Μετάβαση σε περιεχόμενο

Και τωρα έμβρυομεταφορά!!


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Καμιά εμπιστοσύνη πραγματικά,του έλεγα να κάνω κάποια εξέταση που είχα αποτύχει κ έλεγε όχι δε χρειάζεται θα μείνεις.κ έμεινα μπουκάλα.να σε ρωτησω θυμάσαι αν στην εμβρυομεταφορα με κατεψυγμενα παίρνεις κ vibramycin γιατί δεν πήρα ενώ όταν είχα κάνει ωοληψία είχα πάρει.

Vibramycin μας δινουν στην ωολυψια λογο της ολης διαδικασιας και για να μην υπαρχουν μολυνσεις !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η nikona είπε:

@elviraice δεν ειναι νωρις για την χοριακη. Απλα εσενα σου ειπαν να την κανεις αρκετα αργα. 

@Bloublou85 θυμισε μου. Βλασυοκυστες ειχες;;;

 

Ναι υποτίθεται ήταν ενθουσιασμένη ή εμβρυολογος ήταν πάρα πολύ καλές το ενδομητριο πολύ καλό στο 9,5 εγώ με δούλευαν ότι θα μείνω ή με τη πρώτη ή με τη δεύτερη ο γιατρός δεν ήθελε να κάνουμε εξετάσεις πριν προχωρήσουμε ενώ του έλεγα έβλεπε την ανησυχία μου κ ήταν απλά αδιάφορος,στο τηλ που τον πήραμε να του πούμε αρνητικό ή απάντηση ήταν εντάξει θα τα πούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η elviraice είπε:

@Bloublou85 κορίτσι μου λυπαμαι για το αποτέλεσμα που είχε αλλά μήπως είναι και λιγο νωρίς??κάναμε εμβρυομεταφορα με μια μέρα διαφορα και εμενα μου είπαν να κανω χοριακη την επόμενη εβδομάδα!!!εγώ δε πήρα vibramycin!!!έχω ακούσει ομως ότι κάποιο την δίνουν προληπτικά σε περίπτωση που υπάρχει πιθανότητα για μικρόβιο 

@love30 κορίτσι μου τι να πω!!!!προσπάθησε να μη χάνεις το κουράγιο σου και όλα καλά θα πανε!!!το σπορακι σου είναι εκεί!!!!

@elviraice στις βλαστοκύστες μετά από εννιά μέρες κανουν χοριακη στα περισσότερα κέντρα τώρα δε ξέρω γιατί σου είπαν τόσο αργα,καλα εμενα ήταν καραρνητικη ούτε δείγμα εμφυτευσης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eleni73 είπε:

Τι όμορφα!!!! Με το καλό και δεν πειράζει ας το κρατήσει ο αντρούλης σου το ίδιο είναι!!!!

@Eleni73  να σαι καλα ..εύχομαι κ σε σενα τα καλύτερα.  .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

@elviraice στις βλαστοκύστες μετά από εννιά μέρες κανουν χοριακη στα περισσότερα κέντρα τώρα δε ξέρω γιατί σου είπαν τόσο αργα,καλα εμενα ήταν καραρνητικη ούτε δείγμα εμφυτευσης.

Κορίτσι μου άλλαξε γιατρο τότε!!!Μην απογοητεύεσαι!!όλες μας δεν πρέπει να απογοητευόμαστε!!!και εγώ το αποφάσισα θα πάω την Δευτέρα αν και την προηγούμενη Πέμπτη έκανα την εμβρυομεταφορα!!!πλέον αρχίζω να πιστεύω και εγω στο αρνητικό!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Bloublou85 είπε:

Λοιπόν εγώ σήμερα δυστυχώς πήρα αρνητική χοριακη για άλλη μία φορά.τωρα θέλω να αλλάξω γιατρό αισθάνομαι ότι αυτός δεν με βοηθαει. @konstantinou&elenis εάν θα μπορούσες κάποια στιγμή να μου στείλει ένα μήνυμα κάποιες παραπάνω λεπτομέρειες για τα γιαννενα γιατρό κτλ κόστος του πρώτου ραντεβού ένα γενικό ρεκτιφιε δηλαδή θα σ ευχαριστουσα γιατί θέλω να πάω εκεί.

Μην στενοχωριέσαι @Bloublou85 .....πολύ κλισέ,ξέρω άστα.Δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι και κανένας δεν μπορεί να σε βοηθήσει να απαλύνεις όλο αυτό παρά μόνη σου.Προσπάθησε λίγο να ξεκουραστείς και να χαλαρώσεις λίγο για να μπορέσεις να προετοιμαστείς για επόμενη φορά.Αν δεν είσαι ευχαριστημένη από το γιατρό άλλαξέ τον αμέσως.Θα πρέπει να νιώθεις ασφάλεια μαζί του,να σε ακούει σε οποιαδήποτε απορία σου και βέβαια να σου δίνει την απαραίτητη προσοχή.Σου εύχομαι από την καρδιά μου να είναι η τελευταία στενοχώρια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Bloublou85 κι εμεις αλλαξαμε γιατρο μετα τις δυο αποτυχιες. Αν κ πριν ξεκινησουμε καναμε αρκετες προληπτικες εξετασεις κ ηταν ολα οκ. 

Κ σε εμας ολα τελεια ηταν. Εκανα κ υστεροσκοπηση μετα την πρωτη αποτυχια. 

Δεν φυγαμε εξαιτιας των αποτυχιων. Βασικος παραγοντας για μενα ηταν οτι δεν μιλουσαμε με τον ιδιο τον γιατρο αλλα μονο με τους συνεργατες του. Πολλη δουλεια στο κεντρο κ αρκετα μικρολαθακια που με επηρεαζαν ψυχολογικα. 

Τωρα ελπιζω να παμε καλυτερα με την νεα γιατρο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@elviraice καλο θα ειναι να μην απογοητευεσαι απο τωρα. Δεν εχεις λογο.

Τωρα οσον αφορα την ημερα της χοριακης ειναι κ αναλογα τον γιατρο. 

Εγω θα ακολουθουσα τις οδηγιες του. 

Ευχομαι καλη επιτυχια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@nikona Δυστυχώς την έκανα την βλακεία πήγα και έκανα τεστ και ήταν αρνητικό!!!αγχώθηκα σήμερα πάρα πολύ!!!ελπίζω να ήταν νωρίς!!!αυτό θέλω να ελπίζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 κι εμεις αλλαξαμε γιατρο μετα τις δυο αποτυχιες. Αν κ πριν ξεκινησουμε καναμε αρκετες προληπτικες εξετασεις κ ηταν ολα οκ. 

Κ σε εμας ολα τελεια ηταν. Εκανα κ υστεροσκοπηση μετα την πρωτη αποτυχια. 

Δεν φυγαμε εξαιτιας των αποτυχιων. Βασικος παραγοντας για μενα ηταν οτι δεν μιλουσαμε με τον ιδιο τον γιατρο αλλα μονο με τους συνεργατες του. Πολλη δουλεια στο κεντρο κ αρκετα μικρολαθακια που με επηρεαζαν ψυχολογικα. 

Τωρα ελπιζω να παμε καλυτερα με την νεα γιατρο. 

Εμάς καμιά εξέταση πέρα από τις βασικές που ειχα κάνει για να περάσω από επιτροπή σαλπιγγογραφια κ ορμονικές,τιποτα άλλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η love30 είπε:

Vibramycin μας δινουν στην ωολυψια λογο της ολης διαδικασιας και για να μην υπαρχουν μολυνσεις !

Εμενα λιγες μερες πριν την εμβρυομετσφορα μου δινει vibramicyn.. Κσθε γιατρος εχει τη δικη υου γραμμη που ακολουθει νομιζω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

@nikona Δυστυχώς την έκανα την βλακεία πήγα και έκανα τεστ και ήταν αρνητικό!!!αγχώθηκα σήμερα πάρα πολύ!!!ελπίζω να ήταν νωρίς!!!αυτό θέλω να ελπίζω!

Το εκανες με τα πρωινα ουρα;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Εμάς καμιά εξέταση πέρα από τις βασικές που ειχα κάνει για να περάσω από επιτροπή σαλπιγγογραφια κ ορμονικές,τιποτα άλλο.

Μπλουμπλου αυτο δεν ειναι σπανιο. Πολλοι γιατροι οταν δεν εχουν ενδειξεις δεν κανουν εξτρα εξετασεις. 

Εγω εχω φιλη που τωρα ειναι 7 εβδομαδων με διδυμα με την δευτερη ετ. 

Δεν εκαναν καμια απολυτως εξεταση. Μονο ορμονες. Ουτε καν σαλπιγγογραφια γιατι δεν πηγαν μεεπιτροπη. 

Δυο μονο υπερηχους στην διεγερση κ εναν υπερηχο για την προετοιμασια τηςετ. Κι ομως πετυχαν. 

Ουτε καν τις ορμονες δεν παρακολουθουσε ο γιατρος κατα την διεγερση ή την προετοιμασια για την εμβρυομεταφορα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

@nikona Δυστυχώς την έκανα την βλακεία πήγα και έκανα τεστ και ήταν αρνητικό!!!αγχώθηκα σήμερα πάρα πολύ!!!ελπίζω να ήταν νωρίς!!!αυτό θέλω να ελπίζω!

Εσένα θα σε μαλωσω,το φαντάστηκε ότι θα αγχωθεις επειδή ακούς αρνητικά,ομως δεν είναι σε όλες μας τα ίδια πρέπει να κάνεις τη χοριακη τη μέρα που σου είπαν μόνο αυτή είναι αξιόπιστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nikona είπε:

Μπλουμπλου αυτο δεν ειναι σπανιο. Πολλοι γιατροι οταν δεν εχουν ενδειξεις δεν κανουν εξτρα εξετασεις. 

Εγω εχω φιλη που τωρα ειναι 7 εβδομαδων με διδυμα με την δευτερη ετ. 

Δεν εκαναν καμια απολυτως εξεταση. Μονο ορμονες. Ουτε καν σαλπιγγογραφια γιατι δεν πηγαν μεεπιτροπη. 

Δυο μονο υπερηχους στην διεγερση κ εναν υπερηχο για την προετοιμασια τηςετ. Κι ομως πετυχαν. 

Ναι το ξέρω αλλά εμάς παρόλο που είχα δέκα ωάρια τα εμβρυα δεν προχωρούσαν κ επειδή το πρόβλημα είναι στο σπέρμα κ είδαν ότι υπάρχουν ανωμαλίες ήξεραν ότι δε θα πετύχαιναν,μου είπαν δε πήγε καλά παρ όλα αυτά μου έλεγε θα μείνεις σίγουρα 80%.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου σας διαβάζω συνέχεια και πραγματικά σας νιώθω... Έχω περάσει 4 φορές την αγωνία της χοριακης και η αλήθεια είναι οτι πάντα ξεκινάς αισιόδοξα και όσο πλησιάζουν οι μέρες για την χοριακή αρχίζουμε να σκεφτομαστε αρνητικά!! Ίσως είναι και μια άμυνα του οργανισμου μας για να προετοιμαστούμε για το χειρότερο σενάριο.. Εγώ τα τεστ δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου γτ έχει τύχει πολλές φορές να βγουν αρνητικά και την επόμενη μέρα που τα κορίτσια έχουν πάει για χοριακή να βγει θετικη!! Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου όλα να πάνε καλα σε όλες!! Έψαχνα και εγώ για συμπτώματα αλλά η αλήθεια είναι πως δεν μπορείς να αναγνωρίσεις τίποτα γτ όλα είναι απο τα φάρμακα που παίρνουμε.. Αυτό που μου είχε κάνει εντύπωση είναι οτι όταν είχα θετικη χοριακή είχα πόνους περιόδου που πηγαινοερχόταν, δλδ εκει που έλεγα να τώρα αδιαθετώ ξαφνικά περνούσαν και ήμουν οκ & μετά ξανά το ίδιο!! 

Προσωπικα πιστεύω οτι όποιος γιατρός μιλάει με σιγουριά για θετικό αποτέλεσμα, δεν ξέρει τι του γίνεται.. Γτ απο την εμπειρία μου και μόνο κατάλαβα πως σε μια εξωσωματική παίζει τεράστιο ρόλο ο παράγοντας τύχη!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@renaki69 το έκανα με το hometest που ανιχνεύουν 10.

@nikona  Όχι η αλήθεια είναι ότι δε τα έκανα με τα πρώτα πρωινά αλλά πριν 1 ώρα περίπου

@Bloublou85 κορίτσι δε ξέρω γιατί αλλά η δική σου στεναχώρια πέρασε τόσο πολύ μέσα μου που αγχώθηκα και Ναι έκανα βλακεία!!!τουλάχιστον πήρα μια κρυαδα!!!!από ότι έχω καταλάβει και εσύ χρειάζεσαι προεμφυτευτικο γιατί και εμάς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα!!!αυτή η σιγουριά των γιατρών θα μας φάει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

@renaki69 το έκανα με το hometest που ανιχνεύουν 10.

@nikona  Όχι η αλήθεια είναι ότι δε τα έκανα με τα πρώτα πρωινά αλλά πριν 1 ώρα περίπου

@Bloublou85 κορίτσι δε ξέρω γιατί αλλά η δική σου στεναχώρια πέρασε τόσο πολύ μέσα μου που αγχώθηκα και Ναι έκανα βλακεία!!!τουλάχιστον πήρα μια κρυαδα!!!!από ότι έχω καταλάβει και εσύ χρειάζεσαι προεμφυτευτικο γιατί και εμάς το πρόβλημα είναι στο σπέρμα!!!αυτή η σιγουριά των γιατρών θα μας φάει!!!

Πραγματικά στεναχωριεμαι τώρα αν ήξερα ότι θα επηρεαστείς τόσο δε θα το έλεγα ότι ήταν αρνητικη.ελπιζω να έκανες πολύ νωρίς το τεστ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Πραγματικά στεναχωριεμαι τώρα αν ήξερα ότι θα επηρεαστείς τόσο δε θα το έλεγα ότι ήταν αρνητικη.ελπιζω να έκανες πολύ νωρίς το τεστ.

Μη λες χαζομαρες όλες τα ίδια περνάμε!!!!απλά με όλες τις ορμόνες και τα φαρμακα που περνούμε γινόμαστε ακόμα πιο ευαίσθητες!!!θα το ξεπεράσω και εγω όπως και εσυ και πάμε παρακάτω γιατί θα έρθει!!!με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα έρθει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η elviraice είπε:

Μη λες χαζομαρες όλες τα ίδια περνάμε!!!!απλά με όλες τις ορμόνες και τα φαρμακα που περνούμε γινόμαστε ακόμα πιο ευαίσθητες!!!θα το ξεπεράσω και εγω όπως και εσυ και πάμε παρακάτω γιατί θα έρθει!!!με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο θα έρθει!!!!

Σίγουρα αλλά εχε μία ελπίδα γιατί ένα τεστ νωρίτερα δε λέει κάτι,σε ποια μέρα είσαι τώρα;είχα πάρει κ εγώ αυτά της hometest τα ωορρηξία κ μου τη βγαζανε πολύ άχνη ενώ έκανα ωορρηξία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Bloublou85 είπε:

Σίγουρα αλλά εχε μία ελπίδα γιατί ένα τεστ νωρίτερα δε λέει κάτι,σε ποια μέρα είσαι τώρα;είχα πάρει κ εγώ αυτά της hometest τα ωορρηξία κ μου τη βγαζανε πολύ άχνη ενώ έκανα ωορρηξία.

Την εμβρυομεταφορα την έκανα την προηγούμενη Πέμπτη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...