Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Angelmammy να σ πω την αλήθεια δ ξέρω. Εμένα ρα έχει όλα τα μηχανήματα οπότε μ τ κάνει. Από φίλες μ π ειναι σε άλλους γιατρούς νομίζω τ κάνουν στην κλινική μια φορά τη βδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Diwni έχω πλύνει σχεδόν τα πάντα!! Μένει το σίδερο. Όσον αφορά τη βαλίτσα του μαιευτηρίου, νομίζω ότι κάτι θα ξεχάσω και έχω κάνει λίστα. Ευτυχώς το μαιευτήριο είναι πολύ κοντά στο σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πότε είναι καλά να ετοιμάζουμε τη βαλίτσα μας???στις 35 έλεγα να την έχω έτοιμη...

Και κάτι ακόμα...όταν με το καλό σπάσουν τα νερά θα λερωθουμε τόσο???Δηλαδή αν είναι στον ύπνο θα πρέπει να αλλάζουμε και σεντόνια????συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση αλλά το εχω απορία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Πότε είναι καλά να ετοιμάζουμε τη βαλίτσα μας???στις 35 έλεγα να την έχω έτοιμη...

Και κάτι ακόμα...όταν με το καλό σπάσουν τα νερά θα λερωθουμε τόσο???Δηλαδή αν είναι στον ύπνο θα πρέπει να αλλάζουμε και σεντόνια????συγγνώμη για τη χαζή ερώτηση αλλά το εχω απορία!

Δεν είναι απαραίτητο να σου σπάσουν τα νερά. Συμβαίνει συχνά αλλά είναι ανωμαλία. Οι συσπάσεις του τοκετού θα σου δώσουν να καταλάβεις ότι γενάς (αν δεν σπάσουν τα νερά). 

Κάποιες κοπέλες λένε ότι νιώθουν σα να κάνανε πιπι τους πάνω τους. Άλλες ότι τα υγρά ήταν κάπως περισσότερα. Άλλες πάλι ότι ίσα ίσα που ένιωσαν κάτι να τρέχει. Αναλόγως. Καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου πάντως. 

Εγώ έχω απορία πώς είναι οι συσπάσεις και οι πόνοι του τοκετού. Ε... Σε λίγες εβδομάδες, πρώτα ο Θεός, θα μάθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 δ ξέρω πως είναι να σπάνε τα νερά άλλα θα τ καταλάβεις πιστεύω. Σιγά μην αλλάξεις σεντόνια εκείνη την ωρα. Θα τα μαζέψεις, θα τα πετάξεις στα άπλυτα, θα μπεις θα κάνεις τ ντουζάκι σου κ θα πας να γεννήσεις. Πριν να επιστρέψετε σπίτι σας όλο κ κάποιος θα πεταχτεί να τ αερισει λίγο, να στρώσει τ κρεβάτι κτλ.

@Angelmammy θα τ καταλάβεις πίστεψέ με. Θα έχουν συχνότητα κ πονο. Πόσο πόνο δ ξέρω γτ είναι υποκειμενικό άλλα σίγουρα θα τ καταλάβεις. Μπορεί να έχεις κ άλλες ενδείξεις, λίγο αιματακι η καφέ η να νιώθεις ότι θες να πας τουαλέτα για κακακια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy και @Diwni μου έχει πει μια κοπέλα ότι ξεκινάνε οι πόνοι σιγά σιγά!Αυτή το έπαθε στον ύπνο της!ξύπνησε και έκατσε 2 ώρες μετράτε τη συχνότητα και από εκεί όταν έφτασε νομίζω  στο 10 λεπτό (μπορεί να κάνω και λάθος)πήγε στο μαιευτήριο και πήρε και το γιατρό...αυτό δεν με αγχώνει τόσο γιατί και άλλη μια φίλη μου είπε ότι θα το καταλάβεις ότι γέννας!Τώρα θα δείξει!Θα μάθουμε μια μια!!!!!Θα μπαίνουμε εδώ να λέμε τις εμπειρίες μας!!

Ααα επίσης μου είπαν ότι κάποια στιγμή πριν έρθει ο τοκετός βλέπεις λίγο ροζ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@stasa199 δ ξέρω πως είναι να σπάνε τα νερά άλλα θα τ καταλάβεις πιστεύω. Σιγά μην αλλάξεις σεντόνια εκείνη την ωρα. Θα τα μαζέψεις, θα τα πετάξεις στα άπλυτα, θα μπεις θα κάνεις τ ντουζάκι σου κ θα πας να γεννήσεις. Πριν να επιστρέψετε σπίτι σας όλο κ κάποιος θα πεταχτεί να τ αερισει λίγο, να στρώσει τ κρεβάτι κτλ.

@Angelmammy θα τ καταλάβεις πίστεψέ με. Θα έχουν συχνότητα κ πονο. Πόσο πόνο δ ξέρω γτ είναι υποκειμενικό άλλα σίγουρα θα τ καταλάβεις. Μπορεί να έχεις κ άλλες ενδείξεις, λίγο αιματακι η καφέ η να νιώθεις ότι θες να πας τουαλέτα για κακακια.

Ευχαριστώ!! Την Κυριακή έχουμε και το πρώτο μάθημα τοκετού. Λογικά θα μάθουμε πολλά πράγματα εκεί!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@Angelmammy και @Diwni μου έχει πει μια κοπέλα ότι ξεκινάνε οι πόνοι σιγά σιγά!Αυτή το έπαθε στον ύπνο της!ξύπνησε και έκατσε 2 ώρες μετράτε τη συχνότητα και από εκεί όταν έφτασε νομίζω  στο 10 λεπτό (μπορεί να κάνω και λάθος)πήγε στο μαιευτήριο και πήρε και το γιατρό...αυτό δεν με αγχώνει τόσο γιατί και άλλη μια φίλη μου είπε ότι θα το καταλάβεις ότι γέννας!Τώρα θα δείξει!Θα μάθουμε μια μια!!!!!Θα μπαίνουμε εδώ να λέμε τις εμπειρίες μας!!

Ααα επίσης μου είπαν ότι κάποια στιγμή πριν έρθει ο τοκετός βλέπεις λίγο ροζ!

Ναι!! Θα λέμε μια μια τις εμπειρίες μας. Αυτό με το ροζ το έχω διαβάσει κι εγώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια μου ακόμα δεν του έχω πλύνει τα ρουχαλακια του. Σκέφτομαι να το κάνω αρχές Απρίλη να είναι πιο φρέσκα. Και την βαλίτσα τότε λέω να την ετοιμάσω! 

Μια περιέργεια την έχω κι εγώ για το πώς θα καταλάβω ότι έρχεται ο τοκετός! Αυτό με το ροζ δεν το ηξερα... Περιμένω τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού, όπου λογικά θα μου λυθούν οι απορίες! Σε δύο εβδομάδες ξεκινάω... Ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά!!! Τι ωραία!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ευχαριστώ!! Την Κυριακή έχουμε και το πρώτο μάθημα τοκετού. Λογικά θα μάθουμε πολλά πράγματα εκεί!! 

Αχ τι καλα! Ανυπομονω γι αυτα τα μαθηματα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βλέπω πολλές θα τα κάνετε   τα μαθήματα!Εγώ δεν έκανα τίποτα ακόμα ούτε το εχ  ψάξει πολύ!πρέπει να ρωτήσω και το γιατρό η να τον ενημερώσω ότι θα παρακολουθήσω??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Βλέπω πολλές θα τα κάνετε   τα μαθήματα!Εγώ δεν έκανα τίποτα ακόμα ούτε το εχ  ψάξει πολύ!πρέπει να ρωτήσω και το γιατρό η να τον ενημερώσω ότι θα παρακολουθήσω??

Εγώ προς το παρόν δεν του έχω πει κάτι. Ίσως του το αναφέρω στις επόμενες επισκέψεις, αφού τα ξεκινήσω κιόλας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Εγώ προς το παρόν δεν του έχω πει κάτι. Ίσως του το αναφέρω στις επόμενες επισκέψεις, αφού τα ξεκινήσω κιόλας.

 

στις Just now, ο/η Valfrag είπε:

Και εγω θα κανω τα μαθηματα αλλα δεν εχω ενημερωσει το γιατρο ακομα..δε ξερω αν χρειαζεται κ ολας 

Σας ευχαριστω για την απαντηση κοριτσια!Που θα κανετε τα μαθήματα??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η stasa199 είπε:

 

Σας ευχαριστω για την απαντηση κοριτσια!Που θα κανετε τα μαθήματα??

Εγω με @Angelmammy θα τα κανουμε στο Ελενα..οπου κ να γεννησεις μπορεις να τα κανεις στο Ελενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valfrag είπε:

Εγω με @Angelmammy θα τα κανουμε στο Ελενα..οπου κ να γεννησεις μπορεις να τα κανεις στο Ελενα

Μου ειναι μακρια τα νοσοκομεία και θα πρεπει να παρω μετρο και δεν θέλω.. Θα δω εδώ στο ΙΚΑ που έγραφε κάτι για μαθήματα να δω μήπως με βολεύει καλύτερα αλλιώς θα παρακολουθήσω μόνο μέσω ίντερνετ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!! Χαίρομαι που είστε όλες καλά!!! Τις τελευταίες μέρες νομίζω μεγάλωσε πολύ η κοιλίτσα μου ? σήμερα μπήκα στον 7ο!!! Από βδομάδα θα αρχίσουν να μου φέρνουν πράγματα επιτέλους!!!! Δεν κρατιεμαιιιιιι!!!!! Και θα κάνω λίστα για το μαιευτήριο και για το σπίτι τι χρειάζεται και θα πάω μέσα στη βδομάδα μάλλον!!! 

Κορίτσια ούτε εγώ το έχω συνειδητοποιήσει!!! Δεν έχω άγχος αλλά ανυπομονησία.. το μόνο άγχος είναι να πάνε όλα καλά.. αλλά όχι άγχος για τη γέννα και το μεγάλωμα..

Καλή συνέχεια κορίτσια μου να μαστε όλες καλά!!! ? ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως ποτέ ήταν που γράφαμε ότι ακούσαμε καρδούλα και περιμέναμε να πάμε για Αυχενική ποτέ θα πάμε για doppler ούτε το κατάλαβα κορίτσια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Πάντως ποτέ ήταν που γράφαμε ότι ακούσαμε καρδούλα και περιμέναμε να πάμε για Αυχενική ποτέ θα πάμε για doppler ούτε το κατάλαβα κορίτσια!!!

Πωω αυτο ξαναπεστο! Σαν χτες ειδα θετικο τεστ. Ποτε φτασαμε ως εδω; θα τα λεμε και μετα τη γεννα ε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Πωω αυτο ξαναπεστο! Σαν χτες ειδα θετικο τεστ. Ποτε φτασαμε ως εδω; θα τα λεμε και μετα τη γεννα ε; 

Εννοείτε!!εδώ και στα ξενύχτια και με τα μπεμπάκια μας !!!!!

Ο άντρας μου μου είπε σήμερα πάντως ότι δεν του φάνηκε και ότι δεν πέρασε ο καιρός!Και του λέω για μένα είναι σαν να έγιναν όλα τόσο μα τοσο γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όντως έχει περάσει πολύ γρήγορα ο καιρός! Μου φαίνεται ότι έγιναν όλα τόσο γρήγορα... Ανυπομονώ να πάρω το μωράκι μου αγκαλιά κι ας μου λένε όλοι να απολαύσω ακόμα αυτή την περίοδο όσο μπορώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κα εγω θελω να περασει αυτος ο καιρος που απομενει οσο πιο γρηγορα γινεται!!!? μεχρι τωρα ετρεξε ο χρονος!!να δουμε απο εδω και περα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! οντως ποσο μα ποσο γρηγορα φτασαμε εδω! ελπίζω να συνεχισει να περνα ετσι γρηγορα!

Και εμενα ετσι μου λενε να το απολαυσω και να μη βιαζομαι αλλα ανυπομονω τοσο πολυ!

Τριτη εχω ραντεβου με τον γιατρο! Σιγουρα εχει μεγαλωσει πολυ ο μπεμπακος το καταλαβαινω απο τις κινησεις, για να δουμε θα μας κανει τη χαρη να τον δουμε η θα ειναι γυρισμενος οπως να ναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...