ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini θηριακι ο μπέμπης σου φτου φτου! Αυτο με τ κεφαλάκι τ έχει  κ η δικιά μου. Επειδή κοιμόταν από την αριστερή πλευρά τ κεφαλάκι της είναι λίγο ανομοιομορφο. Ωστόσο τ γυρνούσε κ από την άλλη πλευρά για να δει κάτι πχ. Ο γιατρός μας είπε να την βάζω στο γυμναστήριο κ όταν είναι ξύπνια να την βάζω από την πλευρά π έχει θέμα κάπου π να μην έχει ερεθίσματα κ από την άλλη να καθόμαστε εμείς για να γυρνάει να μας βλέπει. Εται την ξαπλώνω στο κρεβάτι παράλληλα με τ κεφαλαρι από τη μεριά π έχει τ θέμα κ ξαπλώνω δίπλα της εγώ από την άλλη κ έτσι γυρνάει κ με κοιτάει. Έχει στρώσει αρκετά. Θα στρώσει εντελώς μας είπε μετά τους 6 μήνες που θα κάθεται κ Δ θα είναι ξάπλα συνέχεια οπότε μην ανησυχείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Diwni είπε:

@Mariamagdalini θηριακι ο μπέμπης σου φτου φτου! Αυτο με τ κεφαλάκι τ έχει  κ η δικιά μου. Επειδή κοιμόταν από την αριστερή πλευρά τ κεφαλάκι της είναι λίγο ανομοιομορφο. Ωστόσο τ γυρνούσε κ από την άλλη πλευρά για να δει κάτι πχ. Ο γιατρός μας είπε να την βάζω στο γυμναστήριο κ όταν είναι ξύπνια να την βάζω από την πλευρά π έχει θέμα κάπου π να μην έχει ερεθίσματα κ από την άλλη να καθόμαστε εμείς για να γυρνάει να μας βλέπει. Εται την ξαπλώνω στο κρεβάτι παράλληλα με τ κεφαλαρι από τη μεριά π έχει τ θέμα κ ξαπλώνω δίπλα της εγώ από την άλλη κ έτσι γυρνάει κ με κοιτάει. Έχει στρώσει αρκετά. Θα στρώσει εντελώς μας είπε μετά τους 6 μήνες που θα κάθεται κ Δ θα είναι ξάπλα συνέχεια οπότε μην ανησυχείς.

Ναι το αγόρι μου θηριακι κανονικό!!! Κι εμείς έτσι κάνουμε κ με το κρεβάτι αλλά συχνά προτιμάει να κοιτάει τον τοίχο προκειμένου να είναι γυρισμένος από την πλευρά που τον βολεύει. Νευριαζει όταν τον γυρνάω, μόνο στον βαθύ ύπνο καταφέρνω να τον γυρνάω κ να μένει. Θα ζοριστουμε μου φαίνεται αλλά εκειιι θα επιμείνουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vivika10 κανε υπομονή θα το φτιάξει η μπέμπα!Εγώ ρώτησα το γιατρό για το μπάνιο και μου είπε ότι μέχρι να συνηθίσουν ότι είναι για να πάνε για ύπνο μπορεί να τα αναζωογονεί αλλά καλό είναι να γίνεται βράδυ για να μάθουν ότι μετά πάμε για νάνι!Εγώ δεν της το αλλάξα..Και εκεί που έκλαιγε και με το πιστολάκι ηρέμουσε έχει εδώ και 3 μέρες που και να μη το βάλω είναι τόσο παραδομένη που μπορώ να την κάνω ότι θέλω!έχει αρχίσει και χαλαρώνει!Στον ύπνο τη θηλάζω και βάζω λευκούς ήχους...Αλλιώς δεν μου κοιμάται...την κρατάω μισή ώρα και μετά τη βάζω κάτω!Εάν δεν έχει κάνει κακα της πολλές φορές μου ξυπνάει και κλαίει πολύ!

@Mariamagdalini μια χαρά ο μπεμπακος!!βιάζεται να μεγαλώσει!Χαχαχα γερος να είναι!Για το κεφαλάκι τού δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά μας είχε πει η παιδίατρος (Η πρώτη) να το προσέξω και με είχε αγχώσει παρά πολύ γιατί δε θυμώνουν πάντα από πια μεριά την είχα βάλει να κοιμηθει και μου είχε πει μια από τη μια μια από την άλλη γιατί πιάνετε ο μυς τούς...δοκίμασε να του κάνεις Μασαζακι μήπως τον βοηθήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini τι μωράκι είναι αυτό;;; Ολόκληρο αντράκι!! Να τον χαίρεστε.

Εγώ δεν έχω ιδέα για το θέμα που συζητάτε οπότε ενημερώνομαι από εσάς.... Ο γιατρός δε μας έχει πει κάτι για το κεφαλάκι της. 

Κορίτσια, την Παρασκευή έχω ραντεβού με το γυναικολόγο για να μου κάνει τεστ Παπ και να δει και τις εξετάσεις μου (αιματολογικές, σιδήρου, ασβεστίου κλπ). Ας ελπίσουμε να είναι όλα καλά και να με δει μετά από κάνα χρόνο πάλι γιατί δε σας κρύβω ότι τόσους μήνες που όλο γιατρούς και εξετάσεις ήμασταν κουράστηκα κάπως. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2019 at 10:08 ΠΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@Mariamagdalini τι μωράκι είναι αυτό;;; Ολόκληρο αντράκι!! Να τον χαίρεστε.

Εγώ δεν έχω ιδέα για το θέμα που συζητάτε οπότε ενημερώνομαι από εσάς.... Ο γιατρός δε μας έχει πει κάτι για το κεφαλάκι της. 

Κορίτσια, την Παρασκευή έχω ραντεβού με το γυναικολόγο για να μου κάνει τεστ Παπ και να δει και τις εξετάσεις μου (αιματολογικές, σιδήρου, ασβεστίου κλπ). Ας ελπίσουμε να είναι όλα καλά και να με δει μετά από κάνα χρόνο πάλι γιατί δε σας κρύβω ότι τόσους μήνες που όλο γιατρούς και εξετάσεις ήμασταν κουράστηκα κάπως. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Ολα καλα θα ειναι να μην αγχωνεσαι!Ηταν οντως πολλες οι εξετάσεις και το πηγαινε-ελα και το αγχος..Εμενα μου ειπε τεστ παπ στο 6μηνο να παω να κανω αλλα δεν μου έγραψε εξετασεις..Και γω θελω να κανω να δω αν μου λειπει καποια βιταμίνη γιατι εχω  ζαλαδες τελευταια..Μπορει να ειναι απ την κουραση βέβαια..

Με τον αντρα μου χθες βγηκαμε μια βολτα μια ωρα γιατι ηρθε η μαμα μου και μας της κράτησε..Καθοταν ενα ζευγαρι διπλα μας με ενα μωρακι περιπου 3 μηνών και ετρωγε..Το ειχε η κοπελα στο καροτσι,το σηκωσε το θηλασε και το ξαναεβαλε κατω.Ετσι ηρεμα.Τους ζηλεψα λίγο ειναι η αληθεια..Αυτο με την δικια μου δεν πιστευω να γινει ποτέ και απογοητευομαι..Ποτε δεν καθεται στο καρότσι για πανω απο ενα τεταρτο και στο μαρσιπο πανω απο μισαωρο και αν την σηκωσεις δεν υπαρχει περίπτωση να ξανακατσει μετά..Και δεν θα μπορω ουτε καλα να την κανω απ'το κλαμα..Δεν ξερω τι να κανω..Την θελω να μαθει με κόσμο να μην βλεπει εμένα μονο ολη μερα ..

Νομίζω ότι βιάζεσαι να απογοητευτεις φίλη μου. Φυσικά και θα συμβεί κάποια στιγμή και για εσένα αυτό όπως θα συμβεί να μην ξανακατσεις για χρόνια για καφέ/ φαγητό με το παιδί όταν με το καλό βγει στο πόδι. Όλα είναι φάσεις και θα τις περάσετε όλες και η κάθε μία έχει τις δυσκολίες της. Τα παιδιά όμως μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που σε μερικά χρόνια αυτά θα σου φαινόταν αστεία προβλήματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2019 at 2:24 ΜΜ, ο/η KONSTANTIA είπε:

Νομίζω ότι βιάζεσαι να απογοητευτεις φίλη μου. Φυσικά και θα συμβεί κάποια στιγμή και για εσένα αυτό όπως θα συμβεί να μην ξανακατσεις για χρόνια για καφέ/ φαγητό με το παιδί όταν με το καλό βγει στο πόδι. Όλα είναι φάσεις και θα τις περάσετε όλες και η κάθε μία έχει τις δυσκολίες της. Τα παιδιά όμως μεγαλώνουν τόσο γρήγορα που σε μερικά χρόνια αυτά θα σου φαινόταν αστεία προβλήματα

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 είναι πολύ δύσκολο που η μικρή σας δεν κάθεται ούτε στη βόλτα ήσυχη. Εμάς τουλάχιστον στη βόλτα είναι πρώτη!! Μεγαλώνοντας θα δεις ότι θα αλλάξει... Και στο καρότσι θα κάθεται και δε θα κλαίει τόσο και θα ηρεμήσεις κι εσύ. Θέλει χρόνο και υπομονή. Το ξέρεις. Καταλαβαίνω όμως την απελπισία σου ώρες ώρες...

Καλέ, τι λες που κάνετε εσείς κάτι λάθος;; Μη σκέφτεσαι έτσι. Είναι μωράκι δύσκολο. Όταν μεγαλώσει θα της λέτε τι περάσατε και θα γελάτε!!! Εγώ ήδη έχω σκεφτεί τι θα της λέω.. χχαχαχ!! Χθες συζητούσαμε με τον άντρα μου για αλλά μωράκια που μας λένε που όλο κοιμούνται και τρώνε και μας είχε πιάσει νευρικό γέλιο. Αλήθεια, δεν μπορούσαμε να σταματήσουμε. Και το μωρό μας κοιτούσε σαστισμένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ δεν πιστεύω σε εύκολα και δύσκολα μωρά αλλά σε γονείς που προσπαθούν και επιμένουν. Όλοι είμαστε άπειροι μπροστά σε αυτό το νέο μέλος που μπαίνει στην οικογένεια μας και φυσικά κάθε παιδί γεννιέται με κάποιον χαρακτήρα τον οποίο όμως είναι κατά 99% στο χέρι μας να διαπλασουμε. Και δίνω πρόσφατο παράδειγμα: η ανήψια μου κοιμότανε για μεσημέρι στις 7 το απόγευμα, ξυπνούσε στις 9 και μετά τους χόρευε στο ταψί μέχρι τις 4 τα ξημερώματα για να την πάρει ο ύπνος και φυσικά ξυπνούσε στις 12 το μεσημέρι και ούτω καθεξής. Σε 1 εβδομάδα μέσα το παιδί άλλαξε το πρόγραμμα του σε φυσιολογικό δλδ να ξυπνάει στις 8 το πρωί και να κοιμάται στις 11 το βράδυ με έναν ενδιάμεσο ύπνο γιατί πολύ απλά βρέθηκε σε ένα περιβάλλον που του επέβαλε με ήρεμο τρόπο αυτό το πρόγραμμα. Και μιλάμε για παιδί 2,5 ετών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 υπομονή και θα κάτσει!Και εμένα δεν κάθεται!Την βγάζω λίγο λίγο και αν δεν κάθεται στο καρότσι η μάρσιπο θα κάτσει αγκαλιά μόλις δω τα σκούρα φεύγουμε!

@Angelmammy εμένα μου είπε να πάω για τεστ Παπ όταν μου έρθει περίοδος...εξετάσεις επίσης δε μου είπε αλλά παίρνω τα γνωστά σίδηρο και ασβέστιο!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Κορίτσια εγώ δεν πιστεύω σε εύκολα και δύσκολα μωρά αλλά σε γονείς που προσπαθούν και επιμένουν. Όλοι είμαστε άπειροι μπροστά σε αυτό το νέο μέλος που μπαίνει στην οικογένεια μας και φυσικά κάθε παιδί γεννιέται με κάποιον χαρακτήρα τον οποίο όμως είναι κατά 99% στο χέρι μας να διαπλασουμε. Και δίνω πρόσφατο παράδειγμα: η ανήψια μου κοιμότανε για μεσημέρι στις 7 το απόγευμα, ξυπνούσε στις 9 και μετά τους χόρευε στο ταψί μέχρι τις 4 τα ξημερώματα για να την πάρει ο ύπνος και φυσικά ξυπνούσε στις 12 το μεσημέρι και ούτω καθεξής. Σε 1 εβδομάδα μέσα το παιδί άλλαξε το πρόγραμμα του σε φυσιολογικό δλδ να ξυπνάει στις 8 το πρωί και να κοιμάται στις 11 το βράδυ με έναν ενδιάμεσο ύπνο γιατί πολύ απλά βρέθηκε σε ένα περιβάλλον που του επέβαλε με ήρεμο τρόπο αυτό το πρόγραμμα. Και μιλάμε για παιδί 2,5 ετών. 

Για πόσο καιρό είχε το δύσκολο πρόγραμμα;;; Τι εννοείς βρέθηκε σε περιβάλλον που του επέβαλε με ήρεμο τρόπο αυτό το πρόγραμμα;; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως και τι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 @Sofi90 ο, τι σας πει ο γιατρός σας εννοείται. Εμένα ίσως να είναι κάπως πιο σχολαστικός επειδή δε με ξεγεννησε αυτός και θέλει να δει πως είμαι. Λέω εγώ τώρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Για πόσο καιρό είχε το δύσκολο πρόγραμμα;;; Τι εννοείς βρέθηκε σε περιβάλλον που του επέβαλε με ήρεμο τρόπο αυτό το πρόγραμμα;; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις μου αλλά προσπαθώ να καταλάβω πως και τι. 

Από όσο ξέρω είχε αυτό τον τρόπο ζωής για μήνες πολλούς. Ερχόμενη το καλοκαίρι στο εξοχικό λοιπόν και ζώντας με τον γιο μου που έχει ενα νορμάλ πρόγραμμα και βλέποντας ότι ο περίγυρος δεν σηκώνει πολλά ξενύχτια (παππούδες δλδ) συνειδητοποίησε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει αυτό το ωράριο και προσαρμοστηκε. Βέβαια με μαθηματική ακρίβεια το παιδί δεν θα ξεφύγει από το πρόγραμμα ξενυχτιου γιατί οι γονείς του το επιτρέπουν και μέσα σε 15 μέρες δεν μπορεί να αντραπει η συνήθεια μηνών

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Από όσο ξέρω είχε αυτό τον τρόπο ζωής για μήνες πολλούς. Ερχόμενη το καλοκαίρι στο εξοχικό λοιπόν και ζώντας με τον γιο μου που έχει ενα νορμάλ πρόγραμμα και βλέποντας ότι ο περίγυρος δεν σηκώνει πολλά ξενύχτια (παππούδες δλδ) συνειδητοποίησε ότι δεν μπορεί να συνεχίσει αυτό το ωράριο και προσαρμοστηκε. Βέβαια με μαθηματική ακρίβεια το παιδί δεν θα ξεφύγει από το πρόγραμμα ξενυχτιου γιατί οι γονείς του το επιτρέπουν και μέσα σε 15 μέρες δεν μπορεί να αντραπει η συνήθεια μηνών

Κατάλαβα... Αλλά είναι και 2μιση ετών, σωστά;;; Εννοώ ότι καταλαβαίνει πολλά περισσότερα από ένα μωράκι 2-3 μηνών. Βέβαια είναι και αυτό που λες, συνήθεια μηνών. Δεν ξέρω αν σε τόσο μικρούλικα μωράκια μπορείς να φτιάξεις πρόγραμμα. Εμένα η μικρή μου άλλαξε μόνη της όταν σταμάτησα να την κάνω μπάνιο βράδυ. Αλλά σε 2 μηνών τι να κάνεις άλλο;; Απλά υπομονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...