Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,γέννησα πριν 3 ημέρες,μπήκα με έκτακτη καισαρική,μόλις γέννηθηκε το μωρο του δώσανε κατευθείαν μπουκάλι Γιατί πεινούσε (είχα ήδη τρεις μέρες νοσηλείας στην κλινική χωρίς φαγητό και το μωρό γεννήθηκε με υπογλυκαιμία)το θέμα είναι ότι έχω γάλα αλλά το μωρο θηλάζει ελάχιστα το στήθος μου πριζετε και δεν ξέρω τι να κάνω να πάρω θήλαστρο η θα γίνει χειρότερη η κατάσταση με το γάλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@marakineos αν θέλεις να αποθηλασεις φυσικά κόβεις γεύματα θηλασμού κ βαζεις γεύμα με μπουκάλι. Θηλαζεις τώρα, μόλις ξανά πεινάσει θα δώσεις μπουκάλι άλλα άμα τ στήθος σ είναι πρησμένο θα βγάλεις λίγο γάλα. Τόσο ώστε να μην πονάς άλλα όχι παρά ποκυ. Τ στήθος γεμίζει ανάλογα την ζήτηση. Την επόμενη πάλι θα θηλασεις κοκ. Έτσι τ στήθος αντί να γεμίζει στη μια ώρα θα γεμίζει στις 3. Μετά δ θα πρηζεται τόσο πολύ κ σιγά σιγά θ μειωθεί τ γάλα. Στο τέλος θα έχεις γάλα αλλά όχι ικανό να θρέψει τ μωρο. Σκέψου εγώ στη μεγάλη μ Αφού αποθηλασα κ δ ξανά έδωσα στήθος είχα για καμία βδομάδα γάλα αλλά μόνο άμα πατούσες τ στήθος. Θέλει λίγο καιρό για να αποθηλασεις φυσικά για να προσαρμοστεί ανάλογα τ στήθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,γέννησα πριν 3 ημέρες,μπήκα με έκτακτη καισαρική,μόλις γέννηθηκε το μωρο του δώσανε κατευθείαν μπουκάλι Γιατί πεινούσε (είχα ήδη τρεις μέρες νοσηλείας στην κλινική χωρίς φαγητό και το μωρό γεννήθηκε με υπογλυκαιμία)το θέμα είναι ότι έχω γάλα αλλά το μωρο θηλάζει ελάχιστα το στήθος μου πριζετε και δεν ξέρω τι να κάνω να πάρω θήλαστρο η θα γίνει χειρότερη η κατάσταση με το γάλα;

Καλησπερα να σ ζησει το μωρακι σού.. Στην αρχή τα μωρά τρώνε ελάχιστα ποσότητα...αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα είχα πελαγωση κ εγώ με το στήθος μου..λοιπόν αυτό π έκανα εγώ ήταν το εξής έβγαζα λίγο με το χέρι όσο μπορούσα για να μην πονάω...Πήγαινε κάτω από το ντουζ βάλε ζεστό νερό στο στήθος κ Κάνε μαλάξεις για να βγάλεις... Η αλλιώς βαλε θήλαστρο αλλά από τι εχω ακούσει καλο θα ήταν να βάλεις θήλαστρο όταν εδραιωθεί ο θηλασμός!!!αν θες να βγάλεις όμως με το θήλαστρο μην αδειάσεις τελείως το στήθος σουμπορει να δημιουργήσεις υπερπαραγωγή αν το κάνεις συχνά..τώρα αν θες μόνο για μια φορά δεν ξερω Εγώ να φανταστείς έκανα υπομονή κ έβαλα θήλαστρο στις 30μερες δεν άντεχα αλλο εγω ομως ειχα κ υπερπαραγωγή από την αρχή  αλλά μην φανταστείς το έκανα για να ανακούφισω το στήθος μου γιατί με ποναγε πάρα πολύ...!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Angela7 είπε:

Καλησπερα να σ ζησει το μωρακι σού.. Στην αρχή τα μωρά τρώνε ελάχιστα ποσότητα...αχ σε καταλαβαίνω απόλυτα είχα πελαγωση κ εγώ με το στήθος μου..λοιπόν αυτό π έκανα εγώ ήταν το εξής έβγαζα λίγο με το χέρι όσο μπορούσα για να μην πονάω...Πήγαινε κάτω από το ντουζ βάλε ζεστό νερό στο στήθος κ Κάνε μαλάξεις για να βγάλεις... Η αλλιώς βαλε θήλαστρο αλλά από τι εχω ακούσει καλο θα ήταν να βάλεις θήλαστρο όταν εδραιωθεί ο θηλασμός!!!αν θες να βγάλεις όμως με το θήλαστρο μην αδειάσεις τελείως το στήθος σουμπορει να δημιουργήσεις υπερπαραγωγή αν το κάνεις συχνά..τώρα αν θες μόνο για μια φορά δεν ξερω Εγώ να φανταστείς έκανα υπομονή κ έβαλα θήλαστρο στις 30μερες δεν άντεχα αλλο εγω ομως ειχα κ υπερπαραγωγή από την αρχή  αλλά μην φανταστείς το έκανα για να ανακούφισω το στήθος μου γιατί με ποναγε πάρα πολύ...!! 

Και εγώ αναγκάστηκα προσπαθώ να βγάλω όσο μπορώ βέβαια γιατι πονάω πολύ και το μωρό τρωει ελάχιστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Και εγώ αναγκάστηκα προσπαθώ να βγάλω όσο μπορώ βέβαια γιατι πονάω πολύ και το μωρό τρωει ελάχιστα.

Κ εμενα έτσι έκανε κ γινόταν το στήθος μου πέτρα στην τουαλέτα την έβγαζα κάνοντας μαλάξεις..άσε εγώ ταλαιπωρηθηκα πολύ με το στήθος!!αν βγάζεις απλά μην το αδειάσεις όλο αδειασε τόσο για να ανακούφιστης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο ιδανικά μας φαίνονται όλα στα μαθήματα θηλασμού και πόσο δύσκολα είναι στην πράξη, κοπέλες μου! Αυτό είναι το συμπέρασμα που εξάγεται από τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε όλες μας με τον θηλασμό.

Εγώ που πήρα χάπια 2 φορές στην προηγούμενη εγκυμοσύνη για να κόψω τον θηλασμό έχω να πω ότι υπέφερα σωματικά και ψυχολογικά. Το στήθος μου επί 10 μέρες ήταν πάρα πολύ πρησμένο, πονούσε σε σημείο να κλαίω, ήταν ζεστό και φυσικά έκλαιγα με μαύρο δάκρυ κάθε φορά που το καημένο το μωρό έστρεφε το κεφάλι του στο στήθος και εγώ του έβαζα το μπιμπερο στο στόμα ? το εμοτικον δεν φεύγει για κάποιο λόγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια!θελω να ρωτησω κατι...αν ξεκινησει να πετρωνει το στηθος θα το καταλαβω??εχω στο αριστερο στηθος ενα σημειο σκληρο που με ποναει λιγακι οταν το παταω του εκανα μασαζ αλλα δεν αλλαξε κατι...επισης μεσα στο σπιτι φπρατε σουτιεν??κανει να φοραω θηλασμου με μπανελα?καπου ειχα διαβασει πως δεν κανει..ειμαι ολη την ωρα βρεγμενη!δεν ξερω γιατι ειμαι ετσι...ολο λερωνομαι...και με τα κοχυλια !μονο τα επιθεματα με βοηθανε αλλα με εχουν τρομαξει για μυκητες και τετοια και τα φοραω μονο στον υπνο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/6/2019 at 11:41 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!θελω να ρωτησω κατι...αν ξεκινησει να πετρωνει το στηθος θα το καταλαβω??εχω στο αριστερο στηθος ενα σημειο σκληρο που με ποναει λιγακι οταν το παταω του εκανα μασαζ αλλα δεν αλλαξε κατι...επισης μεσα στο σπιτι φπρατε σουτιεν??κανει να φοραω θηλασμου με μπανελα?καπου ειχα διαβασει πως δεν κανει..ειμαι ολη την ωρα βρεγμενη!δεν ξερω γιατι ειμαι ετσι...ολο λερωνομαι...και με τα κοχυλια !μονο τα επιθεματα με βοηθανε αλλα με εχουν τρομαξει για μυκητες και τετοια και τα φοραω μονο στον υπνο...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια τι χαρα που πηραμε απ τον γιατρο. Το μωρο μας 21 ημερων και εβαλε 1 κιλο μετα τη γεννα με αποκλειστικο θηλασμο. Ο γιατρος ειπε οτι ειναι λαιμαργος και καλα που βγαζει κ τις γουλιες γιατι ειναι παραπανισιο γαλα ολο αυτο. Εκει που ειχα κουραστει κι ελεγα: "θα σταματησω τον θηλασμο".... ποσηηη δυναμη μου εδωσε ο γιατρος να συνεχισω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπερα κοριτσια!θελω να ρωτησω κατι...αν ξεκινησει να πετρωνει το στηθος θα το καταλαβω??εχω στο αριστερο στηθος ενα σημειο σκληρο που με ποναει λιγακι οταν το παταω του εκανα μασαζ αλλα δεν αλλαξε κατι...επισης μεσα στο σπιτι φπρατε σουτιεν??κανει να φοραω θηλασμου με μπανελα?καπου ειχα διαβασει πως δεν κανει..ειμαι ολη την ωρα βρεγμενη!δεν ξερω γιατι ειμαι ετσι...ολο λερωνομαι...και με τα κοχυλια !μονο τα επιθεματα με βοηθανε αλλα με εχουν τρομαξει για μυκητες και τετοια και τα φοραω μονο στον υπνο...

Εγώ μόνο επιθέματα έβαζα.  Τα κοχύλια μου φάνηκαν άβολα.  Αν τα αλλάζεις συχνά δεν παίζουν αυτά με τους μύκητες... 

 Ζεστό νεράκι και πατάς πολυυ .. μπουνιές σα να ζυμωνεις για ώρα.   Είναι κ κόκκινο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki πολύ χαίρομαι με τα νέα σας!! Συνέχισε έτσι όσο μπορείς. Κι εγώ με τον αποκλειστικό θηλασμό περνάω κάποιες στιγμές δύσκολα. Αλλά μπροστά σε αυτό που προσφέρω στο μωρό μου, δεν πειράζει. Υπομονή και θα περάσει ο καιρός και όλα θα στρώσουν. Εμείς κλείσαμε μήνα και ο στόχος τώρα είναι το τρίμηνο. Μετά θα είναι το εξάμηνο και πάει λέγοντας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Christinapsr είπε:

Εγώ μόνο επιθέματα έβαζα.  Τα κοχύλια μου φάνηκαν άβολα.  Αν τα αλλάζεις συχνά δεν παίζουν αυτά με τους μύκητες... 

 Ζεστό νεράκι και πατάς πολυυ .. μπουνιές σα να ζυμωνεις για ώρα.   Είναι κ κόκκινο? 

Δεν ειναι κοκκινο ειναι απλα σε ενα σημειο απο το πλαι προς τα κατω πιο σκληρο...εχθες που το εκανα λιγο στο μπανιο δεν αλλαξε κατι ..θα το ξανα δοκιμασω!καλα τα επιθεματα κρατανε καλυτερα νομιζω..οταν λες να τα αλλαζω συχνα εννοεις στο 2 ωρο πχ?

 

@vayaki μπραβο σε εσενα και στο μικρο σου!!!!κανε οτι αισθανεσαι!αν μπορεις συνεχισε λιγο ακομα αλλα χωρις να πιεστεις!

Εμεις εχθες δε κοιμηθηκαμε σχεδον καθολοθ!!!!!!ολο κλαμα αγκαλια και στηθος ειμαστε και συνεχιζουμε και σημερα...δεν ξερω αν ποναει τι εχει το καημενο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 θα υπάρξουν πολλές νύχτες αϋπνίας... Μέχρι στιγμής, που η μικρή μου είναι ενός μηνός, έχω καταλάβει ότι τα μωράκια που είναι τόσο μικρούλικα περνάνε φάσεις. Άλλες μέρες πεινάνε, άλλες πονάνε, άλλες θέλουν απλά αγκαλίτσα... και εμείς που είμαστε πρωτομανούλες δεν ξέρουμε τι συμβαίνει και ανησυχούμε. Και υπάρχουν και νύχτες που τα ξυπνάς για να φάνε και είναι τόσο ήσυχα που λες, τι έγινε τώρα;;; Είναι όλα καλά;; Μήπως είναι άρρωστο το μωρό μου και είναι τόσο ήρεμο;; Και είναι μια χαρά. Απλά θέλει να κοιμηθεί. 

Κάνε μασάζ κυκλικά στο στήθος σου και να επιμείνεις στο σημείο που νιώθεις το έντονο πέτρωμα. Αυτό να το κάνεις πριν κάθε θηλασμό και αν νιώθεις πόνο ή πρήξιμο έντονο και στο ενδιάμεσο. Εγώ το κάνω ακόμα πριν κάθε θηλασμό και ας μην έχω πέτρωμα ή κάτι ανησυχητικό. Απλά πρήζονται τα στήθη από το πολύ γάλα και πονάω. Και όλο τρέχει το γάλα αλλά το έχω συνηθίσει τώρα. Αφού ξέρω και πότε θα τρέξει. Επίσης, τα επιθέματα καλό είναι όσο είσαι σπίτι να μην τα φοράς και να αφήνεις το στήθος τελείως ελεύθερο. Να είσαι γυμνή όσο μπορείς κοινώς. Εγώ νιώθω σαν αγελάδα, χαχαχα!! Αλήθεια!! Είμαι γυμνή 20 ώρες το 24ωρο και κατεβάζω γάλα. Χαχαχα!!! 

@Madi85 πως είναι ο μπέμπης σας;;;; Βγήκατε από το νοσοκομείο;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 δοκιμασες την ωρα που θηλαζει με τα δαχτυλα σου να κανεις κινησεις σαν να βοηθας το γαλα να κατεβει απο το στηθος και απο τα σημεια που νιωθεις σκληρα... προς τη ρωγα... πιεζεις πιεζεις με τα δαχτυλα και διωχνεις απο κεινα τα σημεια το γαλα οση ωρα ρουφαει. Το βοηθας να φαει πιο αποτελεσματικα τωρα στην αρχη και να αδειασει το στηθος σου πιο καλα και να ηρεμησεις. Οταν μου το εκανε αυτο η κοπελα που ηρθε σπιτι πρωτη φορα... ανακουφιστηκα τοσο πολυ και απο κει και περα το συνεχιζα και μονη μου μεχρι που καποια στιγμη το στηθος ηρεμησε. Παλι φουσκωνει και τρεχουν γαλατα αλλα οχι σε τρομακτικο σημειο. Με εναν θηλασμο επανερχονται στο πι και φι στη μαλακη τους κατασταση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως ειστε?Εμεις ταλαιπωρουμαστε από κολικους.Του εδωσα σταγονες και χαμομηλι κ πιπιλα τελικα με αποκλειστικο θηλασμο.Δεν γινοταν αλλιως αλλα δεν με πειραζει καθολου.Αφου ο μπεμπης μου το δεχεται κ ηρεμει όλα καλα.Η κορη μου δεν δεχτηκε ποτε το στηθος για να πιει γαλα κ τωρα είμαι χαρουμενη που στον μπεμπη δεν εχουμε θεμα.Φοβηθηκα στην αρχη για συγχυση θηλων αλλα τιποτα.Και μπιμπερο κ πιπιλα κ στηθος όλα μια χαρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Δεν ειναι κοκκινο ειναι απλα σε ενα σημειο απο το πλαι προς τα κατω πιο σκληρο...εχθες που το εκανα λιγο στο μπανιο δεν αλλαξε κατι ..θα το ξανα δοκιμασω!καλα τα επιθεματα κρατανε καλυτερα νομιζω..οταν λες να τα αλλαζω συχνα εννοεις στο 2 ωρο πχ?

 

@vayaki μπραβο σε εσενα και στο μικρο σου!!!!κανε οτι αισθανεσαι!αν μπορεις συνεχισε λιγο ακομα αλλα χωρις να πιεστεις!

Εμεις εχθες δε κοιμηθηκαμε σχεδον καθολοθ!!!!!!ολο κλαμα αγκαλια και στηθος ειμαστε και συνεχιζουμε και σημερα...δεν ξερω αν ποναει τι εχει το καημενο..

3-4 ωρες νομίζω είναι οκ  ..  κοίτα έτσι κ αλλιώς  μετά το μήνα θα έχει ρυθμιστεί  κ μετά θα το αλλάζεις κάθε 6-8   κ μετά καθόλου.   Έτσι έκανα εγώ ...  τώρα αυτό με τους μύκητες  υπερβολή.. θα πρέπει να κάνεις ν τ αλλάξεις καμία μέρα και ...  που αποκλείεται να ξεχαστείς με τόσους θηλασμόύς  ... Επίσης επιθέματα δε παίρνουμε jumbo (που γενικα είμαι υπέρ στα υπόλοιπα μπιχλιμπίδια κ ρουχα ).. Γτ εγώ η έξυπνη είχα πάρει τέτοια πριν γεννησω , έλεγα ε δε θα μ χρειαστούν  κ τλκ δεν ήταν καθόλου καλά σε τπτ . μετά πήρα της avent κ άξιζαν τα λεφτά τους (μαλακά- αποστειρωμένα- απορροφητικα ) .. ούτως ή  άλλως γ 1 - 1,5  μηνα είναι το έξοδο.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy με αυτον τον τροπο μου ειπαν και στο μαιευτηριο να κανω μασαζ αλλα πονανε τα χερια μου....σημερα που τη θηλασα καποια στιγμη και το επιασα ηταν σαν να μην υπηρχε και μετα ξανα εμφανιστηκε..μεχρι να φτασει η σειρα να ξανα θηλασω απο αριστερα το κανει!γενικα βλεπω πως απο την εξωτερικη μερια και προς τα κατω δεν ειναι οσο μαλακο ειναι ολο το υπολοιπο..και εγω σαν αγελαδα νιωθω!!!επισης τη μπεμπα τη λεω μικρο μου πιρανχακι!!

@vayaki θα το δοκιμασω και αυτο!το σκεφτηκα αλλα φοβηθηκα μηπως πνιγεται το μωρο...μου ειπε μια φιλη να το κανω οπως ειπες εσυ και η @Christinapsr και με βοηθησε αρκετα!

@Christinapsr δεν πηρα απο τα jumbo εχω chιccο και μου αρεσαν παρα πολυ!σε μια βδομαδα εχω ξοδεψει 2 κουτια!μιλαμε εχω θεμα!( και με τα κοχυλια φαντασου να μην εβαζα!)ετσι και φτασω 3 με 4 ωρες εχουν γεμισει και αυτα και παλι τρεχουν!μωρε με ειχαν τρομαξει και τα αλλαζα και συχνα βεβαια..μπορει και σε καθε θηλασμο να εβαζα αλλα αν εβλεπα οτι εχει τρεξει!παντως στον υπνο ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα δε γεμιζουν καν τα επιθεματα!

Μα γιατι πρεπει να τρεχουν ετσι???αφου σκεφτομαι στην τσαντα της μπεμπας αυριο μεθαυριο που θα την βγαλω εξω να εχω και καμια μπλουζα μεσα !??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 και ο δικός μου το κάνει αυτό αρκετά συχνά τις τελευταίες μέρες... χτες από τις 2 τη νύχτα ήθελε να είναι στο στήθος, έτρωγε έτρωγε έτρωγε, τον έπαιρνε ο ύπνος και μολις τον έβαζα στο κρεβάτι του άρχιζε να χτυπάει χέρια πόδια και να κλαίει γοερά! Κάπου στις 6 δεν άντεξα και τον έβαλα δίπλα μου να τον θηλασω ξαπλωμένη. Με πήρε ο ύπνος και στις 8 παρά που ξύπνησα, τον βρηκα ακόμα να ρουφάει ? από εκείνη την ώρα κοιμάται και ξυπνάει ανα 2 ώρες περίπου για να φάει. Δεν το έκανε από πείνα, ίσα ίσα που από το πολύ φαΐ βγάζει πολλές γουλιές και πάλι ζητάει στήθος! Το κάνει για παρηγοριά επειδή έχει ενοχλήσεις και πονάκια. Μη βιαστείς να υποθέσεις ότι δεν έχεις γάλα και να δώσεις ξένο. Το τσέκαρες με το χέρι;

@vayaki μπράβο ρε κορίτσι πολύ χάρηκα ? αν μπορείς κάνε ακόμα λιγη υπομονή. Θα φτιάξουν τα πράγματα και η ανταμοιβή θα είναι πολύ σπουδαία και για τον μπεμπούλη σου και για εσένα! Εγώ στις 40 μέρες είδα διαφορά, ακριβώς στις 40 όμως! Έχει από την Παρασκευή ο μικρούλης μου που κοιμάται πολλές ώρες, κάπου 15-16 μέσα στη μέρα. Και ο θηλασμός πλέον διαρκεί 10-15 λεπτά, εκτός αν έχουμε πονάκια και κάνουμε μαραθώνιο! ? αυτό όμως δε το γλιτώνεις απαραίτητα με το μπιμπερό, γνωστή μου με μωράκι 4 μηνών μου έλεγε την Κυριακή ότι στο 2ο μήνα διέκοψε το θηλασμο, αλλά ο μικρός ζητάει συνέχεια στήθος για να ηρεμήσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κανουν και εσας περιεργους ηχους τα μικρα???μερικες φορες με τρομαζει!

Μου ηρθε το δεμα απο babyspace!ειχε μεσα μια μπυρα ,2 κουπονια που μου ειχαν δωσει και απο το μαιευτηριο ,μια πιπιλα nuk και μια mum ,κατι βιταμινες για την εγκυμοσυνη και το θηλασμο και επιθεματα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 εμείς από περίεργους ήχους, άλλο τίποτα! Μουγκρίζει, βογκάει, κάνει κάτι ήχους σα να του έχει κάτσει κάτι στο λαιμό, κάνει σα κατσικάκι ? η παιδίατρος μου είπε ότι του ανεβαίνει γαλατάκι, γι’αυτο κάνει έτσι. Λίγο πολύ όλα τα μωράκια έχουν παλινδρόμηση. Πάντως όταν τον κοιμίζω πάνω μου μπρούμυτα καμία φορά, δεν ακούγεται τίποτα, κοιμάται σα πουλάκι! Απλά δυσκολεύομαι παρά πολύ να τον κοιμήσω στην αγκαλιά μου. Με το που ακουμπάει πάνω μου αρχίζει να κοπανιέται μπρος πίσω ψάχνοντας να φάει ο πεινάλας ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε αλλά νέα, την Κυριακή στη βάφτιση άντλησα και πήρα μαζί 4 μπιμπερό των 150ml γιατί θα καθόμασταν πολλές ώρες. Δεν εφαγε ούτε ένα! Έπινε με το ζόρι 30-40ml κάθε φορά και μετά δεν άνοιγε το στόμα του με τίποτα, όποτε κατέληξα να θηλάζω ανα 2 ώρες ημίγυμνη στο αυτοκίνητο ? μα είναι δυνατόν να μη δέχεται το μπιμπερό; Ούτε την πιπίλα θέλει. Μετά από πολλές προσπάθειες, κυριολεκτικά δε θέλει ούτε να τη βλέπει! 

Σήμερα θα πάμε για υπέρηχο ισχίων και να δει και την κλείδα του ορθοπεδικός, που είχε το ραγισματάκι. Εσείς την κάνατε αυτή την εξέταση; Δεν είχαμε σκοπό, αλλά μας είπε η παιδίατρος ότι είναι αρκετα σημαντική. Επίσης ξεκίνησα διατροφή και παλεύω μέσα μου να αποφασίσω να πάω και γυμναστήριο. Δεν είναι ότι βαριέμαι, αλλά προς το παρόν δυσκολεύομαι να τον αφήνω έστω και για μια μιάμιση ώρα τη μέρα ? και για δουλειά που έλεγα να επιστρέψω τον Ιούλιο, τελικά χλωμό το βλέπω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissaκαι εμας κανει κατι περιεργα και παει ο αντρας μου απο πανω να την δει  γιατι τρομαζει!

Πω πω και εμεις σε ενα μηνα εχουμ2 γαμοβαφτιση στο αμαξι με βλεπω να τη βγαζω!και εμας αμς ειπε η παιδιατρος οτι ισως κανουμε υπερηχο ισχιων...αν και δε θα συνεχισω με αυτην...αν μου το πει και ο επομενος θα το κανω !εγω της ειπα πως ηξερα οτι πρεπει να την κανουν τα ισχιακα μωρακια αλλα αυτη μου ειπε πως δεν εχει σημασια...τωρα δεν ξερω!εγω με τη διατροφη ακομα δεν το εχω σκεφτει εχω αλλα 6 κιλα απο την εγκυμοσυνη οποτε θα δω πως θα παει και αν χρειαστει θα κανω μετα!για το γυμναστηριο χαρα στο κουραγιο σου αν πας!ουτε να το σκεφτομαι δε θελω!!!καλα στη δουλεια απορω και θαυμαζω τις γυναικες που γυρνανε τοσο νωρις!!!βεβαια ακομα ειμαι στις 9 μερες αλλα νομιζω θελει χρονο το σωμα μας να επανελθει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/6/2019 at 1:19 ΜΜ, ο/η Narcissa είπε:

@Sofi90 και ο δικός μου το κάνει αυτό αρκετά συχνά τις τελευταίες μέρες... χτες από τις 2 τη νύχτα ήθελε να είναι στο στήθος, έτρωγε έτρωγε έτρωγε, τον έπαιρνε ο ύπνος και μολις τον έβαζα στο κρεβάτι του άρχιζε να χτυπάει χέρια πόδια και να κλαίει γοερά! Κάπου στις 6 δεν άντεξα και τον έβαλα δίπλα μου να τον θηλασω ξαπλωμένη. Με πήρε ο ύπνος και στις 8 παρά που ξύπνησα, τον βρηκα ακόμα να ρουφάει ? από εκείνη την ώρα κοιμάται και ξυπνάει ανα 2 ώρες περίπου για να φάει. Δεν το έκανε από πείνα, ίσα ίσα που από το πολύ φαΐ βγάζει πολλές γουλιές και πάλι ζητάει στήθος! Το κάνει για παρηγοριά επειδή έχει ενοχλήσεις και πονάκια. Μη βιαστείς να υποθέσεις ότι δεν έχεις γάλα και να δώσεις ξένο. Το τσέκαρες με το χέρι;

@vayaki μπράβο ρε κορίτσι πολύ χάρηκα ? αν μπορείς κάνε ακόμα λιγη υπομονή. Θα φτιάξουν τα πράγματα και η ανταμοιβή θα είναι πολύ σπουδαία και για τον μπεμπούλη σου και για εσένα! Εγώ στις 40 μέρες είδα διαφορά, ακριβώς στις 40 όμως! Έχει από την Παρασκευή ο μικρούλης μου που κοιμάται πολλές ώρες, κάπου 15-16 μέσα στη μέρα. Και ο θηλασμός πλέον διαρκεί 10-15 λεπτά, εκτός αν έχουμε πονάκια και κάνουμε μαραθώνιο! ? αυτό όμως δε το γλιτώνεις απαραίτητα με το μπιμπερό, γνωστή μου με μωράκι 4 μηνών μου έλεγε την Κυριακή ότι στο 2ο μήνα διέκοψε το θηλασμο, αλλά ο μικρός ζητάει συνέχεια στήθος για να ηρεμήσει. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όσες έχετε φβ να μπείτε στη ομαδα : Αττική εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού. Έχει πολύ υλικό και αρχεία που είναι όλα πολύ αναλυτικά και βοηθητικά! Πολλές κοπέλες έχουν βοηθηθεί. Να χαίρεστε τα μωράκια σας!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όπως είπε και η @anna_30 μπορεί εκεί που τα τεστακια δειχνουν άχνα μια μέρα ξαφνικός να δειξει θετικο🙏
    • Γι αυτο ειμαστε εδω κοριτσι μου!! η μια στηριγμα της αλλης!!! 🤗❤️ κι εγω μονο εδω στο φορουμ νιωθω οτι καποιος μπορει να νιωσει οπως νιωθω.. οσο και να με αγαπανε οι φιλες μου και οι ανθρωποι μου, αν δε το βιωσεις, δεν ξερεις πως ειναι...
    • Τελειααααα❤️❤️❤️ αρχικά ας μην προτρέχουμε γτ το θαυματακι μπορεί να ήρθε ❤️ αν δεν… τοτε πατε στα επόμενα πλάνα💪 από ότι κατάλαβα στον μεθεπόμενο κύκλο αν χρειαστεί που το απεύχομαι θα πατε με ενεσουλες γοναδοτροπινων και χάπια όπως έκανα και εγώ στη δεύτερη σπερματεγχυνση🙏❤️🙏 εύχομαι σε λίγες μέρες να μας πεις τα ευχαριστα κοριτσάκι μου❤️ 
    • Κορίτσια καλησπέρα! Πήγα κ μίλησα σήμερα μ το γιατρό γιατί αν μ έρθει περίοδος τελικά τη περιμένω Κυριακή τ Πάσχα άρα θ έπρεπε ν προμηθευτώ χάπια και ν μάθω διαδικασία από πριν!  μ είπε πως κανονικά κάνουμε εξετάσεις 1 2η μέρα τ κύκλου ορμονικές και μετά ξεκινάμε τα χάπια 2η με 7η μέρα και μετά κάνουμε παρακολούθηση , κατι ενεσακια λέει γ ν πολλαπλασιαστούνε και μετά τη τελική ένεση γ ν σκάσουν!  αλλα επειδή πέφτει μέσα στο Πάσχα η περίοδος αν έρθει εμένα , γ αυτόν τον κύκλο θ πάρω μόνο τα χάπια τα serpafar πρωί βράδυ , και μετά θ ξεκινήσουμε παρακολούθηση !  αν είναι ένα μ λέει δν θ κάνουμε την ένεση την τελική! Αν είναι περισσότερα τότε θ κάνουμε και την ένεση , θα το δούμε εκείνες τις μέρες! Κ στον κύκλο τ ιουνιου μ είπε ν προχωρήσουμε σε σπερματέγχυση!  Αυτα!!!! Σήμερα είμαι 7η ΜΤΩ δν έχω κανένα συμπτωμα , αλλά νιώθω πως έχω νεύρα και σαν μια σύγχυση εσωτερική , σν ν μην έχω υπομονή ένα πράγμα !    @Girly μουυυυυυ αγαπημένη μουυυυ φωτεινό μ πλασμα περιμένουμε νέα από το γιατρό! Αιντε σχολνα έχουμε πανηγυρια μπροστά μας , πρέπει ν είμαστε με κοιλιά είπαμε 😂😂🤰🤰🤰
    • Τι κάνετε κορίτσια μου?? @Demy93 τι έκανες τελικά με το δόντι? Όλα καλά ?  Εμείς πήγαμε γιατρο.. όλα πολύ καλά .. έφτασε το ένα κιλό η μπέμπα μας 🩷🩷
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...