Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα, σήμερα δεν πρόλαβα να σας παρακολουθήσω. Γέννησε καμιά; ? Εμείς πήγαμε στο ραντεβού μας στον γιατρό και μας έστειλε στην κλινική να κάνουμε καρδιοτοκογράφημα. Τελικά το μωρό είναι ψηλά μου είπε κι επίσης μετά τον πήραν απ την κλινική να τον ενημερώσουν για τα αποτελέσματα και επειδή είχε πολύ έντονη δραστηριότητα η μικρή είχε κάποια σκαμπανεβάσματα στους παλμούς της οπότε θα πάμε κι αύριο το πρωί πάλι στην κλινική για να δούμε πως πάει και θα μάθουμε αν θα χρειαστεί να μπούμε κατευθείαν. Αλλιώς μας είπε πως θα κάνουμε εισαγωγή Παρασκευή στις 5 το απόγευμα για να κάνουμε πρόκληση και μπορεί να γίνει και καισαρική. ? Ήθελα να γλυτωσω η αλήθεια είναι το μαχαίρι αλλά τι να κάνουμε, θα δούμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@irened91 δεν γεννησε αλλη κοπελα ακομα!!

Καλο ειναι που ειχε εντονη δραστηριοτητα η μικρη σου!εμενα δεν με αφηναν να φυγβ επειδη κοιμοταν!

Μπορει να το εχεις ξανα πει αλλα δεν θυμαμαι...γιατι να κανεις καισαρικη??και η πητ σου ποτε ειναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

@irened91 δεν γεννησε αλλη κοπελα ακομα!!

Καλο ειναι που ειχε εντονη δραστηριοτητα η μικρη σου!εμενα δεν με αφηναν να φυγβ επειδη κοιμοταν!

Μπορει να το εχεις ξανα πει αλλα δεν θυμαμαι...γιατι να κανεις καισαρικη??και η πητ σου ποτε ειναι??

Όχι δεν έχει αναφερθεί καθόλου η καισαρική σε μένα μέχρι τώρα φυσιολογικά πηγαίναμε σίγουρα. Μου ανέφερε την καισαρική γιατί η μικρή είναι ψηλά. Αν δεν κατέβει πως θα γίνει φυσιολογικός τοκετός; Αύριο 9 του μηνός έχω ΠΗΤ! Χαχα κι εμένα πιστεύω ότι είχε έντονη δραστηριότητα επειδή στο δρόμο ήπια έναν καφέ και ήταν αρκετά γλυκός, αλλιώς μη φανταστείς κι εγώ που έκανα στον γιατρό την περασμένη εβδομάδα κοιμόταν και μου έδωσε γλυκό μπας και ξυπνήσει λίγο. Αλλά σήμερα είχε πιο μεγάλη διάρκεια το nst απ ότι στο ιατρείο 40 λεπτά περίπου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Όχι δεν έχει αναφερθεί καθόλου η καισαρική σε μένα μέχρι τώρα φυσιολογικά πηγαίναμε σίγουρα. Μου ανέφερε την καισαρική γιατί η μικρή είναι ψηλά. Αν δεν κατέβει πως θα γίνει φυσιολογικός τοκετός; Αύριο 9 του μηνός έχω ΠΗΤ! Χαχα κι εμένα πιστεύω ότι είχε έντονη δραστηριότητα επειδή στο δρόμο ήπια έναν καφέ και ήταν αρκετά γλυκός, αλλιώς μη φανταστείς κι εγώ που έκανα στον γιατρό την περασμένη εβδομάδα κοιμόταν και μου έδωσε γλυκό μπας και ξυπνήσει λίγο. Αλλά σήμερα είχε πιο μεγάλη διάρκεια το nst απ ότι στο ιατρείο 40 λεπτά περίπου. 

Ααα εφτασες στην πητ σου ε!!!!περπατουσες???εγω κοριτσια εχω αρχισει φουλ περπατημα και επαφες!!μπορω δε μπορω!!χαχααχαχα κανω και τις ασκησεις που μου ειπε ο γιατρος και θα δειξει!!!μικρο ενοχλησεις εχω βεβαια...καθε φορα που παω στην τουαλετα κοιταω μηπως δω αιμα αλλα τιποτα ακομα!εχω βεβαια 17 μερες μεχρι την πητ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Ααα εφτασες στην πητ σου ε!!!!περπατουσες???εγω κοριτσια εχω αρχισει φουλ περπατημα και επαφες!!μπορω δε μπορω!!χαχααχαχα κανω και τις ασκησεις που μου ειπε ο γιατρος και θα δειξει!!!μικρο ενοχλησεις εχω βεβαια...καθε φορα που παω στην τουαλετα κοιταω μηπως δω αιμα αλλα τιποτα ακομα!εχω βεβαια 17 μερες μεχρι την πητ!

Εννοείται περπάτημα, αλλά τίποτα η μικρή!! Σήμερα την καλοπιανα λέω "Έλα κοριτσάκι μου κατέβα λίγο πιο χαμηλά να μην φάει η μανούλα τζάμπα εγχείρηση. " ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Εννοείται περπάτημα, αλλά τίποτα η μικρή!! Σήμερα την καλοπιανα λέω "Έλα κοριτσάκι μου κατέβα λίγο πιο χαμηλά να μην φάει η μανούλα τζάμπα εγχείρηση. " ??

Για αυτην την παρασκευη σου ειπε για προκληση η την επομενη??

Εγω δεν ειχα φαει τιποτς πριν το n st!!!την επομενη φορα θα παω σκασμενη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Για αυτην την παρασκευη σου ειπε για προκληση η την επομενη??

Εγω δεν ειχα φαει τιποτς πριν το n st!!!την επομενη φορα θα παω σκασμενη!!!!

Για μεθαύριο!! Χαχαχα εγώ και φαγωμένη ήμουν πιο μπροστά και καφέ ήπια γλυκό που σου είπα. Και ρώτησα κιόλας τον γιατρό επειδή είναι λίγο μακριά η κλινική απο κει που μένω, λέω μπορώ στο δρόμο να πιω καφέ ή πειράζει; Και μου είπε να πιω κανονικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η irened91 είπε:

Για μεθαύριο!! Χαχαχα εγώ και φαγωμένη ήμουν πιο μπροστά και καφέ ήπια γλυκό που σου είπα. Και ρώτησα κιόλας τον γιατρό επειδή είναι λίγο μακριά η κλινική απο κει που μένω, λέω μπορώ στο δρόμο να πιω καφέ ή πειράζει; Και μου είπε να πιω κανονικά. 

Εγω πηγα και νομιζα σε 20 λεπτα θα φυγω!ειχα κανονισει και καφε μετα!!!!χαχαχαχαχα

Λοιπον αυτες τις 2 μερες κανε οτι μπορεις μπας και ερθει απο μονη της η μικρη!!!χαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Εγω πηγα και νομιζα σε 20 λεπτα θα φυγω!ειχα κανονισει και καφε μετα!!!!χαχαχαχαχα

Λοιπον αυτες τις 2 μερες κανε οτι μπορεις μπας και ερθει απο μονη της η μικρη!!!χαχαχαχα

Χαχαχαχα εμείς που σήμερα είχαμε και ραντεβού να μας συνδέσουν την τηλεφωνική γραμμή και ίντερνετ; Που να ξέραμε ότι θα μας έστελνε και στην κλινική. ??

Άστα τι άλλο να κάνω πια θα πάρω τους δρόμους και θα περπατάω όλη μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Για μεθαύριο!! Χαχαχα εγώ και φαγωμένη ήμουν πιο μπροστά και καφέ ήπια γλυκό που σου είπα. Και ρώτησα κιόλας τον γιατρό επειδή είναι λίγο μακριά η κλινική απο κει που μένω, λέω μπορώ στο δρόμο να πιω καφέ ή πειράζει; Και μου είπε να πιω κανονικά. 

Και κουλουράκι να πάρεις, μην τον πιεις ξεροσφύρι τον καφέ ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα ήρθαμε για nst και κάναμε εισαγωγή τελικά. Αγχωθηκα με πιάσανε ταχυκαρδίες και αρρυθμία ήταν κι οι παλμοί του μωρού λίγο όπως χθες οπότε δε ρίσκαρε ο γιατρός να με αφήσει να φύγω. Τώρα είμαι καλά ηρέμησα λίγο και το απόγευμα μετά τις 5 θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά τη διαδικασία με την μαία. Αργότερα θα έρθει κι ο γιατρός να μου σπάσει τα νερά αν δεν έχουν σπάσει μόνα τους και αν όλα πάνε καλά πρώτα ο Θεός θα γεννήσω φυσιολογικά. Αλλά υπάρχει και πιθανότητα καισαρικής μου είπε ο γιατρός. Όπως και να χει το βραδάκι θα έχω την μικρούλα μου αγκαλιά με το καλό!! ?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κόριτσια καλησπέρα! Κάτι έκανα παραπάνω δεν ξέρω τι...αγνοήσετε το μνμ μου... @irened91 με το καλό! Όλα να πάνε κατ ευχήν και να μας γράψεις σύντομα νέα σου...ελπίζω να έρθει γρήγορα η μπέμπα να μην ταλαιπωρηθεις καθόλου ..να το απολαύσεις! Εγώ σήμερα πήγα πάλι στην κλινική για αιμοληψια κ στον γυναικολόγο για καρδιοτοκογραφο...είχε κάτι δυνατές συσπάσεις αλλά όχι γέννας...Σάββατο κ δευτέρα θ κάνω πάλι καρδιοτοκογραφο κ προεγχειρητικο έλεγχο κ τρίτη πρωί έχω ραντεβού για καισαρική...εκτός κι αν σπάσουν νερά νωρίτερα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irened91 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα ήρθαμε για nst και κάναμε εισαγωγή τελικά. Αγχωθηκα με πιάσανε ταχυκαρδίες και αρρυθμία ήταν κι οι παλμοί του μωρού λίγο όπως χθες οπότε δε ρίσκαρε ο γιατρός να με αφήσει να φύγω. Τώρα είμαι καλά ηρέμησα λίγο και το απόγευμα μετά τις 5 θα ξεκινήσουμε σιγά σιγά τη διαδικασία με την μαία. Αργότερα θα έρθει κι ο γιατρός να μου σπάσει τα νερά αν δεν έχουν σπάσει μόνα τους και αν όλα πάνε καλά πρώτα ο Θεός θα γεννήσω φυσιολογικά. Αλλά υπάρχει και πιθανότητα καισαρικής μου είπε ο γιατρός. Όπως και να χει το βραδάκι θα έχω την μικρούλα μου αγκαλιά με το καλό!! ?? 

Με το καλο!!!!θα περιμενουμε νεα σου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 με το καλό !! Μ έναν πόνο σου εύχομαι!! 

@dimitra2222 τελική ευθεία οι εσύ!

Κορίτσια εμείς πήγαμε χθες μαιευτήριο και είχα πάλι πόλλους πόνους 100, αφού η μαία φώναξε γυναικολόγο! Ωχ λέω γεννάω αυτό είναι χαχα! Αλλά ακόμη είναι ο τραχηλος καλός οπότε τζιφος!

Από χθες περπατάω κιόλας κ έχω κόψει και μαγνήσιο κλπ! Αύριο ερχεται ο γιατρός Αθήνα κ θα πάω να με δει. Αν ο τράχηλος έχει λεπτυνει μαλακώσει κλπ ίσως γεννήσω την Κυριακή αλλιώς εκτός απροόπτου την επόμενη εβδομάδα. Απ' ότι έχω καταλάβει δεν θέλουν να σ' αφήνουν με τόσο ισχυρές συσπάσεις δεν ξέρω γιατί ίσως δυσφορει το μωρό γιατί είναι η αλήθεια επηρεάζονται οι παλμοί του την ώρα της σύσπασης! Οπότε πιστεύω θα πάω το πολύ μέχρι το άλλο σκ. Η μαία που πέτυχα εχθές φοβερή αφού από την εξέταση με το χέρι κατάλαβε πως το μωρό είναι εμπεδωμενο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η irened91 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα, σήμερα δεν πρόλαβα να σας παρακολουθήσω. Γέννησε καμιά; ? Εμείς πήγαμε στο ραντεβού μας στον γιατρό και μας έστειλε στην κλινική να κάνουμε καρδιοτοκογράφημα. Τελικά το μωρό είναι ψηλά μου είπε κι επίσης μετά τον πήραν απ την κλινική να τον ενημερώσουν για τα αποτελέσματα και επειδή είχε πολύ έντονη δραστηριότητα η μικρή είχε κάποια σκαμπανεβάσματα στους παλμούς της οπότε θα πάμε κι αύριο το πρωί πάλι στην κλινική για να δούμε πως πάει και θα μάθουμε αν θα χρειαστεί να μπούμε κατευθείαν. Αλλιώς μας είπε πως θα κάνουμε εισαγωγή Παρασκευή στις 5 το απόγευμα για να κάνουμε πρόκληση και μπορεί να γίνει και καισαρική. ? Ήθελα να γλυτωσω η αλήθεια είναι το μαχαίρι αλλά τι να κάνουμε, θα δούμε. 

Καλησπέρα! 

@irened91 ακριβώς πριν 1 χρόνο ήμουν στη θέση σου ! 

Με ακριβώς το ίδιο θέμα.. ψηλά το μωράκι σκληρός ο τράχηλος.. Και Ο γιατρός μου πρότεινε πρόκληση κ ίσως καισαρικη γιατί θα γεννουσα πολυ δύσκολα αφού δεν ήμουν έτοιμη.  

Αφού τελείωσαν οι μέρες μου Κ φυσικά δε γέννουσα μπηκα στο μητερα με πρόκληση.  Περίμενα από τις 7 το πρωί έως τις 4 χωρις αποτέλεσμα κάνοντας καποιες μικρές ασκησουλες στη μπάλα  . Δεν είχα ούτε διαστολή.  Κάποια στιγμή Αφού κατάλαβα ότι όλοι είχαν απογοητευτεί κ εγώ!!! εξηγησα στη μαια που ήταν  στη σύνταξη με μεγάλη εμπειρία και στη Γερμανία που γεννούν φυσιολογικά κυρίως ότι φοβάμαι πολύ την εγχείρηση...  Έτσι κάναμε μια τελευταία προσπάθεια.  Με έβαλε μια ώρα και κάτι στα 4 και μου κρατούσε το καρδιοτοκογραφο στη κοιλια να ξέρουμε ότι πηγαίνουν όλα καλά με το μωρό  . Μεσα σε αυτή την ώρα  από 1 πήγα διαστολή 10 και στην επόμενη γέννησα φυσιολογικά και ευκολα . 

Αυτό που θελω να πω είναι ότι ναι οι γιατροί ξέρουν αλλα επειδή η καισαρικη είναι ευκολία πολλές φορές δε προσπαθούν κ δε βάζουν μπροστά ολες τις τεχνικές.  Αύριο με το καλό αν θέλεις ένα φυσιολογικό τοκετό ζήτησε τον  !  Εννοείται όμως ότι προέχει η υγεία του παιδιού  σε όποια απόφαση!   Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

@irened91 με το καλό !! Μ έναν πόνο σου εύχομαι!! 

@dimitra2222 τελική ευθεία οι εσύ!

Κορίτσια εμείς πήγαμε χθες μαιευτήριο και είχα πάλι πόλλους πόνους 100, αφού η μαία φώναξε γυναικολόγο! Ωχ λέω γεννάω αυτό είναι χαχα! Αλλά ακόμη είναι ο τραχηλος καλός οπότε τζιφος!

Από χθες περπατάω κιόλας κ έχω κόψει και μαγνήσιο κλπ! Αύριο ερχεται ο γιατρός Αθήνα κ θα πάω να με δει. Αν ο τράχηλος έχει λεπτυνει μαλακώσει κλπ ίσως γεννήσω την Κυριακή αλλιώς εκτός απροόπτου την επόμενη εβδομάδα. Απ' ότι έχω καταλάβει δεν θέλουν να σ' αφήνουν με τόσο ισχυρές συσπάσεις δεν ξέρω γιατί ίσως δυσφορει το μωρό γιατί είναι η αλήθεια επηρεάζονται οι παλμοί του την ώρα της σύσπασης! Οπότε πιστεύω θα πάω το πολύ μέχρι το άλλο σκ. Η μαία που πέτυχα εχθές φοβερή αφού από την εξέταση με το χέρι κατάλαβε πως το μωρό είναι εμπεδωμενο! 

Αντε να σε δει αυριο και εσενα ο γιατρος σου να δεις τι θα σου πει!

Νομιζω πως στρεσαρονται τα μωρακια απο τις συσπασεις αλλα μπορει να κανω και λαθος..ετσι εχω ακουσει..αλλα μην αγχωνεσαι θα σου πει ο γιατρος σου!αλλωστε αν κραταει ακομα ο τραχηλος εχεις λιγο ακομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Αντε να σε δει αυριο και εσενα ο γιατρος σου να δεις τι θα σου πει!

Νομιζω πως στρεσαρονται τα μωρακια απο τις συσπασεις αλλα μπορει να κανω και λαθος..ετσι εχω ακουσει..αλλα μην αγχωνεσαι θα σου πει ο γιατρος σου!αλλωστε αν κραταει ακομα ο τραχηλος εχεις λιγο ακομα!

Ναι κι εγώ που παρακολουθώ το μηχάνημα βλέπω πως επηρεάζονται οι παλμοί του! 

Πλεον θέλω να γεννήσω γιατί είμαστε και φιλοξενούμενοι κ ήδη μου έχει λείψει το σπιτάκι μου αλλά τι να κάνουμε ο γιατρός δεν Μ αφήνει να φύγω από Αθήνα και η αλήθεια είναι πως κι εγώ εδώ νιώθω μια σιγουριά ότι κ να συμβεί σε μισή ώρα το πολύ είμαστε στο μαιευτήριο! Αν δεν γέννησω σκ ο άντρας μου θα επιστρέψει για να μη φάει όλη την άδεια οπότε θα είμαι μόνη εδώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos εχει εμπεδωθει κιολας το αγορι σου. Θελει να ερθει. Αντε να μαλακωσει κ ο τραχηλος.

Ο γιατρος ειπε ελευθερο σεξ για να μαλακωσει απ το σπερμα. Δεν το εχω επιχειρησει ομως...

εσεις ειστε και σε ξενο σπιτι... δυσκολο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayakiναι ναι όλα έτοιμα εκτός από τον τράχηλο ! 

Χαχα αυτό σκέφτηκα κ εγώ ότι δεν μπορούμε δυστυχώς γιατί δεν είμαστε στο σπίτι μας η έστω μόνοι.

Ξέρετε το περπάτημα βοηθά και στον τράχηλο η μόνο να κατέβει το μωρό ??

Σήμερα είχα κ λίγη βλέννη διάφανη 2-3 φορές ελπίζω να είναι σημάδι γιατί τις τελευταίες μέρες δεν έχω πολλά υγρά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξέχασα να σας πω σήμερα έβγαλα και γάλα από τη μια θηλη η μάλλον πρωτογαλα δεν ξέρω πως το λένε! Το κατάλαβα επειδή λέρωσε το φανελάκι μου και κοίταξα τη θήλη κ είχε λιγάκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos το περπατημα βοηθαει γενικα σε ολα!αχ ναι να μη φαει ολη την αδεια ο αντρας σου να εχει και για μετα με τον μικρο!!!υπομονη θα πατε και στο σπιτακι σας και θα ειστε μια χαρα!

@vayaki εμεις μια φορα το επιχειρησαμε αλλα και εγω ξερω οτι βοηθαει πολυ!(μετα ειχα κατι πονακια αλλα αντεχα!)εμας στην αρχη μας το ειχε πει ο γιατρος τωρα δεν μας το ξανα ειπε αλλα ουτε τον ρωτησαμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos εγω παλιεχω παρα πολλα υγρα καποιες μερες και αλλες λιγοτερο αλλα γενιμα ειναι αρκετα..δεν ξερω τι ειναι ισως επειδη μαλακωνει ο τραχηλος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...