Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@valfrag υπομονή λίγο καιρό να πάρει δυνάμεις κ έπειτα θα είναι μεγαλύτερα τα διαστήματα ύπνου ..όσο μπορείς κοιμήσου κι εσύ ...@vayaki κι εγώ από μέρα σε μέρα πρέπει μάλλον να τα βγάλω μην σφηνωσουν...θέλω να πάω μέσα στην εβδομάδα για ένα πεντικιούρ γιατί δεν μπορώ να σκύψω να βάψω...θα κάνω ένα γαλλικό ώστε να είναι άχρωμο το ίδιο μάλλον και στα χέρια τουλάχιστον να είναι λίγο περιποιημένα τα άκρα αφού η κοιλουμπα δεν αφήνει περιθώρια για καλλωπισμό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni κι εγώ μόλις τον άκουσα λέω ωχ για καισαρική πάμε αλλά μου είπε πως πάμε για φ.τ. , ελπίζω να μην αλλάξει κατι. Απ' όσο ξέρω από τη φήμη του πάντα φυσιολογικά το πάει αν δεν υπάρχει λόγος! Είναι και λίγο κεφαλας ο μικρός μας χαχα.

@vayaki καλό είναι που δεν έχεις ακόμη κάτι! Ευχαριστησου το κάνε βολτιτσες κ ετοιμάσου για τον μπέμπη! Όσο πιο πολύ πάρει τοσο καλύτερα.

@stasa199 μου κι εγώ δεν την ήθελα καθόλου αυτή την εξέταση αλλά τελικά δεν ήταν τίποτα απλώς άβολο, θα συνηθίσω σιγά σιγά στην επόμενη θα είμαι πιο χαλαρή, εκτός κ αν επειδή είναι ακομη νωρίς ήταν ο γιατρός πιο μαλακός κ προσεκτικος.  @irened91 όντως έφτασε ο Μάης πολύ γρήγορα και μαζί φτάνουν ένα ενα και τα μωράκια μΑς, από πόσες ανησυχίες κλπ περάσαμε! @Madi85 πάρα πολύ ωραία τα νέα σας!! Φαντάζομαι τη χαρά σου μόλις τον πήρες αγκαλίτσα. Εύχομαι να βγείτε σήμερα αλλά και αύριο να βγείτε όλα καλά τα δύσκολα περάσαν θα έχετε τον μπεμπακο συνέχεια μαζί σας. @Valfrag φαντάζομαι θα είναι εξουθενωτικό αλλά αξίζει τον κόπο!! 

Αφηστε κορίτσια χθες έπαθα ένα σοκ, έφαγα σουβλάκι και το σάκχαρο ανέβηκε πολύ και έμενε και τη 2η ώρα ανεβασμένο ενώ πάντα μου έπεφτε, και σήμερα το νηστικο σάκχαρο 95 ενώ ποτέ δεν ανεβαίνει πάνω από 82_83 .Στεναχωρέθηκα πολύ και διάβασα πως η κορτιζόνη απορρυθμιζει το σάκχαρο για κανα2 μερες. Μάλλον από αυτό θα είναι που μου έκανε χθες τη διπλή ενεση κορτιζόνης γιατί είχα κ μια φουντωση το βράδυ περίεργη στο πρόσωπο. Ξέρετε κάτι? @Valfragδεν θυμάμαι είχες κάνει κορτιζόνη ? Σου είχε επηρεάσει το σκαχαρο. Έσκασα τώρα τελευταία είχε στρώσει τέλεια ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos Ολο και καποια σχεση θα χει η κορτιζονη με το σακχαρο. Το φανταζομαι επειδη στη μαμα μου εμφανιστηκε σακχαρο μετα απο μεγααααλη θεραπεια με κορτιζονες που εκανε. Αρα η κορτιζονη παιζει να στο τσιμπησε λιγο. Λογικα θα ξανακατεβει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@marakineos μην αγχωνεσαι ..ειχα κανει κ εγω τις 2 ενεσεις γι τα πνευμονια του μωρου και μου ειπαν οτι για 2 μερες θα φαινεται ανεβασμενο το ζαχαρο και μετα θα επανελθει κ οντως ετσι ηταν..οποτε μη σκας!!

απο αυριο νομιζω θα αρχισουν τα δυσκολα για μενα που γυρναει ο αντρας μου στη δουλεια μετα απο 15 μερες...γιατι μεχρι τωρα καναμε βαρδιες και το βραδυ αναλαμβανε εκεινος...θα δυσκολευτω στην αρχη αλλα θα συνηθισω π θα παει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

@marakineos Ολο και καποια σχεση θα χει η κορτιζονη με το σακχαρο. Το φανταζομαι επειδη στη μαμα μου εμφανιστηκε σακχαρο μετα απο μεγααααλη θεραπεια με κορτιζονες που εκανε. Αρα η κορτιζονη παιζει να στο τσιμπησε λιγο. Λογικα θα ξανακατεβει

Χμ κατάλαβα! Αυτό ελπίζω κ εγώ! Γιατι τις τελευταίες 2 εβδομάδες ίσα ίσα είχε βελτιωθεί ! Διάβασα πως από τις πρώτες παρενέργειες είναι η αύξηση του σακχάρου! Τι το θελα κ εγώ το σουβλάκι είχα τύψεις μετά αλλά είχα ξαναφάει και δεν ανεβαίνε πάνω αοομτομοριο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag μου σ ευχαριστώ πολύ ησύχασα! Δεν ήθελα να ενοχλήσω τον γιατρό Πρωτομαγιάτικα!! Εννοείται θα προσέξω κ λίγο παραπάνω !

Ωχ κατάλαβα!! Υπομονή και οπότε βρίσκεις ευκαιρία ύπνο!! Είναι βοήθεια οι άντρες όσο κάθονται ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλό μήνα να έχουμε και με το καλό όλες μας να έχουμε αγκαλιά τα μωράκια μας σιγά σιγά. 

@Madi85 τι ευτυχία που τον πήρες επιτέλους αγκαλιά!!!! Να τον χαίρεσαι και να του δώσεις τώρα πολλά πολλά φιλάκια! Και με το θηλασμό θα πάει μια χαρά, θα δεις. Θέλει το χρόνο του αφού έμαθε με το μπιμπερο. 

@Valfrag θα συνηθίσεις τώρα που θα ξεκινήσει δουλειά ο άντρας σου. Όλα καλά θα πάνε. Και κάθε 2 ώρες που ξυπνάει, μπορεί να είναι εξουθενωτικό αλλά είναι απόλυτα φυσιολογικό. Ε;; Μωράκι είναι, θέλει γαλατάκι. 

@marakineos αν έχεις ακόμα ανησυχία για το σάκχαρο, κάνε ένα τηλ στο γιατρό σου. Καταλαβαίνω να μη θέλεις να τον ενοχλήσεις πρωτομαγιά αλλά ένα τηλ δεν είναι και κάτι τρομερό. Σωστά;;; Αλλά όπως σου είπαν τα κορίτσια, μάλλον μια χαρά είσαι απλά σου το επηρέασε η κορτιζόνη. 

@stasa199 τι ωραία που κοιμήθηκες!!! Κι εγώ 2 νύχτες τώρα κοιμήθηκα. Και ας ξυπνούσα όπως λες κάθε μια ώρα. Μετά ξανακοιμομουν αμέσως. 

Κορίτσια μου, είμαι στο μαιευτήριο. Περιμένω να κάνω δεύτερη φορά NST γιατί η μικρή μου κοιμόταν του καλού καιρού. Χαχα!! Με έβαλαν να φάω τυρόπιτα, να πιω χυμό, να φάω σοκολάτα και να περπατήσω. Έσκασα από το πολύ φαί!!! Και τα ανακατεψα και όλα... Κάναμε υπέρηχο, είναι 3400 σχεδόν, τα αμνιακά μια χαρά, η θέση της τέλεια, ο τράχηλος έχει μαλακώσει (μου έκαναν αυτήν την φοβερή εξέταση με το χέρι... ) και τώρα περιμένω να δω τι θα δείξει το NST για δεύτερη φορά. Το πρώτο έδειξε πόνους πάντως. Εγώ δεν ένιωθα πόνο στην κοιλιά η αλήθεια είναι. Στη μέση υπέφερα, ειδικά ξαπλωμένη ανάσκελα. Τώρα νιώθω πόνους διάφορους. Γενικά όλα καλά. Άγνωστο μέχρι στιγμής πότε θα θελήσει να βγεί το μωρό μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayaki λίγο ναι. Αυτή τη φορά λίγο. Ειδικά όταν είχε το δάχτυλο μέσα και ψαχουλευε. Συγγνώμη για την περιγραφή.

Την προηγούμενη φορά, η μαία με πέθανε!! Αφού σήμερα ήρθα έτοιμη να ζητήσω να το κάνουν πιο "ευγενικά" αλλά δε χρειάστηκε. Ευτυχώς. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/5/2019 at 11:17 ΠΜ, ο/η Angelmammy είπε:

@vayaki λίγο ναι. Αυτή τη φορά λίγο. Ειδικά όταν είχε το δάχτυλο μέσα και ψαχουλευε. Συγγνώμη για την περιγραφή.

Την προηγούμενη φορά, η μαία με πέθανε!! Αφού σήμερα ήρθα έτοιμη να ζητήσω να το κάνουν πιο "ευγενικά" αλλά δε χρειάστηκε. Ευτυχώς. 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημερα!!Καλο μηνα με υγιή μωράκια ??Εμένα με πόνεσε παρά πολυ η εξεταση..Και μου το κανανε και 3 φορές στο μαιευτήριο..Αλλά φαντάζομαι μετά με την διαστολή θα πονάει περισσότερο..

Γιατί να πονάει πιο πολύ μετά τη διαστολή;;; Δε θα έπρεπε να πονάει λιγότερο αφού θα είμαστε πιο "ανοιχτές";;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τέλειο το NST!! Την επόμενη Τρίτη τώρα θα με δουν και μετά ανά 2 μέρες αν δε γεννήσω. 

Όσον αφορά το πρήξιμο που λέγατε, εγώ ένα μήνα τώρα και βάλε έχω βγάλει τη βέρα. Δε μου μπαίνει καν πλέον. Χαχα! Και με στενεύουν και τα αθλητικά μου παπούτσια. Κοινώς... έχω πρηστεί γενικότερα. Χαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/5/2019 at 11:38 ΠΜ, ο/η Angelmammy είπε:

Γιατί να πονάει πιο πολύ μετά τη διαστολή;;; Δε θα έπρεπε να πονάει λιγότερο αφού θα είμαστε πιο "ανοιχτές";;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy κομπλέ η μικρή σου!! Έχει βολεύτει για τα καλά στην κοιλίτσα σου!! 

Θα κάνω και σήμερα όλη μέρα μετρήσεις και αύριο να δω τι γίνεται και αν δω πως έχω ακόμη υψηλές τιμές θα τον ενοχλήσω! Σήμερα κοτοπουλακι σκέτο με σαλάτα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τελικά δεν βγαίνουμε σήμερα... Ο μπέμπης εμφάνισε πάλι ίκτερο... 

@Angelmammy μια χαρά η μικρή σου!!! Απ' ότι φαίνεται τα πάει μια χαρά και θα καταφέρεις να γεννήσεις φυσιολογικά!!! Με το καλό όλα!!! 

Όσο για την εξέταση που λέτε, εμένα μια φορά μόνο μου την έκανε ο γιατρός και απλά ήταν κάπως άβολο. Δεν μπορώ να πω ότι πόνεσα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi90 κι εγώ δε με αναγνωρίζω!! Και στο πρόσωπο είμαι πρησμένη. Χαχα! Μου είπε σήμερα η μαία όμως ότι το πρήξιμο, ευτυχώς, θα φύγει αμέσως μετά τη γέννα. 

@Madi85 φαντάζομαι τη στενοχώρια σου αλλά να σκέφτεσαι ότι στο μαιευτήριο τον προσέχουν και θα γίνει γρήγορα καλά ο μικρός σου. 

@marakineos ναι, έχει βολευτεί!! Χαχα!! Αλλά που θα πάει;;; Θα βγεί!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, έχει καμιά σας εμπειρία με τα προϊόντα lupilu που έχουν τα lidl;; Είναι σε προσφορά αυτήν την εβδομάδα όλα τα βρεφικά καλλυντικά και κάτι ενδιαφέρουσες πάνες μαγιό (πρώτη φορά βλέπω στη ζωή μου, δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν). Έχω πάρει για τη μικρή από άλλη εταιρεία αλλά επειδή οι τιμές είναι απίστευτες, υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει χρησιμοποιήσει ή να έχει ακούσει για τα προϊόντα αυτά;;; Πχ κρέμα συγκαματος που ξέρω ότι θα χρειαστούμε άπειρη ποσότητα.. 

Τα βρεφικά ρουχαλάκια που πήρα το χειμώνα είναι πολύ καλά ποιοτικά και πολύ όμορφα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Angelmammy είπε:

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, έχει καμιά σας εμπειρία με τα προϊόντα lupilu που έχουν τα lidl;; Είναι σε προσφορά αυτήν την εβδομάδα όλα τα βρεφικά καλλυντικά και κάτι ενδιαφέρουσες πάνες μαγιό (πρώτη φορά βλέπω στη ζωή μου, δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν). Έχω πάρει για τη μικρή από άλλη εταιρεία αλλά επειδή οι τιμές είναι απίστευτες, υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει χρησιμοποιήσει ή να έχει ακούσει για τα προϊόντα αυτά;;; Πχ κρέμα συγκαματος που ξέρω ότι θα χρειαστούμε άπειρη ποσότητα.. 

Τα βρεφικά ρουχαλάκια που πήρα το χειμώνα είναι πολύ καλά ποιοτικά και πολύ όμορφα. 

Σχετικα με τις πανες νομιζω ειναι τι θα βολευτει το μωρο...εγω ειχα παρει pampers και babylino..με τις pampers(που θεωρουνται κορυφη) δεν τον κρατουσαν πολυ και του εφευγαν τα τσισα απτο πλαι..και φοραει μονο τις babylino..και καλυτερα γιατι εχει πολλες προσφορες online..ειχα παρει τις 168 πανες 19€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Σχετικα με τις πανες νομιζω ειναι τι θα βολευτει το μωρο...εγω ειχα παρει pampers και babylino..με τις pampers(που θεωρουνται κορυφη) δεν τον κρατουσαν πολυ και του εφευγαν τα τσισα απτο πλαι..και φοραει μονο τις babylino..και καλυτερα γιατι εχει πολλες προσφορες online..ειχα παρει τις 168 πανες 19€

Απίστευτη τιμή!! 19€ οι 168 πάνες!! Και βραβευμένη και ελληνική εταιρεία η babylino. 

Η lupilu δεν έχει σε προσφορά τις πάνες στο μέγεθος που θέλουμε τώρα για τα μωράκια μας αλλά σαμπουάν, αφρολουτρα, κρέμες σώματος κλπ. Εγώ έχω πάρει μια συσκευασία πανες για νεογέννητο από 4 διαφορετικές εταιρείες ώστε να δω τι θα της ταιριάξει. :-)

Αν όμως κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από τα βρεφικά καλλυντικά της lupilu θα ήθελα να μου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Καλό μήνα!!! 39 ακριβώς Εγώ σήμερα. 

Κ μένα ειναξ τα δάχτυλα μ ελαφρώς πρησμένα άλλα πάντα τ παθαίνω όταν πιάνουν οι ζέστες. Κατά τ άλλα όλοι μ λένε πως έχω μόνο κοιλιά.

@Angelmammy Εγώ δ έχω ανάλογη εμπειρία από τα προϊόντα άλλα τα δοκιμάζεις κ βλέπεις. Γενικότερα έχει καλά βρεφικά καλλυντικά κ οικονομικά. Κ η pharmasept  είναι πολύ καλή κ οικονομικη κ η septona. 

Κανονικά κορίτσια τράχηλο δ έπρεπε να κοιτανε οι γιατροί με τ χέρι από κατω. Αν δ ξεκινήσει ο τοκετός δ πρόκειται να κάνουμε διαστολή.  Τώρα αν πονάει η οχι εξαρτάται από τ αμ ελέγχει απλά τη διαστολή η αν θέλει να προκαλέσει κ τοκετο ο γιατρός. Αν πονέσεις υπερβολικά δ τσέκαρε μόνο διαστολή άλλα προσπάθησε να κάνει κ αποκόλληση των χοριακων λαχνών. Διαφορετικά είναι απλά αβολη σαν εξέταση. Επίσης κατά την ωρα τ τοκετού αν προσπαθεί να μεγαλώσει τη διαστολή με τ χέρι για να επιταχύνει τ τοκετό Ε αυτό πονάει πιο πολυ κ από τις οδύνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Απίστευτη τιμή!! 19€ οι 168 πάνες!! Και βραβευμένη και ελληνική εταιρεία η babylino. 

Η lupilu δεν έχει σε προσφορά τις πάνες στο μέγεθος που θέλουμε τώρα για τα μωράκια μας αλλά σαμπουάν, αφρολουτρα, κρέμες σώματος κλπ. Εγώ έχω πάρει μια συσκευασία πανες για νεογέννητο από 4 διαφορετικές εταιρείες ώστε να δω τι θα της ταιριάξει. :-)

Αν όμως κάποια κοπέλα έχει εμπειρία από τα βρεφικά καλλυντικά της lupilu θα ήθελα να μου πει. 

Απλα μη παρεις το 0 newborn παρε το 1 γιατι εσενα θα ειναι μεγαλο το μωρακι..εμεις βαλαμε το 0 οταν βγηκαμε απτο μαιευτηριο που ηταν 2190 και τωρα που ειναι 2600 πηγαμε στο 1 (ειναι μεχρι 5 κιλα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Γεια σας κορίτσια! Καλό μήνα!!! 39 ακριβώς Εγώ σήμερα. 

Κ μένα ειναξ τα δάχτυλα μ ελαφρώς πρησμένα άλλα πάντα τ παθαίνω όταν πιάνουν οι ζέστες. Κατά τ άλλα όλοι μ λένε πως έχω μόνο κοιλιά.

@Angelmammy Εγώ δ έχω ανάλογη εμπειρία από τα προϊόντα άλλα τα δοκιμάζεις κ βλέπεις. Γενικότερα έχει καλά βρεφικά καλλυντικά κ οικονομικά. Κ η pharmasept  είναι πολύ καλή κ οικονομικη κ η septona. 

Κανονικά κορίτσια τράχηλο δ έπρεπε να κοιτανε οι γιατροί με τ χέρι από κατω. Αν δ ξεκινήσει ο τοκετός δ πρόκειται να κάνουμε διαστολή.  Τώρα αν πονάει η οχι εξαρτάται από τ αμ ελέγχει απλά τη διαστολή η αν θέλει να προκαλέσει κ τοκετο ο γιατρός. Αν πονέσεις υπερβολικά δ τσέκαρε μόνο διαστολή άλλα προσπάθησε να κάνει κ αποκόλληση των χοριακων λαχνών. Διαφορετικά είναι απλά αβολη σαν εξέταση. Επίσης κατά την ωρα τ τοκετού αν προσπαθεί να μεγαλώσει τη διαστολή με τ χέρι για να επιταχύνει τ τοκετό Ε αυτό πονάει πιο πολυ κ από τις οδύνες.

Αχ ανατριχιασα!!! Εμένα μου είπε σήμερα (που ενοχλήθηκα λίγο και καμιά σχέση με την προηγούμενη φορά που πόνεσα) ότι προσπαθεί να εκκινήσει τη διαδικασία. Αλλά κράτησε ελάχιστα και λέω τι να προλάβει να ξεκινήσει τόσο γρήγορα;; 

Δλδ βάζουν χέρι να μας μεγαλώσουν τη διαστολή κατά τη διάρκεια του τοκετού;;; Απαπα!! Καλά κάνεις και μας τα λες. Να ξέρουμε τι μας περιμένει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Απλα μη παρεις το 0 newborn παρε το 1 γιατι εσενα θα ειναι μεγαλο το μωρακι..εμεις βαλαμε το 0 οταν βγηκαμε απτο μαιευτηριο που ηταν 2190 και τωρα που ειναι 2600 πηγαμε στο 1 (ειναι μεχρι 5 κιλα)

Ναι, το 1 έχω πάρει. Έχω βέβαια και το νου μου μήπως χρειαστεί πιο μικρό γιατί χάνουν και λίγο βάρος αλλά εμένα είναι 3300 οπότε το 10% να χάσει, θα της κάνει το 1. 

Πήγε 2600 το μικρό σας!! Μεγαλώνει! Έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης, σωστά;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...