Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θεραπεία PRP


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Endomitriosi είπε:

Καλησπέρα zefpik καταρχην να σου ζήσει το κοριτσάκι σου!να είναι γερή ,δυνατή και να τη χαίρεστε. 

Επειδή εχώ και εγώ πρόβλημα με τα ωαρια μου ήθελα να σε ρωτήσω αν ήσουν και εσύ σε δίλημμα για τη δωρεά ωαρίων. Θέλω πάρα πολύ να κάνω παιδακι αλλά με φοβίζει το γεγονός να πάρω γενετικό υλικό διότι δε ξέρω αν θα αγαπήσω το παιδακι σαν δικό μου.....θα μου πεις εγώ θα το κυοφορησω και θα το μεγαλώσω τι πειράζει αν το αρχικό κυτταρακι δεν είναι δικό μου???? Ήσουν και εσύ στην ίδια θέση με εμένα? Από την άλλη ξέρω ότι η πιθανότητα να κάνω δικό μου μωρό με δικά μου ωάρια είναι 20%μόνο!

Θα περιμένω κάποια απάντηση. 

Σε ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα, 

Ναι ήμουν στην ίδια θέση και δυσκολευτηκα αρκετά να το πάρω απόφαση για να προχωρήσω με την δωρεά. Ευχαρίστως να μοιραστώ στις σκέψεις και τα συναισθήματα μου απλώς θέλω να θυμάσαι ότι η όλη διαδικασία είναι πολύ προσωπική, 10 γυναίκες να ρωτήσεις 10 διαφορετικές απαντήσεις θα λάβεις. Είχα και εγω ενδιασμούς όχι τόσο για το αν θα το αγαπήσω γιατί πιστεύω πολύ ότι γονιός είναι αυτός που μεγαλώνει ένα παιδί αλλά αν για παράδειγμα θα νοιώσω όταν την κρατήσω αυτό το μοναδικό συναίσθημα που ακούς όλες να λένε ή αν θα την κοιτάω και θα βλέπω τον εαυτό μου και άλλα που ακούς.....Αυτό που ξέρω μετά από τόσους μήνες είναι οτι κάποια πράγματα αλλιώς τα περίμενα έτσι όπως τα άκουγα και αλλιώς τα βίωσα αλλά δεν νομίζω ότι είναι λόγω της δωρεάς. Είναι επειδή η μητρότητα είναι τόσο προσωπική εμπειρία. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ να είχα άλλο παιδάκι ούτε οτι θα μπορούσε να ήταν πιο τέλειο :).  

Σου εύχομαι να πάρεις μια απόφαση που σε κάνει να νοιώθείς καλά και εσένα και τον σύντροφο σου και να ξέρεις ότι όποια απόφαση και αν πάρεις θα είναι η σωστή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Η αλήθεια είναι ότι και εγω είμαι υπέρ μέχρι και της υιοθεσιας αλλά τώρα δε ξέρω γιατί προβληματιστηκα τόσο.....Ίσως γιατί φοβάμαι για το άγνωστο? Πιστεύω πως ένα μικρό πλάσματακι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το λατρέψει και να το αγαπήσει κάποιος πόσο δε όταν το απόκτησε μετα τόσων κόπων και βάσανων.ίσως φταίει ότι η δωρεα είναι ένα ενδεχόμενο που δεν ήξερα καν ότι γίνεται και το γεγονός ότι πάντα ελπίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις με τα δικά σου ασχέτως αν οι πιθανότητες είναι μικρές! 

Από την άλλη σκέφτομαι ότι και αυτές οι γυναίκες που το κάνουν είναι "φοβερές , μοναδικές " διότι υποβαλλουν τον εαυτό τους στα φάρμακα μόνο και μόνο για να βοηθήσουν άλλες που δεν μπορούν να χουν κάτι τόσο φυσικό! Έχουν μεγάλη γενναιοδωρία και ειλικρινά δεν έχω λόγια να τις ευχαριστήσω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Endomitriosi είπε:

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Η αλήθεια είναι ότι και εγω είμαι υπέρ μέχρι και της υιοθεσιας αλλά τώρα δε ξέρω γιατί προβληματιστηκα τόσο.....Ίσως γιατί φοβάμαι για το άγνωστο? Πιστεύω πως ένα μικρό πλάσματακι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το λατρέψει και να το αγαπήσει κάποιος πόσο δε όταν το απόκτησε μετα τόσων κόπων και βάσανων.ίσως φταίει ότι η δωρεα είναι ένα ενδεχόμενο που δεν ήξερα καν ότι γίνεται και το γεγονός ότι πάντα ελπίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις με τα δικά σου ασχέτως αν οι πιθανότητες είναι μικρές! 

Από την άλλη σκέφτομαι ότι και αυτές οι γυναίκες που το κάνουν είναι "φοβερές , μοναδικές " διότι υποβαλλουν τον εαυτό τους στα φάρμακα μόνο και μόνο για να βοηθήσουν άλλες που δεν μπορούν να χουν κάτι τόσο φυσικό! Έχουν μεγάλη γενναιοδωρία και ειλικρινά δεν έχω λόγια να τις ευχαριστήσω! 

Θα ηθελα να μοιραστω κάτι.Σε οικογενεια φιλης μου που κάποια ειχε κάνει κοριτσακι με δωρεα ωαριου,σε μια στιγμη τσακωμου των συμπεθερικων ειπωθηκε και μαλιστα με ασχημο τροπο.Υπαρχουν καποιοι τελικα σ αυτον τον κοσμο που δεν κολλανε να πουνε τιποτα.Εγω εχοντας κι αλλα παραδειγματα απο τετοιες καταστασεις αποφασισα με τον αντρα μου να το τραβηξουμε μονοι μας το θεμα εξωσωματικη και να μην ανακατεψουμε κανεναν.Προς θεου ομως αλλο η εξωσωματικη κι αλλο η δωρεα(για καποιους στενομυαλους οχι για μας που ξερουμε)Εννοω οτι δεν ειναι αναγκη να το λετε δεξια κ αριστερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Endomitriosi είπε:

Καλημέρα και ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. 

Η αλήθεια είναι ότι και εγω είμαι υπέρ μέχρι και της υιοθεσιας αλλά τώρα δε ξέρω γιατί προβληματιστηκα τόσο.....Ίσως γιατί φοβάμαι για το άγνωστο? Πιστεύω πως ένα μικρό πλάσματακι δεν υπάρχει περίπτωση να μην το λατρέψει και να το αγαπήσει κάποιος πόσο δε όταν το απόκτησε μετα τόσων κόπων και βάσανων.ίσως φταίει ότι η δωρεα είναι ένα ενδεχόμενο που δεν ήξερα καν ότι γίνεται και το γεγονός ότι πάντα ελπίζεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις με τα δικά σου ασχέτως αν οι πιθανότητες είναι μικρές! 

Από την άλλη σκέφτομαι ότι και αυτές οι γυναίκες που το κάνουν είναι "φοβερές , μοναδικές " διότι υποβαλλουν τον εαυτό τους στα φάρμακα μόνο και μόνο για να βοηθήσουν άλλες που δεν μπορούν να χουν κάτι τόσο φυσικό! Έχουν μεγάλη γενναιοδωρία και ειλικρινά δεν έχω λόγια να τις ευχαριστήσω! 

αυτες που το κανουν το κάνουν για τα χρήματα....λυπαμαι που στο χαλαω αλλά δεν γι έτσι για αλλτρουιστικους λόγους...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η malntalia είπε:

Καλησπέρα!! @Endomitriosi τα ίδια ακριβώς σκέφτομαι και εγω!!

εσυ τι πρόβλημα έχεις? τι έχεις κάνεις?

Καλό μεσημέρι και σε σένα. 

Έχεις καιρό που το σκέφτεσαι? 

Με παντρεύτηκε η ενδομητριωση εμένα και δυστυχώς οι γιατροί δεν με ενημέρωσαν ώστε να φυλαξω ωάρια νωρίτερα έτσι τώρα έχω χαμηλή fsh και μπορεί να κάνω 1 υγιές ωαριο το μήνα και αν..... Εσύ τι πρόβλημα έχεις? Τι σου εχουν  πει οι γιατροί? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Endomitriosi είπε:

Καλό μεσημέρι και σε σένα. 

Έχεις καιρό που το σκέφτεσαι? 

Με παντρεύτηκε η ενδομητριωση εμένα και δυστυχώς οι γιατροί δεν με ενημέρωσαν ώστε να φυλαξω ωάρια νωρίτερα έτσι τώρα έχω χαμηλή fsh και μπορεί να κάνω 1 υγιές ωαριο το μήνα και αν..... Εσύ τι πρόβλημα έχεις? Τι σου εχουν  πει οι γιατροί? 

Ειμαι 32 στα 33 με αμη 0.04 και fsh  κυμαίνεται κοντά στα 12 και 16...  Ότι  παω/είμαι στην εμμηνόπαυση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η malntalia είπε:

Ειμαι 32 στα 33 με αμη 0.04 και fsh  κυμαίνεται κοντά στα 12 και 16...  Ότι  παω/είμαι στην εμμηνόπαυση.. 

Καλησπέρα,,,και τί σου πρότειναν αν επιτρέπεται? Όντως σπάνια περίπτωση να μπαίνεις από τώρα σε προεμμηνόπαυση. Έχεις πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η zefpik είπε:

Καλησπέρα, 

Ναι ήμουν στην ίδια θέση και δυσκολευτηκα αρκετά να το πάρω απόφαση για να προχωρήσω με την δωρεά. Ευχαρίστως να μοιραστώ στις σκέψεις και τα συναισθήματα μου απλώς θέλω να θυμάσαι ότι η όλη διαδικασία είναι πολύ προσωπική, 10 γυναίκες να ρωτήσεις 10 διαφορετικές απαντήσεις θα λάβεις. Είχα και εγω ενδιασμούς όχι τόσο για το αν θα το αγαπήσω γιατί πιστεύω πολύ ότι γονιός είναι αυτός που μεγαλώνει ένα παιδί αλλά αν για παράδειγμα θα νοιώσω όταν την κρατήσω αυτό το μοναδικό συναίσθημα που ακούς όλες να λένε ή αν θα την κοιτάω και θα βλέπω τον εαυτό μου και άλλα που ακούς.....Αυτό που ξέρω μετά από τόσους μήνες είναι οτι κάποια πράγματα αλλιώς τα περίμενα έτσι όπως τα άκουγα και αλλιώς τα βίωσα αλλά δεν νομίζω ότι είναι λόγω της δωρεάς. Είναι επειδή η μητρότητα είναι τόσο προσωπική εμπειρία. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να φανταστώ να είχα άλλο παιδάκι ούτε οτι θα μπορούσε να ήταν πιο τέλειο :).  

Σου εύχομαι να πάρεις μια απόφαση που σε κάνει να νοιώθείς καλά και εσένα και τον σύντροφο σου και να ξέρεις ότι όποια απόφαση και αν πάρεις θα είναι η σωστή. 

Καλησπέρα,,,,σε θαυμάζω και σε χαίρομαι παράλληλα. Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και να το καμαρώνεις να μεγαλώνει. Είμαι και εγώ σε διαδικασία ετ με δανεικά. Και το/τα νιώθω ήδη δικό/ά μου ,,,και εγώ και ο σύζυγός μου. Δώρο Θεού να πετύχει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η condios είπε:

Καλησπέρα,,,και τί σου πρότειναν αν επιτρέπεται? Όντως σπάνια περίπτωση να μπαίνεις από τώρα σε προεμμηνόπαυση. Έχεις πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια?

Μα καλά γιατί από τόσο μικρή? ???τι μπορείς να κάνεις? Δεν έχει φάρμακα? Έχω ακούσει πάντως για κοπέλες που ήταν σε εμμηνόπαυση και έμεινα έγκυες  (εννοείται με φαρμακα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Endomitriosi είπε:

Μα καλά γιατί από τόσο μικρή? ???τι μπορείς να κάνεις? Δεν έχει φάρμακα? Έχω ακούσει πάντως για κοπέλες που ήταν σε εμμηνόπαυση και έμεινα έγκυες  (εννοείται με φαρμακα)

εχω κανει 4 φυσικους σε εναν απαισιο γιατρο..δεν πετυχαν εν τελή..

τωρα σε αυτον που ειμαι εκανα τροποποιημενο με menopur (100) και δεν εδωσα τιποτα..μονο ενα και αυτο κυστικο.. και τωρα λεμε παλι για φυσικο.. αυτος δεν πιστευει στο prp..παιρνω και DHEA για να στρώσει..

το σαββατο θα παω να δω αν σε αυτον τον κυκλο εχω τιποτα καλυτερο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η malntalia είπε:

εχω κανει 4 φυσικους σε εναν απαισιο γιατρο..δεν πετυχαν εν τελή..

τωρα σε αυτον που ειμαι εκανα τροποποιημενο με menopur (100) και δεν εδωσα τιποτα..μονο ενα και αυτο κυστικο.. και τωρα λεμε παλι για φυσικο.. αυτος δεν πιστευει στο prp..παιρνω και DHEA για να στρώσει..

το σαββατο θα παω να δω αν σε αυτον τον κυκλο εχω τιποτα καλυτερο..

Αχ να ξερες πόσο πολύ καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι....δε φαντάζεσαι τι άγχος, αγωνία, φόβο και πάνω απ όλα αβεβαιότητα έχω νοιώσει όλο αυτό το διάστημα.....Μακάρι να μας πάνε όλα τέλεια αυτή τη φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η malntalia είπε:

εχω κανει 4 φυσικους σε εναν απαισιο γιατρο..δεν πετυχαν εν τελή..

τωρα σε αυτον που ειμαι εκανα τροποποιημενο με menopur (100) και δεν εδωσα τιποτα..μονο ενα και αυτο κυστικο.. και τωρα λεμε παλι για φυσικο.. αυτος δεν πιστευει στο prp..παιρνω και DHEA για να στρώσει..

το σαββατο θα παω να δω αν σε αυτον τον κυκλο εχω τιποτα καλυτερο..

Πόσα χάπια DHEA παίρνεις και για πόσο διάστημα σου είπε να τα παιρνεις; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η malntalia είπε:

εχω κανει 4 φυσικους σε εναν απαισιο γιατρο..δεν πετυχαν εν τελή..

τωρα σε αυτον που ειμαι εκανα τροποποιημενο με menopur (100) και δεν εδωσα τιποτα..μονο ενα και αυτο κυστικο.. και τωρα λεμε παλι για φυσικο.. αυτος δεν πιστευει στο prp..παιρνω και DHEA για να στρώσει..

το σαββατο θα παω να δω αν σε αυτον τον κυκλο εχω τιποτα καλυτερο..

Κατά την ταπεινή μου γνώμη τζάμπα ορμόνες παίρνεις,,,δε σου μίλησε κανείς για δανεικά ωάρια? Εκτός αν έχεις ηθικοεκκλησιαστικό θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η malntalia είπε:

εχω κανει 4 φυσικους σε εναν απαισιο γιατρο..δεν πετυχαν εν τελή..

τωρα σε αυτον που ειμαι εκανα τροποποιημενο με menopur (100) και δεν εδωσα τιποτα..μονο ενα και αυτο κυστικο.. και τωρα λεμε παλι για φυσικο.. αυτος δεν πιστευει στο prp..παιρνω και DHEA για να στρώσει..

το σαββατο θα παω να δω αν σε αυτον τον κυκλο εχω τιποτα καλυτερο..

Ο γιατρος που πετυχα εγω μου ειπε οτι πολλες γυναικες κανανε παιδι με prp που δε θα κανανε ποτε δηλ ουτε περιοδο δεν ειχανε και σε αλλες που εγινε η θεραπεια δυστυχως δεν αντακποκριθηκανε.οποτε ειναι να σου κατσει και αυτο κ να σου ταιριαξει..με φυσικους πηγαινα και εγώ και μια χαρα τα κατάφερα που μαζευα με fsh 15-17 κ αμη 0,3 βεβαια ετων 42.ο δικος μου δεν μου ειχε δωσει ντεα οταν τον ειχα ρωτησει ειχε πει οχι αλλα δε ρωτησα γιατι..παρε και αλλη γνωμη απο αλλο γιατρο,μη χανεις κ αλλο χρονο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ο γιατρος που πετυχα εγω μου ειπε οτι πολλες γυναικες κανανε παιδι με prp που δε θα κανανε ποτε δηλ ουτε περιοδο δεν ειχανε και σε αλλες που εγινε η θεραπεια δυστυχως δεν αντακποκριθηκανε.οποτε ειναι να σου κατσει και αυτο κ να σου ταιριαξει..με φυσικους πηγαινα και εγώ και μια χαρα τα κατάφερα που μαζευα με fsh 15-17 κ αμη 0,3 βεβαια ετων 42.ο δικος μου δεν μου ειχε δωσει ντεα οταν τον ειχα ρωτησει ειχε πει οχι αλλα δε ρωτησα γιατι..παρε και αλλη γνωμη απο αλλο γιατρο,μη χανεις κ αλλο χρονο..

Ποιον γιατρό εννοείς? Ξέρω ότι είναι αν σου κάτσει.. Θα παρω και άλλες γνώμες.. Στο ψάξιμο είμαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η condios είπε:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη τζάμπα ορμόνες παίρνεις,,,δε σου μίλησε κανείς για δανεικά ωάρια? Εκτός αν έχεις ηθικοεκκλησιαστικό θέμα. 

Μου εχουν μιλήσει αλλά στα 32 νομίζω Μπορώ να περιμενω και αν δεν πεττχει τίποτα.. Τότε να πάω με δότρια.. Δεν είναι δανεικά.. Δε θα τα επιστρεψω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Πόσα χάπια DHEA παίρνεις και για πόσο διάστημα σου είπε να τα παιρνεις; 

Παίρνω 3*25, την ημέρα τρίτο κουτί είμαι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Endomitriosi είπε:

Αχ να ξερες πόσο πολύ καταλαβαίνω πως αισθάνεσαι....δε φαντάζεσαι τι άγχος, αγωνία, φόβο και πάνω απ όλα αβεβαιότητα έχω νοιώσει όλο αυτό το διάστημα.....Μακάρι να μας πάνε όλα τέλεια αυτή τη φορά 

Ακριβώς έτσι.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η malntalia είπε:

Μου εχουν μιλήσει αλλά στα 32 νομίζω Μπορώ να περιμενω και αν δεν πεττχει τίποτα.. Τότε να πάω με δότρια.. Δεν είναι δανεικά.. Δε θα τα επιστρεψω.. 

 

στις πριν 9 ώρες, ο/η malntalia είπε:

Μου εχουν μιλήσει αλλά στα 32 νομίζω Μπορώ να περιμενω και αν δεν πεττχει τίποτα.. Τότε να πάω με δότρια.. Δεν είναι δανεικά.. Δε θα τα επιστρεψω.. 

Γειά σου κορίτσι μου!

Είπες την πιο σωστή κουβέντα....Δεν είναι δανεικά...Δεν θα τα επιστρέψουμε. Έχεις απόλυτο δικαιο. Να σαι καλά διότι να ξερες πόσο θετικά λειτούργησε αυτή η σκέψη σου σε μένα. ....σε ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η malntalia είπε:

Παίρνω 3*25, την ημέρα τρίτο κουτί είμαι.. 

Σου είπε ο γιατρός σου για πόσο διάστημα μπορείς να τα παιρνεις; Είχες διαφορά στις τιμές των ορμονών σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η santaloxilo είπε:

η αν θές ο αλτρουισμός είναι η εξαίρεση.

Συμφωνώ για το οικονομικό, όμως υπάρχει και μια περίπτωση να κάνουν δωρεά γιατί δεν τα χρειάζονται πια. Όπως εγώ, έκανα κατάψυξη πριν λίγα χρόνια και επειδή έχω μείνει φυσιολογικά έγκυος θα τα δωρίσω. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και άλλες τέτοιες κοπέλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η ΜελίναΚ είπε:

Συμφωνώ για το οικονομικό, όμως υπάρχει και μια περίπτωση να κάνουν δωρεά γιατί δεν τα χρειάζονται πια. Όπως εγώ, έκανα κατάψυξη πριν λίγα χρόνια και επειδή έχω μείνει φυσιολογικά έγκυος θα τα δωρίσω. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και άλλες τέτοιες κοπέλες.

Ναι για αυτό έγραψα ότι υπαρχει κι η εξαίρεση.

Οπως και να χει ειλικρινα μου είναι αδιάφορος ο λίγος. Έχοντας περασει δια πυρός και σιδηρούν ευγβωμονω το Θεό για το παιδί μου. Είναι από δικό μου ωαριο so what? Διαιωνησα ένα υπεροχο είδος; Όταν την πήρα στα χέρια μου πρώτη φορα δεν με ενδιεφερε το υλικο ..ουτε τοτε ουτε τωρα..νομίζω οσες ζήσαμε τόσον αγωνα δεν εχουμε τετοια θέματά..Αυτα οπως και πολλα αλλά τυπου " αχ θελω αγορι μονοή λυπήθηκα που είναι παλι κοριτσι" τα ζούν οσες πήραν ακούραστα θετικο στα χέρια τους. Μακαρι να είμαστε ολες έτσι.Ευλογία η αγνοία. Ωστοσο μεγαλο σχολειό και η υπογονιμοτγτα. Θεωρω ότι ειδικα για τα κοριτσια με δωρεα ωραρίου είναι το χαρακτηριστικό παράδειγμα του ξεπερνάω τον εγωισμο μου. Αυτό δηλαδη πουνπετυχαινουμε ολες με τη μητρότητα και βαζουμε καποιον πάνω από εμάς εκείνες το πετυχαίνουν πολυ πριν κάν την Κυηση @Endomitriosi μου σε διαβαζω... Εκει που εισαι ημουν κι εδω που ειμαι θα ερθει..κι ακριβως εδω που ειμαι..γιατί ολοι οι φοβοι οι ανησυχιες κτλ είναι ίδια ειτε με δικό σου υλικο  ειτε οχι..Σου αξίζει η μητρότητα οπως και σε ΚΑΘΕ γυναίκα που το θελει με την καρδιά της.Ευχομαι από τα βαθη της ψυχής μου να ερθει συντομα το μωρο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Endomitriosi είπε:

 

Γειά σου κορίτσι μου!

Είπες την πιο σωστή κουβέντα....Δεν είναι δανεικά...Δεν θα τα επιστρέψουμε. Έχεις απόλυτο δικαιο. Να σαι καλά διότι να ξερες πόσο θετικά λειτούργησε αυτή η σκέψη σου σε μένα. ....σε ευχαριστώ 

Προσπαθω και εγώ να το δω όπως είναι και όχι όπως φαντάζονται γτ είμαι σε αυτόν τον δρόμο.. Όπως λέμε δωρεά καρδιάς έτσι είναι και τα κυτταρα-ωαρια. ΔΕΝ επιστρέφονται.. Απλά τα ωαρια παιζει χρήμα.. Σε κάποιες χώρες και για αλλά όργανα παιζει χρήμα σε μαυρη αγορά.. Μια καρδιά έχει τιμή.. Αλλά και τότε δωρεά λέγεται.. Οχι δανεισμός.. Όπως μου είπαν.. Κυτταρα είναι εμείς  ορίζουμε την ανάπτυξη του σε όλα τα στάδια του.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Ριρίκα είπε:

Σου είπε ο γιατρός σου για πόσο διάστημα μπορείς να τα παιρνεις; Είχες διαφορά στις τιμές των ορμονών σου;

Τρίτο κουτί είναι.. Θα μιλάμε προοδευτικα γτ με παρακολουθεί κάθε εβδομάδα... Να σου πω είδα μειωση-βελτιωση στην fsh και άλλες που παίρνανε λέγανε στο τρίμηνο τετράμηνο είδαν διαφορά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Βρε κορίτσι μου όλα φυσιολογικά είναι αν δεν υπάρχει πόνος! Ηρέμησε λίγο... Αν δεν μπορείς καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο το γιατρό σου να σου φύγει το άγχος!!!
    • Να σου ζήσουν λοιπόν οι κορούλες σου!!γτ το βλέπεις σαν τελευταία ευκαιρία..;; Όπως είπες έστω κ με αυτό το σπέρμα έμεινες έγκυος 3 φορές, επομένως ποτέ δεν ξέρεις μην χάνεις τις ελπίδες σου!!! Και εμάς το σπέρμα είχε θέμα κινητικότητας και μορφολογίας ( είναι ο δεύτερος σύζυγος μου , είχε κιρσοκήλη αλλά παρόλα αυτά έχει ένα κοριτσάκι από τον πρώτο του γάμο.... έπειτα αφού ήμασταν μαζί αποφασίσαμε να κάνουμε εξετάσεις και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση για την κιρσοκήλη καθώς δεν εμένα έγγυος 3 χρόνια προσπαθειών!! Μετά το χειρουργείο περίπου 3 χρόνια έμεινα έγκυος αλλά το έχασα στο 6 εβδ! 😢 Δεν ξανά έκανε εκείνος εξετάσεις! Είναι κ λίγο περίεργος σε αυτό το θέμα...δεν πάει εύκολα! )  Τι θέμα έχει εσένα στο σπέρμα;;
    • Κορίτσι μου καλησπέρα!  Σου εξήγησε ο γιατρός γιατί συνέβη αυτό; Εγώ δύο φορές που έκανα πρόκληση απλά καθυστέρησε να γίνει η ωορρηξία(αντί για 32-36 ώρες που γίνεται μετά την ένεση εμένα πχ μου έπαιρνε 40 ώρες). Ίσως την επόμενη φορά που θα το δοκιμάσεις να πρέπει να κάνεις και έναν υπέρηχο 1-2μερες μετά την ωορρηξία (έτσι όπως θα έχει υπολογιστεί με βάση την πρόκληση) για να δείτε ότι όντως έσκασε το ωοθηλακιο και έκανες ωορρηξία.  
    • Κορίτσι μου, κι εγώ είχα περάσει ένα τέτοιο εφιαλτικό βράδυ. Μάλιστα η κοιλιά μου ήταν σκληρή και για αρκετή ώρα και έκανα ακριβώς τις ίδιες σκέψεις με σένα. Από τότε ανά διαστήματα μπορεί να την αισθανθώ να σκληραίνει και μετά από λίγο να μαλακώνει. Αλλά όταν μίλησα με τον γιατρό ήταν καθησυχαστικος. Είτε μεγαλώνει η μήτρα, είτε κάνει συσπάσεις ή μπορεί απλά το μωρό να είναι σε τέτοια θέση που η κοιλιά να σκληραίνει σε εκείνο το σημείο που βρίσκεται. Αυτά μου είπε  Πάντως και άλλες φίλες μου που ρώτησα μού είπαν ότι κι αυτές το είχαν αυτό. Και στην εφαρμογή εγκυμοσύνης που έχω το παρουσιάζει ως κάτι απολύτως φυσιολογικό. Αλλά φυσικά πάνω απ' όλα κρατάω ότι μου το επιβεβαίωσε και ο γυναικολόγος μου. Παρόλα αυτά αν αγχώνεσαι στείλε ένα μνμ στον γυναικολόγο σου, για να σου επιβεβαιώσει ότι όλα καλά!! ☺️
    • @Melikara86 για το 3ο. Εχω δυο κοριτσάκια 7 και 5. Ημουν εγκυος τ καλοκαιρι π μας περασε και εκανα διακοπη στην 11η βδομαδα. Τωρα τ μωρακι μου θα ηταν 40 ημερων. Εχει 2 κυκλους π ξεκινησαμε αλλα δ εχω αμαν ελπιδες. Έχουμε θεμα με το σπερμα. Απο παντα. Βεβαια εμεινα 3 φορες εγκυος αλλα πιστευω οτι αυτο τ μωρο π εφυγε ηταν η τελευταία μας ευκαιρια. Ειπαμε θα προσπαθησουμε μέχρι τέλος του χρόνου. Αν ρθει καλως, αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...