Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Κορίτσια μου το ωοθυλακιο μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει με τις ενεσεις;

Μπλουμπλουκα είσαι χειρότερη και από εμένα στο ψάξε ψάξε. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να φτάσει ξέρω όμως ότι για να είναι ώριμο πρέπει να είναι 18 με 23 χιλ. Μη φοβάσαι κάτι ξέρουν και αυτοί για να σε βάζουν Δευτέρα. Κατσε να έρθει το Σάββατο και θα δεις όλα καλά θα είναι. Εγώ πιστεύω και η προγεστερόνη δεν θα ανέβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Μπλουμπλουκα είσαι χειρότερη και από εμένα στο ψάξε ψάξε. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να φτάσει ξέρω όμως ότι για να είναι ώριμο πρέπει να είναι 18 με 23 χιλ. Μη φοβάσαι κάτι ξέρουν και αυτοί για να σε βάζουν Δευτέρα. Κατσε να έρθει το Σάββατο και θα δεις όλα καλά θα είναι. Εγώ πιστεύω και η προγεστερόνη δεν θα ανέβει. 

? με τσακωσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Kat-Cat είπε:

Ναι κοριτσι μου. Γενικά ειμαι και λιγο κολλημένη με το παρελθον εγω. Το ωραιοποιώ κάπως. Αλλά οκ. Απλα περσι τετοια εποχη που ξεκινουσα ημουν τοσο σιγουρη οτι του χρονου θα ειχα ολοκληρώσει με τις προσπαθειες και θα ειχα γεννησει κιολας που τωρα ειμαι εδω που ειμαι και λεω απο μεσα μου ότι ενα πραγμα μου εμαθε ολο αυτο. Να μη βάζω πολλά κουτάκια γιατί δεν το χω :P Αντε να δουμε τι θα δουμε στο μελλον!! Καλό μας μηνα πάντως με αισιοδοξια!

Καλό μας μήνα!!Κάπως έτσι τα σκεφτόμασταν όλες @Kat-Cat μου πιστεύω... θυμάμαι αρχές του χρόνου που λέγαμε σε ένα κοντινό μας ζευγάρι για την αρχή της εξωσωματικής κ τώρα αυτοί γεννάνε σε λίγες μέρες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Νάλα είπε:

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά Γτ είμαι νέο μελοσ τα κατάφερες!!!! Συγχαρητηρια!!! Είμαι 7η μέρα μετά την εμβρυομεταφορα χωρίς συμπτώματα και κοντεύει να μου στρίψει....

Καλός μας ήρθες κορίτσι!!! Συμπτώματα δεν υπάρχουν... πότε θα κανεις χοριακή; Ένα ευχάριστο αποτελέσμα σου εύχομαι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η satya είπε:

Μόνο με χιούμορ περνάει η ζωή! Έχω την αίσθηση ότι θα μας έρθουν τα μωράκια μας κάποια στιγμή! Ο γιατρός μου αποφάσισε να μην προχωρήσουμε σε αυτόν τον κύκλο. Την τετάρτη μου είπε θα μου κάνει scratching και εξέταση για πινοποδια! Οπότε μάλλον προχωράμε στον άλλο κύκλο, μέσα Νοέμβρη περιμένω περίοδο.....

Satya μου στεναχωρήθηκα για τα εμβρυάκια σου... χαίρομαι που σε βλέπω δυνατή... όπως είπε κ η μανούλα μου δεν θα μείνει καμία γυναίκα στη σημερινή εποχή χωρίς παιδάκι εφόσον το θελει κ παλεύει γι αυτό... scratching θα κάνω κ εγώ μέσα Δεκεμβρίου για κάνω την τελευταία μου εμβρυομεταφορά αρχές Γενάρη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η bebe2 είπε:

Την προηγούμενη φορά μου είχε βγει σε υπνηλία τωρα βγήκε έτσι και εγώ στα καλά καθούμενα μια φουντωση λες και έχω πυρετό ! Σίγουρα όλα μετράνε αλλά με ξένισε που είμαι έτσι γιατί χθες ήμουν μια χαρά και σήμερα χάλια χωρίς λογο

Κοριτσάκι μου τώρα μπόρεσα να διαβάσω τα νέα σας. Ελπίζω να είσαι καλύτερα... με τόσα χάπια κ ενέσεις που κάνουμε λογικό είναι να νιώθεις έτσι... είναι θυσίες όμως για τα μπεμπάκια που έρχονται!!! Σε φιλώ κ σου στέλνω όλη μου την θετική ενέργεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Zeta. είπε:

Satya μου στεναχωρήθηκα για τα εμβρυάκια σου... χαίρομαι που σε βλέπω δυνατή... όπως είπε κ η μανούλα μου δεν θα μείνει καμία γυναίκα στη σημερινή εποχή χωρίς παιδάκι εφόσον το θελει κ παλεύει γι αυτό... scratching θα κάνω κ εγώ μέσα Δεκεμβρίου για κάνω την τελευταία μου εμβρυομεταφορά αρχές Γενάρη...

Καλημέρα! Δίκιο έχει η μανούλα σου! Εαν μας παίρνει από κάτω μια αναποδιά άστο να πάει, υπάρχει κόσμος που δεν έχει τα βασικά μέσα επιβίωσης οπότε να νιώθουμε ευγνώμων που έχουμε τουλάχιστον μια καλή ζωή με υγεία! Αυτό εαν το σκεφτόμαστε κάθε μέρα παίρνουμε κουράγιο! Εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα υπέροχα και τα Χριστούγεννα  να έχουμε όλες το καλύτερο δώρο.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η satya είπε:

Καλημέρα! Υπέροχη μέρα σήμερα :-)

Ομορφη μερα και σε εσενα κοπελα μου!Δεν μπορεσα να διαβασω τα νεα σου..Δεν προχωρησες στην επομενη φαση;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Ομορφη μερα και σε εσενα κοπελα μου!Δεν μπορεσα να διαβασω τα νεα σου..Δεν προχωρησες στην επομενη φαση;;

Καλημέρα!!! όχι διότι δεν γονιμοποιήθηκαν τα ωάρια που πήραν, αλλά δεν πειράζει έχω συνηθίσει σε άλλους κύκλους είναι καλά σε άλλους χάλια, 2 χρόνια αυτή την ιστορία κάνω! Τετάρτη πάω για scratching και εαν είναι όλα καλά προχωράω στον επόμενο κύκλο! Εσύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η satya είπε:

Καλημέρα!!! όχι διότι δεν γονιμοποιήθηκαν τα ωάρια που πήραν, αλλά δεν πειράζει έχω συνηθίσει σε άλλους κύκλους είναι καλά σε άλλους χάλια, 2 χρόνια αυτή την ιστορία κάνω! Τετάρτη πάω για scratching και εαν είναι όλα καλά προχωράω στον επόμενο κύκλο! Εσύ?

Καλα ειμαι κοριτσι μου.Αδιαθετησα μετα απο 3 μηνες χτες και πηγα το πρωι για ορμονικες και τα σχετικα.Να δουμε τι θα δειξουν...ΑΜΙ δεν εκανα ...την θεωρω περιττη.Εφοσον μονο που θα με αγχωσει.Πηρα και κατι βιταμινες για καλυτερη ποιοτητα ωαριων και ειδομεν...

Ευχομαι να ειναι ο επομενος κυκλος ο τυχερος και να πανε ολα καλα!!!Το scratching τι ειναι αληθεια;;;Ειχα κανει κι εγω μια διαδικασια ,για αναζωογόνηση ωοθηκων πριν 1.5 χρονο. Γ αυτο πρόκειται;; Μου ειχε στοιχισει 1000 ευρω ...

Οσο για την εξωσωματικη...περιμενω οπως σου ειπα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Καλα ειμαι κοριτσι μου.Αδιαθετησα μετα απο 3 μηνες χτες και πηγα το πρωι για ορμονικες και τα σχετικα.Να δουμε τι θα δειξουν...ΑΜΙ δεν εκανα ...την θεωρω περιττη.Εφοσον μονο που θα με αγχωσει.Πηρα και κατι βιταμινες για καλυτερη ποιοτητα ωαριων και ειδομεν...

Ευχομαι να ειναι ο επομενος κυκλος ο τυχερος και να πανε ολα καλα!!!Το scratching τι ειναι αληθεια;;;Ειχα κανει κι εγω μια διαδικασια ,για αναζωογόνηση ωοθηκων πριν 1.5 χρονο. Γ αυτο πρόκειται;; Μου ειχε στοιχισει 1000 ευρω ...

Οσο για την εξωσωματικη...περιμενω οπως σου ειπα...

Ποιές βιταμίνες παίρνεις? Εγώ έπαιρνα κάποιες που μου είχε φέρει ο ξάδερφός μου από αμερική και λέγονται DHEA επειδή εδώ είναι πανάκριβες, μου είχαν κάνει δουλειά, από εκεί που έβγαζα 1-2 ξαφνικά είχα 5-6 καταβολές. Τώρα δεν ξέρω μπορεί να ήταν τυχαίο! Το scratching:

"Πρόκειται για μια υστεροσκοπική τεχνική που σκοπός της είναι να δημιουργήσει έναν τεχνητό ερεθισμό του ενδομητρίου. Ο μηχανισμός πίσω από το ενδομήτριο «γρατσούνισμα» δεν είναι πλήρως κατανοητός, αλλά εικάζεται ότι απελευθερώνει αυξητικούς παράγοντες που συμβάλλουν στη βελτίωση της εμφύτευσης του εμβρύου. Πιο συγκεκριμένα,χρησιμοποιώντας ένα μικρο ψαλιδάκι δημιουργούμε μικρές αμυχές στο ενδομήτριο αποσκοπώντας στην ενεργοποίηση του μηχανισμού ανάπλασης της βλεννογόνου έτσι ώστε να επιτύχουμε την αναδημιουργία μιας νέας καλύτερης ποιότητας ενδομητριακής επικάλυψης, πιο δεκτικής στην επικόλληση του εμβρύου σ’αυτή. Οι ασθενείς που απέτυχαν δύο ή περισσότερους κύκλους IVF φαίνεται να επωφελούνται περισσότερο από αυτή τη διαδικασία μια και μελέτες έδειξαν ότι είναι κατά 70% πιο πιθανό να έχουμε εγκυμοσύνη σε γυναίκες που έχουν πραγματοποιήσει Scratching, σε σχέση με αυτές που δεν επέλεξαν αυτήν την θεραπεία. Η τεχνική του ενδομητρίου «Scratching» είναι ελάχιστα παρεμβατική και εφαρμόζεται πριν από το φαρμακευτικό πρωτόκολλο της θεραπείας της εξωσωματικής γονιμοποίησης"

Νομίζω άλλο είχες κάνει εσύ,αλλά και πάλι πολλά λεφτά πλήρωσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Χρυσάφω την ΑΜΗ δεν την πιστευουν όλοι οι γιατροί. Εξάλλου από την FSH LH καταλαβαίνουν τι περίπου γίνεται στις ωοθήκες. Αν είσαι πάνω από 35, να ρωτήσεις το γιατρό σου για τις fertilovit 35 plus. Ο δικος μου τις συστηνει. Δεν τις εχω παρει ακομα εγώ γιατί για την ωρα μου ειπε να μην πάρω τιποτα, αλλά αν πάρω βιταμίνες θα πάρω αυτες (ειμαι 36).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η satya είπε:

Ποιές βιταμίνες παίρνεις? Εγώ έπαιρνα κάποιες που μου είχε φέρει ο ξάδερφός μου από αμερική και λέγονται DHEA επειδή εδώ είναι πανάκριβες, μου είχαν κάνει δουλειά, από εκεί που έβγαζα 1-2 ξαφνικά είχα 5-6 καταβολές. Τώρα δεν ξέρω μπορεί να ήταν τυχαίο! Το scratching:

"Πρόκειται για μια υστεροσκοπική τεχνική που σκοπός της είναι να δημιουργήσει έναν τεχνητό ερεθισμό του ενδομητρίου. Ο μηχανισμός πίσω από το ενδομήτριο «γρατσούνισμα» δεν είναι πλήρως κατανοητός, αλλά εικάζεται ότι απελευθερώνει αυξητικούς παράγοντες που συμβάλλουν στη βελτίωση της εμφύτευσης του εμβρύου. Πιο συγκεκριμένα,χρησιμοποιώντας ένα μικρο ψαλιδάκι δημιουργούμε μικρές αμυχές στο ενδομήτριο αποσκοπώντας στην ενεργοποίηση του μηχανισμού ανάπλασης της βλεννογόνου έτσι ώστε να επιτύχουμε την αναδημιουργία μιας νέας καλύτερης ποιότητας ενδομητριακής επικάλυψης, πιο δεκτικής στην επικόλληση του εμβρύου σ’αυτή. Οι ασθενείς που απέτυχαν δύο ή περισσότερους κύκλους IVF φαίνεται να επωφελούνται περισσότερο από αυτή τη διαδικασία μια και μελέτες έδειξαν ότι είναι κατά 70% πιο πιθανό να έχουμε εγκυμοσύνη σε γυναίκες που έχουν πραγματοποιήσει Scratching, σε σχέση με αυτές που δεν επέλεξαν αυτήν την θεραπεία. Η τεχνική του ενδομητρίου «Scratching» είναι ελάχιστα παρεμβατική και εφαρμόζεται πριν από το φαρμακευτικό πρωτόκολλο της θεραπείας της εξωσωματικής γονιμοποίησης"

Νομίζω άλλο είχες κάνει εσύ,αλλά και πάλι πολλά λεφτά πλήρωσες!

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την λεπτομερη περιγραφη...Ναι το ξερω οτι πληρωσα πολλα κ αμφιβαλλω αν εγινε και κατι...Ημουν στην αρχη της διαδικασιας για την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης ,και οτι μου ελεγαν το εκανα χωρις να ψαχνω..Τοσο χαζα ,που δεν ζητησα ουτε ντιβιντι η κατι αλλο που να δειχνει τι εκανα...Το σκεφτομαι και νευριαζω..Και δεν θελω και να το ζητησω ,γιατι δεν θελω καμμια επαφη με το συγκεκριμενο κεντρο.Οτι εγινε ,εγινε.

Οσο για τις βιταμινες ο γιατρος μου εγραψε τις strong start.Μου φανηκαν ακριβες και πηρα τις pregnacare...Μακαρι να κανουν δουλεια.Παντως και με τις ινοφερτ που επαιρνα ,ειδα ωορρηξια και κατι πηγε να γινει...Στον 2 μηνα ειχα τη βιοχημικη.Ολα βεβαια θέλουν συνεπεια...Θα σημειωσω και τις δικες σου!Ευχαριστω πολυ~!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Kat-Cat είπε:

@Χρυσάφω την ΑΜΗ δεν την πιστευουν όλοι οι γιατροί. Εξάλλου από την FSH LH καταλαβαίνουν τι περίπου γίνεται στις ωοθήκες. Αν είσαι πάνω από 35, να ρωτήσεις το γιατρό σου για τις fertilovit 35 plus. Ο δικος μου τις συστηνει. Δεν τις εχω παρει ακομα εγώ γιατί για την ωρα μου ειπε να μην πάρω τιποτα, αλλά αν πάρω βιταμίνες θα πάρω αυτες (ειμαι 36).

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου κοριτσι μου!Ειμαι 41 και μονο ινοφερτ εχω παρει.Πιστευω οτι ολες βοηθανε.Ο καθενας γραφει ,οτι θελει...ξερεις.Τωρα πηρα τις pregnacare και μετα βλεπουμε!Καλη επιτυχια και σε εσενα και στις προσπαθειες σου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Καλημέρααααα με πολύ τρέλα γιατί σήμερα σηκώθηκα με ορεξουλες!!!❤

Καλημερα και κεφατη ολη μερααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου κοριτσι μου!Ειμαι 41 και μονο ινοφερτ εχω παρει.Πιστευω οτι ολες βοηθανε.Ο καθενας γραφει ,οτι θελει...ξερεις.Τωρα πηρα τις pregnacare και μετα βλεπουμε!Καλη επιτυχια και σε εσενα και στις προσπαθειες σου!!!!!!

Εμενα μου είπε ότι κάνουν πολύ δουλειά οι ams ova max δε τις πήρα βεβαια γιατί είναι πανακριβες.αλλα ο γιατρός είπε ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Zeta. είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες!!!! Τι διάθεση είναι αυτή σήμερα!!!❤️

Καλημερααα!Με τετοια ηλιολουστη μερα ,πως να μην εχει κανεις διαθεση!Οσο για δουλεια...τεμπελιαααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Zeta. είπε:

Καλημέρα κοριτσάρες!!!! Τι διάθεση είναι αυτή σήμερα!!!❤️

Έλα ζετουλα κάτι που είναι παρασκευή κάτι που έχει ήλιο κάτι που είδα κ καλό όνειρο.καλημερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...