Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αλλλεργία στο γάλα;


Μαρία23

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Έχω ένα αγοράκι 6 μηνών και μέχρι τώρα το θήλαζα χωρίς να του δίνω δυμπλήρωμα. Όταν του έδωσα λίγο ξένο γάλα έβγαλε στήγματα κόκκινα σε όλο το σώμα με αποτέλεσμα να νοσηλευτει για 3 μέρες στο νοσοκομείο. Μετά από 2 εβδομάδες του ξαναέδωσα γάλα σε σκόνη άλλης μάρκας αλλά δεν παρουσίασε κανένα πρόβλημα. Πιστεύετε ότι η πρωτα φορά ήταν μια αλλεργία στο συγκεκριμένο γάλα ή απλώς μια αντίδραση του οργανισμού σε κάτι ξένο εκτός του μητρικού γάλακτος; έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε καμία από εσάς; Χρειάζεται να κάνω στο παιδι κάποιες εξετάσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H δικια μου θηλαζε μεχρι 9,5 μηνων και οταν της εδωσα πρωτη φορα γαλα σκονη εκανε εμετο και το εβγαλε ολο. Πως θα το παρει το καθε παιδακι ειναι.

Καλυτερα να ρωτησεις τον παιδιατρο σου .... Ειναι ο πιο καταλληλος πιστευω.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παιδιατρος με απογοητευσε για αρχη γιατί μου είπε πως το παιδί είναι σίγουρα αλλεργικό και πως μεχρι 1 έτους θα με ταλαιπωρήσει. Ευτυχως όμως το γάλα αυτό το δεχτηκε πολύ καλα... και μακάρι να συνεχίσει έτσι. Σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα.Πολλα μωρα εχουν αλλεργια στο αγγελαδινο γαλα.Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να ενημερωσεις το γιατρο σου για το περιστατικο.Μπορει οντως το πεωτο γαλα να περιειχε κατι το οποιο το μωρο να μη το δεχτηκε μπορει ομως και τα εξανθηματα να ειναι ασχετα με το γαλα.Στο νοσοκομειο τι σου ειπαν ; αυτο επισης που μπορεις να κανεις ειναι να ζητησεις απο το παιδιατρο να σου γραψει εξετασεις για αλλεργια να της κανεις και να δεις γιατι αν ειναι αλλεργικο στο αγγελαδινο γαλα μπορει να ειναι και σε αλλα τρπφιμα . Η ενημερωση μαρια μου δεν εβλαψε κανεναν .Ολα καλα να πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ αν ακι εύχομαι να μην συμβαίνει κάτι τέτοιο γιατί μετα δεν θα μπορεί να τρώει σχεδόν τίποτα γαλακτοκομικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρια23 κι εμεις αντιμετωπιζουμε θεμα με την αλλεργια!:( εδωσα συμπληρωμα στη μικρη μου, οταν ηταν 4 μηνων κι ενα μηνα μετα, εμφανισε αιμα στις κενωσεις της! η παιδιατρος μας παρεπεμψε σε αλλεργιολογο κι εκεινη μας εβαλε να κανουμε εξετασεις, στις οποιες και διαπιστωθηκε η αλλεργια! η μικρη μου πινει τωρα υποαλλεργικο γαλα και θα το παρακολουθησουμε, με την ελπιδα πως θα υποχωρησει.

ωστοσο, θα σου ελεγα να το ψαξεις λιγο, γιατι αν οντως το παιδι εχει αλλεργια, τοτε οσο περ/ρο το εκθετεις στο αγελαδινο γαλα, τοσο χειροτερα. η εισαγωγη του θα πρεπει να γινει προσεκτικα, σταδιακα και με τη καθοδηγηση του γιατρου! ειναι μια ταλαιπωρια δυστυχως, αλλα ειναι η ασφαλεστερη και η πιο ανωδυνη -ουσιαστικα- οδος!!;)

ευχομαι να μην εχει απολυτως τιποτα το αγορακι σας και να μη χρειαστει τιποτα απ'ολα αυτα!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ mitsaki θα μιλήσω με τον παιδίατρο για μια επίσκεψη σε αλλεργιολόγο και έπειτα βλέπουμε... Να'σαι καλά και εύχομαι υγεία στο παιδάκι σου καισε σένα φυσικά. Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARIA MOU THA SUMFONHSO ME THN SYNONOMATH,

EMEIS EXOUME ALLERGIA STO AGELADINO GALA XEKINHSE ME SPURAKIA KAI PHGAME STO PAIDON POU KANAME EXETASEIS KAI DIAPISTOTHHKE H ALLERGIA..

APO TOTE PINEI MONO ANTIALERGIKO GALA..

H PAIDIATROS MAS EIPE OTI YPARXEI MEGALH PITHANOTHTA MA EXAFANISTEI KAI GINETE MEXRI TA 5 XRONIA ALLA EINAI POLU SHMANTIKO NA MHN THYMIZOUME STON ORGANISMO THN ALLERGIA KAI GIA AUTO APOGOREUETAI TO AGELADINO GALA KAI META POU THA ARXISEI NA TROEI KAI ALLES TROFES...

MILA ME TON GIATRO SOU THA SE SUMBOULEPSEI

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MITSI2 έγραψε:

MARIA MOU THA SUMFONHSO ME THN SYNONOMATH,

EMEIS EXOUME ALLERGIA STO AGELADINO GALA XEKINHSE ME SPURAKIA KAI PHGAME STO PAIDON POU KANAME EXETASEIS KAI DIAPISTOTHHKE H ALLERGIA..

APO TOTE PINEI MONO ANTIALERGIKO GALA..

H PAIDIATROS MAS EIPE OTI YPARXEI MEGALH PITHANOTHTA MA EXAFANISTEI KAI GINETE MEXRI TA 5 XRONIA ALLA EINAI POLU SHMANTIKO NA MHN THYMIZOUME STON ORGANISMO THN ALLERGIA KAI GIA AUTO APOGOREUETAI TO AGELADINO GALA KAI META POU THA ARXISEI NA TROEI KAI ALLES TROFES...

MILA ME TON GIATRO SOU THA SE SUMBOULEPSEI

Δηλαδή Mitsi μου τώρα που δεν μου έκανε κάποια αλλεργική αντίδραση πιστεύεις πως μπορεί σε κάποια στιγμή να επανεμφανιστεί η αλλεργία. Γιατί έχει μια εβδομάδα που του σταμάτησα το υποαλλεργικό γάλα και του δίνω το ΝΑΝ το απλό αλλά δεν έχει παρουσιάσει κάποιο σημάδι. Υπάρχει νομίζεις περίπτωση να βγάλει πάλι εξανθήματα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

TI NA SOU PO MARIA MOU DEN XERO..

STO NOSOKOMEIO DEN KANATE EXETASEIS?

PANTOS EMEIS STO PAIDON DOSAME GIA THS EXETASEIS THS 60-70 EURO GIATI DEN THN EIXAME ASFALISEI TOTE..

EINAI NORMAL SAN POSO DEN EINAI UPERBOLIKO,EGO TO EKANA GIATI DEN MPOROUSA NA EXO AYTHN THN AMFIBOLIA(AN KAI H PAIDIATROS MOU MOU TO EIPE APO THN ARXH)

ALLA KAI PALI PISTEUO OTI MONO O PAIDIATROS SOU MPOREI NA SOU PEI SIGOURA KAI EGKURA TI NA KANEIS..

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν του έκανα εξετάσεις γιατί τον είχαν στον ορό και του χορηγούσαν κορτιζόνη οπότε μου είπαν να περάσει η επίδραση του φαρμάκου και μετά. Μετά ο παιδίατρος μου είπερ να του δώσω σταδιακά λίγο γάλα κανονικό και μετά βλέπουμε... Πάντως ευχαριστώ πάρα πολύ για τη συμβουλή και εύχομαι ότι καλύτερο σε σένα και την οικογένεια σου. Φιλιά!!!!!:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...